Bir Leke Kremini, Makyaj Markasını Satın Almadan Önce Araştırınız

Kara borsada satılan leke açıcı kremlerin son derece tehlikeli olabileceği, İngiltere’deki bir örnekte görüldü. Londra’da bulunan Hammersmith Hastanesinden Dr. Tricia Tan ve iç salgılar uzmanı Dr. Tony Goldstone, 3 yılda yaklaşık 13 kilo alan, 18 ay boyunca hamile kalamayan, kol, sırt, karın ve bacaklarında yırtıklar oluşan, sürekli mantar hastalığından şikayet eden ve kas güçsüzlüğü olan 28 yaşında aşırı kilolu bir kadını tedavi ederken, kadının bu şikayetlerine kara borsadan satın aldığı leke açıcı kremlerin neden olduğunu gördü.

Doktorlar önce kadına böbrek üstü bezlerinden salgılanan glukokortikoid hormonlarının kanda aşırı miktarda bulunmasıyla ortaya çıkan Cushing sendromu tanısı koydu, ancak yapılan kan testleri tanıyı yalanladı.

Daha sonra kadının izinsiz olarak leke açıcı krem satan bir mağazadan bu kremlerden aldığı ve 7 yıl boyunca haftada 2 tüp kullandığı anlaşıldı.

Doktorlar, kaşıntı tedavisinde kullanılan ve fazla kortizon içeren bu kremin doktor tavsiyesi olmadan 2 haftadan fazla kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Tan ve Golgstone’un raporları, The Lancet dergisinde yer alıyor.  (Anadolu Ajansından alınmıştır) Piyasada sahte ürünler de fazla. Makaleye göz atınız.

Meşhur markaların sahtelerini üretenlere baskın yapılıyor ama kaçı piyasaya sürülmeden yakalanabiliyor bilmiyorum. Bakın bu haber 2018’den bir baskın. Satışta olan bütün cilt bakım kremlerinin ve makyaj malzemesinin sağlık bakanlığı izni olması şart. Hiç bir şekilde bakanlık izni olmayan ürünleri kullanmayınız. Etiketleme mevzuatı gereği her ürünün içeriği içindekiler bölümünde yazmaktadır. İçeriğini okumadan ürünleri kullanmayın. Örneğin; İçindekiler: Soya fasulyesi tohumu özü, Kocayemiş yaprağı özü, Ayıüzümü özü, Shea yağı, Söğüt kabuğu özü v.b.  Yazılmışsa bu formülü göstermez! Bunlar kullanılan tüm malzemeyi göstermez. INCI formülü yazmak zorundalar. GMP sertifikalı ve metal testleri yapılmış dermatolojik olarak test edilmiş kremler seçiniz. Lütfen bilinçlenelim.
lekeniz varsa, açmak için neler yapabilirsiniz izlemek için video

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart