Home / Cilt Bakımı / Güneş Kremi Nasıl seçilir? Nasıl kullanılır?

Güneş Kremi Nasıl seçilir? Nasıl kullanılır?

Güneş kreminiz kireç gibi duruyorsa argan yağıyla sürün. Normale döner 🙂 Uygulama videosunu izlemek için tıklayınız.
Güneş kremi nasıl sürülmeli Uygulama videosu için tıklayınız.

Kozmetiklerin içerikleri hakkında tüketiciler bilinçli olmalı.

summer-814679_1280

Hürriyet Gazetesi’nin 7 Ağustos 2011 Güneşten %100 Korunma haberini okuyun lütfen…    Bunu yazıp duruyorum ama hala bana “şunu alayım mı ?” diye soran mailler alıyorum.

Bu sitede kozmetikte zararlı sayılan maddeleri listeledim. Okuyun bir liste yapın ve size ürün sunan satıcıdan kavanozu/şişeyi isteyip, üzerini, içeriği okuyun. Seçiminizi ona göre yapın. Bana tek tek ürün ismi verip “bunu kullanabilir miyim” diye sormayın. Bu arada eğer içeriğini bilmiyorsanız BU siteye tıklayın, kozmetiğin adını yazın. Karşınıza formülünde bulunan maddelerin kırmızı yeşil ve sarı olarak değerlendirmesi çıkacaktır.    Burada arama yerine ismi yazın ve çıkan değerlendirme tablosunu inceleyin. ( www.cosdna.com sitesi Çinlilerin eline geçtiğinden beri bağımsız güvenilirliğini yitirmiştir.)

Bakın, eczacı Mehmet Müderrisoğlu çok önemli bir konudan bahsediyor.  Bakın Mehmet Bey ne diyor: “Bu yıl güneş mevsimi gelirken tavsiye edebileceğim güneş koruma ürünleri arasında çok önemli bir seçimi yapmaktayım. Elime geçen bir literatüre göre ETHYL HEXYL METOXY CİNNAMATE adlı UVB filtresinin insanlarda östrojen salgısını arttırdığını öğrendim. Bu dünyanın en yaygın kullanılan filtrelerinden biridir. Gene dünyada bu maddeyi üreten en büyük üreticisinin baş araştırmacısını tanıdığım için ona okuduğumun gerçekliliğini sordum ve ne yazık ki doğru olduğunu öğrendim. Cildimiz en geniş organımız olup sürülenleri farklı bir işlemden geçirilmedikçe kana kolayca geçirebilen bir organdır. Bu maddeyi içeren ürünleri isteyen dostlarıma almak üzere oldukları ürünün tehlikelerini anlatarak doğru bulduğum ürüne ikna etmeye çalışmaktayım. Peki bu madde vücutta ne yapar bir de buna bakalım. Östrojen salgısının artması kadınlarda meme kanserine, erkeklerde performans düşüklüğü, ses incelmesi, erkek çocuklarda ise meme büyümesi, ses incelmesi yapar.”

Müderrisoğlu devam ediyor: “Tabii bu çok önemli bir uyarı olmakla birlikte “neden hemen yasaklanmıyor” demeniz normal, arkadan bu bulguları teyit eden daha birkaç araştırma da gelince ki -onlarda yoldaymış- o zaman yasaklanacaktır. Ben ise bu uyarılarımı tüm dostlarıma yaparak sonunda bu bulgular yalanlansa bile alternatifi varken risk aldırmamaya çalışıyorum. Üstelik eczanemde her cilt rengini ölçerek, kullanılması gereken koruma faktörünü tayin ederek gereksiz yüksek faktorlerden sakınmaya çalışmaktayım.”

Güneş kremlerindeki “kimyasal” ve “mineral” koruma filtrelerini ayırt edebilmeniz için arkadaşım bilim kadını DR.Ebru Karpuzoğlu’nun sitesinde yazdığı detaylı yazıya göz atınız.

suna-ayse-liman

NOT: BAZI ÇOCUK GÜNEŞ KORUYUCULARININ İÇİNDE BİLE ABUK SUBUK MADDELER VAR. Bu yazıda her şeyden önce korunmanın nasıl önemli olduğunu anlatmak istedim. Dikkat etmeniz gereken bazı kimyasalların deri tarafından emilip kan dolaşımına katıldığı ve organlara zarar verebileceği. Güneş kremleri zararlı değildir. Nasıl bir filtre ve içerik seçtiğiniz önemlidir. Mesela Benzophenone-3 denilenen (oxybenzone) olarak da bilinen filtrenin deri tarafından emildiği ve hormonal değişim yaptığı söyleniyor. ABD Cilt Kanseri Vakfının fotobiyoloji komitesinin açıklamasında Benzophenone 3 ‘ün  insan sağlığına zararlı veya olumsuz bir etkisi olmadığı açıklandı. Bu linkten tıklayıp %6 oranında kullanımına izin verildiğini ve güvenli olduğunu görebilirsiniz. Kimyasal fitreler konusunda şemaya aşağıda bakabilirsiniz.
Bununla ilgili Dr .Mehmet Öz çok önemli bir program yaptı. İzlemek için bu linke tıklayınız.

Geçen sene aldığınız güneş kremini kullanmasanız iyi olur. İçeriğindeki filtre yarı yarıya koruyuculuğunu yitirmiş olabilir. Bu yüzden güneş kremleri sezonluk miktarlarda tüplere konulur. O sene içinde kullanılması ve seneye bırakılmaması için.

sapka-plaj-ayse

Güneş kremi seçerken bilmek lazım: PPD ve PA+ nedir?

Çinko oksit kremleri yüzyıllardır güneşten korunmak için kullanılıyordu.

Sonra güneşin ultra viyole ışınlarını filtreleyen maddeler keşfedildi ve 1936’dan itibaren pazara sunuldu.

Bunların bazıları yüzeyden ışınları geri yansıtmak (inorganik fiziksel filtre), bazıları ultra viyoleyi emip yok etmek (organik kimyasal filtre) içindi. Sonraları 1974’te “sun protection factor” (SPF), güneşin yakıcı etkisini ölçen bir sistemin kısaltılmış baş harfleri dünya standartlarına uygun bir ölçü olarak belirlendi. 1977’de waterproof güneş filtreleri çıktı.

Persistent pigment darkening (PPD)

Japonlar tarafından geliştirilen “kalıcı koyulaşma” metodu (PPD), UVA ışınlarının deriyi koyulaştırdığı süreci ölçme metodudur. Güneşin yakma ve eritem oluşturma şiddetini ölçen SPF metodu gibi PPD metodu da derinin koyulaşma, bronzlaşma şiddetini ölçer. Teorik olarak 10 PPD koruma içeren bir kremle, hiç korunma kullanmayan bir insandan 10 kat daha uzun süre güneşte kalınabilir.

PA sistemi

Beyaz tenli olmanın asaletle ilişkilendirildiği Uzakdoğu’da, özellikle Japon firmalar UVA’dan korunma üzerine kurulu PA sistemini kullanıyorlar. PA sistemi de PPD’deki reaksiyonlara göre ölçümleme yapar ve doğudaki markaların güneş koruma ürünlerinin üzerinde yaygın olarak kullanılan bir işarettir.

Japon Kozmetik Endüstri Kurumu’na göre bu sistemde ışınlardan korunma şöyle belirlenmiştir:

Tek + işaretiyle gösterilen                 =>        PA+       =>     2- 4 arası UVA korumasına sahip demektir

İki tane ++ işaretiyle göstrilen        =>        PA++     =>     4- 8 arası UVA koruması var demektir  

Üç tane +++ işaretiyle gösterilen   =>        PA+++   =>     8- 16 civarı  UVA koruması  var demektir.

Dört tane ++++ İşaretiyle gösterilen     => PA++++ =>  16 yukarısı  UVA koruması var demektir

sun-bed-755943_1920

Güneş alerjiniz varsa: 

Mart-Ekim ayları arası 20 SPF civarı koruma size yeter. Ancak Nisan ayından itibaren 50 SPF koruma mutlaka kullanın ve unutmayın , bir kere sürmek sizi tüm gün korumaz.  Filtre ile koruyucu işlevi gören tabaka, derinin salgıları ve terle yüzeyden akar gider…

Denize girip çıktığınızda da koruma yüzeyden silinmiş olur.  Korumanın aktif olma süresi yaklaşık 2-3 saattir. Bu nedenle bütün güneş korumalı kremlerin üzerinde 2-3 saatte bir yenilenmeleri gerektiği uyarısı vardır. Çünkü kimyasal yahut mineral olan UVA/UVB filtreleri deri üzerinde koruyucu tabaka oluşturur. Filtre dediğimiz koruma tabakası ya UV ışınları deriye geçmeden ışınları emer, yahut ultra viyole ışınlarının ayna gibi geri yansıtılmasını sağlarlar. Lekelenmek, kırışmak, elastikiyetin kaybı, deri hasarı, alerji gibi olumsuz yanlarıyla karşılaşmamak için SPF korumanızı 2-3 saat sonra tekrar sürünüz.   Aşağıdaki şemadan güneş kremlerinin içindeki koruma filtrelerini inceleyebilirsiniz.

sunscreen-protection-ingredients

ÖNEMLİ NOT:

50 SPF kullanıyorum bana hiç bir şeycikler olmaz demeyin.

Koruyucu işlevi gören tabaka, derinin salgıları ve terle yüzeyden akar gider!

Denize girip çıktığınızda da koruma yüzeyden silinmiş olur…

Korumanın aktif olma süresi yaklaşık 2- 3 saattir. Bu nedenle bütün güneş korumalı kremlerin üzerinde 2-3 saatte bir yenilenmeleri gerektiği uyarısı vardır.

Çünkü kimyasal yahut mineral olan UVA/UVB filtreleri deri üzerinde koruyucu tabaka oluşturur.

Filtre dediğimiz koruma tabakası ya UV ışınları deriye geçmeden ışınları “emer” yahut ultra viyole ışınlarının “ayna gibi” geri yansıtılmasını sağlarlar.

Lekelenmek, kırışmak, elastikiyetin kaybı, deri hasarı gibi olumsuz yanlarıyla karşılaşmamak için

SPF koruma kullanılırken yapılan en büyük yanlışlara göz atınız:

 • Tam koruma, uygulanıp emilmesinden 20-30 dakika sonra başlıyor. Sürüp direkt güneşe çıkarsanız 30 dakika korunmasız güneşte kalıyorsunuz demektir!
 • Üst üste 2 kere 50 SPF sürersem = 100SPF eder mantığını unutun! Altı saat sizi koruyamaz. Sürdüğünüz tabaka kaç kat olursa olsun deri salgıları ile filtre 2-3 saat sonra akacaktır.
 • Saat 16.30’dan sonra güneş ışınları dik gelmezler. Sürmenize gerek yok.
 • Nasılsa 50 SPF korumam var diye öğlen güneşinde rahatça dolanmayın! Terledikçe koruyucu tabaka akıyor, unutmayın.
 • Makyaj yapıyorum gün içinde bunu 2-3 saat sonra tekrar nasıl yenilerim diye soranlara cevap:

Madem plajda değilsiniz ve makyajlısınız; SPF’li toz pudra veya sprey SPF’li sular var. Kolaylık!  Sabah 10’da sürülen 50 SPF koruyucunuzun üzerine öğlen 12.00’de bir dakikada yenileyebilirsiniz. Sizi güneşin zararsız vaktine kadar koruyacaktır.

 • 80-100 SPF Yüksek koruma içeren ürünler için de aynı şey geçerlidir. Sizi koruyan “sıvı ayna”  gibi olan yansıtıcı tabaka terle akacaktır… Yenilemelisiniz.

SPF NASIL SEÇİLİR VE NEDİR?

SPF (Sun Protective Factor) cümlesinin kısaltılmış halidir. “Güneşten Koruma Faktörü” demektir. Derimizle güneşin 2 ışını temas eder. UVA ve UVB.
UVA nedir?
Bu ışın, Ozon tabakasının süzemediği ışınlardır. Yeryüzündeki canlılara ulaşan ultraviyole ışınlarının %98’i UVA’dır. Camdan ve sudan geçer!
Işının cildinize değdiğini hissetmezsiniz. Tıpkı röntgen çektirirken ışının size değdiğini hissetmediğiniz gibi.
UVA’nın etkisi nedir?
• Bu ışın cildinizin en derinine inen, uzun dalga boyu olan bir ışındır.
• Deriyi erken yaşlandırır
• Derinizin hücre yapısını bozar, kansere zemin hazırlayan bu ışındır.
• Cildi kırıştıran elastikiyetini tahrip eden bu ışındır.
• Bir kere hasar gördünüz mü geri dönüşü yoktur.
• Kısa süreli bronzluk yapar.

UVB’nin etkisi nedir?
Yazın şiddeti artar, ekvatora yaklaştıkça kuvvetlenir, enerjisi yüksek olan U.V. ışındır. Teninize değdiğinde bu ışını hissedersiniz. Geçici değişim yaratır ve deri sonradan düzelebilir. Bronzlaşmanızı  tetikleyen bu ışındır.
• Derinin bağışıklık sistemini UVB zorlar.
• Güneş çarpmasının sebebi UVB’dir
• Güneş yanıklarını UVB oluşturur.
• Lekelerinizin koyulaşmasına sebep olan UVB’dir
• Deride üst tabakada etkisi vardır.
• Ciltteki savunma mekanizmasının temel taşları olan, hücre hasarını önleyen “antioksidanlar”ı siler süpürür.
• Zararlı moleküllerin ortaya salınmasına zemin hazırlar.
• Geç ama uzun süreli bronzluk sağlayan UVB’dir
• Ağır güneş yanıkları UVB yüzünden oluşur.

Güneş kozmetiği seçerken  kolay lekelenen bir cildiniz varsa UVB koruma faktörünün ne kadar önemli olduğunu biliniz. UVB filtreli güneş koruması “bronzlaşmamak” demek değildir. Korunarak, lekelenmeden deriyi hırpalamadan, gayet kalıcı bir bronzluk sağlayabilirsiniz.
D vitamini doğrudan güneş ışığı ile deride sentez edildiği ve enerji depoladığımız için elbette güneşle temasınız olmalı!
Sadece ondan zarar görmeden “faydalanmanız” için SPF faktörünün önemine görmek gerek.

SPF’yi nasıl seçeceksiniz?
Cildinizin hiçbir koruyucu olmadan ne kadar sürede kızarıyor? Bununla ilgili küçük bir hesap yapmanız gerekiyor. (Ama bu hesap içerisine terleme faktörünü koymuyorum.
Eğer terliyorsanız bu koruma 1,5-2 saat içerisinde yüzeyden akacaktır. Yani kaç koruma sürerseniz sürün, terle koruma kalkanı akar.)
Cildiniz, korunmasız güneşte durduğunuzda 10 dakikada kızarıyorsa 20 SPF koruyuculu kremle 10 x 20=200 dakika (yaklaşık üç saat) korunmuş oluyorsunuz. Yani güneşte zarar görmeden kalabileceğiniz süre bu kremi kullandığınız zaman 20 misli uzuyor. Böylece hücreler zarar görmeden, yaşlanmadan, lekelenmeden bronz tene kavuşabilirsiniz.

Soru cevap

nagehangul gulerce2015-05-10 21:43:51

Merhaba. Yazmadan once verdiginiz adreste aldigi urunu aradim fakat bulamadim yesil mi kirmizi. Ben scincode markasinin temizleme jelini maskesini ve tonik ile elli factor gunes kremini aldim.uc haftadir kullaniyorum. Fakat tuylenme yapti cildimde sari sari. Oyle moralim bozuk ki. Hepsini cope aticam. Cok beyazim ve cildim cok hassas.ve bana bir iyi gunes kremi tavsiye eder nisiniz ? Cok cok tesekkurler

Ayşenur’dan Not:

Nagehangul Hanım,  Hiçbir krem serum 3 haftada tüylenme yapmaz! Bunlar sizin o ürünü kullandığınız sırada hormonal düzeninizdeki artışlardan artmış kıllanmalardır..   Bence adetin 4 cü günü gidip bir kan tahlili yaptırıp hormonlara baktırın. Doktor sizi yönlendirecektir..  Sevgiler

melek alem2013-08-23 23:27:36

ARTISTRY Multi Protect SPF 30, gunes koruyucuyu kullanıyorum.. Ve onerdıgınız sıtede hemen hemen tum ıcerıkler yeşil.. Herkese tavsıye edıyorum.. Bilgilendirme ıcın tesekkurler.

şaban alptekin2013-04-28 21:50:38

vermiş olduğunuz adrese girdim orada kırmızı yerlere bakın diye yazıyor  kırmızı olması mı yeşil olması mı iyi bir özellik

Ayşenur’dan Not:

Sağlığa zararlı olmayan içerikler yeşil olarak gösteriliyor. Bir ürünün içeriğinde kırmızı renk ne kadar çok ise sağlık için o kadar tehlikeli demektir.

ayşe köse2011-12-30 12:21:48

slm. benim yüzümde 4 yıldır güneş lekesi var bende sebamed güneş koruyucu kullanmıştım zannediyorum ondan oldu bir sürü krem denedim doktora gittim ama çare bulamadım allık la kapatıyorum yüzümü 32 yaşındayım makyajdan usandım artık doğal olmak istiyorum ama lekeler yüzünden olmuyor cok cirkin duruyoru. önerebileceginiz bişi ler varmı şimdiden çok tşk ederim. ayşe hanimm

Ayşenur’dan Not:

İetişim ve Ziyaretçi Defteri bölümlerinde yer alan “Güzellik/kozmetik hakkında sorularınızı ziyaretçi defterine yazmayınız!” uyarısında yer aldığı üzere;  Sorularınızı ayrı bir adresten yanıtlıyorum

nil2011-06-08 15:52:16

merhaba ayşenur hanım, sizi seviyorum ve tavsiyelerinize güveniyorum… :)) çok akıllıca seçimler sunuyor, başarılı ve sağlıklı çözümler üretiyorsunuz… bu sıcak, içten yazışmalarınız çok hoş. sanki almışız elimize birer kahve karşılıklı sohbet ediyormuşuz gibi okuyorum yazılarınızı..ben 33 yaşında, iş gereği günde 5-6 saat güneş altında kalan biri olarak, güneş kremleri mutlaka kullanıyorum.. göz çevresi için güvenilir-iyi koruma sağlayacak güneş kremi kullanmak istiyorum fakat bulamıyorum..sizce 50+ faktör yüz kremini tüm göz çevreme de kullansam doğru olur mu? gündüz çok yüksek koruma krem içeren 50+ avene kullanıyorum. gece ise neostrata ürünleri kullanıyorum. yüksek korumalı göz çevresi kremi için yönlendirirseniz sevinirim.. seçimleriniz benim için çok değerli.. size içten teşekkürlerimi sunuyorum.. sevgiler..

Ayşenur’dan Not:

ayşenur’dan not güneş kremleri yüz için yapılmıştır göz çevresi çok farklı incelikte bir yerdir sakın buraya yüz için olan kremi kullanmayın.. avene yeni güneş serisinde stick zones sensibies 50+ – göz çevresi için güneş koruyucu stick çıkardı.kullanabilirsiniz.

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

26 comments

 1. Öncelikle saçma sapan reklamlar için para için arkanızdan bı güruh olusturmadan insanları kandirmadan güvenilir bı insan olarak güzel bilgiler verdiğiniz için size müteşekkirim ablacim. Size bir sorum olacaktı gündüz kremlerini güneş kreminden önce mi sonra mı uygulamalıyız ve göz çevresi için olan güneş kremlerinden önce göz çevresi kremleri uygulamak doğru mu bu konularda bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim Allah sizi başımızdan eksik etmesin gerçekten 😇

  • Özlem hanım Merhaba,
   İltifatınız için teşekkür ederim. Evet, sizlere yardım etmek için günde yaklaşık 10 soru cevaplayıp, 2000 yılından beri internette neredeyse 50.000 hanıma cevap yetiştirmişim.
   Bunun bir bölümünü sözleşmeli ortağı olduğum bir kozmetik platformu için yapmıştım. Emeğimi haram ettim sonradan. Çünkü insan kıymeti bilmedikleri gibi hakkımı da yediler.
   Allah bildiği gibi yapsın. Ben yoluma devam ediyorum. Sizlere sorun çözmek için önerdiklerimden en ufak bir menfaatim yoktur.
   Sırf bu sebeple isteiğim içeriği eleştirebilme özgürlüğüne de sahibim şükürler olsun…
   Neyse dedikodu yapmayayım…
   Şimdi, Özlem hanımcığım, eğer güneş kreminiz mineral fitreli ise => Önce nemlendiricinizi, sonra güneş kreminizi sürersiniz.
   Güneş kreminiz kimyasal filtreli ise => önce güneş kremini, sonra nemlendiricinizi kullanmalısınız.
   Neden?
   Çünkü kimyasal filtreler ışınları “emer”, mineral fitreler ışınları “ayna gibi” yansıtır.Yansıtacak örtüyü de en üste koymak gerekir 🙂
   Bu videoda tek tek bunu anlatmıştım bu yaz=> https://www.youtube.com/watch?v=LHSwE0HN1xE&t=88s İzler misiniz?

   zinc oxide veya titanium dioxide MİNERAL filtrelerdir.
   Kalan hepsi kimyasal…
   Ürün içeriğine bakın veya üstünde , (kimyasal değilse) mineral güneş koruması diyordur zaten

   Göz çevresine gelince. Buna ben her nedense (mantıklı ama) karşıyım. Neden? E, güneşten en fazla sizi 2,5 saat koruyacak bir örtüyü ; göz altına, güneşin etkili olduğu 11-16:30 saatleri arasında kaç kadın her 2,5 saatte bir sürer??
   Onun yerine CE sertifikalı bir gözlük alırsınız sizi %99,9 oranında UV hasarından korur.
   Bu yazımda tek tek anlattım http://aysenuryazici.com/goz-cevresi-sorunlarini-nasil-cozerim/ (sayfa ortalarına doğru sertifikayı anlattım=
   sevgiler

 2. merhabalar aysenur hanim, bircok gunes kremi tere ve suya dayanikli olarak uretiliyor. gunes kremlerini temizlemek icin misel su+ temizleme jeli yeterli olur mu yoksa farkli bir yontem mi daha etkili temizlik saglar?

  • Beyza hanım merhaba,
   Mineral filtreler ve kimyasal filtreler ne olursa olsun maksimum 2 , hadi bilemedik 2,5 saat kadar cildi korur, sonrasında ter ve cilt salgılarıyla sizi artık koruyamaz. Hiç bir güneş kremi %100 korumaz zaten. Bu sebeple tüm korumalarda şapka ve güneş gözlüğü ile de UV’den sakınmanızı tavsiye ederler.
   En iyi temizleme yöntemi, yağ+jel + toz peelingtir.
   Bu videoda anlattığım gibi.
   https://www.youtube.com/watch?v=whIH-P7ehQI&t=127s

   Misel su da temizleme jeli de aynı iş için üretilmiş kozmetiklerdir.
   Misel suların içeriği, önce kiri hapseden, sonra da bunu süpürmek için suya katan partiküllerden oluşur. Yani kiri çıkartır. Ardından veya öncesinden jelle temizlemek ayni şeyi 2 kez tekrar etmek olur..
   Sevgiler

   • temizleme jeli, tanecikli yani peeling etkili olsa bile ardından toz peeling gerekli midir? 🙂

    • Beyza Hanım
     Tanecikli temizleme jelleri mini mini cildi çizer. Peeling yaparken sivilceye de meydanı açabilirsiniz.
     Pek tavsiye etmem.
     Toz peeling kullanın. Normal temizleme jelinden sonra.
     Tanecikli kozmetikle toz peeling beraber olmaz.
     sevgiler

 3. merhaba Ayşenur hnm yağlı ve zamanla sivilce izlerim oldukç cok butun yüzümde var ton frklılığ mevcut zamanla kulandığım sivilce ilaçlarından dolayı çildimde sarkmalarvar cildimin deki leke ton farklılığ için bide sılaşması için ne önerirsiniz neo starta cok öneriyorlar şimdiden teşekkür ederim

  • Gül hanım merhaba,
   Yaşınızı bilmeden, şu an nasıl bir bakım yaptığınızı, ne kullandığınızı ve “buna rağmen” bu durumunun neden oluştuğunu bilmeden, hormonal bir sorun var mı siz söylemeden bir bakım işaret edemem ki?
   Herkesin sivilcelenme sebebi başka olabilir. Hangi sivilce ilaçlarını kullandınız? Acnelyse? Differin? Roaccutane?
   Doktorun dediği süre boyunca kullanmadınız ise yine sivilcenin artmasının sebebi bu olabilir.

   Bu videoya göz atın lütfen https://www.youtube.com/watch?v=9qRZV6JGZKQ&t=342s
   Temizleme nemlendirme ve koruma yapıyor musunuz? Yapmıyorsanız cildin sivilce ve lekeli olması bakım eksikliğindendir.
   Yapıyor buna rağmen sorun çözülmüyorsa bu yağ salgınının neden arttığını dr size hormonal tahlil ile söyleyecektir.
   Yani kozmetik sürmekle değil, içeriden bir sebep varsa onu kontrol altına almakla işe başlanacaktır…
   Daha önce bir ilaçlı tedavi görmüş iseniz bu tedavi sonrası bu videoda anlattıklarıma uyarak bir bakım devamlılığı yaptınız mı? => https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY

   Velhasil çok sorum var ve cevabuını bilmiyorum.
   Bu sebeple size al bunu kullan geçer deme hakkım yok…
   Sevgilerle

 4. Sevginur yıldız

  Merhabalar ben bugün daha ilk defa Seba med 50+ multi protect Güneş losyonunu aldım ve cildim de sivilce lekeleri var faydası olur mu ?
  Bir de güneş koruyucuyu sürmeden önce altına nemlendirici sürmek gerekir mi cevaplarsanız çok sevinirim

 5. Merhaba

  atşenur hanım, SHOOSHA markası ile ilgilide içerik analizi yapabilir misiniz?

  • Merhaba,
   Shoosha markası USDA sertifikalıdır. Kendi sayfalarında da bunu yazmışlar.
   https://shooshatrue.com/
   USDA nedir? Hangi negatif listesine sahiptir bu detaylar için de yazıma bakınız lütfen => http://aysenuryazici.com/organik-kozmetik-ne-demek/
   ABD pazarında organik ürün satmak isteyen her üretici ya da işleyicinin USDA akreditasyonu olan bir sertifikasyon kuruluşu olan NOP’a göre sertifikalandırılır.
   Ayrıca organik içeriklerin tedarikçileri de NOP’a göre sertifika alırlar. Bu logoyu gördüğünüz ürünlerin minimum %95 oranda organik içeriği vardır ve bu kozmetikler hiç bir şekilde genetiği değiştirilmiş organizmalar içermez.
   Sevgiler

 6. Merhaba size çok güveniyorum Ayşenur hn.
  shiseido exupery sun aging projection krem spf 50+ wet force su ve ter ile temasta koruması güçleniyormuş malum fiyatı yüksek
  yves rocher elıxır jeunese uv beauty 50 fps/spf uva pa+++ almıştım henüz açmadım shıseıdo tavsiye ettiler sizin fikriniz ve tavsiyeniz benim için önemli
  bir de ten ridat yılan zehiri siteminizde satın alabilirmiyiz ? teşekkürederim

 7. Merhaba Ayşegül hanım, Biobellinda ürünleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Melek Hanım sayfalarına tıkladım ürün içerik bakmak için “belgelerimiz” yerine tıklayınca sayfa eror veriyor.
   Fosfat içermez diye okudum bir ürün altında ama tek zararlı madde fosfat mı… Bu sebeple haklarında bir şey diyemeyeceğim.
   Ben belgelere bakıyorum, GMP arıyorum markalarda , ISO belgesi ve bilhassa ürün altlarında ürün içeriklerini yazan firmalara çok saygı duyuyorum.
   sevgiler

 8. Ayşenur hanım teşekkür ederim cevapladiginiz icin? bir soru daha sormak istiyorum yine bağlantılı olarak.talk zararlı maddeler içinde yer alıyor diye biliyorum rollonlarda alüminyum yok fakat talk var.kullaniminda bi sakinca ollur mu ?bi de genel olarak sadece Farmasi için sormuyorum bazı kremlerde para ben yok diyor. içeriğinde parafinyum likityum yazıyor.bu madde de yine zararlı mı acaba?Farmasi ürünlerini ayrıntılı olarak inceleyip sitenizde yayınlayabilir misiniz? teşekkür ederim ?

 9. Ayşenur hanım Farmasi ürünleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?güneş kremleri ve diğerleri…temiz içerik olarak tanıtılıyor.gercekten hepsi olmasa da(tamamının böyle olmadığını düşünüyorum da) bu şekilde güvenle kullanılabilecek ürünleri var mı?

  • Selina Hanım Merhaba,

   Türk mali firmaları her zaman desteklerim.
   Farmasi’nin de Avrupa standartlarında GMP belgeleri var.(Good Manufacturing Practices)
   Bu, “İyi Üretim Uygulamaları”olarak tercüme edebileceğimiz, belli bir standartı tamamlamış firma demektir.
   Hammadde kontrol ve güvenliklerini tamamlamış marka demektir.
   Detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz
   http://www.belgelendirme.com.tr/belgelendirme-standartlari/gmp-standart/289-gmp-nedir

   TSE’den ve ve Helal belgeleri de mevcut.
   Bir sertifika alınırsa tüm ürünler için geçerli olmalı.
   Mesela “SkinTrends Micellar Makyaj Temizleme Mendili”lerinde içerik olarak uluslararası en güvenilir organik sertifikalı “Ecocert” onaylı içerikler kullanılmış.
   Ben ürünlerine güveniyorum.Kalben.

   Sevgilerle

 10. Sayın Yazici, IR filtreli ürünle rhakkında ne düşünüyorsunuz veya bir araştırmanız var mı? Piyasada patentli bir ürün var. Sunbrella

  • Merhaba Infra Red filtreler hakkında bir araştırma yapmadım hiç Hayri bey.
   Sunbrella firmasının sayfasına ürün içeriklerine bakmak ve hangi ETKEN madde ile UV’yi bloke ettiklerini görmek için gittim.
   Lakin güneş kremlerinin içerikleri hakkında bir bilgi bulamadım? PL sayfasında içerik olarak sadeve aktif içerikler olarak şöyle minik bir bilgi vermişler:
   Active ingredients: Complex of UVA and UVB filters, Advanced Protection System, Rosemary extract, Tussilago Farfarae, Allantoin, Glycerine, Thermal water

   Çinlilerin eline geçtikten sonra hiç bir güvenimin kalmadığı cosdna sitesinden bu sayfadan bazı içerikleri görebiliyoruz ancak doğru mu bilemiyorum?
   http://www.cosdna.com/eng/cosmetic_603e242022.html
   Eğer bu formülasyon doğru ise; içerisinde 5 ayrı UVA ve UVB filtresi var:
   Octocrylene
   Methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol
   Butyl Methoxydibenzoylmethane
   Titanium Dioxide
   Bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine

   Tamam, octocrylene bu formülde butyl methoxydibenzoylmethane’ın çözünmesi ve etkisinin artırılması için konulmuş olabilir …Ama ben bazı içeriklerle ilgili pimpirikli biriyim. Özellikle The Environmental Working Group’un, “octocrylene”i; PABA, Octyl-methoxycinnamate (OMC), Benzophenone-3, 4-methyl-benzylidene camphor (4-MBC) ve Homosalate ile beraber insan sağlığına zarar verecek içeriklerden göstermesi sonrasında bu filtreye karşı pek sıcak bakmıyorum.
   Octocrylene,derinin alt tabakasına geçebiliyor ve UV ile etkileşime geçerek serbest radikallerin oluşmasına sebep olabiliyor. Bu serbest radikaller hücrenin DNA’sında hasar yapıyor.
   https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/704206/OCTOCRYLENE/#.WXZfOdTyiUk
   VE : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21504434

   Teşekkür ederim haberdar ettiğiniz için “IR” araştırmama yardımcı olduğunuz için.
   Sevgilerle

 11. nurcan güzel

  zigavusun isolde günes koruyucu kremini kullanıyorum .üründen cok memnunum.

 12. Melek alem artıstry önermiş ve önerdiğiniz sitede herşey yeşil demiş önerdiğiniz site hangisi bulamadım

 13. merhaba siz hangi ürünü kullanıyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!