Kullanmakta Olduğum Cilt Bakım Ürünleri

(Bu sayfadaki ürünlerin hiçbiri reklâm amaçlı değildir. Hepsini kendim satın alıp deniyorum. Şahsi seçimlerimdir. Son kullanılan ürün sayfa sonunda yer alır)

Bu güzellik sayfasına “firmaların” istediği değil, kendim seçtiğim ürünleri yazıyorum. Alış verişe çıkıyor, içeriklerini okuyor, satın alıyor,deniyorum.
Soran oluyor da:  Yazdıklarımı reklam olarak değerlendirilmesini istemem! Ticari hiç bir bağım yoktur. 
Zaten sayfada göreceksiniz ki birbirine rakip firmalar da var; yahut aynı firmanın bir ürünü takdir edebilirken, aynı firmanın bir başka ürünü “güvensiz” / işe yaramaz olarak da eleştirilmiş olabiliyorum…

Kozmetikle ilgili, güvenip kullandığım ürünleri size anlatmadan önce belirtmem gerek bir iki nokta var.
Kozmetik alırken fiyatı tabii ki önemli ama “sağlığınız mı yoksa para mı önemli” diye kendinize bir kez daha sormanız gerek.
Stres konusunda da söylenecek iki kelam burada olmalı diye düşündüm.
Stres vücudun gıdalardan gerekli vitamin ve mineralleri alma gücünü azaltır, bağışıklık sisteminizi güçsüzleştirir.
Sizi virüslere ve mikroplara karşı savunmasız hale getirir.

Vücudunuz böyle zayıf bir sisteme bol yapay gıdalar ve toksinli kozmetikler de alıyorsa, hastalanmamayı beklemek mucize olur…
Bence aşağıdaki tabloya bir göz gezdirin ve alışverişe çıktığınızda, tasarruf yapmanız gereken yerin kozmetik olmadığına ikna olun!
İşte her gün kullandığınız kozmetik ürünleri içinde sağlığınızı bozan maddeler:
(Yahut başka bir deyişe: Her gün yavaşça hastalanmak için (!) kullanacağımız maddeler)

Ürün Adı İçerdiği zararlı maddeler
Diş macunları Fluorin, sodyum florid, sodyum lauryl sulfat
Ağız yıkama suları Sodyum lauryl sulfate, tatlandirici, alkol
Makyaj malzemeleri Talk pudra, Toulen, formaldehid
Oje Dietanolamin, propilen glikol, hindistan cevizi yagi
Şampuan Dietanolamin, sodyum lauryl sulfate
Saç kremi Sodyum lauryl sulfate, benzoik, benzyl dietanolamin
Banyo köpüğü Dietanolamin, propilen glikol, sodyum lauryl sulfate
Tras köpüğü/kremi paraben, SLS
Deodorant Alüminyum, bütan, propan, propilen glikol, talk pudra
Duş Jeli Sodyum lauryl sulfate, benzoik, benzyl dietanolamin
Allık Talk pudra
Fondöten Mineral yag, petrolatum, talk
Sabun Propilen glikol
Saç Boyası Peroksit ve diğer kanserojen maddeler. Hamilelerde düşük yapmaya yol açabilir.
Göz farı Paraben
Tüy dökücü kremler Arsenik, Tioglikolik asit
Ruj Lanolin, bütil paraben
Aseton Aseton toksik madde
Hazır bebek bezleri Sentetik parfüm, yapıştırıcı, koyulaştırıcı maddeler, beyazlatıcılar ve sodyum poliakril denen ve tamponlarda kullanıldığında toksik sok sendromuna yol açan madde
Klorinli su İçindeki asit sayesinde diş minelerinde aşınma. Vücuttaki nitrojenle temasından çıkan gaz solunduğunda astım.

Not: “Talk zararlı değil ki” diyen bir eczacı hanımla (hiç de istemediğim halde) tartıştıktan sonra bununla ilgili birkaç satır eklemem gerektiğini düşündüm.

Talk, kayadan üretilen bir mineraldir.

Kayalar parçalanır, kurutulur ve un gibi ufalanır. İşlenmesi sırasında bir dizi kalıntı mineral bertaraf edilse de “asbeste” çok benzeyen minnacık fiberler (lifler) ayrılmadan kalırlar. Talk kanserojen olan asbestle yakından ilişkilidir.
SOLUNAN Talk parçacıklarının kanser kurbanlarının yumurtalıklarında ve akciğerinde tümöre neden olduğu gösterilmiştir.

Son otuz yılda bilim adamları talk parçacıklarını sıkı bir inceleye tabi tutmuş ve asbestle aralarında tehlikeli benzerlikler bulmuşlardır.
Bu kanıtlar doğrultusunda FDA (Federal Drug Administration) 1973’te, kozmetiklerde kullanılan talktaki asbest-benzeri fiberlerin miktarını sınırlayan bir karar taslağı hazırladı!

Ancak bugüne kadar herhangi bir düzenleme yapılmadı ve kozmetik amaçlı talk, federal hükümetin düzenlemeye tabi tutmadığı bir madde olarak kaldı.
Bu eylemsizlik, Ulusal Toksikoloji Programı’nın, asbest-benzeri fiber içermeyen kozmetik amaçla kullanılan talkın, deney hayvanlarında tümöre yol açtığını ortaya çıkaran 1993 tarihli raporunu göz ardı etmektedir.
Asbest-benzeri fiber içersin ya da içermesin kozmetik amaçla kullanılan talk pudrası büyük olasılıkla bir kanserojendir. (Şahsi fikrim + bilimsel okuduklarım)


PCO sheep placenta Mask – Koyun plasentası maskesi
(2008’den beri 15 günde bir uyguluyorum)

mask

Mucize maskem! Ankara’da tanıştım ve şimdi bildiğim kadarıyla İstanbul’da da satış noktaları var. Özellikle enstitülerde, çok özel toparlama gerektiren durumlar için cilt bakımında kullanılıyor. Ama siz de bir kutu alıp evde kullanabilirsiniz. İçinde 12 tane steril ambalajında gazlı beze emdirilmiş plasenta var.
AB normlarına uygun,içeriği sağlık bakanlığı tarafından denetlenmiş bir ürün.Firma isteyene raporu yollarım diyor! İşte kendine ve sattığı hizmete duyarlı firma budur!
www.guzellikmaskesi.com adresinde satıldığı yerlerin adreslerini bulabilirsiniz.
Sadece hücre yenilenmesi yahut moda adıyla “anti aging” için değil, mimik hareketlerinden oluşan kırışıklıkları düzeltmek için süper bir ürün! Gidip yüzünüze gözünüze iğne yaptırmaktan, herkese benzeyen bir “şiş surat” sahibi olmaktan bin kat daha iyi bir sistem. Cilde gerekli tüm aktif maddeyi verip, işi vücudunuzun onarmasına bırakın!

Tendeki toksik maddeleri atıyorsunuz (Detoks gibi yani) tendeki lekelerin rengi inanamayacağınız bir mucizevî hızla açılıyor… Cilt daha dolgunlaşıyor ve dirileşiyor. Eh, içerikteki mineral ve vitamin de cildi destekliyorsa, bu maskeyle gerçekten kendinizi muhteşem bir değişim içinde buluyorsunuz.
Özellikle enstitülerde ve doktorlar tarafından yenik ciltleri tedavi için de kullanılıyor bu maske. Lazer sonrası cildin sakinleşmesi için, cilt soyulma işlemlerinden sonra yenilenmeyi düzeltmek ve hızlandırmak için sıkça başvurulan bir maske. Kojik asidin kozmetikte çok ender kullanılan ürünlerinden biri bu…

Kullanımı:Plasenta ile ıslayılmış bu bez maskeyi yüze yayıyorsunuz. Hava kabarcıkları kalmadan yapıştırıyorsunuz iyice yüzeye. 20 Dak. bekliyor ve bezi çıkarıp atıyorsunuz.(Bir daha aynı maske kullanılmıyor) Yüze 6 saat su değmemesi gerek

Bu yüzden gece yapıp yatmakta fayda var. Yüzde daha uzun süre bekletmek isterseniz,en fazla 35-40 dakika olmalı bu. Çünkü plasenta bezden yüze geçiyor,emiliyor ve bez kuruyor. O zaman yüzde tutmanın anlamı yok.

Detaylı bilgiyi edinmek için tıklayın

İÇERİK:

Hyalüronik asit: Derinin temel elemanlarından biridir. Deri içinde bol miktarda bulunur. Suyu çeker ve cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Medikal estetik alanında yüz ve boyun çizgilerinin (daha çok yüzeysel olanların) doldurulmasında kullanılmaktadır. Cilt tarafından emilen ve kolay kabul edilen bu madde sayesinde cilt maksimum nemlenir ve dış etkenlerden korunur..
Kolajen: Vücudumuzdaki tüm proteinlerin ¼’ü kolajendir. Cildin ve iç organların esnekliğini sağlayan ana yapısal proteindir. Kemikler ve dişler de kolajen’ e eklenen mineral kristalleri ile oluşmuştur. Kolajen vücudumuzun yapısını oluşturur. Yumuşak dokuları destekleyerek cildin sıkılaşmasını sağlar.
Kojik Asit: Kojik asit doğal ve tesirli leke açıcıdır. (pirinçten elde edilir) Fazla renk üretimini geciktirip renk üreten sistemi parçalayarak leke oluşumunu azaltır. Var olan lekelerinde kaybolmasına yardımcı olur.
Koyun plasentası: Yoğun vitamin, protein, yağ ve su içerir. Cildin kısa zamanda beslenmesi, nemlenmesi ve yenilenmesini sağlar.
Vitamin E: E vitamini, yağda eriyen bir antioksidan olup, hücre zarının bütünlüğünün korunmasında rol oynar. Yaşlanma sürecini geciktirir ve hücre yenilenmesine yardımcı olur.
Vitamin C: C vitamini, sabit, düşük ph’lı, yüksek yoğunluklu, L-askorbik asit formüllü, yaşlanmaya karşı korunmada anahtar vitamindir. C vitamini kuvvetli, suda eriyen antioksidan olup, kolajen ve elastin yapımında hayati bir yardımcı faktör olup, cilt rengini yenileyen geliştiren (pigment problemlerini önleyici) bir özelliğe sahiptir. Zararlı ışıkların cildimize karşı zararını önleyicidir.
AloeVera: Dış etkenler ile oluşan cilt hasarının tedavi edilmesi sağlar. Yıpranmayı azaltır. Ayrıca cildi gerginleştirir. Ve elastikiyet kazandırır

NOT:
(İçeriğinde Amerikan İlaç ve Gıda Dairesinin kullanılmasında sakınca görmediği paraben miktarının 1/100’ü kadar paraben olduğunu biliyorum) Bu miktarın, hepimizin, hazır yemekler tüketirken, öksürük şurubu içerken aldığımız YASAL miktardan 100 kat az olduğunu biliyorum. Ve şahsi kararımla kullandığım tek parabenli üründür)

Plasenta gibi zengin içerikli bir sıvının koruyucu konulmadan, çürümesinin küflenmesini önlemenin mümkün olmadığını da biliyorum… İçerik, sağlık bakanlığı tarafından yasal olarak onaylı.
Edit 2021: Artık piyasada bulmak çok zor. Sanırım üretici firma çekildi) 

                                         Masque Hydo Tenseur

skincode

Acil durum maskem! Bu jöleyi cilde sürüp 10 dakika bekleyin… Yorgunluğu silmeye birebir! Yeniliyor, cilt anında sıkılaşıyor ve yorgunluk belirtileri yatışıyor E ve C vitamini cilt direncini güçlendirdiği için, sık makyaj yapanların sürekli kullanımıyla ten tazeleniyor ve enerji kazanıyor. Bilhassa sarkmalar başlamak üzereyse… Göze kaçırmayın. Ilık suyla durulayıp gece ise gece kremini, bir davete gidecekseniz nemlendiricinizi sürün. Ve makyaja başlayın. Skincode’da beni yönlendiren içeriğinde hayvansal içerik olmaması, koruyucu katkı maddeleri olmaması, renk ve parfüm olmaması. Üstelik ekmek mayası ile cildi desteklemek fikri bana çok sağlıklı geldi. Kullandım ve baş maskelerimden biri oldu.(2009)

                                                 CERADOLİN krem

kurucilt

(Eczacınıza danışarak Eczaneden alabilirsiniz)
Kurumaktan acıyan ciltler için BİR NUMARA BİR NEMLENDİRİCİ VE YUMUŞATICI. Cildime lazer yaptıklarında bir hafta süreyle kullandım ve muhteşem bir cilt yenilemesi yaptı…Hele hele lazerin o yakma işleminden sonra su ve yağ dengesinin yeniden kurulmasına o kadar ihtiyacı var ki cildin..(2009)
Eğer hassas ve kuru cildiniz varsa tereddüt etmeden tavsiye edeceğim bir onarıcı krem Ceradolin

                                  PCO Anti Wrinkle göz maskesi

pcogoz

İşte “ameliyat olmak istemiyorum” diyen ve göz kapağında sarkma, göz çevresinde bol kırışık olan kadınların kurtarıcısı.

Bitkisel bazlı etkisi yüksek, bir kutuluk kürle dahi göz çevresini yepyeni yapan bir maske. Formülü yenilenmiş. Sarkık göz kapağı için en etkili ürünlerden biri. Normalde haftada 2-3 kez uygulanıyor. Ama yaşınız ileri, sorununuz epey ilerlemişse bu kürü gün aşırı uygulayarak da hızlı sonuç alabilirsiniz.

Göze kaçmaması gerek! Bu yüzden YÜKSEK BİR YASTIĞA UZANIN. Yanınıza aynayı alın. Poşeti açıp maskeyi gözün tamamını kaplayacak şekilde , altında hava kabarcıkları kalmayacak şekilde bastırıp yerleştirin. Gözlerinizi kapayın ve 20 dakika sonra maskeyi çıkarın. Göz çevresinde kalan serumu hafif masaj yaparak cilde yedirin. Maskeyi yaptıktan sonra yüzünüze 6 saat boyunca su değdirmeyin.

                                                   Fillast Lips

fillast

Bu ürünü “makyaj” bölümüne mi cilt bakımı bölümüne mi koyayım bilemedim…En sonunda karar verdim: Bakım ürünü olduğundan bu sayfaya koyacağım 🙂 Dudakların dokusunu düzenliyor, nemlendiriyor, onarıyor. Yapısı çok ince ama oldukça etkili. (Mart 2012)

Dudakların yaşla beraber enine olan çizgileri de derinleşiyor. Arayıp taradım Fillast Lips’in içeriği ve kullanımı beni cezbetti. Günde 4-5 kez dudaklara nemlendirici gibi sürülüyor. Hem dokusunu iyileştiriyor,hem dolgunluğunu destekliyor hem de çizgileri yumuşatıyor. Dudak gençleştirici dedim ben ona…. Keçeli kalem dokusundan bir stik, alttaki bölümü çevirince rujun ucundan minik deliklerden ürün çıkıyor. Çok da eğlenceli. Çantadan eksik etmemek gerek.

                                       All Free Natural Deodorant

allfree

Bu da nereden çıktı? Elbette içinde alüminyum ve paraben olmayan bir deodorant ararken! Şükür buldum. İçeriğindeki şerbetçi otu özleri ter kokusunu oluşturan bakterilerin gelişimini engelliyor. Zehirlenmeden deodorant kullanmak isteyenler için iyi bir alternatif. Çinko recinoleate sayesinde de koku absorbe ediliyor. Aloe vera yapraklarından elde edilen yumuşacık bir suyla nemlendirmesi sağlanmış. Hindistancevizi yağı var. Tertemiz bir deo. 12 saat koruma garantisi var. İddialı ve hoş. Hindistan’da üretilmiş… :)) Darısı Türk deodorant üreticilerinin başına! (02 Nisan 2012) web sitelerine tıklayabilirsiniz. 

           Brezilian Samba Body Scrub AveSeena (Vücut Peelingi)

avess

Vücut bakımında, yüzeydeki ölü hücreleri ne kadar arındırıp, nemlendirici veya selülit kremi sürerseniz o kadar çabuk ve derin emilir. Kese yapmak kollarımı yoruyor ve bazen banyoda sıkıntı geliyor kese yaparken. Hem deriyi o kadar bastırarak çekiştirmek artık pek işime gelmiyor 🙂 Deriyi çizmeyecek bir pütürcüklü (granüllü) arındırıcı ararken bunu denemeye karar verdim ve hiç de pişman değilim. 🙂 (Nisan 2012)

Yumuşacık kum tanesi gibi doğal tuz ve şeker kristalleriyle ölü tabakayı atıyor. Hafif bir sabun hissi veriyor. Ardından ister selülit kremini ister nemlendirici vücut yağını/losyonunu sürüyorum. Misss…. İçeriği:

Canlandırıcı Kafein, Kahve, Brezilya’ya özgü Guarana + Muirapuama, Ardıç, Biberiye özleri ile besleyici yumuşacık Mango, Shea, Kakao ve Zeytinyağı. (11 Haziran 2012 de ürünüm bitti.)

                Zorah Biocosmétiques Organik sertifikalı Argan Yağı

zorah argan

Arganla ilgili birden ortalık alev topuna döndü “insanlığı- daha çok dişileri- kurtarıcı” (!) kahraman krem şeklinde algılandı. Ortalık argandan geçilmez oldu! Bunca ürün arasında gerçekten organik olanı bulmak zor. Çünkü organik demek bitkiden çıkan yeşilliğin arasından gelen doğadan gelen demek değil ki! Doğanın göbeğinde köküne kimyasal gübre dökerek elde edilen “organiğin” (!) organikliği mi kalır? Metal preslerde sıkılan argan tohumunun organikliği mi olur? Metal değirmende çekerek sert Himalaya tuzunun tüm etkisini yok ettiğimiz gibi, içine doğaya ait olmayan maddeler giren üretim şekilleri kozmetiklerin doğallığını bozuyor.

Ve ardından MUTLAKA gerçekten organik midir yoksa sizi birileri kandırıyor mu anlamanız için dünyada ORGANİK kriterlerinin bağlı olduğu kurumlar hakkındaki yazımı okuyunuz.

Şimdi gelelim Zorah argan yağına. Yukarıdaki yazıya göz attıysanız uluslararası garantili sertifikalardan en iyisine sahip olduğunu göreceksiniz. Zorah bir Kanada markası ve tüm ürünleri organik sertifikalı.

Bu yağı yüz ve vücut kremlerime bir fıs sıkarak kullanıyorum. Kış aylarında deri kuruluğunu güzel onaracak bir yağ , bilhassa klor ve tuzlu deniz suyunun kuruttuğu vücut derisine kremlere katarak kullanabilirsiniz. Organik. Gönül rahatlığıyla kullanın…Kimyasal yok. (03 Eylül 2012)

                             Laboratoires Seaderm Hydraforce 500 ml

saed

Bu bir saç, vücut ve tırnaklar için Sıkılaştırıcı yosun konsantresi…! UNESCO tarafından rezerve edilmiş, biosfer alanı olan Moléne adasından alınmış %100 yosun özlerinden oluşuyor.

Oligo elementler ve mineraller bakımından çok zengin olan, köpürmeyen, yağsız. Çocuklar ve yetişkinler için banyo sonrası nemlendirici olarak kullanılıyor. Durulanmıyor ki deri içeriğindeki aktiflerden maksimum düzeyde yararlanabilsin.

seaderm

Kokusu muhteşem. Gerçekten deniz kenarındaki o ferahlatıcı yosun kokusunu alıyorsunuz. Çabucak kuruyor. Bu deniz ve plaj kokan nemlendiricinin moral düzeltici bir etkisi olduğunu düşünüyorum.
Her banyodan sonra tün vücuda ve saç diplerine kullanılıyor. Bir şişe yaklaşık 1 ay kadar gidiyor.
İçeriği merak edenlere:
Etken Madde:
Laminaria digitata (% 5 ekstresi), Laminariadigitata (toz% 2 mikronize): Taze deniz yosunu, eser elementler, Deniz Suyu
Edit 2021: Firma ambalaj değiştirmiş. İçerik aynı. Fiyat hala gayet makul bakmak isteyenler linke tıklayın.

                                                 Konjac Sponge

konjac sponge3

             (%100 Bitki kökünden temizleyici peeling sünger)  
                       Bilimsel adı Amorphophallus Konjac! 

konjac2

Bitki kökünden elde edilen liflerden yapılıyor. Aslında yenilebilen bir bitki bu. Neden cilt temizliğinde gönül rahatlığıyla kullanılır: Çünkü egzamalı ciltler dahil kimseye alerji yapmaz.

Hırpalamadan nazikçe ölü tabakayı atar. Kreme yüzey hazırlar. Ben pembe olanını seçtim. Çünkü kuru ve olgun cilde uygun olan, demiroksit açısından zengin olanı bu.

Yüzü doğal bir şekilde temizler, yumuşatır ve ferahlatır. Beraberinde temizleyici jel kullanmanıza gerek yok. Ama illaki kullanacağım derseniz bir çay kaşığı kadar yeterli.  Kullanmadan önce suda 1 dakika bekletip kök lifinin yumuşamasını bekleyin.
Sıkın. Yüzünüze boynunuza temizlemek ve peeling etkisi için kullanın

konjac1

Cilde masaj yaptığı için yeni hücre oluşumuna yardımcı olur. Kir, fazla yağ, siyah nokta ve bakterileri ciltten uzaklaştırır ve gözenekleri derinlemesine temizler.Hassas ciltlere zarar vermez.Yağlı ciltler için olan siyah bambu kömürü süngeri de çok başarılı, bebekler ve egzamalı ciltler için olan beyaz konjac da. Türkiye’de değişik firmalar değişik fiyatlarda muadilleriyle satışta aralarında neredeyse 2 misli fiyat farkı var sebebini çözemedim. (2013 Kasım)

DİKKAT: İşiniz bittiğinde kendi ipinden havadar bir yere asın. Nemi kurusun. Lavabo üzerinde tutmayın.Tekrar katılaşacaktır. Konjac sünger almak için iki adres  1-Hepsiburada     2- Anadolu
Edit 2021 : Bu konjac’ı hala , evet 8 yıldır kullanıyorum. Ne bir yerinde yırtık oluştu ne de dokusu değişti. 

                    Strivectin tl Tightening Face Serum (28 Şubat 2014)

strivectin1

B3 Vitamini türevi olan Niasin’i kendi patentli formülüyle  (NIA-114) kullanan bir firma Strivectin. %5 Oranında aktif protein içermesi de sadece sarkmaları değil, cildin genel dokusunu da iyileştirmeye yardım ediyor. Kullandığım en iyi serumlardan biri.
Etkilerine oldukça güvendiğim bir ürün yelpazesi var. Peptid içeren ürünler içerisinde en güçlülerden biri…
Cildin doğal kolajen üretimini destekleyerek hem sıkılaşmasını hem daha diri görünmesini sağlayan bir serum.

Dolayısıyla düzenli kullanım gerekiyor. Yani her sabah ve her akşam temizlenmiş yüze ilk önce bu serumu ,ardından nemlendiricinizi sürmeniz gerekiyor.

Ve çokça sabır gerekiyor…. Çünkü elastikiyetini kaybetmiş derileri öyle 1 ayda toparlamak, gözle görünür sonuçlar almak zor. 40 Yılın elastikiyet kaybını bir ayda toparlayan bir krem piyasaya çıkarsa, zaten o gün artık teknolojinin son basamağına geldik demektir. İnatla 2-3 tüp kullanın… Sonuç gerçekten iyi.
Tek kusuru, pahalı gelmesi. Ama diğer muadilleriyle karşılaştırdığımda 275 liraya, bu kadar etkin çok az ürün var.

Bu serumun ardından En iyi anti-aging krem ödülünü almış olan “StriVectin-SD Intensive Concentrate for Stretch Marks & Wrinkles”  adlı kremini uygulayabilirsiniz.  Kırışıkların derinliğini azaltırken, serumun toparlayıcı etkisine de destek oluyor

  Çoğu firma içeriğini sayfasında net yazmazken, tüketiciye saygılarından bunu açıklayan firmalara  saygım sonsuz.

Açıklanmış içeriği şöyle:

Water, Cyclopentasiloxane, Myristyl Nicotinate, C12-15 Alkyl Enzoate, Glycerin, Butylene Glycol, PEG-40 Stearate, PPG-3 Benzyl Ether Myristate, Ethylene/acrylic Acrylic Acid Copolymer, Caprylyl Glycol, Ammonium Acryloldimethyltaurate/VP Copolymer, Polyimide-1, Sorghum Bicolor Stalk Juice, Isohexadecane, Benzyl Alcohol, Arylates/c10-30 Alkyl Acyrlate Crosspolymer, Aminomethyl Propanol, Pullulan, Sorbic Acid, Tetrasodium EDTA, Polysorbate 80, Benzoic Acid, Chlorphenesin, Cyanthea Cumingii Leaf Extract, Ceramide 2, D-limonene, Algae Extract, Malus Dometstica Fruit, Cell Culture Extract, Hyfrolyzed Hyaluronic Acid, Xanthium Sibiricum Fruit Extract, Cyperus Rotundus Root Extract, Lonicera Japnica Flower Extract (honeysuckle) Flower, Lecithin, Sodium Benzoate, Xanthan Gum, Potassium Sorbate, Tetratpeptide-21, Lepidium Sativum Sprout Extract, Dipropylene Glycol, Citrus Aurantium Dulcis Oil (orange), Hexmathylindaopyran, Ethyl Linalool, Citrus Limon Fruit Extract, Methyldihydrojasmonate

                              Cumlaude Lab Topylaude Omega Crem
                         (Kalınlaşmış Deriyi Yumuşatan Krem)

cumlaude topylaude

Allah kimsenin başına vermesin! Ellerimde ani bir kalınlaşma, derinin kalınlaşarak kuruması, çatlaklar başlayınca panikledim.
Avucumda da pullanma ve keratinizasyon ( boynuzumsu tabaka oluşması) olunca fırladım dermatologa.
Liken olduğunu söyledi ve bana vazelin ve salisilik asitle eczacının hazırlayacağı bir merhem yazdı.
Günde 4-5 kez kullandım. Bir ay boyunca. Sonuç aynı. Değişen bir şey yok.

liken1
Peeling denedim, ardından argan yağları, vazeline bulanıp pamuklu eldiven giyip yattım, organik serumlar kullandım… Nafile.
Bazen eklem yerinden yarılıp kanıyor. Geçiyor. İki gün iyileşir gibi oluyor hop yeniden çıkıyor.

Bu kadar dikkatli ürün seçip alerji olma ihtimalim de yok. Temas dermatiti de değil… Kimyasallarla zaten nerdeyse tüm ilişkimi kesmiş biriyim. Bulaşık deterjanı yer silme işini arapsabununa 1 kaşık soda , 1 kaşık karbonat katarak hallediyorum.

Çamaşırları toz sabunla yıkıyorum deterjan girmiyor eve. Çamaşır suyunu zaten yasakladım yıllardır.Peki bu ne?
Bir psikolog arkadaşım strestendir dedi. Egzamaya çevrime ihtimali de olduğundan panikledim yine.

liken3

Duygularımızın bedenimizi nasıl değişime uğrattığını bilen, Louise Hay’in kitaplarını hatmetmiş biri olarak şunu çok iyi anladım:
Strestendir dedikleri şeyi , algılarımızı değiştirmeden halletmemiz mümkün değil.

E, hassas birine nasıl hassas olma denir ki? Huyu karakteri bu! Vurdumduymaz olmayı öğrenebilseydi zaten stres yapmazdı. Vicdan ve tepkiler karakterin parçası.
Değişmek nasıl mümkün olabilir?

 • Kendisine en ufak bir kötülüğüm olmamasına rağmen, kıskançlık denilen iğrenç duygunun içinde yanan tuştan, hasedinden bana daha ne kadar kötülük yapacağını kestiremediğim, kara cahil ruhlu, yalı çingenesi komşum buradan taşınmadıktan,  ıslah olmadıktan sonra,
 • Ülkemde kardeş olan herkesin birbirine duydukları bu iki kutupluluk geçmedikten sonra,
 • Günde 13 saat bilgisayar başında çalışıp, yıllardır tatil yapmadıktan sonra,
 • Oralarda bir yerlerde kadınlar dövülüp, öldürülüp, çocukları ortada kalırken, adalet denilen kavramı hep Allaha havale ederken,
 • Demokrasi kelimesinin çürümüş sakız haline dönüştüğü, yerel seçimde müşahit olarak oyların sayılma ve tutanağa geçirilme işinde çalışırken, ne çok şeyin biz denetlemezsek ellezi edildiğini görürken,
 • Her gün evrenin bir yerinde bir savaş senaryosu, halkların sürgünü, açlık, yoksulluk onca paylaşılacak nimete rağmen sürüyorsa,
 • Köpeklere tecavüz ediliyor, kedilere işkence, yunus balıkları festival adı altında toplu olarak öldürüyorsa, kuluçkadan erkek çıktıkları için beslememek için binlerce erkek civcivi öğütme makinesinde kıymaya çeviren bir zihniyet varsa,
 • Vatanımı çok severken, aklımdan eğer “ben neden Norveç’te doğmadım” diye bir yakınma geçiyor ve bundan utanıyorsam,
 • 11.500 000 kişiye çalışmadıkları halde maaş bağlanan bir memlekette; emekli olduğum halde, hala deli gibi çalışmak ve gelecek inşa etmek için 56 yaşımda tedirginliklerim varsa,
 • Üranüs Plüto açılarını ve Koç burcundaki hareketliliği, Terazideki Marsı görüp, 14 Nisan 2014 teki tutulmayla beraber -kıytırık bir amatör astrolog olarak- Nisan ayının tüm dünyada yeni savaşların ve 1933’teki halk sürgünlerini başlatabileceğini görüyorsam,
 • Tek evladımın -sadece ben tek başıma doğurmuşum gibi- aranıp sorulmamasını içim cızlayarak izledikçe,

Psikolog arkadaşıma hak verdim! Evet ellerimdeki bu kalınlaşma stresten. E, ben değişemiyorum. Bu saydıklarımı – ve daha bir çok satırı da-  ruhumdan atamıyorum. O halde ellerim böyle yaşamaya alışmam gerek. Yeni keşfettiğim bu kremi henüz birkaç kez sürdüm, yumuşacık yaptı, birçok ilaçtan daha iyi geldiğini izledim.
Belki Cumlaude Topylaude’un kalbe sürüleni de vardır. Bulursam deneyeceğim. (02 Nisan 2014)

     Salyangoz Kremleri

Her şey, 1980 yılında Şili’de Avrupa mutfaklarına pazarlamak için salyangoz yetiştiren bir çiftçi ailenin sürekli salyangozlarla haşır neşir olurken (çiftlikte iş yaparken), elleri kırılan kabuklar sebebiyle her yaralandığında veya kesildiğinde yaraların hiç iz bırakmadan geçtiğini fark etmesiyle başlamış…

Ailenin doktor olan büyük oğlu, salyangoz salgıları üzerine araştırma yaptıkça bu sevimli hayvanların doğalarında muhteşem bir onarıcı olduğunu keşfetmiş. Allantoin!
Allantoin nedir?

Salyangozların doğaları gereği, kabuğu çatladığında kendini yenilemek için salgıladığı, vitamin ve yüksek protein içeren bir madde. Kalsiyum da içeriyor. İnsan cildinin de yenilenme kapasitesini artıran bu olağanüstü doğal salgı, özellikle yara izlerinin giderilmesi amaçlı kremlerin içerisinde kullanılmaya başlanmış (açık yaraya kullanılmıyor).
Cildin “hızlı onarılmasına” yardım ettiği için salyangoz salgılı kremler aslında yüzeyin kalitesinin değiştiriyor! O zaman yüzeydeki sorunların çözümüne yardımcı oluyor.

Bunlar neler?
Lekeler

Kırışıklar
Tıraş tahrişlerinin yatışması
Sivilce izleri
Yara izleri
Yüzeydeki pütürlenmeler, pürüzler
Çatlaklar

Hızla yenilenen cilt, yüzeydeki hasarlı olan ne varsa atıp, yerine sağlıklı yeni gelmiş dokuyu yerleştiriyor. O zaman “salyangozlu kremlere” antiaging etkili diyebilir miyiz? Evet! Yaşlanmaya karşı duran bir “gençlik devamlılığı” yapıyor. Kuruluk ve kızarıklıklar gidiyor, yağ/su dengesi kuruluyor.

Hayvana yazık değil mi?

Salyangozların salgıları, özel salyangoz çiftliklerinde keyifle yaşarlarken, onları hırpalamadan ve incitmeden tıpkı bir koyundan süt sağar gibi toplanıyor, filtre ediliyor, steril hale getiriliyor ve kremlere katılmak üzere hazırlanıyor.

Şu an kullandığınız salyangoz kreminizin içinde, cildinizin onarılmasına yardım edecek allantoin salgısının sahibi olan salyangoz, büyük ihtimalle çocuklarıyla beraber maaile çiftlikte geziniyorlar.  Dr. Organic salyangoz salgılı jel, krem ve göz etrafı serumunu deneme amaçlı kullandım.

snail3snail4

İzlenimlerim şöyle:

Organik Salyangoz Jeli: Jeli çok az kullanmak gerek. Yapış yapış olmaması için bu şart. Çabuk emiliyor ve kuru bir yüzey sağlıyor.

Koruma tabakası oluşturmadığından “serum” gibi krem altına kullanılmalı. Kokusu yok. Düzenli kullanımda yenilenme, nemlenme ve yatışan deriyi hissediyorsunuz. Kılcal damarların görünümünü zaman içinde yatıştırıyor onarıyor. Karma ve yağlı ciltler bu serumu seveceklerdir. Jel kutu açıldıktan sonra 12 ay içinde kullanılmalı.

Organik Salyangoz Jeli Kremi: İnce akışkan, sütsü kıvamda bir krem. Doğal limon kokusu hoş… Çabuk yayılıyor ve hemen emiliyor. Gece bakımında, kuru ciltler daha kıvamlı olması için avuç içinde bir leblebi miktarında kreme birkaç damla argan katarak kullanabilirler. Nem yükleme gücü oldukça yüksek. Paraben, SLS, sentetik koruyucu ve zararlı kimyasal içermemesi, onarım gücünün yüksek olması, yaz-kış kullanmaya uygun bir krem seçeneği olarak kalmasını sağlıyor. Kutu açıldıktan sonraki 6 ay içinde kullanılmalı.

snail goz1

Organik Salyangoz Jeli Göz Serumu: Çok ince sütsü kıvamda bir serum. Çabuk emiliyor. Yağsız yapıda göz ürünü arayanlara iyi bir alternatif. Emilimi yüksek ve disiplinle kullanırsanız, 4 haftada ciddi sonuçları görüyorsunuz.
Edit 2021: Şimdi piyasada salyangoz salgılı %98 konsantrasyonda olan kremler var. Jiyu Cosmetic, Mizonun Snail Serisi  firma isimlerine tıklayarak sayfalarına bakabilirsiniz. Önemli olan kozmetiğin içerdiği salyangoz salgısı miktarıdır. Yani, ucuz bir krem bulursanız lütfen formüle bakıp yüzde oranına da bakınız. 
Kozmetik içeriği nasıl okunur bilmiyorsanız videom burada TIKLAYIN.

snail goz 2

snail6

   Skin 79 Syn Ake Lifting Cream
(30 Ocak 2015)

syn ake kavanoz

Yılan zehrine benzer bir peptid içeren Syn-Ake serisinden krem denemeye karar verdim. Altıncı nesil peptid formülü 2006 yılında swiss teknoloji patent ödülünü almış bir antiaging. Syn-Ake ile cildin koruyucu tabakasını güçlendiriyor, cilt hasarlarına karşı cildi koruyor ve elastikiyetini arttırıyor. İçeriğindeki adonezin kırışık açıcı özelliğiyle cilt üzerindeki ince çizgilerin görünümünü azaltıyor.

M. Asam Vinolift LipoPearls serum
(Sıkılaştırıcı Yüz Serumu)
24 Mayıs 2017

?

Serum biter bitmez kendime yeni onarıcı serum aramaya başladım. Peptid ve hyalüronik asit içeriği yoğun, fiyatı makul serum ararken artık dükkanlardaki kızlar beni neyse ki rahat bırakıyorlar, gözlüklerimi takıp tek tek içeriklerine bakarak rahat seçim yapabiliyorum.Hemen önerileri hazır! “İçinde ne var” dediğimde şişeyi evirip çevirip bir şeyler söylemeye çalıştıkları için nazikçe teşekkür edip “ben rafların arasında dolanayım bakıp seçeceğim diyorum. Gidiyorlar.
Bu serumu da böyle keşfettim. Dr Hüseyin Tırman’da ICON adlı elastikiyet artıran medikal estetik makinesinde seanslara başladığımdan ve ısı ile deri altında kolajen üretimi tetiklenmeye çalışan bir prensibi olduğundan nem kaybı yaşıyorum.Yüksek nem ve onarmaya ihtiyacım var en azından şu 2 ay boyunca…
Bu serumu 99 tl’ye aldım. İçeriklerine bakınca bu fiyata nasıl satıyorlar diye düşünmeden de edemiyorum çünkü pahalı markaların peptidli içerikleri bunun 3-4 katı fiyata satılıyor neredeyse.
Özellikle kuru ve 40 yaş sonrası ciltlerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde içerik ayarlanmış.Üzüm çekirdeği yağı kök hücrelerin üzerinde antiaging etkisi ile bilinen bir içerik yoğun kullanılmış. Yeniden oluşacak cildin yapıtaşlarının sağlıklı oluşmasına yardım ediyor. Antioksidan özellikli ve hücre yenilenmesini destekleyen resveratrol,peptidler ve squalane içeriyor. Ağustos sonunda bittiğinde size neler umup ne bulduğumu da yazacağım…

Bugün 5 Eylül 2017, Serum bitti. Genel desteğinden memnunum. Yumuşak duru, nemli bir cilt oluşmasına yardım ediyor. Kırışıkların da iyi onarıldığını düşünüyorum. Tek sıkıntım aşırı sıcakları yaşadığımız son 10 günde serumu sürememekti.. Terlediğimiz aşırı sıcak coğrafyalarda bu serumu pek sevmeyeceklerini düşünüyorum. İlkbahar ve sonbaharda kullanmak daha iyi olacak.

HC Anti-Wrinkle Serum  Kırışıklık Karşıtı Bakım Serumu
  (Ocak 2018, Nisan 2018 ve Eylül 2018  üç şişe kullandım)
HC Care’in hem şampuanından hem saç yağından çok memnun biri olarak serumunun içerisinde %15  Argireline görünce denemem gerektiğine karar verdim. Çünkü bu oranda onarıcı içerikli çok az serum var piyasada. Argireline ne derseniz yeni nesil bir peptid. Botoksun alternatifi olarak gösteriliyor. Mimik kırışıkları, yoğun su kaybıyla oluşan ince kuru kırışıklar, nemsiz ve yaş almaya yüz tutmuş ciltler için iyi bir içeriği olduğunu düşünüyorum. Kendi sitelerinde içerik yok Ben prospektüsünden çıkan formülü burada paylaşıyorum. Ne kadar zengin olduğunun bence kendi sitelerinde de yazılmış olması gerekirdi. Neyse!  Hyalüronik asit, C ve E vitaminleri, yeniden diriliş bitkisi özü, Matrixy 3000 gibi hem cildin su tutma kapasitesini artıran hem nem yükleyen hem de yenilenmesine yardımcı güzel içeriği var.
Kıvamı şeffaf beyaz bir süt kıvamı. Çabuk emiliyor. Sabah ve akşam krem altına göz çevresi dahil uygulanabilir. Bir ay içinde şişenin yarısına geldim. Sanırım fazla kullanıyorum çünkü yüz boyun ve dekolteye bol uyguluyorum. Normalde pipetten 3-4 damla yeterli tüm yüze. Yağlı, kuru, karma, susuz, kırışık sorunu olan tüm cilt tiplerine uygun.
Serum biliyorsunuz başlıbaşına derinin altındaki yenilenmeye yardım etmek üzere formüllenmiş bir kozmetik. Cilt üzerinde koruyucu tabakası yoktur. Bu nedenle sabah ve akşam kremlerin altına uygulanması yani üzerine mutlaka nemlendirici sürülmesi gereken bir kozmetik. Konu hakkında yazıya BU LİNKTEN ulaşabilirsiniz.

Missha Time Revolution Bridal Cream -Repair Firming
 (10 Eylül 2018)
Bu serinin üç ayrı kremi var cildin aydınlatılması için olan beyaz ve pembe tonlu olanları değil “sıkılaştırıcı” olanı seçtim. Yapısı oldukça yapışkan ve uyumadan 1 saat önce sürülmesi gerek ki yastık değil sizin cildiniz faydalanabilsin. Firma bunun uyarısını da nazikçe (!) yapmak ve kavanozu açtıktan sonra “yahu bu bal gibi uzuyor yoksa bozuk mu” demelerini önlemek için şu resmi kıvam hakkında bilgi sahibi olunması için satış yerlerinde paylaşmış. Kuru ciltler ve olgun ciltler bundan hiç de şikayet etmeyeceklerdir. Çünkü 1 saat sonra normal bir krem kıvamına geliyor.

Kavanozu çok görkemli. Oldukça da bereketli bir krem. İçerikteki Hexapeptide ve hidrolize kolajen formülde epey alt sıralarda yer almasına rağmen diğer destek içerikler olan Allantoin ve Niacinamide’in etkin olmasını çok beğendim. Zamanla sonuçları paylaşırım.
Edit Ocak 2019: Gayet iyi performans aldım. 

 lr zeitgard beauty diamonds radiant youth oil
             (30 Ekim 2018)
Kuru ve mat ciltler kış aylarında daha da kurur ve rahatsız olur. Kış aylarında serum/yağlardan faydalanmak en doğrusu. Hem kızarıklıkları ve hassasiyeti de yatıştırır hem su kabını en azda tutar hem de besler. Yalnız, bu serumları seçerken içeriklerinde mineral yağ veya parafin (petrol türevleri) olmamasına dikkat etmeli. Neden? Çünkü doğal yağlarda mineraller ve vitaminler var, diğerleri ise sadece yağ! Üst tabakayı muşamba bir örtü gibi kaplayarak soğuk ve nem kaybından korur. Oysa Lr Yüz bakım yağı gibi doğal yağ karışımları seçerseniz deri beslenir ve onarılır.
İnstagramdan tanıdığım LR uzmanı, arkadaşım Dilek’e ikinci siparişimi verdim . Geçen seneden beri beklediğim yağ stoklara gelmiş 🙂
Cam bir şişe ve cam pipeti var. Çok kaliteli bir şişeleme yapılmış. Elden kaydırmamalı banyoda düşerse kırılma riski yüksek. 6 doğal seçilmiş yağdan oluşan çok zengin ve mükemmel içerikli bir bakım yağı. Üç farklı kullanımı var. İster serum gibi krem altına, ister yü kreminize karıştırarak, ister 10 damla kadar maske gibi kullanarak…
İçerik konusunda hassas olanlara bu zengin formülü görmeleri için listesini de koyuyorum buraya. Gönül rahatlığıyla kuru ve hassas ciltlerin kış aylarında kullanabilecekleri şahane bir bakım yağı. Ulaşmak ve sipariş vermek isteyenlere instagram adresi: @dilek_unalan_aloevera

Ecowell Anti Age Face Cream (30 Ekim 2019)

ICEA Sertifikalı, içeriği zararsız ama etkili bitkisel özlerde dolu, en hassas ciltlerin bile kullanabileceği yaşlanma karşıtı kremi sonunda %50 indirimden aldım. Tepsi kapaklı olması ürünün organik yapısının bozulmadan son damlasına kadar kullanılmasını sağlıyor. Dermaroller yaptığım günlerde de rahatlıkla kullanabiliyorum.

(Ecowell içerik listesi)

ACTISILK® ADVANCED FORMULA Gece Ve Gündüz Bakım Kremleri
(8 ocak 2020)

Yaşlanma hızlandığında cilt bakım ürünlerini farklı içeriklerde arıyor insan. En önemli yaşlanma sebebi metabolik faaliyet sırasında oluşan serbest radikaller! Oksidatif stres denilen, oksitleyici kararsız elektronların hücrede oluşturduğu zararı en aza indirgediğimiz sürece(serbest radikaller) DNA hasarını da büyük ölçüde önlemiş oluyoruz. Bu sadece kremlerle olacak bir onarım değil. Yaşam şeklimiz, beslenme tarzımız, yediğimiz içtiğimiz de biyokimyasal süreçte etkili olur. İpek proteini yüz yıkmama köpüğünü youtube kanalımda anlatmıştım. Çok beğendiğim bir temizleme köpüğü hem de maske olarak kullanılabiliyor. Tıklayarak izleyebilirsiniz. Şimdi de gece ve gündüz kremleri çıktı. Deniyorum ve yapısını çok beğendim. İncecik yağsız ama doygun bir yapısı var. İpek proteinli bu cilt onarım kremleri Activar AC 11’in yeni geliştirilmiş formülü Actisilk AC 12, ipek proteinli aniaging gece gündüz kremlerinin içeriği kedi pençesi, hyaluronik asit, skualen, ipek proteini ve peptidlerle dolu. Yaşlanma hisseden tüm cilt tiplerine uygun. Fiyatı 350 tl civarı ocak 2020 itibariyle
The Ordinary Ascorbic Acid %8 Alpha Arbutin %2

Ton farkı , yaşlanma ve yenilenme için C vitaminli serum (22 Mart 2020)

The Ordinary Ascorbic Acid 8% + Alpha Arbutin 2% yorumum:
Alkol yok, yağ yok,silikon yok ve glutensiz, susuz, cilt tonu açıcı ve yaşlanma karşıtı antioksidan seruma yeni başladım.
Sebebi yaşlanma ile beraber cildimde ton farkının renk eşitsizliğinin içeriden de tetiklenir hale gelmesi ve koyu olan lekelerin kışın bile, güneş koruması kullanmama rağmen koyulaşmaya devam etmesi. C vitamini zaten güçlü bir leke açıcı. C vitamini ile ilgili bilgi videomu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.
Sabah akşam 4-5 damla (göz çevresi hariç) uyguluyorum, üzerine leke kremimi sürüyorum. Gündüzleri SPF 50 ile korumayı asla ihmal etmiyorum ve 2 saat sonra güneş korumasını tekrar sürüyorum. Sonuçları 2 ay sonra (Haziran 2020’DE) bu yazının altında paylaşacağım.
Edit: Haziran başında, içinde daha bir haftalık ürün varken ürünü kullanmayı bıraktım. Tam bir hayal kırıklığı… Lekelerde çok minimal bir açılma olurken yenileri oluştu. Ki ben güneşten korunan bir insanım. Muhtemelen ascorbik asit %8 bana az geldi. Arbutinin de bir faydasını gördüğümü söyleyemem. The ordinary’nin kullandığım işe yarayan tek ürünü The Ordinary Aha 30% + Bha 2% Peeling Solution’uydu. Videosunu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz. Retinol’ünden de bir fayda görmedim… Haziran sonu 2020 Edit: Ürün bitti. Açıcı etkisini pek göremedim ama yenilenme yaşlanma karşıtı güzel sonuçları olduğunu düşünüyorum.
Peptique Anti Aging Skin Formula Extra Strength 4 Peptide
( 30 Mart 2020)

%6.6 oranında aktif peptid molekülleri içeren ultra güçlü bir onarıcı krem. Bitkisel besleyiciler karite yağı,, üzüm çekirdeği yağı, avokado ve jojoba yağının yanı sıra A,C, E vitaminleri, Allantoin, Aloe vera, Retinil palmitat ve ipek proteinleri içeriyor. Dolayısıyla ciltteki yaşlanmaya karşı savaşırken, lekelerle ve çizgilerle aynı anda baş ediyor diyebiliriz. Özellikle 45-50 yaş civarı olup, içeriden yaşlanmanın dışarıdan da izlerinin görülür olduğu, medikal estetik uygulama olanağı olmayanların köprüden önce son çıkış olarak düşünebilecekleri bir kozmetik krem. Kırışıkları oldukça yumuşatabilcek destek peptidler ve kıymetli yağlar içermesi ve yüksek içeriği aşırı hassas ciltlerde reaksiyon verebilir. Zaten “az” miktarda sürerek başlayın deniliyor. Sonra arttırın krem miktarını…
Her cilde uygun. Tamamen emilene kadar masaj gerekiyor. ABD üretimi.Tamamen emilene kadar sabah ve akşam yukarı doğru hareketlerle masajla yedirilmesi gerekiyor. Gözlerle sakın temas ettirmeyin deniliyor. Deneyeceğim. Yapısı kuru ve yağsız. Her cilt tipinin kullanabileceği bir yenileyici.

178ml olduğundan rahatlıkla 4-5 ay kullanılabilir. Altına arzu ettiğimiz serum sürülebilir. Gündüzleri mutlaka bir güneş koruması şart…
(Formülde çok çok az miktarda olsa da methyl ve propylparaben var. FDA’nın izin verdiği yasal miktarın çok altında)
Pepticollagen
(01 Eylül 2020)

Hem yaşlanmayı önlemeye yardımcı, hem var olan yaşlanmanın farklı sorunlarını onarıcı bir bakım krem. Antiaging içeriklerin dolu dolu kullanıldığı, piyasadaki muadillerinden oldukça farklı zengin içerikleri olan Türk malı bir krem. Gurur duyabiliriz ki Peptit ve kolajen içerikli birçok “ünlü” markadan (1000-200 tl civarı olan) daha kıymetli içerikleri var!
Yaşınız 30’u geçtiyse, kırışıklık, matlık, nemsizlik, ton farkı, sarkma gibi sorunları gözle görür hale geldiyseniz kendinize hediye edebileceğiniz en bereketli ve yüzünüzü kara çıkartmayacak bir yenileyici krem… Zengin peptitlerin dışında allantoin, shea yağı, avokado yağı, üzüm çekirdeği yağı, C, E vitamini ve retinol içeriklerinin de tüm iyileşmenin inşasında mükemmel rolü var.
Ciltte gençlik hormonuna benzer etkisiyle yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı bir ürün olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim. Beyler ve hanımlar kullanabilir.
Firma sayfasından daha fazla bilgi için tıklayın
Satın almak için Tıklayın
Ürün içeriği: Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Stearic Acid, Glyceryl Stearate SE, Ceteareth-25, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Palmitoyl Pentapeptide-4, Glycerin, Butylene Glycol, Carbomer, Polysorbate 20, Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tetrapeptide-7, Cyclopentasiloxane, Collagen, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Sorbitol, Tocopheryl Acetate, Ascorbic Acid, Allantoin, Retinol, Disodium EDTA.
HC Care Retinol Serum (2 Mart 2021)

Piyasadaki en makul fiyatlı ve güvenilir isim yapmış bir firmadan Retinol denemek istedim. Daha önce The Ordinary’ninkini denemiştim. Skualen içerikli olanını. Pek göze değer bir sonuç alamamıştım. Ürünü anlattığım video burada Ürün açıklamalarında gece/gündüz belirtilmemiş. Ancak retinol gece hücre yenilenmesi olduğu zaman diliminde kullanılır. Akşamları temizleme sonrası 4-5 damla yüz ve boyuna sürüp. Birkaç dakika bekledikten sonra onarıcı nemlendirici sürülerek bakım tamamlanır. Retinollü ürünler kullanılırken, gündüzleri mutlaka bir güneş koruması kullanılması şarttır. Ve retinolle beraber eğer asitli (AHA/BHA) ürünler kullanıyorsanız üst üste sürülmemesi gerek. Asitli ürünü sabah, retinolü akşam kullanabilirsiniz.

PEPTİCOLLAGEN ANTİAGİNG CİLT BAKIM SERUMU 30 Ml
(30 Ağustos 2021)Geçen sene Pepticollagen kremi kullanmış ve ısrarla altına bir hyalüronik asit içerikli nem kilitleyen bir serum kullanılmasını önermiştim. Firma kolajen serumu da çıkardı.
Çok çabuk emilen yağsız yapıda, peptitler, c vitamini ve hyaluronik asit içeriği ile gerçek bir enerji deposu serum yapmışlar. Her antiaging krem altına rahatlıkla kullanılabilir. Kendi kremi ile kombin olsa elbette daha sinerjik çalışır ama yaşlanma karşıtı bir serum arayanlara mükemmel bir alternatif.
Formülde C vitamini en etkin formda kullanılmış. Lekelerin açılmasına ve ton tarfının giderilmesine de destek bir “hap” formül. Yani öz olarak en kuvvetlisini en az karışım yaparak en saf kalacak şekilde kullanmışlar.
İçindekiler: Aqua, 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, Glycerin, Butylene Glycol, Carbomer, Polysorbate 20, Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tetrapeptide-7, Phenoxyethanol, Caprylyl Glycol, Panthenol, Sodium Hyaluronate.

Cildin daha sıkı, canlı, lekesiz ve kırışıkların azalmış görünmesine yardımcı içerikler var. Sabah ve akşam 3-4 damla krem altına uygulanıyor. Lütfen unutmayın ki ton farkı ve leke açılmasına yardımcı her ürün kullanımında olduğu gibi serum kullanırken de gündüzleri bir güneş koruması kullanmayı ihmal etmeyin. Serumun onardığını UV ışınları tekrar hasara çevirmesin.


Total
30
Shares
314 Yorum
 1. Merhaba Ayşenur Hanım. ben 24 yaşındayım, sivilcelerden muzdaribim, günlük cilt bakım rutinimi dediğini gibi tam yapıyorum, ancak problemime çözüm olan ürünü bulamadım. temizleme tonikleme ve nemklendirme basamaklarını dediğiniz gibi kullanıyorum. Ancak peeling ve maske uygulaması yapmadım. Şimdiye kadar yves rocher , garnier, ve adını hatırlayamadığım başkaca bitkisel içerikli ürünler kullandım. Yves rocher sivilce serisi kısa bir süre güzel etki gösterdi ancak devamında sonuç alamadım. Özellikle kış dönemlerinde sivilcem daha çok artıyor ve iz kalıyor. Esmere yakın buğday bir tenim var. t bölgesi daha da yağlıca diğer bölgeler yağlıya yakın normal bir cildim var, aşırı yağlı değil. Düzenli olarak güneş kremi kullanıyorum. Kulandığım marka Yves rocher. İltihaplı sivilcem nadiren çıkıyor daha çok gömülü şekilde ismini bilmediğim tarzda sivilcelerim oluyor. Sizden sivilce problemime yönelik ürün önerisi rica ediyorum. Teşekkürler

  1. Merhaba Şerife hanım,
   Sivilce oluşmasının sebebi artan yağ salgısıdır. Yağ salgısı normal şartlarda deri yüzeyine gözenek aracılığıyla çıkar ve cildinizin terle beraber doğal koruyucu tabakasını oluşturur.
   Eğer aşırı yağ salgılanmasını tetikleyen bir içsel sorununuz (polikistik over veya hormonal dengesizlik) varsa; yağ salgısı gözenek içinde ölü hücrelerle birleşip tıkanıkık yapar ve içinde bakteri ürerse sivilce olur. Üremezse kapalı komedondur..
   Sizden ricam ilk önce bu tip bir sorun olup olmadığınız öğrenmek için bir endokrinoloji uzmanına görünmeniz ve bir kan tahlili yapmanız.
   Eğer hormonal sorun sebebiyle yağlanma tetiklenmiyor ise kullandığınız ürünlerin yanlış seçiminden veya eksik uygulamasından dolayı bu gömülü pütürler oluşuyor olabilir.
   Güneş kremini iyi temizleyemiyor olabilirsiniz.
   Size tüm detayları verecek yazımı ana sayfada arama yerine “Akne ve Cilt bakımı hakkında her şey” yazarak bilgi yazısına göz atınız lütfen.
   Temizleme + nemlendirme + SPF koruma adımlarını “DOĞRU” ürünlerle yapmak derinin sağlıklı yapısını korumanıza yardımcıdır.
   Haftalık peeling + maske bakımı ise, yüzeydeki ölü tabakayı atmaya ve gözenek içlerini temizlemeye yardım ettiği için temel bakımı tamamlar.
   Haftada 1-2 yapınız. “peeling” yazarak ana sayfa “arama yeri”nden görevlerini anlatan makaleye göz atmanızı rica ederim.

   Karma ve yağlıya dönük cilt için ürünler kullanın ve + olarak gözenek içinde yağın tıkanmasını önleyen, gözeneğin içini düzenli temizlemeye yardımcı AHA’lı serumlar kullanın. Gömülü dediğiniz sivilceler aknedir. Kırmızı ve derinde iseler … Eğer sadece pütür gibi kabarık ve pürüz gibi duruyor sivilceye dönüşmüyor ise kapalı komedonlardan söz ediyoruz demektir.
   Size önerim şu:
   1-Temizleme işini içinde yağ salgısını tetikleyen sentetik bir kimyasal köpürtücü olan “sobium laureth sulfate” olmayan jellerle yapın.
   Jelinizi döner fırça veya konjac süngerle uygulamanız daha net bir temizlik sağlar. Günün kirini tozunu (varsa)makyajı tam temizler. Cyrene AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel kullanabilirsiniz. İçeriği temizdir.
   2- Temizlenmiş cilde Cyrene Redness Relief 1% BHA Exfoliant (bittikten sonra %2’ye geçebilirsiniz. Bu tip ürünleri kullanırken gündüzleri geniş spektrumlu ve en az SPF 30 olan güneş koruyucu kullanılmalıdır.Unutmayınız.
   3- Nemlendirici Cyrene Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser sürün.
   4- SPF korumanızı uygulayın. SPF korumalar 3 saatte bir yenilenmelidir unutmayınız.

   Haftalık bakımınızı peeling + maske ile yapın. Maskeyi temizledikten sonra BHA’nızı uygulayın.
   İltihaplı sivilce olduğunda peeling uygulamayın.
   Cyrene Advanced Micro Exfoliating Scrub + Killi maske
   Sevgilerle

   1. Ayşenur hanım merhaba nasılsınız size daha önce uzun uzun yazmıştım siz de sağolsun ilgilendiniz lekeli cildim için estetisyen Fatoş Çeçen diye birine gittim malesef onların da yalnlis uygulamalari yüzünden yine lekelendim şimdi bana rutin bakım için önerilerinizi rica etsem yazabilir misiniz hc nin cvit ve diğer iki serumunu göz kremini ve caudale in nemlendiricisini kullanıyordum güneş kremim dahil hepsi bitti önerilerinizi bekliyorum kuruya dönük hassas bı cildim var kanımca t bölgesi çok çok az yağlı gibi çilli benli ve lekeli 35 yaşındayim şimdiden tşk 😘🙏

    1. Elif Hanım,
     4-5 Yıllık lekelerle kozmetik ile baş etmek gerçekten çok zordur. Leke derine gömülmüştür yani kozmetiğin pek inemediği tabakaya…
     En doğrusu bulunduğunuz şehirde bir dermatologa gidip kimyasal peeling veya lazer yaptırmanız ve sonrasında lekeyi başlatan (Tirozinaz enzimi) ezimleri baskılayacak bir serum+ krem+ SPF koruma kullanmanızdır.
     Kozmetiğe boşa para harcamayın gerçekten açılması inanın çok zordur kozmetikle.
     https://www.dermabien.com/urunlerimiz.php?alt_kategori_id=7

 2. Ayşenur Hanım merhaba
  Seboreik dermatitli ciltler için Cumlaude lab topylaude omega günlük nemlendirici olarak kullanılabilir mi ? Sizin gündüz ve gece nemlendirici önerileriniz varsa paylaşır mısınız

  1. Gökçe hanım Merhaba,
   Konunuzla ilgili bütün detaylı bilgiyi , sitemin ana sayfasında arama yerine “Egzama veya dermatitli cildin bakımı” yazarak çıkan makalemde okuyabilirsiniz.
   Ne yaşınızı ne cilt tipinizi yazmamışsınız.
   Cildiniz kuru ve çok kuru ise evet kullanabilirsiniz. Ama içinde GÜNEŞ FİLTRESİ YOKTUR. Gündüzleri üzerine mutlaka 30 spf bir güneş koruyucu sürün.
   Ürünü uygulamadan önce cildi bir misel su ile silin. Deri temizlenmiş olmalı. Sonra sürün.
   Sevgilerle

 3. Mehaba Ayşenur Hanım öncelikle siteniz ve çalışmalarınız çok güzelmiş. Böyle güzel bir hizmet sunduğunu ziçin teşekkür ederim.Sitenizi arkadaşım vasıtasıyla öğrendim ve bugüne kadar cilt bakımı ile ilgli bildiğim şeyler meğer ne kadar yanlışmış. İlgili konularınızı okudum. Cilt bakım rutinim ve problem çözümüm için sizden ürün önerilerinizi bekliyorum. 22 yaşındayım, yağlıya dönük karma bir cildim var. Sivilce problemim var daha çok yanak bölgesinde , sivilce izim ve aşırı gözeneklerim var. sivilce için tetradox antibiyotik 6 kutu ve acneliys kullandım. Tedavim 2, 2.5 ay sürdü, ilaçları bitirdikten sonra cildim eski haline döndü, tekrar akneler çıkmaya başladı, izlerim de geçmedi. Bakım olarak la roche posey mavi seri cilt bakım ürünlerini kullanıyorum. haftada iki defa kil maskesi uyguluyorum. günlük güneş kremim pharmaceris düzenli olarak kullanıyorum . makyaj yapıyorum. her gün sabah akşam cildimi temizleyip tonikliyorum. bun rağmen sivilcelerimle baş edemiyorum. yardımlarınızı bekliyorum sağlıcakla. iyi çalışmalar.

  1. Kübra Hanım Merhaba,
   Soruları ana sayfadaki sol üstte bulunan soru&cevap bölümünden cevaplıyorum 🙂 Ama bazen sizin gibi makale altına yazılan sorulara da cevap veriyorum..:)
   İlk önce şunu söylemem gerek: Siz ergenlikte sayılırsınız hanımlarda hormonal düzen -26-27 yaşına kadar- oturana kadar ergenlikte sayılırlar.
   O zaman, yağ salgılarının dönemsel olarak (hormonal) artışından söz ediyoruz demektir.
   Yanaklardaki sivilceler bazen kirli yastık kılıfları, havlular, allık fırçası, gözenek tıkayan pudralar,sürekli cep telefonunu yüze dayamaktan da artış gösterebilir.
   ** Makyaj malzemenizin içerik bölümüne bakın, parafin veya mineral yağ varsa kullanmayın. Gözenek tıkama ihtimali en yüksek maddelerdir. Akneli ciltler için üretilmiş – komedojenik olmayan- makyaj malzemesi kullanın.
   ** Temizleme jelinizin içerik bölümüne bakın, sert kimyasallar içermemesi gerek. Ki cildi kazıyıp yağ salgısını tahrik etmesin.(Sodium Laureth Sulfate gibi)

   Web sitemdeki arama yerine “Akneli Cilt hakkında bilmeniz gereken her şey” yazarak bakımınızın nasıl olması gerektiği bilgilerine ulaşabilirsiniz.
   Dikkatlice okumanızı rica ediyorum.Orta ve şiddetli düzeyde akne için aknicare ürünlerini tavsiye ederim:
   Temizleme: Synchroline Aknicare Gentle Cleansing Gel ve bir sünger yardımıyla köpürtüp durulayın.
   Nemlendirici/akne karşıtı krem: Synchroline Aknicare Krem (sabah ve akşam) Bu kremin renkli olanı da var fondöten gibi kullanabilirsiniz => Synchroline Aknicare Cream Tinted
   Gündüzleri : Synchroline Aknicare Sun Spf30 Güneş Kremi ile güneş koruması yapın. Akşam ciltten iyi temizleyin.

   Akne gelişimini durdurmak için,nemlendirici öncesinde, yanaklardaki sivilceli bölgeye Synchroline Aknicare Sr Skin Roller’ı tampon hareketle uygulayın. Cilt hemen emer. Kuruduktan sonra nemlendiricinizi sürün.
   Bu sivilcenin üstüne uygulandığında gelişimini yavaşlatır, 24 saat içinde 4-8 uygulama yaparsanız gelişmekte olan aknelerin engellenebilmesini mümkün kıldığını firma kutusunda belirtiyor.
   Ama gün içinde makyajlı olduğunuz için ancak sabah ve akşam uygulayabilirsiniz.

   Neutrogena Skin Clearing Oil-Free Makeup fondöteninde salisilik asit de var. Akneli ciltler için uygun bir fondötendir.

   sevgiler

 4. Ayşenur Hanım Merhaba ,

  Öncelikli olarak herkese tek tek cevap vermenizden dolayı size teşekkür ediyorum.Yukarı kısımda belirtmişsiniz soru cevap kısmından cevap veriyorum diye ancak maalesef bir türlü yapamadım sanırım benim hatam.O yüzden size burdan yazmak durumunda kaldım. Ayşenur Hanım 30 yaşındayım ve karma bir cilt tipim var ve buğday tenliyim var çeşitli markalar kullandım cilt bakımı konusunda nuxe,kiehl’s gibi ama sanırım çok yerinde seçimler yapamadım.Yüzümde bir renk eşitsizliği olduğunu düşünüyorum. Nemlendirici,tonik ve göz kremi konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.İyi çalışamalar .Sevgiler

  1. İrem Hanım Merhaba,
   Web sitemin arama yerine “30’lu Yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?” yazarsanız karşınıza bakımınızın 3 adımını detaylı anlatan bir yazım çıkacaktır. Temel bakımın bu 3 adımı, derinin sağlıklı kalabilmesi için ergenlikten itibaren herkes yapar.Ancak 30’lu yaşlarda derinin yenilenme hızı düştüğünden ilk kırışıklar, nemsizlik gibi bazı + sorunlar da göze batmaya başladığından serum ile önlem alınması gerekir.
   Sizin her ne kadar sadece renk tonu eşitsizliği şikayetiniz olsa da nem yükleme, diriliği koruma gibi destekler de daha diri bir cilt için gerekecektir.
   Buğday tenlilerde ton eşitsizliği çok çabuk lekeye dönüşür.
   Web sitemde arama yerine leke yazarsanız ilgili makaleye ulaşırsınız.
   Gözenek sorununuz yok, kırışıklık sorununuz yok… Şanslısınız. Ama yaş alma 26 yaş civarı deri altında başlar, işaretlerini 3-4 yıl sonra yüzeyde fark etmeye başlarız.
   Bunun için anti aging denilen “yaş almayı öteleyen” ürünlerden faydalanmanız iyi olacaktır.
   Size tavsiyem:
   Cyrene marka temizleme ve tonik: Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel ve Searene Lifting & Firming Facial Tonic
   Serum: Retical Retinol 0.05% Serum
   (Bu serum en düşük konsantrasyondur.Bitince 0.1% Retinol’e geçersiniz)
   Göz kremi: StriVectin SD Eye Concentrate for Wrinkles (iyi bir onarıcı kremdir)
   Nemlendirici sabah: Cyrene Youth Defense Moisturizer with spf30 Gündüz Kremi
   (30 spf sizi 2 saat kadar korur. Gün içinde bilhassa yazın 2 saat sonra tekrar sürmeniz gerek ki ton eşitsizliğiniz UV temasıyla tekrar başlamasın. Eğer makyaj yapıyorsanız sprey su şeklinde veya pudra şeklinde SPF koruma içeren ürünler kullanabilirsiniz. Jane Iradele’de “powder me” adlı SPF30 güneş korumalı mineral pudra, biodermada sprey SPF30 var)
   Onarıcı Gece: Absolute Overnight Age Resetting Night Cream
   Sevgiler

   1. Ayşenur Hanım çok naziksiniz çok teşekkürler 🙂 iyi bu şekilde bir sayfa hazırlamışsınız.Çok yardımcı oldunuz.

 5. Merhaba aysenur hanim. Benim yuzumde 3 yildir gecmeyen gunes lekelerim var. Birçok yontem denedim maalesef bir faydasini gormedim. Bu yil da dudak üstünde leker oluştu .lutfen yardimci olabilir misiniz.ne yapmaliyim

  1. Leyla hanım merhaba,
   Web sitemin arama yerine “leke” yazın, çıkacak olan makalede tüm yapabileceklerinizi tek tek yazdım..
   Yahut youtube’a girin, Aysenur’la Makyaj ve Güzellik yazın.
   Benim video kanalım çıkacak.
   O kanalda leke ile ilgili videoyu izleyin.
   https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE

   Detaylı leke giderme aşamalarını anlattım…
   sevgilerle

 6. Merhaba Ayşenur hanım. 35 yaşındayım. Karma bir cilde sahibim. Geçmişte cildime pek iyi bakabildiğim söylenemez. Gözenekli ve siyah noktalı bir cilde sahibim. Gözaltı torbalarımve yüzeye yakın kılcal damarlarım var. Caudalie ürünleri kullanmaya başladım nemlendirici ve serum olarak. Organik içerikli cilt temizliği ürünleri arıyorum. Ne önerirsiniz.

  1. Merhaba Muradiye Hanım,
   30’lu yaşlara gelmiş ve cildinizde kılcal damar, siyah nokta, kırışıklık, nemsizlik sorunları varsa; “keşke 20’li yaşlarda temel bakımı aksatmadan yapsaydım” diyeceksiniz.
   Çünkü temeli iyi korunmuş ve yaş almaya karşı Antiaging, antioksidan içeriklerle desteklenmiş cildin yaş alma hızı yavaşlar. Web sitemin arama yerine lütfen “30’lu Yaşlarda cilt bakımınız nasıl olmalı?” yazın ve çıkan yazıma dikkatlice göz atın…Bakımınızın detaylarını çok ayrıntılı anlattım.
   Siyah noktalar günün kiri tozunun gözenek içine birikip tıkaçlar halinde kalmasıdır. Düzenli temizlik yapanlarda oluşmaz. Kılcal damarlar da dış etkenlerden korunmamış ince ve beyaz tenli kişilerde erken yaşlarda belirir. Düzenli bakımla hepsi ötelenir ve önlenir.
   İlk önce temel bakımınızın 3 adımını disiplinle yapın.
   temizleme + nemlendirme + koruma adımlarıdır bunlar.
   Nemlendirici öncesi de sabah ve akşam serumunuzu sürün.
   Kısa sürede hasarın bir kısmını (hepsi değil) onarırsınız derinin konforu daha iyi sağlanmış olur.

   Organik içerikli ürün arıyorsanız sertifikası olanlara bakmalısınız. Çünkü her organik içerik kullanan firma içerisinde kimyasal kullanmıyor demek değildir.
   Bununla ilgili bilgi yazıma web sitemin ara sayfasındaki arama yerine “Organik Kozmetik Ne Demek” yazarak ulaşınız… Organik sertifikalı kozmetik satan birçok güvenli site var. Mesela http://www.saru.com.tr , http://www.ekoorganik.com , http://www.organicum.com , http://www.zaoorganic.com , http://www.loveorganik.com
   Bunlardan seçimlerinizi yapabilirsiniz.
   Benim size bir seri oluşturmamı isterseniz serum olarak önce Logona’nın “Yaşlanmayı Geciktirici Hidro Aktif Ampul Kürü”nden bir kutu kullanmanızı, sonra serumuna geçmenizi tavsiye ederim. Kür kutusunun içinde 4 adet x 2,5ml’lik şişe vardır. 1,5 ay kadar size gider. Sabah ve akşam temizlenmiş cilde, nemlendiriciden önce 4-5 damla uygulamanız gerek. Göz altları dahil kullanılabilir.Kür bittiğinde serum olarak Yaşlanmaya Karşı Serumuna geçersiniz.
   Temizleme için içinde hırpalayıcı kimyasallar olmadığından organik sertifikalı tüm jel ve köpükleri kullanabilirsiniz.
   Logona Temizleme Köpüğünü, yaşlanma karşıtı toniğini aynı serinin gece ve gündüz kremlerini kullanabilirsiniz.
   Göz çevresi için torbalanma varsa dolaşım sorunu olduğunu gösterir. Yüksek yastıkta uyuyun. Alkol ve sigaranın dolaşımı etkilediğini unutmayın. Toksin attıran yeşil çay, adaçayı gibi çaylar tüketimine önem verin.
   Spor yapanlarda ve düzenli uykusu beslenmesi olanlarda hemen hiç görülmez. Heliotrop Multiactive Göz Kremini kullanabilirsiniz.
   Daha ayrıntılı bilgi için web sitemin arama yerinde “Göz çevresi sorunlarını nasıl çözerim” yazarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.
   Bilyeli göz ürünleri torbalanma olan göz altlarına aynı zamanda masaj da yaparak dolaşımı artırmaya yardımcı olduğu için çözüne daha yardımcıdır. Organik olanını bilmiyorum. Ama strivectin firmasının 360 adlı göz ürünü bu konuda çok başarılı ve organik olmasa da içerikleri iyi bir üründür.
   (loveorganic sitesinden ürünlerinizi seçtim)
   Sevgilerle

 7. Ayşenur Hanım,
  merhaba. Öncelikle verdiğiniz emek için teşekkür ediyorum.Benim cilt bakımı tavsiyelerinize ihtiyacım var.
  Yaş 42 ve cildim yağlı ve parlak görünüyor.Bu yaşıma kadar düzenli ve ciddi bir bakım yapamadım. Şu an sadece güneş kremi kullanıyorum. Gözenekli ve komadenli bir cilt yapım var.Yaşadığım yer Adana.

  Bu bilgilere göre kullanacağım ürün tavsiyesi verir misiniz?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Bey mi hanım mısınız? Bilemedim. Bazen hanımlar beylerinin e-postalarından yazıyorlar da… Yağlı ciltlerde bakımınız kadar yediğiniz içtiğiniz de önemlidir.
   Web sitemin ana sayfasında arama yerine “Yağlı Ciltlerin Bakımı” yazarak çıkacak olan sayfada bakımınızda yapmanız ve sakınmanız gerekenleri anlattığım yazıya göz atmanızı rica edeceğim.
   Komedonların neden oluştuğunu da “Pütürlü cilt ve komedon” başlıklı ayrı bir yazıda detaylı anlattım. Lütfen okuyunuz ve neden oluştuğuna bakınız.
   Çünkü cilt bakımı dediğimiz temizleme ve koruma ürünlerini neden düzenli kullanmamız gerektiğini ayrıntılı anlattım.
   Yüzünüzü sabunla yıkamayın. Yağlı cilt jelli ve temizleme fırçasıyla sabah akşam temizleyin. Ardından yağlanma karşıtı nemlendiricinizi sürün.
   Gündüzleri de YAĞLI CİLT İÇİN ÜRETİLMİŞ bir güneş koruması…
   Size tavsiyem şöyle:
   1- Sabah ve akşam temizlemek için:Bu jeli suyla yüzünuzde köpürtüp durulayın. Yağı baskılar gözenekleri temizler.
   https://cyrene.com.tr/endise/cilt-yaglanmasi-sivilce/advanced-duo.html
   Sonra yanındaki toniği bir pamuğa döküp cildi silin.
   2- Yağ salgısını dengeleyecek ve komedonların zamanla yumuşamasını sağlayacak olan ürünü sürün:
   https://cyrene.com.tr/endise/cilt-yaglanmasi-sivilce/skin-renewing-2-bha-lotion-exfoliant.html
   Salisilik asit /glikolik asit /retinoik asit gibi ölü tabakayı söken içerikler, AHA’lı (meyve asitli) veya BHA’lı (Beta Hidroksi Asit) kozmetikler gözenek içinin temizlenmesine ve yağın parçalanmasına yardımcı olacağından komedonlu ciltlere iyi bir alternatiftir. Bu tip soyucuları kullanırken gündüzleri mutlaka güneş koruması kullanılmalıdır. Yoksa UV ışınlarından lekelenirsiniz.Bunu unutmayınız.
   3- Yağlı yüzeyi matlaştırmaya ve yenilenmesine yardımcı nemlendiriciyi uygulayın.
   https://cyrene.com.tr/endise/cilt-yaglanmasi-sivilce/cyrene-oil-free-skin-balancing-aqua-gel-moisturiser.html
   4- GÜNDÜZLERİ nemlendiricinin üzerine güneş koruyucu kreminizi sürün.
   Yukarıdaki bakım, yağlanmayı zamanla azaltacak ve komedonların azalmasını sağlayacaktır.
   Buna ilaveten , haftada 2 kez banyo çıkışı cilt temizlenmiş iken tanecikli yüz kesesi dediğimiz “peeling” yapın.
   Bu, içerisinde deri yüzeyini nazikçe zımparalayacak tanecikler barındıran bir kozmetiktir.
   Yüzünüzü suyla ıslatın, sonra bir tatlı kaşığı kadar miktarı tüm yüz ve boyuna nazikçe ovuşturun. 2 Dakika kadar. Bol suyla durulayıp ardından kil maskesi sürün.
   https://cyrene.com.tr/cilt-bakimi/kategoriler/peelingler/advanced-micro-exfoliating-scrub.html
   Saygılar

 8. Cevap için teşekkür ederim, Ayşenur Hanım.
  Direk kendi adıma yazıyorum. Bu tavsiye ettiğiniz ürünlerin cilde herhangi bir zararı olur mu? Bunların organik olanlarını tavsiye eder misiniz? (Organikler nedense güven duygusu nedeniyle daha çok tercih sebebim)
  Cevabınız evetse kısa bir liste yazarsanız çok sevinirim.
  Teşekkürler .Saygılar.

  1. Volkan Bey Merhaba,
   Cyrene ürünlerinde sadece klinik çalışmaları olan GÜVENLİ ve ETKİN oldukları bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmış içerikler kullanılır. Zararlı madde içermezler. Firmanın Avrupa Birliği Onaylı Güvenlik Değerlendirme Dosyaları mevcuttur. Dolayısıyla yukarıda yazdığım ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Cilde zararı yoktur.
   Ama illa ki sertifikalı marka olsun derseniz sabah akşam uygulayacaklarınız=>
   1- Eco Cosmetic’ten yüzünüzü sabah ve akşam yıkamak için kullanabileceğiniz jel: Asma Yaprağı ve Yeşil Çay Özlü Organik Yüz Yıkama Jeli
   2- Yüzü jelle yıkayıp duruladıktan sonra =>Biopark Cosmetics’in Organik Çay Ağacı Hidrosolü’nü pamuğa döküp cildi silin.
   3- Yağ dengeleyici serumdan uygulayın: Absolution La Solution+ Controle 15ml
   En son nemlendiricinizi sürün:Absolution La Creme de l’Homme 30ml
   Gündüzleri güneş korumayı unutmayın. Yağlanmayı tetiklyenlerden biri de UV ışınlarıdır
   Cosmed Yağlı/akneli Ciltler İçin Güneş Kremi Spf50

   ürünlere http://www.yasamdukkani.com.tr adresinden bakabilirsiniz.
   saygılar

 9. Ayşenur Hanım merhaba,

  Ben karma yapılı bir cilde sahibim ve 39 yaşındayım. Cildimde kısmen güneş lekeleri var ve ince çizgiler oluşmaya başladı (özellikle göz kenarlarımda). Öneriniz üzerine PCO maskesinin cildime iyi geleceğini düşündüm fakat ürünü incelediğimde içeriğinde Disodium EDTA, triethanolamine (TEA) ve PG gibi zararlı kimyasalların olduğunu gördüm. (Benzer içerikler göz maskesinde de var) Bu zararlı kimyasallar ne oranda bu içerikte var bilmiyorum, bu nedenle ürünü alıp almamakta kararsız kaldım. Bu maddeler uzun süreli kullanımda cilde zarar vermez mi? Ya da bu maske yerine önerebileceğiniz içeriği daha temiz fakat etkili başka öneriniz var mı?

  Şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Ayşe Hanım Merhaba,
   PCO içinde plasenta vardır. Bu maddenin bozulmadan cilde taşınması, rafta eskimeden küflenmeden, içerikteki tüm etken maddeleri kaybetmeden kalabilmesi için koruyucular vs kullanılmak zorundadır.
   Yoksa üründeki etken maddeler yok olur.
   PCO bir organik kozmetik değildir. Kimyasaldır. Bahsettiğiniz maddeler kozmetiklerin neredeyse %40 a yakınında kullanılır. Önemli olan NE KADAR ORANDA kullanıldığıdır.
   Bir formülde içerikte en çok bulunan madde “en üst” satırda, en az (eser miktarda) bulunan madde de formülün en alt satırında bulunur.
   Eğer sakındığınız madde en altta ise “neredeyse YOK” sayabilirsiniz.(Bir oda dolusu kazanda bir çay kaşığı bulunması gibi…)
   Bazen de başka maddelerle beraberlik olmaması gerekir. Mesela surfaktan olan Triethanolomine (TEA) nitrosanimlerle karıştığında zararlı sonuçlar verebilir. Disodium veya Tetrasodium EDTA için kozmetik database’inde ise bakın yeşil verilmiş bu maddeye. http://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706510/TETRASODIUM_EDTA/
   EDTA , metal iyonlarıyla bağlanarak, metallerin kafa derisi ve deriye çökelmesini önler. Kozmetikte kullanılmasının bir sebebi var her zaman…

   İçeriği temiz kozmetiğe “organik kozmetik” diyoruz. Bunun da garantisi “seftifikası” olması.
   Ana sayfamda arama yerine “organik” yazın, karşınıza 2 aydı makale çıkacak. Okyunuz lütfen.
   “Organik Kozmetik Ne Demek” ve “Organik kozmetikte kimyasal yok mu?”
   Sertifikalı kozmetiklerden seçerseniz içinde ne var acaba bana zararlı bir madde olabilir mi diye düşünmezsiniz. Sertifikayı alabilmesi için zaten müfettişler onaylamış ve sizin yerinize zararsız olduğuna bakmıştır.
   Elbette organik kozmetiklerle kimyasal içerikler kadar HIZLI sonuçlar almayız.Ama düzenli kullanımla bitkisel kimya ile de deride düzelmeler oluşur.
   Onarım, yağlanma, kırışıklar, gözenekler, susuzluk veya kuruluk? Hangi sorun varsa maskenizi ona göre seçmeniz gerekiyor. Ne için “iyileşme” arzuladığınızı bilmediğimden birkaç maske yazıyorum:
   Organik sertifikalı cilt düzenleyici maskeleri Lavera, Zorah,Logona,IDA.KEW, Caudalie gibi markalardan bulabilirsiniz.

   Sevgilerle

   Not: Ben PCO’yu 15 günde bir uyguluyorum. Derime olağanüstü bir kimya bombardımanı veya hassasiyet olmuyor.

 10. Merhabalar Ayşenur hanım 25 yaşındayım. Karma bir cilde sahibim,hafifte çillerim var. Skincode essentials spf 50+ güneş koruyucu kullanıyorum.Yüz yıkama jeli ve nemlendirici olarak bana ne önerirsiniz?

  1. Temizleme olarak misel suları seviyorsanız benim gibi Skincode All In One Cleanser 200ml – Misel Suyu kullanabilirsiniz. Durulama , ardından tonik, göz ve yüz için ayrı temizleyici almanız gerektirmez.
   Ana sayfamda arama yerine “misel su” yazarak ilgili makalemi bulup okuyabilirsiniz. Pratiktir.
   “Yok ben suyu hissetmeyi seviyorum” derseniz içerisinde sls sles olmayan jellerden kullanın, bir temizleme fırçası ile ıslatılmış yüzünüzde jeli uygulayabilirseniz karma ciltlerin gözenek temizliğini de iyi yapmış olursunuz.
   Cyrene firmasının “Advanced Duo” adlı ikini setindeki temizleme jeli gayet ferah ve iyi bir temizleme jelidir.Ardından kullanılan toniği ile beraber satılıyor.
   Size uygundur.
   Nemlendirici olarak karma ciltlerin -sizi yaşınızda- kullanabileceği üç ayrı nemlendirici önerim:
   Neutrogena Moisture Combination Skin Karma Ciltler İçin Yağsız Nemlendirici Losyon (sabah akşam)
   Cyrene Advanced Oil Absorbing Ultra Light Hydrator (sabah akşam kullanılır. ündüzleri üzerine ayrıca SPF güneş koruması uygularsanız çillerinizi koyulaşmaktan ve deriyi ışınlardan hasar görmekten korursunuz))
   Avene Hydrance Perfecteur Legere SPF30 (Gündüzleri kullanılır. Çillerin koyulaşmasını önlemek için UV filtresi de vardır.
   sevgilerle

  1. Merhaba,
   Temel cilt bakımınızı (temizleme+nemlendirme+koruma) oalrak doğru ürünlerle düzenli yaptığınızda deri yenilenme hızı izleri 1,5 aya em geç geçirir. Alttan sağlıklı cilt gelir ve yüzeydeki izlerin olduğu eski tabaka atılır.
   Bunu doğru yaptığınızdan emin olun öncelikle…
   İsterseniz yenilenmeyi hızlandırmak için krem altına sabah akşam yenilenmeye destek bir serum kullanabilirsiniz. Serumun yaş ile ilintisi yoktur, derinin ihtiyacına göre destek serum her zaman kullanılabilir.
   Sizin yaşınızın 25, cildinizin karma olduğunu düşünerek şunları serum olarak önerebilirim:
   ** Cyrene age defying serumu (yoğun nem yükleme ve onarıma destektir antioksidan içeriklidir)
   ** Ida-Kew Anti-Aging Yüz Serumu
   ** Bioderma Hydrabio Serum
   sevgiler

 11. Merhaba Aysenur hanim yüzümde seboreik dermatit var caudalie markasının yüz yıkama köpüğü yüzümü çok kuruttu nuxe markasının yüz yıkama jeli de yağlı bırakıyor yüzümü sls icermeyen yüzümü kurutmadan temizleyecek bir ürün önerir misiniz?

  1. Tugce Hanım Merhaba,

   Yüzünüzü yıkadığınız jellerin içerisinde deterjan tipi sentetik kimyasal köpürtücüler olmaması gerek.Kullandığınız yüz yıkama jeli veya köpüğünün arkasındaki içerik bölümünü okuyun. Sodium Laureth Sulfate olmasın…Bahsettiklerinizde var yanlış hatırlamıyorsam.
   Size önerim organik sertifikalı yıkama jelleri veya MİSEL sularla cildi temizlemeniz.
   Bu arada , seboreik dermatitli cilt bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi başlıklı yazımda tek tek anlattım.
   Lütfen sitemin arama yerine “Egzama veya dermatitli cildin bakımı” yazın. Karşınıza çıkan makaleyi dikkatlice okuyun.
   “Organik Kozmetik Ne Demek” yazısından da nasıl seçim yapabileceğinize bakınız…
   Anne Nature yüz yıkama köpüğü ve nemlendiricisini kullanabilirsiniz.
   Köpüğü bir temizleme fırçası veya süngeriyle uygulayıp, ardından mutlaka alkolsüz bir tonikle cildi silin.
   The Body Shop Aloe toner
   l’occitane Shea Gentle Toner – Shea Tonik
   Neutrogena Alcohol-Free Toner

   Sonra nemlendiriciyi kullanın.
   SPF korumayı da ihmal etmeyin UV ışınları sorunu tetikler.
   Organicum spf 50 losyon.

   sevgilerle

 12. Merhaba tüm yazılarınızı okudum ama kararsızım sizden öneri alabilirmiyim 39 yaşındayım kuru bir cildim var solgun kirisik olan göz çevremde daha yoğun hafiffte lekelen me ve renk eşitsizliği var az ve öz ürün kullanmak istiyorum strivectin ürünleri nasıl dir sizin öneriniz nedir teşekkür ederim

  1. Merhaba,
   Yazılara baktıysanız leke konusunda ve ciltte ton farkı konusunda yazdıklarıma da göz attınız demektir. SPF güneş korumasını kullanarak UV ışınlarının leke ile temasını kesmeniz gerek ki daha da koyulaşmayı durdursun. İkinci yapmanız gereken ise, var olan lekelerin rengini açacak bir serumu krem altına sabah akşam uygulamanız.
   Kuru cildin ilk sebeplerinden biri sabunla yüzü yıkamak veya sabunsu içerikli jellerle temizlemektir.
   Size tavsiyem misel su ile silin Durulama da gerektirmez.Tonik de..
   Kurutmaz hassasiyet yaratmaz. Çok su hissetmek isterseniz misel suyla temizledikten sonra yüzünüze su çarpar durularsınız.
   Lekeler kaç yıllık bilmiyorum ama 2 yıldan eski ise lütfen youtube kanalımdaki “lekeleri nasıl giderdiğimizi” ve “misel su kullanımını” anlattığım videoları izleyiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=13s
   ve
   https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE

   Strivectin leke serumunuz : StriVectin-EV Brigtening Serum
   Üzerine onarıcı/nemlendiriciniz: Strivectin Radiance Refining Moisturizer sürün.
   Bunları düzenli kullandığınızda daha nemli ve aydınlık bir cilde kavuşursunuz. (GÜNEŞ KORUMASINI ASLA İHMAL ETMEYİN)
   Temizleme için Bionnex Sensitiva Misel Solüsyon veya Bioderma H20 suyunu kullanabilirsiniz.

   Az öz ürün demişsiniz ama ben ne yapayım 🙂
   1-Temizlenmemiş ciltte ürünler %100 emilemez dolayısıyla sabah akşam önce temizlemek gerek
   2- Serumlar derinin alt katmanlarındaki sorunlara hedeflenerek giden kozmetiklerdir. Kremlerden farklıdır. Koruma tabakası da yapmadıklarından sadece serumla deri sorunu çözemez.
   3-Koruma tabakasını ve nem kilitleme /oanarma işine yardımcı örtülerdir. Serumu tamamlarla.
   4- spf KORUMA => LEKE VARSA güneşten sakınmanız şarttır.Yoksa açıcı etkiler nafile kalır. Bu nedenle de UV koruması da kullanmak zorundasınız.
   Kıssadan hisse: Bu 4 adım EN AZ bakımdır.Birbirini tamamlar ve biri olmazsa diğerlerinin etkileri kısıtlanır.

   sevgilerle

  2. Yine ben ayşenur hanım birde teoxane göz ve yüz kremini başarılı buluyorlar bir fikriniz varmı tesekkurler

   1. Merhaba,
    Ürün hakkında bir fikrim yok. Lakin içerik bilgilerini yazan firmaların etken madde yoğunluğuna bakarak az buçuk bir fikir yürütebilirim. Çünkü derinin emebileceği yüksek kaliteli hammadde eğer formülün ilk 1/3 bölümündeyse iyileşme hızlı olacak demektir. Mesela argan… Eğer kozmetiğin üretiminde son satırda ise nerdeyse YOk sayılır… Bahsettiğiniz göz kreminin içeriğini bulmak için google’a ismini + ingredients kelimesini beraber yazarak formülüne ulaşmaya çalıştım.
    Karşıma çıkan “içeriktekileri anlatan” bir yazı oldu.
    Açık formül yok bulamadım. Ama içerikteki etken kıymetli katkıları şu şekilde açıklamışlar:
    Core Formula: RHA + Dermo-Reconstructuring Complex + NovHyal BIOTECH-G
    Escine – venotonic agent
    Hamamelis Extract – draining and decongesting agent
    EPS Seafill – smoothing and pulping agent
    Pigmenets and Soft Focus – unifying and illuminating

    Torbalanma, şişlikler çizgiler için hyalüronik asit yoğun hazırlanmış bir içerik gibi duruyor.
    İsviçre malı olması beni ikna eder 🙂
    Kozmetik yasalarında çok disiplinlilerdir.
    Sevgilerle

  3. Az ürünle olmuyor farkındayım teşekkürler ama yüz ve göz çevremdeki kirisiklar i içinde etkili bir öneriniz varmı ona cevap yazmamissinizda benim için daha ciddi bir sorun kirisikliklarim ?

   1. “Strivectin 360 Tightening Eye Serum ” göz serumunu göz etrafı ve altına uygulayabilirsiniz. Çok iyi bir onarıcıdır. Lakin dediğim gibi, gözlerin sabunsu içerik ve sabunla yıkadığınız sürece kuruma ve dolayısı ile kırışıklar tetiklenir.
    Göz çevresi de dahil cildi kırıştıran en önemli faktör UV ışınlarıdır. Göz çevresini UV ışınlarından korursanız kırışıkları ötelersiniz. Bunun için CE sertifikalı gözlük camlarını seçin.
    UV emilimi olan camlar kırışıkların oluşmasını da derinleşmesini de en az krem kadar engeller. Bu, ayrı bir ışık filtreleme şeklidir. CE sertifikalı gözlükler UV ‘yi %99’a yakın kırar. Göz çevreniz hasar görmez.

    Avrupa normlarında CE belgesi 380 nm sınırıyla üretilmiş gözlüklere verilir. Bu da gözlerinizi ve çevresini zararlı ışınlardan %95 oranında koruduğu anlamındadır.
    ABD standartlarındaki CE belgesi 400 nm’ye verilir. Bu sertifikayı taşıyan gözlüklerin de koruması %99-100 arasındadır.
    Gözlük alırken hem camında hem kutuya iliştirilmiş CE sertifikasını görerek alınız.
    sevgilerle

 13. Merhaba Ayşenur Hanım
  örümcek ağı kremini aldım.serumu ile birlikte.ancak sürdüğümde hapşırmaya başlıyorum ve gözlerim kulağım burnumun içi kaşınıyor.sol taraf ta oluyor bu kaşıntılar.
  ne kullanacağımı bilemiyorum.ürünlerde pahalı .elimde patladı resmen.

  1. Merhaba,
   Yakın bir arkadaşınıza veya kardeş, anne gibi , hediye ettiğinizde içinizin pek sıkıntı duymayacağı birine verin ürünlerinizi…
   Onlar mutlu olsun: Hediye güzeldir.
   Bu sorun için firmayla temasa geçiniz. Ve alerjik reaksiyonunuzu ifade ediniz.
   Benim hiç bir firmayla ve markayla ticari bağım yok ve lilakutu için artık çalışmıyorum. Uzun zaman oldu ve iş anlaşmazlığımızı mahkemeye verdim.
   Eğer oradan aldıysanız onlara iletin şikayetinizi yahut direkt 0850 511 11 77 numaralı hattan firmaya iletin.
   Bir dermatologda patch test yaptırarak hangi maddeye tepkiniz olduğunu bulabilirsiniz.

   sevgilerle

   1. çoook teşekkürler. ilgilendiğiniz için çok mutlu oldum. en kısa zamanda test yaptırıcam. sonra da önerilerinizi alıcam. saygılar sevgiler

 14. Ayşenur Hanım Merhaba, eşim şuan Almanya da. Bayrama gelmeden önce ondan ürün isteyecem. 37 yaşındayım. karma bir cildim var. yüzümde de eskiden kalma akne izlerim ve doğum lekelerim var. bıyık bölgesi de maalesef simsiyah.önerebileceğiniz ürünler var mı. serum, gündüz kremi, gece kremi, nemlendirici, leke giderici krem, onarıcı maske özellikle de şu pco maskesi ordan alabilir miyi.neyi önerebilirsiniz. inşaalah msjımı görürsünüz. eşime gelmeden siparişi verebilirim.Ayşenur Hanım yüz için bazı yağlar var. kullanmak istedim. yüzüm karma fakat yağlıya dönuk olguğu için hep çekınmişimdir. sivilce yapar diye, çünkü alnım sivilceye çok musait.çok teşekkur ediyorum, iyi geceler 🙂

  1. Funda Hanım Merhaba,
   Almanya’dan bunları isteyebilirsiniz:
   1- Temizleme için : JANSSEN COSMETICS Gentle Cleansing Powder
   2- JANSSEN COSMETICS Fair Skin 2-Phase Melafadin Concentrate Serum => Lekeleri gideren serum Sabah ve akşam temizlenmiş cilde uygulayın ( 6 haftalık kullanımı vardır. Bu süre sonunda lekelere ve ton farkı deri yüzeyi oldukça iyi bir duruma gelir. 6 Ampulun her biri bir hafta gider.
   3- Gündüz kremi:JANSSEN COSMETICS Balancing Cream
   Beraberinde GÜNDÜZLERİ MUTLAKA 50 SPF güneş korumasını kullanmalısınız yoksa ton açma ve iz giderme işlemi geçersiz olur.
   JANSSEN COSMETICS Écran Solaire SPF 50
   4- Göz kremi: Rich Eye Contour Cream
   Gece kremi: JANSSEN COSMETICS Brightening Night Restore
   PCO maske orada yok satışta sanırım.
   Karma ciltler için de yağlar var ama yağlıya dönük ciltlerde serum tarzı yenileyici kozmetikler sizi daha rahat hissettirir.
   sevgiler

 15. Merhabalar Aysenur Hanım,öncelikle yazılarınızı severek ve buyuk bır merakla takip ediyorum benım de problemim şudur ki.. 51 yaşındayım normal cilt tipine sahibim, yanak bölgemde kılcal damar çatlaması var. bununla beraber göz cevremde ve kaz ayağı görüntüsünde derin kırışıklıklarım ve göz kapağı düşüklüğü mevcuttur..Bana tavsiye edebileceğiniz ürün varmıdır? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.Sevgiler…

  1. Merhaba Gülten Hanım,
   Siz kullanmakta olduğum ürünler sayfasına bakmışsınız 🙂 Web sitemin ana sayfasında arama yerine “Kılcal Damarlar Neden Olur” ve ” 50’li yaşlardan sonra cildinize neler yapabilirsiniz?” yazın ve karşınıza çıkan yazıları dikkatlice okuyun. Neler yapmanız ve yapmamanız gerektiğini oldukça detaylı anlattım.
   Kılcal damarlar lazerle yok edilebiliyor ancak bir daha çıkmaması için bakıma devam etmeniz gerek. Size tavsiyem Darphin Intral veya Cosmed kızarıklık serisini kullanmanız.
   Bakımınız
   1 – Hassas cilt köpüğü ile cildi sabah akşam temizleyin (Darphin Intral Air Mousse Douceur Nettoyante Cleanser )
   2- Göz çevresi serumunu sürün (StriVectin Tightening Eye Serum) Bu serum göz kapağında da sürülebilen ender serumlardan biridir. Düzenli kullanımla kırışık ve sarkmalarda gözle görünür sonuç alırsınız.
   3- Cildin onarılmasını destekleyen kreminizi uygulayın.(Darphin Intral Redness Relief Recovery Cream)
   4- Gündüzleri: Güneş korumasını sürün. (Darphin Intral Shield SPF50)
   Bu 4 adım ideal cilt bakımıdır.Biri diğerini tamamlar ve eksik yapıldığında diğerinin işlevi aksar.
   Bunun hakkında detaylı bilgiye “ideal cilt bakımı” yazısından ve “Göz çevresi sorunlarını nasıl çözerim” yazısından bakabilirsiniz.

   Youtube’da uygulama videolarımın olduğu kanalıma abone olursanız size yenileri eklendikçe bildirim gelir 🙂
   Göz kremi nasıl uygulanır videom: https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE
   Cilt köpükle nasıl temizlenir videom: https://www.youtube.com/watch?v=_YN7YLqRZd8&t=2s
   sevgilerle

 16. Sıkılmadan verdiğiniz cevaplar icin çok teşekkür ederim yüz bakımı için önceki oneririniz yeterlimidir yada strivectin ar edvancned retinol night treadment yada strivectin sd power serum dir wrinkles. Vs … Kızmayın lütfen çok araştırdım hassas citl yapım olduğu için hiç ürün kullanmadım şimdiye kadar. Yardıma ihtiyacım vardı ?

  1. Hassas ciltler için belli kriterler vardır.Onlara uyarak ürün seçerseniz sorun olmaz. Bu markanın sahipleri kıymetli profesör ve laboratuvar üstatları + araştırmacılardır. Bahsettiklerim bakımda size yeterlidir. sevgiler

 17. Ayşenur Hanım Merhaba , acaba mambino markasının ürünleri hakkında ne düşünüyorsunuz. benim allerjik nezleyim.açıkçası neye allerjim olduğunu tespit ettirmedim henüz.ama parfüme kesin var.
  bu marka parfümsüzmüş. 40 lı yaşlardayım. hafif elastikiyet kaybım var.bu markanın ürünleri bu konuda nasıl fikir verirmisiniz.
  fiyatı da diğer bazı ürünlere göre daha uygun.
  şimdiden teşekkürler

  1. Mambino içerikleri temiz organik sertifikaları olan ürünlerdir. İnternette sayfalarına ulaşarak detaylı bilgi bulabilirsiniz. Sloganları “yeryüzünün en temiz kozmetiği” 🙂
   https://www.mambinoorganics.com/Article_Our_Certifications_And_Awards_a/253.htm

   40’LI yaşlarda cildinizin daha kuvvetli içeriklere ihtiyacı vardır. Bunun için web sitemin arama yerine “Kırklı yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?” yazın ve çıkan yazıyı lütfen dikkatlice okuyun.

   Dermatolog’a giderek patch test yaptırın ve hangi içeriklere alerjiniz olduğunu tespit ettirin ürünü riske atmayın. Çünkü bitkilerin de kimyası vardır. Bitkilerin taşıdığı doğal kimyasallarla Fitokimyasallar deriz…
   Yani organik diye kullandığınız bir kozmetiğin içindeki bitkinin kendine alerjiniz çıkabilir. Mesela biberiyeye veya ıtır bitkisinin içerdiği maddelere tepkiniz olabilir. Dermatolog bunu TESTLE saptar ve siz de güvenle ürün seçebilirsiniz. Sadece parfüm değildir alerjik riskli olan!
   “Organik kozmetikte kimyasal yok mu?” yazıma göz atınız detaylı yazdım…

   Mambino’dan temizleme tonikleme ve güneş korumasını kullanabilirsiniz.
   Ama hücre yenilenmesi için krem altına “Organic Youth Glow Omega Face Serum” da kullanmanız gerek ki deri yaş alırken kırışmasın…
   Ama!… İçinde mesela Çuha çiçeği yağı var. Bu çiçeğin kimyasalına (gamma-linolenic acid )tepki verir misiniz bilemem?
   sevgilerle

 18. Ayşenur Hanım merhaba. Nasıl da özenli ve bilinçli bir kadınsınız. Güven veriyorsunuz bana. Sorumu cevaplarsanız çok mutlu olucam. Ben 28 yaşındayım ve normalden karmaya dönük cildim var. Özellikle yazları alnımda parlama oluyor ve bu durumdan çok rahatsız oluyorum. Ben yaklaşık 4 aydır Obagi ürünlerini kullandım ve maalesef beklentimi karşılayamadı. ürünlerim bitmek üzere ve yıkama jeli, tonik, hafif yapılı ama etkili bir nemlendirici arayışındayım. Göz kremim Sothys eyecell. Etkisi güzel ama maalesef tortu bırakıyo gözlerimde. Gözenek ve burnumda siyah noktalarım var. Bana önerebileceğiniz ürünler neler olur acaba? Şimdiden teşekkür ederim. İyi ki varsınız 🙂

  1. Ebru Hanım Merhaba,
   İltifatınız için teşekkür ederim.
   Kullanmakta olduğum ürünler sayfasına yorum yapmışsınız sizden ricam web sitemin ana sayfasındaki arama yerine “30’lu Yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?” yazarak temel ve ek bakımınızla ilgili bilgilere ulaşmanız.
   T bölgesi herkeste daha yağlıcadır, yazın yağ salgısı UV ışınları ile terleme de ısı sebebiyle daha da arttığından alın burun çene hattında parlama ratasız edebilir. Yağ emici mendillerden çantanıza atın bir tane. kibrit kutusu kadar bir yer tutar. Sizi 2-3 saat sıkıntıdan kurtarır. Bu tabii geçici çözümünüz 🙂
   Cilt bakımınızın 3 adımını düzenli yaptığınızda sağlılı yapısını sürdürür.
   Temizleme (sert kimyasallar olmayan jellerle ve tonikle)
   Nemlendirme (cilt tipinize ve mevsimlik ihtiyaçlarına uygun seçilmiş)
   Koruma (Mart -Ekim ayları arası UV ışınlarından cildi korumak için gündüzleri kullanılır)

   Bu 3 adımı size uygun ürünlerle yapmanız için Cyrene firmasından rutininizi hazırlıyorum. Firma Türk malıdır içerikleri iyi ve temizdir ve AB güvenlik dosyaları mevcuttur. Şahsen sevdiğim ve takdir ettiğim bir markadır.
   Temizleme için: Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel ve Toniği=> Hydra Radiance Moisture Boost Facial Toner
   Göz kremi: CyrenEye Absolute Göz Kremi
   Nemlendirici/dengeleyici => Cyrene Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology
   Gündüzleri güneş koruması => UV Defense Ultra Light SPF50+ Broad Spectrum Güneş Koruyucu Krem

   Gelelim gözeneklere ve siyah noktalara 🙂
   Düzenli (sabah uyanınca ve akşam yatmadan) temizlenip toniklenmiş ciltlerde siyah nokta oluşmaz. Bununla ilgili lütfen “Gözenek ve siyah noktalara çözüm” başlıklı yazıma göz atınız.. Detaylı anlattım.
   Haftada 2 kez, banyo çıkışı önce peeling, ardından maske uygulayın.
   “Yüz Peelingi Nedir? Ne İşe Yarar?” yazımda ayrıntılı anlattım.
   Cyrene Advanced Micro Exfoliating Scrub ile peelingi yapın ,durulayın ardından maskenizi sürün.
   Soyulabilen siyah maskeler siyah noktaları ağda gibi çeker çıkartır. Birkaç haftada hepsi temizlenir.
   Bir daha olmaması size bağlı 🙂

   Youtube’da “göz kremi nasıl uygulanır”, “göz kremi nasıl sürülür” ve “cilt nasıl temizlenir” adlı videolarımı izleyebilirsiniz.
   Abone olursanız her hafta 2 video ekliyorum size de bildiğim gelir.

   https://www.youtube.com/channel/UCDxmfVutPzH_X4rH22vsakA/videos
   sevgiler

 19. merhaba ayşenur hanımcığım öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun sizden.
  Ben 36 yaşındayım. 20 li yaşlardan beri ürün kullanıyorum. Yani standart günlük cilt bakımımı yapıyorum.
  fakat çok fazla maddi imkanım yok şu anda. Cudalie temizleyici ve krem kullanıyordum. Gece kremi olarak en uygun yves rocher buldum. Hatta şimdi gündüz kremimi de ondan almayı düşünüyorum. Ama size danışmak istedim yves rocher hakkında ne düşünüyorsunuz. Kendim şahsen çok iyi bir marka olduğunu düşünmüyorum eczanede bioderma ve laroche posey falan var fiyatları uygun ama anti age leri yok açıkçası cildime çok iyi bakmayı istiyorum serumlar maskeler kullanmayı ama maddiyatım yetmiyo beni doğru yönlendiri seniz çok seviniyorum.

  1. Merhaba,
   Yves Rocher’in oldukça köklü bir geçmişi vardır.2 milyar dolarlık büyük bir şirket. 1959’dan beri kendi kurduğu laboratuvarda başlayan serüveni dünyaca ünlü bir marka olmasına kadar gitti ve 5 yıl kadar önce Flormar’ın %51’ini satın alarak dünya kozmetik devleri arasına girdi. Parası olan firmaların güçlü laboratuvarları vardır ki bu da son teknolojiyi kullanma imkanı verir.Neden iyi olmadığını düşündüğünüzü bilemedim 🙁
   İçerik olarak sakındığınız yahut kafanıza taktiğiniz belli maddeler varsa, organik serisinden kullanırsınız.
   Çünkü kozmetikte kullanılan içeriklerin bazılarının üzerinde tereddütler var ama bunu sadece yves rocher değil bahsettiğiniz diğer markalar da kullanıyor. Mesela sodium laureth sulfate. Bu deterjan tipi sentetik bir köpürtücüdür ve hemen her yıkama jelinde ve yer silme (!) sularında rastlayabilirsiniz.
   Antiaging olarak Yves Rocher’in Kırışık Karşıtı & Sıkılaştırıcı Gündüz ve gece Kremini kullanabilirsiniz.
   Ben Cyrene firmasının içerik ve ürünlerine gösterd.iği özeni çok takdir ederim.
   Cyrene firmasının yıkama jeli toniği ve kremlerini de önerebilirim:
   Cyrene (gündüz) Youth Defense Moisturizer with spf30 Gündüz Kremi
   Cyrene (gece)Absolute Overnight Age Resetting Night Cream kullanabilirsiniz.
   Gündüz kreminde SPF 30 olduğundan ayrıca güneş koruması kullanmanıza gerek yok.
   Web sitemin ana sayfasında arama yerine “30’lu Yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?” yazarak bakımınızla ilgili detayları anlattığı yazıma ulaşabilirsiniz.
   Bir diğer önerim de youtube’daki kanalımda “yaşlanma belirtileriyle nasıl savaşıldığını anlattığım” “Yorgun Cilt Nasıl Toparlanır? ” BAŞLIKLI videoma göz atmanız…
   https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg&t=44s

   Krem altına bir serum kullanmanın zamanı gelmiştir.
   Yves Rocher’in Detoks Etkili Yaşlanma Karşıtı Serum’unu geçen senelerde kullanan biri olarak öneririm.
   sevgilerle

 20. Aysenur merhabalar sizi lilakutudan takip ediyordum ayrilmissiniz uzuldum sizin icin hayirlisi olsun. Aysenur hanim 37 yasindayim karma bir cildim var. Yuzumu biodermanin urunuyle temizliyorum kremlerimde laroche nin urunlerini kullaniyorum. Gunes kremi de daylong maske ve peeling olarakda raen kullaniyorum. Bioderma , Maske ve peeling haric diger urunleri degistirmek istiyorum. Cildimde renk esitsizligi var goz kenarlarimda kirisikliklar var gozenekler olusmaya basladi yuzumu her yikamada geriliyor biraz zaman gecince cildimde asiri yaglanma hissediyorum cildimi sabah aksam duzenli bakim yapiyorum ama olmuyor gibi. Bende cyrenen urunlerini kullanmak istiyorum onerirmisiniz yada baska marka onerirseniz cok sevinirim. Nemlendirici goz kremi tonik gunes kremi ve serum onerirseniz sevinirim.

  1. Merhaba Gönül Hanım,
   Evet şu an mahkemeliğiz. LilaKutu ile hiç bir ilişkim kalmadığı gibi şahsıma ait telif ve görsellerin de yasal işlemler sürüyor.
   Cildinizdeki ton eşitsizliği , gözenekler ve yağlanma sorunu için Cyrene serum kullanabilirsiniz.
   (“Bioderma Sebium Purifying Foaming Gel” ile temizliyorsanız içerisinde SLS var yağlanmayı tetikleyen bir kazıyıcı kimyasaldır bu. Bu tip jellerle yıkadıktan sonra deride gerilme hissedersiniz, sonrasında cilt yağlanmayı hızlandırır. Ama bioderma sensibio H20 misel su ile siliyorsanız, veya “Bioderma Sensibio Foaming Gel”ile yıkıyorsanız sorun yok)
   Cildinizde şikayet ettiğiniz sorunlara ve yaşınıza uygun olarak önerilerim:
   1- Temizleme Advanced Duo (jel ve tonik ikilisi)
   2- Serum: Gözenek ve ton farkı için Retical Retinol 0.05% Serum kullanın. Bittiğinde Retical 0.1% Retinol Serum’a geçersiniz.
   Bu tip serumlar kullanılırken SPF 30 korumanın hiç ihmal edilmemesi gerekir.
   3- Akşamları, temizleme ve toniklemeden sonra cildi “AHA/BHA Daily Exfoliating Cotton Pads” ile silin. Sonra serumu uygulayın.
   4- CyrenEye Absolute Göz Kremi
   5- Nemlendirici/onarıcı/dengeleyici: Cyrene Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology
   6- Güneş koruması: UV Defense Ultra Light SPF50+ Broad Spectrum Güneş Koruyucu Krem
   Sevgilerle

 21. Aysenur hanim sizi tekrar rahatsiz ediyorum urunleri inceledim yanliz serum olanlar fiyat olarak butceme uygun degil. Daha uygun bir urun onerirseniz cok cok sevinirim. Şimdiden tesekur ederim. Gonul

 22. Merhaba aysenur hanim bana onermis oldugunuz strivectin urunlerini mamacim stesinden almak istiyorum ama site guvenilirmi urunleri orjinalmidir emin olamadim yada nerden almaliyim baska stelerde baya yuksek fiyatlari tesekkurler

  1. Ayşe Hanım Merhaba,
   İlk kez sizinle öğrendim bu siteyi. İnanın ne desem bilmem ki? %60 indirim çok iyi bir indirim.
   Sitede “Sitemizde satılan ürünlerin tamamı orjinal üründür.Reçete ile verilmesi zorunlu olan hiç bir ürün sitemizde satılmaz.” diyor ve ekşi sözlük’te hakkında iyi yorumlar var.
   Şikayet ve mamacim.com yazdığınızda bazı sorunlar karşınıza çıkıyor ancak çoğunluğunda müşteriye dönülüp sorun giderilmiş görünüyor cevaplarda…
   Size tavsiyem sayfalarında bulunan 0850’li numarayı arayıp sipariş vermek istediğinizi ve almak istediğiniz ürünlerin tüp üzerindeki “son kullanma tarihini” öğrenmek istediğinizi söyleyin.
   Bir müşterinin en doğal hakkıdır bilmek.
   Bazı profesyonel siteler ürünün son kullanma tarihini artık yazmaya bile başladılar…

   sevgilerle

   1. Tesekkur ederim Aysenur hanim bende yeni ogrendim bu siteyi fiyatlari ilgimi cekti arayip bilgi alacagim tekrar tesekkurler
    Birde genes kremi onerisi rica etsem

     1. Merhaba Aysenur hanim mamacim stesinde urunlerin son kullanma tarihleri yazmadigini acildiktan sonraki kullanim sureyi yazar dediler bu dogru bisiymi almalimiyim uygunmudur

     2. Merhaba,
      Ürün tüplerinin üzerine son kullanma tarihi yazar. SKT:07.10.2018 gibi… Veya bir kapağı açık kutu sembolü vardır üzerinde M12 veya M8 gibi rakamlar vardır. M harfi “month” (ay)sözcüğünü anlatır. M 12 demek açıldıktan sonra 12 ay kullanılabilir demektir. Yani M harfi ve yanında yazan sayı, açıldıktan sonra kaç ay kullanabileceğinizi gösterir.
      Ama eğer EXP veya VAL kısaltmalarını görürseniz yanında yazan tarih SON KULLANIM tarihini anlatır.
      Mesela kozmetiğin üzerinde “exp 08 17” yazıyorsa, bu sene ağustos ayında artık özelliklerini yitireceğini gösterir.
      İlaçların üzerinde de EXP yazar. Bu son kullanma tarihini anlatır.
      Firmaya bunu izah ederek, size yollayacakları ürünün VAL veya EXP tarihinin yakın bir zaman diliminde olmamasını talep edebilirsiniz.
      Kendilerine de bu bilgiyi iletirseniz onlar da bilgi sahibi olurlar . Sevgilerle

 23. Yillardir sizin yazilarinizi okuyorum..sizi surekli takip ediyorum ..benim yanaklarimda leke olustu.dermatologa gittim.expigmet verdi .kullandim ve leke buyudu.surekli 50 faktor gunes kremi kullamieim yaz kis .ama leke oldu.dead sea spa magic su safe spf 50 diye bi urun kullaniyorum.eczaneden almistim.ama simdi vaktim disodium edta iceriyormus.?.ben 36 yasindayim.karma bir cildim var.yanaklarimda ve burnumun uzerinde gozenek oldu bu sene.hatta bi tane gozenek burnumun uzerinde toplu igne başi gibi cukur oldu.cok canım sıkılıyor .bu leke psikolojimi bozdu.bana kullanmam gereken tüm ürünleri yazarmisiniz?pco maskesini de kullanmak istiyorum.yasima uygun mu.simdiden cok tesekkur ediyorum.sizi cok seviyorum.

  1. Duygu hanım Merhaba,
   Expigment uzun süre kullanılan bir ilaç değildir ve beraberinde SPF korumayı 2 saatte bir yenileyerek kullanmanız gerek.
   Yüzeyden SPF koruma örtüsü YAKLAŞIK 2 saat sonra akar gider ve korumasız kalırsınız..
   Muhtemelen siz sabah sürüp, bir daha yenilemediniz 🙁 TÜM güneş koruma kremlerinin üzerinde bu uyarı yazar.
   Kozmetikle geçmez ise, ecza ile leke giderilmeye çalışılır. Ecza (expigmentiniz) ile geçmez ise dermatolog lazer ile lekeleri silmeye çalışır.
   Bu 3 aşamanın her biri sırasına göre, diğerinden daha güçlü silme yaptığından eğer sizin lekeniz expigment ile geçmediyse dermatolog seçeneğiniz kalmıştır. Kozmetik , ilacın geçiremediğini geçiremez.
   disodium edta förümülün son satırındaysa sorun yok. Çoook çok az kullanılmış demektir.

   Youtube kanalımda video ile kısa ve öz olarak lekelerin giderilmesinde nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini anlattım.Lütfen izler misiniz?
   https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
   Picosil adlı leke silme yöntemini deneyebilirsiniz.

   İri gözeneklerin sebebini web sitemin arama yerine “gözenek” yazarak çıkan makaleden okuyabilir veya videodan izleyebilirsiniz.
   Temel cilt bakımını hatalı veya eksik yapıyor olabilirsiniz.
   Video:https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8
   PCO maskeyi kullanabilirsiniz.30 Yaş sonrası yenilenme için iyi bir maskedir.
   Web sitemin arama yerine “30’lu Yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?” yazarak bakımınızı nasıl yapacağınızı lütfen okuyunuz.
   Cilt bakımı bir bütündür, her adım diğerini tamamlar. Temizleme + nemlendirme onarma ve koruma adımlarını uygulamak sağlıklı yapısını korur.

   Size tavsiyem:
   Temizleme için Cyrene temizleme jel ve toniğinden cildinize uygun olanı seçin. Advanced Du ikilisi size uygun.
   Sabah akşam temizledikten sonra bu serumu uygulayın:
   Retical Smart CompleX4 Serum
   Sonra onarıcı nemlendiricinizi sürün.
   Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology
   Gündüzleri de SPF korumanızı.
   UV Defense Ultra Light SPF50+ Broad Spectrum Güneş Koruyucu Krem

   Pco maskeyi haftada 2 gece, temizlendikten sonra cilde uygulayın. 25-30 dak bekletip çıkartın atın.
   Kalan sıvıyı yedirin.VE BAŞKA HİÇ BİR ŞEY SÜRMEDEN UYUYUN.
   Bu maskeyi 12 ‘lik kutu bitene kadar haftada 2 uygulayın. Bittikten sonra 2.ci bir kür yaparsanız haftada 1 gece uygulamanız yeterli olacaktır.
   Medikal estetik hekimine lekeler için bir görünün lütfen.
   sevgiler

 24. Ayşenur hanım bir de diş macunu olarak ne kullaniyorsunuz? Ayrica hijyenik ped olarak anion diye bir marka varmış..arkadaslarim onu kullaniyorlar.bu konu ile ilgili fikrinizi ogrenicektim..sevgiler

  1. Merhaba Duygu hanım,
   Hijyenik pedlerin ağartılmış olanlarını kullanmayhın yeter. Bahsettiğiniz marka bunu güvence olarak veriyor mu? Rayon maddesinden üretilmemiş olabilir bu iyi, %100 pamuk diyebilir ama bu pamuklar çamaşır suyu ile ağartılmış mı ?
   Yazmıyorlarsa bilemeyiz. Bazı pedler ham petrolden üretilen SPA (Üstün Emici Toz) denilen bir maddeyle doldurulur.Çoğu da kağıt hanurundan üretilir.
   Bunun garantisi ORGANİK SERTİFİKASI olan pedler kullanmaktır.
   Buradan tıklayarak sertifika ve verilerine bakabilirsiniz
   http://www.ekoorganik.com/kategori/temizlik/hijyenik_ped_tampon/

   Diş macunu “flüorür içermeyen Parodontax” diş macunu kullanıyorum.Flüorürün beyin sağlığını etkilediğine dair bir çok makale okuduktan sonra bunu kullanıyorum.
   Sevgiler

   1. Cok tesekkur ederim.bir msj yollamistim cildim ile ilgili.o iletilmedi mi acaba.cok onemliydi o Ayşenur hanım?

 25. Cok tesekkur ederim ..msjimi cevaplamissiniz.ilginize cok tesekkurler ..cok mutlu oldum.bi sorum daha var.kusura bakmayin lutfen arka arkaya oluyor.ama sizin bilginize cok guveniyorum.helal sertifika demek organik setifika ile ayni anlamami geliyor acaba..bu anion dedigim ped helal sertifikaliymis.

  1. Duygu Hanım Merhaba,

   Organik sertifika demek: İçerisinde zararlı kimyasallar içermediği müfettişlerce denetlenip onaylanmış kozmetiklere verilen izin belgesi demektir.
   Web sitemin arama yerine organik yazarak ilgili makaleme ulaşıp okursanız daha detaylı bilgi elde edersiniz.
   Helal sertifika ise sadece İslami kurallara uygun olarak hazırlanan ürünlere verilen sertifikadır.
   İçerisindeki parabenle veya kimyasallarla değil özellikle domuz yağı gibi helal sayılmayan içeriklerle ilgili garanti verir. Uluslar arası Standartlar Örgütü ISO tarafından yayınlanmış bir standart olmadığından Helal Sertifikasının standartları henüz ortak bir dili oluşturamamıştır maalesef. Ürün bileşimindeki hammaddelerin İslami kriterlere uyması yeterlidir. Elbette kozmetik üretiminin koşullarına da uymak şartıyla tabii ki.
   Bir pede helal sertifikası neden gerekir inanın ben anlamıyorum.Çünkü helal sertifikası olmayan pedlerde de ne domuz ve alkol gibi maddeler zaten kullanılmaz… Neyse bazı insanların duyarlılıklarına saygı göstermek gerek.
   sevgiler

   1. Evet haklısınız..bende anlayamadim bu ayirimi..beni aydinlattiginiz icin tesekkur ederim…vakit ayirdiginiz icin cok cok tesekkurler ..sevgiler?

 26. Merhaba Ayşenur Hanım,
  20 yaşındayım ve inanılmaz gözenekli bir cildim var maalesef.Bunun için dermapen yaptırıyorum fakat pek işe yarayacağını sanmıyorum.Genosys ürünleri öneriliyor gözenekler için.Sizin bir bilginiz var mı marka hakkında? Varsa gözenek için olan bir ürününü tavsiye edebilir misiniz? Tabi sizin kendi tavsiyelerinizi de dinlemek isterim.Teşekkürler şimdiden 🙂

  1. Merhaba Leyla Hanım,
   Gözeneklerin büyüklüğü genetik olarak belirlenmiştir ama bazen uygulama hataları ve/veya hormonal sebeplerle yağ salgısının fazlalaşması durumunda da açılırlkar
   Bu videoda detaylı anlattım kulak verir misiniz lütfen?
   https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8
   Bu yazıdan da neler yapılması gerektiğine bakabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/gozenek-ve-siyah-noktalara-cozum/
   Yirmili yaşlar hormonal düzenin daha tam oturmadığı yaşlardır.
   Bu yaşlardaki bakıma da göz atın. Belki temel bakımda bir eksik yapıyor olabilirsiniz:
   http://aysenuryazici.com/20li-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Sabah akşam temizleyin, sıkılaştırıcı bir ronikle silin.
   Sonra yağ sAlgılarını düzenlemeye yardımcı bir nemlendirici sürün.
   Gündüzleri bir de SPF koruma uygulayın çünkü UV ışınlarının da yağı tetiklemesi söz konusudur.
   Genosys markasında SBT SNOW BOOSTER CANLANDIRICI VE GÖZENEK DARALTICI TONİK var.
   Dermapen yüzeyin hızlı yenilenmesine çok yardım eden bir uygulamadır.
   Gözenekler de beraberinde hacim küçültürler.
   Sabırlı olmalısınız.
   Estetisyeninize bu kaygınızı söyleyin o size izah edecektir.

   Cyrene firmasının karma ciltler için olan “Advanced Duo” ikilisi -temizleme ve tonik- size uygundur.
   Gözenek için serumunu da kullanabilirsiniz. Cyrene Skin Renewing 2% BHA Lotion Exfoliant
   BHA’larla ilgili firma sayfasındaki açıklamalara da mutlaka göz atın.
   Sevgiler

 27. Merhaba ayşenur hanım srrivectin ürünlerini tavsiye ermiştiniz çok istedim almayi ama indirimdekiler bitmiş leke serumu nu siz önermiştiniz göz kremi bitmiş bu markanın gece kremi var bana uyar mi yada daha etkili ne önerirsiniz teşekkür ederim

  1. Ayse Hanım Merhaba,
   StriVectin-EV Brigtening Serum gibi hem ton farkını onaracak hem yenilenmeyi hızlandıracak serum olarak bunlardan da faydalanabilirsiniz:
   * Lierac Luminescence Aydınlatıcı Cilt Serumu (en fazla 3 damla /sabah akşam
   * Nuxe Brightening Serum Concentre Blanchissant (sabah akşam)
   * Skinceuticals PHLORETIN, ASKORBİK ASİT VE FERULIC ASİT İÇEREN ANTİOKSİDAN JEL-SERUM
   * Göz için: Skinceuticals AOX Eye Gel 15 ML (göz)

   Bahsettiğiniz gece kremi “StriVectin-AR Advanced Retinol Night Treatment” ise , evet kullanabilirsiniz. Ama serum yerine geçmez. Serum alt tabakaya emilen daha yüksek etkinliği olan sıvılardır. Gece kreminin cildi sıkılaştıran cilt tonunu düzenleyen ve dokuya canlılık veren içeriği var. Gündüzleri SPF korumayı unutmayın.
   sevgiler

 28. merhaba ayşe hanım ben 28 yaşındayım bugune kadar hiç nemlendirici ve temizleyici ürünler kullanmadım cildim buna rağmen gayet sağlıklı fakat göz çevremde çizgiler belirmeye başladı sizden cildime uygun temizleyici tonik gece ve gündüz kremi ,serum ve nemlendirici önermenizi istiyorum .. çok araştırdım ama kararsız kaldım kimyasal ürünler kullamak istemiyorum bu arada makyaj ürünleri kullanmıyorum (fondoten ,pudra, allık vb. ) cildim çok Hassas ve çabuk kızaran bir cilt ürün kullanmaya korkuyorum hemen kaşıntı yapıyor . eczacımın dediğine göre karma bir cilt tipim varmış .yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Merve Hanım,
   Genetik yapımız , fazla sert dış etkenlere maruz kalmama gibi faktörler sizi bu güne kadar idare etmiş olabilir ancak temizleme+nemlendirme+koruma adımlarını düzenli uyguladığınızda deri sağlıklı yapısını sürdürür ve kırışıklık, nem kaybı, hassasiyet, leke, kızarıklık, siyah nokta gibi sorunlar geliştirmez.
   Web sitemin arama yerine “Gündelik İdeal Cilt Bakımı” yazarak lütfen günlük bakımın nelerden oluştuğuna göz atar mısınız?
   Hassas, çabuk kızaran ciltler genelde beyaz tenlilerdir. Onların bakımıyla ilgili makaleye de “Beyaz tenli olmanın dayanılmaz ağırlığı” ve “Hassas Ciltler Dikkat! ” yazarak web sitemde ulaşabilirsiniz.
   Sıcak, soğuk ortamlar, kimyasallar ve güneş sakınmanız gerekenler…

   Göz çevresindeki minik çizgilerin asal sebebi susuzluktur.Buna sebep yüzü sabunlamak da olabilir, UV ışınları da…
   Size Organik sertifikalı Nonique, Organique veya Cyrene ürünlerini tavsiye ederim.
   Temizleme, nemlendirme ve göz kremi olarak içerikleri size uygundur
   http://www.noniquekozmetik.com ‘dan ulaşabilirsiniz. Antiaging serisinin temizleme, tonik, gece ve gündüz ve göz kremleri size uygundur.
   Antiaging yaşlanma karşıtıdır.İlk belirtilerle beraber yaşlanmanın hızını kesmek için çalışan organik içerikleri vardır.Yaşlanınca değil, yaş almamak için kullanılması önerilir.

   http://www.organiqueturkiye.com‘dan ulaşabbileceğiniz size uygun ürünler:
   Organique Mild Cleaner Temizleme Jeli ve Toniği
   Organique Yeşil & Beyaz Çay Özlü Immuno Serum
   Organique Eternal Gold Kırışıklık Karşıtı Göz Çevresi Kremi
   Organique Pumpkin Yoğun Nemlendirici Krem

   http://www.cyrene.com.tr‘den ulaşabileceğiniz size uygun ürünler:(AB güvenlik dosyaları olan bir firmadır)
   Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel
   Cyrene Hydra Radiance Moisture Boost Facial Toner
   Cyrene Epidermal Matrix Age Defying Hyaluron 3MW
   Cyrene Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology

   sevgiler

 29. İyi akşamlar Ayşenur Hanım
  Ben diş eti problemi yaşayan biriyim diş hekimine gidiyorum ancak daha temiz içerikli bir ürünle dişlerimi temizlemek istiyorum.Sizin de içerik konusun çok titiz olduğunuzu görünce size danışabileceğimi düşündüm.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,
   Dişetinde baş edilmesi gereken mikrop virüs ve bakterilerin yok edilmesinde ozon çok iyi iş gören bir jeldir. Akşamları dişi fırçaladıktan sonra bir pompa miktarı avucunuza alıp diş etlerine parmağınızla sürüp uyursanız çok çabuk iyileşme sağlarsınız. Diş etlerinin tedavisi ssırasında en iyi destek üründür. Bildiğiniz gibi diş etleri yeterli oksijen almamaktan çekilir ve kanar.
   Ozon yağını günlük ağız bakımında kullanarak hem diş eti çekilmesinde hem kanamada size çok iyi destek sağlar .Ve gün be gün bunu gözle görebilirsiniz.(OzonLabs en yüksek ozon içeriğe sahip ozonlu yağdır tavsiye ederim)
   Sizden ricam web sitemin ana sayfasındaki arama yerine “ozon” yazın, nasıl çalıştığına dair yazım çıkacaktır, bir göz atın…
   Dişetleri tedavisi sırasında diş hekiminiz size zaten hassas diş etlerine uygun diş macununu verecektir.
   Hekime ben karışamam ama benim hassasiyetim florür konusundadır.
   Bu konuda yerli ve yabancı birçok makalede beyin sağlığı için zararları anlatılmıştır.
   Size tavsiyem “florürsüz ve hassas diş etleri” için üretilmiş organik sertifikalı olan diş macunu seçmeniz.
   Ve her akşam ozonlu jeli diş etlerine sürmeniz (Tamam tadı kötü ama sonuçlara siz de sevinirsiniz)
   Bazı organik diş macunu önerilerim:
   Apifarm Organik Diş Macunu
   naturilies diş macunu
   Parodontax diş macunu (Florür içermeyeni)
   lr microsilver diş macunu
   Curaprox Enzycal Zero Florürsüz Diş Macunu
   Bioplante florürsüz diş macunu

   sevgilerle
   Ayşenur

 30. Merhaba Ayşenur hanım,
  Gözeneklerim için Dr. Murad Pore Refining Serum aldım fakat üzerine nemlendirici sürmem gerekiyor mu illa, sürmesem daha mı az etkisini görürüm? Aynı serinin dengeleyici kremi var, 15 spf içeriyor.Ben geceleri kullanmak için aldım fakat spf içermesi gece yatarken kullanmak için uygun mu, cilde ağır mı gelir? Bir de böyle ürünlerin son kullanma tarihinde 24m, 6m vs. yazıyor.Açıldıktan sonra 24 ay içinde kullanma hakkın var anlamına geliyormuş.Bu üretim tarihi ne olursa olsun siz açmadıkça bozulmaz gibi bir şey mi? İşin içinden çıkamadım..Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler 🙂

  1. Merhaba Ahu hanım,
   Web sitemin arama yerine “Kozmetiklerin son kullanma tarihi” yazarsanız tüm sorduklarınızın cevabı olan bir yazı karşınıza çıkacak 🙂
   Lütfen göz atar mısınız?
   24M demek, açıldıktan sonra 2 sene ürün kullanılabilir demektir.
   Açmazsanız bile ürünün son kullanılma tarihi de tüp/kavanoz ibarelerinde vardır.
   Stoklamayın kozmetikleri 🙂 Bir krem zaten 50 ml ile mesela düzenli kullanımla 1,5-2 aya biter…
   Alıp arada bir sürmekle de zaten fayda görülmez. Deriyi düzenli temizleyip nemlendirmek gerekir.
   Ve bunun için beş altı krem almayız bir tane kremimiz olur, biter yenisini alırız.
   SPF li kremler geceleri kullanılmaz.
   SPF dediğiniz, kremin içerisinde olan ve UV ışınlarını emen/veya ayna gibi geri yansıtan maddelerdir.
   Cilt üzerinde örtü oluşturur ve gece UV ışınları olmadığı için SPF’li kremi gece kullanmak deriye gereksiz bir yük/örtüdür.
   Geceleri gece kremi kullanılır 🙂
   Yaşınızı yazmamışsınız eğer 20’li yaşlardaysanız bu videoyu izler misiniz?
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY&t=3s
   İri gözeneklerin oluşma sebebi ve neler yapılabileceği hakkında videom:
   https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8&t=50s
   Yazıya da arama yerine “Gözenek ve siyah noktalara çözüm” yazarsanız gözeneklerin küçülmesi için sürdüğümüz serumları nasıl kullanmamız gerektiğini sırasını anlattığım yazıma ulaşabilirsiniz.
   Rutininiz şöyle olmalı:
   Sabah:
   Temizle/tonikle
   serum uygula
   SPF koruma sür
   Gece:
   Temizle/tonikle
   serum uygula
   Gece nemlendiricisini/dengeleyici kremi sür.

   Sevgilerle

 31. Merhabalar ben 27 yaşındayım beyaz tenliyim ve hassas bi cildim var ve güneşten dolayı çok çabuk lekelenme oluyo yüzümde zamanla onlarda bene dönüşüyor güneş kremsiz zaten asla çıkamıyorum ama onun dışında lekeler için ne önerirsiniz tritone kullandım ama artık çok faydasını görmüyorum bide cildim normalde kuru ama t bölgem yağlı burnumda siyah nokta oluyo sürekli neostratanın nemlendiricisini kullandım ondan da çok memnun kalmadım birde göz altlarımda morluk hafif torbalanma ve Yen’i Yen’i oluşan kaz ayakları mevcut bana hangi ürünleri önerirsiniz acaba çok teşekkürler

  1. Merhaba,
   Beyaz tenlilerin dikkat etmeleri gereken bakım rutinini ,web sitemin arama yerine “Beyaz tenli olmanın dayanılmaz ağırlığı” yazarak ulaşabilirsiniz.
   Doğuştan lekelenmeye müsait ince bu ciltlerin yaz kış SPF kullanması ve 2-3 saatte bir yenilemesi gerekir. Yazıda detay var. (Yoksa lekelenir)
   Leke konusunda hızlı ve net bilgi alabileceğiniz videom: https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE&t=139s İzlemenizi rica ediyorum.
   Tritone içeriğinde ciddi miktarda leke açıcı maddeler var. %2 Alfa-Arbutin, %2 Kojik Asit, %0.1, Glabridin (Licorice Extract), %2 Vitamin C (Askorbik Asit), %6 Glikolik Asit.
   Açılmayı görmek için en az 6 ay, hem sabah hem akşam düzenli kullanmanız gerekir. Beraberinde güneş koruması ile tabii ki 🙂
   Videoda anlattım: Kozmetikle açılmayan lekelere ecza, ecza ile de açılmıyorsa medikal müdahale gerekir.
   Eczacınıza danışarak expigment kullanıp kullanamayacağınızı sorabilirsiniz.
   Bunun içeriği daha kuvvetlidir.Ancak çok dikkatli kullanım gerektirir. Eczacı size detaylı bilgi verir.

   Herkeste T bölgesi daha yağlıcadır çünkü burası kalın deridir ve çok sayıda yağ salgı bezi vardır.Haliyle daha çok gözenek genişlemesi ve siyah nokta burada oluşur.
   Soyulan siyah nokta maskelerini banyo çıkışı haftada 1-2 kez uygulayıp soyarsanız, ağda gibi siyah noktaları çeker çıkartır.
   Bir daha oluşmaması için de sabah akşam temizleme+ toniklemeye + nemlendirici uygulamaya disiplinle uymanız gerekir.
   Cyrene firmasının size uygun yıkama jeli, toniği ve yağsız hafif nemlendiricileri var.
   Sayfalarına tıklayarak cilt tipine uygun seçimleri yapabilirsiniz.
   Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel
   Cyrene Hydra Radiance Moisture Boost Facial Toner
   Sonra leke serumunu -veya eczacınız onaylarsa expigmenti 1 ay- kullanın.
   Cyrene Dark Spot Corrector Serum Niacinamide %5
   Nemlendirici: Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology
   Cyrene göz kremi morluklar ve yeni başlayan çizgiler için size uygundur.
   CyrenEye Absolute Göz Kremi
   Detaylı bilgiye “Göz Etrafında Halkalanma Morluk” başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

   Sevgiler
   Not:Güneş kremleri 2 saat sonra yüzeyden akar ve etkinliğini yitirir. SPF koruma kullansanız bile leke geçmiyorsa UV korumasını yenilemediğiniz içindir…
   Krem sürmek 2 saat sonra zor geliyorsa sprey SPF bioderma kullanabilirsiniz.

 32. Merhaba Ayşenur Hanım ,
  Cilt bakımında sizce organik içerikli olması ne kadar önemli örneğin alkol içermeyen ve bana uygun olduğunu düşündüğünm bir ürünü sırf içinde parfüm var diye emin olup alamıyorum.Yüksek fiyatlı markaların daha iyi olabileceğini ya da daha etkili olabileceğinı düşünüyorum ama onların da çoğunda parfüm alkol gibi içerikler oluyor.Organik markaların daha uygun olması ve çok meşhur olmaması da (en azından çevremizden pek duymamız) beni tereddüte düşürüyor ya da her organik markada uygun içeriği bulamıyorum.Tam olarak organik mi emin de olamıyorum zaten bütün markaları bilemediğimden. Mesela içinde 6 tane yağdan oluşan organik bir ürünün yüzü tüylendirmesinden korkuyorum.Bu konuda sizin tüylerin sadece hormanal olarak artacağıyla ilgili bazı yazdığınız cevapları okudum bu biraz rahatlattı beni . Aslında bu kadar takılmamın sebebi benim cilt hastalığım var su anda e vitamini takviyesi balık yağı gibi takviye alıyorum bundan önce kullandığım ilaç yoğun tüylenme yaptı bundan dolayı şimdi kullanacağım ürünlere karar verirken zorluk yaşıyorum.Sizin bana önerebileceğiniz markalar nelerdir.Yardımlarınız için çok teşekkürler.

  1. Merhaba Aslı Hanım,
   Organik hammadde kullanılması derinin zarar görmemesi, alerjik tepki verme olasılığını azaltması bakımından önemli. Bazı kimyasallar bir sorunu düzeltmek için kullanılırken ciltte farklı bir sorun oluşmasına da sebep olabiliyor. Bunun için organik içerikli olması yeterli değil, organik sertifikası da olması lazım.
   Web sitemin arama yerine “Organik kozmetikte kimyasal yok mu?” ve “Organik Kozmetik Ne Demek” yazarak çıkan makalelere bakarsanız sertifikalı kozmetiklerde hangi zararlı kimyasallardan korunduğunuzun onaylı olduğunu görebilirsiniz.
   Kozmetiklerde parfüm ve alkol dışında da zararlı kimyasallar var.
   Organik kozmetiklerde de alkol olabilir. Bunlar meyveden elde edilen alkol olduğundan * işaretiyle işaretlenir.
   TAM OLARAK ORGANİK OLDUĞUNDAN EMİN olmak için ürün üzerinde serrtifika logosunu bulmanız gerek.
   Tüylenme içeriden oluşur.
   Dışarıdan tüylenme bu kadar kolay olsaydı keller kel kalmazdı.Sürer tüy çıkarırlardı. Tüy içeriden beslenir ve tutunur bu da hormonal bazı artışlardan etkilenir 🙂
   Muhtemelen kullandığınız ilaç da bunu dürtmüştür.
   Cilt hastalığınız nedir bilmiyorum. Dermatit, lupus gibi bir sorunsa zaten organik sertifikalı olanlar dışında temizleyici ve nemlendirici kullanmayın.
   ekoorganik.com sitesinde tüm ürünlerde sertifika görebilirsiniz.
   Sante, Logona,Lavera,Aloree, Eco Organics, Heliotrop gibi markalar var.
   Cilt tipinizi yazmadığınız için size tek tek seçip yazamıyorum.
   Siz oradan seçebilirsiniz.

   Sevgiler

 33. meraba Ayşenur hanım.20 yaşındayım ve gözenek ve siyah nokta sorunum için ürünler aldım ama bunlar anti-aging etkiliymiş.bir sorun olur mu kısa vadede yada uzun vadede? ilerde kullandığım anti-aging ürünler işe yaramaz diye korkuyorum yada bu ürün cildimin dengesini bozar da ileride cildim tembelleştiği için daha hızlı yaşlanırım diye 😀 antiaging vitamin kapsülleri oral yolla kullanınca bedenimiz içerden üretmemeye başlıyo ve bu yüzden genç yaşlarda kullanmak sakıncalı gibi bir şey okumuştum bir yerde.bu yüzden aynı mantıktır herhalde diye düşündüm..bi de Strivectin LABS 5 Minute Weekly Glycolic Peel diye bir ürün var bu da antiaging etkili ama gözenekler için harikaymış.çok mu yüklenirim acaba böyle sürekli haftalık yüzümü soyarak, ilerde daha kötü olur diye korkuyorum yada ürünleri bıraktığımda cildim eskisinden daha kötü olur diye 🙁 ama istiyorum 😀 biraz fazla sordum sanırım..kusura bakmayın.Ama siz çok güzel yol gösteriyorsunuz açıkçası…Şimdiden teşekkür ederim :)))

  1. Nazlı Hanım Merhaba,
   Web sitemin arama yerine “İnternette En Çok Sorulan Güzellik Sorularına Cevaplar ” yazarsanız karşınıza bir makale çıkacak:) Orada Yüze sabah akşam krem sürmek deriyi sarkıtır mı? başlıklı bölümü okumanızı rica edeceğim.
   Kremler derinin yaş almasını önlemek içindir. Deri dış etkenlerden ve içeriden yaşlanır. Antiaging demek yaş almasını önlemek demektir. Yani deride işler yolunda gitmemeye başladığında kırışık olur.Antiagingler bu işlerin yolundan çıkmaması için çalışır. Kırışık düzeltmek için değil.
   Metabolizmanız normal şartlarda 26 yaş civarı yavaşlamaya başlar. Dolayısıyla sizin 20’li yaşlarda antiaging kullanmanıza gerek yok. 26-27 Civarı başlamanız daha doğrudur.
   Web sayfamın arama yerine “Antiaging ne?” yazın… Tüm açıklamaların olduğu yazı karşınıza çıkacaktır.

   Aldığınız gözenek ve siyah nokta sorunu için olan ürünler AHA veya BHA lı ürünlerdir. Bunlar derinin yüzeysel olarak yenilenmesine de yardım ettiği için angiaging olarak da nitelenebiliyor.
   Siyah nokta ve gözenekler için ne yapmanız gerektiğini anlattığım youtube’daki bu videomu izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8&t=84s
   Gençlerin cilt bakımını anlattığı videomu da izleyiniz lütfen: https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY&t=3s
   Strivectin’in haftalık glikolik asitle soyma peelingi şu an eğer AHA veya BHA kullanıyorsanız gereksizdir.
   Aynı soyma işleminin daha kuvvetlisidir.
   Üstelik bunu kullanırken asla SPF korumayı aksatmamanız gerek yoksa yüzünüz leke olur.

   Sizin yapmanız gereken: Düzenli sabah akşam temizleme tonikleme
   Ardından BHA/AHA ürününü sürmek
   Gündüzleri üzerine SPF 30 bir güneş koruması sürüp, 2-3 saat sonra yenilemek.

   Gözenek ve siyah noktalar için bu yazıya da göz atınız: http://aysenuryazici.com/gozenek-ve-siyah-noktalara-cozum/
   Siyah maskeler var, siyah noktaları gözenek içerisinden ağda gibi çekip çıkarma konusunda gördüğüm en iyi maske bunlar.
   Haftada 1-2 bunu uygulayıp iyice kuruyunca soyarak çıkartın. Ardından yüzü tonikle silin.
   Çok faydasını görürsünüz.
   sevgiler

 34. Merhaba ayşenur hanım 40 yaşındayım cildim çok kuru gözaltı morluklarım var birde alın bölgem ve iki kaş arasında kırışıklarım var bana önerebileceğiniz krem ve serumlar varsa çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Alev Hanım Merhaba,
   Hormonal düzenin yavaş yavaş azalmasıyla deride kuruluk ve su kaybı da görülmeye başlar.
   Temel bakım dediğimiz temizleme nemlendirme ve güneşten koruma olarak 3 adım olarak tanımladığımız CİLT BAKIMINI düzenli uygularsanız bu hırpalanma ve kurumayı en azda tutarsınız.
   Hiç uygulamayan ve deriyi dış etkenlere karşı korumayan insanlarda kuruma ve zarar daha yüksek olur maalesef 🙁
   Nasıl bakım yaptığınızı bilmiyorum?
   Sabunla yüzü temizlemeyin, misel su ile silin.
   Ardından yenilenmeyi destekleyen bir serum sürün. 3-4 damla. Bunu deri çabuk emer.
   Göz çevresi kreminizi uygulayın.
   En son nemlendirici/onarıcı kreminizi sürün.
   Mart-Ekim ayları arasındaki sürede gündüzleri=> SPF 30 bir koruyucu ile güneş ışınlarından deriyi koruyun.

   Web sayfamın arama yerine “Kırklı yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?” yazmanızı ve çıkan makaleye göz atmanızı rica edeceğim.
   Uygulama videolarımı da youtube’da bulabilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=66s

   Kaşlar arası ve burun kenarından çeneye doğru inen çizgiler, mimiklerin kat yerleridir ve derinin elastikiyeti zayıfladıkça derinleşirler.
   Size tavsiyem kaş arası için botoks yaptırın -veya sadece o çizginin içini doldurabilir dr.- Basit ve hızlı bir işlemdir.
   Günlük kullanımınız için her adımdan 3’er öneri yazıyorum siz seçersiniz:
   Temizleme misel su :Bioderma H20 Misel su, Bionnex Misel su, Cyrene Searene Skin Drink Micellar Water with Hyaluronic Acid…Bunlardan kullanabilirsiniz. Durulama gerektirmez.
   Serum: Cyrene Retical Smart CompleX4 Serum , HC Anti-Wrinkle Serum Kırışıklık Karşıtı Bakım Serumu ,
   Nemlendiric/Onarıcı Activar Ac 11 gece ve gündüz kremleri , HC Anti-Wrinkle Krem Kırışıklık Karşıtı Bakım Kremi, L’OCCITANE Shea Ultra Rich Comforting Cream

   Gözaltı morluklarının genetik yatkınlık mı yaşam şartlarından mı olduğuna da göz atmanız için lütfen web sitemizn arama yerine “Göz Etrafında Halkalanma Morluk ” yazarak lütfen çıkan makaleyi okuyunuz.
   Lierac Diopticerne Eye Contour 10 Ml Koyu Halkalara Karşı olan kremi VEYA Novexpert Expert Anti-Dark Göz Altı Morluk Karşıtı Kremi sabah akşam düzenli kullanmanız sorunu hafifletir.
   Sevgilerle

 35. Merhaba Ayşenur Hanım,

  38 yaşındayım,cildim kuru ,uzun süredir alnımda melasma ve dudak üzerinde lekelerim var, çeşitli ilaçlarla kışın geçiyor yazın geri geliyor.Uzun süredir düzenli Estee Lauder’ın ANR serumunu ve gündüz gece kremlerini kullanıyorum,ancak yapı itibariyle yanaklarda hafif sarkmalar olacak gibi görünüyor.Enteresandır uzun yıllar Lancome kullananların ciltleri pırıl pırıl ve kırışıksız,ikilemdeyim düzenli kullanımdan mı yoksa markadan mı ?

  Ürünlerimi değiştirmeyi düşünüyorum Skinceuticals ve Institude Estederm ve Lancome arasındayım. Bu markalar için ne düşünürsünüz zira hepsi oldukça fiyatlı … Yaş itibariyle lifting içerikli ürünlere geçmeli miyim ?

  Bir de PCO maskeyi almayı planlıyorum ,sizden ricam gözenek sıkılaştırıcı bir peeling önerir misiniz ? Cildimi Biodermanın H20 su ile temizliyorum,ayrıca yıkamıyorum sizce yeterli midir ?

  Güneşten korunmak için Daylong Actinica kullanıyorum, Daylong’un en iddialı ürünü,günde tek kullanınım yeterli olduğu konusunda iddialılar…Siz ne dersiniz ?

  Çok sordum ,şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Merhaba Eda Hanım,
   Deride yaş alma 26-7 yaş civarı başlıyor; alt tabakadaki bu düzensizliğin izleri yüzeyde 4-5 yıl sonra gözle görünmeye başlıyor. Antiaging veya lifting etkili ürünleri bu sorunu hissettiğiniz an kullanmaya başlamalısınız.
   Çünkü elastikiyette bir sorun görülmeye başladıysa kolajen üretiminde bir tembelleşme başladı demektir.
   Elbette genetik yatkınlığınız, yaşam koşullarınız, yaşadığınız coğrafyadaki sert UV ışınları, düzenli bakım çok önemli ama kişiye özel de bazı durumlar derinin erken gevşemesine sebep olabiliyor. Sert ve uzun süreli diyetler, aşırı kilo kaybı, narkoz alımı, bazı -içsel- hormonal sorunlar gibi cilt elastikiyetini yaşamınıza göre değiştiren faktörler de var.
   Skinceuticals ürünlerinden birkaç serum ve göz kremi kullandım.
   İçerik olarak gayet etkili içerikleri olan bir marka.
   Estee’nin meşhur night repair’ini de çok başarılı buldum. Lakin Lancome’dan ürün kullanmadım. Kötü olduğundan değil; Christian Dior’da 5 yıl teknik müdür olarak çalıştığımdan sanırım 🙂 Elim gitmedi hiç…
   Mutlaka arge’lere çok yatırım yapan markalar gibi iyi kremleri olmalı ama ben bir fikir beyan edemiyorum…

   Bioderma H2o bir misel sudur.
   Misel sularla temizledikten sonra suyla yıkamaya gerek yoktur.Ama siz cildinizde su hissetmeyi seviyorsanız.Temizleme ardından su çarpabilirsiniz. Sorun yok…
   Misel suyla ilgili videoma https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc ve lekelerle ilgili videoma https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE bakmanızı rica edeceğim.
   Çünkü uzun zamandır var olan lekeler kozmetiklerle açılması zor lekelerdir.Paranıza da emeğinize de yazık.
   Ecza, ecza ile olmaz ise de dermatolog ile leke açma yapmanız lazım….

   PCO maske 12’lik kurutadır ve bir kür süresince aralıksız devam edilerek kullanılması gereken plasenta bombardımanıdır.
   Haftada 2 kez geceleri, temizlenmiş cilde başka hiç bir şey kullanmadan uygulayın. Kağıt maskeyi 25-30 dak sonra çıkarıp atın.
   Kalan sıvıyı yedirin. Uyuyun. Çünkü yüze 6 saat su değmemesi gerekir.
   12 maske 1,5 ayda biter. Sonrasında devam etmek için haftada 1 kullanabilirsiniz.
   Daylong güneş koruması hiç kullanmadım ama tüm güneş ürünleri, siz terledikçe derinin salgılarıyla yüzeyden akar gider. Suya gideikten sonra ve her 2-3 saatte bir yeniden sürülmesi gerekir. Hiç bir güneş koruması mümkünü yok tüm gün koruyamaz. Bu tabaka yüzeyden akar…. Tüm güneş koruma ürünlerinde korumanın sürmesi için terledikten,yüzdükten veya havluyla kurulandıktan sonra uygulama işlemini tekrarlamanız gerekir.
   Bahsettiğiniz güneş korumasını yaşamayan bir yüzeye sürdüğünüzde tüm gün koruma tabakası iş görebilir..
   Ama ciltte değil.
   Sevgilerle

 36. Merhaba Ayşe Hanım,
  Ellerimde 7-8 yıldır geçmeyen başlangıcı fındık tanesi kadar en sonunda tüm avuç içini kaplayan egzama yaraları vardı Kullanmadığım ilaç ve eczane grubu nerede ise kalmadı .En sonunda LR in dermaintense ve acil yardım spreyi ,concentreated cream ve aloe veralı ürünlerini kullandım şu an ellerim eskisine göre çok çok iyi .Bunu da sizinle paylaşmak istedim.İyi günler.

  1. Çok mutlu oldum.Allah herkese nasip etsin Fatma hanım.Aloe vera dermatit ve egzamada çok iyi sonuçlar alınabilen bir bitki…
   Sizden ricam bu sorunun geçmesi için neler yapılabileceğini anlattığım ve Dermatolog Dr Erçin Özüntürk’ün araştırmalarını da aldığım yazıma göz atmanız.
   http://aysenuryazici.com/egzama-ve-dermatit-cilt-bakimi/

   Sağlıcakla kalın.
   Sevgiler

 37. Merhaba Ayşenur hanım 40 yaşındayım cildim çok kuru gözaltı morluklarım var .Birde iki kaş aramda çizgiler ve alın bölgemde kırışıklar var bana önerebileceğiniz krem ve sereumlar varsa çok mutlu olurum . Shıseıdo ürünleri benim cilt yapıma uygunmudur . Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim

  1. Alev Hanım,
   Size 2 kere yazıt yazdım ama görmediniz herhalde. Mail adresinize de cevabı bir daha yolladım 🙂
   Bu sayfanın sonlarında var sorularınızın yanıtı:
   http://aysenuryazici.com/kullanmakta-oldugum-cilt-bakim-urunleri/
   Shiseido’nun Benefiance ve Bio Performance serisi size uygundur,Göz maskeleri mucize gibi ben çok memnun kalmıştım.
   Shiseido’nun pudrası ve göz maskeleri aldığı paranın hakkını veren ve benim kullandığım ürünleri…
   Diğer ürünleri deneme şansım olmadı.
   Ama marka içeriklerde bonkör davranıyor.

 38. Ayşenur Hanım merhaba,
  60 yaşındayım ve cildim oldukça kuru , yaklaşık olarak 20 yıldır Roc ürünlerini aksatmadan kullandım, makyajım olsa da olmasa da her gece kremlerimi sürmeden cildimi temizleyip temiz cilde sürdüm. Bu yaşıma kadar cilt temizliğime çok dikkat ettiğim ve israrla düzenli olarak kremlerimi kullandığım için sanırım kuru cilde sahip olmanın dezavantajlarını hiç yaşamadım. Ama arada sırada nem dengesi için farklı kremler de kullandım.(Estee Lauder,Clarins). Sadece Kiehl’s göz çevresi ve serumundan memnun kaldım ama aynı anda gündüz ve gece kremi olarak Roc ve Nuxe kullandığım için hangisi ile özellikle göz çevremdeki çizgilerin inceldiğini ayırt edemedim. Bir de Kiehl’s’in antiaging etkisi var mı? Artık dermokozmetik ürünler kullanmak istiyorum, kuru bir cilt ve yaşımı da gözönüne alarak önerilerinizi rica ediyorum. Eczanede Teoxan önerildi, Teoxan ile ilgili öneriniz nedir ve gündüz/gece için başka hangi ürünü almalıyım? Şu an özellikle dikkat edeceğim bölge göz çevresi. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
  Sevgilerimle

  1. Merhaba Perin Hanım,
   Malesef yaşla beraber (benim de aynen sizin gibi) hormonal değişimle de beraber, derinin su tutma kapasitesi azalıyor. Yağı da…
   Teoxane, ilk göz altı ışık dolgusunu üreten markadır. Şimdi de cilt bakımı ürünleri var.
   İsviçre laboratuvarlarının bir markası. İçerikleri oldukça iyi. (Esthederm gibi kaliteli içerikli)
   Ben hiç bir ürününü denemedim , ancak formüllerden kuvvetli etken maddelere bakabiliyorum.
   Matrixyl 3000 iyi bir dirileştiren etken maddedir.. Deriyi dolgunlaştırır, antiaging etkisi vardır.
   Teoxane Advanced Filler Anti-Wrinkle Cream 50 ml Kuru Cilt sabah akşam kullanabilirsiniz.
   Ama altına TEOXANE RHA SERUM kullanın. Hyalüronik asit seviyesi oldukça yüksek.
   Skinceuticals’in yeni çıkardığı H.A serumu gibi.
   Bu serumu bitirdikten sonra Teoxane RHA x Vcip Serum ile devam edin.
   Cildiniz oldukça toparlanacaktır.

   1- Cildi temizlerken jel değil, misel su kullanın. Kuru ciltlerin can kurtaranıdır.
   Teoxane RHA Micellar Solution
   2- Göz çevresinin nemini yeniden yükleyen kremleri metal uçlu aplikatörlü.
   Hem bir drenaj yapıyorsunuz uygularken.
   Teoxane Advanced Eye Contour
   Bu ürün, strivectin’in 360 eye serumuna çok benziyor.
   Mükemmel iş gören bir serumdu ama şu an piyasada yok sanırım Türkiye dağıtımcısı el değiştiriyor.

   Kiehl’s in antiaging ürünleri var tabii.
   Super Multi-Corrective Eye-Opening Serum, Super Multi-Corrective Cream, Rosa Arctica ve Midnight Recovery serisi, Powerful Wrinkle isimli ürünleri, Hydro-Plumping Re-Texturizing Serum Concentrate, Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate ürünleri yaşlanma karşıtı hem çizgiler hem dolgunluğu artırma amaçlı etken maddeler içeren ürünleridir.

   “PCO yüz maske”lerinden de bir kutu kür yapabilirsiniz.
   Plasenta içeriklidir. Haftada 2 gece, başka hiç bir şey sürmeden temizlenmiş yüze sadece bu maskeyi yapıp uyuyorsunuz.6 Saat yüze su değmemesi gerektiği için gece kullanımını öneriyoruz.
   Kutuda 12 maske var ve göz altlarını da kapsıyor.
   12 maske 1,5 ayda bitiyor.
   Devam etmek isterseniz haftada 1 gece uygulayarak diğer kutuyu bitirirsiniz.
   Oldukça yenileyici bir üründür.

   sevgilerle

   1. Sevgili Ayşenur Hanım,

    Çok teşekkür ederim,bilgiler çok değerli, önerilerinizi dikkatlice okuyup uygulayacağım.

    Sevgiler
    Perin Demir

 39. Merhaba ayşenur hanım Brigtening program serum concentre blanchissant 3264680003769 ve lot:Z212L855 gibi numara lar var hangisi nden öğrenebilirim tarihi geçmişmidir 12 M yazıyor açıldıktan sonra 12 ay kullanım süresi ama üretimini merak ediyorum .Strivectin ar advenced retinol night treatment 177770026 ve altında 2483A1 bu yazıyor M 24 var kullanım süresi 24ay ama üretim başlangıcı ne olmalı yardım edebilirmisiniz tesekkurler

  1. Ayşe Hanım Merhaba,
   Ürün açıldıktan sonra yaşamaya başlar ve eğer aldığınızda açılmamışsa açtığınız tarihten itibaren 24 ay kullanabilirsiniz.
   Zaten bu ürün 2 ayda biter :))

   “batch kodu” kutunun altında, yan tarafında yazan ve içinde harf de bulunduran kodlardır.
   Sizin buradaki batch kodunuz bu=> Z212L855 ve Bu =>2483A1
   Bunlar kabartma mıdır bilmem ama genelde kabarık konulur bu….

   Diğer numara barkod numarası olmalı.
   Şüphelendiğiniz kozmetikteki batch kodunu girerek raf ömrünü de üretim tarihini de öğrenebileceğiniz internet sitesi burasıdır:
   http://checkcosmetic.net/

   Verdiğiniz kodların hepsini site reddetti. Bir tek 2483A1 kodunu kabul etti 🙁
   Diyor ki: Ürününüz 05 Eylülde 2013’te üretildi. Bundan itibaren genel ömrü 36 aydır. Date of manufacture:
   (5 of September, 2013 General shelf life: 36 months)
   Bu hesapla 2016 yılının eylülünde bitmiş görünüyor.
   Siz de bakınız lütfen…

 40. Teşekkür ederim ayşenur hanım evet baktım 2side raf omrunu tamamlayali baya olmuş iade edeceğim umarım sorun çıkarmazlar?

  1. Eğer sorun çıkarırlarsa Kaymakamlıktaki tüketici hakları yerine 5 dakika uğrayarak şikayetçi olabilirsiniz.%100 haklısınız ve özürlü mal satan olarak hem ceza alırlar, hem firma ismi de ayıplı mal satan kişi sayılır 🙁
   Türkiye’de en iyi işleyen kurumlardan biri Tüketici haklarıdır.
   Bulunduğunuz şehirdekini bulunuz. Başvurunuz. (Umarım gerek kalmayacak kadar saygılı satıcılar olurlar)
   http://www.milliyet.com.tr/tuketici-haklarinizi-biliyor-pembenar-detay-guzellik-2009027/

   sevgilerle

 41. Ayşenur hanım ben 21 yaşındayım. yüzüm normalde sivilceye meilli.sivilce için differin uyguluyorum.çok beyazım. sanıyorum güneş kreminin açılış tarihi geçtiğinden alnımda bir sürü kabarcıklar oluştu moralim çok bozuluyor.(coppertone ondan cok memnundum kalkmıs ama) bana hangi güneş kremini önerirsiniz ?acilen güneş kremi almam gerekiyor korumam gerek.

  bi de göz altımda ince cizgiler belirdi doktorum nemlendrme yeter dedi neutrogena verdi ama o da kalkmış.Siz ne önerirsinz?

  yüzümü memnun kaldığım bir kalıpla temizliyorum(armilda diye bi marka) ve neutrogena nemlendirici kullanıyorum bunlardan memnunum. Tüm bakımım bu kadar.
  Teşekkürler

  1. Merhaba,
   Yirmili yaşlardaki bakımın detaylarını hem videomda anlattım izler misiniz lütfen?
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY

   Hem size özel yazdığım yazıda 20’li yaşlardaki sorunları ve takip edilmesi gereken bakım rutinizi.
   Okur musunuz lütfen? https://aysenuryazici.com/20li-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Armilda yüz temizleyici kalıp iyi bir temizleyici. SLS, paraben, renklendirici,parfümn içermiyor.
   Lakin pH’ının kaç olduğuna dair bir ibare yok.
   O sebeple bu sabunla cildi temizledikten sonra lütfen içinde çayağacı yağı olan bir tonikle cildi silin, sonra nemlendiricinizi sürün.
   Zaten geceleri differin sürüyorsunuzdur nemlendirici yerine.
   Ama gündüzleri nemlendirici+ spf koruma uygulamanız gerek. Differin bir ilaçtır ve UV ışınlarından özellikle korunmanız gerektiğini prospektüste altını çizerek söylüyor.
   Sivilceye meyilli olması hormonal gelişim sebebiyledir.
   “sivilceye meilli ama aktif sivilce yok çıkınca falan uyguluyorum.herşeyi belirtmek istedim” demişsiniz ayrı bir mailde ve ya da yves rocher nin temizleme jelini bi kaç kere denedm o yapmıs olabilir”demişsiniz.
   Yves Rocher’in cilt temizleme jelini 1-2 kez uygulamakla sivilce oluşmaz.
   Yukarıdaki videoda size detaylı anlattım bakımınızı burada bir daha yazıp sözü uzatmayayım 🙂
   “hamilton optimal iyi bir seçim mi sizce” diye de sormuşsunuz 🙂
   Hamilton Everyday Face Spf50 size uygun.
   Cosmed’in yağlı ciltler için olan Cosmed Yağlı/Akneli Ciltler İçin Güneş Kremi Spf50 kullanabilirsiniz.
   Bioderma Photoderm AKN Mat Karma ve Yağlı cilt için olan koruma size uygun
   Avene Cleanance Solaire SPF 50 size uygun
   Uygun olanı seçebilirssiniz.
   Unutmayın güneş kremleri akşam yüzeyden iyi temizlenmeli. Bunun için sabununuzu bir süngerle yüzde köpürterek yıkamanız iyi olur.
   Sevgilerle

   1. ben de armilda kullanıyorum zaten .dediklerinizin hepsi benm rutinim. çok teşekkürler.
    ağrılı kistik bir sivilce çıkmak üzere kıpkırmızı orası ama ucu yok.differinin faydası olmuyo böyle sivilcelere. çay ağacı yağı sürüyorum.yapabileceğim bişey var mı. (hormonal sorunum yok)
    Her şey için teşekkürler.

    1. Merhaba,
     Armilda kullandığınızı söylediğiniz için gidip pH bilgilerini aradım 🙂 Ağrılı kistik sivilceler bakterilerin tıkanan gözenekte oluşturduğu bir sorun ve differin topikal bir retinoid.
     Yani bununla baş etmek için kullanılıyor ama doktorun dediği süre boyunca, kullanmak gerek (1-2 ayda geçmeyebiliyor) bazen başka ilaçlarla sabah/akşam kombine edilerek kullandırılıyor.
     İnanın çay ağacı yağından daha kuvvetli differin 🙂
     Lokal kurutucu kullandınız mı hiç ? Neutrogena’nın şu meşhur microclear -4 saatte söndüren- Visibly Clear Hızlı Etkili Akne Jeli ?
     Bu kırmızı iri olanlarının üzerine kullanılabilir.
     Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart