Yüz Peelingi Nedir? Ne işe Yarar?

Cilt bakımında temizleyiciler, tonikler, peeling ve maskeler “yüzeysel” kozmetikler olarak adlandırılır.
Çünkü derinin üst tabakasında iş görürler ve alt tabakaya etkileri yoktur. Ama üst tabakada yaptıkları görev sayesinde serum ve nemlendirici/onarıcıların alt tabakadaki işlevini kolaylaştırılar.
Bu nedenle haftalık bakımı ergenlikle beraber cilt bakımına başlayan herkes yapmalıdır.
Tanımlamak gerekirse: Yüz peelingi, haftada 2 kez uygulanan, cilt yüzeyindeki ölü hücre tabakasını atmaya yarayan, minik kum tanecilkeri gibi granüller içeren kozmetik bir “yüzey zımparalayıcı” dır. Kimi markalar mekanik aşındırma ile değil, genelde meyve asitleriyle -kimyasal sökme ile- soyma yapan enzim peelingler üretmiştir. Bu peelingler tanecik içermez.

Düzenli peeling + maske ile giderilen sorunlar, mutlu olan ciltler:
• Pütürlü, pürüzlü, komedon oluşmasından şikayet eden ciltler
• pullanan, kuruyan, cilt yüzeyi hışır hışır olan ciltler
• makyaj yapıldığında çamur gibi duran, makyaj tutmayan ciltler
• İnce minik çizgileri göze batmaya başlayan ciltler
• Sivilce izleri zor geçen ciltler
• Kalınlaşmış, matlaşmış, cansız ciltler

Neden haftada 2 kez?
Çünkü hücrelerimiz 28-30 günde bir yenilenir. Bu zaman aralığı , yani 3-4 günde bir peeling yapmak cildi hırpalamadan ölü tabakadan kurtarmak için yeterlidir. Daha sık uygulanırsa deri hassaslaşır, kızarır ve bağışıklık direnci düşer.
Günlük bakım ve haftalık bakım nedir?
Cilt bakımı günlük bakım ve haftalık bakım olmak üzere iki asal bakımdan ibarettir.
** Günlük bakımla nem kaybını önler, yağını dengeler, nem tutmasına yardım eder ve UV ışınlarından koruruz.
** Haftalık bakım ise yüz peelingi ve ardından uygulanan maskeden ibarettir. Peeling ile eskimiş olan yüzeydeki ölü tabaka nazikçe atılır. Bunun ardından cildin cinsine uygun maske yapılır. Peeling sonrası maske şarttır. Derinin üzerindeki kalınlaşmış tabaka sıyrılmıştır, nemlenmeye ve sakinleşmeye ihtiyacı olur.
Peeling nasıl seçilir?
Normal, karma, yağlı ciltler için sorun yok! Granüllü veya kimyasal aşındırma ile ölü tabakayı soyan peelingleri kullanabilirsiniz. Ancak hassas, ince, kılcal damarlı, kızaran bir cildiniz varsa ürünün üzerinde “hassas ciltlerin de kullanabileceğini” belirten cümleyi arayın. Hassas ciltlerin, hırpalayıcı kimyasallardan sakınmak için toz “pirinç tozlu” peelingler veya enzim peelingler seçmesi gerekiyor ve organik sertifikalı maskeler kullanması gerekir.
Evde AHA+BHA asit peeling uygulamasını buradan izleyebilirsiniz
Peeling nasıl uygulanır?
Yüzünüz makyajsız ve temiz olmalı. Bir silme çorba kaşığı kadar üründen alın, yüze alın çene, yanaklar ve burun olarak bölüştürün.
Sonra parmaklarınızla dairesel hareketler yaparak, bu kum tanecikli kremayı cilt üzerinde masajla çevirin. Sakın bastıra bastıra yapmayın. Yavaş ve hafif hareketlerle 2 dakika kadar yüz ve boyuna bu karışımı ovalayın. Sonra bol suyla durulayın. Yüzü kurulayın. Toniğinizle cildi silin. Yahut termal sprey varsa yüze fısfıslayın. Ardından maskenizi uygulayın. Peeling ve maske birbirini tamamlar.
İşlem bittikten sonra eğer gündüz ise nemlendiricinizi, gece ise serum + gece kreminizi uygulayın. Peeling ve maske sonrası sakın cildi çıplak bırakmayın. Savunma tabakasını yok edildi sanarak gözenekleri açabilir, yağ salgısını tetikleyebilir…

Yeni nesil peelinglerin de piyasaya sürülmesiyle peeling çeşitleri şu şekilde:
1- Granüllü peelingler. Yukarıda anlattığım içinde kum tanecikleri gibi granüller olanlar.
2-Enzim peelingler . Asitlerle ölü tabakayı soyar. Sürülüp, beklenip yıkanır.
3- Selüloz (kağıt hammaddesi) içeren peelingler. Ovalama ile silgi gibi yüzeydekileri yapışık toza dönüşen peelingler.
SIKÇA SORULAN SORU: Yüzüme kese yapsam peelinge gerek var mı? Hayır yok. Ama kese yaparken deriyi de çekiştirerek yaparsanız elastikiyeti etkilersiniz. Bir parmakla deriyi tutup, keseli elle yumuşak hareketle çekiştirmeden, bastırmadan uygulamak gerekir. Peeling çok daha sorunsuz ve risksizdir.

Total
0
Shares
1 Yorum
  1. Merhaba Ayşenur hanım ,kendime kil maskesi arıyorum daha önce sizin de kullanıp önerdiğiniz termalife’ peloid maskesini aldım güzeldi ama çok fazla kullanamadım nedenine gelince ambalaj çamur maskesine göre değildi ,sıkıca kapadığım halde çıkması gereken yerden çıkmıyordu ambalajın dibini patlatıp ordan ve tüpün ağız kısmının bitiş yerinden dolayısıyla hava aldığı için poşete sarmama rağmen kurudu gitti, halbuki kavanozda olsa çok daha kullanışlı olurdu ,bana önereceğiniz bu tip maskeler varsa yazarsanız çok müteşekkir olurum ayrıca the body shop un
    Himalayan Charcoal – Toksinlerden Arındırıcı Işıltı Veren Maskesi kampanyada iki al ikisi bedava sizce bu maske nasıldır kullandınız mı ,günlük cilt bakım rutinimi hiç aksatmıyorum aynı şekilde haftada iki kez peeling de yapıyorum ona rağmen birkaç kapalı komedon oluştu nerde yanlış yapıyorum bilemedim o nedenle derin temizleyici bakıyorum ,önerilerinizi bekliyorum ve teşekkür ediyorum.
    İnşallah bu yeni yerde emekleriniz heba olmaz kötü insanlar yok olur dünyadan .Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart