Kozmetiklerde Koruyucular

Kozmetiğinizin son damlasına kadar sağlıklı kalması için formüle bazı içerikler eklenir. %100 Doğal dediğimiz şey yoktur! Kullandığınız bahçenizdeki nar ağacının narı bile kimyasallarla yer altı sularıyla kökleri temas halinde bir ağaçtan, zirai ilaçlardan vs muaf değildir.
Organik, kozmetik ürünlerin bile koruyucu içermesi gerekir. Bunlar bile bazen hafif derecede tahriş edici olabilirken, geleneksel koruyucularda bulunanlardan daha az risk taşırlar.
Bu sebeple kendi ürününüzü seçerken nelere dikkat edebileceğinizi anlatmak amacıyla bu yazıyı derledim. Kozmetik içeriği nasıl okunur başlıklı videomu izleyerek de formülde hangi maddenin ne kadar az/çok kullanıldığını siz kendiniz görebilir, içerik değerlendirebilirsiniz.

Organik kozmetikte izin verilen en yaygın koruyucular:
potasyum sorbat (INCI: potasyum sorbat)
benzil alkol veya Cosgard (INCI: benzil alkol)
sorbik asit (INCI: sorbik asit)
benzoik asit (INCI: benzoik asit)
dehidroasetik asit, DHA veya Geogard (INCI: dehidroasetik asit)

Tamamen doğal koruyucular da var: Bazıları ticari kozmetiklerde bulunabilir, ancak çoğunlukla ev yapımı kozmetikler yapmak için kullanılırlar:
meyve veya tahılların fermantasyonundan kaynaklanan doğal alkol
EPP, greyfurt çekirdeği ekstresi veya Citrus grandis çekirdeği ekstresi
Leucidal veya Leuconostoc / Turp Kökü fermenti: Turpların Leuconostoc kimchii ile fermantasyonu ile elde edilir,
Naticide veya Plantaserve Q

NOT: Burada uçucu yağların zaten “doğal koruyucular” olduğunu söyleyebilirsiniz. Bunun cevabı hem evet hem hayırdır. Uçucu yağlar gerçekten de antibakteriyel, antifungal ve antiviral özellikler içerir, ancak kozmetik yapmak için pek yeterli/uygun değildir.
Bu nedenle, uçucu yağlar, kozmetik ürünlerinizin korunmasını, bunları içermeyen bir ürüne kıyasla iyileştirebilir, ancak kesinlikle koruyucu olarak kabul edilmezler. Bu yüzden 3 damla Çay Ağacı eklediniz diye kreminizi 3 ay saklamayı beklemeyin!

Kaçınılması Gereken Antimikrobiyal ve antifungal Koruyucular

Bazı koruyucular pek sağlıklı değildir ve tartışılmaktadır. Bazıları ise kanıtlandıysa da diğerleri için şüpheler devam etmektedir. Bunların en tanınmış olanlarından bazıları:
Parabenler
Yapılan kapsamlı araştırmalara göre, bu bileşikler insan vücudundaki enzimler tarafından parçalanmamaktadır ve bu da uzun süreli kronik toksisite anlamına gelmektedir. Bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmış ve çeşitli hipotezler yapılmıştır. Bunlardan biri, parabenlerin östrojen benzeri olması, bu da onların meme kanseri görünümündeki etkilerini açıklar. Bir diğeri parabenlerin üreme etkileri olduğunu açıklıyor. Kesin olan şu ki, uzun zincirli parabenler en riskli olanlar
2014’e Zopropilparaben, İzobütilparaben, Fenilparaben, Benzilparaben ve Pentilparaben yasaklandı. Metilparaben ve Etilparaben hala güvenli kabul ediliyor.
Tüm bu hikaye ile “parabensiz” sözü gerçek bir ticari argüman haline gelmiştir. Üreticiler ürünlerinde paraben kullanmıyorlarsa, başka herhangi bir koruyucu kullanma hakkına sahip olduklarını ve bazılarının ne yazık ki parabenlerden daha fazla eleştirildiğini bilmelisiniz. Bu yüzden “paraben içermez” sözüne dikkat edin! Kim bilir ne var?
Triklosan
Triklosan, bir yandan tam olarak bu özellik için, örneğin diş macunlarında ve deodorantlarda, diğer yandan koruyucu olarak kullanılan antibakteriyel bir bileşiktir. Ayrıca yüksek düzeyde düzenlemeye tabidir ve yalnızca belirli kozmetik ürün kategorilerinde izin verilir. Çalışmalar bir yandan bazı mikroplara karşı direnç oluşturduğunu, hatta antibiyotiklerin etkinliğini azalttığını göstermeye çalıştı. Öte yandan, endokrin bozucu olduğundan, tiroit ve üreme üzerinde etkili olduğundan şüpheleniliyor. Son olarak, alerji riski var. Gittikçe daha düzenli ve kontrollü hale gelse de bu, (mutfak eşyaları veya oyuncaklar gibi şüpheli olmayan yerlerde bile) her yerde bulunabilen bir bileşen maalesef.
Tiazolinon
Tiazolinon ile özellikle 2 ana bileşik kastedilmektedir: metilkloroizotiazolinon ve metilizotiazolinon. İçin kendi isteklerine. Parabenlerin riskleri ortaya çıktığında, birçok üretici tiazolinonlara yöneldi. Kullanımları ilerledikçe, tiazolinonlar maalesef sırayla güçlü alerjenler olarak belirlendi. Hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde “2013 yılının alerjeni” seçildiler. Bu iki muhafazakarın karışımı Kathon CG olarak biliniyor ve şimdiden çokça konuşuldu.
kaynakça safecosmetics

Formaldehit
Formaldehit, artık solunum yolu ile kanserojen olduğu açıkça tanımlanan bir koruyucudur. Bu nedenle artık aerosollerde bulunmaz…
Diğer kozmetiklerin aksine. Avrupa’da düzenlenmesine rağmen, kozmetiklerin bileşiminde maksimum %0,2, tırnak sertleştiricilerde ise %5’e varan oranlarda bulunabilmektedir. Ki bunu tırnak ürünlerinde neler var videomda anlatmıştım. İzlemek için tıklayabilirsiniz.
Eleştiriliyorlarsa (!) bunun nedeni özellikle çok rahatsız edici ve alerjik olmalarıdır. Ne yazık ki tahrişlerden ve alerjik reaksiyonlardan sorumludur. Sadece birkaç örnek vermek gerekirse,
DMDM hydantoïn, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol, benzylhemiformal, sodium hydroxymethylglycinate, Quaternium-15 ve polyquaternium’lar.
Not: İnternette, formaldehit tokisite testleri ve hayvan kelimelerini yan yana yazarak zavallı farelerin derisinin ne hale geldiğini görebilirsiniz. Bence bakmayın.

Setrimonyum bromür
Setrimonyum bromür ayrıca cilt üzerindeki tahriş edici ve alerji riski nedeniyle öne çıkıyor. Bu sentetik kökenli bir bileşen, kuaterner amonyumdan oluşuyor. Genellikle misel suyu gibi temizlik ürünlerinde kullanılır ve %0,1 ile sınırlıdır ki bu önemsiz değildir. Şimdi misel suyunuzu gidip dolaptan alın arkasını çevirip içerik listesine bakın.

Fenoksietanol (phénoxyethanol)
Şu anda her üründe kullanılıyor. Ama miktarı %1 ile sınırlı. Kozmetik içeriği nasıl okunur videomda anlattığım gibi formülde isminin ne kadar altlarda olduğuna bakarak korkmamanız gerektiğini görebilirsiniz. Bu oran üstünde ise risklerden bahsediliyor, kronik veya akut toksisitesi üzerine gerçekten hiçbir çalışma yapılmamış! O sebeple şüpheyle bakmaya devam etmeli. Uzmanlar özellikle göz seviyesinde kanıtlanmış alerji ve tahriş edici riske sahip olduğunu söylüyor, nörolojik bozukluklardan sorumlu olduğunu iddia ediyor.
kaynakça https://www.researchgate.net/publication/12361782_2-Phenoxyethanol_a_neurotoxicant
Üreme konusunda kısırlık, adet döngüsündeki anormallikler, düşük riskleri konuşuluyor. Kısacası, çok güven verici bir şey yok! Ama kullanılan yüzde de çok önemli. Çünkü her ilaç aynı zamanda zehirdir. Doz çok önemlidir sözünü unutmayalım.
Tüm bu nedenlerle ANSM, bebek koltuğuna yönelik kozmetik ürünlerde fenoksietanol kullanımını yasaklamakta ve 3 yaşından küçük çocuklara yönelik ürünlerde normalden çok daha fazla sınırlandırmaktadır: %0,4.
Kaynakça ANSM
Not: Tekrar söylüyorum % oranı çok önemlidir.
ANSM nedir ? (L’Agence nationale de sécurité du médicament et des produits de santé) Ulusal İlaç ve Sağlık Ürünleri Güvenliği Kurumu

                 Antioksidan koruyucular

Kozmetik ürünlere iki nedenden dolayı antioksidan koruyucu kullanılır: oksidasyondan korumak için ve cildi radikallerden arındırmak için. Oksijen olan yerde oksidasyon var. V oksidasyon olayının yalnızca bir hızlandırıcısıdır. Yağ asitleri oksitlendikleri zaman etkileri kontrol edilemeyen yeni bileşikler üretirler, bunlar sık duyduğunuz “serbest radikallerdir”. Kokuşmuş yağ gördüğünüzde işte budur.
Kozmetik ürünlerde bu koruyucularla hedeflenen su değil, ürünün yağlı fazı ve özellikle bitkisel yağları oluşturan yağ asitleridir.
Oksijen, doymamış yağ asitleri olarak adlandırılan yağ asitlerinin çift bağlarıyla reaksiyona girer. Doymamış yağ asitlerinin miktarı bir bitkisel yağdan diğerine büyük ölçüde değişir. ( Kuşburnu yağının oksidasyona karşı örneğin Jojoba yağından çok daha hassas olmasının nedeni budur)
Bir bitkisel yağ ne kadar fazla doymamış yağ asitleri içeriyorsa, o kadar fazla çift bağ olacak ve o kadar fazla oksijen molekülü patlama yapacaktır. Kremi oluşturan yağ oksitlenirse, tadı, kokusu, görüntüsü değişir. Atın gitsin!

Kaçınılması gereken Antioksidan koruyucular Neler?
İki tane var. BHT (bütillenmiş hidroksitoluen) ve BHA (bütillenmiş hidroksianisol). BHT yapılan çalışma çok az haliyle güvenliği konusunda şüphe olabilir. Yüksek dozlarda, bir endokrin bozucu olabilir, üreme üzerinde etkileri olabilir ve tümörlerin gelişimini teşvik edebilir. BHA’ya gelince, BHT’nin aksine kozmetik ürünlerde giderek daha az bulunur ve bunun iyi bir nedeni Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı olan IARC’ye göre kanserojen kabul edilir. Son olarak, her ikisi de alerjiden sorumlu duruyor ve hassaslaştırıcı bir potansiyele sahip.
Kaynak IARC

ORGANİK VE DOĞAL KOZMETİKLERDE KULLANILAN ANTİOKSİDAN KORUYUCULAR
Bitkisel yağlar gibi bazı bileşenler doğal olarak antioksidanlar içeriyor. Ancak bu yeterince güçlü olmadığından, kozmetiğin daha iyi korunmasını sağlamak için daha fazlasını eklemek gerekir. Bu nedenle kullanılan iki ana antioksidan, INCI adı Tocopherol veya Tocopheryl asetat altında işaret edilen E vitamini ve Biberiye CO2 özütü, Rosmarinus officinalis yaprak özüdür.

Kıssadan hisse: Hiçbir koruyucu kusursuz zararsızlığı garanti etmez. Özellikleri nedeniyle hiçbiri zararsız değildir ama unutmayalım ki zehri yapan dozdur. Hepsi zarar verebileceğinden, yetkililer tarafından araştırmalar her zaman kesintisiz devam ediyor.
Eğer tüm risklere karşı korunmak için birkaç seçenek ararsanız çok tartışmalı koruyuculardan kaçının, ürünlerin içerik listesini okuyun, koruyucuları genellikle daha güvenilir olan organik kozmetik ürünleri tercih edin.

Total
0
Shares
2 Yorum
 1. Merhaba Ayşenur hanım. Krem yapımında kullanmak için tatlidilimler.com adli sitede emülgatöre denk geldim. Anladığım bir alan olmadığı için sizin bilginize başvurma ihtiyacı hasıl oldu. Emulgate SE PF yazıyor ve %100 doğal içerikli olarak belirtilmiş ama sizin fikrinizi merak ediyorum. Bu madde zararlı mıdır? Siz tavsiye eder misiniz? Sevgiler, selamlar

  1. Merhaba,
   Krem yaparken kullanılan noniyonik bir emülsifiyer bu. Aslında bir karışımın adı. Klasik SU içinde yağ krem (o/w) yapmak için kullanılır güzel yumuşaklık verir ve elektrolit stabilitesi iyidir.
   Bir zararı yok .
   Buradan bakabilirsiniz içeriğine
   https://rossorg.com/product/emulgade-se-pf/
   Ben bu “doğal” içerikli cümlesinden çok irite oluyorum. Limon da doğaldır. Ama sıkın gözünüze bakın ne oluyor.
   Kimya kimyasallardan oluşur. Her kimyasal zararlı değildir. Bazen en zararsız kimyasalı başka bir kimyasalla bir araya getirdiğinizde korkunç maddeler açığa çıkabilir.
   O sebeple “doğal” içerik kelimesi beni daraltıyor Bilge Hanım.
   sevgilerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart