Kullandığım Makyaj Ürünleri

Pasel boyalarla evde ruj yapımını youtube kanalımda videoya tıklayarak izleyebilirsiniz. 
(Kullandığım ürünleri, yılar içerisinde eskiden yeniye doğru sıraladım. Son kullandığım “en alt” satırdadır)

Bu güzellik sayfasında “firmaların reklam için yolladığı” (!) ürünler değil, kendi seçtiğim ürünleri yazıyorum. Özgür irademle yani 🙂
Alışverişe çıkıyor, içeriklerini okuyor, satın alıyor ve  ürünleri deniyorum.
Soran oluyor da:

Yazdıklarım reklam değildir. Reklam olsaydı,  birbirine rakip firmaları da övüp yazar mıydım? Yahut aynı firmanın bir ürününü takdir ederken, bir diğer ürününü “GÜVENSİZ” olarak yazar mıydım?… Tabii ki hayır!  Reklam yok! Dürüstçe deneyip aktarmak için derliyorum.

                                  Chanel Rouge Noir

image013-1
Yeryüzünün en ünlü rengi, sadece tek bir markaya ait nasıl kalır işte ispatı! Chanel’in hydrabase (su bazlı) rujları kurutmayan bir formülle seri çıkardı. Ama benim ilgilendiğim rujun rengi! Nerdeyse 50 yıldır kadınların bıkmadan favorisi olan kırmızı, 18 numarası.

Hani derler ya her kadının dolabında bir küçük siyah elbise olmalı diye. İşte 50 yıldır bir numara olan bu siyah-kırmızı da her makyaj yapan kadının çantasında bulunmalı.
Dudakta eriyen yapısı ve satenimsi duruşuyla da bence süper!

Not: Kullanırken çok bastırarak sürmeyin, yumuşak yapısından dolayı kırabilirsiniz ruju. En doğrusu, pudralanmış ve kalemle çerçevelenmiş dudağa bir fırça yardımıyla ruju alıp sürmek. Çantada bilhassa bahar ve yaz aylarında ruj eriyebiliyor! Dikkat! Çok narin bir şey !

                                                  Misslyn Takma Kirpik

IMG-20120303-00416
Misslyn Takma kirpik no:11 Yaklaşık 13–14 yıldır hep aynı marka ve aynı boy kirpik kullanıyorum. (2003) Misslyn, bir zamanlar üçgen oje şişeleriyle çocukluğumun süslü hayallerinden hatırıma gelir. Sanırım piyasadan kaldırıldı. Marka Avrupa ülkelerinde kozmetik marketlerde hala var. Özellikle tırnak bakımı, takma tırnaklar, tırnak süsleri ve kirpikler üzerine geniş bir standı var.
Kız kardeşim sağ olsun. Her sene bana yıllık istiap haddimi aşan miktarda kirpik taşıyor. Ardel takma kirpikleri buldum! Şimdi onları deneyeceğim…
Takma kirpiği kolayca nasıl takabilirsiniz youtube kanalımdan videoya tıklayıp izleyebilirsiniz.

                                      Bioderma Sensibio H2
                                  (makyaj temizleyici)  (2008)


Hayatımda kullandığım temizleyici ve yıpratmayan en iyi ürünlerden biri. Cildin doğal yağını zedelemeden, ama bir o kadar da kiri makyajı sökerek alan bir su! Göz ve yüz makyajını da aynı özenle temizliyor. En koyu olanını bile incitmeden ve uğraştırmadan çıkarıyor.
(Bülten eczanesinden Eftal hanıma şükranlarımla…) Bu suyu kullandığımdan beri makyaj çıkarmak bana külfet gibi gelmiyor. Bir pamuğa döküp tüm yüzü siliyorum, bitiyor.
Bioderma Sensibio’yu da banyomda en başköşede tutuyorum. Alkol yok, sabun yok, phénoxyéthanol yok! Kozmetik sektörü bakalım daha ne mucize ürünler çıkaracak?

(Babé’nin de aynı tarz bir ürünü var.Ama göz makyajını çıkarırken bu yakıyor gözleri.)    

                                                      Tri Actiline
                                 (Anında kırışıkları dolduran tüp)

Bu krem tüpünün adı :Tri aktiline
Almanya dönüşü (Duty free) serbest bölgeden geçerken kasanın yanında dikkatimi çekti.Mor ve sarı! Bayıldım tüpe. Ve üstünde şöyle yazıyordu: anında Sürer sürmez kırışıklıkları doldurur, görünmez kılar!!
Fiyatı da makul.Aldım…

Yakın plan çekimlerde ağız kenarı çizgileri, göz kenarı çizgileri, alın çizgileri üzerine az ürün koyup elimle ittirerek deriye yediriyorum. Çizgi üzerinde bastırmadan küçük tampon hareketlere. Bir dakika bekliyorum çizgi doluyor ve görünmez oluyor..

Uzun vadede de kırışıklığı içeriden onardığı söyleniyor kullanım yazısında. Ancak ben ANINDA etki için aldım. Gayet de memnunum…
Türkiye’de sephora dükkanlarda varmış… Acil dışarı çıkacakken anında kırışıklıkları görünmez kılmak isteyen yorgun hanımlara duyurulur (Beyler de kullanıyormuş) Piyasada artık çok az bulunuyor -edit:2021 –

Tavsiye:
Fondöten sürmeden önce uygulayın. Fondöten üstüne denemeyin suratta iz gibi duruyor o zaman, mat bir görüntüsü var çünkü…
Dudak kenarı çizgilerini doldurmak için sürün, bekleyin, kuruduktan sonra bir daha sürün doldurun kırışığı.. Dudakları pudralayın sonra ruj sürün..

          Christian Dior sprey bronzlaştırıcı.Güneşle barışık olmayan biri olarak hele yaz ayları geldiğinde peynir gibi yüzle dolaşmamak için en doğal renkte hafif yanık durmak için kullandığım gayet uzun süre kalıcı ve leke yapmayan bir bronzlaştırıcı. Verdiğiniz paraya değer çünkü kaliteli ve ince yapıda. Kesinlikle leke leke durmuyor çok kolay dağıtılıyor. (2007)

                             LR COLOURS KIRMIZI OJE- RUJ – KALEM

kirmizi takim

Kırmızı riskli ama bir o kadar da kadınsı bir renk. İçinde hem cesaret var hem asalet… Herkes kullanabilir Ama bir şartla:
Kahve beyaz ve siyahtan başka renklerin  kombine edilmediği bir tarzla.
Yani kırmızının zarafetini basitleştirmeden kullanabilmek için başka renkleri karıştırmamak gerek.

LR Colours’un hem ojesi hem rujuyla tıpatıp aynı renkteki kalemi süper! Kolay sürülüyor ama kolay çıkmıyor 🙂 Yarısı çıkmış bir ruj kadar da kadını pasaklı gösteren bir şey yok herhalde.

Bunun için kırmızı ruj seçerken dudağı nemli tutması kadar çabuk çıkıp silikleşmemesine de dikkat etmeli.

Ben bu takımı sevdim. Kullanımı kolay ve bayrak kırmızısı da mükemmel. Hele kalemi! Sadece kalemle bile dudakların tamamını boyayabiliyorsunuz. Yumuşak kalıcı ve ince bir boya bırakıyor (Kasım 2011)

        Eyesential Mineral Powder

pudra

Edit 2021: Kullandığım en iyi ten düzgünleştirici kozmetiklerden biri. Lakin piyasada kalmadı!
Bu nedir diyeceksiniz? Alışılmadık renkler mor, mavi, gri sarı, kahve mozikten ince bir pudra. Efendim nemlendiricinizi sürüyorsunuz, üzerine bu pudrayı. Bir kere  lekeleri ciddi ciddi kapatıyor. İkincisi gergin ve çukurları düzleşmiş bir cilt yüzeyi yapıyor, mineral olduğu için çok ince bir tabaka ama örtücü bir makyaj altı sağlıyor.

Bazen tüm makyajım bittiğinde, sadece burun üzeri, göz altları çene ve alına uyguluyorum aydınlık ve girintisi çıkıntısı ölçülü bir yüz oluşturuyor. Işığı kıran prizma renkler ton farklılıklarını güzel örtüyor. Sevdim bunu! (2012) Lakin firma ne hikmetse bir daha getirmedi ve keşke 2-3 tane alıp stoklasaydım diye yana yakıla muadilini aradığım, 2016 da bile hala bulamadığım bir kozmetik.

                            Fresh Minerals renkli nemlendirici 20 spf

tinted moisturiser 20 spf

Kozmetik fuarında gezerken freshminerals standından aldım.(beraber yazılıyormuş bu iki kelime şimdi fark ettim. Neden beraber anlamadım ya) 🙂

Hem çoook ince bir yapısı var, hem de gayet iyi örtücü. Mineral fondötenlerin kullanımları çok rahat. Toz olanlarını pek sevememiştim. Bu fondötenin ucunda uygulama fırçası var. Bir tur çevirince tüpteki fondöten fırçanın tüyleri arasından çıkıyor ve uygulamayı çok kolaylaştırıyor. Elinize tırnağınıza bulaşma derdi yok. Fazla alıp, fondöteni boşa telef etme riski yok. Gayet akıllıca tasarlanmış.Tatile giderken makyaj çantasına dökülmez akmaz..Çok avantajlı. 20 Spf koruyuculu olması da yazın içiniz rahat dışarı çıkmanıza vesile.. 🙂 (2012)

Kapağında IVORY yazıyor ama o kadar da açık bir renk değil. Açık esmer Türk kadınına “tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş” diyeceğimiz- tam uyan -bir ton bu. Bir ton koyusunu da alayım yazın  rengim koyulaşırsa kullanırım dedim. Firmanın stokları bitmiş! Bekleyeceğiz n’apalım…

                                       Missha M SWIRL BB SUN BALM SPF 50++
                           (HEM FONDÖTEN HEM BAKIM KREMİ HEM AYDINLATICI)

missha pat2

Edit: 2021 Hala kullandığım en iyi fondötenlerden biri diyebilirim. Lekelerden bıkmış biri olarak, onca korumaya rağmen her yaz bittiğinde bir iki yerde yine leke görünmesi beni deli ediyor!

Serum, üzerine nemlendirici, onun üzerine güneş koruyucu en son da fondöten sürmekten fenalık geldi!

Benim gibi kat kat ürün sürmekten de gına getirenlere sanırım bu yeni keşfim çok keyifli gelecek. Çünkü bu yaz sonunda keşfettiğim için geç kaldım ama seneye rahat olacağım.

Bilhassa lazerle leke tedavisi görenlerin, kimyasal peeling sonrası sıkı bir SPF ile korunması gerekenlerin can simidi olacak bir krem fondöten bu.
Missha, biliyorsunuz Kore ilaç dairesinden onaylı  güvenilir içerikli bir marka. Gözaltı kapatıcısından sonra bunu da keşfetmem şunu gösteriyor: Yakında tüm makyajlarımı Missha’dan alabilirim. ( Kasım 2012)

                          Missha M COVER MASTER STICK CONCEALER

m conceal

Her şeyden önde Alkol yok! Paraben yok, mineral yağ yok. Bu gözaltı kapatıcısı Air Matrix sistemle üretilmiş. Cildiniz küçük hava kanalcıklarından her zaman hava alıyor. Nefessiz bırakmıyor -ki bir makyaj malzemesi için- çok önemli bir özellik.  Özel sakinleştirici ve nemlendirici özellikleri olan bir mantarın yapısındaki liflerin, liyofilize edilmiş hali “mikro pudra” olarak içeriğe konulmuş. Sürülüşü kolay. Çizgilere dolmuyor. Süper! (2012)

                      

                                  Shiseido Translucent Loose Powder
                                                   (TOZ PUDRA)

Edit 2021: Bu ayarda en iyi toz pudra Flormar’ın translucent toz pudrasıdır. Malum fondöten üzerine taş pudra sürülmez. Toz pudra ile makyaj sabitlenir ama gün içinde “taş pudra” ile parlayan yerlere rötuş yaparsınız.

Toz pudram bitti. Kryolan’dan gidip alacak vaktim de yok. Mecburiyetten atladım Ümraniye Meydan’a, YKM mağazasına gittim.
Shieido toz pudrama Kryolan’ın tam 2 katı ücret ödemek hiç hoşuma gitmedi .

Tamam incecik, gerçekten çok ince ve kadife gibi, kalınlık yapmadan cildi matlaştırıyor ama ya fiyatı ve gramajı?

Bu toz pudra 18 Gram! Fiyatı da 110 TL  (İndirim sitelerinden birinde 79 TL’ye olan fiyatını görünce kendime daha da kızdım )

Kryolan toz pudram 60 Gr. Fiyatı da 49 TL idi en son aldığımda  Artık stoklu davranacağım ve Kryolan toz şeffaf pudram bitmeden, bir tane alıp çekmeceme koyacağım.

                                                 

                                 Logona Organik Çift taraflı Kalem Ruj
                                            (Gül ağacından yapılmış)
                                                     No:05 Ruby Redlogonajujkalem

Tahta kalemlerin çoğu sentetik materyalle, tahta görüntüsü verilerek yapılır.  Bu kalem gül ağacından yapılmış Organik sertifikalı.

Yani içindeki boyar maddeler de doğadan elde edilen, yaşlanmayı geciktirici organik katkılarla imal edilmiş bir makyaj malzemesi.

Alerjik hanımlar için can kurtarıcı bir kozmetik. Yapısı? Yumuşacık! Çok sık açmanız gerekiyor neredeyse her sürüşte bir “uç” kadar dudağa ürün gidiyor. Olsun! Çabuk bitmesi değil, sağlıklı ürün olması önemli değil mi?  Bir ucu mat, hafif daha parlakça diğer ucu, iki farklı renk bir kalemde…
( 25 Kasım 2013) Edit: 2021 => Hala, piyasadaki alerjik ve hassas ciltlerin gönül rahatlığıyla kullanabileceği en iyi markadır.

Sancaktepe-20121125-00626

                                   

                      Physicians Formula Super CC Pudra Spf30 Pudra
                                          (12 Temmuz 2014)

Cilt tonundaki düzensizlikleri çok iyi örttüğüne inandığım, keşfettiğim en iyi pudralardan biri “Eyesential Mineral Powder” idi.

Lakin firmada kalmadı. Uzun süre bekledim benzer ürün baktım ama çoğu hayal kırıklığı yarattı. Eczanede tesadüfen kasa yanında gördüm. 30 SPF güneş koruması olması, içinde renkli ışığı yansıtan pembe yeşil ve sarı pigmentler olması süperdi. Aradığım eski pudrama yakın duruyordu. Deneme imkanım olmadı. Açık ve koyu iki renk seçeneğinden göz kararı “light” olanı seçtim ve 65 TL verdim.
Gönüllü!

Daha önce Physicians Formula’dan eyeliner seti almıştım ve 3 katlı 3 renk eyeliner’in vidalanma sorunu vardı. Bunu iyice evirip çevirdim sorun çıkmasın diye…

Eve geldiğimde ilk işim, önce bileğimde deneyip size nasıl cildi pürüzsüz yaptığını göstermek için bir fotoğraf çekmek oldu.

Ertesi gün de Orhan Kural Bey’in çekimine giderken makyajımı bu pudra ile yaptım. Sonuç gayet iyiydi. İşte çekimden bir kare.

orhan kural

Ve ürün içerik bilgisi:

phy form 3

 

missha geum sul uygulama

               Bee Beauty Skin Perfection 8 in 1 CC Krem
                                               (10 Temmuz 2019)

İçerisindeki kapsüller sürerken açılıp ten rengine dönüşüyor. Türk malı olması ayrı gurur. Ben CC krem olarak çok sevdim.Hem günlük ten makyajını sağlıyor hem lekelere karşı etkili hem de güneşten koruyor. 

Bee Beauty CC krem içeriği

Caviar BB Cream SPF30 (30 Mart 2020)

Hem ton düzenlemeye yardımcı hem hafif örtücü hem besleyici bir BB krem ararken, Aralık 2019’da Anti Aging ürünlerini denedeiğim ve çok beğendiğim Royal Caviar firmasının BB kremini denemeye karar verdim. Sayfaları burası. Alpha Arbutin, Havyar ve E vitamini içeriyor. Yapısı yumuşak. İçeriği fena değil. Ben rengini (tek ton) koyu bulsam da yüzde zamanla oturup cilt tonuna uyumlanıyor. Yine de keşke bir açık tonu daha olsaydı dedim kendi kendime. Bir de likit parafin içeriği olmasaydı çok daha rahat temizlenecek, gözenek riski de olmayacaktı.

Total
2
Shares
5 Yorum
  1. Merhabalar Ayşenur hanım benim allerjik bi bünyem var göz kapağımın üzerinde sürekli egzama oluyor ürederm kullandım bide steroidli krem kullandım ancak geçmiyor doktor da makyaj malzemeleri yüzünden olduğunu söyledi ne kullanmamı önerirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart