Home / Cilt Bakımı / Kullanmakta Olduğum Cilt Bakım Ürünleri

Kullanmakta Olduğum Cilt Bakım Ürünleri

(Bu sayfadaki ürünlerin hiçbiri reklâm amaçlı değildir. Hepsini kendim satın alıp deniyorum. Şahsi seçimlerimdir. Son kullanılan ürün sayfa sonunda yer alır)

Bu güzellik sayfasına “firmaların” istediği değil, kendim seçtiğim ürünleri yazıyorum. Alış verişe çıkıyor, içeriklerini okuyor, satın alıyor,deniyorum.
Soran oluyor da:
Yazdıklarımı reklam olarak değerlendirilmesini istemem! Ticari hiç bir bağım yoktur.
Zaten sayfada göreceksiniz ki birbirine rakip firmalar da var; yahut aynı firmanın bir ürünü takdir edebilirken, aynı firmanın bir başka ürünü “güvensiz” / işe yaramaz olarak da eleştirilmiş olabiliyorum…

Kozmetikle ilgili, güvenip kullandığım ürünleri size anlatmadan önce belirtmem gerek bir iki nokta var.
Kozmetik alırken fiyatı tabii ki önemli ama “sağlığınız mı yoksa para mı önemli” diye kendinize bir kez daha sormanız gerek.
Stres konusunda da söylenecek iki kelam burada olmalı diye düşündüm…
Stres vücudun gıdalardan gerekli vitamin ve mineralleri alma gücünü azaltır, bağışıklık sisteminizi güçsüzleştirir.
Sizi virüslere ve mikroplara karşı savunmasız hale getirir.

Vücudunuz böyle zayıf bir sisteme bol yapay gıdalar ve toksinli kozmetikler de alıyorsa, hastalanmamayı beklemek mucize olur…
Bence aşağıdaki tabloya bir göz gezdirin ve alışverişe çıktığınızda, tasarruf yapmanız gereken yerin kozmetik olmadığına ikna olun!
İşte her gün kullandığınız kozmetik ürünleri içinde sağlığınızı bozan maddeler:
(Yahut başka bir deyişe: Her gün yavaşça hastalanmak için (!) kullanacağımız maddeler)

Ürün Adı İçerdiği zararlı maddeler
Diş macunları Fluorin, sodyum florid, sodyum lauryl sulfat
Ağız yıkama suları Sodyum lauryl sulfate, tatlandirici, alkol
Makyaj malzemeleri Talk pudra, Toulen, formaldehid
Oje Dietanolamin, propilen glikol, hindistan cevizi yagi
Şampuan Dietanolamin, sodyum lauryl sulfate
Saç kremi Sodyum lauryl sulfate, benzoik, benzyl dietanolamin
Banyo köpüğü Dietanolamin, propilen glikol, sodyum lauryl sulfate
Tras köpüğü/kremi paraben, SLS
Deodorant Alüminyum, bütan, propan, propilen glikol, talk pudra
Duş Jeli Sodyum lauryl sulfate, benzoik, benzyl dietanolamin
Allık Talk pudra
Fondöten Mineral yag, petrolatum, talk
Sabun Propilen glikol
Saç Boyası Peroksit ve diğer kanserojen maddeler. Hamilelerde düşük yapmaya yol açabilir.
Göz farı Paraben
Tüy dökücü kremler Arsenik, Tioglikolik asit
Ruj Lanolin, bütil paraben
Aseton Aseton toksik madde
Hazır bebek bezleri Sentetik parfüm, yapıştırıcı, koyulaştırıcı maddeler, beyazlatıcılar ve sodyum poliakril denen ve tamponlarda kullanıldığında toksik sok sendromuna yol açan madde
Klorinli su İçindeki asit sayesinde diş minelerinde aşınma. Vücuttaki nitrojenle temasından çıkan gaz solunduğunda astım.

Not:”Talk zararlı değil ki” diyen bir eczacı hanımla (hiç de istemediğim halde) tartıştıktan sonra bununla ilgili birkaç satır eklemem gerektiğini düşündüm.

Talk, kayadan üretilen bir mineraldir.

Kayalar parçalanır, kurutulur ve un gibi ufalanır. İşlenmesi sırasında bir dizi kalıntı mineral bertaraf edilse de “asbeste” çok benzeyen minnacık fiberler (lifler) ayrılmadan kalırlar. Talk kanserojen olan asbestle yakından ilişkilidir.
Talk parçacıklarının kanser kurbanlarının yumurtalıklarında ve akciğerinde tümöre neden olduğu gösterilmiştir.

Son otuz yılda bilim adamları talk parçacıklarını sıkı bir inceleye tabi tutmuş ve asbestle aralarında tehlikeli benzerlikler bulmuşlardır.
Bu kanıtlar doğrultusunda FDA (Federal Drug Administration) 1973’te, kozmetiklerde kullanılan talktaki asbest-benzeri fiberlerin miktarını sınırlayan bir karar taslağı hazırladı!

Ancak bugüne kadar herhangi bir düzenleme yapılmadı ve kozmetik amaçlı talk, federal hükümetin düzenlemeye tabi tutmadığı bir madde olarak kaldı.
Bu eylemsizlik, Ulusal Toksikoloji Programı’nın, asbest-benzeri fiber içermeyen kozmetik amaçla kullanılan talkın, deney hayvanlarında tümöre yol açtığını ortaya çıkaran 1993 tarihli raporunu göz ardı etmektedir.
Asbest-benzeri fiber içersin ya da içermesin kozmetik amaçla kullanılan talk pudrası büyük olasılıkla bir kanserojendir. (Şahsi fikrim + bilimsel okuduklarım)


PCO sheep placenta Mask – Koyun plasentası maskesi
(2008’den beri 15 günde bir uyguluyorum)

mask

Mucize maskem! Ankara’da tanıştım ve şimdi bildiğim kadarıyla İstanbul’da da satış noktaları var. Özellikle enstitülerde, çok özel toparlama gerektiren durumlar için cilt bakımında kullanılıyor. Ama siz de bir kutu alıp evde kullanabilirsiniz. İçinde 12 tane steril ambalajında gazlı beze emdirilmiş plasenta var.
AB normlarına uygun,içeriği sağlık bakanlığı tarafından denetlenmiş bir ürün.Firma isteyene raporu yollarım diyor! İşte kendine ve sattığı hizmete duyarlı firma budur!
www.guzellikmaskesi.com adresinde satıldığı yerlerin adreslerini bulabilirsiniz.
Sadece hücre yenilenmesi yahut moda adıyla “anti aging” için değil, mimik hareketlerinden oluşan kırışıklıkları düzeltmek için süper bir ürün! Gidip yüzünüze gözünüze iğne yaptırmaktan, herkese benzeyen bir “şiş surat” sahibi olmaktan bin kat daha iyi bir sistem. Cilde gerekli tüm aktif maddeyi verip, işi vücudunuzun onarmasına bırakın!

Tendeki toksik maddeleri atıyorsunuz (Detoks gibi yani) tendeki lekelerin rengi inanamayacağınız bir mucizevî hızla açılıyor… Cilt daha dolgunlaşıyor ve dirileşiyor. Eh, içerikteki mineral ve vitamin de cildi destekliyorsa, bu maskeyle gerçekten kendinizi muhteşem bir değişim içinde buluyorsunuz.
Özellikle enstitülerde ve doktorlar tarafından yenik ciltleri tedavi için de kullanılıyor bu maske. Lazer sonrası cildin sakinleşmesi için, cilt soyulma işlemlerinden sonra yenilenmeyi düzeltmek ve hızlandırmak için sıkça başvurulan bir maske. Kojik asidin kozmetikte çok ender kullanılan ürünlerinden biri bu…

Kullanımı:Plasenta ile ıslayılmış bu bez maskeyi yüze yayıyorsunuz. Hava kabarcıkları kalmadan yapıştırıyorsunuz iyice yüzeye. 20 Dak. bekliyor ve bezi çıkarıp atıyorsunuz.(Bir daha aynı maske kullanılmıyor) Yüze 6 saat su değmemesi gerek

Bu yüzden gece yapıp yatmakta fayda var. Yüzde daha uzun süre bekletmek isterseniz,en fazla 35-40 dakika olmalı bu. Çünkü plasenta bezden yüze geçiyor,emiliyor ve bez kuruyor. O zaman yüzde tutmanın anlamı yok.

Detaylı bilgiyi edinmek için tıklayın

İÇERİK:

Hyalüronik asit: Derinin temel elemanlarından biridir. Deri içinde bol miktarda bulunur. Suyu çeker ve cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Medikal estetik alanında yüz ve boyun çizgilerinin (daha çok yüzeysel olanların) doldurulmasında kullanılmaktadır. Cilt tarafından emilen ve kolay kabul edilen bu madde sayesinde cilt maksimum nemlenir ve dış etkenlerden korunur..
Kolajen: Vücudumuzdaki tüm proteinlerin ¼’ü kolajendir. Cildin ve iç organların esnekliğini sağlayan ana yapısal proteindir. Kemikler ve dişler de kolajen’ e eklenen mineral kristalleri ile oluşmuştur. Kolajen vücudumuzun yapısını oluşturur. Yumuşak dokuları destekleyerek cildin sıkılaşmasını sağlar.
Kojik Asit: Kojik asit doğal ve tesirli leke açıcıdır. (pirinçten elde edilir) Fazla renk üretimini geciktirip renk üreten sistemi parçalayarak leke oluşumunu azaltır. Var olan lekelerinde kaybolmasına yardımcı olur.
Koyun plasentası: Yoğun vitamin, protein, yağ ve su içerir. Cildin kısa zamanda beslenmesi, nemlenmesi ve yenilenmesini sağlar.
Vitamin E: E vitamini, yağda eriyen bir antioksidan olup, hücre zarının bütünlüğünün korunmasında rol oynar. Yaşlanma sürecini geciktirir ve hücre yenilenmesine yardımcı olur.
Vitamin C: C vitamini, sabit, düşük ph’lı, yüksek yoğunluklu, L-askorbik asit formüllü, yaşlanmaya karşı korunmada anahtar vitamindir. C vitamini kuvvetli, suda eriyen antioksidan olup, kolajen ve elastin yapımında hayati bir yardımcı faktör olup, cilt rengini yenileyen geliştiren (pigment problemlerini önleyici) bir özelliğe sahiptir. Zararlı ışıkların cildimize karşı zararını önleyicidir.
AloeVera: Dış etkenler ile oluşan cilt hasarının tedavi edilmesi sağlar. Yıpranmayı azaltır. Ayrıca cildi gerginleştirir. Ve elastikiyet kazandırır

NOT:
(İçeriğinde Amerikan İlaç ve Gıda Dairesinin kullanılmasında sakınca görmediği paraben miktarının 1/100’ü kadar paraben olduğunu biliyorum) Bu miktarın, hepimizin, hazır yemekler tüketirken, öksürük şurubu içerken aldığımız YASAL miktardan 100 kat az olduğunu biliyorum.Ve şahsi kararımla kullandığım tek parabenli üründür)

Plasenta gibi zengin içerikli bir sıvının koruyucu konulmadan, çürümesinin küflenmesini önlemenin mümkün olmadığını da biliyorum… İçerik, sağlık bakanlığı tarafından yasal olarak onaylı.

Masque Hydo Tenseur

skincode

Acil durum maskem! Bu jöleyi cilde sürüp 10 dakika bekleyin… Yorgunluğu silmeye birebir! Yeniliyor, cilt anında sıkılaşıyor ve yorgunluk belirtileri yatışıyor E ve C vitamini cilt direncini güçlendirdiği için, sık makyaj yapanların sürekli kullanımıyla ten tazeleniyor ve enerji kazanıyor. Bilhassa sarkmalar başlamak üzereyse… Göze kaçırmayın. Ilık suyla durulayıp gece ise gece kremini, bir davete gidecekseniz nemlendiricinizi sürün. Ve makyaja başlayın. Skincode’da beni yönlendiren içeriğinde hayvansal içerik olmaması, koruyucu katkı maddeleri olmaması, renk ve parfüm olmaması. Üstelik ekmek mayası ile cildi desteklemek fikri bana çok sağlıklı geldi. Kullandım ve baş maskelerimden biri oldu.(2009)

CERADOLİN krem

kurucilt

(Eczacınıza danışarak Eczaneden alabilirsiniz)
Kurumaktan acıyan ciltler için BİR NUMARA BİR NEMLENDİRİCİ VE YUMUŞATICI. Cildime lazer yaptıklarında bir hafta süreyle kullandım ve muhteşem bir cilt yenilemesi yaptı…Hele hele lazerin o yakma işleminden sonra su ve yağ dengesinin yeniden kurulmasına o kadar ihtiyacı var ki cildin..(2009)
Eğer hassas ve kuru cildiniz varsa tereddüt etmeden tavsiye edeceğim bir onarıcı krem Ceradolin

Huiles&Baumes marka 24/24 intense cream

intense
Cildi aydınlatan %100 doğal ve “zararlı içeriği olmayan” konsantre bir antioksidan. Nemlendirirken,onarıyor, yatıştırıyor. İçeriğinde koruyucu da olmadığı için 6 ay içinde ürünü tüketmeli.!! 🙂
Sabah ve akşam kullandığınız kremin altına, boyuna ve yüze uygulanabiliyor. Yüksek nem de veriyor. Susuz ciltler için mükemmel bir kurtarıcı,”iyileştirici” kozmetik.

“SERUM ECLAT DU VİSAGE” BU DA LEKE AÇICI SERUM

hbaumes

Siyah noktaları giderdiği söyleniyor ama bence sayılması gereken özelliklerinden en sonuncusu bu olmalı. Çünkü siyah noktaların genel sebebi fazla yağ salgısının deri üzerindeki kir ve tozla birleşerek tıkaç haline gelmesidir.

Bu serum yüzeysel değil, derinin alt tabakasında işlev gördüğünden bu etkisinin ;zamanla cildin sıkılaşmasıyla alakalı olması söz konusu…
Ciltteki fon farklılıklarını kaldıran bu serumu da 24/24 ‘ÜN ALTINA kullanarak 3-4 ay içinde pırıl pırıl ,lekesiz,bir cilde kavuşabilirsiniz. ( Bu serumu lekelerim geçene kadar kullandım – 2010)

Not: Lekeleri geçiren ürünler kullanırken LÜTFEN güneşle temasını da kesmeniz gerektiğini unutmayın. Yoksa ÜRÜN RENGİ AÇAR ama GÜNEŞ KOYULTUR olduğunuz yerde kürek çekersiniz. Sonra “bu ürün hiç bir işe yaramadı” dersiniz…
Lekenin doğasıdır bu!

SKINCODE ESESTIAL 30 SPF NEMLENDİRİCİ KORUYUCU

skinc

Yaz aylarında hem iyi bir nemlendirici hem de güneş koruyucu beraber olsun diyenlere işte iyi bir kozmetik. Güneşin hem zararlı ışınlarından korunuyor hem de yüksek nem sağlıyorsunuz. Parabensiz ender kozmetiklerden biri.Sık terleyen ve kat kat kozmetik sürmekten daralan hanımlar için mucizevi kozmetik. (2011 de Kullandım)

PCO Anti Wrinkle göz maskesi

pcogoz

İşte “ameliyat olmak istemiyorum” diyen ve göz kapağında sarkma, göz çevresinde bol kırışık olan kadınların kurtarıcısı.

Bitkisel bazlı etkisi yüksek, bir kutuluk kürle dahi göz çevresini yepyeni yapan bir maske. Formülü yenilenmiş. Sarkık göz kapağı için en etkili ürünlerden biri. Normalde haftada 2-3 kez uygulanıyor. Ama yaşınız ileri, sorununuz epey ilerlemişse bu kürü gün aşırı uygulayarak da hızlı sonuç alabilirsiniz.

Göze kaçmaması gerek! Bu yüzden YÜKSEK BİR YASTIĞA UZANIN. Yanınıza aynayı alın. Poşeti açıp maskeyi gözün tamamını kaplayacak şekilde , altında hava kabarcıkları kalmayacak şekilde bastırıp yerleştirin. Gözlerinizi kapayın ve 20 dakika sonra maskeyi çıkarın. Göz çevresinde kalan serumu hafif masaj yaparak cilde yedirin. Maskeyi yaptıktan sonra yüzünüze 6 saat boyunca su değdirmeyin.

Fillast Lips

fillast

Bu ürünü “makyaj” bölümüne mi cilt bakımı bölümüne mi koyayım bilemedim…En sonunda karar verdim:Bakım ürünü olduğundan bu sayfaya koyacağım 🙂 Dudakların dokusunu düzenliyor, nemlendiriyor, onarıyor.Yapısı çok ince ama oldukça etkili. (Mart 2012)

Dudakların yaşla beraber enine olan çizgileri de derinleşiyor. Arayıp taradım Fillast Lips’in içeriği ve kullanımı beni cezbetti. Günde 4-5 kez dudaklara nemlendirici gibi sürülüyor. Hem dokusunu iyileştiriyor,hem dolgunluğunu destekliyor hem de çizgileri yumuşatıyor. Dudak gençleştirici dedim ben ona…. Keçeli kalem dokusundan bir stik, alttaki bölümü çevirince rujun ucundan minik deliklerden ürün çıkıyor. Çok da eğlenceli. Çantadan eksik etmemek gerek.

fillast22

All Free Natural Deodorant

allfree

Bu da nereden çıktı? Elbette içinde alüminyum ve paraben olmayan bir deodorant ararken! Şükür buldum. İçeriğindeki şerbetçi otu özleri ter kokusunu oluşturan bakterilerin gelişimini engelliyor. Zehirlenmeden deodorant kullanmak isteyenler için iyi bir alternatif. Çinko recinoleate sayesinde de koku absorbe ediliyor. Aloe vera yapraklarından elde edilen yumuşacık bir suyla nemlendirmesi sağlanmış. Hindistancevizi yağı var. Tertemiz bir deo. 12 saat koruma garantisi var. İddialı ve hoş. Hindistan’da üretilmiş… :)) Darısı Türk deodorant üreticilerinin başına! (02 Nisan 2012) web sitelerine tıklayabilirsiniz. 

Brezilian Samba Body Scrub AveSeena (Vücut Peelingi)

avess

Vücut bakımında, yüzeydeki ölü hücreleri ne kadar arındırıp, nemlendirici veya selülit kremi sürerseniz o kadar çabuk ve derin emilir. Kese yapmak kollarımı yoruyor ve bazen banyoda sıkıntı geliyor kese yaparken. Hem deriyi o kadar bastırarak çekiştirmek artık pek işime gelmiyor 🙂 Deriyi çizmeyecek bir pütürcüklü (granüllü) arındırıcı ararken bunu denemeye karar verdim ve hiç de pişman değilim. 🙂 (Nisan 2012)

Yumuşacık kum tanesi gibi doğal tuz ve şeker kristalleriyle ölü tabakayı atıyor. Hafif bir sabun hissi veriyor. Ardından ister selülit kremini ister nemlendirici vücut yağını/losyonunu sürüyorum. Misss…. İçeriği:

Canlandırıcı Kafein, Kahve, Brezilya’ya özgü Guarana + Muirapuama, Ardıç, Biberiye özleri ile besleyici yumuşacık Mango, Shea, Kakao ve Zeytinyağı. (11 Haziran 2012 de ürünüm bitti.)

Zorah Biocosmétiques Organik sertifikalı Argan Yağı

zorah argan

Arganla ilgili birden ortalık alev topuna döndü “insanlığı- daha çok dişileri- kurtarıcı” (!) kahraman krem şeklinde algılandı.Ortalık argandan geçilmez oldu! Bunca ürün arasında gerçekten organik olanı bulmak zor. Çünkü organik demek bitkiden çıkan yeşilliğin arasından gelen doğadan gelen demek değil ki! Doğanın göbeğinde köküne kimyasal gübre dökerek elde edilen “organiğin” (!) organikliği mi kalır? Metal preslerde sıkılan argan tohumunun organikliği mi olur? Metal değirmende çekerek sert Himalaya tuzunun tüm etkisini yok ettiğimiz gibi, içine doğaya ait olmayan maddeler giren üretim şekilleri kozmetiklerin doğallığını bozuyor.

Ve ardından MUTLAKA gerçekten organik midir yoksa sizi birileri kandırıyor mu anlamanız için dünyada ORGANİK kriterlerinin bağlı olduğu kurumlar hakkındaki yazımı okuyunuz.

Şimdi gelelim Zorah argan yağına. Yukarıdaki yazıya göz attıysanız uluslararası garantili sertifikalardan en iyisine sahip olduğunu göreceksiniz. Zorah bir Kanada markası ve tüm ürünleri organik sertifikalı.

Bu yağı yüz ve vücut kremlerime bir fıs sıkarak kullanıyorum. Kış aylarında deri kuruluğunu güzel onaracak bir yağ , bilhassa klor ve tuzlu deniz suyunun kuruttuğu vücut derisine kremlere katarak kullanabilirsiniz. Organik. Gönül rahatlığıyla kullanın…Kimyasal yok. (03 Eylül 2012)

Zorah Biocosmétiques Organik sertifikalı (Sitala) nemlendirici

sitala

Bunun da içerisindeki hücre yenilemeye yardımcı argan var. Hyaluronik asit, lavanta yağı, gül yağı, portakal yağı var. Deride kırmızılıklardan şikayetçi – kuproz veya roacea rahatsızlığı denilen- damarların göründüğü ince ve hassas ciltler gayet iyi nemlendiren yatıştıran, elastikiyetini artıran bir içerik. Kimyasalsız olması daha da sevindirici. Krem süreyim derken zehirlenen ve bunun dokularda depolandığının, bir gün ortaya rahatsızlıklar olarak çıktığının farkına olan tüm hanımlar için güvenli bir marka Zorah.

Gözle görünür şekilde genç diri, sağlıklı bir cilt için ben yaşlardakilerin de 30 yaşın da kullanabileceği iyi bir sıkılaştırıcı, nemlendirici.(03 Eylül 2012)

Laboatoires SeadermHydraforce 500 ml

saed

Bu bir saç,vücut ve tırnaklar için Sıkılaştırıcı yosun konsantresi…! UNESCO tarafından rezerve edilmiş, biosfer alanı olan Moléne adasından alınmış %100 yosun özlerinden oluşuyor.

Oligo elementler ve mineraller bakımından çok zengin olan, köpürmeyen, yağsız. Çocuklar ve yetişkinler için banyo sonrası nemlendirici olarak kullanılıyor. Durulanmıyor ki deri içeriğindeki aktiflerden maksimum düzeyde yararlanabilsin.

seaderm

Kokusu muhteşem. Gerçekten deniz kenarındaki o ferahlatıcı yosun kokusunu alıyorsunuz.Çabucak kuruyor. Bu deniz ve plaj kokan nemlendiricinin moral düzeltici biretkisi olduğunu düşünüyorum.
Her banyodan sonra tün vücuda ve saç diplerine kullanılıyor. Bir şişe yaklaşık 1 ay kadar gidiyor.
İçeriği merak edenlere:
Etken Madde:
Laminaria digitata (% 5 ekstresi), Laminariadigitata (toz% 2 mikronize): Taze deniz yosunu, eser elementler, Deniz Suyu

 Konjac Sponge

konjac sponge3

(%100 Bitki kökünden temizleyici peeling sünger)  Bilimsel adı Amorphophallus Konjac! 

konjac2

Bitki kökünden elde edilen liflerden yapılıyor. Aslında yenilebilen bir bitki bu. Neden cilt temizliğinde gönül rahatlığıyla kullanılır:Çünkü egzamalı ciltler dahil kimseye alerji yapmaz.

Hırpalamadan nazikçe ölü tabakayı atar. Kreme yüzey hazırlar.Ben pembe olanını seçtim.Çünkü kuru ve olgun cilde uygun olan, demiroksit açısından zengin olanı bu.

Yüzü doğal bir şekilde temizler, yumuşatır ve ferahlatır. Beraberinde temizleyici jel kullanmanıza gerek yok. Ama illaki kullanacağım derseniz bir çay kaşığı kadar yeterli.  Kullanmadan önce suda 1 dakika bekletip kök lifinin yumuşamasını bekleyin.
Sıkın. Yüzünüze boynunuza temizlemek ve peeling etkisi için kullanın

konjac1

Cilde masaj yaptığı için yeni hücre oluşumuna yardımcı olur. Kir, fazla yağ, siyah nokta ve bakterileri ciltten uzaklaştırır ve gözenekleri derinlemesine temizler.Hassas ciltlere zarar vermez.Yağlı ciltler için olan siyah bambu kömürü süngeri de çok başarılı, bebekler ve egzamalı ciltler için olan beyaz konjac da. Türkiye’de değişik firmalar değişik fiyatlarda muadilleriyle satışta aralarında neredeyse 2 misli fiyat farkı var sebebini çözemedim. (2013 Kasım)

DİKKAT: İşiniz bittiğinde kendi ipinden havadar bir yere asın. Nemi kurusun. Lavabo üzerinde tutmayın.Tekrar katılaşacaktır. Konjac sünger almak için iki adres  1-Hepsiburada     2- Anadolu

Strivectin tl Tightening Face Serum (28 Şubat 2014)

strivectin1

B3 Vitamini türevi olan Niasin’i kendi patentli formülüyle  (NIA-114) kullanan bir firma Strivectin. %5 Oranında aktif protein içermesi de sadece sarkmaları değil, cildin genel dokusunu da iyileştirmeye yardım ediyor. Kullandığım en iyi serumlardan biri.
Etkilerine oldukça güvendiğim bir ürün yelpazesi var. Peptid içeren ürünler içerisinde en güçlülerden biri…
Cildin doğal kolajen üretimini destekleyerek hem sıkılaşmasını hem daha diri görünmesini sağlayan bir serum.

Dolayısıyla düzenli kullanım gerekiyor. Yani her sabah ve her akşam temizlenmiş yüze ilk önce bu serumu ,ardından nemlendiricinizi sürmeniz gerekiyor.

Ve çokça sabır gerekiyor…. Çünkü elastikiyetini kaybetmiş derileri öyle 1 ayda toparlamak, gözle görünür sonuçlar almak zor. 40 Yılın elastikiyet kaybını bir ayda toparlayan bir krem piyasaya çıkarsa, zaten o gün artık teknolojinin son basamağına geldik demektir. İnatla 2-3 tüp kullanın… Sonuç gerçekten iyi.
Tek kusuru, pahalı gelmesi. Ama diğer muadilleriyle karşılaştırdığımda 275 liraya, bu kadar etkin çok az ürün var.

Bu serumun ardından En iyi anti-aging krem ödülünü almış olan “StriVectin-SD Intensive Concentrate for Stretch Marks & Wrinkles”  adlı kremini uygulayabilirsiniz.  Kırışıkların derinliğini azaltırken, serumun toparlayıcı etkisine de destek oluyor

strivectin2

Çoğu firma içeriğini sayfasında net yazmazken, tüketiciye saygılarından bunu açıklayan firmalara  saygım sonsuz.
Açıklanmış içeriği şöyle:

Water, Cyclopentasiloxane, Myristyl Nicotinate, C12-15 Alkyl Enzoate, Glycerin, Butylene Glycol, PEG-40 Stearate, PPG-3 Benzyl Ether Myristate, Ethylene/acrylic Acrylic Acid Copolymer, Caprylyl Glycol, Ammonium Acryloldimethyltaurate/VP Copolymer, Polyimide-1, Sorghum Bicolor Stalk Juice, Isohexadecane, Benzyl Alcohol, Arylates/c10-30 Alkyl Acyrlate Crosspolymer, Aminomethyl Propanol, Pullulan, Sorbic Acid, Tetrasodium EDTA, Polysorbate 80, Benzoic Acid, Chlorphenesin, Cyanthea Cumingii Leaf Extract, Ceramide 2, D-limonene, Algae Extract, Malus Dometstica Fruit, Cell Culture Extract, Hyfrolyzed Hyaluronic Acid, Xanthium Sibiricum Fruit Extract, Cyperus Rotundus Root Extract, Lonicera Japnica Flower Extract (honeysuckle) Flower, Lecithin, Sodium Benzoate, Xanthan Gum, Potassium Sorbate, Tetratpeptide-21, Lepidium Sativum Sprout Extract, Dipropylene Glycol, Citrus Aurantium Dulcis Oil (orange), Hexmathylindaopyran, Ethyl Linalool, Citrus Limon Fruit Extract, Methyldihydrojasmonate

strivectin3

Kıvamı süt gibi. Alışılagelmiş serumlar gibi su rengi bir ürün değil. Komedojenik değil, paraben içermiyor. Kolay emiliyor. Yağlı yüzey bırakmıyor.

Cumlaude Lab Topylaude Omega Crem
(Kalınlaşmış Deriyi Yumuşatan Krem)

cumlaude topylaude

Allah kimsenin başına vermesin! Ellerimde ani bir kalınlaşma, derinin kalınlaşarak kuruması, çatlaklar başlayınca panikledim.
Avucumda da pullanma ve keratinizasyon ( boynuzumsu tabaka oluşması) olunca fırladım dermatologa.
Liken olduğunu söyledi ve bana vazelin ve salisilik asitle eczacının hazırlayacağı bir merhem yazdı.
Günde 4-5 kez kullandım. Bir ay boyunca. Sonuç aynı. Değişen bir şey yok.

liken1
Peeling denedim, ardından argan yağları, vazeline bulanıp pamuklu eldiven giyip yattım, organik serumlar kullandım… Nafile.
Bazen eklem yerinden yarılıp kanıyor. Geçiyor. İki gün iyileşir gibi oluyor hop yeniden çıkıyor.

liken2

Bu kadar dikkatli ürün seçip alerji olma ihtimalim de yok. Temas dermatiti de değil… Kimyasallarla zaten nerdeyse tüm ilişkimi kesmiş biriyim. Bulaşık deterjanı yer silme işini arapsabununa 1 kaşık soda , 1 kaşık karbonat katarak hallediyorum.

Çamaşırları toz sabunla yıkıyorum deterjan girmiyor eve. Çamaşır suyunu zaten yasakladım yıllardır.Peki bu ne?
Bir psikolog arkadaşım strestendir dedi. Egzamaya çevrime ihtimali de olduğundan panikledim yine.

liken3

Duygularımızın bedenimizi nasıl değişime uğrattığını bilen, Louise Hay’in kitaplarını hatmetmiş biri olarak şunu çok iyi anladım:
Strestendir dedikleri şeyi , algılarımızı değiştirmeden halletmemiz mümkün değil.

E, hassas birine nasıl hassas olma denir ki? Huyu karakteri bu! Vurdumduymaz olmayı öğrenebilseydi zaten stres yapmazdı.Vicdan ve tepkiler karakterin parçası.
Değişmek nasıl mümkün olabilir?

 • Kendisine en ufak bir kötülüğüm olmamasına rağmen, kıskançlık denilen iğrenç duygunun içinde yanan tuştan, hasedinden bana daha ne kadar kötülük yapacağını kestiremediğim, kara cahil ruhlu, yalı çingenesi komşum buradan taşınmadıktan,  ıslah olmadıktan sonra,
 • Ülkemde kardeş olan herkesin birbirine duydukları bu iki kutupluluk geçmedikten sonra,
 • Günde 13 saat bilgisayar başında çalışıp, yıllardır tatil yapmadıktan sonra,
 • Oralarda bir yerlerde kadınlar dövülüp, öldürülüp, çocukları ortada kalırken, adalet denilen kavramı hep Allaha havale ederken,
 • Demokrasi kelimesinin çürümüş sakız haline dönüştüğü, yerel seçimde müşahit olarak oyların sayılma ve tutanağa geçirilme işinde çalışırken, ne çok şeyin biz denetlemezsek ellezi edildiğini görürken,
 • Her gün evrenin bir yerinde bir savaş senaryosu, halkların sürgünü, açlık, yoksulluk onca paylaşılacak nimete rağmen sürüyorsa,
 • Köpeklere tecavüz ediliyor, kedilere işkence, yunus balıkları festival adı altında toplu olarak öldürüyorsa, kuluçkadan erkek çıktıkları için beslememek için binlerce erkek civcivi öğütme makinesinde kıymaya çeviren bir zihniyet varsa,
 • Vatanımı çok severken, aklımdan eğer “ben neden Norveç’te doğmadım” diye bir yakınma geçiyor ve bundan utanıyorsam,
 • 11.500 000 kişiye çalışmadıkları halde maaş bağlanan bir memlekette; emekli olduğum halde, hala deli gibi çalışmak ve gelecek inşa etmek için 56 yaşımda tedirginliklerim varsa,
 • Üranüs Plüto açılarını ve Koç burcundaki hareketliliği, Terazideki Marsı görüp, 14 Nisan 2014 teki tutulmayla beraber -kıytırık bir amatör astrolog olarak- Nisan ayının tüm dünyada yeni savaşların ve 1933’teki halk sürgünlerini başlatabileceğini görüyorsam,
 • Tek evladımın -sadece ben tek başıma doğurmuşum gibi- aranıp sorulmamasını içim cızlayarak izledikçe,

Psikolog arkadaşıma hak verdim! Evet ellerimdeki bu kalınlaşma stresten. E, ben değişemiyorum. Bu saydıklarımı – ve daha bir çok satırı da-  ruhumdan atamıyorum. O halde ellerim böyle yaşamaya alışmam gerek. Yeni keşfettiğim bu kremi henüz birkaç kez sürdüm, yumuşacık yaptı, birçok ilaçtan daha iyi geldiğini izledim.
Belki Cumlaude Topylaude’un kalbe sürüleni de vardır..Bulursam deneyeceğim. (02 Nisan 2014)

Salyangoz Kremleri

Her şey, 1980 yılında Şili’de Avrupa mutfaklarına pazarlamak için salyangoz yetiştiren bir çiftçi ailenin sürekli salyangozlarla haşır neşir olurken (çiftlikte iş yaparken), elleri kırılan kabuklar sebebiyle her yaralandığında veya kesildiğinde yaraların hiç iz bırakmadan geçtiğini fark etmesiyle başlamış…

Ailenin doktor olan büyük oğlu, salyangoz salgıları üzerine araştırma yaptıkça bu sevimli hayvanların doğalarında muhteşem bir onarıcı olduğunu keşfetmiş. Allantoin!
Allantoin nedir?

Salyangozların doğaları gereği, kabuğu çatladığında kendini yenilemek için salgıladığı, vitamin ve yüksek protein içeren bir madde. Kalsiyum da içeriyor. İnsan cildinin de yenilenme kapasitesini artıran bu olağanüstü doğal salgı, özellikle yara izlerinin giderilmesi amaçlı kremlerin içerisinde kullanılmaya başlanmış (açık yaraya kullanılmıyor). Cildin “hızlı onarılmasına” yardım ettiği için salyangoz salgılı kremler aslında yüzeyin kalitesinin değiştiriyor! O zaman yüzeydeki sorunların çözümüne yardımcı oluyor.

Bunlar neler?
Lekeler

Kırışıklar
Tıraş tahrişlerinin yatışması
Sivilce izleri
Yara izleri
Yüzeydeki pütürlenmeler, pürüzler
Çatlaklar

Hızla yenilenen cilt, yüzeydeki hasarlı olan ne varsa atıp, yerine sağlıklı yeni gelmiş dokuyu yerleştiriyor. O zaman “salyangozlu kremlere” antiaging etkili diyebilir miyiz? Evet! Yaşlanmaya karşı duran bir “gençlik devamlılığı” yapıyor. Kuruluk ve kızarıklıklar gidiyor, yağ/su dengesi kuruluyor.

Hayvana yazık değil mi?

Salyangozların salgıları, özel salyangoz çiftliklerinde keyifle yaşarlarken, onları hırpalamadan ve incitmeden tıpkı bir koyundan süt sağar gibi toplanıyor, filtre ediliyor, steril hale getiriliyor ve kremlere katılmak üzere hazırlanıyor.

Şu an kullandığınız salyangoz kreminizin içinde, cildinizin onarılmasına yardım edecek allantoin salgısının sahibi olan salyangoz, büyük ihtimalle çocuklarıyla beraber maaile çiftlikte geziniyorlar.  Dr. Organic salyangoz salgılı jel, krem ve göz etrafı serumunu deneme amaçlı kullandım.

snail1

snail2

snail3snail4

İzlenimlerim şöyle:

Organik Salyangoz Jeli: Jeli çok az kullanmak gerek. Yapış yapış olmaması için bu şart. Çabuk emiliyor ve kuru bir yüzey sağlıyor.

Koruma tabakası oluşturmadığından “serum” gibi krem altına kullanılmalı. Kokusu yok. Düzenli kullanımda yenilenme, nemlenme ve yatışan deriyi hissediyorsunuz. Kılcal damarların görünümünü zaman içinde yatıştırıyor onarıyor. Karma ve yağlı ciltler bu serumu seveceklerdir. Jel kutu açıldıktan sonra 12 ay içinde kullanılmalı.

Organik Salyangoz Jeli Kremi: İnce akışkan, sütsü kıvamda bir krem. Doğal limon kokusu hoş… Çabuk yayılıyor ve hemen emiliyor. Gece bakımında, kuru ciltler daha kıvamlı olması için avuç içinde bir leblebi miktarında kreme birkaç damla argan katarak kullanabilirler. Nem yükleme gücü oldukça yüksek. Paraben, SLS, sentetik koruyucu ve zararlı kimyasal içermemesi, onarım gücünün yüksek olması, yaz-kış kullanmaya uygun bir krem seçeneği olarak kalmasını sağlıyor. Kutu açıldıktan sonraki 6 ay içinde kullanılmalı.

snail goz1

Organik Salyangoz Jeli Göz Serumu: Çok ince sütsü kıvamda bir serum. Çabuk emiliyor. Yağsız yapıda göz ürünü arayanlara iyi bir alternatif. Emilimi yüksek ve disiplinle kullanırsanız, 4 haftada ciddi sonuçları görüyorsunuz.

snail goz 2

snail5 snail6

   Skin 79 Syn Ake Lifting Cream
(30 Ocak 2015)

syn ake kavanoz

Yılan zehrine benzer bir peptid içeren Syn-Ake serisinden krem denemeye karar verdim. Altıncı nesil peptid formülü 2006 yılında swiss teknoloji patent ödülünü almış bir antiaging. Syn-Ake ile cildin koruyucu tabakasını güçlendiriyor, cilt hasarlarına karşı cildi koruyor ve elastikiyetini arttırıyor. İçeriğindeki adonezin kırışık açıcı özelliğiyle cilt üzerindeki ince çizgilerin görünümünü azaltıyor.

synake 1

syn içerik

HC Care Pigment Control Anti Pigmentation and Lightening Cream
Leke açıcı ve beyazlatıcı (Aralık 2016)

?

Türk markaların her zaman destekçisiyim ve gurur duyarak izliyorum.

Cilt aydınlatıcı ve ton eşitleyici bu kremin aydınlatıcı,beyazlatan ve yenileyici kuvvetli içerikleri var. Belides, Tyrostat, kuzukulağı,  C ve E vitamini ve Hyalüronik asit aktif içerikleri oldukça yoğun. Niacinamide ile de onarıma ciddi destek veriyor.
Düzenli kullanımla – sabah ve akşam- çok memnun edici sonuçlar alınacağını biliyorum.

Beyazlatıcı kremler kullanılırken gündüzleri mutlaka SPF içeren bir kremle deri UV ışınlarından korunmalı.
Yoksa krem cildin rengini açar, güneş ışını değer değmez koyulursunuz ve başa dönersiniz. Emeğiniz de paranız da boşa gider. Leke kreminin özel tepsili kapağı da çok kullanışlı ve yenilikçi.Ürünü son damlasına kadar bakteri üremeden sağlıklı kullanabiliyorsunuz. Kapağı aç/kapa derdinden başka steril kalması da gerek 🙂

?

İçerikleri önemsediğimi biliyorsunuz. İşte HC Care leke kremin içeriği:

?

                                       Anne Nature yüz yıkama köpüğü  Mild Cleansing Foam 
                                             Organic certified Skin Care Şubat 2017)

köpük anne 3

Ecocert sertifikası en sağlam sertifikalardan biridir. Anne Nature’ün vücut losyonunu geçen yaz kullanmış ve çok beğenmiştim. Yüz yıkama köpüğünü denemek istiyordum elimdeki jel bittiğinde sıra geldi. Denedim. Bayıldım. Neyini sevdim? İlk önce içeriğini. Gayet yoğun temizleme yapmasına karşın sert temizleyiciler gibi ardından gergin bir yüzey bırakmıyor. Hele, konjac sünger veya döner fırça ile kullanımı çok iyi. Kryolan TV stik fondöten benim mihenk taşımdır. Bunu yoğun stik’i iyi temizleyen köpüklerden biri de Anne Nature… Köpüğün pompasına basınca kocaman baloncuklu sıvı bir temizleyici çıkıyor. Kokusu da güzel. 

 lr Zeit Gard Face Beauty Diamonds lift serum serum
(27 Şubat 2017)

?


Dilek Gürsoy Ünalan ile FaceBook’tan arkadaş olduk:) Sonra uzun zamandır denemek istediğim bu serumu gayet uygun fiyata alabileceğimi öğrenince siparişimi verdim.İki güne elimdeydi. LR ürünlerinden birkaçını deneme fırsatım olmuştu. Gümüşlü diş macunu, dudak kalemleri, ruju, SPF korumalı kremini ve çok beğendiğim şu gözaltı onarıcı pedlerini… Sipariş vermişken diğer sevdiklerimi de listeye ekledim.siz de Dilek’e LR ürünleri siparişi vermek için sayfasına tıklayabilirsiniz .
LR onarıcı yüz serumunun içeriğinde E vitamini, hidrolize buğday proteini, panthenol, yoğun peptidler var.Özellikle bahar girişlerinde kür yapmak için, ağır diyetlerden ve hastalıklardan sonra, yoğun güneş altında geçen bir dönemden sonra kırışıklar ve dirilik sorunları için kür olarak kullanabilirsiniz. Temizlenmiş cilde sabah ve akşam kremden önce uygulayın. (Yapısı ince balm şeklinde, göz altına da uygulayabilirsiniz)
Serumu 2017 Mayıs 22’de bitirdim.Genel izlenimim:Oldukça yağsız yapıda makyaj altında süper düzgün bir yüzey yapıyor.Cildimin daha iyi duruma gelmesine yardım ettiğini düşünüyorum.

?

M. Asam Vinolift LipoPearls serum
(Sıkılaştırıcı Yüz Serumu)
24 Mayıs 2017

?

Serum biter bitmez kendime yeni onarıcı serum aramaya başladım. Peptid ve hyalüronik asit içeriği yoğun, fiyatı makul serum ararken artık dükkanlardaki kızlar beni neyse ki rahat bırakıyorlar, gözlüklerimi takıp tek tek içeriklerine bakarak rahat seçim yapabiliyorum.Hemen önerileri hazır! “İçinde ne var” dediğimde şişeyi evirip çevirip bir şeyler söylemeye çalıştıkları için nazikçe teşekkür edip “ben rafların arasında dolanayım bakıp seçeceğim diyorum. Gidiyorlar.
Bu serumu da böyle keşfettim. Dr Hüseyin Tırman’da ICON adlı elastikiyet artıran medikal estetik makinesinde seanslara başladığımdan ve ısı ile deri altında kolajen üretimi tetiklenmeye çalışan bir prensibi olduğundan nem kaybı yaşıyorum.Yüksek nem ve onarmaya ihtiyacım var en azından şu 2 ay boyunca…
Bu serumu 99 tl’ye aldım. İçeriklerine bakınca bu fiyata nasıl satıyorlar diye düşünmeden de edemiyorum çünkü pahalı markaların peptidli içerikleri bunun 3-4 katı fiyata satılıyor neredeyse.
Özellikle kuru ve 40 yaş sonrası ciltlerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde içerik ayarlanmış.Üzüm çekirdeği yağı kök hücrelerin üzerinde antiaging etkisi ile bilinen bir içerik yoğun kullanılmış. Yeniden oluşacak cildin yapıtaşlarının sağlıklı oluşmasına yardım ediyor. Antioksidan özellikli ve hücre yenilenmesini destekleyen resveratrol,peptidler ve squalane içeriyor. Ağustos sonunda bittiğinde size neler umup ne bulduğumu da yazacağım…
serum asam
Bugün 5 Eylül 2017, Serum bitti. Genel desteğinden memnunum. Yumuşak duru, nemli bir cilt oluşmasına yardım ediyor. Kırışıkların da iyi onarıldığını düşünüyorum. Tek sıkıntım aşırı sıcakları yaşadığımız son 10 günde serumu sürememekti.. Terlediğimiz aşırı sıcak coğrafyalarda bu serumu pek sevmeyeceklerini düşünüyorum. İlkbahar ve sonbaharda kullanmak daha iyi olacak.
HC Anti-Wrinkle Serum  Kırışıklık Karşıtı Bakım Serumu
  (Ocak 2018, Nisan 2018 ve Eylül 2018  üç şişe kullandım)
HC Care’in hem şampuanından hem saç yağından çok memnun biri olarak serumunun içerisinde %15  Argireline görünce denemem gerektiğine karar verdim. Çünkü bu oranda onarıcı içerikli çok az serum var piyasada. Argireline ne derseniz yeni nesil bir peptid. Botoksun alternatifi olarak gösteriliyor. Mimik kırışıkları, yoğun su kaybıyla oluşan ince kuru kırışıklar, nemsiz ve yaş almaya yüz tutmuş ciltler için iyi bir içeriği olduğunu düşünüyorum. Kendi sitelerinde içerik yok Ben prospektüsünden çıkan formülü burada paylaşıyorum. Ne kadar zengin olduğunun bence kendi sitelerinde de yazılmış olması gerekirdi. Neyse!  Hyalüronik asit, C ve E vitaminleri, yeniden diriliş bitkisi özü, Matrixy 3000 gibi hem cildin su tutma kapasitesini artıran hem nem yükleyen hem de yenilenmesine yardımcı güzel içeriği var.
Kıvamı şeffaf beyaz bir süt kıvamı. Çabuk emiliyor. Sabah ve akşam krem altına göz çevresi dahil uygulanabilir. Bir ay içinde şişenin yarısına geldim. Sanırım fazla kullanıyorum çünkü yüz boyun ve dekolteye bol uyguluyorum. Normalde pipetten 3-4 damla yeterli tüm yüze. Yağlı, kuru, karma, susuz, kırışık sorunu olan tüm cilt tiplerine uygun.
Serum biliyorsunuz başlıbaşına derinin altındaki yenilenmeye yardım etmek üzere formüllenmiş bir kozmetik. Cilt üzerinde koruyucu tabakası yoktur. Bu nedenle sabah ve akşam kremlerin altına uygulanması yani üzerine mutlaka nemlendirici sürülmesi gereken bir kozmetik. Konu hakkında yazıya BU LİNKTEN ulaşabilirsiniz.

Missha Time Revolution Bridal Cream -Repair Firming
 (10 Eylül 2018)
Bu serinin üç ayrı kremi var cildin aydınlatılması için olan beyaz ve pembe tonlu olanları değil “sıkılaştırıcı” olanı seçtim. Yapısı oldukça yapışkan ve uyumadan 1 saat önce sürülmesi gerek ki yastık değil sizin cildiniz faydalanabilsin. Firma bunun uyarısını da nazikçe (!) yapmak ve kavanozu açtıktan sonra “yahu bu bal gibi uzuyor yoksa bozuk mu” demelerini önlemek için şu resmi kıvam hakkında bilgi sahibi olunması için satış yerlerinde paylaşmış. Kuru ciltler ve olgun ciltler bundan hiç de şikayet etmeyeceklerdir. Çünkü 1 saat sonra normal bir krem kıvamına geliyor.

Kavanozu çok görkemli. Oldukça da bereketli bir krem. İçerikteki Hexapeptide ve hidrolize kolajen formülde epey alt sıralarda yer almasına rağmen diğer destek içerikler olan Allantoin ve Niacinamide’in etkin olmasını çok beğendim. Zamanla sonuçları paylaşırım.


HC Purifying Milk Cleanser  Yüz Temizleme Sütü
(30 Eylül 2018)

HC Care yıllardır içerik ve ürün kalitesi olarak takipte olduğum bir Türk firması. Kuru ve hassas ciltler için şu an piyasada bulabileceğimiz en kaliteli ve risksiz temizleme sütünün bu olduğuna bahse girebilirim! O kadar güvendiğim bir marka. Bu temizleme sütü incecik, su gibi akışkan ama bir jel kadar iyi temizliyor. Yumuşacık, sakin nemli bir cilt temizliği yapıyor. Bir pompa ürünü yüze ovuşturarak yayıyorsunuz (ben göz makyajımı da bununla temizledim gayet güzel) Ardından ılık suyla duruluyorsunuz. İsteyen kağıt mendille de sütü temizleyebilir ama suyla temizlemek daha ferah oluyor. Sonra alkolsüz tonikle cildi sildiğinizde cildin temizliği tamamlanmış oluyor. Güçlü antioksidan içeriği sayesinde, cildi hasarlara karşı korumayı destekliyor. Doğru! Purifying milk cleanser içerik bilgilerini de koyayım resmin hemen altına…Zengin ve doğal katkıları görmeniz için:
Aynı markanın HC Foam Cleanser Yüz Temizleme Köpüğünü de kullanmıştım. Sabun içermiyor. Güzel temizliyor ancak benim gibi ağır TV stik makyajı yapanlara temizleme sütünü tavsiye ederim. Köpüğün içerik bilgilerini de buraya koyayım 🙂 İnternetten HC Care yüz temizleme köpüğü içeriğinde ne var sorusuna cevap arayanlar olursa hayrım olsun 🙂

 lr zeitgard beauty diamonds radiant youth oil
             (30 Ekim 2018)
Kuru ve mat ciltler kış aylarında daha da kurur ve rahatsız olur. Kış aylarında serum/yağlardan faydalanmak en doğrusu. Hem kızarıklıkları ve hassasiyeti de yatıştırır hem su kabını en azda tutar hem de besler. Yalnız, bu serumları seçerken içeriklerinde mineral yağ veya parafin (petrol türevleri) olmamasına dikkat etmeli. Neden? Çünkü doğal yağlarda mineraller ve vitaminler var, diğerleri ise sadece yağ! Üst tabakayı muşamba bir örtü gibi kaplayarak soğuk ve nem kaybından korur. Oysa Lr Yüz bakım yağı gibi doğal yağ karışımları seçerseniz deri beslenir ve onarılır.
İnstagramdan tanıdığım LR uzmanı, arkadaşım Dilek’e ikinci siparişimi verdim . Geçen seneden beri beklediğim yağ stoklara gelmiş 🙂
Cam bir şişe ve cam pipeti var. Çok kaliteli bir şişeleme yapılmış. Elden kaydırmamalı banyoda düşerse kırılma riski yüksek. 6 doğal seçilmiş yağdan oluşan çok zengin ve mükemmel içerikli bir bakım yağı. Üç farklı kullanımı var. İster serum gibi krem altına, ister yü kreminize karıştırarak, ister 10 damla kadar maske gibi kullanarak…
İçerik konusunda hassas olanlara bu zengin formülü görmeleri için listesini de koyuyorum buraya. Gönül rahatlığıyla kuru ve hassas ciltlerin kış aylarında kullanabilecekleri şahane bir bakım yağı. Ulaşmak ve sipariş vermek isteyenlere instagram adresi: @dilek_unalan_aloevera

 

Ecowell Anti Age Face Cream (30 Ekim 2019)

ICEA Sertifikalı, içeriği zararsız ama etkili bitkisel özlerde dolu, en hassas ciltlerin bile kullanabileceği yaşlanma karşıtı kremi sonunda %50 indirimden aldım. Tepsi kapaklı olması ürünün organik yapısının bozulmadan son damlasına kadar kullanılmasını sağlıyor. Dermaroller yaptığım günlerde de rahatlıkla kullanabiliyorum.

(Ecowell içerik listesi)

About Aysenur

Check Also

Ergenlik Sivilceleriyle Baş Eden Seri ISANA

Sivilceli ve genç ciltler için Active Clear serisi gayet makul fiyatlı ve düzenli kullanıldığında sivilceleri …

494 comments

 1. Ayşegül hanım merhabalar şuan gecenin 2 si 8 aylık bebeğimin başucunda cildimin iyileşmesi için araştırma yapmaktan bıkmış bir hâlde sizin sayfanıza denk geldim ve sanki içinden bir ses artık doğru yerdesin elif diyor. Yardımınıza çok ihtiyacım var;( şuan 32 yaşındayım t bölgem çok az yagli olmakla birlikte genel olarak kuru bi cildim var kanimca¿ yuzumde daginik bir şekilde yazın çoğalıp koyulaşan cillerim ve benlerim vardi.ilk olarak 20li yaşlarımda üniversitedeyken bi kaç sean lazer işlemi yaptım ve ilk defa o zamn güneş kremi ile tanıştım ama malesef hicbir faydasını görememekle birlikte sanırım cildim hassaslarmış olacak ki zamanla yaşin da etkisyle güneş lekeleriyle tanistimm tabi bunda yalnış zamanda expigmentle yapilan bir kremi kullanmamin da etkisi vardı bir cilt doktorunun onerisyle .evlendim ilk gebeligimde gebelik lekelerim oluştu onunla birlikte gunes lekelerim de dogum sonrasi gebelikde oluşanlar zamanla geçse de sanırım geriye kalanlar güneş lekelerimdi.bundan 2 yıl önce elmacık kemiklerindeki lekelerim için 3-4 seans dermapen islemi uyguladik guneydoguda yasiyorum buranin gunesi malum o kadar dikkat etmeme rağmen bırakın lekelerin gitmesini yanaklarma yeni lekeler eklendi.islemi bıraktım ve tekrar hamile kaldim gebelikte tekrar lekelenmeler oldu ama sanırım onlar yine gitti ve şuan güneş, sivilce ,yanlış uygulama lekelerim, ben ve cillerimle, mat cansiz solgun bir yuzle hiç kimseye hiç-bir işleme artık inanmayan ne yapacağımı bilemeyen inanılmaz mutsuz bir kadınım ve lekelerim gündem güne eskiyor malesef…Evet cildinme gerekn hassasiyeti gostermedim,düzenli bakımı bırakın düzgün bir nemlendirici bile kullanmadım şimdiye kadar giz çevresi dahil. Darphin intral güneş kremim var sadece gündüz çıkarken sürmeye çalışıyorum bide la roche nin nemlendirici ve jelini aldim iki gündür kullaniyorum( nemlendirici ultra fluid , jel de tolarine serisnden)bide foreo turkiye ‘nin bir muadilini istedim netten onunla yüzümü yıkayıp nemlendiricili yüzümü yedirmek için (tavsiye eder misiniz bu arada). lütfen bana bi yol gosterin, karma karışıgim yeterince uykusuz yorgun ve stresli bi hayatım var iki yavrumla ilgilenmekten kendini unutan bir Anneyim…bana uygulamam gerekenleri kullanmam gereken ürünleri yazarsanız bide yapmamam , kullanmamam,yememem gerekenleri soylerseniz cok mutlu olurum lütfen (idiopatik-@hotmail.com)

  • Elif Hanım,
   Lekeler in birçok işlemden sonra geçmemesi ve sırasıyla neler yapılması gerektiğini anlattığım videoya kulak verin lütfen. tek tek izlemeniz gereken yolu anlattım.
   https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
   Şimdi, siz -videoda da dediğim gibi- etki sırasına göre sıralarsak kozmetik, ilaç, doktor sıralamasını takip etmişsiniz.
   Yani dermapen ile geçmemiş, expigment zaten bir ilaç ve belli süre kullanılıp bırakılması gerek. Buna rağmen leke derine gömülerek kalmış…
   Şu an yapmanız gereken yaz kış SPF 50 kullanmak, ve leke açıcı bir serumu düzenli sürmek.
   Kozmetikler lekeler üzerinde 2 yıldan eski olduklarında çok büyük etkiler yapmaz.
   Hafif açar. Dermatolog ile beraber yol almanız gerekiyor.
   Ama bunun yanında, elbette ki günlük cilt bakımı dediğimiz 3 adımı aksatmamalısınız ki leke tekrardan koyulaşmasın + erken yaş alıp yorgun kırışık çilli bir cilt oluşmasın, var olan da hafiflesin.
   Yapmanız gerekenler bu linkte var:
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   temizleme
   serum
   nemlendirici
   Güneş koruması
   Bu adımları sabah akşam yaparsanız deri sağlıklı yapısını korur, hem de erken yaş almaz. Siz nemlendirici bile sürmedim demişsiniz dış etkenlere karşı cildi çırılçıplak bırakmışsınız…
   O ne yapsın? 🙁
   https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY&t=119s burada anlattım nedenlerini…

   Güneş koruması sizi 2 saat kadar korur, sürdüm diyorsunuz da tekrar sürmediğiniz için “hiç sürmemiş gibi”leke UV ile temasa devam etmiş.
   Hiç bir güneş kremi tüm gün korumaz. Ter ve cilt salgılarıyla etkisi 2 saat kadar sonra gider.
   Bu nedenle tüm güneş korumalarında 2 saat sonra yenileyiniz der.
   Diyelim sabah 10:00’da sürdünüz, 12 de ve 14 te tekrar sürün. Yoksa lekeler koyulaşmaya devam eder.

   “8 aylık bebeğim var ve anne sutu alıyor ürünler işlemler acısından belirtmek istedim”diye ikinci bir not da bırakmışsınız.
   Emziren ve hamile annelerin -retinol gibi, bazı esansiyel yağlar gibi- bazı içeriklerden kaçınmaları gerekiyor. Organik kozmetik kullanırsanız veya içeriklere bakarak alırsanız sorun olmayacaktır.
   1- Temizleme (bakımın ilk adımı) Temizleme için misel su kullanın. SLS içeren jeller daha da deriyi kurutup hassaslaştırır. Eczaneden veya gratislerden misel su bulabilirsiniz. Durulama da gerektirmez, tonik de gerektirmez.
   Uygulaması => https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=4s
   2- Serum Kremin ulaşamadığı yere sorunu çözmek için ulaşan , ciltte koruma tabakası bırakmayan kozmetiklerdir. Lekeler üzerinde de etkili olan leke serumunu sadece lekeli yere sürün
   https://www.dermoeczanem.com/auriga-melaclear-serum-intense-depigmenting-care-15ml VEYA https://www.dermoeczanem.com/institut-esthederm-white-system-anti-brown-patches-serum-9-ml
   (bir ilaç olan expigmentten veya tritone’dan daha etkili değildir. Ben ilaç tavsiye edemem.Yasal değil.Bunu dermatolog’a sormanız gerekecek.)
   3- GECE Nemlendirici ve leke karşıtı kremi uygulayın
   https://www.dermoeczanem.com/institut-esthederm-whitening-night-care-50-ml
   Neotone’un kreminde paraben olduğundan onu değil, başka bir leke kremini öneriyorum.

   4- GÜNDÜZ Güneş korumasını sürün 2 saat sonra yineleyin.
   https://www.dermoeczanem.com/isis-pharma-neotone-radiance-spf50-cream-30ml
   Unitone 50 SPF tirozinaz’ı inaktif halde bırakarak melanin üretimini azaltır.Baskılar.

   Darphin intral güneş korumasını da kullanabilirsiniz. Ama evde de sürmeniz gerek. UV ışınları camdan da geçiyor.
   Aldıklarınızı da kullanabilirsiniz ama özellikle lekeler ve matlık cansızlık için size önerdiğim bu rutini öneriyorum.
   Sevgilerle

 2. Merhaba Ayşenur hanım. 34 yaşındayım. Ne yazık ki bugüne kadar cildini banyodan banyoya temizlemiş hanımlardanım. Yanaklarım da geniş gözenekler mevcut.
  Cildimde fazlaca lekem var.
  Adet dönemlerim sivilceyle geçiyor.
  Guldugumde göz altında ve cevresinde kırışıklıklar mevcut
  Dudak kenarlarım da kırışmaya başladı
  Çalışmıyorum. Bu yüzden pahalı kremler kullanamam.
  Sizden uyun fiyatlı krem önerileri istiyorum.
  Temizleme,tonik,serum,göz çevresi kremi,nemlendirici..
  Bunları sabu akşam ne sıralamayla kullanmam gerektiğini de bilmiyorum.
  Bilgilendiriseniz çok memnun olurum.
  Ayrıca elimde ducrayin temizleme jeli var. Sizce kullanmam uygun mudur?
  Teşekkürler

  • Bergen Hanım,
   Başlamanız için neler yapacağınızı tek tek anlattığım video bu=> https://www.youtube.com/watch?v=RLGY-lHmq8M lütfen kulak verin aşamaları anlattım.
   Ducray’ın farklı jelleri var mesela akneli ciltler için olan ducray keracnyl foaming gel’in içeriği güzel.Çinkolu ve yatıştırır. Ancak sizin bunu değil, susuz ve yorgun cilt ürünleri kullanmanız gerek. Hangi jelini kullanıyorsunuz bilmiyorum Ama arkasını çevirin, içerik bölümünde sodium laureth sulfate yazmıyor ise temizlemek için kullanabilirsiniz.
   Lekelerin sebebi güneşten korunmamanız.
   Gözeneklerin sebebi sabunla veya sert temizleme kimyasalları içeren jeller. Ve nemlendirici sürmemek.
   Göz çevresi yüzünüzden 7 kat ince, haliyle bakmıyorsanız ilk burası nem kaybeder ve kırışır 🙁
   Leke bakımı için gerekli bakımın şartlarıyla ilgili video => https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE&t=7s

   30’lu yaşlarda bakımın sırasını ve neden 4 adımlı olduğunu anlattığım yaım http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   1-Temizleme +tonikleme
   2- serum
   3-Göz kremi (Tüm göz kremlerini dudak çevresine de sürebiliriz)
   4-Onarıcı nemlendirici
   5- Güneş koruması(sadece gündüzleri)aksatmayın. Leke daha da koyulaşır.
   Sıralama budur.
   Adet dönemlerinde tek tük sivilce herkeste çıkabilir. Hormonal değişim sebebiyle yağ salgısının ani ataklar yapmasından gözenek tıkanır. Çıkmaya başladığını hissettiğiniz an sivilce kurutucu jelden üzerine bir damal sürün. 4-5 saat sonra yine sürün. Söner ve iz bırakmaz. Uygulama sırası,cilt bakım rutininde temizleme tonikleme, serum SONRASI, nemlendiriciden öncedir.
   Gratislerde uygun fiyatlı cilt bakım ürünleri bulabilirsiniz.
   Nivea ve Diadermine’den seri yapalım size mesela:
   temizleme Diadermine Essential Care Derinlemesine Temizleyici Yüz Yıkama Jeli VEYA Nivea Canlandırıcı Yüz Yıkama Köpüğü
   tonik Bee Beauty Organik Sertifikalı Cilt Toniği
   leke serumu Nivea Hyaluron Cellular Filler + Şekillendirici Leke Giderici Serum
   göz Diadermine Lift + Super Filler Göz Kremi Veya Nivea Cellular Cilt Gençleştirici Göz Kremi
   gündüz nemlendirici ve koruma => Diadermine Lift + Super Filler Gündüz Kremi 30 SPF 50 veya Nivea Cellular Cilt Gençleştirici SPF 15 gündüz kremi
   Gece Diadermine Expert Active Glow Yenileyici Gece Kremi veya Nivea Cellular Yaşlanma Karşıtı Cilt dolgunlaştırıcı Gece kremi
   sevgiler

 3. Merhaba Ayşenur hanım cildim hafif akneli ve kızarmaya meyilli bu sebeple günlük fondöten kullanıyorum. Jane Iredale compact pudrasını kullanıyorum şuan hamileyim ten ve göz makyajı için önerebileceğiniz ürünler nedir acaba? Jane Iredale gibi mineral markalar mı logona gibi organik markalar mı mı kararsız kaldım açıkçası.
  Çok teşekkürler

 4. merhaba ayşenur hanım, 30 yaşındayım yaklaşık 10 senedir acne rozasea ile yaşıyorum. doktorum peeling yapma dediği için kullanmıyorum ancak geçen arkadaşımda Dior Hydra Life Time To Glow Ultra Fine Exfoliating Powder’ı denedim. Cildime rozasea açısından dokunmadı ancak çok pahalı olduğu için alamadım. Muadili bir ürün ya da yöntem önerebilir misiniz? çok teşekkürler şimdiden.

 5. Yasemin yasemin

  Ayşenur hanım, sizin önerilerinize çok ihtiyacım var. 35 yaşındayım. Cildim karma ve göz çevrem kuru. Cildimde çene kısmı lekelenme ve biraz açık gözenek sıkıntım var. Bunların yanısıra ve daha çok sorunlu bölgem göz çevrem çünkü yaşımın üstünde seyrediyor. Kaz ayaklarım gülünce çok belirgin ve biraz yorgun görünüyor gözlerim. Aydınlık, canlı, genç bir göz çevrem olsun istiyorum. Lütfen yardım edin. Daha önce göz altı ışık dolgusu ve iki kere botoks yaptırdım fakat artık istemiyorum medikal estetik. ❤

 6. Merhaba Ayşenur Hanım.
  30 yaşıma kadar cildim çok yağlı ve aşırı sivilcelerim vardı. Bunun için tedavi oldum. Şimdi 38 yasindayim ve normalden 1 tık üstü yağlı cilde sahibim. Şu anda altın iğne uygulaması yapıyorum. ilk önce serum uygulaması yapılıyor daha sonra ilk 3 gün boyunca madecasol kullanmamı önerdiler harici başka bir şey kullanmiyorum.

  Daha sonra normal rutinime döndüğümde temizlikte; Bioderma sensible foaming jel. Tonik: laroche, nemlendirici: Vichy baķım kremi ve Bioderma SPF 30 nemlendirici spreyi kullaniyorum.

  Bunlara ek olarak buyuk torbali gozlere sahibim ve gece kremini bir turlu secemiyorum fiyatlari yüzünden. hyaluronik asit içeren krem ve c vitamini serum kullanmak istiyorum.

  Rica etsem sizden göz kremi, gece kremi ve serumlar için bana fikir verirmisiniz.

  Sevgilerle

 7. Berna Bayrak

  Ayşenur Hanım Merhaba,
  36 yaşındayım ve yağlı,gözenekli,lekeli bir cildim var.Anti aging uygulaması olan ve cildimi daha pürüzsüz sağlıklı ve temiz bir görüntüye ulaştıracak ürünlere ihtiyacım var.
  Temizleme,tonik,serum,nemlendirici,maske,güneş kremi ve göz çevresi için hangi ürünleri tavsiye edersiniz?Birde hangi bakımları size göre yaptırmalıyım?

 8. Merhaba ayşenur hanım diğer sorumu unutmusum kusura bakmayın. PCO göz maskesininde dermarollerla kullanılıp kullanılamıycağını öğrenmek istiyorum. Göz kapaklarımda biraz düşüklük var ve göz altlarımda fazlasıyla mor ve çökkün buda beni çok rahatsız ediyor bu pco dışında 20li yaşlarda kullanımı uygun ve etkili göz bakım önerileriniz varsa öğrenmeyi çok isterim.

 9. Merhaba ayşenur hanım 23 yaşındayım yüzün yaşıma göre cok cansız ve yorgun duruyor pco koyun plasentası maskesini kullanmayı düşünüyorum, birde elinde cildim için aldığım 0.5 mm dermaroller mevcut elimde, bu maskeden önce dermaroller kullanmak uygunmudur etkisini arttırmada etkisi olcağını düşündüm ama ürünün içeriği dermaroller için uygunmu emin olamadım bilgilendirirseniz çok mutlu olurum 🙂

 10. Aysegül hanı merhab.Yüzümdeki skar izleri için dermaroller kullanmak istiyorum.Size yazılan sorulara cevaplarınızdan öğrendiğim kadarıyla uygulama sırasında tavsiye ettiğiniz kök hücre serumu alacağım yanında leke veya C vitamini serumu da kullansak daha etkili sonuc alabilirmiyiz?

  • Merhaba,
   Skar izleri için 1mm kullanmanız gerek, 3 haftada bir seans yapın ve kök hücre serumu kullanın seanslarda. En az 6-8 seans sonra iyileşmeyi gözlemleyebilirsiniz.
   Ampul karıştırmayın bence.
   Kök hücre yenilenme için yeterlidir. Ama arzu ederseniz günlük temel bakımınınızda temizleme sonra C vitaminli serumları krem öncesinde kullanarak lekeler için destek sağlayabilirsiniz.
   Daha etkin sonuç için bir değişiklik olmaz ampul karıştırmanın…
   Uygulama videosu https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks
   Buradan iğne şemasına göz atabilirsiniz => http://aysenuryazici.com/dermaroller-kullanmak-isteyenlere-rehber/

   sevgilerle

 11. Merhaba Ayşenur Hanım çok teşekkür ederim beni bilgilendirdiğiniz için nerdeyse bu gece bırakacaktím üzülerek retinol kullanmayı bu arada retinöl kullanırken yüzüm doğal olarak hassas en son schabens totes meer salz peelingini sürdüm böyle bi kızardı filan hemen ardına sante nin anti stress maskesini yaptım çok iyi geldi kızarıklar gitti yüzüm sakinledi sizin bi videonuzda duymuştum siz de retinöl kullandığınızda size de iyi gelmiş bende o yüzden onu kullandım,bu arada ben retinöle başlamadan body shopun himalaya kil maskesini almistim ve kullanmaya devam ediyorum bi sorun olmuyo peeling olarak ama schabens totes mehr salz peelingini kullanıyorum ama bu süreçte kızartıyo cildimi diye bi süre kullanmadım,dün laveranín 3 in 1 peeling körperini aldim arkada gesichtshautta yazio ama bilemedim yüzüme de kullansam mı onun yerine rossmandan hem sivilceme iyi gelecek bir peeling önerebilir misiniz,çıkan sivilcelerim için de lavera anti pickmel gel aldim dün yeni çıkan sivilceme de eskisine de bu jeli sürüyorum başka daha etkili bir şey tavsiye eder misiniz?bu arada nemlendiricim bitince tavsiye ettiğiniz dermoskini kullanmak istiyorum ama bulamazsam la roche posay pigmentclar spf30 kullansam o da renk açılmasına,sivilce kekelerine iyi gelir mi?eğer ki sizi bu retinöl kullanimdaki telaşım ve sürekli sorularımla sizi bunalttıysam lütfen söyleyin,kendinize çok iyi bakın yazcaktım adettendir ya ama hiç uymadı zaten çok iyi bakıyorsunuz:)o yüzden sevdiklerinizle huzurlu mutlu bol kahkahalı günler dilerim.
  Sevgiler

 12. Tekrar merhaba Ayşenur Hanım dün yazdığım maile ek olarak şunu da belirtmek istiyorum bu kullanmakta olduğum bakımın içinde daha öncede bahsettiğim gibi avene mineral kremi de var,the ordinary retinoid serumundan dalayı sürekli kullanıyorum sivilcelenme nedenim acaba bu mu diyorum 3 4 yerde sivilcem var,annem küçükken sayma çoğalır diye kandırırdı ben de inanır yapmazdım:)şimdi her sabah yenisi çıktı mı diye bakıyorum,misshanın repair firmeng mi yapıyor diye düşünüyorum ondan da çok memnunum sabahları uyandığımda yüzüm aydınlanıyor yumuşacık oluyor,bana önerdiğiniz dermoskin be bright kremini de inşallah bulabilirim almanyada yaşadığım için belki zor olur diye düşündüm ama çok güzel arbutin gibi renk açicı madde olması beni cezbetti diğer nemlendiricim bitince body shoptan aldığım hemen onu alacağım inšallah belkide o yaptı nedenini bilmediğim için sürekli o mu bu mu diye kendimi üzüyor ve yarıda bırakmak istemiyorum bakımımı:(sizin o güzel fikirlerinizden sonra aydınlanacağım inşallah,hayatta her şey gönlünüzce olsun inşallah iyi günler dilerim.

  • Ayşe Hanım Merhaba,
   Retinol sivilce yapmaz A vitamini aslında tam tersine sivilceyi gidermek için birçok kremde kullanılır.
   Belki peeling yapıp ölü tabakayı atmadığınızı için bir adet öncesi yağlanma artar ya işte öyle bir döneme denk gelmişsinizdir 1-2 sivilce oluşmuştur.
   sevgiler

 13. Merhaba Ayşenur hanim paylaştığınız bilgileri heyecanla okumaya devam ediyorum tabiki kediniz şevketle olan videolarıda:)ben 34 yaşındayım ve malesef güneşten hiç korunmadigim icin cilt lekelerim var bu yüzden ten rengimi açabileceğim krem kullanmak istiyorum,geceleri gece kremimden önce the ordinary markasının %2 granactiv retinoid serumunu kullanıyorum,ilave olarak gündüzleri ne kullanmamı tavsiye edersiniz,şimdiden teşekkür ederim.

 14. Ayşenur Hanım Merhaba,
  Sizi uzun süredir takip ediyorum. Dönem dönem önerdiğiniz bazı ürünleri kullandım. Psikolojik sebeplerden uzun bir süredir cilt bakımı adına pek birşey yapamadım. 41 yaşındayım web sitenizde birçok yazınızı okudum, ürünlerin sitelerine baktım vs derken aklım çok karıştı. Karma hassas bir cildim var, yüzümde gözenekler belirgin, elastikiyet kaybı ve göz altlarımda çökme var. Kullanabileceğim ürün önerisinde bulunabilir ve beni bu karışıklıktan kurtarırsanız çok sevinirim.

  Bir de PCO maskeden almıştım, tarihi geçmiş yine de kullanılabilir mi?

  Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.