Home / Kozmetik ve Güzellik / Cilt Bakımı / Emziren Annelerin Bakımı

Emziren Annelerin Bakımı

Tüm hamilelik süreci ve doğum sonrası vücutta bir dizi hormonal değişimler olur…
Hamilelik boyunca hormonların bu ani değişimi yüzünden yediğiniz içtiğiniz, tırnaklarınızın ve saçlarınızın yenilenme hızı, sindirim sistemi, sinir sisteminizin hassasiyeti, cildinizin yapısı, her şey farklı bir düzenle çalışmaya başlar.
Doğumdan sonra hormonlar yine farklı çalışmaya devam edecek. Çünkü beslenmesi ve korunması gereken bir evlat dünyaya gelmiştir ve yaradan bunlarla baş edebilmesi için kadının metabolizmasını ek salgılarla donatır…. Bebeğin emzirilmesi için yüksek değerleri olan süt verme işlemi bile başlı başına bir hormonal eylemdir. Bu sebeple cildinizin yapısı değişebilir, saçlarınız yağlanabilir, saçlarınız hızlı dökülebilir, bacak ve koltuk altlarındaki kılların daha sert çıkması mümküdür, bacaklardaki deri kalınlaşabilir. Hepsi geçicidir.
Sadece bakımınızı disiplinle uygulamalı, uyku ve gıdayı dengelemeli ve bedenin annelik sürecine uyumlanmasını beklemelisiniz.
Bunun için annelere yardımcı ürünler yapılmıştır. Emziren hanımların kullandıkları kozmetiklerin içerikleri bebeğe de süt yoluyla geçebileceğinden organik sertifikalı ürünler seçmeniz doğrudur. İçerikleri size ve bebeğinize uygun, hem sakinleştirici hem dengeleyici kozmetikler vardır.
Koşturma aralarında kendinize her zaman sabah ve akşam 10 dakika ayırın. Bakımlı annelerin direnci ve morali yüksek olur.

Cilt bakımı
Sabah ve akşam mutlaka temizleyin tonikleyin ve dengeleyici bir nemlendirici sürün. Siyah nokta oluşumunu engeller, yağ salgısını frenler.
Haftada bir kez peeling yaparak ölü ve kalınlaşmış üst deriyi atın, ardından maske uygulayın. Beş dakikanızı alır.
Emzirmenin ilk aylarında hiç alışkın olmadığınız sivilceler tek tük de olsa canınızı sıkabilir. Lokal uygulanan sivilce söndürücü ürünlerden gün içinde 2-3 kez sivilceye sürerseniz çıkma/büyüme aşamasını ve iz bırakmasını engellemiş olursunuz.
Saç bakımı
Saçlarınızı gün aşırı yıkayın. Tek şampuan yapın. Şampuanın saç tipinize uygun olması çok önemlidir. Saç kremini saç derisine sürmeden uygulayın, yağlanmayı tetiklemeyin. Her zaman ılık suyla yıkanın.
Dökülme olur ise hormonal değişimden olduğunu bilin, saç kaybı için ürün kullanmanız sadece hızını yavaşlatır ama “durdurmaz”. Emzirme bittikten sonra bu geçici durum zaten sonlanacaktır. Dökülme karşıtı bakımınızı 6-7 sonraya erteleyin.
Göğüs bakımı
Gerilen -ve çatlaması muhtemel- göğüs derisi için çatlamayı önleyici, elastikiyeti destekleyen ürün kullanabilirsiniz. Kremi ya emzirdikten sonra göğüsler boşalmışken, ya banyodan sonra göğüslere serin su tuttuktan sonra uygulamalısınız. Bastırmadan, göğüs başına sürmeden, hafif dairesel hareketlerle sürün.
Emziren annelerde, bebeğin annesinin meme ucunu rahat bulabilmesi için meme ucundan bir koku salgılanır. Bu kokunun kaybolmaması için lütfen kokulu vücut losyonlarından, body mist spreylerden göğüslere ve göğüs bölgesine sürmeyin. (Aslında vücuda koku sürmeseniz daha iyi )
Göğüsler, emzirme dönemi bittiğinde tekrar eski hacimlerine dönecektir. Olası muhtemel hacim kaybını geri kazanmak için hanımlar acele eder. Lütfen göğüs toparlayıcı ürün kullanmak için emzirme döneminin bitmesini bekleyin.
Emziren anne Vücut bakımı
Banyo çıkışı mutlaka sıkılaştırıcı, nemlendirici bir vücut kremi kullanın. Hamilelik süresince gerilen derinin yeniden elastikiyetini kazanması için vitaminli vücut losyonlarını düzenli her gün sürün. Sonucu 5-6 ay sonra gördüğünüzde iyi ki üşenmemişim diyeceksiniz. Çatlakların pembe renkte olduğu dönem bu ilk 3-4 aydır. Sonra beyaz çizgiye döndükten sonra toparlanması mümkün değildir.
Bacak tüylerini almak için tüy dökücü krem kullanıyorsanız emzirdiğiniz sürece kimyasallardan uzak durmanız açısından ara verin.

About Aysenur

Check Also

Ayşenur Yazıcı İmzalı Kozmetikler

Hayalini kurduğum cilt bakım ürünleri artık güvenli kozmetik arayan hanımların hizmetinde. Benden mutlusu yok. Her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.