Kadınlarda Yüzde Tüylenme Kıllanma Neden olur Ne Yapılabilir?

Ayva tüyü dediğimiz incecik tüyler herkeste vardır. İncecik ve renksizdir. Normaldir.
Ama yanaklarda bıyık bölgesinde koyu kıllar başladıysa androjen hormonların artışı söz konusudur.
Ya kullandığınız ve bıraktığınız bir ilaçtan dolayı (doğum kontrol hapı gibi) yahut tiroid bozukluğu, PCOS, gibi sistemik bir sebepten dolayı… Mutlaka bir endokrinologla görüşün ve kan tahlili yaptırarak hormonal dengeye baktırın.

Belki yumurtalıklarda veya böbrek üstü bezlerde bir sorun vardır. (PCOS veya Cushing sendromu vb) Kıllanmayı artıran testosteron hormonudur .
Dengesizlik tespit edildiğinde doktor ilaçlarla dengeyi sağlayacak ve kıllanma normale dönecektir. Dikkat etmeniz gereken şey: Eğer kıllanmada artışla beraber adetlerde düzensizlik, yüzünüzde yoğun sivilcelenme, saçlarda dökülme de varsa vakit kaybetmeden iç salgılar uzmanına gidin. Kremlerden, ağdadan filan medet umularak geçecek bir sorun değildir. Tedavi sabır gerektirir 3 günde sonuç beklemeyin. Disiplinle doktorunuzun dediklerine uyun, 6 ay-1 yıl arası bir destekle sorun hafifletilir.
Kıllanma sebepleri ve neler yapılabileceği ile ilgili videoyu izlemek için tıklayabilirsiniz.
Yüz tüylerini alma videosunu izlemek için tıklayınız.

Sir, ağda ile kıllar alınabilir. Bu, kalınlığını veya yoğunluğunu azaltmaz. Bir sonraki çıkışında kıllar köklerinden beslenerek yine aynı kalınlıkta çıkar. Kesinlikle tıraş bıçağı kullanmayın! Ağdayı veya siri uygulayacak kişinin profesyonel olması ve kılları kırmadan alması gereklidir. Yoksa 5-6 günde bir epilasyon gerekir ve bu cildinizi çok hırpalar.

En doğrusu lazer ile koyu renkli kılların tahrip edilmesidir. 5-6 Seans sonra büyümeleri % 40 ve yukarısı oranında baskılanmış olur.
Sir ile yüz ve bıyık tüylerini aldıktan sonra kıl büyümesini engelleyici serumlar kullanmak da büyüme hızına ve kalınlığına etki edecektir. Ancak içeriden hormonal denge sağlanarak sorunu çözmek gerekir.

Kıssadan hisse: Tüylerin göğüs, çene, karın, bel, bıyık bölgesi (dudak üstü) ve yanaklarda aşırı çoğalması, renginin koyulaşması %80 androjenik hormonlarla ilgilidir.

Krem sürdüğünüz için kıllanma olmaz! Kremin kıllanmayı gerçekten tetiklemesi için  yüksek B3, E veya A  vitamini içeriğiyle en az bir yıl düzenli kullanılmış olması gerek. Kremi bıraktığınızda birkaç ay içinde kılların da normal büyüme hızına döner.  Bir krem sürmekle kıllanmada artış bu kadar kolay olsaydı kel insan kalmazdı! Tüyleriniz aşırı kalınlaştıysa kozmetiğe suçu atmak yerine derhal iç salgılar uzmanına gidin.

İlgili önerilen ürünler: PNG Yüz Sır Ağda Bandı, Veet Face,Remove yüz bölgesi sir ağda kalemi, Vi-Vet sir ağda bant paketi, Agiss sirli yüz ağda bantı, Sesu yüz sir ağda bantları, Bio Der tüz azaltıcı, Dermoday tüy azaltıcı, cosmed glabrous tüy azaltıcı serum, bioder tüy azaltıcı serum , Bioder Yüz Bölgesine Özel Tüy Azaltıcı Serum  

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart