Gözaltında Yağ Butonu Mila Ya Da Beyaz Noktacıklar

İnternette gözaltındaki beyaz noktacıkları yok eden (!) krem aramaktan vazgeçin. Yağ butonu olmaması için gayret gösterin. Çünkü bir kez oluştu mu giderilmesi için uzman bir doktora gitmeniz gerekir. Doktor plazma enerjisi ile tek tek yakarak bunları temizleyebilir. Uygulamayı izlemek için videoya tıklayabilirsiniz.
Mila denilen şey, genelde göz etrafında ve şakaklarda incecik derinin altında kum tanesi gibi duran sertleşmiş keratin ve yağ birikintileridir.
Mini minnacık bir yağ kisti desek yanlış olmaz…
Çay ağacı yağını %15 oranında seyrelterek noktanın üzerine pamuklu çubukla her gece sürmenin taneciği küçültmede işe yaradığı anlatılsa da,  eğer ince hassas bir cildiniz varsa  bu riski almanızı tavsiye etmem. “Hassas derim yok” derseniz evet, çay ağacı yağını deneyin. Düzenli kullanın ve kullanmadan önce bilek içine sürün, alerji kaşıntı olup olmadığını test edin, 24 saat sonra uygulamaya geçin. Çayağacı yağının uygulama alanları videosunu izlemek için tıklayabilirsiniz.

Gözaltı derisi yüzün diğer bölgelerden çok daha ince olduğundan, bu sert yağ birikintisini sakın sıkarak çıkarmaya kalkmayın. Hem çıkaramazsınız hem de deri zarar görür.
Yağ butonunuz varsa cildinize doğru bakmıyorsunuz demektir.
Ya temel bakım yapmıyorsunuzdur ya ürününüz yanlıştır!

Bunların göğüste ve sırtta oluşanları da var. Buradakiler, ölü hücrelerin toplaşması ile oluşan bir yağ bezi hastalığı olarak tanımlanır.
Minik beyaz kum tanecikleri gibi görünen bu noktaları deri uzmanı özel bir aletle temizler. Bir daha oluşmaması için antiseptik arındırıcılar kullanmanızı isteyebilir.

Oluşumuna neler sebep oluyor?

Cildin bir travma geçirmesiyle genelde oluşuyorlar. Aşırı güneşlenme sonrası, yanıklardan sonra, steroidli kremlerin aşırı kullanılması, çok fazla lazerli işlem yapılması,

— Yüz kremini göz etrafına sürmek

— Yağlı makyaj malzemesi kullanımı + iyi temizlememek

— Aşırı ve ani kilo almak

— Kanda kolesterol yüksekliği

— Fazla yağlı “göz makyajı temizleyicileri” ile göz makyajını çıkartmak

Nasıl kurutulursunuz?

Çıkarttıracaksınız! Dermatologa gideceksiniz. Cilt bakımında uzman kişi deriyi önce dezenfekte eder. Büyüteç altında çook ince bir iğne yardımıyla deriyi kaldırıp butonu çıkarır. Ardından maske uygular ve yüksek frekanslı ışın vererek sağlıklı bir şekilde onarılmasını sağlar. İz kalmaz. İşlemden sonraki bir hafta boyunca yeri minicik bir kabuk tutabilir. Düşer.

Medikal estetik uzmanı kişiler plazma enerjisi kullanarak da yağ butonlarını yok ediyor. Bu videoda izleyebilirsiniz. (Dr. Ersin Aydın)

Kıssadan hisse: Göz etrafında yağ butonları varsa peeling veya kremle yok etmek mümkün değildir.

Ama herkesin bu konu hakkında söyleyecek bir sürü önerisi var her ne hikmetse. Denemesi bedava. Lakin bu tip doğal (!) malzemeyle müdahaleler deride kızarıklık hassasiyet gelişmesine de neden olabileceğinden ben şahsen tavsiye etmiyorum. Bir minik sert oluşumu yok edeyim derken bölgeyi harap etmenin de manası yok; hem bu uygulamaları haftada 3 gün ve en az 1,5 – 2 ay  düzenli yapmak gerekiyor.

Kocakarı yöntemlerinden bazıları:

1- Taze Çemenotu yaprakları: Antiseptik ve antioksidan özellikleri var. Akne gelişimini engellemek ve bedensel kokuları önlemek için Asya’da çok sık kullanılan bir malzeme. Bir çorba kaşığı çemenotu yaprağını az suyla eziyor, yağ butonlarının olduğu bölgeye yayıyorsunuz. 15 Dakika bekliyor duruluyorsunuz. (Taze çemen otu yaprağını her gün temin etmek için sanırım evde yetiştirmeye çalışmak gerekecek) 🙂

2- Bir kaşık yulaf, bir kaşık bal karıştırıp bulamaç halindeki bu malzemeyle  yağ butonlarının olduğu yere nazikçe peeling yapmak.

3- Birer kaşık zeytinyağı, toz şeker ve limon suyunu ezip bir püre yapıyorsunuz. Bölgeye sürüp 20 dakika bekleyip ılık suyla yıkıyorsunuz.

4- Mısır unu ve elma sirkesiyle bir bulamaç yapıyorsunuz. 25 dakika bekleyip duruluyorsunuz.

5- Domates dilimi üzerine toz şeker serpiyorsunuz, beyaz butonların olduğu bölgede çok bastırmadan gezdiriyorsunuz (Her gün en az bir ay kullanılması öneriliyor) Lakin ben domatesin vücutta histamin salgısını uyaran bir sebze olduğunu düşünerek alerjik reaksiyon da geliştirenler olabileceğini düşünüyorum.)

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart