Retinol Kullanımı Hakkında Her şey

Retinol, yaşlanmaya karşı en iyi onarıcılardan biri. A vitamini molekülü.
Lekelerin açılmasını kırışıkların onarılmasını, elastikiyeti sağlıyor. Kolajen üretimini arttırıyor. Cilde yeniden adam olmayı öğretiyor. Matlaşan cildi canlandırıyor, genişlemiş gözenekten tutun da elastikiyet kaybına, güneş hasarından tutun ton farkına kadar her derde derman bir iş çıkartıyor.
25-30’lu yaşlardan itibaren cildin sağlığını sürdürmek için en çok kullanılan, dünyanın şu anda en gözde ve dermatologlar tarafından en çok önerilen bir A vitamini formu.
Kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri kısa kısa anlattığım videoyu BURAYA tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Retinoik asit, A vitamininin en aktif biyolojik formudur ve retinil palmitat, A vitamininin deride başlıca depolanma şeklidir. Kozmetikte, doğal ve sentetik retinol ve retinol türevleri, çeşitli nemlendiriciler, losyonlar ve yaşlanma karşıtı kremlerde cilt düzenleyiciler ve akne önleyici maddeler olarak kullanılır. (Kaynakça 1)

AHA/BHA asitleriniz varsa sabah rutinine alın, retinolle (akşam) üst üste kullanmayın. Yani sabah asitleri, akşam retinolü sürün.
Retinole başlarken:
Retinolü hangi dozda başlamalı
1) En düşük dozda olanı seçin. Geceleri haftada 2 kez kullanarak cilde retinole alışma süresi verin.
15-20 gün sonra gün aşırı kullanmaya devam edersiniz. 4-5 hafta sonra her gece uygulayabilirsiniz.
Bu süre içinde cildin tepki verip vermediğini kontrol edin. Kızarma hafif batma, pullanma gibi heme oluşan sorunlar gözlemlerseniz uygulama sıklığını azaltarak devam edersiniz.
Kimler kullanamaz
2) Düşük konsantasyonda başlayın. Güneşten sürekli korunun. Hamile iseniz, dermatit, roza, sedef gibi deri sorunlarınız varsa kullanmayın.
Retinol kullandım ama işe yaramadı diyenler için kısa bir açıklama videom var. Tıklayarak izleyiniz. Sabır gerekiyor.
Bunları yapmayın
3) Yüze kese yapıp retinol uygulamayın. Üzerinden en az 2-3 gün geçmeli.
Granüllü ve enzim peelinglerle retinolü sakın ardı ardına kullanmayın. Tahriş oluşturursunuz.
Hamileler için retinol kullanımı sakıncalıdır. Unutmayın.
Retinolü hangi serumla üst üste kullanmamalı
4) Retinolün altına hyalüronik asit serum veya niacinamide serum kullanabilirsiniz. Ama , iki ürün arasında 30 dak beklemenizi her zaman öneririm. Sebebi, her niacinamide serumun içeriğinin aynı olmaması ve farklı etken maddeler de içeriyor olabilmesidir. Birbirlerinin etkilerini nötrlemesinler.
Retinolü niasinamid ve hyaluronik asit ile kullanabilirsiniz. Retinol, kuruluk ve tahrişe neden olma eğilimindedir, minik pullanma olabilir  hyaluronik asit ve niasinamid cildi nemlendirir ve cildinizin koruyucu bir bariyer görevi görmesine yardım eder.
Retinolü AHA’lar, BHA’lar veya C Vitamini ile üst üste kullanmayın.
Ama “Niacinamide içeren Retinollü serumlar da var” nasıl oluyor beraber diye soranlara: Retinol görevi gören moleküller bu serumlara farklı formda konuluyor. pH ona göre değerlendiriliyor.

En Çok Retinol İçeren Ürün hangisidir?
Çok yüksek kullanmak çok iyi etki almak demek değildir! Bunu unutmayın. Cildinizi alıştırarak, kozmetiklerde getirilen sınır yüzdesine göre retinolü kullanabilirsiniz. Yukarıda anlattığım rutin dahilinde elbette. 2012’de Cosmetics Europe tarafından kozmetik ürünlerde A Vitamininin sürekli kullanımını desteklemek için bir güvenlik dosyası sunulmuştur. Retinol, retinil palmitat (Retinyl Palmitate )ve retinil asetatın (Retinyl Acetate  )kozmetik bileşenler olarak vücut losyonlarında %0,05 RE,
el ve yüz kremlerinde ve ayrıca diğer durulanan ürünlerde %0,3 RE maksimum kullanım konsantrasyonlarında kullanımına ilişkindir. 2022 ‘de tekrar onaylanmıştır. (Kaynakça 3)
Sonuç olarak:
24-25 Ekim 2022 tarihinde yayınlanan SCCS görüşüne göre
Vücut losyonlarında %0,05,
Durulanan ve durulanmayan ürün grupları için ise %0,3 konsantrasyonlarda kullanılan A vitamininin güvenli olduğu görüşündeler.
(Dermatolog bazı akne tedavileri için bu konsantrasyondan yüksek A vitaminleri kullanımını verebilir. Bunlar ilaç sınıfındadır. Sakın kendiniz seçip alıp kullanmaya kalkmayınız. )

En iyi Retinol Kombin bakımı nedir?
Temizlenmiş cilde sabahları C vitamini, akşamları retinol uygulayarak üzerine nemlendiricinizi sürün. Bu molekül hasar onarımı, iz onarımı, leke onarımı, kırışık onarımı vb için en iyi rutindir.
Doktorların da tavsiye ettiği en iyi cilt bakımı: C vitamini serumu sabah+Retinol akşam kullanımıdır. Ve sakın gündüzleri güneş koruması kullanmayı unutmayın. (UV ile temas sakıncalıdır) Kaynakça 2)
Güneş ışığı ile retinoik asit ve retinil palmitat cilt kanseri riskini artırabilir. ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinin Ulusal Toksikoloji Programı, retinoik asit ve retinil palmitatın fotokarsinojenik etkilerini inceleyen bir rapor yayınladı.
Diğer tüm sorularınızın cevabı yukarıda tıklamanız için verdiğim videolardadır.

Kaynakçalar.
1) https://www.safecosmetics.org/chemicals/retinol-and-retinol-compounds/#end4

2) chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://ntp.niehs.nih.gov/sites/default/files/ntp/htdocs/lt_rpts/tr568_508.pdf

3) https://kozmetikpusula.com/sccs-final-opinion/

Sayfadaki ürünler
%0.1 konsantrasyonlu retinol serumlar:
Mizon %0.1 Retinol Youth serum 28 gr, Dermaceutic Activ Retinol 0.1 30 ml, Cyrene Retical Serum 30 ml, The Purest Solutions Rejuvenating Retinol serum 30 Ml, Beauty & Pharma Retinol Light Serum 30 ml,
%02 lik ve %0.3’lük Retinol Serumlar:
Vichy Liftactiv Retinol Specialist Serum 30ml %0.2, Herbaderm Retinol serum %0.3, Neostrata comprehensive retinol 0.3 night serum, Cyrene retinol_bakuchiol 0.3 Serum, Esthederm 0.3 intensive Retinol Oil serum

Total
0
Shares
2 Yorum
 1. Merhaba Ayşenur Hanım,

  Yazılarınızı ve YouTube videolarınızı ilgiyle takip ediyor ve önerilerinizi değerlendiriyorum. Acaba şu son zamanlarda gündem olan bakuchiol hakkında bilgi verebilir misiniz? Kimler kullanabilir, hangi içerikli ürünlere güvenmeliyiz vb. Çok teşekkür ederim, kendinize iyi bakın.

  1. Pelin hanım,
   Retinol, bir A vitamini türevi hassas ciltlerde iritasyona sebep olabiliyor. Haftada 2 gece kullanarak başlamak ve cildi izlemek gerek. Cildin hücrelerinin doğru yenilenmesi için bir jandarma rolü oynar. Düzenli ve doğru kullanımla 6 ay sonra cildinizdeki iyileşmeyi gözlemleyebilmeniz için en iyi cilt bakım rutini olarak dermatologlar tarafından tavsiye edilir. Elbette kozmetikte kullanımı belli yüzdelerle sınırlanmıştır. Once %0.25 ile başlayıp , sonra %05 ve %1 ile devam etmeniz derinin alışması açısından önemlidir.
   Ama Bakuchiol Babchi bitkisinin tohum ve yapraklarından elde edilen bir özdür ve tahriş etme riski olmadan retinolün yaptığı işi yapar. Hamilelikte kullanılmasının da retinol gibi sakıncası yoktur.
   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart