Kullanmakta Olduğum Cilt Bakım Ürünleri

Ecowell Anti Age Face Cream (30 Ekim 2019)

ICEA Sertifikalı, içeriği zararsız ama etkili bitkisel özlerde dolu, en hassas ciltlerin bile kullanabileceği yaşlanma karşıtı kremi sonunda %50 indirimden aldım. Tepsi kapaklı olması ürünün organik yapısının bozulmadan son damlasına kadar kullanılmasını sağlıyor. Dermaroller yaptığım günlerde de rahatlıkla kullanabiliyorum.

(Bu sayfadaki ürünlerin hiçbiri reklâm amaçlı değildir. Hepsini kendim satın alıp deniyorum. Şahsi seçimlerimdir. Son kullanılan ürün sayfa sonunda yer alır)

Bu güzellik sayfasına “firmaların” istediği değil, kendim seçtiğim ürünleri yazıyorum. Alış verişe çıkıyor, içeriklerini okuyor, satın alıyor,deniyorum.
Soran oluyor da:  Yazdıklarımı reklam olarak değerlendirilmesini istemem! Ticari hiç bir bağım yoktur. 
Zaten sayfada göreceksiniz ki birbirine rakip firmalar da var; yahut aynı firmanın bir ürünü takdir edebilirken, aynı firmanın bir başka ürünü “güvensiz” / işe yaramaz olarak da eleştirilmiş olabiliyorum…

Kozmetikle ilgili, güvenip kullandığım ürünleri size anlatmadan önce belirtmem gerek bir iki nokta var.
Kozmetik alırken fiyatı tabii ki önemli ama “sağlığınız mı yoksa para mı önemli” diye kendinize bir kez daha sormanız gerek.
Stres konusunda da söylenecek iki kelam burada olmalı diye düşündüm.
Stres vücudun gıdalardan gerekli vitamin ve mineralleri alma gücünü azaltır, bağışıklık sisteminizi güçsüzleştirir.
Sizi virüslere ve mikroplara karşı savunmasız hale getirir.

Vücudunuz böyle zayıf bir sisteme bol yapay gıdalar ve toksinli kozmetikler de alıyorsa, hastalanmamayı beklemek mucize olur…
Bence aşağıdaki tabloya bir göz gezdirin ve alışverişe çıktığınızda, tasarruf yapmanız gereken yerin kozmetik olmadığına ikna olun!
İşte her gün kullandığınız kozmetik ürünleri içinde sağlığınızı bozan maddeler:
(Yahut başka bir deyişe: Her gün yavaşça hastalanmak için (!) kullanacağımız maddeler)

Ürün Adı İçerdiği zararlı maddeler
Diş macunları Fluorin, sodyum florid, sodyum lauryl sulfat
Ağız yıkama suları Sodyum lauryl sulfate, tatlandirici, alkol
Makyaj malzemeleri Talk pudra, Toulen, formaldehid
Oje Dietanolamin, propilen glikol, hindistan cevizi yagi
Şampuan Dietanolamin, sodyum lauryl sulfate
Saç kremi Sodyum lauryl sulfate, benzoik, benzyl dietanolamin
Banyo köpüğü Dietanolamin, propilen glikol, sodyum lauryl sulfate
Tras köpüğü/kremi paraben, SLS
Deodorant Alüminyum, bütan, propan, propilen glikol, talk pudra
Duş Jeli Sodyum lauryl sulfate, benzoik, benzyl dietanolamin
Allık Talk pudra
Fondöten Mineral yag, petrolatum, talk
Sabun Propilen glikol
Saç Boyası Peroksit ve diğer kanserojen maddeler. Hamilelerde düşük yapmaya yol açabilir.
Göz farı Paraben
Tüy dökücü kremler Arsenik, Tioglikolik asit
Ruj Lanolin, bütil paraben
Aseton Aseton toksik madde
Hazır bebek bezleri Sentetik parfüm, yapıştırıcı, koyulaştırıcı maddeler, beyazlatıcılar ve sodyum poliakril denen ve tamponlarda kullanıldığında toksik sok sendromuna yol açan madde
Klorinli su İçindeki asit sayesinde diş minelerinde aşınma. Vücuttaki nitrojenle temasından çıkan gaz solunduğunda astım.

Not: “Talk zararlı değil ki” diyen bir eczacı hanımla (hiç de istemediğim halde) tartıştıktan sonra bununla ilgili birkaç satır eklemem gerektiğini düşündüm.

Talk, kayadan üretilen bir mineraldir.

Kayalar parçalanır, kurutulur ve un gibi ufalanır. İşlenmesi sırasında bir dizi kalıntı mineral bertaraf edilse de “asbeste” çok benzeyen minnacık fiberler (lifler) ayrılmadan kalırlar. Talk kanserojen olan asbestle yakından ilişkilidir.
SOLUNAN Talk parçacıklarının kanser kurbanlarının yumurtalıklarında ve akciğerinde tümöre neden olduğu gösterilmiştir.

Son otuz yılda bilim adamları talk parçacıklarını sıkı bir inceleye tabi tutmuş ve asbestle aralarında tehlikeli benzerlikler bulmuşlardır.
Bu kanıtlar doğrultusunda FDA (Federal Drug Administration) 1973’te, kozmetiklerde kullanılan talktaki asbest-benzeri fiberlerin miktarını sınırlayan bir karar taslağı hazırladı!

Ancak bugüne kadar herhangi bir düzenleme yapılmadı ve kozmetik amaçlı talk, federal hükümetin düzenlemeye tabi tutmadığı bir madde olarak kaldı.
Bu eylemsizlik, Ulusal Toksikoloji Programı’nın, asbest-benzeri fiber içermeyen kozmetik amaçla kullanılan talkın, deney hayvanlarında tümöre yol açtığını ortaya çıkaran 1993 tarihli raporunu göz ardı etmektedir.
Asbest-benzeri fiber içersin ya da içermesin kozmetik amaçla kullanılan talk pudrası büyük olasılıkla bir kanserojendir. (Şahsi fikrim + bilimsel okuduklarım)

                                         Masque Hydo Tenseur

skincode

Acil durum maskem! Bu jöleyi cilde sürüp 10 dakika bekleyin… Yorgunluğu silmeye birebir! Yeniliyor, cilt anında sıkılaşıyor ve yorgunluk belirtileri yatışıyor E ve C vitamini cilt direncini güçlendirdiği için, sık makyaj yapanların sürekli kullanımıyla ten tazeleniyor ve enerji kazanıyor. Bilhassa sarkmalar başlamak üzereyse… Göze kaçırmayın. Ilık suyla durulayıp gece ise gece kremini, bir davete gidecekseniz nemlendiricinizi sürün. Ve makyaja başlayın. Skincode’da beni yönlendiren içeriğinde hayvansal içerik olmaması, koruyucu katkı maddeleri olmaması, renk ve parfüm olmaması. Üstelik ekmek mayası ile cildi desteklemek fikri bana çok sağlıklı geldi. Kullandım ve baş maskelerimden biri oldu.(2009)

                                                 CERADOLİN krem

kurucilt

(Eczacınıza danışarak Eczaneden alabilirsiniz)
Kurumaktan acıyan ciltler için BİR NUMARA BİR NEMLENDİRİCİ VE YUMUŞATICI. Cildime lazer yaptıklarında bir hafta süreyle kullandım ve muhteşem bir cilt yenilemesi yaptı…Hele hele lazerin o yakma işleminden sonra su ve yağ dengesinin yeniden kurulmasına o kadar ihtiyacı var ki cildin..(2009)
Eğer hassas ve kuru cildiniz varsa tereddüt etmeden tavsiye edeceğim bir onarıcı krem Ceradolin

                                                   Fillast Lips

fillast

Bu ürünü “makyaj” bölümüne mi cilt bakımı bölümüne mi koyayım bilemedim…En sonunda karar verdim: Bakım ürünü olduğundan bu sayfaya koyacağım 🙂 Dudakların dokusunu düzenliyor, nemlendiriyor, onarıyor. Yapısı çok ince ama oldukça etkili. (Mart 2012)

Dudakların yaşla beraber enine olan çizgileri de derinleşiyor. Arayıp taradım Fillast Lips’in içeriği ve kullanımı beni cezbetti. Günde 4-5 kez dudaklara nemlendirici gibi sürülüyor. Hem dokusunu iyileştiriyor,hem dolgunluğunu destekliyor hem de çizgileri yumuşatıyor. Dudak gençleştirici dedim ben ona…. Keçeli kalem dokusundan bir stik, alttaki bölümü çevirince rujun ucundan minik deliklerden ürün çıkıyor. Çok da eğlenceli. Çantadan eksik etmemek gerek.

                                       All Free Natural Deodorant

allfree

Bu da nereden çıktı? Elbette içinde alüminyum ve paraben olmayan bir deodorant ararken! Şükür buldum. İçeriğindeki şerbetçi otu özleri ter kokusunu oluşturan bakterilerin gelişimini engelliyor. Zehirlenmeden deodorant kullanmak isteyenler için iyi bir alternatif. Çinko recinoleate sayesinde de koku absorbe ediliyor. Aloe vera yapraklarından elde edilen yumuşacık bir suyla nemlendirmesi sağlanmış. Hindistancevizi yağı var. Tertemiz bir deo. 12 saat koruma garantisi var. İddialı ve hoş. Hindistan’da üretilmiş… :)) Darısı Türk deodorant üreticilerinin başına! (02 Nisan 2012) web sitelerine tıklayabilirsiniz. 

           Brezilian Samba Body Scrub AveSeena (Vücut Peelingi)

avess

Vücut bakımında, yüzeydeki ölü hücreleri ne kadar arındırıp, nemlendirici veya selülit kremi sürerseniz o kadar çabuk ve derin emilir. Kese yapmak kollarımı yoruyor ve bazen banyoda sıkıntı geliyor kese yaparken. Hem deriyi o kadar bastırarak çekiştirmek artık pek işime gelmiyor 🙂 Deriyi çizmeyecek bir pütürcüklü (granüllü) arındırıcı ararken bunu denemeye karar verdim ve hiç de pişman değilim. 🙂 (Nisan 2012)

Yumuşacık kum tanesi gibi doğal tuz ve şeker kristalleriyle ölü tabakayı atıyor. Hafif bir sabun hissi veriyor. Ardından ister selülit kremini ister nemlendirici vücut yağını/losyonunu sürüyorum. Misss…. İçeriği:

Canlandırıcı Kafein, Kahve, Brezilya’ya özgü Guarana + Muirapuama, Ardıç, Biberiye özleri ile besleyici yumuşacık Mango, Shea, Kakao ve Zeytinyağı. (11 Haziran 2012 de ürünüm bitti.)

                Zorah Biocosmétiques Organik sertifikalı Argan Yağı

zorah argan

Arganla ilgili birden ortalık alev topuna döndü “insanlığı- daha çok dişileri- kurtarıcı” (!) kahraman krem şeklinde algılandı. Ortalık argandan geçilmez oldu! Bunca ürün arasında gerçekten organik olanı bulmak zor. Çünkü organik demek bitkiden çıkan yeşilliğin arasından gelen doğadan gelen demek değil ki! Doğanın göbeğinde köküne kimyasal gübre dökerek elde edilen “organiğin” (!) organikliği mi kalır? Metal preslerde sıkılan argan tohumunun organikliği mi olur? Metal değirmende çekerek sert Himalaya tuzunun tüm etkisini yok ettiğimiz gibi, içine doğaya ait olmayan maddeler giren üretim şekilleri kozmetiklerin doğallığını bozuyor.

Ve ardından MUTLAKA gerçekten organik midir yoksa sizi birileri kandırıyor mu anlamanız için dünyada ORGANİK kriterlerinin bağlı olduğu kurumlar hakkındaki yazımı okuyunuz.

Şimdi gelelim Zorah argan yağına. Yukarıdaki yazıya göz attıysanız uluslararası garantili sertifikalardan en iyisine sahip olduğunu göreceksiniz. Zorah bir Kanada markası ve tüm ürünleri organik sertifikalı.

Bu yağı yüz ve vücut kremlerime bir fıs sıkarak kullanıyorum. Kış aylarında deri kuruluğunu güzel onaracak bir yağ , bilhassa klor ve tuzlu deniz suyunun kuruttuğu vücut derisine kremlere katarak kullanabilirsiniz. Organik. Gönül rahatlığıyla kullanın…Kimyasal yok. (03 Eylül 2012)

                             Laboratoires Seaderm Hydraforce 500 ml

saed

Bu bir saç, vücut ve tırnaklar için Sıkılaştırıcı yosun konsantresi…! UNESCO tarafından rezerve edilmiş, biosfer alanı olan Moléne adasından alınmış %100 yosun özlerinden oluşuyor.

Oligo elementler ve mineraller bakımından çok zengin olan, köpürmeyen, yağsız. Çocuklar ve yetişkinler için banyo sonrası nemlendirici olarak kullanılıyor. Durulanmıyor ki deri içeriğindeki aktiflerden maksimum düzeyde yararlanabilsin.

seaderm

Kokusu muhteşem. Gerçekten deniz kenarındaki o ferahlatıcı yosun kokusunu alıyorsunuz. Çabucak kuruyor. Bu deniz ve plaj kokan nemlendiricinin moral düzeltici bir etkisi olduğunu düşünüyorum.
Her banyodan sonra tün vücuda ve saç diplerine kullanılıyor. Bir şişe yaklaşık 1 ay kadar gidiyor.
İçeriği merak edenlere:
Etken Madde:
Laminaria digitata (% 5 ekstresi), Laminariadigitata (toz% 2 mikronize): Taze deniz yosunu, eser elementler, Deniz Suyu
Edit 2021: Firma ambalaj değiştirmiş. İçerik aynı. Fiyat hala gayet makul bakmak isteyenler linke tıklayın.

                                                 Konjac Sponge

konjac sponge3

             (%100 Bitki kökünden temizleyici peeling sünger)  
                       Bilimsel adı Amorphophallus Konjac! 

konjac2

Bitki kökünden elde edilen liflerden yapılıyor. Aslında yenilebilen bir bitki bu. Neden cilt temizliğinde gönül rahatlığıyla kullanılır: Çünkü egzamalı ciltler dahil kimseye alerji yapmaz.

Hırpalamadan nazikçe ölü tabakayı atar. Kreme yüzey hazırlar. Ben pembe olanını seçtim. Çünkü kuru ve olgun cilde uygun olan, demiroksit açısından zengin olanı bu.

Yüzü doğal bir şekilde temizler, yumuşatır ve ferahlatır. Beraberinde temizleyici jel kullanmanıza gerek yok. Ama illaki kullanacağım derseniz bir çay kaşığı kadar yeterli.  Kullanmadan önce suda 1 dakika bekletip kök lifinin yumuşamasını bekleyin.
Sıkın. Yüzünüze boynunuza temizlemek ve peeling etkisi için kullanın

konjac1

Cilde masaj yaptığı için yeni hücre oluşumuna yardımcı olur. Kir, fazla yağ, siyah nokta ve bakterileri ciltten uzaklaştırır ve gözenekleri derinlemesine temizler.Hassas ciltlere zarar vermez.Yağlı ciltler için olan siyah bambu kömürü süngeri de çok başarılı, bebekler ve egzamalı ciltler için olan beyaz konjac da. Türkiye’de değişik firmalar değişik fiyatlarda muadilleriyle satışta aralarında neredeyse 2 misli fiyat farkı var sebebini çözemedim. (2013 Kasım)

DİKKAT: İşiniz bittiğinde kendi ipinden havadar bir yere asın. Nemi kurusun. Lavabo üzerinde tutmayın.Tekrar katılaşacaktır. Konjac sünger almak için iki adres  1-Hepsiburada     2- Anadolu
Edit 2023 : Bu konjac’ı hala , evet 10 yıldır kullanıyorum. Ne bir yerinde yırtık oluştu ne de dokusu değişti. 

                    Strivectin tl Tightening Face Serum (28 Şubat 2014)

strivectin1

B3 Vitamini türevi olan Niasin’i kendi patentli formülüyle  (NIA-114) kullanan bir firma Strivectin. %5 Oranında aktif protein içermesi de sadece sarkmaları değil, cildin genel dokusunu da iyileştirmeye yardım ediyor. Kullandığım en iyi serumlardan biri.
Etkilerine oldukça güvendiğim bir ürün yelpazesi var. Peptid içeren ürünler içerisinde en güçlülerden biri…
Cildin doğal kolajen üretimini destekleyerek hem sıkılaşmasını hem daha diri görünmesini sağlayan bir serum.

Dolayısıyla düzenli kullanım gerekiyor. Yani her sabah ve her akşam temizlenmiş yüze ilk önce bu serumu ,ardından nemlendiricinizi sürmeniz gerekiyor.

Ve çokça sabır gerekiyor…. Çünkü elastikiyetini kaybetmiş derileri öyle 1 ayda toparlamak, gözle görünür sonuçlar almak zor. 40 Yılın elastikiyet kaybını bir ayda toparlayan bir krem piyasaya çıkarsa, zaten o gün artık teknolojinin son basamağına geldik demektir. İnatla 2-3 tüp kullanın… Sonuç gerçekten iyi.
Tek kusuru, pahalı gelmesi. Ama diğer muadilleriyle karşılaştırdığımda 275 liraya, bu kadar etkin çok az ürün var.

Bu serumun ardından En iyi anti-aging krem ödülünü almış olan “StriVectin-SD Intensive Concentrate for Stretch Marks & Wrinkles”  adlı kremini uygulayabilirsiniz.  Kırışıkların derinliğini azaltırken, serumun toparlayıcı etkisine de destek oluyor

  Çoğu firma içeriğini sayfasında net yazmazken, tüketiciye saygılarından bunu açıklayan firmalara  saygım sonsuz.

Açıklanmış içeriği şöyle:

Water, Cyclopentasiloxane, Myristyl Nicotinate, C12-15 Alkyl Enzoate, Glycerin, Butylene Glycol, PEG-40 Stearate, PPG-3 Benzyl Ether Myristate, Ethylene/acrylic Acrylic Acid Copolymer, Caprylyl Glycol, Ammonium Acryloldimethyltaurate/VP Copolymer, Polyimide-1, Sorghum Bicolor Stalk Juice, Isohexadecane, Benzyl Alcohol, Arylates/c10-30 Alkyl Acyrlate Crosspolymer, Aminomethyl Propanol, Pullulan, Sorbic Acid, Tetrasodium EDTA, Polysorbate 80, Benzoic Acid, Chlorphenesin, Cyanthea Cumingii Leaf Extract, Ceramide 2, D-limonene, Algae Extract, Malus Dometstica Fruit, Cell Culture Extract, Hyfrolyzed Hyaluronic Acid, Xanthium Sibiricum Fruit Extract, Cyperus Rotundus Root Extract, Lonicera Japnica Flower Extract (honeysuckle) Flower, Lecithin, Sodium Benzoate, Xanthan Gum, Potassium Sorbate, Tetratpeptide-21, Lepidium Sativum Sprout Extract, Dipropylene Glycol, Citrus Aurantium Dulcis Oil (orange), Hexmathylindaopyran, Ethyl Linalool, Citrus Limon Fruit Extract, Methyldihydrojasmonate

                              Cumlaude Lab Topylaude Omega Crem
                         (Kalınlaşmış Deriyi Yumuşatan Krem)

cumlaude topylaude

Allah kimsenin başına vermesin! Ellerimde ani bir kalınlaşma, derinin kalınlaşarak kuruması, çatlaklar başlayınca panikledim.
Avucumda da pullanma ve keratinizasyon ( boynuzumsu tabaka oluşması) olunca fırladım dermatologa.
Liken olduğunu söyledi ve bana vazelin ve salisilik asitle eczacının hazırlayacağı bir merhem yazdı.
Günde 4-5 kez kullandım. Bir ay boyunca. Sonuç aynı. Değişen bir şey yok.

liken1
Peeling denedim, ardından argan yağları, vazeline bulanıp pamuklu eldiven giyip yattım, organik serumlar kullandım… Nafile.
Bazen eklem yerinden yarılıp kanıyor. Geçiyor. İki gün iyileşir gibi oluyor hop yeniden çıkıyor.

Bu kadar dikkatli ürün seçip alerji olma ihtimalim de yok. Temas dermatiti de değil… Kimyasallarla zaten nerdeyse tüm ilişkimi kesmiş biriyim. Bulaşık deterjanı yer silme işini arapsabununa 1 kaşık soda , 1 kaşık karbonat katarak hallediyorum.

Çamaşırları toz sabunla yıkıyorum deterjan girmiyor eve. Çamaşır suyunu zaten yasakladım yıllardır.Peki bu ne?
Bir psikolog arkadaşım strestendir dedi. Egzamaya çevrime ihtimali de olduğundan panikledim yine.

liken3

Duygularımızın bedenimizi nasıl değişime uğrattığını bilen, Louise Hay’in kitaplarını hatmetmiş biri olarak şunu çok iyi anladım:
Strestendir dedikleri şeyi , algılarımızı değiştirmeden halletmemiz mümkün değil.

E, hassas birine nasıl hassas olma denir ki? Huyu karakteri bu! Vurdumduymaz olmayı öğrenebilseydi zaten stres yapmazdı. Vicdan ve tepkiler karakterin parçası.
Değişmek nasıl mümkün olabilir?

 • Kendisine en ufak bir kötülüğüm olmamasına rağmen, kıskançlık denilen iğrenç duygunun içinde yanan tuştan, hasedinden bana daha ne kadar kötülük yapacağını kestiremediğim, kara cahil ruhlu, yalı çingenesi komşum buradan taşınmadıktan,  ıslah olmadıktan sonra,
 • Ülkemde kardeş olan herkesin birbirine duydukları bu iki kutupluluk geçmedikten sonra,
 • Günde 13 saat bilgisayar başında çalışıp, yıllardır tatil yapmadıktan sonra,
 • Oralarda bir yerlerde kadınlar dövülüp, öldürülüp, çocukları ortada kalırken, adalet denilen kavramı hep Allaha havale ederken,
 • Demokrasi kelimesinin çürümüş sakız haline dönüştüğü, yerel seçimde müşahit olarak oyların sayılma ve tutanağa geçirilme işinde çalışırken, ne çok şeyin biz denetlemezsek ellezi edildiğini görürken,
 • Her gün evrenin bir yerinde bir savaş senaryosu, halkların sürgünü, açlık, yoksulluk onca paylaşılacak nimete rağmen sürüyorsa,
 • Köpeklere tecavüz ediliyor, kedilere işkence, yunus balıkları festival adı altında toplu olarak öldürüyorsa, kuluçkadan erkek çıktıkları için beslememek için binlerce erkek civcivi öğütme makinesinde kıymaya çeviren bir zihniyet varsa,
 • Vatanımı çok severken, aklımdan eğer “ben neden Norveç’te doğmadım” diye bir yakınma geçiyor ve bundan utanıyorsam,
 • 11.500 000 kişiye çalışmadıkları halde maaş bağlanan bir memlekette; emekli olduğum halde, hala deli gibi çalışmak ve gelecek inşa etmek için 56 yaşımda tedirginliklerim varsa,
 • Üranüs Plüto açılarını ve Koç burcundaki hareketliliği, Terazideki Marsı görüp, 14 Nisan 2014 teki tutulmayla beraber -kıytırık bir amatör astrolog olarak- Nisan ayının tüm dünyada yeni savaşların ve 1933’teki halk sürgünlerini başlatabileceğini görüyorsam,
 • Tek evladımın -sadece ben tek başıma doğurmuşum gibi- aranıp sorulmamasını içim cızlayarak izledikçe,

Psikolog arkadaşıma hak verdim! Evet ellerimdeki bu kalınlaşma stresten. E, ben değişemiyorum. Bu saydıklarımı – ve daha bir çok satırı da-  ruhumdan atamıyorum. O halde ellerim böyle yaşamaya alışmam gerek. Yeni keşfettiğim bu kremi henüz birkaç kez sürdüm, yumuşacık yaptı, birçok ilaçtan daha iyi geldiğini izledim.
Belki Cumlaude Topylaude’un kalbe sürüleni de vardır. Bulursam deneyeceğim. (02 Nisan 2014)

     Salyangoz Kremleri

Her şey, 1980 yılında Şili’de Avrupa mutfaklarına pazarlamak için salyangoz yetiştiren bir çiftçi ailenin sürekli salyangozlarla haşır neşir olurken (çiftlikte iş yaparken), elleri kırılan kabuklar sebebiyle her yaralandığında veya kesildiğinde yaraların hiç iz bırakmadan geçtiğini fark etmesiyle başlamış…

Ailenin doktor olan büyük oğlu, salyangoz salgıları üzerine araştırma yaptıkça bu sevimli hayvanların doğalarında muhteşem bir onarıcı olduğunu keşfetmiş. Allantoin!
Allantoin nedir?

Salyangozların doğaları gereği, kabuğu çatladığında kendini yenilemek için salgıladığı, vitamin ve yüksek protein içeren bir madde. Kalsiyum da içeriyor. İnsan cildinin de yenilenme kapasitesini artıran bu olağanüstü doğal salgı, özellikle yara izlerinin giderilmesi amaçlı kremlerin içerisinde kullanılmaya başlanmış (açık yaraya kullanılmıyor).
Cildin “hızlı onarılmasına” yardım ettiği için salyangoz salgılı kremler aslında yüzeyin kalitesinin değiştiriyor! O zaman yüzeydeki sorunların çözümüne yardımcı oluyor.

Bunlar neler?
Lekeler

Kırışıklar
Tıraş tahrişlerinin yatışması
Sivilce izleri
Yara izleri
Yüzeydeki pütürlenmeler, pürüzler
Çatlaklar

Hızla yenilenen cilt, yüzeydeki hasarlı olan ne varsa atıp, yerine sağlıklı yeni gelmiş dokuyu yerleştiriyor. O zaman “salyangozlu kremlere” antiaging etkili diyebilir miyiz? Evet! Yaşlanmaya karşı duran bir “gençlik devamlılığı” yapıyor. Kuruluk ve kızarıklıklar gidiyor, yağ/su dengesi kuruluyor.

Hayvana yazık değil mi?

Salyangozların salgıları, özel salyangoz çiftliklerinde keyifle yaşarlarken, onları hırpalamadan ve incitmeden tıpkı bir koyundan süt sağar gibi toplanıyor, filtre ediliyor, steril hale getiriliyor ve kremlere katılmak üzere hazırlanıyor.

Şu an kullandığınız salyangoz kreminizin içinde, cildinizin onarılmasına yardım edecek allantoin salgısının sahibi olan salyangoz, büyük ihtimalle çocuklarıyla beraber maaile çiftlikte geziniyorlar.  Dr. Organic salyangoz salgılı jel, krem ve göz etrafı serumunu deneme amaçlı kullandım.

snail3snail4

İzlenimlerim şöyle:

Organik Salyangoz Jeli: Jeli çok az kullanmak gerek. Yapış yapış olmaması için bu şart. Çabuk emiliyor ve kuru bir yüzey sağlıyor.

Koruma tabakası oluşturmadığından “serum” gibi krem altına kullanılmalı. Kokusu yok. Düzenli kullanımda yenilenme, nemlenme ve yatışan deriyi hissediyorsunuz. Kılcal damarların görünümünü zaman içinde yatıştırıyor onarıyor. Karma ve yağlı ciltler bu serumu seveceklerdir. Jel kutu açıldıktan sonra 12 ay içinde kullanılmalı.

Organik Salyangoz Jeli Kremi: İnce akışkan, sütsü kıvamda bir krem. Doğal limon kokusu hoş… Çabuk yayılıyor ve hemen emiliyor. Gece bakımında, kuru ciltler daha kıvamlı olması için avuç içinde bir leblebi miktarında kreme birkaç damla argan katarak kullanabilirler. Nem yükleme gücü oldukça yüksek. Paraben, SLS, sentetik koruyucu ve zararlı kimyasal içermemesi, onarım gücünün yüksek olması, yaz-kış kullanmaya uygun bir krem seçeneği olarak kalmasını sağlıyor. Kutu açıldıktan sonraki 6 ay içinde kullanılmalı. (Edit 2023: Türk markası Jiyu Cosmetics muhteşem salyangoz sıvısı içeren bakım ürünleri üretiyor) jiyucosmetics.com’dan ulaşabilirsiniz )

snail goz1

Organik Salyangoz Jeli Göz Serumu: Çok ince sütsü kıvamda bir serum. Çabuk emiliyor. Yağsız yapıda göz ürünü arayanlara iyi bir alternatif. Emilimi yüksek ve disiplinle kullanırsanız, 4 haftada ciddi sonuçları görüyorsunuz.
Edit 2021: Şimdi piyasada salyangoz salgılı %98 konsantrasyonda olan kremler var. Jiyu Cosmetic, Mizonun Snail Serisi  firma isimlerine tıklayarak sayfalarına bakabilirsiniz. Önemli olan kozmetiğin içerdiği salyangoz salgısı miktarıdır. Yani, ucuz bir krem bulursanız lütfen formüle bakıp yüzde oranına da bakınız. 
Kozmetik içeriği nasıl okunur bilmiyorsanız videom burada TIKLAYIN.

snail goz 2

snail6

   Skin 79 Syn Ake Lifting Cream
(30 Ocak 2015)

syn ake kavanoz

Yılan zehrine benzer bir peptid içeren Syn-Ake serisinden krem denemeye karar verdim. Altıncı nesil peptid formülü 2006 yılında swiss teknoloji patent ödülünü almış bir antiaging. Syn-Ake ile cildin koruyucu tabakasını güçlendiriyor, cilt hasarlarına karşı cildi koruyor ve elastikiyetini arttırıyor. İçeriğindeki adonezin kırışık açıcı özelliğiyle cilt üzerindeki ince çizgilerin görünümünü azaltıyor.

 

M. Asam Vinolift LipoPearls serum
(Sıkılaştırıcı Yüz Serumu)
24 Mayıs 2017

?

Serum biter bitmez kendime yeni onarıcı serum aramaya başladım.
Peptid ve hyalüronik asit içeriği yoğun, fiyatı makul serum ararken artık dükkanlardaki kızlar beni neyse ki rahat bırakıyorlar, gözlüklerimi takıp tek tek içeriklerine bakarak rahat seçim yapabiliyorum.
Hemen önerileri hazır! “İçinde ne var” dediğimde şişeyi evirip çevirip bir şeyler söylemeye çalıştıkları için nazikçe teşekkür edip “ben rafların arasında dolanayım bakıp seçeceğim diyorum. Gidiyorlar.
Bu serumu da böyle keşfettim.
Dr Hüseyin Tırman’da ICON adlı elastikiyet artıran medikal estetik makinesinde seanslara başladığımdan ve ısı ile deri altında kolajen üretimi tetiklenmeye çalışan bir prensibi olduğundan nem kaybı yaşıyorum.
Yüksek nem ve onarmaya ihtiyacım var en azından şu 2 ay boyunca…
Bu serumu 99 tl’ye aldım. İçeriklerine bakınca bu fiyata nasıl satıyorlar diye düşünmeden de edemiyorum çünkü pahalı markaların peptidli içerikleri bunun 3-4 katı fiyata satılıyor neredeyse.
Özellikle kuru ve 40 yaş sonrası ciltlerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde içerik ayarlanmış.
Üzüm çekirdeği yağı kök hücrelerin üzerinde antiaging etkisi ile bilinen bir içerik yoğun kullanılmış. Yeniden oluşacak cildin yapıtaşlarının sağlıklı oluşmasına yardım ediyor. Antioksidan özellikli ve hücre yenilenmesini destekleyen resveratrol,peptidler ve squalane içeriyor.
Bugün 5 Eylül 2017, Serum bitti. Genel desteğinden memnunum. Yumuşak duru, nemli bir cilt oluşmasına yardım ediyor. Kırışıkların da iyi onarıldığını düşünüyorum. Tek sıkıntım aşırı sıcakları yaşadığımız son 10 günde serumu sürememekti.. Terlediğimiz aşırı sıcak coğrafyalarda bu serumu pek sevmeyeceklerini düşünüyorum. İlkbahar ve sonbaharda kullanmak daha iyi olacak.

HC Anti-Wrinkle Serum  Kırışıklık Karşıtı Bakım Serumu
  (Ocak 2018, Nisan 2018 ve Eylül 2018  üç şişe kullandım)
HC Care’in hem şampuanından hem saç yağından çok memnun biri olarak serumunun içerisinde %15  Argireline görünce denemem gerektiğine karar verdim. Çünkü bu oranda onarıcı içerikli çok az serum var piyasada. Argireline ne derseniz yeni nesil bir peptid. Botoksun alternatifi olarak gösteriliyor. Mimik kırışıkları, yoğun su kaybıyla oluşan ince kuru kırışıklar, nemsiz ve yaş almaya yüz tutmuş ciltler için iyi bir içeriği olduğunu düşünüyorum. Kendi sitelerinde içerik yok Ben prospektüsünden çıkan formülü burada paylaşıyorum. Ne kadar zengin olduğunun bence kendi sitelerinde de yazılmış olması gerekirdi. Neyse!  Hyalüronik asit, C ve E vitaminleri, yeniden diriliş bitkisi özü, Matrixy 3000 gibi hem cildin su tutma kapasitesini artıran hem nem yükleyen hem de yenilenmesine yardımcı güzel içeriği var.
Kıvamı şeffaf beyaz bir süt kıvamı. Çabuk emiliyor. Sabah ve akşam krem altına göz çevresi dahil uygulanabilir. Bir ay içinde şişenin yarısına geldim. Sanırım fazla kullanıyorum çünkü yüz boyun ve dekolteye bol uyguluyorum. Normalde pipetten 3-4 damla yeterli tüm yüze. Yağlı, kuru, karma, susuz, kırışık sorunu olan tüm cilt tiplerine uygun.
Serum biliyorsunuz başlıbaşına derinin altındaki yenilenmeye yardım etmek üzere formüllenmiş bir kozmetik. Cilt üzerinde koruyucu tabakası yoktur. Bu nedenle sabah ve akşam kremlerin altına uygulanması yani üzerine mutlaka nemlendirici sürülmesi gereken bir kozmetik. Konu hakkında yazıya BU LİNKTEN ulaşabilirsiniz.

Missha Time Revolution Bridal Cream -Repair Firming
 (10 Eylül 2018)
Bu serinin üç ayrı kremi var cildin aydınlatılması için olan beyaz ve pembe tonlu olanları değil “sıkılaştırıcı” olanı seçtim. Yapısı oldukça yapışkan ve uyumadan 1 saat önce sürülmesi gerek ki yastık değil sizin cildiniz faydalanabilsin. Firma bunun uyarısını da nazikçe (!) yapmak ve kavanozu açtıktan sonra “yahu bu bal gibi uzuyor yoksa bozuk mu” demelerini önlemek için şu resmi kıvam hakkında bilgi sahibi olunması için satış yerlerinde paylaşmış. Kuru ciltler ve olgun ciltler bundan hiç de şikayet etmeyeceklerdir. Çünkü 1 saat sonra normal bir krem kıvamına geliyor.

Kavanozu çok görkemli. Oldukça da bereketli bir krem. İçerikteki Hexapeptide ve hidrolize kolajen formülde epey alt sıralarda yer almasına rağmen diğer destek içerikler olan Allantoin ve Niacinamide’in etkin olmasını çok beğendim. Zamanla sonuçları paylaşırım.
Edit Ocak 2019: Gayet iyi performans aldım. 

 lr zeitgard beauty diamonds radiant youth oil
             (30 Ekim 2018)
Kuru ve mat ciltler kış aylarında daha da kurur ve rahatsız olur. Kış aylarında serum/yağlardan faydalanmak en doğrusu. Hem kızarıklıkları ve hassasiyeti de yatıştırır hem su kabını en azda tutar hem de besler. Yalnız, bu serumları seçerken içeriklerinde mineral yağ veya parafin (petrol türevleri) olmamasına dikkat etmeli. Neden? Çünkü doğal yağlarda mineraller ve vitaminler var, diğerleri ise sadece yağ! Üst tabakayı muşamba bir örtü gibi kaplayarak soğuk ve nem kaybından korur. Oysa Lr Yüz bakım yağı gibi doğal yağ karışımları seçerseniz deri beslenir ve onarılır.
İnstagramdan tanıdığım LR uzmanı, arkadaşım Dilek’e ikinci siparişimi verdim . Geçen seneden beri beklediğim yağ stoklara gelmiş 🙂
Cam bir şişe ve cam pipeti var. Çok kaliteli bir şişeleme yapılmış. Elden kaydırmamalı banyoda düşerse kırılma riski yüksek. 6 doğal seçilmiş yağdan oluşan çok zengin ve mükemmel içerikli bir bakım yağı. Üç farklı kullanımı var. İster serum gibi krem altına, ister yü kreminize karıştırarak, ister 10 damla kadar maske gibi kullanarak…
İçerik konusunda hassas olanlara bu zengin formülü görmeleri için listesini de koyuyorum buraya. Gönül rahatlığıyla kuru ve hassas ciltlerin kış aylarında kullanabilecekleri şahane bir bakım yağı. Ulaşmak ve sipariş vermek isteyenlere instagram adresi: @dilek_unalan_aloevera

(Ecowell içerik listesi)

ACTISILK® ADVANCED FORMULA Gece Ve Gündüz Bakım Kremleri
(8 ocak 2020)

Yaşlanma hızlandığında cilt bakım ürünlerini farklı içeriklerde arıyor insan. En önemli yaşlanma sebebi metabolik faaliyet sırasında oluşan serbest radikaller! Oksidatif stres denilen, oksitleyici kararsız elektronların hücrede oluşturduğu zararı en aza indirgediğimiz sürece(serbest radikaller) DNA hasarını da büyük ölçüde önlemiş oluyoruz. Bu sadece kremlerle olacak bir onarım değil. Yaşam şeklimiz, beslenme tarzımız, yediğimiz içtiğimiz de biyokimyasal süreçte etkili olur. İpek proteini yüz yıkmama köpüğünü youtube kanalımda anlatmıştım. Çok beğendiğim bir temizleme köpüğü hem de maske olarak kullanılabiliyor. Tıklayarak izleyebilirsiniz. Şimdi de gece ve gündüz kremleri çıktı. Deniyorum ve yapısını çok beğendim. İncecik yağsız ama doygun bir yapısı var. İpek proteinli bu cilt onarım kremleri Activar AC 11’in yeni geliştirilmiş formülü Actisilk AC 12, ipek proteinli aniaging gece gündüz kremlerinin içeriği kedi pençesi, hyaluronik asit, skualen, ipek proteini ve peptidlerle dolu. Yaşlanma hisseden tüm cilt tiplerine uygun. Fiyatı 350 tl civarı ocak 2020 itibariyle
The Ordinary Ascorbic Acid %8 Alpha Arbutin %2

Ton farkı , yaşlanma ve yenilenme için C vitaminli serum (22 Mart 2020)

The Ordinary Ascorbic Acid 8% + Alpha Arbutin 2% yorumum:
Alkol yok, yağ yok,silikon yok ve glutensiz, susuz, cilt tonu açıcı ve yaşlanma karşıtı antioksidan seruma yeni başladım.
Sebebi yaşlanma ile beraber cildimde ton farkının renk eşitsizliğinin içeriden de tetiklenir hale gelmesi ve koyu olan lekelerin kışın bile, güneş koruması kullanmama rağmen koyulaşmaya devam etmesi. C vitamini zaten güçlü bir leke açıcı. C vitamini ile ilgili bilgi videomu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.
Sabah akşam 4-5 damla (göz çevresi hariç) uyguluyorum, üzerine leke kremimi sürüyorum. Gündüzleri SPF 50 ile korumayı asla ihmal etmiyorum ve 2 saat sonra güneş korumasını tekrar sürüyorum. Sonuçları 2 ay sonra (Haziran 2020’DE) bu yazının altında paylaşacağım.
Edit: Haziran başında, içinde daha bir haftalık ürün varken ürünü kullanmayı bıraktım. Tam bir hayal kırıklığı… Lekelerde çok minimal bir açılma olurken yenileri oluştu. Ki ben güneşten korunan bir insanım. Muhtemelen ascorbik asit %8 bana az geldi. Arbutinin de bir faydasını gördüğümü söyleyemem. The ordinary’nin kullandığım işe yarayan tek ürünü The Ordinary Aha 30% + Bha 2% Peeling Solution’uydu. Videosunu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. Retinol’ünden de bir fayda görmedim… Haziran sonu 2020 Edit: Ürün bitti. Açıcı etkisini pek göremedim ama yenilenme yaşlanma karşıtı güzel sonuçları olduğunu düşünüyorum.
Peptique Anti Aging Skin Formula Extra Strength 4 Peptide
( 30 Mart 2020)

%6.6 oranında aktif peptid molekülleri içeren ultra güçlü bir onarıcı krem. Bitkisel besleyiciler karite yağı,, üzüm çekirdeği yağı, avokado ve jojoba yağının yanı sıra A,C, E vitaminleri, Allantoin, Aloe vera, Retinil palmitat ve ipek proteinleri içeriyor. Dolayısıyla ciltteki yaşlanmaya karşı savaşırken, lekelerle ve çizgilerle aynı anda baş ediyor diyebiliriz. Özellikle 45-50 yaş civarı olup, içeriden yaşlanmanın dışarıdan da izlerinin görülür olduğu, medikal estetik uygulama olanağı olmayanların köprüden önce son çıkış olarak düşünebilecekleri bir kozmetik krem. Kırışıkları oldukça yumuşatabilcek destek peptidler ve kıymetli yağlar içermesi ve yüksek içeriği aşırı hassas ciltlerde reaksiyon verebilir. Zaten “az” miktarda sürerek başlayın deniliyor. Sonra arttırın krem miktarını…
Her cilde uygun. Tamamen emilene kadar masaj gerekiyor. ABD üretimi.Tamamen emilene kadar sabah ve akşam yukarı doğru hareketlerle masajla yedirilmesi gerekiyor. Gözlerle sakın temas ettirmeyin deniliyor. Deneyeceğim. Yapısı kuru ve yağsız. Her cilt tipinin kullanabileceği bir yenileyici.

178ml olduğundan rahatlıkla 4-5 ay kullanılabilir. Altına arzu ettiğimiz serum sürülebilir. Gündüzleri mutlaka bir güneş koruması şart…
(Formülde çok çok az miktarda olsa da methyl ve propylparaben var. FDA’nın izin verdiği yasal miktarın çok altında)
Pepticollagen
(01 Eylül 2020)

Hem yaşlanmayı önlemeye yardımcı, hem var olan yaşlanmanın farklı sorunlarını onarıcı bir bakım krem. Antiaging içeriklerin dolu dolu kullanıldığı, piyasadaki muadillerinden oldukça farklı zengin içerikleri olan Türk malı bir krem. Gurur duyabiliriz ki Peptit ve kolajen içerikli birçok “ünlü” markadan (1000-200 tl civarı olan) daha kıymetli içerikleri var!
Yaşınız 30’u geçtiyse, kırışıklık, matlık, nemsizlik, ton farkı, sarkma gibi sorunları gözle görür hale geldiyseniz kendinize hediye edebileceğiniz en bereketli ve yüzünüzü kara çıkartmayacak bir yenileyici krem… Zengin peptitlerin dışında allantoin, shea yağı, avokado yağı, üzüm çekirdeği yağı, C, E vitamini ve retinol içeriklerinin de tüm iyileşmenin inşasında mükemmel rolü var.
Ciltte gençlik hormonuna benzer etkisiyle yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı bir ürün olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim. Beyler ve hanımlar kullanabilir.
Firma sayfasından daha fazla bilgi için tıklayın
Satın almak için Tıklayın
Ürün içeriği: Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Stearic Acid, Glyceryl Stearate SE, Ceteareth-25, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Palmitoyl Pentapeptide-4, Glycerin, Butylene Glycol, Carbomer, Polysorbate 20, Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tetrapeptide-7, Cyclopentasiloxane, Collagen, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Sorbitol, Tocopheryl Acetate, Ascorbic Acid, Allantoin, Retinol, Disodium EDTA.
HC Care Retinol Serum (2 Mart 2021)

Piyasadaki en makul fiyatlı ve güvenilir isim yapmış bir firmadan Retinol denemek istedim. Daha önce The Ordinary’ninkini denemiştim. Skualen içerikli olanını. Pek göze değer bir sonuç alamamıştım. Ürünü anlattığım video burada Ürün açıklamalarında gece/gündüz belirtilmemiş. Ancak retinol gece hücre yenilenmesi olduğu zaman diliminde kullanılır. Akşamları temizleme sonrası 4-5 damla yüz ve boyuna sürüp. Birkaç dakika bekledikten sonra onarıcı nemlendirici sürülerek bakım tamamlanır. Retinollü ürünler kullanılırken, gündüzleri mutlaka bir güneş koruması kullanılması şarttır. Ve retinolle beraber eğer asitli (AHA/BHA) ürünler kullanıyorsanız üst üste sürülmemesi gerek. Asitli ürünü sabah, retinolü akşam kullanabilirsiniz.

PEPTİCOLLAGEN ANTİAGİNG CİLT BAKIM SERUMU 30 Ml
(30 Ağustos 2021)Geçen sene Pepticollagen kremi kullanmış ve ısrarla altına bir hyalüronik asit içerikli nem kilitleyen bir serum kullanılmasını önermiştim. Firma kolajen serumu da çıkardı.
Çok çabuk emilen yağsız yapıda, peptitler, c vitamini ve hyaluronik asit içeriği ile gerçek bir enerji deposu serum yapmışlar. Her antiaging krem altına rahatlıkla kullanılabilir. Kendi kremi ile kombin olsa elbette daha sinerjik çalışır ama yaşlanma karşıtı bir serum arayanlara mükemmel bir alternatif.
Formülde C vitamini en etkin formda kullanılmış. Lekelerin açılmasına ve ton tarfının giderilmesine de destek bir “hap” formül. Yani öz olarak en kuvvetlisini en az karışım yaparak en saf kalacak şekilde kullanmışlar.
İçindekiler: Aqua, 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, Glycerin, Butylene Glycol, Carbomer, Polysorbate 20, Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tetrapeptide-7, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Panthenol, Sodium Hyaluronate.

Cildin daha sıkı, canlı, lekesiz ve kırışıkların azalmış görünmesine yardımcı içerikler var. Sabah ve akşam 3-4 damla krem altına uygulanıyor. Lütfen unutmayın ki ton farkı ve leke açılmasına yardımcı her ürün kullanımında olduğu gibi serum kullanırken de gündüzleri bir güneş koruması kullanmayı ihmal etmeyin. Serumun onardığını UV ışınları tekrar hasara çevirmesin.

Ph Formula Vita A Cream
( 4 Ekim 2023)

Neşe Canlı Güzellik salonunda cilt bakımımı yapan estetisyen Aynur hanımın önerisiyle aldığım %1.5 retinol içeren yenileyici gece kremi. (1.400 tl) İnce kırışıklar ve cildin yenilenmesi için güzel bir formülü var. Yüksek retinol sebebiyle gündüzleri güneş korumasını asla ihmal etmemek lazım.
Daha önceden cildim retinole alışık olduğu için haftada 2 gece kullanarak başlamayacağım. Her gece uygulayacağım.


Total
28
Shares
314 Yorum
 1. Ayşenur Hanım merhaba,
  internette organik ürün arayışına girmiştim ki tesadüfen sayfanızı keşfettim ve önerdiğiniz tüm ürünleri tek tek araştırmaya başladım. piyasada bulunan marka oldukları için çok yüksek fiyatlı ürünler kullandım ancak tam olarak cildime uygun ürünleri bulamıyorum. 29 yaşındayım burun ve çene bölgemde gözenek eğilimli karma bir cilde sahibim. açıkçası biraz geç de olsa cildime bakmaya başladım son 1-2 yıldır. Çene bölgemde çıkan (sağlık sorunum yok yağlı yemek tükettiğimde artıyor) sivilcelerden kaynaklı lekelerim mevcut. Çevremde gece kremi gündüz kremi serumu toniği derken o kadar çok öneri alıyorum ki hangisi doğru ürün bilemiyorum. Verdiğim bilgiler doğrultusunda bana ürün önerilerinde bulunursanız çok sevinirim. Mesela koyun plasentası maskesi ilgimi çeken önerilerinizden biri. Yaşıma ve cildime uygun olur mu? şimdiden çok teşekkürler.

  1. Merhaba Hazal Hanım,
   Cilt bakımına hormonla faaliyete geçtiğinde başlamak gerek ki yağ salgılarının artışıyla beraber derinin sağlıklı yapısını koruyabilelim.
   Yani 12-13 yaş gibi temiz içerikli bir yüz yıkama jeli ve cilt tipine uygun bir nemlendirici kullandığımızda ne gözenekler açılır, ne sivilce izleri uzun süre varlıklarını sürdürür.
   Bu videoma göz atar mısınız lütfen?
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY
   Sizin yapmanız gereken:
   1- karma ciltler için içerisinde sentetik köpürtücü olmayan (sodium laureth sulfate) bir temizleme jeli ve tonik kullanmak.
   2- Ardından da karma ciltlerin hem nemini sağlıklı tutan hem yağlandırmayan bir nemlendirici kullanmak 🙂
   3-Haftada 2 kez de: banyo çıkışı bir nazik peeling yaparak üstteki ölü tabakanın arındırılmasına yardım edin.Peeling sonrası da bir killi besleyici maske yapın.
   Bu kadar…
   http://aysenuryazici.com/yuz-peelingi-nedir-ne-ise-yarar/
   Bu yazımda detaylı etkisini anlattım göz atar mısınız?
   26-27 civarına kadar cildimiz yaşlanmaya karşı koyacak kapasiteye sahiptir ve “deri altında” yaş alma bu yaşlarda başlar, yüzeyde etkilerini 3-4 yıl sonra görürüz.
   Bu sebeple 30 civarı hepimizde ilk kırışıklar fark edilir.
   Bunları geciktirmek için antiaging (yaş almayı öteleyici) ürünler 26 civarı kullanılmaya başlanır.
   Kırıştıktan sonra değil yani 🙂
   Bu yazıdan detay bakabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/antiaging-ne/

   Organik ürün istemişsiniz Size ayrı firmadan tavsiyemi yazıyorum siz seçersiniz:
   Temizleme Organique Mild Cleaner Temizleme Jeli ile suyla köpürtüp durulayın.(Bir temizleme süngeriyle yaparsanız yıkama işini daha temiz gözenekler olur.)
   Tonikleyin: Organique Mild Tonik
   Nemlendirme: Organique Hydrating Yüz Kremi
   Serum kullanmak isterseniz nemlendirici altına sabahları : Organique Yeşil & Beyaz Çay Özlü Immuno Serum

   Temizleme: Ausganica yüz temizleme köpüğü + tonik
   Ausganica yüz serumu
   Ausganica emülsiyon (sabah ve akşam)

   PCO maske eğer cildinizde yaşlanma ve lekelenme sorunu varsa evet kullanabilirsiniz. Yaşla değil sorunla ilgili olarak kür şeklinde bu tip maskeleri kullanabilirsiniz elbette
   Ancak organik değildir.
   Organik maske olarak size haftada 2 kez, peeling sonrası Organique Pumpkin Alg (Yosun) & Glikoz Yüz Maskesi tavsiye ederim.

   Sevgilerle

   1. Ayşenur Hanım öncelikle çok teşekkür ediyorum ilginize. Ben de bu sırada sitenizden bazı videoları ve kullanıcı sorularına verdiğiniz cevapları okuyarak notlar almıştım.
    Öncelikle Bioderma sebium foaming yüz yıkama jeli kullanıyordum ama siz dedikten sonra içeriğine baktığımda sodium laureth sulfate olduğunu gördüm hızlıca hayatımdan çıkaracağım. Aynı zamanda Bioderma h2o suyunu kullanıyordum. Bazı yazılarınızda bunu tonik ve temizleme olarak da kullanılabileceğini yazmışsınız. Kullanmaya devam etmemde sakınca var mı?
    Clinique markasının peeling i ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
    Bir de Raen termal maske önerilerinizi gördüm kullanabilir miyim maske olarak?
    Aynı şekilde Skincode lifting moisture mask öneriniz karma ve gözenek eğilimli cidine uygun mudur?
    Son olarak göz altında kırışıklıklarım var bana göz altı kremi öneriniz var mı? yves roche un ürününü geçici olarak kullanıyorum şimdilik.
    Biraz fazla sorum oldu cevaplarsanız çok sevineceğim. Şimdiden teşekkürler.

    1. Merhaba,
     Bioderma H2 o bir misel sudur. Yani hem temizler hem tonikler hem makyaj çıkartır hem durulanmaz:)
     Çoğu hanım bu tonik sanıyor. Tonik yerine kullanılmaz ki. Jel + tonik = Misel su
     Bu videoda detaylı anlattım:

     Clinique’in “7 days scrub”ı size uygun. Diğeri yağlı ciltler içindir.
     Haftada 2 kez peeling + maskeyi ardıardına kullanın. Raen termal maske sizin isteklerinize uygun bir etkili maskedir. Maskeyi suyla ve süngerle temizledikten sonra nemlendiricinizi sürün. Unutmayın. Deriyi maske sonrası çıplak bırakmayın.
     Skincode lifting moisture mask susuz ve kuru ciltlerin nem yüklenmesine daha uygun bir maskedir.

     Göz çevresindeki minik kırışıkları 4 haftalık kür ile LR profesyonel göz altı onarıcı pedleri ile gayet iyi yumuşatırsınız. Ben geçen sene bir kuruda 4 çift var, her hafta birini kullanarak kürü bitirdim ve çok memnun kaldığım göz çevresi onarıcılarından biri oldu.
     Haftada bir gece, bu maskeyi uygulayıp başka bir krem sürmeden uyuyorsunuz.
     Hatta sonra bu ürünleri satın aldığım hanımla facebook’tan arkadaş oldum 🙂 Dilek Gürsoy hanıma da ulaşarak bilgi alabilirsiniz. Konunun gerçekten uzmanı kendisi.
     https://m.facebook.com/dilekgursoyunalan/

     Günlük kullanım içinsizin yaşınızda minik çizgilere iyi müdahale eden iki güzel ürün:
     1- La Roche Posay Göz Çevresi için Bakım Kremi – Redermic Yeux (içerikleri gayet iyi)
     2- Roc Pro-Sublime Göz Kremi (içerikleri gayet iyi)

     Sevgilerle

 2. Merhaba Ayşenur hanım elinize sağlık çok güzel bi paylaşım olmuş..
  Ben 28 yaşındayım cilt tipim yağlı sivilce lekelerim var, birde günlük bakım kremleri temizleme ürünleri ve tonik kullanmak istiyorum.
  Aynı şekilde el ve ayak bakımı içinde önerilerinizi merak ediyorum..

  1. Merhaba Çiğdem hanım,

   Yağlı ciltlerin bakımında doğru ürün seçimi + düzenli uygulama cildin sağlıklı yapısını kurar.Parlama ve yağ salgısı engelenir.
   Bu bakım 3 aşamadır:Temizleme, nemlendirme, koruma… Üçünü de doğru ürünle yaptığınızda sorun gider.
   Bakımınızın tüm detaylarını bu yazımda tek tek anlattım.Lütfen okur musunuz?
   http://aysenuryazici.com/yagli-ciltlerin-bakimi/

   Sivilce lekeleri içinse neler yapılması gerektiğini bu videomda anlattım.Lütfen izleyiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=nOCZBGjgWfk

   Size önerim:
   TEMİZLEME
   SLS içermeyen bir jelle sabah ve akşam (makyaj yapsanız da yapmasanız da) cildi köpürtüp durulamak. Ardından yağlı ciltler için üretilmiş bir tonikle silmek.
   SERUM
   Yağlanmayı hafifletecek olan BHA’lı yağ dengeleyici , yenileyici serumdan uygulamak
   Nemlendirici:
   Sabah ve akşam yağsız nemlendiricinizi sürmek.
   Gündüzleri: Bilhassa gündüzleri nemlendirici üzerine SPF 30 bir koruyucu kullanın. BHA kullanıldığında SPF şarttır.Yoksa deri UV ışınlarından etkilenir..
   Cyrene firmasında size uygun ürünler var:
   temizleme : Cyrene Advanced Duo
   Serum: Skin Renewing 2% BHA Lotion Exfoliant
   Nemlendirici: Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser
   SPF Koruma: UV Defense Ultra Light SPF50+ Broad Spectrum Güneş Koruyucu Krem
   El bakımı için her zaman evde bir parafin olması size ömür boyu yumuşak ve genç eller hediye eder.
   Videoma bakabilirsiniz:
   https://www.youtube.com/watch?v=2L_673eVYzM&t=104s
   Elleri deterjandan, çamaşır suyundan koruyan eldivenler kullanın, çantanıza bir el kremi atın.Her sabunladıktan sonra mutlaka nemlendirici kremi uygulayın.
   Sağlıklı kalacaklardır…
   Ayak bakımı için de aynı şekilde. Haftada 2 kez banyoda ponza taşı ile kalınlıkları alın. Kreminizi sürün. Dar ayakkabı giymeyin. Sevgilerle

 3. Merhaba Ayşenur Hanım,
  Ben 20 yaşındayım cildimde korumasız dışarı çıktığımdan ötürü lise son sınıfta ben çıktı 2 adet ve ondan sonra güneş koruyucu kullanmaya başladım o benleri yok edebilecek bir tavsiyeniz var mı ,eczacı tavsiyesiyle yeni bir ürün denemeye karar verdim La Roche Posay 50+ Anthelious XL Anti-shine koruyucusunu aldım süt beyazı bir tenim var ve beni korumaya yeter mi aynı zamanda sivilcelerim ve sivilce izlerim mevcut irrite etmesinden korkuyorum bu konuda bilgilendirir misiniz. Vücut içinde Bioderma Photoderm Max Spray 50 Spf+ düşünüyorum iyi midir? Karma cilt tipindeyim bana temizleyici tonik ve nemlendirici aynı zamanda vücuttaki güneş lekelerini geçirici peeling önerirseniz mutlu olurum. Nemlendirici olarak Dr.Organik salyangoz kremi ve jeli hoşuma gitti ama nereden alabilirim bütün sitelerde stok ve satışının olmadığını gördüm.Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba

   Benler için dermatologa gitmeniz gerek. Ama eğer ben diyerek yüzünüzde oluşan lekelerden bahsediyorsanız cevabı bu videoda: https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
   İzler misiniz lütfen?
   La Roche Posay 50+ Anthelios XL Anti-shine güneş koruma ürünü evet beyaz cildinizi korur. Lakin TÜM güneş korumalarının etkisi 3 saat kadardır.
   Sabah 9 da sürerseniz sizi 12 ye kadar korur. Tekrar sürmelisiniz.
   Güneşten koruyan kremler sadece lekenin daha da koyulaşmasını önler. Leke açmaz. Lekeyi açan serum ve leke kremleridir ve SPF koruma ile beraber kullanılır.
   Mart-Ekim ayları arasında UV ışınları dik olduğundan HİÇ aksatmadan kullanılmalıdır.

   Buradan detay izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=oiPsPyJWfQk&t=212s
   Hem sivilce hem de sivilce izleri için detaylı bilgi: https://www.youtube.com/watch?v=nOCZBGjgWfk&t=20s
   Cilt bakmınızı 3 adımdan oluşan “temel bakım dediğimiz” temizle + nemlendir + koru adımlarını ergenlikten itibaren disiplinle yapmazsanız hem erken yaşta lekelenme, gözenek açılması hem erken kırışma hem gözeneklerle ve siyah noktalarla baş başa kalırsınız.
   Lütfen bu 3 adımın hepsinin birbirini tamamladığını ve sağlıklı cilt için yapılması gerektiğini okuyunuz.
   Bu yazımda var:
   Bu videoyu izleyiniz: https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY

   Size tavsiyem.
   Bu jel ve tonikle cildi temizleyiniz. Cyrene Advanced Duo (jel ve tonik var sette . Size 3 ay kadar gider)
   Uygulama videosu burada: https://www.youtube.com/watch?v=_YN7YLqRZd8
   Temizlenip toniklenmiş cilde Cyrene Advanced Oil Absorbing Ultra Light Hydrator (nemlendirici) sürün.
   Eğer aktif tek tük sivilce varsa => tek tek üzerine söndürücü jel uygulayın. Neutrogena Visibly Clear Hızlı Etkili Akne Jeli
   EĞER sivilceleriniz tüm yanaklarda alında ve yüzde mevcutsa => Temizleme ve toniklemeden sonra bu serumdan 2-3 damla sivilceli yerlere sürün: Cyrene Skin Renewing 2% BHA Lotion Exfoliant sürün.
   Bu sıvı sivilce oluşmaması için gözeneklerin içerisini temizler. İrite etmez, tersine yatıştırır.
   Ardından nemlendiricinizi sürersiniz ve SPF korumanızı.
   BHA’lı ürün kullanırken MUTLAKA SPF KORUMANIZI AKSATMADAN UYGULAMANIZ GEREKİR.

   Missha firmasının , %60 salyangoz salgısı özü içeren beyazlatıcı kremi var lakin sizin durumunuza uygun değil. Sivilce oluşumunun durdurulması ilk amacınız olmalı, sivilce durdurulduktan deri sağlıklı salgılara döndükten “sonra” yenileyici MISSHA Super Aqua Cell Renew Snail White Cream kullanabilirsiniz.
   Nemlendirici olarak SAF aloe vera jeli de kullanabilirsiniz.
   Salyangoz jeli gibi serin, hafif ve onarıcıdır. Sivilceli ciltlerde hiç bir sorun yaratmaz.
   LR firmasında var.

   Vücut lekeleri için haftada 2 kez banyoda yıkanmanız bittikten sonra vücut peelingi yapıyorsunuz.
   Ardından AHA’lı veya E vitaminli leke açan bir vücut losyonu kullanıyorsunuz.
   Neostrata Lotion Plus %15 Aha Cilt görünümü düzenleyici losyon
   veya
   Endocare Regenerating Lotion 100 ml Vücut Losyonu

   Losyonu her gün kullanmanız açılmayı hızlandırır ama peeling sonrası şarttır.
   Vücut peelingi nasıl uygulanır video : https://www.youtube.com/watch?v=wRhUOcJW2EM
   Evde vücut peelingi yapabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=OV6zvccTzi8&t=13s
   Satın almak isterseniz internette yüzlerce peeling var:)
   Ben body shop’unkini çok sevmiştim.(OLIVE VÜCUT PEELİNGİ)
   Rossmann’ın Wellness & Beauty Meersalz – Öl- Peeling // Limon ve Mine Çiçeği Özlü Deniz Tuzu İçeren Vücut Peelingi olabilir (içeriği sert granüllü pürüzleri güzel gideriyor )

   Sevgilerle

 4. merhaba ben fatma 43 yaşındayı m
  burun çevremde yoğun siyah noktalar var ve gözeneklerimde belirgin yanak kısımlarımda norrmal ayrıca çene ve alnımdada noktalar var kaşlarımın üstü ve göz kapaklarımda hafif kırışıklık olacak gibi düzenli bir ürün ve cilt bakımı yaptırmadım yaşıma göre daha küçük gösteriyorum bol bol su tüketiyorum ama artık bu gidişatı korumam lazım ne önerirsiniz la mer ürününü araştırıyorum süreklide abdest alıyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Fatma Hanım Merhaba,
   Abdest ve cilt bakımıyla ilgili yazıma lütfen bir göz atar mısınız sulardaki klorun nasıl cildi kuruttuğunu ve neler yapmanız gerektiğini anlattım.
   http://aysenuryazici.com/abdest-ve-cilt-kurulugu/

   Burundaki siyah noktalar için hafatada 2 kez banyo çıkışı siyah maskeyi uygulayın.
   Ağda gibi siyah noktaları çeker çıkartır. Sürdükten sonra kuruyana kadar bekleyin. Naylon gibi olur. Çeneden başlayarak yavaşça yukarı doğru çekin. Ardından yüzü yıkayıp nemlendiricinizi sürün.

   Gözeneklerin belirginleşmesinin sebebini bu videoda anlattım lütfen göz atar mısınız?
   https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8&t=1s

   Size tavsiyem gözenekleri ve cildin yağ salgısıyla suyunu dengeleyen lr aloe vera spreyi namaz sonrası uygulamanız. Abdest sonrası kuruluğu alır.Nemlendirir. Pratiktir saftır. Hem nem yükler hem sakinleştirir. SaF aloe bitkisi suyudur ve çok kalitelidir.
   Ama temel bakım dediğimiz: “temizle”,”nemlendir” ,”koru” üç adımını da günlük hayatta uygulamanız gerek.
   Sabunla yüzü yıkamayın ya da sabun tercih edecekseniz sebamed’in pH 5.5 olan sabununu kullanın.
   40’lı yaşlarda bedenimizde neler tembelleşir ve nasıl bakım yapılmalı anlattığım yazıma göz atar mısınız lütfen?
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Nemlendirici olarak sabah ve akşam kullanabileceğiniz onarıcı ve nem yükleyici güzel kremler var.
   La Mer de bunlardan biri. Ancak çok fiyatlı olduğunu düşünüyorum.
   İçeriği deriyi onaracak kapasitede daha makul fiyatlı ama aynı etkinlikte birçok krem var.
   Mesela: Institut Esthederm Active Repair Wrinkle Correction Cream (altına Institut Esthederm Cellular Concentrate Fundamental Serum kullanınız)
   Mesela: Lierac Premium Fluid Day & Night 50 ml – Kırışıklıklar İçin Gece ve Gündüz Kremi (altına Lierac Magnificence Red Serum 30ml – Kırışıklık Bakım Serumu’nu kullanabilirsiniz)
   Mesela: Gece: Neostrata Skin Active Cellular Restoration 50 ml Gece Bakım Kremi, Gündüz: NeoStrata Skin Active Matrix Support SPF30 50 ml Gündüz Bakım Kremini kombin kullanabilirsiniz.
   Mesela: Skinceuticals firmasının H.A. Intensifier serumunu sabah akşam kullanıp, üzerine aynı markanın Face Cream kreminizi sürebilirsiniz.
   Mesela: Juvena’nın Juvelia Nutri Restore Cream’mini sabah akşam Juvena Skin Energy Aqua Recharge Essence serumunun üzerine kullanabilirsiniz.
   Bunlar sadece birkaç örnek…
   La Mer’den seçim yapmak isterseniz La Mer The Revitalizing Hydrating Serum’u önce, sonra üzerine La Mer Moisturizing Soft Lotion’u sürmeniz gerekir.
   “shiseido benefiance eye mask” içinde 12 kullanımlık göz altı maskesi bulunan, anında kırışık onarıcı bir göz maskesidir. Haftada 2 kez kullanarak acil göz çevresi onarımını yaparsınız.Devamında göz kreminizi her gün kullanırsınız.
   Göz kremi olarak onarıcı içerikli kremler yukarıdaki her markanın var. Önemli olan düzenli sabah akşam uygulamak:
   Uygulama videosu burada bakabilirsiniz:
   https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE

   Bakım rutini:
   sabah ve akşam temizlenmiş cilde önce serum, ardından nemlendirici/onarıcı uygulamaktan ibaret.
   Elbette göz çevresi kremini de …
   Bir de gözenekleri çabuk halledebilmek için banyo sonrası siyah maske uygulayın. Şu soyulan siyah maskeler var ya eczanelerde bankolarda bile var.
   Bunu temiz cildinizin T bölgesine sürüp, naylon gibi kuruyana kadar bekliyorsunuz. Sonra yavaşça aşağıdan yukarı doğru soyarak çıkartıyorsunuz.
   Çıkarken beraberinde gözenek içerisindeki siyah nokta ve birikintileri de çekip çıkartıyor
   Gözenek temizleniyor.
   Ardından yüzü suyla durulayıp nemlendiricinizi sürün.
   Sevgilerle

  1. Evet gayet memnun kaldım. Yazın sıcaklarında süremediğim 10 günlük süre dışında iyi bir onarıcı olduğunu düşünüyorum.Lakin sıcak coğrafyalara uygun değil.
   Kışın kullanılmasının daha uygun olduğuna karar verdim.

 5. Ayşenur hanım merhabalar
  ben 40 lı yaşlardayım, cildim karma cilt, lapraire’nin ürünlerini düzenli olarak yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum. göz çevremde ve ağız kenarlarında mimik çizgileri oluştu. eczacı bir arkadaşım vitamin iğnelerinden bahsetmişti, bunlar yararlımıdır? iğneden korktuğum için, bu iğnelerin yerine kullanabileceğim hangi kremleri kullanabilirim? önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim, sevgilerimle

  1. Merhaba Çiğdem hanım,
   Yaşlanma deri altında 26-27 yaş civarı başlar ve yüzeyde bunun izlerini 5-6 yıl sonra kırışık veya sarkma olarak fark etmeye başlarız. Bu tip antiaging (yaşlanma önleyici) ürünleri 30 lu yaşlarda kullanmaya başlarsak, bahsettiğiniz belirtiler ötelenir ve deri daha sağlıklı kalır.
   la praire ürünlerini 30’lu yaşlardan beri kullanmanıza rağmen mimik çizgileri rahatsız etmeye başladıysa belki seriyi daha kuvvetli içeriklerden seçmeniz daha iyi olur. Çok mu güneşlendiniz bilemedim…Belki çok mimik yapmaktan da oluşum gözle görülür hale geldi.
   Vitamin iğneleri dedikleri mezoterapi. İğneyi cildinize batırmıyor 🙂 Minik dokunuşlarla hafif hasar oluşturarak BİR ALT tabakaya acil sos bakım içerikleri yollama şekli diyebilirim (kabaca oldu ama böyle bir işlem bu)
   İğne batırılmıyor yani korkmayın.
   Seanslar 15 gün ara veya 1 ay ara ile 4-5 seans yapılabiliyor. Dermatolog cildin ihitiyacına göre ayarlıyor miktarı.
   Serumlar biliyorsunuz kremlerden daha derine inen sıvılar. Mezoterapi, serumun inebileceği katmanın da altına anında etken madde ulaştırır. Yararlı mı evet.
   Eğer iğneden korkuyorsanız hissetmeyeceğiniz, iğneyi görmediğiniz 🙂 ulterapy veya scarlet denilen işlemden yaptırabilirsiniz. Derinin elastikiyetini artıran lifleri tetikleyen bir işlemdir. 1-2 ay sonra deriniz kendini jet hızıyla yenilediğinden toparlanma ve kırışıkların hafiflemesini gözle NET görürsünüz.
   Ama iğnenin yerini serum tutmaz. Yani tutamaz.
   Göz çevresi için en iyi toparlayıcı kür: Shiseido Pure Retinol Express Smoothing Eye Mask’lar. Kutuda 12 maske var, Haftada 2 gece göz krmi yerine bunu kullanarak ciddi bir onarım sağlayabilirsiniz. Ben kullandım ve çok memnun kalmıştım.
   Göz çevresi ve yüz için kırışık karşıtı serum önerilerim:
   * Skinceuticals Metacell Renewal B3 nemlendirici kremi Skin Ceuticals Retexturing Activator 30 ML – Yenileyici Ve Yeniden Yapılandırıcı Serum ile kombin kullanabilirsiniz.
   * Dr. Murad Retinol Youth Renewal Cilt Yenileyici Serum retinollü yenilenme için size destek olabilecek bir serumdur.
   * Serum olarak Janssen Steem Cell Fluid Ampul – Kök Hücre sabah ve akşam krem altına kullanarak yenilenmeyi sağlayabilirsiniz.(yaşlanan ve tembelleşen hücreleri canlandırır)
   ** Haftada 2 -3 gün Perricone’un MD Neuropeptide Facial Conformer akışkan kremini kullanabilirsiniz. Piyasadaki bildiğim en kuvvetli kırışık kremi bu.Fiyatı uçuk!
   * Serum olarak Perricone MD’nin özellikle derin mimik çizgileri için oanarn serumu : Deep Crease Serum gerçekten içerik olarak çok iyi.

   Göz için DCL Peptide Plus Eye Treatment Peptid İçeren Göz Bakım Kremi veya OHT Peptide 3 Canlandırıcı Göz Kremi en çabuk sonuç gözlemleyebileceiğiniz içeriklere sahip iki peptid krem..

   Ayrıca takviye:
   * Timeless Truth Kolajen Biyoselüloz Maske’sini banyo sonrası haftada 2 kez kullanabilirsiniz. Çizgileri, ciddi doldurur onarıma destektir. Bu maskeyi özel bir yere gidecekseniz acil toparlanma , çizgi giderme vs için bile makyaj öncesi kullanabilirsiniz.
   sevgilerle

 6. Ayşenur hanım hemen hemen benzer soruları yılmadan cevapladığı z için çok teşekkür ediyorum herkes adına. Ve bir sorum olacak benim de sizlere.
  25 yaşındayım ve göz kemik etrafımda kapalı butonlar oluşmaya başladı kielhs avokado kremini kullanmaya başladıktan sonra olduğunu düşünüyorum sizce bu butonları nasıl yok edebilirim? Ve bana temiz içerikli bir göz kremi tavsiyesinde bulunabilirseniz çpk memnun olurum. Ayrıca tahribat ettiğim bazı gözeneklerim var bunun için bir yazınız varsa link alabilir miyim ürün tavsiyesi de olur.
  Cevaplayabilirseniz çok memnun olurum vakit bulamaZsanız da çanınız sağolsun

  1. Merhaba Sevde Hanım,
   Göz kenarlarında beyaz butonların oluşma sebebini anlattığım yazıma lütfen göz atar mısınız?
   Buna sebep olan faktörlerden birini veya birkaçını yapıyorsanız mila çoğalır.Sertleşir.
   http://aysenuryazici.com/gozaltinda-yag-butonu-mila-ya-da-beyaz-noktaciklar/

   Nasıl yok edeceğiniz yazıda detaylı anlatılıyor.
   Gözenekler hakkındaki videoma bakar mısınız? https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8
   Bu da yazım:
   http://aysenuryazici.com/gozenek-ve-siyah-noktalara-cozum/
   🙂
   Jel/krem formunda hafif göz kremleri , sadece nemlendirmek adına kullansanız sorun olmayacaktır. Yaşınız genç.
   * The Body Shop Aloe Eye Defence
   * Darphin Hydraskin Eye Cream Gel
   * Pure Beauty geoaqua ultra hydrating göz jeli
   * Yves Rocher Hydra Vegetal Göz Kremi-Jeli
   * Sante Rahatlatıcı Göz Kremi Jel Organik Badem Yağı & E vit (Organik sertifikalıdır)
   * Dr Organic Organik Aloe Vera Göz Jeli
   * Mia Organical göz kremi (Organik sertifikalıdır)
   * Rival de Loop Göz Kremi/jeli (Rossmann’larda var)

   sevgilerle

 7. Ayşenur hanım merhabalar yazılarınızı hep okudum çok aydınlatıcı bilgiler veriyorsunuz Bunun için size çok teşekkür ediyorum benim de leke problemim var bundan 14 yıl Önce ilk doğumunda doğum lekelerim olmuştu geçmesini bekleyemedim çok rahatsız olduğum için doktora gittim doktor da eczaneden bana özel bir krem hazırlattı bu krem cildimi soydu ve altından pırıl pırıl bir cilt çıktı ancak ben güneş koruyucu ne kadar kullansam da cildimi çok güzel koruyamadım O zamandan bu yana sürekli cildim de leke problemi oluyor ben ne kadar korumaya çalışsam da küçük küçük lekelerim hala var yıllardır geçmeyen lekeler bunlar bir çok ürün kullandım doğal maskeler yaptığım özel maskeler aldım ama cildimdeki bu lekeler kolay kolay geçmiyor sanırım Dr cildimin ana tabakasını soymuş şu anda gündüz LR ın Beauty diamond serisini kullanıyorum gece de sadece atache c viral kremini kullanıyorum bunu bana cilt dr önerdi aslında bu markanın gündüz kremini yıkama jeli ni de önerdi ama alamadım biraz uzun oldu farkındayım ama sizin bilgilerinize çok güveniyorum ne olur bana da yardımcı olur musunuz ben ne yapmalıyım hangi ürünleri nasıl kullanmalıyım birde dr bana hep su bazlı ürün kullanmalısın demişti güneşe hassasiyetimden dolayı şimdiden çok teşekkürler cevabınızı bekliyorum ????

  1. Merhaba Birsen Hanım,
   Lekeler 2 yıldan eski olduklarında kozmetiklerle pek açılmaz, hatta her geçen sene SPF korumanızı düzenli kullanmazsanız daha da derine gömülür.
   Ecza kremleri veya doktorunuzun hazırladığı özel kremler (ECZA YANİ)kullanmak daha doğru karar olur.
   Çünkü yasalarca kozmetiklerin ve ilaçların içerik % oranları belirlenmiştir ve hiç bir kozmetik ilaçtan etkili konsantrasyon içeremez.
   Bu videoma göz atar mısınız?
   https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE

   SPF koruma bizi 3 saat kadar UV ışınlarından korur. Bu süreden sonra yüzeyden akar gider ve hiç sürmemiş gibi ışınlara maruz kalırız.
   Bu sebepler eğer lekeniz varsa ve korunmayı mesela sadece sabah 10:00′ da sürüyorsanız saat 13:00 e kadar korunur, 13’ten sonra UVA/UVB ile direkt temasta kalırsınız ve leke yine koyulaşmaya başlar.
   Bu yazımdan ışınların şiddetli olduğu Mart-Ekim arası ve 11:00-17:00 arası nasıl korunmak gerektiğine ilişkin detay bakabilirsiniz
   http://aysenuryazici.com/gunes-kremi-secerken-icerigine-bakin/

   Günlük bakım rutininizi leke açıcı içerikli kozmetiklerle yapabilirsiniz, tonunu açarsınız ancak tamamen yok etmek için derinliğini size söyleyecek olan dermatolog ile görüşmeniz gerekiyor.
   Atache Vital serisi derinin yenilenmesine destek içerikli bir seri serum ve kremi+ göz kremi de var.
   Ben içerikleri hakkında ispanyolca bir sayfa dışında bakacak yer bulamadım Birsen hanım…
   C vitamini evet, derinin yenilenmesine ve tonunun açılmasına yardımcıdır ancak ne içerikteki yüzde oranına ne ürün hakkında detaylı bilgiye ulaşacak bir mecra bulamadım…
   LR diamonda serisini ve gece atache vital’i kullanmaya devam edebilirsiniz.
   Dermatolog size lekeye lazer ile açma uygulayıp uygulayamayacağına lekenin durumunu görerek karar verecektir.
   Bir diğer seçenek kimyasal soyma…
   Kozmetiğe 14 yıllık leke için para harcamayın…
   Sevgilerle

    1. Birşey daha sorabilir miyim acaba ? yukarı da anlattığım yıllar önce yapılan soyma işlemi gibi (kremle) kimyasal peeling de mi aynı şey yani cildimi güneşe karşı iyi korumazsam leke olur mu yada şöyle diyim ben kimyasal peeling yaptıra bilir miyim şimdiden çok teşekkürler ☺️

     1. Eğer derinin bağışıklık sistemi müsait ise -ki bunu dr görebilir- evet, lekelere kimyasal soyma yaptırabilirsiniz. Ama her kimyasal soyma deriyi hırpalar bunu da düşünmenizi ve kimyasal yerine lazerle lekeyi açmayı denemenizi tavsiye ederim.
      Riski yoktur lazerin.
      SPF korumayı sürmeyi bir gün bile “aksatırsanız” leke, güneşi gördüğünde hemen derinden tekrar koyulaşmaya başlayacaktır. Bunu leke başlıklı videomda detaylı anlattım siz de izlediniz geçen yazışmamızda 🙂
      Yani kısacası: Korumazsanız dönüp dolaşıp yine hortlayan aynı lekeyle mücadele etmek zorunda kalırsınız.
      Üstelik her seferinde daha derinden temellenir.
      Sevgilerle

 8. Merhaba Ayşenur hanım, 30 yaşıma girmek üzereyim, cildim karma, hassas, özellikle periyodik dönemlerde sivilce oluşumuna ve lekelenmeye yatkın. Neredeyse 17 yaşımdan beri düzenli bakım yapmaya çalışıyorum, kırışıklık sorunum yok. Ama hiç anti aging ürün kullanmadım. Bana tam bir bakım için ürünler tavsiye edebilir misiniz? Cyrene ürünlerinin çok beğenildiğini duyuyorum ama hangi ürünlerini almam gerektiğine karar veremiyorum. Bha ve aha içeren ürünleri var ama bana uygun olur mu emin olamadım. Sevgiler..

  1. Merhaba Hande Hanım,
   Hassas ciltlerin dikkat etmeleri gereken birkaç nokta var onlara göz atmak isterseniz bu yazıyı okumanızı rica ediyorum:
   http://aysenuryazici.com/hassas-ciltler-dikkat/

   Cyrene firmasınından size uygun ürünler kullanma sırasına göre şöyle:
   1- Temizleme Advanced Duo
   2- Skin Renewing 2% BHA Lotion Exfoliant
   3- Gündüz: Youth Defense Moisturizer with spf30 Gündüz Kremi
   Gece: Absolute Overnight Age Resetting Night Cream
   BHA’lar hakkında cyrene sayfasında çok aydınlatıcı yazı var göz atınız lütfen.
   Haftada 2 gün peeling, ardından killi bir maske uygulayın.
   Cyrene Advanced Micro Exfoliating Scrub (veya Organique Eternal Gold Corundum Yüz Peelingi)
   Maske: Organique Currant Ritual Yüz Maskesi (veya Organique Kil Maskesi Ghassoul (Normal ve Karma Ciltler)
   Uygulama videolarıma youtube kanalımdan göz atabilirsiniz.
   https://www.youtube.com/channel/UCDxmfVutPzH_X4rH22vsakA

   sevgilerle

   1. Çok teşekkür ederim öncelikle, cildime taneli peelingler iyi gelmiyor hemen sivilce çıkıyor toz şeklinde olanlar dahi, peeling yerin cyrene markasında cotton pads diye bir ürün var biliyor musunuz bana uygun mudur acaba peeling yerine geçer mi?

    1. Hande hanımcığım zaten hassas ciltlere taneli (granüllü ) peeling önerilmiyor. Hırpalar ve sivilceye sebep olabilir. Peeling sonrası mutlaka bir maske ile tamamlamanız gerekir.
     Siz “Enzim peeling” veya “pirinç tozu peelingler” kullanabilirsiniz.
     Cyrene’in daily powder adlı peelingini her gün kullanabilirsiniz.
     Organique markasının Organique Enzimatik Bİtkisel Yüz Peelingini HAFTADA 1 kez kullanabilirsiniz
     Cyrene AHA/BHA Daily Exfoliating Cotton Pads meyva asitli pedlerdir. Her gece temizlikten sonra cilde uygulanır. İri gözenekler, kalınlaşmış yüzey ve yağlanmayı kontrol altına almak içindir.
     Kullanabilirsiniz.
     Sayfalarında oldukça detaylı bilgi var göz atar mısınız?
     https://cyrene.com.tr/aha-bha-exfoliating-daily-cotton-pads.html

     sevgiler

 9. Merhaba Ayşenur Hanım, öncelikle herkesle içtenlikle ilgilenip sorularını yanıtladığınız için elinize ve emeğinize sağlık.
  Ben dün “nemsizlik ve cilt” konulu yazınızın altından size sormak istediklerimi yazmıştım ama bugün o sayfada sorumu göremeyince sistemde hata olabileceğini düşündüğümden bugün tekrar yazıyorum.Umarım sabırsızlık ederek sizi meşgul etmemişimdir.
  Şu an 48 yaşındayım ve 3,5 yıl önce menopoza girdim. 30 lu yaşların başından beri cilt bakımına meraklıyım ve sürekli bakım ürünleri kullanıyorum. Avene, lierac , vichy ,caudalie gibi çeşitli markaları kullandım. Cildim ince, burun çevresi kızarık, kılcal damarlar yüzeye yakın, lekelenmeye yatkın. Yakın zamana kadar burnum çok yağlıydı ama son günlerde o bölgenin yağı da azaldı ve yanaklarla özellikle elmacık kemikleri çevresinde çok kuruluk hissetmeye başladım.Öyle ki kışın haftada 1-2 kez kullandığım lierac comfort mask ı her gün nemlendirici gibi kullanmaya başladım!! Şu zamanlar kullandığım diğer ürünler pharmaozon peptid krem(gündüz ve göz çevresi), paharmaozon plus krem(gece), temizlik için bioderme sensibo jel ds ve vichy3in1 losyon. 40lı yaşlarda cilt bakımı yazınızı okudum.Bahsettiğiniz PCo maskeyi denicem, bir de diadermine den bahsetmişsiniz, fiyatı çok ekonomik ama benim yaşıma uygun mu acaba?.Bunun yanında bana komple cilt bakım ürünleri önerirseniz çok çook sevinirim.Bir de aktardan alına jajoba v.b. yağları yüzümüze sürebilirmiyiz? Ve son soru, internetten dermokozmetik satan sitelere ürünlerin orijinalliği konusunda güvenebilirmiyim? Şimdiden çok teşekkürler. E-posta ve internet adresi kısmına iki mail adresimi de yazıyorum. Sevgiler

  1. Merhaba Pınar Hanım,
   Az önce sorulara yanıt vermek için sisteme geldim ve dediğiniz yerde sorunuzu yanıtladım 🙂
   Annem rahatsız, son romanı bir türlü bitiremedim… Araya bazı çekimler girdi ve ben 2 gün sitedeki hanımları ihmal ettim 93 soru ve mail birikmiş 🙂
   Anca sıra geldi kusura bakmayın.
   Kızarıklıklar diğer mailinizde yoktu. Yağlanma ve susuzluk konusunda sorunlar vardı Pharmozon iyi kremlerdir. Ozonlu kremlerin iyileştirici etkileri güzeldir.
   Sizin güneş ve kimyasal hasar beraber kızarıklıkları da oluşturmuş.
   Diğer yerde sorunuzu ayrıntılı cevapladım.
   Maskeyi krem olarak kullanmayın. Gözenekleri açarsınız.
   n11.com adlı siteden ben alış veriş yapıyorum ürün garantisi olmayan firmalarla çalışmıyorlar benim bildiğim.
   Firmayla sistem üzerinden yazışabiliyorsunuz da…
   Bir kozmetiği alacaksanız firmanın ana sayfasına girip, bazileri arasında o sitenin zikredilip edilmediğine bakabilirsiniz.
   İçiniz orijinallik konusunda rahat olur.
   sevgilerle

   1. Günaydın Ayşenur Hanım
    Ne kadar zarifsiniz, kusur ne demek :)) Tabi ki tek işiniz bizlere cevap vermek değil :)) İlginiz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim, annenize de acil şifalar inşallah.
    Sağlık ve sevgiyle kalın

 10. Merhaba aysenur hanim.32 yasindayim.simdiye kadar herhangi bir cilt bakim urunu kullanmadim.yazilariniz dikkatimi cekti.her soruyu titizlikle cevapliyorsunuz.bana da yardimci olursaniz cok mutlu olurum.hangi urun ve markalar onerirsiniz.cildim karma.cene bolgemde bazen sivilcelenme oluyor.kirisikliklar belirmeye basladi.

  1. Merhaba Tuğba Hanım,
   Cilt bakımına ergenlikle beraber başlanılır ki hormonların değişimiyle derinin aşırı yağlanması kontrol altına alınsın ve dış etkenlerden zarar görmeden sağlıklı yapısını sürdürebilsin.
   Siz hiç bakım yapmadığınıza göre muhtemelen gözenekler belirgin, deri songun ve kırışıklar başlamış olmalı.
   Lekelenmemiş olmanız bir mucize.
   Çünkü UV ışınlarından Mart-Ekima rası korunmazsanız cildinizde lekeler oluşur giderilmesi emek gerektirir.
   Yapmanız gereken bakımı detaylı şekilde bu yazıdan okuyabilirsiniz => http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Bu videoya da göz atmanızı rica edeceğim: https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg

   Yapmanız gereken 4 temel adım var. Bunların her biri diğerini tamamladığından eksik yapılmaması , sabah ve akşam uygulanması lazım
   temizleme
   serum
   onarıcı nemlendirici: gündüzleri Güneş koruması içeren – Geceleri onarıcı besleyici

   1- Temizlemek için kimyasalsız bir jel ve tonik kullanınız.
   Videodan uygulamayı izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=_YN7YLqRZd8&t=11s
   Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel
   Cyrene Searene Lifting & Firming Facial Tonic
   2- Serum
   Cyrene Retical Retinol 0.05% Serum
   Yazıdan detay bakabilirsiniz => http://aysenuryazici.com/serum-ne-zaman-kullanilir/

   3- Onarıcı Nemlendirici
   Gündüz Cyrene Youth Defense Moisturizer with spf30 Gündüz Kremi
   Gece Cyrene Absolute Overnight Age Resetting Night Cream (Yanlış hatırlamıyorsam ikisi beraber indirimde set halindeydi en son gördüğümde)

   Çene bölgesinde sivilceler genelde adet zamanında çıkar. Çıkmaya başladığını hissettiğiniz an lokal söndürücü jeli üzerine dokundurursanız heme çıkmadan söndürür.
   Neutrogena’nın Visibly Clear Hızlı Etkili Akne Jeli var. 4 saatte söndürüyor.

   sevgilerle

 11. merhaba aysenur hanım,

  35 yasındayım nemsiz bir cildim var günlük nemlendirici için gittiğim eczanede bana skinceutical serum 10 arkasından skinceutical hydrating b5i önerdi.nemlendirici kremle desteklemelimiyim dediğimde bu serumun yeterli olacağını söyledi.ama şu an emin değilim,değiştirmeyi düşünüyorum,yaşıma göre cildim genç fakat sadece nemsiz,iyi bir nemlendirici,serum,gözaltı kremi ve gece kremi almak istiyorum.siz ne tavsiye edersizni?

 12. Merhaba Ayşenur Hanım,

  32 yaşında 8 aylık hamileyim. 30 yaş üstü cilt bakımına başlamak ve hamilelik / emzirme dönemimde kullanabileceğim Ürünleri öğrenmek istiyorum. Ergenlikte hiç sivilcelenmeyen cildimde 23 yaşımdan itibaren az ama hiç bitmeyen akne sorunu yaşadım. Son 3 yıldır kurtuldum ve hamilelik dönemimde cildim daha da güzelleşti. Dr bana bebek cildi özelliğinde bir cilt yapıp olduğunu söylemişti. Bu bilgiler doğrultusunda bana, temizleyici, gündüz ve gece bakım kremi ,göz altı kremi,ve Güneş koruyucusu önerebilir misiniz acaba?
  Şu an kullandıklarım : Temizleyici loccitane köpük , Güneş kremi : solante anti acne.
  Çok teşekkür edetim bize bu fırsatı verdiğiniz için.
  Saygılar ve sevgiler.

  1. Merhaba Ezgi hanım,
   Web sitemin arama yerine hamile veya emziren yazarsanız ilgili makalelere ve nasıl ürün seçmeniz gerektiğini anlatan 2 ayrı yazıma ulaşabilirsiniz.
   1- http://aysenuryazici.com/?s=hamile
   2- http://aysenuryazici.com/emziren-annelerin-bakimi/
   🙂
   Hamilelikte hormonal değişim sebebiyle cilt yapınız da değişir. Normaldir. Bebek doğduktan sonraki 6 ay da tekrar hormonlar normale dönene kadar bazı yağlanmalar yaşayabilirsiniz ama bebekten sonra pırıl pırıl bir cildiniz oluşacaktır.
   Otuzlu yaşların bakımı yazım:
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Buradaki bakımı organik sertifikalı ürünlerle yapsanız hamile iken de emzirirken de geçerli sıralamadır.
   bu ürünler size uygundur:
   http://www.ekoorganik.com/arama.aspx?ara=Heliotrop+Organik+Balance+
   (Temizleme jeli toniği gece ve gündüz nemlendiricileri
   Bir diğer alternatif Zorah:
   * Zorah Nita Cleansing Foam
   * Zorah Sublime Anti-Aging Night Treatment (gece)+ Zorah Inua Nemlendirici Ve Yağ Düzenleyici Krem 50 ml (gündüz)
   * Lubex Anti Age Anti-Pollution Fluid Spf 50 VEYA Alba Botanica Very Emollient Sunscreen Pure Lavender Spf45
   Haftada 1 -2 kez banyo çıkışı peeling: Zorah Xfoliambre
   Maske:Zorah Nyxe Yüz Maskesi
   Not: Ürünleri dermoeczanem.com dan bulabilirsiniz.
   Sevgilerle

 13. Tekrar Merhaba Ayşenur Hanım,
  Annem 58 yaşında , kurudan katmakta dönen bir cilt tipi bar. Buğday tenli. Karışıklık önleyici, cilt nemlendirici ve göz altı kırışıklıkla ve koyuluğunu giderici ve Güneş koruyucu krem önerinize ihtiyacımız var. Bize hangi Ürünleri tavsiye ederdiniz acaba?

  Çok teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Menopoz ve yaşla beraber derinin çimentosu zayıflar ve yenilenme hızı da düşünce hem sarkma hem kırışıklık hem kuruma başlar.
   Güneşten de korunmuyorsa cilt lekelenir.
   Bu videodan annenizin neler kullanması gerektiğine kulak verebilirsiniz => https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg
   Yazıda da detaylı bilgi var => http://aysenuryazici.com/elli-yasindan-sonra-cilt/
   Lütfen göz atınız

   Sabah ve akşam Bioderma’nın H2o Sensibio temizleme suyu ile cildi silip temizledikten sonra önce serum, sonra kremleri uygulaması gerekiyor.
   Her adım, bir sonraki kozmetiğin tamamlayıcısı olduğundan adım atlamamasını tavsiye ediyorum.
   Uygulama videosu:https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=43s
   Birkaç alternatif sunuyorum
   1)
   Göz kremi + gece ve gündüz kremlerini Activar Ac-11 kullanabilir
   2)
   Peptique 4 Peptide İçeren Anti-Aging Krem (177 ml’dir annenize 4 ay kadar gide ve sabah akşam kullanılır)
   + Göz kremi: DCL Peptide Plus Eye Treatment Peptid İçeren Göz Bakım Kremi
   3)
   Institut Esthederm Lift Repair Absolute Smoothing Cream (sabah ve akşam)
   Göz:Institut Esthederm Whitening Repair Eye Contour

   Güneş koruması olarak:Alba Very Emollient Sunscreen Pure Lavender SPF 45 yapı olarak da içerik olarak da rahat sürümü olan iyi bir koruyucudur.
   Sevgilerle

 14. merhaba ayşenur hanım:
  34 yaşındayım yüzümde artık yaşımın verdiği cizgiler ve yorgunluk başlamıştır. Malüm çok büyük bütçelere sahip değiliz artık yüzüme düzenli bi bakım gerekmekte.alnımda ve iki kaş arasında cizgilerimde bulunmakta.yüzüme herhangi bi ürün kullanmamaktayım bepantol nemlendirici kullanıyorum.uygun bütceli yaşıma uygun karma bir cildim var ürünler önerebilirseniz sevinirim.ayşenur hanım ayrıca genital bölgemdede çok fazla batık tarzı şeyler çıkıyor ve iz kalıyor ne yaptıysam bi cözüm bulamadım onun için de bi öneriniz varsa sevinirim.birde güneş kremi günlük kullanmak için saygılar.

  1. Merhaba,
   Cilt bakımı dediğimiz şey ergenlikle beraber başlayan hormonal değişimle beraber deriyi temizlemek, nemlendirmek ve Mart-Ekim ayları arası SPF içeren bir koruyucuyla korumak 🙂
   Bu 3 adımı düzenli yaptığımızda deri hızlı yaş almaz, erken kırışmaz,gözenekler genişlemez, lekelenmez ve hassasiyet geliştirmez.
   Elbette yaşla beraber daha kuvvetli takviyeler de bakıma ekleriz, serumlar gibi.
   O zaman yaş alırız ama yaşlanmayız 🙂
   Siz bu güne kadar düzenli olarak bu 3 adımı yapmadıysanız derinin yorgun görünmesi normal…
   Bakımınızın 3 adımını hangi sırayla yapacağınızı ne işe yaradığını detaylı anlattığım bu yazıma tıklayıp okumanızı rica ediyorum.
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Temizleme nasıl yapılır videosunu izleyebilirsiniz => https://www.youtube.com/watch?v=_YN7YLqRZd8
   Yorgun cildin toparlanması için neden serum kullanılır videosu => https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg

   Gelelim bakımınıza 🙂
   Bütçemize uygun ürünler elbette var. l’Oreal bu konuda dünya devi olarak iyi teknolojileri “uygun fiyata” sunan bir firma.
   Çünkü yeryüzünde en çok üretim yapan marka ve sürümü çok.
   Nuxe firması da öyle.Diadermine de güzel bakım ürünleri üreten bir firmadır.
   Size her üçünden 3 ayrı öneri sunuyorum siz bütçenize göre seçersiniz.
   NUXE
   Temizlemek için: Nuxe Gel Nettoyant Et Demaquillant Visage Yüz Ve Makyaj Temizleme Jeli
   Serum Nuxe Phytochoc Serum
   Nemlendirici/onarıcı (akşam) Nuxe Creme Nirvanesque Light İlk Kırışıklık Bakım Kremi Karma Cilt
   (Eğer cildinizde ton eşitsizliği de varsa Nuxe Nuxuriance Ultra Creme Fluide kullanın)
   SABAH: Nuxe Sun – Creme Delicieuse Visage Haute Protection Spf30 (güneş korumalı yaşlanma karşıtı kremdir)

   L’OREAL
   Temizleme L’Oreal Üç Etkili Cilt Düzgünleştirici Temizleme Jeli Normal ve Karma Ciltler
   serum L’OréalSkin Perfection Cilt Kusursuzlaştırıcı Serum
   Nemlendirici/onarıcı
   L’oreal Paris Plenitude Revitalift Gece Kremi
   L’Oreal Paris
   Revitalift Kırışıklık Karşıtı Sıkılaştırıcı Gündüz Kremi Spf 30 (Bu kremin güneş koruması da vardır ayrıca güneş koruma kullanmaya gerek yok)

   DİADERMİNE
   Temizleme Diadermine No 110 Yüksek Performanslı Yüz Temizleme Jeli
   Nemlendirici/onarıcı
   Gündüz: Diadermine lift kırışık karşıtı güneş kremi spf 30 (Güneş koruması da vardır ayrıca güneş kremine gerek yok)
   Gece : Diadermine Lift Perfect Skin Kusursuzlaştırıcı Yaşlanma Karşıtı 2si1 Arada Gece Kremi/serum

   Genital bölgede batıkların sebebi, kılların çıkış yönüne doğru ağda yapılmadığından kılın kırılmasıdır. Bir de dar koylar sıkı iç çöamaşırları giyerseniz kıl batık oluyor.
   Sir veya ağda yapılırken geniş bantlar yerine, iki parmak eninde bantlarla küçük küçük bölgeleri almaktır böylece kırılma riskini engellersiniz.
   Epilasyon sonrası bölgeye -kılın batık olmaması için- cadıfındığı yağı veya argan yağını sürün. Epilasyondan sonraki günlerde bölgeyi yumuşak tutacak bu yağları kullanırsanız batık zamanla oluşmayacaktır.

   sevgilerle

 15. Merhaba Ayşenur hanım.32 yaşındayım suana kadar ciddi anlamda Cilt Bakım Ürünleri kullanmadım.gecen yıl hamileliğimde lekelenmemek icin güneş kremi la Roche posay kullandım ama yinede göz kenarlarında kahverengi lekeler oluştu.ayni zamanda göz çevresi kırışıklıkları ve yanakta gulumseyince kırışıklıklar başladı .cildim yapısı ince ve kuruya dönük burun bölgemde siyah noktalar var .bana düzenli olarak kullanabileceğim temizleyici, nemlendirici ,göz bakım kremi güneş kremi tavsiyeleriniz nelerdir.10 aylık bebeğim var emziriyorum .simdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Havva Hanım,

   Güneş kremleri UV ışınlarının leke oluşturmasını 3 saat kadar engeller. Yüzün ter ve yağ salgılarıyla koruyucu filtre 3 saat sonra akar gider ve hiç sürmemiş gibi olursunuz .Bu sebeple leke oluşmuştur
   Yani 11:00 -16:30 arası , ilk sürmenizden 3 saat sonra yeniden sürerseniz korunmuş olursunuz.
   Bu videoya bakar mısınız size 2 ayrı bilgi aktardım leke ve güneş kremi hakkında.
   1- https://www.youtube.com/watch?v=oiPsPyJWfQk
   2- https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE&t=1s

   Emziren anneler de tıpkı “hamileler” gibi organik içerikli kozmetikler (içeriğinde zararlı kimyasallar olmayan) seçmeli.
   Detay yazıda:
   http://aysenuryazici.com/emziren-annelerin-bakimi/

   1- Sabah ve akşam temizlemek için: Misel su kullanın. Eczacınız size yardımcı olacaktır. Bioderma’nın Sensibio H20 suyu var
   Uygulama videosu: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=9s

   2- Göz kremi:Uygulama videosu: https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE
   Dr.Scheller Argan Oil&Amaranth-Anti-Wrinkle Eye Care-Kırışıklık ve Yaşlanma Karşıtı Göz Bakım kremi

   3- Leke karşıtı yenileyici yüz serumu: Dr Scheller Organic Bio-Wild -Organik Yaban Gülü özlü -Lekeli Cilt Yenileyici Serum (Üzerine nemlendiriciyi uygulayın.)

   4- Nemlendirici Gece: Dr.Scheller Argan Oil & Amaranth-Anti-Wrinkle Care Night -Kırışıklık ve Yaşlanma Karşıtı Gece Bakım
   Gündüz: Dr Scheller Argan Oil & Amaranth-Anti-wrinkle Day Cream- Kırışıklık ve Yaşlanma Karşıtı Gündüz Bakım

   5- Güneş koruması: Alba Very Emollient Sunscreen Pure Lavender SPF 45 (Cilt kanseri vakfı onaylı ve mineraldir)
   sevgilerle

 16. Ayşenur ablacım Güzin abla gibisin bayılıyorum sana ? ben 33 yaşındayım maalesef yüzüme güvendiğimden cilt bakımına yeni başladım ama hangi ürünleri kullanacağımı bilmiyorum.organik olmayan hiçbirşeyide kullanmak istemiyorum.cildim kışın çok kuru yazın normal oluyor.çok ince derili ve çok açık tenliyim.vyroche nin göz kremini kullandım ama çok beğenmedim.sizden ricam kışın ve yazın hangi krem ve serumları kullanmalıyım cilt rutinim ne olmalı..sevgiler

  1. Merhaba Merve hanım,
   Cildimiz 26-27 yaşına kadar hızlı yenilenme ve kendini onarma kapasitesi tam gelir ve yaş almaya deri altında başlar. Bu izleri 3-4 yıl sonra yüzeyde görmeye başlarız.
   Demem o ki, ergenlikle beraber “temizleme”, “nemlendirme” ve “koruma” adımlarından olan cilt bakımını ÜÇ ADIMDA uygulamalıyız ki direncini sağlam tutsun, lekelenmesin, gözenekleri açılmasın matlaşmasın ve erken yaşlanmaya başlamasın.
   Siz biraz geç kalmışsınız.
   Hele hele beyaz tenliler iki kat daha hassas ve koaly incinen ciltlerdir.
   Bu 2 yazıdan cildinizin bakımı hakkında detay bakınız lütfen:
   1- http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   2- http://aysenuryazici.com/beyaz-tenli-olmanin-dayanilmaz-agirligi/

   1- Cilt temizlenerek işe başlıyoruz çünkü temizlenmemiş ciltte kremler %100 emilmiyor ve günün kiri tozu deri üzerinde kalarak siyah nokta oluşumunu başlatıyor.
   Kış ve yaz kuru ciltlere temizleme jeli yerine misel su tavsiye edilyorum.
   Pamuğa döküp siliyorsunuz işlem tamam 🙂
   Uygulama videosu burada:https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=9s
   Organique Eternal Gold Canlandırıcı Makyaj Temizleme Losyonu kullanabilirsiniz. Makyaj da temizler. Veya Cyrene Ultra Soft Yüz & Makyaj Temizleme Misel Suyu
   (Cyrene içerikleri denetlenmiş iyi bir markadır)

   2- Kuruluğu ve susuzluğu kışın en azda tutacak olan hyalüronik asit serumunu sabah akşam 3-4 damla sürün.
   Hemen emilir. Üzerine kreminizi uygulayın.
   Cildiniz yumuş yumuş ve sağlıklı olacaktır.
   Cyrene Epidermal Matrix Age Defying Hyaluron 3MW veya Organique Eternal Gold 24 Saat Etkili Lifting Serum (mükemmel nem kilitler)

   3- Göz kremi: Organique Hydrating Göz Çevresi Kremi
   Uygulama videosu:
   https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE&t=24s

   4- Nemlendirici/onarıcı
   Cyrene Hydrating Detox Moisturiser Dry Skin veya Organique Pumpkin Yoğun Nemlendirici Krem

   Haftada 2 kez “banyo çıkışı” Organique Pumpkin Hidrolipid Köpük Maske’yi uygulayın.
   Uygulama: Önceden peeling ile bakıma hazırlanan cildinize eşit şekilde uygulayın. 20 dakika sonra cilt tarafından emilmeyen sıvıyı nazikçe silin. Köpük maskenin haftada 1-2 kere akşamları nemlendirici krem yerine uygulanması önerilmektedir.

   Yazın tekrar bakım rutininizi oluştururuz.
   sevgilerle.
   Organique markasının sayfasına içeriklerin güzelliği için göz atınız 🙂
   https://www.organiqueturkiye.com

 17. Ayşenur Hanım merhaba,
  Sitenizi resmen hatmettim ama göremediğim bir iki konu için yorum yazma ihtiyacı duydum. Eğer daha önce bu konulara değindiyseniz gözümden kaçmış, kusura bakmayın.
  Buhar banyosuyla ilgili bir bilgi göremedim. Serumları uygulamadan önce, temizlenmiş ve peeling yapılmış cildimizi, kaynar su dolu bir kaba havlu kapatıp tutarsak, gözenekler açıldığı için serumun faydası daha çok olur mu?
  Bazı firmalar SLS SLES yerine ALS (amonium laurely sulfate) kullanıyor. Bu madde hassas ciltler için zararlı mıdır?
  Mineral yağların zararlarından bahsetmişssiniz, hangi yağlar mineraldir, örneğin Zorah argan yağını hassas cildimde kullanabilir miyim?
  32 yaşındayım, cildim normal, burun bölgemde çokça siyah nokta mevcut. Sağ burun kenarımda atipik dermatit teşhisi konulmuş küçücük bir bölge sürekli pullanıyor, kortizonlu kremle düzeliyor. Bu zamana kadar yalan yanlış bir cilt bakımıyla (tezileme ama toniklememe, sls içeren temizleyiciler, alkollü tonikler kullanma gibi) geldim, artık bilinçli bir rutin oluşturmak istiyorum.
  Ayrıca bu yaz çenemde ve boynumda para büyüklüğünde birkaç bölgede beyazlama oldu, Tinea Alba benzeri, kullandığım hyalüronik asitli (%2.5 içeren nip+fab marka) pedlerden olabilir mi? SPF kullandım ama dediğiniz şekilde gün içinde yinelemedim. Artık yineliyorum ama iş işten geçmiş midir? Bu mevsimde güneş ışınları dik gelmiyor, yine de yinelemeli miyim?

  1. Merhaba Ülke Hanım,
   Buhar banyosu her gün yapılacak bir işlem değil ki.
   Haftada 2 kez , banyo sonrası peeling + maske uygulaması yapılması derin haftalık temizlik için yeterlidir. Banyoda gözenekler açılır.
   Önce peeling yapılır, durulanır, serum sürülür, üzerine maske uygulaması yapılır.Maske temizlendikten sonra nemlendirici uygulanır.
   Bu haftalık bakımdır.
   Günlük rutinde :
   Temizleme sonrası serum sürülür. Üzerine nemlendirici ve gündüz ise SPF koruma uygulanır.
   Serumlar “ince yapıları gereği” derine emildiklerinden gözeneklerin açık olup olmamasının önemi yok burada. Sabah akşam krem öncesi serum her gün uygulanır.
   Her gün buhar yaptıktan sonra uygulamak gerekmiyor.Temizlenmiş deri olması yeterli.
   Bu yazıdan detay bakabilirsiniz => http://aysenuryazici.com/serum-ne-zaman-kullanilir/
   Sodium Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), and Ammonium Laurel Sulfate (ALS) genelde köpürtücü olarak kullanılan kimyasal, kaçınmamız gereken sülfatlar.
   ALS’nin riskleri SLS ine neredeyse aynı. Buradan bakabilirsiniz:
   https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search/a?dbs+hsdb:@term+@DOCNO+2101
   Bu maddeler sadece hassas ciltler için değil, tüm ciltler için kullanılmaması gereken köpürtücü deterjanlardır. Deriyi tahriş etme ve hassasiyet yaratma riskleri vardır.

   Mineral yağlar petrol türevi olan yağlardır. Ürün içeriklerinde liquid paraffin, mineral oil, Petrolatum, Paraffin oil gibi isimlerle görebilirsiniz.Vazelin de bebe yağları da petrol türevidir.
   Şahsi olarak ben vücuda kullanılmasını sakıncalı görmüyorum.İri molekül olduğundan deri tarafından emilmez, yüzeyi kaplar. Su kaybını gayet güzel önlüyor ve yumuşak bir deri oluşmasına yardım ediyor.
   Yüze kullanılmasının gözenekleri tıkama riski olduğunu biliyoruz.
   Bu nedenle mineral yağlar içeren fondöten ve yüz bakım kremlerini tavsiye etmiyorum.(şahsi seçimimdir)

   Zorah organik sertifikalı bir markadır. Organik sertifikalı markalar mineral yağ kullanmazlar.Sadece bitki ve tohum yağları kullandıkları için zaten sertifika almışlardır.
   Sentetik madde kullananlara sertifika verilmez çünkü.
   Bu yazıdan detay bakabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/organik-kozmetik-ne-demek/
   Argan yağı doğal, Fas’ta yetişen bir cins ağaç fındığının saf yağıdır ve çok kıymetli bileşenleri vardır.
   Hassas cildinize saçınıza kullanabilirsiniz.
   Bahsettiğiniz beyazlamalar geçmiş olmalı… Güneşten korunuzsanız, sabunsu içerikler kullanmazsanız, sıcak banyolardan kaçınırsanız ve düzenli nemlendirici kullanırsanız oluşmayacaktır zaten .
   Nip+Fab ‘den dolayı mı bilemem. Doktor değilim 🙂 Glikolik yüz pedleri mi demek istediniz onu da anlamadım ama asitli her türlü ürün kullanımında derinin lekelenmemesi için SPF koruma yaz kış kullanılır.
   3 Saat sonra koruma gider. Tekrar korunmadıysanız olabilir.
   Güneş ışınları Mart-Ekim arası ülkemizde dik geliyor ama varlığı tüm sene var. Yazın 50, kışın 30 faktör yeterli olur.
   SPF’li krem sürmek sıkıntılı geliyorsa SPF’li Jane Iradele pudraları var onları kullanabilirsiniz yahut SPF30 spreyi var Bioderma’nın, pratıktir.

   Burun bölgesi en çok yağ bezi olan bölge ve yüzün en aklın derisi.
   Burada haftada 2 kez peeling+ maske uygulayarak siyah tıkaçların zamanla yok edilmesini sağlayabilirsiniz.
   Siyah soyulan maskeler de T bölgesinde iyi sökme işi yapıyor. Haftada 2 kez banyo sonrası gözenekler yumuşamışken uygulayın. Siyah noktalar geçer.
   Cildiniz kuru ve hassas mı, yağlı ve hassas mı, karma ve hassas mı? Yazmamışsınız..
   Cyrene firmasından size bir rutin hazırlayabilirim.

   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Bu bakım rutinini uygulayabilirsiniz.

   Hassas ve kuru cildinize buradan:
   https://cyrene.com.tr/endise/hassaslik-ve-kizariklik.html
   Yağlı ve hassas cildinize buradan:
   https://cyrene.com.tr/endise/genislemis-gozenekler.html
   Temizleme serum ve nemlendirici seçebilirsiniz.

   Sevgiler

 18. Çok teşekkür ederim ilginize, sayenizde bilinçli bakım yapmaya başlayacağım. Beyazlıklar hala gitmedi, glikolik ped kullanımından sonra spfyi yinelemediğimden oldu sanırım. Cildim normal ve hassas, sadece burun bölgesinde sıkıntı var, onun da düzenli temizlikle düzeleceğine inanıyorum. Önerilerinizi uygulayacağım, size kocaman sevgilerimi yolluyorum, çok teşekkür ediyorum. İzninizle iki sorum daha olacak: Sabah 8-akşam 5 ofiste çalışıyorum, camlar film kaplı, güneşe maruz kalmadığım günler yine de spf kullanmalı mıyım? Bir de hala bu kadar güzel olmanız sadece bakımla mı yoksa yüz yogası da yapıyor musunuz?

 19. Ayşenur Hanım Merhaba,
  Daha önce de yazmıştım Estee Lauder dan farklı bir markaya geçmek istiyorum ancak bir türlü karar veremedim.38 yaşındayım,yanaklarımda hafif sarkma var toparlamak için ne önerirsiniz. Strivectin düşündüm ancak siz 2014 den sonra tekrar kullanmamışsınız sanırım…

  Bana sıkılaştırıcı bir serum ve krem önerir misiniz ? İri gözeneklerim var onlar için de maske ve peeling önerirseniz sevinirim.

  Son olarak eğer kremler cildin alt tabakasına inmiyor ise yüksek rakamlara krem almaya değer mi sizce ? Bunun yerine mezoterapi yaptırmak daha mı mantıklı acaba ?

  Sevgiler

  1. Merhaba Eda Hanım,

   Kremler üst tabakadaki nem seviyesinin korunmasında ve kırışıkların önlenmesinde yardımcıdır. Dış dünyayla temas halinde olan “üst deri” aslında alt derinin sağlıklı kalması için bir kılıf gibidir.
   Güneşe, kurumaya, kırışmaya, lekelenmeye karşı bir battaniye gibi düşünün.
   Üst deriyi ne kadar sağlıklı tutarsak alt deri o kadar sağlıklı yenilenir.
   Haliyle, kremler üst, serumlar alt tabakada kombin kullanılarak cildin sağlıklı kalmasını sağlarız. Elbette yediğimiz içtiğimiz ve sürdürdüğümüz hayat kalitesi de beslenmesini destekler her zaman.
   Yani sadece kremlerle değil, sağlıklı uyku ve beslenme ile de diğer tüm organlar gibi derinin de sağlığını sağlarız 🙂 (Stres durumu dahil)
   Sarkmalar, derinin elastikiyetini sağlayan destek doku liflerinin yeterli ve/veya iyi kalitede üretilmemesinden oluşur. Ancak sürekli güneşlenen ciltlerde elastikiyet de bozulur.
   40’lı yaşlara yaklaştığınızı düşünerek size okumanız için bir yazımın linkini koyuyorum buraya lütfen göz atar mısınız?
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Strivectin TL-Tightening and Sculpting Face & Neck Cream sabah ve akşam kullanımla cildi sıkılaştıran bir kremdir. İçeriğinde yer çekimine karşı diriliği sağlamaya yardımcı maddeler var.
   Altına da TL Tightening serumu kullanmanızı tavsiye ederim.

   Gözeneklerin oluşma sebebini bu videoda anlattım. Lütfen temizleme ürününüzün içindekilere göz atınız:
   https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8
   Doğru bakımla gözenek sorunu da çözülebilen bir sorundur.
   Strivectin’i bir daha kullanmama sebebim sevmemem değil 🙂 Başka ürünleri de sürekli denemek zorunda olmam.
   Strivectin’in peelingi muhteşem bir peelingtir ve sonrasında yapacağınız SKİNCODE PORE REFİNİNG MASK 75 ML ( GÖZENEK SIKILAŞTIRICI MASKE )kaolinli bir maskedir, haftada 2 kez uygulayarak daha duru ve gözeneksiz bir cilt oluşmasına yardım edebilirsiniz.

   Mezoterapi de dermaroller de, Scarlet, icon gibi derinin kendi kolajen üretimini tetikleyici işlemler de sarkmalara karşı uygulanabilecek en kalıcı işlemlerdir elbette. Ancak cilt bakımının yerini tutmak üzere değil; siz cilt bakımınızı düzenli yapmaya devam ederken ACİL toparlanma içindir. Sarkma karşıtı yapabileceğiniz işlemler: medikal estetik hekiminden yardım alarak, kolajen üretimini tetikleyen cilt uygulamalarıdır. Birkaç ay içinde ciddi gerginlik ve yenilenme sağlar. Kremlerle devamlılığını sürdürürsünüz.
   Buradan detay bakabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=QejWkefdIY4

   Sevgilerle

 20. Ayşenur Hanım Merhaba,
  Daha önce de yazmıştım Estee Lauder dan farklı bir markaya geçmek istiyorum ancak bir türlü karar veremedim.38 yaşındayım,yanaklarımda hafif sarkma var toparlamak için ne önerirsiniz. Strivectin düşündüm ancak siz 2014 den sonra tekrar kullanmamışsınız sanırım…

  Bana sıkılaştırıcı bir serum ve krem önerir misiniz ? İri gözeneklerim var onlar için de maske ve peeling önerirseniz sevinirim.

  Son olarak eğer kremler cildin alt tabakasına inmiyor ise yüksek rakamlara krem almaya değer mi sizce ? Bunun yerine mezoterapi yaptırmak daha mı mantıklı acaba ?

  Sevgiler

 21. Merhaba,

  35 yaşındayım. Makyaj yapmıyorum. Yüzümü temizlerken banyoda mustela, onun dışında soğuk su ya da gülsuyu kullanıyordum. Hep genç göründüğümü söylerler, ben de öyle düşünürdüm. Sanırım kozmetiklerin zararlı olduğunu düşünüp, cildimi fazlasıyla ihmal ettim. Nemlendirmekte geciktiğimi düşünüyorum. Yaz sonunda 3-4 kilo verdim ve havaların soğumasıyla kendimi yorgun hissetmeye başladım sanırım bu cildime de yansıdı. Daha 3 ay öncesine kadar gayet genç,parlak görünen cildim sanki bir anda yorgun, yıpranmış, solgun, aşırı kuru, mat, pütürlü görünmeye başladı. Belki de ben yeni farkediyorum. Öyle belirgin kırışıklıklarım yok aslında ama aynaya baktığım zaman kaş arası çatlağımın belirginleşmeye başladığını görüyorum ki bu beni çok üzen bir durum 🙁 Cilt lekelerim de belirginleşmeye başladı, çil gibi kahverengi lekelerim var. Göz kapaklarımın ağırlaştığını hissediyorum. Günlerdir cildimi en doğal nasıl nemlendirebilirim diye araştırıyorum, kafam karmakarışık oldu. Hindistan cevizi yağı, Shea yağı gibi nispeten doğal ürünler mi kullansam yoksa cilt yenilerken nemlendiren serum + nemlendirici krem mi? Az kalsın Kiehl’s marka ultra facing cream, Clearly Corrective Dark Spot Solution ve Midnight recovery serum alıyordum, daha doğal ne olabilir derken sizin yazılarınıza denk geldim. PCO Whitening Mask denememi önerir misiniz? Ya da cildimi yeterince nemlendirebilmem için hangi marka/ürün önerirsiniz?

  1. Merhaba,
   Cildimizi temizlemek nemlendirmek ve korumak , cilt bakımıdır 🙂
   Tıpkı dişlerimizi çürümeden önce çürümelerini önlemek için fırçaladığımız gibi deriyi de dış etkenlerden ve tazdan kirden soğuktan sıcaktan güneş ışınlarından korumamız olun hırpalanmadan diri kalmasına yardım eder.
   Belli yaşlardan sonra yenilenme hızı düştüğünden maalesef kat yerleri , su kaybı nemsizlik,lekelenme gibi sorunlar derinleşmeye başlar. Kozmetik zararlı değildir.
   Bebeğin üstünü örtmez korumazsak, beslemezsek, su vermezsek, temizlemezsek hastalıklı olur:( Cildimiz de öyle.
   Kozmetikler zararlı ve zararsız kimyasallardan üretilirler. En DOĞAL ürünün bile içerisinde küflenmesini önleyici bir kimyasal olur. Bunların hepsi zararlı demek değildir. Limon da doğaldır ama asittir! 🙂
   Seçim yaparken cildinizin ihtiyacına ve cilt tipine göre rutini belirlersiniz ve disiplinle sabah akşam uygularsınız. Yani sorun geçti diye bakımı bıraktığınızda deriyi yine zamanın yaşlandırıcı ve hırpalayıcı koşullarına emanet etmiş oluruz.
   Bu yazıdan bakımınızla ilgili maddelere göz atar mısınız lütfen?
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Cildin nemlendirilmesi ve susuzluğun sebeplerini anlattığım video:
   https://www.youtube.com/watch?v=cWpxON7SQKw

   Lekeler + nemsizlik + kırışıklar üçüne de serum olarak tek şişede çözüm sunan bir bakım yapmak gerekiyor.
   Kiehl’s marka ultra facing cream, Clearly Corrective Dark Spot Solution ve Midnight recovery serum kullanabilirsiniz.
   Temizlerken de misel su tercih edin.
   Misel suyla cilt nasıl temizlenir videosu https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc

   Serum başka, krem başka katmanlarda iş görür. Buradan bakınız:
   http://aysenuryazici.com/serum-ne-zaman-kullanilir/

   Kiehl’s olur. Bunun dışında size bir cilt bakım rutini oluşturmamı isterseniz ben retinollü veya niacinamide içeren seçimler yaparım.
   Hem ton farkını açmak hem yenilenmeyi hızlandırmak için…
   Leke ve ton farkı sorunlarının gözle görülür şekilde sonuçlanması için 3 aylık bir bakımın sonucunu beklemeniz gerekebilir. Sabır yani.Ve düzenli kullanım.

   BİR ALTERNATİF Cyrene firması:
   Temizleme: Searene Skin Drink Micellar Water with Hyaluronic Acid
   Serum: Retical Smart CompleX4 Serum
   Gündüz: Youth Defense Moisturizer with spf30 Gündüz Krem
   Gece: Absolute Overnight Age Resetting Night Cream

   DİĞER ALTERNATİF
   Temizleme: Bioderma H2o Misel su
   Serum: Cumlaude Lab Summum Anti Aging Serum
   Onarıcı nemlendirici sabah&akşam Cumlaude Lab Summum Anti Aging Krem
   Gündüzleri SPF içeren bir krem ile UV ışınlarından korunmak leke bakımları süresince ve sonrasında şarttır. Yoksa serum açar güneş koyultur emeğiniz boşa gider.

   ÜÇÜNCÜ ALTERNATİF:
   Temizleme: Misel su ile silin.
   Serum: Palabs hydra lift serum
   Nemlendirici gündüz: Palabs hydra lift day cream
   Onarıcı gece: Strivectin Advenced Retınol Nıght Treatment

   PCO Maskesi 12’lik bir kutudur , bir kutuluk kür yaparsanız hem kırışıklar hem lekelenmeler için güzel hızlı bir bakım yapar.
   PCO kullanacaksanız, haftada 2 kez geceleri , başka HİÇ BİR ÜRÜN KULLANMADAN uygulamanız gerek. 6 saat cilde su değmemesi gerektiği için uygulayıp uyumanız en doğrusudur.
   Haftada 2 kez bunu yaparak kutuyu 1,5 ayda bitirdiğinizde kür tamamlanmış olur.
   PCO yapmadığınız diğer günler rutin programa devam ediniz
   Sevgilerle

   1. Merhaba,

    Öncelikle detaylı verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür ederim. 1. alternatifte karar kıldım, sayenizde bu marka ile tanışmış oldum. Merak ettiğim bir şey var, bu ürünlerden hangisi göz çevresine uygulanabiliyor ya da bu ürünlere ilave bir de göz kremi almalı mıyım? Retical Smart CompleX4 Serum serumunu 3 ay kullandıktan sonra Epidermal Matrix Age Defying Hyaluron 3MW ile devam etmemi önerir misiniz? Bir de lekeler için bu ürünler yeterli mi yoksa yine aynı firmanın PeelBox setini ya da PCO kullanmamı önerir misiniz? Yoksa zamana mı yaymalıyım…

    1. Merhaba,
     Göze ayrı ürün kullanmanız gerek. Bunlar göz çevresine kullanılmıyor. Evet, kırışmayı beklemeden göz çevresine bir nemlendirici antiaging (yaş almayı önleyici) göz kremi kullansanız iyi olur. Serum bittikten sonra Hyaluron 3MW ile devam edebilirsiniz. Cildinizin durumuna bağlı. 2,5-3 Ay sonra smart serum bittiğinde cilt onarılmış ve tazelenmiş olacak. Su takviyesi için Hyaluron 3MW ile devam edebilirsiniz.
     Smart serum ton farklarını açacaktır. Leke derinliğinin veya koyuluğunun ne kadar olduğunu bilmediğimden bir şey söyleyemiyorum 🙁
     “Oldukça belirgin lekeler varsa” AHA’lı soyucu ürünler içeren peel setini kullanabilirsiniz tabii, tam zamanı çünkü kışın yapılabilir bu tip asitli soymalar. Ama açık ton lekelerle smart serum + SPF koruma kullanımı baş edebilir.
     sevgilerle

 22. Merhaba Ayşenur Hanım, umarım sorum sizi bulur 🙂 Ben 39 yaşında ikinci kez anne olmaya hazırlanan Pariste yaşayan bir takipçinizim. Cilt tipim karma, t bölgesi yağlı elmacık kemiklerim ince derili, kılcal damarlı ve lekeli. Kırmızı ve kılcal damarlı görünüm burun kenarlarımda da var ama rosacea değilim. Gözeneklerim açık, cildim sivilce ve akneye meyilli fakat sanırım nemsiz. Yanlış bir ürün seçersem anında sivilce yağlanma oluyor. Önümüzdeki aylarda planladığım olası hamilelik öncesi leke açıcı temiz içerikli ürünler, sivilce yapmayan yağlandırmayan ve tabiki temiz nemlendirici (bunu hayatım boyunca bulamadım) ve aynı şekilde sivilce yapmadan gözenekleri daha fazla açmadan kullanabileceğim güneş koruma önerileriniz için size yazıyorum. Bana bir paket önerebilir misiniz? Benim için temiz ve aynı zamanda etkili ürünler konusunda bir otoritesiniz 🙂 Önerdiğiniz ürünler yazısından plasenta maskesi ve salyangoz jeli çok ilgimi çekti bunları bu dönemde kullanabilir miyim sizce? Bu arada çok sık Türkiye’ye geliyorum alışverişlerimi TR veya FR den yapabilirim. Simdiden teşekkürler ve sevgiler 🙂 Bu arada lilakutu pop up çok faydalı oldu çünkü haberim yoktu cidden, sizin için herşeyin en hayırlısı olması dileklerimle.

  1. Merhaba Ebru Hanım,
   Paris’e selamlar. St Germain De Pres’de çocukluğum geçti ama biliyorum ki artık Paris de Paris değil. Dediklerine göre Çinli ve Arap doluymuş metrolar ve sokaklar…
   Dünya değişiyor…
   Anne olacakalr ve emziren anneler için her zaman tek şey öneriyorum:
   Organik sertifikalı ürünler.
   Bunun için web sitemde faydalanabileceğiniz 4 yazı var. Okumanızı rica ediyorum.
   Bebek büyürken de doğduktan sonra da her zaman buradayım sorularınızı sorabilirsiniz.
   Sizin ve onun için en doğru ürünleri bulmanıza yardımcı olurum.
   Linkler:
   1- http://aysenuryazici.com/hamilelikte-cilt-sorunlari-cozumleri/
   2- http://aysenuryazici.com/hamilelikte-cilt-ve-vucut-bakimi/
   3- http://aysenuryazici.com/emziren-annelerin-bakimi/
   4- http://aysenuryazici.com/organik-kozmetik-ne-demek/
   Plasenta maskesi size hamilelik ve emzirme döneminde uygun değil.
   Salyangoz jelini evet nemlendirme için kullanabilirsiniz.
   Yağsız nemlendiriciler size uygun. Nemlendirici altına salyangoz salgısı içeren veya hyalüronik asit serum kullanabilirsiniz.
   Derinden neme doyurur.
   Hamilelikte sivilceleriniz ilk 5 ay artabilir ama sonra muhtemelen yerini cillop bir cilde bırakacaktır:) Çünkü hormonla denge oturduğunda cildiniz de güzelleşecek.

   Fransada var ,Zorah markasının serisini serumu dahil hamilelik ve emzirme dönemlerinde gölün rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
   https://www.zorahbiocosmetiques.com/recherche/par-type-de-peau/grasse/
   https://www.zorahbiocosmetiques.com/produit/soins-de-la-peau/ino-serum-intensif-hydratant/

   Lütfen bu dönemde peeling+ maske’yı haftada 1-2 ihmal etmeyin. Gözenek tıkanmasını ve sivilce oluşumunu en aza indirgersiniz.
   Zorah xfoliambre – exfoliant visage ve gaspé – masque détoxifiant (bazen de nyxe – masque crème haute efficacité uygulayın)

   Sevgilerle
   Not: Kırgınım. Üzgünüm. LilaKutu’yla sözleşmem gereği ortaklık “bittiğinde” yapması gerekenler ve ortaklık “sürerken” yapması gerekenler yapılmadığı için ve üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen – sözleşmem gereği ismimi kullanmayı bırakması gerekmesine rağmen- ısrarla etim, sütüm ve kemiğimden faydalanmaya devam ettiği için mahkemeye verdim. Allah haklının yanındadır biliyorum ama bizde adaletin karar vermesi uzun sürüyor; bu süre içinde de zararlı taraf zarar görmeye devam ediyor maalesef.Çok, ama çok emeğim vardır.Hakkımı verene kadar, helal etmiyorum.

   1. Demek siz de burada büyüdünüz ne kadar hoş bir tesadüf, benim de kızım burada geçiriyor çocukuğunu ve evet o kadar çok göçmen var ki, adeta Fransız yok:) İlgi, alaka ve nezaketinize teşekkür ederim. Önerdiğiniz markadan yapacağım alışverişi, aynı markanın leke açıcı serumu var mı diye baktım ancak göremedim. Leke için Huiles et Baumes da alabilirim sanırım, o da organik sertifikalı.
    Sizin gibi bu kadar insan ile nezaketle ilgilenen, karması temiz ve duyarlı birinin hak ettiği tüm güzellikleri elde edeceğine inanıyorum. Kimi zaman bu süreç sekteye uğramış gibi görünse de, hayat sizin gibi insanlara kaybettiğinden çok daha fazlasını verir 🙂 Teşekkür ve sevgilerimle..

    1. Tekrar Merhaba Ebru Hanım,
     Çok kötü bir gün geçirmiştim. Gelip de bu satırlarınızı bulmam ne güzel oldu.. Evet hayattan hep yaptığımız iyiliklerin karşılığını gizli gizli bekler şekilde yaşıyoruz ama esas karşılığını görmediği halde hayıflanmamak erdem sanıyorum. Bunu beceremiyorum. Çünkü çok kırgınım. Yaram hemen kabulk tutsun hemen ferah olsun her şey diye bekliyorum. Olmuyor tabi 🙂 Olsaydı dünya çok güzel bir yer olurdu. Kötüler hemen cezasını bulur, iyiler hep mutlu olurdu…Da… O zaman dersimizi nasıl alıp ham iken pişeceğiz?
     🙂
     Neyse.
     Güzel sözlerinize teşekkür ederim tekrar.
     Huiles&Baumes serum evet çok iyi bir serumdur. Türkiye’ya artık gelmiyor ama ben aşık olmuştum kullandığımda. Zorah serumu akşam, diğerini sabah kullanırsınız…
     Sevgilerle

     1. Asıl ben teşekkür ederim bu harika paylaşımlar için, umarım günün birinde bir şekilde tanışıp sizinle bir kahve içme şansım olur 🙂 hep böyle üretken, ilham veren, hep böyle çabada ve emekte kalmanız, “yol” da hep güzelliklerle karşılaşmanız dileği ile.
      Sevgiler

 23. Merhaba Ayşenur Hanım.
  32 yaşındayım. Cildim yazın yağlıya yakın kışın ise Almanya’da yaşadığım için kuruya yakın. Çenemde ve yanaklarımda belirgin gözenekler var. Yaklaşık 10 yıldır ortalama bir bakım yapıyorum. Temizleme nemlendirme ve banyoda peeling yapma şeklinde. Artık yaş itibariyle daha farklı bir bakım rutinine geçmek istiyorum ancak okudukça kafam karışıyor. Mesela hyaluronic asit ve retinol içeren ürünler kullanmaya başlamak istiyorum. Bunları hangi düzen ve sırada kullanmalıyım. Ya da kışın hem gözenekli hem kuruya yakın bir cildim olduğu için nem maskesi yapmalı mıyım? Gece için özel bir krem kullanmalı mıyım? Bana iyi ürünler önerir misiniz? Mesela araştırırken skinceuticals hyarulonic asitin iyi yorumlarını okudum. Siz bu ürünü önerir misiniz? Ya da Estee Lauder Advance Nigt Repair sizce nasıl?Ürünler için nemlendirici ve kremler için ortalama 50-70 euro ve serum falan gibi ürünler içinse 120 euro civarında bir bütçe ayırabilirim. Sizden rica etsem bana hangi sırada nasıl uygulayacağımı da ekleyerek bir serum bir retinol krem bir gece ve gündüz için nemlendirici, bir göz kremi ve bir güneş kremi önerir misiniz.
  Emeğinize ve vaktinize şimdiden teşekkürler.
  Sevgiler

  1. Buket Hanım Merhaba,
   Yaşlanma deri altında 26 yaş civarı başlıyor ve yüzeyde ilk kırışık veya dengesizlikleri görmeye 34 35 civarı başlıyoruz.Destekle koruma ve dengeleme işlerini düzenli yapmazsak zamanla hem yağ/su dengesi bozuluyor hem derin yorgunluk belirtileri çıkıyor.
   Size uygun bakımı bu yazımın altında detaylı anlattım bir göz atar mısınız?
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Gözeneklerin oluşma sebebini + neler yapılması gerektiğini de bu videodan izleyebilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8

   Roc firması retinol konusunda Strivectin gibi uzman bir kozmetik firması. Gece-gündüz-göz kremleri ve yüzeyi perdahlayıcı pedleri var. Almanyada satışı olup olmadığını bilmiyorum ama amazon’dan sipariş verebilirsiniz.
   Fiyatları da gayet uygun
   https://www.rocskincare.com
   Asam ve DMC’nin de bu sayfada retinollü kremleri var göz atar mısınız? Fiyatları da size uygun.
   https://www.asambeauty.com/falten-repair-ampullenkur-13571.html

   1- Temizleme ve tonikleme için herhangi bir ürün seçebilirsiniz. Yeter ki içinde sodium laureth sulfate isimli kazıyıcı deterjan tipi kimyasal olmasın.
   Almanya’da rossmann’lardaki standlardan bir temizleme ve tonik ürünü alabilirsiniz.
   Bunlar yüzeyde kalmayan kozmetikler sınıfına girerler ve cilt tipinize uygun olması kimyasal tahriş edici içermemesi yeterlidir.
   2- Temizleme’den sonra hyalüronik asit serumu sürün. Skinceuticals H.A. serumu yüksek konsantredir.Sabah ve akşam krem öncesi cilde uyguladığınızda derin nem kilitler ve yağ/su dengesi kurulmasına yardım eder.
   3- Göz çevresine yüz kremleri kalın gelir. Bu nedenle göz ürünleri ayrı üretilir. Retinol içeren bir göz kremi uygulayın.
   Roc Göz Kremi – Pro Sublime (eye cream)
   4- Onarıcı nemlendiricinizi retinol veya niacinamide içerikli seçin. Onarılmaya yardımcı en iyi hammaddeler bunlar.
   Ancak içerikteki hammadde oranı yükseldikçe fiyat da yükseliyor. Savaşçı bir molekül bu ve yaşınızı da göz önüne aldığımızda çok yoğun konsantrelere gerek olmadığını düşünüyorum eğer yüzünüzde ciddi bir hasar yoksa tabii.
   Mesela Benev Retinol Vitamin A Cream 200 euro civarı, Dermaceutic Activ Retinol serum 90 euro civarı…
   https://www.dermaceutic.com/en/homecare-products/prevent/activ-retinol-0-5.html
   Skinceuticals retinollü serum Skin Ceuticals Retinol 0.3 120 euro civarı. Yüzde oranlarına dikkat edince fiyat farkını da görürsünüz.
   Roc Pro Correct Fluid (yüz kremi)en uygunlardan biri.
   Bir diğeri :La Roche Posay Redermic R Krem
   5- Güneş koruması
   Retinol içerikleri kullanırken UV ışınlarından sakınmak gerek.
   Sprey formda kullanılan Bioderma Hydrabio Eau De Soin SPF30 hem cilt tipinize hem yaşadığınız coğrafyanın kış şartlarına uygundur. Ben bu yaz 2 şişe kollandım Çok da memnunum.

   Lütfen gözeneklerin düzelmesi için haftada 2 kez , banyo çıkışı önce peeling ardından bir nemlendirici bir maske yapın.
   Aloe veralı yaprak maskeler iyi ve etkilidir. Tek kullanımlık saşeler içinde oluyor genelde.
   Gece ve gündüz serum kullanmanız da o nemsizliği zamanla çözecektir.
   Retinolle yenilenen cilt alttan gelirken üstteki ölü tabakayı düzenli temizlemek size kısa sürede sonuç almanıza yardım eder.
   Gece kremleri hücreler yenilenirken onlara destek içerikleri olduğundan “gece” olarak ayrılır. Ama genelde retinollüler gece/gündüz kullanılan kozmetiklerdir.
   Firma (ROC gibi) gece ve gündüzü ayırmış ise içine UV koruması yerine geçecek bir şeyler ilave eder geneldi.
   https://www.rocskincare.com/what-is-retinol
   Ben ROC’un serisini almanızı tavsiye ederim tüm bakım için ancak Almanya’da olup olmadığını bilmediğimden size başka ürünleri de sundum.
   Bu sayfada olanlar gibi
   https://www.asambeauty.com/wirkstoffe/retinol/?utm_medium=sea&utm_source=google&utm_campaign=03_NB/WIRKSTOFFE&utm_adset=NB/WIRKSTOFFE_Retinol_Modifed&utm_content=%2Bretinol-Broad&gclid=CjwKCAiApdPRBRAdEiwA84bo3-1jdRPoO33U4De3c5RotyzUDzc8osWIQ5P7M7mO4ZvOLzy6vx39NBoCb7YQAvD_BwE

   sevgiler

 24. Hayırlı akşamlar Ayşenur hanım bu gün yazdım sanırım gelmemiş ondan dolayı tekrar yazmak istedim.Ben avustury’dan yaşıyorum 35 yaşındayım ve iki senedir cildimde problemler başladı.Esmer tenliyim cildim çok cansız nemsiz ve lekeli vede özellikle özel günlerimde hala sivilcelerim çıkıyor bunlarda tekrardan lekeye dönüşüyor.Yüzümde sarkma bariz ortada özellikle göz altlarımda morarma şişme ve hafif çizgiler var.Göz kapaklarımda düşme oldu.sizin yazınızı okudum özellikle pco plasenta maskesi dikkatimi çekti fakat baktim Avusturya ve Almanya’da bulamadım.Gerçi cildime uygun mu onu da bilmiyotum.Türkiye’de İstanbul’da satış noktaları var mı ?Kıymetli bilgilerinizle bana yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler..Saygılar

 25. merhaba ayşenur hanım ben 46 yaşındayım cildim çok kuru göz cevremde kırışıklar var ayrıca göz kapağımda sarkmalar var bana hangi kremleri tavsiye edersiniz

  1. Melek hanım Merhaba,
   Yaşla beraber derinin elastikiyeti düşer ve hormonlar değiştikçe kuruluk da artar.
   Bunların hepsi kırışık ve sarkmaların sebebini oluşturur.
   Kuru ciltlerin asla yapmamaları ve mutlaka yapmaları gerekenleri bu yazımda size çok detaylı anlattım lütfen okuyunuz:
   http://aysenuryazici.com/cok-kuru-cilt-cok-kuru-vucut/

   Göz çevresi yüz derimizden 7 kat daha ince bir cilt olduğundan en çabuk bu bölgede yaş alma ve kırışıklık başgösterir.
   Bunun detaylarını ve ne yapılması gerektiğini bu yazıdan okuyabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/goz-cevresi-sorunlarini-nasil-cozerim/

   Göz kremi ve makyajının çıkartılması hakkında da 2 ayrı uygulama videosu burada kulak veriniz lütfen:
   1- https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE
   2- https://www.youtube.com/watch?v=Qimom–kZNw

   Sabah ve akşam misel suyla temizleyin. Makyaj da çıkartır, durulama ve tonik de gerektirmez.
   Temizlenmemiş ciltte serum ve krem %100 emilmez. O sebeple her sabah ev akşam önce temizlikle başlıyorsunuz.
   Uygulama videosu => https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
   Gratislerde watsonslarda tüm kozmetik satan yerlerde hassas ve kuru ciltlerin temizlenmesinde kullanılan bu misel sulardan bulabilirsiniz. 15-20 tl civarı bir fiyatı vardır size 3 ay kadar gider.

   ** Temizlemeden sonra tüm yüze ve göz altlarına serum kullanın.
   Bilgi yazısı: http://aysenuryazici.com/serum-ne-zaman-kullanilir/
   Serum önerilerimden birini seçebilirsiniz:
   – L’Occitane Immortelle Divine Youth Oil – Immortelle Divine Yağ Bazlı Serum
   – DARPHIN FIBROGENE LINE RESPONSE NOURISHING SERUM
   – INSTITUT ESTHEDERM INTENSIVE RETINOL OIL SERUM
   – Decleor Aromessence Marjolaine Besleyici Serum

   ** Göz serum/kremini uygulayın.
   Activar Ac-11 göz kremi /veya/ Decleor Aroma Solutions Yorgunluk Karşıtı Göz Çevresi Serumu
   ** En son onarıcı nemlendiricinizi sürün.
   Activar Ac 11 gündüz ve gece kremleri /veya/ Decleor Aromessence Marjolaine Besleyici Gece Balsamı

   sevgilerle

 26. Merhaba Ayşenur Hanım, 26 yaşındayım. 2 ay kadar önce lazer epilasyona basladım.Bacak ve kol altı bölgelerimdeki koyuluk ve kıl kökü gözeneklerinin küçülmesi için lazere gittiğim yer LCA Pharmanın Lait eclaircissant whitening milk ürününü önerdi. Ürünü araştırdım ama pek bilgi bulamadım. Sizin bilginiz var mı? Kullanmamın faydası veya zararı ne ölçüde olur? Ayrıca ürün açıldıktan sonra 3 ay içerisinde kullanılmalıymış. Bu kadar sürede etkili olur mu? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ümmü Hanım,

   Bacak, koltukaltı, genital ve bikini bölgeleri, diz kapakları gibi yerlerdeki kararmalarda cilt açıcı kremleri ve serumları kullanabiliriz.Genital bölge için “ürün üzerinde” buna izin verildiğini yazan bir not okumalısınız. Yoksa genital bölgeye her açıcı kozmetik sürülmez.
   Bu yazıda detay okuyabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/genital-bolge-hijyeni-kararma-kasinti/
   Bahsettiğiniz ürün laktik ve askorbik asit (c vitamini) içeriyor. Açıcı ve nemlendirici içerikli ama tam formülü sayfada INGREDİENTS yerine tıklayarak görebilirsiniz ki içinde paraben ve petrol türevi olan likit parafin var.
   Vücut için petrol türevlerini ben pek önemsemem ama paraben konusunda her zaman çekinceliyimdir.
   https://www.lcapharma.com/en/whitening-milk/
   Açıcı sütün förmülü şöyle:
   Aqua (Water), Glycerin, Paraffinum Liquidum (Mineral Oil), Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Steareth-2, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Cera Alba (Beeswax), Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Cetyl Alcohol, Steareth-21, Sodium Ascorbyl Phosphate, Sodium Lactate, Dimethicone, Hydroxypropyl Starch Phosphate, Cera Microcristallina (Microcrystalline Wax), Paraffin, Phenoxyethanol, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Xanthan Gum, Allantoin, Methylparaben, Propylparaben.

   Ürünler her zaman düzenli kullanılmalı ki deride “değişimlere”, “açılmaya” yardımcı olabilsin.
   Haliyle BUNU KULLANDIĞINIZDA kozmetik 3 ay içinde biter zaten.
   Etkili olma süresi konusunda şöyle düşünelim: Hücre yenilenme döngüsü 28-30 gündür. Düzenli kullandığınızda 3 kez sorunlu bölgenin yenilenmesini beklemiş olursunuz ki artık uygulanan ürünün sonucunu net görebileceğiniz bir süredir.
   Sevgilerle

 27. Merhaba Ayşenur hn.Öncelikle samimi,içten paylaşımlarınız için teşekkürler.Ben 49 yaşında kuru cilt yapısındayım şu dönem.Menopoz döneminden dolayı.Geçtiğimiz aylarda Solgar takviyelerini hyulonurıc asid kullandım.Göz çevremde kaz ayak belirtileri de başladı.Sizden ricam bu dönemde kullanabileceğim yaşıma uygun göz ve cilt ürünleri.Sağlıklı günler.

  1. Merhaba Nermin Hanım,
   İki ayrı bilgi yazmışsınız her ikisini bir yazıda toplayıp cevaplayayım dedim:
   “…Şunu da eklemek istedim.Normal de cildim çok kuru değildi.Menopozda artış gösterdi.Ayrıca dudak üzeri çizgileri içinde uygun bir krem önerirseniz sevinirim. Göz çevresi ve dudak üstü çizgileri benim en büyük sorunum.En kısa zaman da cevaplarsanız sevinirim.Kullandığım kremler tükenmek üzere.Sevgiyle kalın.”… demişsiniz.
   Neler kullanmanız ve neyi desteklemeniz gerektiğini anlattığım yazıya lütfen göz atar mısınız?
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   ** Activar Ac-11 gece gündüz ve göz kremlerini set olarak kullanabilirsiniz. Hem şikayet ettiğiniz sorunlarla hem kuruluğun menopoza bağlı sorunuyla güzel baş eder ve yueniler.
   Göz kremini dudak çevresine de kullanabilirsiniz.
   Temizlemek için misel su kullanın. Sabun veya jelleri kullanmayın.
   Video: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc

   İkinci alternatif:
   Esthederm (hormonal yaş alma ile ilgili serisi) yenileyici besleyici krem ve serumu:
   serum: YOUTH CONCENTRATE (sabah ve akşam)
   Göz: EYE CONTOUR YOUTH CREAM
   Onarıcı: YOUTH CREAM FACE AND NECK

   sevgilerle

 28. Merhaba Ayşenur hanım, sizi yemi keşfettim ve heyecanla da hem yazılarınızı okuyor hem de videolarınızı izliyorum. Bir süre önce yapılan övgülerle Dr. Vedat Çimen’e göründüm 23 yalındayım ve aslen Ş. Urfalı olduğum için güneş lekelenmeleri, akne, gözenek şikayetleri ile gittim kendisi bana Acnelyse 0,1 ve Expigment %4 yazdı ancak kullanma talimatını vermedi bende araştırmalarım sonucu retinole 0,1 ilk oranıyla başlamaya korktum ve 0,25 ile başladım. Dün ilk günümdü 🙂 Bioderma micel su, Careva yağlı cilde özel köpürten temizleyici, acnelyse, Bioderma nemlendirici şeklinde (sandviç) tekniğiyle kullandım sabah uyanır uyanmaz da Bioderma max 50 spf ile miktarı ve 2 saate yenileme şeklinde devam ettim. Herhangi bir hassasiyet oluşmadı hamdolsun. Şimdi cilt konusuna bu kadar girince derin araştırmalar yapmaya başladım. Aha, Bha, Salistik asit biri gece biri gündüz bu bununla kullanılmaz bu bununla kullanılır vs. vs. derken kafam çorba oldu. Cilt Doktorum da İstanbul’da ancak ben memleketime geri döndüğüm için kendisiyle iletişime de geçemiyorum. Tek istediğim, temiz ve çok daha açık bir ten (bunu söylemekten çekiniyorum ancak esmerlik maalesef bana hiç yakışmıyor) psikolojik olarak kendimi hiç iyi ve güzel hissetmiyorum. Makyajsız da temiz, parlak ve beyaz bir cilde sahip olmak istiyorum. Bu noktada bana yardımcı olabilir misiniz? (Belirtmek istediğim bir diğer nokta öğrenciyim ve bütçem çok fazla değil yani toplamda 400 500 TL kadar bir bütçem var):( yardımcı olursanız gerçekten çok çok mutlu olurum☺️

  1. Elif Hanım Merhaba,
   cnelyse bir İLAÇ. Benim alanım ise kozmetik.
   Doktorlara terbiysizlik etmek istemem. O sebeple size şunu açıklayabilirim.
   1)Aknenize, derinin lekelerinin kalınlığına ve derinliğine göre dr size Acnelyse’in % oranını seçer.
   Yani onun dediğini kullanmanız doğrusudur.
   https://pdf.ilacprospektusu.com/1325-acnelyse-krem-kt.pdf
   Gece bunu kullanıyorsunuz, nemlendiricinizi de sürüyorsunuz.
   Sabah temizleyip SPF uyguluyor, 2 saat sonra yeniliyorsunuz.
   Kullandığınız doz çok düşük bir doz, rahatsız edici bir soyulma ve yanma olmaz.
   Zaten kullanımının sonuçları 6-8 hafta sonra görülecek.

   Bu kremi kullanırken başka hiç bir asit aman sakın aha bha vs kullanmayın.
   Şu an kullandıklarınız doğru seçimler. Buna ilave bir şeye gerek yok.
   Benim anlamadığım expigment %4 ü ne zaman kullanıyorsunuz?
   Çünkü expigment gece kullanılır diye biliyorum ve acnelyse ile beraber sürülüp sürülmeyeceği konusunda tereddütüm var.
   Çünkü içerisinde hidrokinon var ve bu 2 bileşenin de yüksek gücü nedeniyle, ciltte kuruluk ve tahrişe neden olma riskiniz artar.
   Cildin pH seviyelerinin yeniden dengelenmesine yardımcı olmak için uygulamalar arasında yaklaşık 30 dakika bırakarak her bir bileşeni ayrı ayrı uygulamak sanırım daha doğru olacaktır.
   Sevgiler

 29. Merhaba ayşenur hanım. 32 yaşında yağlıya dönük karma bir cildim var. Daha önceleri de sizden aldığım değerli tavsiylerden ötürü size teşekkürlerimi sunmak isterim. Bu sayede sağlıklı ve güzel yaş alan bir cildim var. Ancak yaklaşık bir yıldır alin, dudak ve göz çevresindeki mimik çizgilerimin belirginlestigini fark ettim. Bu sebeple c vitamini kullanmaya karar verdim. Ancak bakım rutinimi c vitaminine göre nasıl en doğru şekilde oluşturmam gerektiğine kendi başıma karar vermek istemedim. Bu konuda yardımcı olursanız müteşekkir olurum. Sağlıklı günler dilerim
  Not: elimde c vitamini içerikli bir tonik var. Bunu yine c vitamini serumlarıyla kullanmam da bir sakınca var mıdır?
  Ayrıca öğrenci olduğumu belirtmek isterim:)

  1. Esma hanım,
   C vitamininin ne stabil formu “3-0-Ethyl Ascorbic Acid” olarak formülde yer alır. Hem naziktir hem stabildir. Yani her c vitamini içeren serum veya tonik cildin faydalanabileceği kadar kuvvetli olmuyor.
   Bunu anlattığım videolarım var. Vaktiniz olduğunda göz atarsınız.L-Ascorbic acid olarak en aktif formunu serumda görebilirsiniz ama stabil ve tahriş riski olmayan 3-0-Ethyl Ascorbic Acid’dir. (Zaten bu da L-Ascorbic’in geliştirilmiş türevidir.)
   En makul fiyatlı ve içeriği iyi C vitamini şu anda :
   new lab => https://www.thenewlab.com.tr/c-vitamini-serumu ve
   Solaris => https://www.trendyol.com/solaris/leke-karsiti-c-vitamini-cilt-bakim-serumu-30-ml-3-ethyl-ascorbic-acid-ve-niacinamide-p-99030272

   Magnesium Ascorbyl Phosphate da, suda çözünür bir C vitamini türevidir. pH değeri 7 civarında olan su bazlı formülde en iyi sonucu verir.
   Diadermine => https://www.watsons.com.tr/p/diadermine-lift-serum-booster-vitamin-c-38249 bu formda c vitamini içeren bir serumudur fiyatı daha makuldür (75 tl) Diğerine kıyasla daha az kuvvetlidir.
   C vitaminli tonik sonrası C vit.li serum kullanabilirsiniz.
   Sorun yok.
   C vitamini kullanırken gündüzleri mutlaka güneş koruması şarttır. SPF 30 bir nemlendirici kullanın.
   Biliyorum, dolar arttıkça dolarla alınan hammaddeler de artıyor, kozmetikler de korkunç pahalandı. Ama size anlatmak istediğim her C vitamini aynı etkiyi yapamıyor demekti…

   1. Çok teşekkür ediyorum ayşenur hanım. Yazılarınızdan ve videolarınızdan her daim istifade ediyorum. Iyi ki varsınız

 30. Ayşenur hanım merhaba youtubedan sizi takip ediyordum daha sonra bu yazınızı gördüm. Herkesle o kadar güzel ilgilenmişsiniz ki ben de soru sormak istedim. 22 yaşındayım. Son bir yıldır artan sivilcelerim oldu. Ve çok fazla sivilce lekem oluştu. Kendime faydalı bir cilt bakımı rutini oluşturmak istiyorum aynı zamanda da bu sivilcelerden ve lekelerden kurtulmak. Bioderma foaming jel kullanıyorum yaklaşık 3 aydır. Aynı zamanda uzun zamandır neutrogena hydro boost nemlendiriciyi kullanıyordum. Düzenli olarak biodermanın su bazlı güneş kremini de kullanmaya çalışıyorum. Siz ne önerirsiniz

  1. Tuba Hanım,
   Cildiniz yağlı veya adet dönemlerinde ekstra yağlanan bir cilt ise salisilik asitli serileri kullanın.
   Sivilcelerin yüzlerce sebebi var.
   Stres an başta olmak üzere androjen hormonları harekete geçiren her işte yağ salgısı arttığı için gözenekte bu tıkanma ve içinde bakteri üreme oluşuyor.
   Bunun baş şartı sabah ve akşam (evet sabahları da ) salisilik asitli bir jelle temizleyip, BHA ve niacinamide içeren serumlardan faydalanmaktır.
   Bu videoda size tek tek detaylı anlatmıştım https://www.youtube.com/watch?v=UiN3_bfgKZM&t=72s (Vidonun 3.cü dakikasına atlayarak izleyin)
   Bioderma foaming gelde SLS var..
   Videoda detay bulacaksaınız buradan tekrar yazmayayım.
   Yıkama jeli https://www.rossmann.com.tr/isana-yuz-yikama-jeli-sebum-ureten-cilde-ozel-salisilik-asit-cinko-150-ml-p-sr19100114 (gayet temiz uygun ve size yararlı içeriklidir)
   toniği https://www.rossmann.com.tr/isana-sebum-onleyici-tonik-yagli-ciltler-icin-200-ml-p-sr19100113?#ins_sr=eyJwcm9kdWN0SWQiOiJTUjE5MTAwMTEzIn0=
   Ardından cilde niacinamide içerikli serumdan 3-4 damla sürüp, sonra nemlendiriciye geçin.
   https://www.rossmann.com.tr/the-purest-solutions-gozenek-siyah-nokta-ve-akne-sivilce-giderici-bakim-serumu-niacinamide-5-zinc-pca-1-30-ml-p-st21030259
   https://www.rossmann.com.tr/celenes-sea-buckthorn-yuz-kremi-yagli-ve-karma-cilt-50-ml-p-st19040348

   Akşamları, jelle yıkadıktan sonra toz peeling yapmanız hem lekelerin çabuk gitmesini sağlar, hem sivilce oluşumunu bloke eder (azaleik asit)
   https://www.rossmann.com.tr/the-purest-solutions-enzim-toz-yuz-temizleyici-azelaic-asit-p-st21090453

   Güneş kreminizi gündüzleri 11 de uygulayın. saat 13 civarı tekrar sürmeniz gerekir.

   sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart