Home / Cilt Bakımı / Cilt sarkmasına ne yapılabilir?

Cilt sarkmasına ne yapılabilir?

gul-vector

Öncelikle kalıtımsal olarak aileden taşıdığımız genlere suçu atabiliriz. Erken kırışan, sarkan,dayanıksız, elastikiyeti zayıf cilt maalesef irsi olarak taşınıyor. Rusların, Finlandiyalıların ciltlerini bu şıkta sayabiliriz. Sarkmanın bir başka sebebi  vücudunuzda  süregiden aksaklıklardır. Ağır diyet yapmanız ve birden zayıflama, sürekli ilaç kullanımı gerektiren durumlar, hareketsiz ve sağlıksız yaşam koşulları veya iklim şartları sonucu yenilenme kabiliyetini yavaşlatan deri elastikiyetini kaybeder. En son suçlayabileceğiniz şey de hormonlardır!  Tiroit, menopoz gibi hormonlarla alakalı durumlarda cilt elastikiyetini zamanından önce kaybeder.. E, tabii bir de yer çekimi var! Elbette zaman ilerledikçe hücrelerin tembelleşmesi de sarkmanın zaman faktörüyle destekçisi olur…

Dış etkenler de deriyi çok hırpalar ama kişinin kendi ettiklerine de bakmak gerek:

 • Sigara içiyorsanız, alkol kullanıyorsanız
 • Yazın korunmasız dolaşıyor ve cildi yakıyorsanız,
 • Uykunuz düzensiz ise, hücrelerin uykuda toparlanmasına izin vermiyorsanız,
 • Mineral, vitamin, protein, lif, karbonhidrat dengesini kurmayan; garip bir “köfte ekmek” beslenme tarzınız varsa
  Bir de hızlı kilo kaybı yaşadıysanız Sarkma hızlanır erken yaş alırsınız

Sarkmaya sebep destek doku proteinlerinin zayıflaması

Kolajen ve elastin kelimelerini sıklıkla duyuyorsunuz. Bunlar orta deride, cildin sıkı durmasını sağlayan protein iplikçikleridir. Kolajeni , fibroblast deniler hücrelerimiz üretiyor. Yaşlandıkça doğal olarak üretimleri azalıyor. Ürettikleri liflerin de kalitesi zaten düşüyor. (Tıpkı barsakların, karaciğerin,  diz kapaklarımızın eskisi kadar iyi çalışmadığı gibi yaş aldıkça bazı organlar da tembelleşiyorlar) Aksamanın sebebi eskisi kadar iyi yenilenememeleri… Bir de cildin su tutma kapasitesinin azalması var! Nemsizlik derinin solmasının en büyük sebeplerinden biri. Kaslar yaşlandıkça zayıflar. Derinin altında yastık gibi dolgunluk veren destek “yağ dokusu” da yaş aldıkça eridiğinden; çökme, ve dolayısıyla üzerindeki deride sarkma oluşur.  Hem yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak; hem yukarıda saydığımız faktörler devreye girdikçe elastikiyet malzemesi üretimleri yavaşladığı için cilt yumuşuyor, sarkıyor.
gul-vector

Peki, ne yapılabilir?

Hem kremlerle, hem medikal estetik müdahale ile farklı çözümler sunulur. İlk önce sabah akşam zedelemeden cildi temizleyip serum ve kremlerle desteklemek gerekiyor. Kür olarak diriliğe yardımcı peptidler ve destek doku proteinlerini güçlendirecek içerikler seçilerek en az  2’şer aylık kürler uygulanmalıdır.  Estetik mini müdahaleler de işe yarar. Ancak her zaman kozmetiklerle desteklenerek sonuç verir.

Bir fabrika düşünün, ıslanmış kumaşlardan elbise dikmeye çalışıyor. Elektrik bir gidiyor bir geliyor. Makineler eski. İplikler zayıf, esnemiyor, kumaş sünüyor… Bu fabrika işçilerine kumaşın daha iyi dokunması için saf pamuktan iplik, en kaliteli boyayı ve kurutma makinesini verirseniz muhteşem imalat çıkar. Olay budur!

Kozmetikler, işte bu kalitesiz elastikiyeti, hücrelerin işine yarayacak malzemeyi vererek sağlamlaştırır.

Cilt altında azalan yağ dokusundan boşalan yerlere, estetik hekimleri vücudun diğer yerlerinden alınan yağı koyar. Bir nevi doldurma işlemi. (Dolgu) İçine “kokteyl “dedikleri değişik destek vitaminler de konuluyor. Buna dolgu (yağ enjeksiyonu) deniliyor. Ömrü 6 ay-1 yıl arası kadar. Arada gidip tekrar takviye ettiriyorsunuz. Deri kanlanıp canlanıyor. Ama krem serumlarla desteğe mutlaka devam etmek de gerek. Çünkü hücrelerin kolajeni en iyi kalitede üretmeleri lazım.

Bir diğer çözüm: Dermaroller. Sarkmaya karşı serumlarla 6-7 seanstan sonra toparlanmayı görebiliyorsunuz. Serumları ve kremleri sabah/akşam kullanmaya devam ederek elbette. Dermaroller kullanımı hakkında da bu siteden detaylı bilgi elde edebileceğiniz yazılar var.

Bir başka alternatif de lazerle kolajen üretiminin tetiklenmesi. İki ayda bir dermatologunuza gidiyorsunuz, ilk uygulamadan en erken 2,5-3 ay sonra gözle görülür sıkılaşmayı fark edebilirsiniz. Çünkü hücrelerin çalışmaları sonucu diriliğin arttığını ne gösterebilecekleri hız budur. Elbette kozmetiklerle destek de gerekiyor. Bu seçeneği orta yaşlar için tavsiye edebilirim. Ama 50 yaş üstü için daha etkin ve lazerle rasyo frekansın ulaşamadığı derinliklere ulaşan HIFU uygulamasını tavsiye ederim. Videosunu ve bilgileri buradan tıklayıp izleyebilirsiniz.

PRP ve mezoterapi de cildin yenilenmesini sağlayan bir başka yöntem. Mezoterapide derinin yenilenmesini sağlayan vitamin kombinleri cilde enjeksiyon yapılıyor. PRP, Kendi kanınızdan elde edilen sıvının cilde verilmesi. Birkaç seans sürüyor ama 3 ayda bir yenilemek gerek. Her durumda evde kozmetiklerle evde desteklemeye devam ediyorsunuz.

Sarkmanın derecesi de önemlidir. Çok geç olmadan 28-29 yaş civarı serumlarla kolajen kalitesinin düşmesini önleyici bakıma başlanmalıdır. Hırpalanmış bir deriyi toparlamak, hırpalanmasını engellemekten çok daha zordur! Bakımı hafife almayın. Sarkmadan korumaya  başlayın.

4691_d_nivea-visage-expert-lift-gece-kremi-50-ml-sarkma-kirisik-karsiti-gece-bakim-kremi

İlgili ürünler: Roc Pro Define Rich Cream, Nivea Visage Expert Lift Gece Kremi, Yves Rocher Serum vegetal, Estée Lauder Resilience Lift Firming/Sculpting Face and Neck Crème ,Cellex-C skin tightening cream, StriVectin Tightening Face Serum, Christian Dior Capture

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

56 comments

 1. Ayşenur Coşkun

  Merhaba Ayşenue Hanım. Ben 22 yaşında bir kadınım. Son 4 yıldır çatlaklarla mücadele veriyorum. Bu dönemde de gözeneklerim büyümeye başladı. Cildimle ilgilendikçe daha çok bozulmaya başladığını düşünmeye başladım. Yüzümü düzenli yıkayıp nemlendiriyorum. Tonik uyguluyorum. Gözeneklerim temizlenmiyor ben de dayanamayıp sıkıyorum. Sıksam da büyüyor sıkmasam da büyüyor gibi hissediyorum. Hiç görünmeyen gözeneklerim nokta nokta oldu. Ayrıca siyah noktalar siyah küçük benler bıraktı. Krem sürdüğümde yüzümü aşağı sarkıttığını da düşünüyorum yüzümde aşağı bir hareket hissediyorum. Yüzü yıkayıp tonikleyip nemlendirici, krem, güneş kremi sürdüğümde tekrar kirlenmiş hissediyorum. Dermaroller kullanmaya başladım ama gerçekten artı bir olayı olmadı. C vitamini, kolajen, hyaluronic asid serumu kullanıyorum. Ne çatlaklara ne yüzüme bir yerime etki etmiyor gibi hissediyorum. Sırf bu sorunlarım yüzünden üniversiteye tekrar hazırlanıp eczacılık, kimya veya diyetistenlik okumak istiyorum. Çok ayrıntılı düşünüyorum çok hata yapıyorum üzülüyorum. Daha ne sorunlar var da ciltte. Gözenekleri büyürken seyredip müdehalede bulunamamak çok acı. Teşekkür ederim yazılarınız için tekrar tekrar okuyorum.

  • Sevgili Adaşım Ayşenur Hanım,
   Başak burcu musunuz benim gibi? 🙂 Çok mu inceliyorsunuz cildinizi bilemedim. Hepimizin genetik yatkınlıklarımız var, cildimizde farklı coğrafyalara göre sorun başlıklarımız var pürüzsüz cilt neredeyse yok.
   Ve derimiz dış dünya ile en çok temasta olan organımız, her şeye maruz kalan o! Rüzgarı, soğuğu, UV ışınları vs.. Ha bir de içeriden gelen salgıları da yüzeye çıkartan o..
   Dolayısıyla yüzeyde farklı görüntüler olabiliyor. Bunları kozmetiklerle dengeliyoruz.
   Çatlaklar için de yani şey geçerli, ergenlikte kemikler aniden büyürken deri bazen buna esneyerek ayak uyduramıyor ve yırtılıyor. Buna çatlaklar diyoruz. Deri yırtılıyor ve sizin yaşınızda bunu onarabilirsiniz. Ama 3 seansta değil.
   Bir ayda onarılacak bir şey değil ki Ayşenur hanım..
   Esneyememe ve yırtılmaların “yaş” ile değil, derinin birden gerilmesi ile ilgisi vardır. Ani kilo vermek almak da buna dahil.
   Ergenlikle beraber hormonal gelişim başladığında; kemiklerle beraber aynı hızda derinin gerilememesi yüzünden çatlaklar oluşur. Hep söylerim, bu durumda annelerin uyanık olması ve çocuğuna her gün uygulamak üzere deri elastikiyetini artırıcı bir losyon vermesi, banyo sonraları da göğüs çevresi, kalçalar, diz kapaklarının ön ve arkasına (bazen de kullanın üst kısımları da çatlak) uygulamak üzere bir vücut yağı vermesi gerekir. Diyorum.
   Boy atmaya 26 yaşınıza kadar devam edeceksiniz o halde deri de gerilmeye devam edecek demektir.
   O halde her gün lütfen YENİ çatlaklarınız oluşmasın diye bir losyon sürmeyi ihmal etmeyin…
   Bu videoya bakar mısınız lütfen => https://www.youtube.com/watch?v=7C1AOqvFs0s
   Dermaroller 6-8 seans sonra etkisini görmeye başlarsınız..

   Sizin yaşınızda cildin sarkması için mesela katı bir diyetle hızlı şekilde 20-25 kg verilmesi gerekir…
   Bu da zaten zaman içerisinde siz doğru beslendikçe yeniden elastikiyet sağlayan liflerin üretilmesi ve yeniden sarkmanın toparlanması demektir.

   Şimdi, gözeneklerin açılma sebebi,
   1) hormonal değişimlerde artan yağ salgısı olabilir,
   2) yıkadığınız jelin içindeki SLS olabilir (Sodium Laureth Sulfate)
   3) Stres sebebiyle ter ve yağ salgılarının dışarı çıkmak için gözeneği açması olabilir,
   4) Polikisitk over sendromunuz vardır, aniden androjen hormon artışları da gözenek açabilir..
   Yani kısacası siz istediğiniz kadar sıkın içini boşaltmaya (yapılmaması gerek. Leke edersiniz) çalışın içeriden veya dışarıdan buna sebep olan faktörü yok etmezseniz bu kısır döngü sürecektir..
   Bu videoma lütfen kulak vermenizi rica edeceğim. Detaylarınızı tek tek anlattım => https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8

   Yüzü SLS içermeyen ama Salisilik Asit içeren bir jelle yıkayın.
   https://www.trendyol.com/caudalie/vinopure-arindirici-temizleme-jeli-150-ml-p-32085707
   Gözenek karşıtı tonike silin.
   https://thepurestsolutions.com/urun/the-purest-solutions-exfoliating-and-clarifying-toner-glycolic-acid-5-ahabha/
   Gözenek karşıtı serumdan 3-4 damla sürün. https://thepurestsolutions.com/urun/the-purest-solutions-intensive-pore-tightening-lightening-serum-niacinamide-5-zinc-pca-1/
   Yağsız nemlendiricinizi sürün https://www.trendyol.com/caudalie/nemlendirici-vinopure-skin-perfecting-matifying-fluid-40-ml-3522931002528-p-4191713?boutiqueId=537404&merchantId=220595

   Haftada 2 kez peeling ardından yeşil killi maske yapın.
   Ölü tabakayı attıkça gözenek içerini de salisilik asit temizlediği için gözenekleri niacinamide de sıkılaştıracağından ve lekelerini yok etmeye başlayacağından daha iyi olacaktır …

   Unutmayın cildimizde her ne oluyor ise 3 günde oluşmaz. 3 günde geçirmeyi düşünemeyiz.
   Yaşayan bir doku bu en az 30 gün düzenli uygulama ile sonuçları görmeye başlarız…

   • Merhaba tekrardan. Başak değilim. Fakat sanat, hobi evim başak diyebilirim. Uzun uzun yazmışsınız. Çok teşekkür ederim. Videolarınızı izliyorum. Sınavlarım bittikten sonra sindirerek izleyeceğim. Benim çatlaklar hakkında şöyle bir fikrim: kullandığım yağlar galiba daha da çatlattı. Sanırım ortamda nem olmadığı için (istanbul’da olmama rağmen) ortamdan nem bulamayınca derinin altından nem çekti. Üzüm çekirdeği yağı, çörekotu yağı, ceviz yağı, kantaron, biberiye, acı biber yağı ve şu an hatırlamadığım nicesini her gün belki günde 3 kez kullandım. İxora’nın çatlak kremini kullandım. Hep yağlı yağlı beni geren bir şekilde gezdim. 4 yıldır yaptığım bakım gerçekten yetmedi. İnsanı üzen uğraş verdiği konuda yarar sağlayamamak. Bio oil de kullandım. Şimdi lierac serum ve kremini kullanıyorum. Ayrıca bu yağlar selülitli yapımı da geçirmedi. 40 kiloyum. Yağlar dışında kozmetik nemlendiriciler de denedim. İnşallah bir doktor gerçek anlamda işe yarayan bir sistem bulur. İçerden kolajenle besledim kendimi. Bacak ağrılarımı geçirdi. Tip 1-2-3 vardı. C vitamini de içtim. Bir iki günlük değil cidden ben bu saydıklarımın hepsini sanki yemek yemek, banyo etmek kişisel ihtiyaç rutin gibi uyguladım.
    Sanırım en büyük hatam banyoda buhar varken nemlendirici sürmemek. Bilmiyorum.
    Kükürtlü maske krem kullandım gözenek ve sivilce için iyiymiş… Hiç bakım yapmasam hem param cebimde kalırdı hem de cildim bozulmazdı.
    Şu hayatta tek memnun kaldığım ürün sebamed in yüz temizleme toniği. O da sivilce, gözenek karşıtı ama sivilcelere biraz iyi gelip gözeneklere hiçbi katkısı olmadı. Sürdükten sonra hafif yapışkan yapısı hoşuma gitmedi. Yine de en bayıldığım ürün oldu, yani çıta o kadar düşük.
    Çok teşekkürler buraya kadar ayrıntılı okuduğunuz için. Ayrıca hiçbi yarar sağlamadım. Sağladım. Bu son dönemde çocukluktan beri beyaz olan saçlarım siyah gelmeye başladı yaptığım kür ve yediklerimle. Yaklaşık 200 tel saçımdan fazlası siyahladı. Şimdi iş okul derken sadece bacak yüzüme odaklandım
    Tekrardan teşekkürler 🌹

    • Sevgili adaşım, hayat sana istediğin her şeyi versin. Sağlık en başta ama şans, bol başarı . Tüm kalbimle diliyorum.
     Sevgilerle

 2. Merhaba Ayşenur Hanım,

  Öncelikle daha önce yazdım ancak iletildi mi emin olamadım, o nedenle yeniden yazma ihtiyacı hissettim, iletildiyse lütfen kusura bakmayın:)

  Size verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim:) sayenizde günlük bakımıma başladım ve oldukça faydasını görüyorum. Diadermine mıcelar yüz yıkama jeli + Yves ROCHER Sebo Vegetal – Yağ Dengeleyici, Arındırıcı Tonik + Mizon AHA 8% Peeling Serum + nemlendirici kullanıyorum. 30 yaşıma yeni girdim, karma ve geniş gözenekli bir cildim var. Cildimle ilgilenmeye başladıkça cildimin sarkmaya başladığını ve ince çizgilerin oluştuğunu görüyorum. Bu konu hakkında birkaç sorum olacaktı;

  – öncelikle bu ince çizgiler ve sarkmalar için dermaroll kullanmaya başlamalımıyım? yoksa kozmetik ile devam edip bir süre sonra mı kullanmalıyım?
  -göz çevresi kremler için erken mi? göz çevresi ve yüz için toparlayıcı-canlandırıcı nemlendirici öneriniz olur mu?
  – lazer epilasyona gidiyorum (serum kullanımını seansa göre aralıklı yapıyorum) bu uygulamalar yenilenme ve kollajen üretimini arttırıcı etki gösterir mi?
  -burundan ağız kenarına inen ince çizgilerim sabah kalktığımda daha belirgin oluyor, sanırım yatış şekli ve yastık yüzünden bunun için de tavsiyeleriniz olur mu?

  Çok teşekkür ederim şimdiden, etrafta o kadar reklam yanlısı ve yanlış bilgi varki insan neye inanacağını şaşırıyor, sizin anlattıklarınız bu nedenle çok kıymetli..

 3. SERMİN SARI

  Merhaba Ayşenur Hn,

  30 yaşıma yeni girdim, size daha öncede yazmıştım. Genel rutine başladım sayenizde çokça da faydasını görünüyorum, çok teşekkür ederim:) ancak cildimle ilgilendikçe sarkma ve göz çevresi ve burundan dudak kenarına ince izlerin artmaya başladığını da fark ediyorum üzülerek.. Sizinle konuştuktan sonra dıadermıne yıkama jeli + Yves Rocher tonık + Mizon AHA 8% Peeling Serum(sadece gece) + nemlendirici kullanıyorum. Sormak istediğim ince çizgiler için dermoroller kullanmaya başlamalı mıyım ve marka/tip öneriniz var mıdır? Ayrıca yüzüm için 2-3 haftada bir lazer epilasyona seansına gidiyorum. Lazerin cilt yenilenmesinde destekleyici yönü olabilir mi?
  Son olarak da karma-yağlı bir cildim var, nemlendirici önerileriniz olabilir mi? Gece sarkmaları toparlayıcı + ferah ve canlandırıcı etkili olarak.

  • Şermin Hanım Merhaba,
   Cilt bakımın 3 adımı var ve her biri diğerini tamamlıyor. Yani temizlemeden nemlendirici süremeyiz, temizledikten sonra mesela nemlendirici sürmezsek de savunma tabakası yok olur ve hızla hassaslaşır, gözenekler açılır, kızarır ve pullanır. Bu sebeple doğru ürünler sabah akşam bakım ve 3 adımlı bakım gerekir.
   Mesela son adım SPF korumadır. Güneş ışınlarından korunmazsak deri hızla yaş alır kırışır su kaybeder ve lekelenir. Buna bir yaz tatili bile yeterlidir…
   Bu videoda anlattım https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY&t=62s

   Sarkmanın sebepleri başkadır. Sizin yaşınız genç. Eğer çok hızlı kilo vermediyseniz deride sarkma olmamalı.Yaşa göre elbette sarkma hızlanır ama bazı kalıtımsal sebepler hormonal problemler ve stres nedeniyle de sarkmalar erken başlayabiliyor. Ağız yoluyla 3 ay kolajen kullanın. Sıvı veya toz olarak var. Çok faydasını görürsünüz.
   Yaşlanma 26-27 civarı deri altında başlıyor ya, eğer çok güneşte kaldıysanız elastikiyet erken yaşta kötüleşebiliyor.
   Yapacağınız en doğru iş haftada 1 kez, 0.50mm dermaroller yapmak.
   En az 6-8 seans uygulamak, her seansta bir tane anti age işlevi olan bir ampul kullanmak
   Uygulama https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks&t=287s
   Titanyum olması size uzun süre kullanım şansı verir. Bir dermarolleri yaklaşık 100 kez kullanabilirsiniz (ortalama) iğneler aşınınca değiştirilir.
   Ampul https://www.dermapolin.com/yt-yaslanma-karsiti-ampul-2432

   Dudak kenarı çizgileri için göz kreminizi kullanabilirsiniz. Ancak diğer artırıcı sebeplere de göz atınız lütfen:=> http://aysenuryazici.com/dudak-cevresinde-kirisiklar-ve-sigara-kullanimi/
   Kıllar için olan lazer (epilasyon) sadece kılın siyahlığı tarafından ışınları emilen lazerdir. Cildinize zararı ve yararı yoktur.
   ONARICI NEMLENDİRİCİ OLARAK BUNLARI KULLANABİLİRSİNİZ SARKMALAR İÇİN
   ** Strivectin (niacinamide içerir) sarkmalar için sabah akşam=> https://www.narecza.com/strivectin-present-perfect-50-ml
   veya
   ** http://missha.com.tr/urunDetay/Missha-Time-Revolution-Night-Repair-Borabit-Ampoule-3169-.html

   • Merhaba Ayşenur Hanım,

    İnsanı gerçekten güvende hissettiriyorsunuz, çok teşekkür ederiz bu kadar uzun uzun ve tane tane anlatıyorsunuz.

    Son olarak sormak istediğim bir kaç göz kremi kullandım ama pek memnun kalmadım, göz pınarlarıma doğru göz altlarımda biraz şişkinliğim oluyor o nedenle göz altlarım biraz mor ve yorgun görünüyor, bu şikayetlerime krem öneriniz olabilir mi? ben güzel bir krem bulamadım henüz:(

    Emekleriniz için çok teşekkür ederim, boşa gitmiyor hepsi çok hayat kurtarıyor:)

    • Şermin Hanım Merhaba,
     İnanın 2000 yılından beri yüzünü bile görmediğim insanlara elimden geldiğince, bildiğim kadarıyla yardım etmeye çalıştım. Bir kadının bile hayatında iyi bir işe vesile olduysam ne mutlu bana…
     Youtube kanalımı da 2 yıl önce mecburen açtım. Yoksa başka bir firma için çalıştığımda 2012’den beri uygulama videolarını da yayınlıyorduk…
     Göz çevresi çok ince olduğundan özellikle beyaz tenlilerde bu bölge erkenden yorgun hal alır.
     Bu yazımda tüm olasılıkları nedenleriyle beraber anlattım göz atmak isterseniz “Gözaltı torbalarından şikâyetçiyseniz” başlıklı paragrafa lütfen bakınız => http://aysenuryazici.com/goz-cevresi-sorunlarini-nasil-cozerim/
     Morluğun ise birçok rengi ve farklı sebepleri var => http://aysenuryazici.com/4380-2/ Sebep olan faktör yastığınızın alçak oluşundan tutun PC başında geçirilen saatlere kadar turşu tuzlu besin sık tüketmekten genetik yatkınlığa kadar bir sürü faktör var.
     Morluk ve şişler için bilyeli uygulamalar iyidir. Bölgede dolaşımı arttırır ve şiş geçici olsa da iner…
     Bunları önerebilirim:
     Lierac Dioptifatigue Correcting Jel, lancome Energie De Vie Eye Gel
     sevgiler

 4. Merhaba, ben 28 yaşına yeni girdim.Göz altım şiş ve gülerken bir deri toplanması oluşuyor.Uzun süredir bir şeyler uyguluyorum.Buz,yeşil çay vb. dahil ama pek de değişim yok.Önerebilieceğiniz en etkili şişlik giderici aynı zamanda toparlayıcı ürün nedir?Aynı zamanda yüzüm lekeli ve ton farkı var.Kullandığım ürün ve maskelerin çok faydasını göremedim.Yüz için de ürün önerirseniz mutlu olurum.Güzellikle,neşeyle kalın.Teşekkürler….

 5. NESRİN CURACI

  Merhaba Ayşenur Hanım,41 yaşındayım birden göz çevresi ve göz altında kırışıklıklar belirginleşmeye başladı,biraz geç kaldım sanırım ama ne yapabileceğim konusunda beni aydınlatırmısınız çok ihtiyacım var.ben çevremden çok duyduğum için hemen 0,5 lik dermoraller aldım ama öncesinde cilt temizleme sonrasında uygulayabileceğim serum ve antiaging krem seçeneklerinden hangisini seçeceğim konusunda desteğinize ihtiyacım var,cildim kuru saylılır

 6. Ayşegül hanım iyi günler dilerim ben yaşını telaffuz etmekten pek hoşlanmasam da 45 yaşındayım..ve mide küçültme ameliyatı oldum…şimdi cildimde sarkmalar olmaya başladı özellikle aileden kalıtsal olarak gelen gidi sarkması var…kolojen araştırıyorum …voonkabeuty diye bir ürün var 30 luk saşe olarak ..fiyatı biraz yüksek a ma başarılı olursa alacağım ayrica nuskin firmasının +ve – uygulayan aleti var hediye edilmişti…pahalı bir ürün olduğunu biliyorum ancak bu ürünTürkiye’den çekildiği için hangi krem ile uygulamak daha doğru olur size sormak istedim..
  Toz ya da sıvı kolojen hangisi daha faydalı ise icmek Ve dışardan bu alet ile takviye vermek yeterli olur mu? Kafam acayip karışmış durumda …ne olur aydınlatın beni …lutfeenn 🙏🙏🙏🙏🙏

 7. Merhaba Ayşenur Hanım,
  35 yaşındayım ve şimdiye dek cilt bakımıma hiç önem vermedim. Eğer çok geç kalmadıysam, bundan sonra önerileriniz doğrultusunda düzenli cilt bakımı yapmaya, güneşten korunmaya karar verdim. Şimdiye kadar oluşmuş bazı hasarları da mümkünse onarmak istiyorum. Yüz ve boyun derimde gevşeme var, boynumu çevirirken kat kat kırışıklar görüyorum. Normal halinde de kat yerleri çok daha belli oluyor. yanaklarımda hafif de olsa sarkma ve buna bağlı nasolabial çizgilerim var. Serum ve ampullerden neler önerebilirsiniz. Şu an bir enstitüde dermastamp yaptırıyorum yüzüme, henüz iki seans gittim. Ayrıca sıvı kolajen kullanıyorum, üçüncü kutumdayım. Yüz masajına ve yüz egzersizlerine de başladım. Alarm durumuna geçtim de 🙂 Bir de çok geç olmadan medikal estetikten faydalanmak istiyorum. Daha önce nasolabial ve kaş arası çizgilerim için dolgu, alın ve kaz ayağı için botoks yaptırmıştım. Botoksu sevdim ancak dolgudan ziyade sarkmayı toparlayacak ve kırışıkları hafifletecek daha kalıcı bir metot istiyorum. Thermage ya da ultrason gibi. Sizin Hüseyin Tırman ile yaptıklarınızı adım adım izledim. Acaba bana ne önerebilirsiniz? Bir de enstitülerde thermage uygulaması çok pahalı. Acaba evde kullanmak için cihaz alsam? Tripollar stop var ama Türkiye’de satılmıyor artık. Yurtdışından alabilirim ama iyiyse. Başka önerebileceğiniz bir ev tipi medikal cihaz var mıdır bana uygun? Hatta hem yüz hem vücut varsa daha iyi olur, çünkü hamilelikten kalan göbek bölgesinde fazla deri, iç bacaklarda gevşeklik, selülit vs.. problemlerim de var. Çok soru sorduğum için kusura bakmayın lütfen. Son olarak Ankara’da güvenilir bir medikal estetik doktoru önerebilir misiniz, bu tür uygulamalar yapan? Çok teşekkürler, iyi ki varsınız. Sevgi ve saygılarımla…

 8. Ayşenur Hanımcım Merhabalar, sitenizden çok faydalanıyorum tüm yazılarını okumaya çalışıyorum. 35 yaşındayım kuruluk dışında hiç bir sorunum olmadığı için bakım konusunda çok geç kaldım sanırım. Ben size bir şey sormak istiyorum. Kolojen hapları var kullanılmalı mı sizce?

 9. Merhaba 34 yaşındayım, cildim T bölgesi yağlı diğer yerler kuru ve gergin, güneş lekeleri ve sivilce izlerim var. göz altlarım da elmacık kemiği birleşiminde kırışıklıklar ve yağ bezeleri mevcut. Yorgun ve mat bir görüntüm var ayrıca geceleri burundan nefes alamadığım için ( ameliyat olmama rağmen sorun çözülmedi) ağzım açık uyuyorum ve yüzümün aşağı doğru sarktığını düşünüyorum 🙁 sizin yazılarınızın ve youtube videolarınızın çoğunu takip ettim çok şey öğrendiğimi düşünüyorum ( geceyarısı oldu hala okuyorum yazıları 🙂 ) dermaroller’a başlamayı düşünüyorum ve beraberinde bir bakım rutini olsun istedim. Bi sürü iddialı marka içerik ve fiyat farklılıkları kafamı karıştırdı 🙁 ne yapmalıyım temizleme/tonik/ serum/ nemlendirme/ dermaroller kafamda deli sorular 🙂 Yardımlarınızı bekler sevgi ve selamla sıkı sıkı kucaklarım sizi 🙂

 10. Merhaba cildim yagli 28 yadondayim ve cilt sarkmasi basladi ne onerirsiniz sagolum

  • Aynur hanım Merhaba,
   Cildiniz 28 yaşında sarkma emareleri göstermeye başladıysa ya çok hızlı kilo verdiniz, ya hiç bir bakım uygulamadınız ve deriyi dış hayata teslim edip yıpranmasına izin verdiniz, ya da metabolik bir rahatsızlığınız sebebiyle bazı fonksiyonlarda sorun var…
   Bu yaşlarda cilt sarkmaz.
   Temizleme + serum+nemlendirici+ güneş koruması.
   Bu adımları sabah akşam uygulayın ki deri sağlıklı yapılanmaya çalışsın.
   Bu videolarda detaylı anlattım:
   1- https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY (her gün yapmanız gereken bakımı anlattım)
   2- https://www.youtube.com/watch?v=U4EJgA7whaY (serum takviyesi ile nasıl yenilenme sağlarız anlattım)
   Önerilerimden seçebilirsiniz:
   1) Rossmannlarda ısana age performance 30+ serisi var. Gece gündüz kremleri ve serumunu kullanabilirsiniz.
   2) Derma E firmasının FIRMING DMAE MOISTURIZER nemlendiricisini ve HYDRATING SERUM’unu sabah akşam kullanabilirsiniz.
   Sevgiler

 11. Aysenur ablacım seni heryerden takip ediyorum çom guveniyorum tecrübelerinize bilgimize ve siz 🤗 ablacım 27 yaşindayım göz altlarimda Inanilmaz derece morluk var hem alt üstcildim normalden yagliya dönük ama cildim resmen sarkti ve eski parlakligi dolgunlugu yok yorgun ve yasli görünuyorum resmen sigara kullaniyorum evet simdi ben icerden mi destek almayim disardan mi desteklemeyim hangi urunleri kullanmam gerek bu arada aşiri hassa bir cildm var bayada stresli bi yasanti icindeyim sevgilerimle lutfen bana yol gösterin

  • Merhaba Ayşenur Hanım,
   Ben 21 yaşındayım ve 2 sene kadar önce nerdeyse açlıktan bayılacak durumda diyet yaptım çok hızlı kilo verdim sonrasında da yine o kadar olmasa da düşük kalorili beslendim ve ince olan yüzüm daha da inceldi çöktü. Yanaklarım içine çöktü yüzüm upuzun duruyor göz kapaklarım bile çöktü kaşlarım aşağı bakıyor artık.beni görseniz 21 değil 30 yaşında sanırsınız. Arkadaşlarım beni gören herkes ne olmuş sana çökmüşsün diyor çok moralim bozuluyor. Kilo alsam da yüzümden alamıyorum basenlere gidiyor. Eskisi gibi olmuyor yüzüm. Sizce ne yapmalıyım yüzümün sarkıklığı zayıflığı için bir öneride bulunur musunuz

   • Kübra hanım ani kilo alıp vermelerde, yaş kaç olursa olsun deri elastikiyetini kaybeder. Beslenmenize de dikkat etmelisiniz ama en önemlisi temel cilt bakım rutinini doğru adımlarla her gün sabah akşam yaparak canlılığını tekrar kazanması için destek vermeniz.
    Cilt tipinizi bilmiyorum ama sabah ve akşam, önce temizleyin (temizlenmemiş ciltte kremler emilmez) sonra canlandırıcı bir serum + üzerine onarıcı nemlendiricinizi sürün.
    Hyalüronik asit içeren serum ve kremler çok çabuk nem / yağ dengesini kurmasına yardım eder. Sizin yaşınızda hücre yenilenmesi gayet güzel çalışır.
    Bir, bir buçuk ay sonra toparlanır.
    Ama önemli olan bundan sonrasında da cildin sağlığını koruması için nemlendirme ve koruma adımlarını düzenli yapmanız.
    Burada anlattım https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY&t=163s
    Bee beauty’nin organik serisi var Gratislerde onun yıkama jeli ve toniğini alın.
    Serum olarak watsonlardaki Procsin Hyaluronic Asit Yüz Serumu ve Procsin Hyaluronic Yoğun Nemlendirici Yüz Kremini kullanabilirsiniz

    Bir diğer önerim: Haftada 1 gün 0.50mm dermaroller uygulayın.
    6-8 seans sonra deri toparlanacaktır.
    https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks&t=279s
    sevgiler

    sevgiler

    • Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. 1 senedir düzenli cilt bakımımı yapıyorum hyalüronik içerikli serumları kremleri kullanıyorum cilt temizliğine dikkat ediyorum güneş krememini hiç aksatmam. Ama toparlanmadı bir türlü cildim. Ameliyatsız yüz gerdirme yaptırmak istiyorum. Hatta bugün Hüseyin tırman a da yazdım endolift yaptırmayı düşünüyorum. Hüseyin hocanın sayfasında sizin de videonuzu gördüm ve önceki gün size yazmışken böyle bir denk geliş beni mutlu etti yaptırmam gerektiğini söyledi içimdeki ses. Sizin tavsiye ettiğiniz hiçbir şeyden şüphe duymam gözüm kapalı yaptırırım. Yaşım küçük olduğu için biraz kararsızım sizin fikrinizi alabilir miyim?

     • Tuğçe hanım,
      Cildin hasar alması veya kırışık sarkma gibi sorunlarla erken yaşta savaşması YAŞA BAĞLI bir sorun olmayabilir. Genç yaşta erken yaşlanmanın birçok sebebi oluyor. Tip 2 şeker, aşırı kilo vermek, çok sıcak veya çok soğuk coğrafyada yaşamak, sürekli kullanılması gereken bazı ilaçlar, tiroid vb… Endolift her halükarda eğer elstikiyet kaybı varsa toparlayacaktır. Zaten Hüseyin bey, sizin ihtiyacınız olmayan bir işlemi yapmaz.
      Sevgiler

 12. İyi günler Ayşenur hanım 43 yaşındayım karma bir cildim var şu anda yves roche ürünlerini düzenli kullanmaya çalışıyorum. kaz ayağı çizgilerim çok belirgin ayrıca yanaklarımda da aşırı sarkmalar beni rahatsız ediyor .Bana çok pahalı olmayan ürün tavsiyeleriniz nelerdir teşekkür ederim

 13. Merhaba ben 42 yasındayım .sorunum hafif cilt sarkmalarım var.dermaroller dermapen ve tca acid le bakımlar yapıyorum yaptırıyorum.deri altı sıkılaştırıcı serumlarda kjllanmak istiyorum tabi klınık ortamda oöması lazım sızın önerebileceğiniz serum markası varmı? tesekkur ederım

  • Merhaba Nilgün Hanım,,
   Skinceutikal’s ın serumları hem içerik olarak yoğun konsantredir hem kaliteli hammaddeler kullanır. 40 Yaşla beraber cildin hem hormonal değişim başladığından, hem düşük kalitede kolajen üretimi olduğundan destek olarak iyi seçin olur.
   * https://www.skinceuticals.com/c-e-ferulic-635494263008.html

   Bir diğer hücre yenilenmesini tetikleyecekçok fonksiyonlu aktif retinoldür. Kolajen elastin dokularının miktarını artırır ki sarkmanın başlıca sebeplerinden biri bunun eksilmesidir. Hücrelere sağlıklı işlevlerini yürütmeleri için çok düzgün komutlar iletir. Akşamları gün aşırı retinollü serum, retinol kullanmadığınız geceler de AHA lı kozmetik kullanarak yenilenmeyi çift taraflı sağlayabilirsiniz. Ancak enstitüde yapılan bakımlarla uyumlu olup olmadığınızı estetisyene sormanız gerek.
   Retinol kullanmaya en düşük konsantrasyondan başlanır ve yaklaşık 10-15 gün sonra cilt alıştığında her gece kullanıma geçilebilir.
   Bu durumda AHA’yı sabah kullanımına alabilirsiniz.
   * Peter Thomas Roth Retinol Fusion PM Night Serum
   * Dermaplus Md Retinol Youth Serum 30 Ml
   * Retical 0.1% Retinol Serum

   Cilt tipinizi bilmiyorum ama bunlar tüm cilt tiplerine uygulanabilecek serumlardır.
   Sevgiler

 14. Merhaba Ayşenur hanım,
  Ben 39 yaşındayım. Ne kuru ne yağlı normal bir cildim var. Son 1 2 senedir cildimin elastikiyetini kaybettiğini ve bir miktar sarktığını hissediyorum. Bu sene ciddi göz altı torbalanması başladı ve bu beni çok rahatsız ediyor. Genetik de değil sadece bende. Böbrek vs.testler de normal. Cilt sarkmasına bağlı olabilir mi ? Bunun dışında pek kırışıklığım yok sayılır. Dermaroller kullanmaya başlamayı düşünüyorum. Sonrasında kullanabileceğim serum önerisi ve günlük kullanabileceğim serum/krem önerilerinizi bekliyorum. Saf hyarulonic asit ve c vitamini içeren serumlar nasıl olur ? Göz torbaları için ne tavsiye edersiniz ? Yüksek fiyatlı ürünlerin yanısıra alternatif de belirtebilirseniz çok sevinirim. Tabi ki etkileri de fiyatlarıyla orantılıdır ancak zaman zaman bütçeye göre değiştirebiliriz diye düşünüyorum. Bir çok ürün arasında karar veremiyoruz. Fikirlerinize çok değer veriyorum. Şimdiden teşekkürler.

  • Tuba Hanım Merhaba,
   Cilt, 26-27 yaş civarı yenilenme hızı düşmeye başlarken deri altında yaş almaya başlar ve ilk belirtileri 3-4 yıl sonra yüzeyde görürüz.
   Elastikiyeti sağlayan destek doku lifleri yaş ilerledikçe daha kalitesi düşük imal edilir. Deri zamanla bundan dolayı sarkar.
   Elbette dış etkenlerden korumamak ve korumasız güneşlenmek de sarkma ve kırışıkları hızlandırır.
   Göz altı da elastikiyetini yitirmeye başladığında göz altındaki yağ birikintileri torba şeklinde görünür.
   Bunu detaylı anlattığım yazıya (torbalanma bölümünde) lütfen göz atar mısınız?
   http://aysenuryazici.com/goz-cevresi-sorunlarini-nasil-cozerim/

   Göz çevresine dermaroller ile çok iyi sonuçlar alırsınız.
   dermapolin bu konuda uzman kişilerin olduğu güvenilir bir yer. Hande hanım size yardımcı bilgileri verecektir:
   http://dermapolin.com/57-goez-alti-torbalari-bakimi

   Günlük bakım içinkullanabileceğiniz ürünlere birkaç alternatif yazıyorum siz kendinize uygun olanları incelersiniz:
   * Lierac Dioptigel Eye Contour
   * La Roche Posay Hydraphase Intense
   * Dr. Murad Instant Radiance Eye Cream
   * Strivectin 360 Tightening Eye Serum (oldukça konsantre bir üründür ve etkili sonuçları vardır. Kullandığım için söyleyebiliyorum)
   * La Roche Posay Tolerıane Ultra Eye Contour

   Sarkma karşıtı, dermaroller sonrası haftada 1, seansta tüm yüze serum olarak kullanabileceğiniz ürünler:
   * ARCAYA Elastin Ampul
   * ARCAYA Golden Repair Ampul
   * Janssen Youth Fluid Ampul
   Torbalanmayı 5-6 dakika içinde gidermek için buzlukta tutabileceğiniz ucuz ve etkili yeşilçay buzları da işe yarar. Geçici de olsa şişlikleri giderir.
   https://www.youtube.com/watch?v=O3LRbKM0q3w videoya göz atar mısınız?

   Sevgilerle

   • Cevabınız için çok teşekkür ederim Ayşenur hanım. Çok yardımcı oldunuz. İnşallah uzun yıllar sizi hep böyle güzel ve sağlıklı görebilmek ve tecrübelerinizden istifade edebilmek dileği ile. ❤

 15. Doğru bilgilerin , içerik bilmenin nokta atışı seçimlerin ne denli olumlu sonuçlarının olduğunun kanlı canlı örneğisiniz.Umarım bu sektörde rol model olduğunuzu güvenilir olduğunuzu fark edip sizinle çalışmak isteyen bir firma çıkar karşınıza..Buna Türk kadınlarının ihtiyacı var yüzlerce ürün arasında kayboluyoruz ve güvenilir bir rehber bulmakta zorluk çekiyoruz.İyi ki varsınız..

 16. Çok ama çok teşekkür ederim Ayşenur Hanım çok değerli bilgiler ve öneriler özellikle karşılıksız bir şekilde zaman ayırıp yardımcı olmanız bu kadar egosuz olmanız ne kadar değerli olduğunuzu gösteriyor saygımı ve sevgimi artırıyor.Bunlar içimde kalmasın istedim ☺️Son olarak pco yüz ve göz maskelerini de denemek istiyorum en kısa zamanda edineceğim etkilerini merak ediyorum.Bu ülkede doğal bir şekilde en sağlıklı yaş alan en bakımlı kadın sizsiniz nazarımda ve örnek aldığım izinden gidebileceğim bir insansınız.Sağlıcakla kalın.Sevgilerimle..

  • Estağfurullah..İltifatınıza teşekkür ederim. Birilerine bilgi aktarmak beni eksiltmez,tersine kişiye destekl olduğum için hem onu hem beni iyi hissettirir. Günümüzde o kadar çok stres yapmak için önümüze çıkan olay var ki bari elele verebilecek bir konuya sarılayım istedim.
   Yıllardır soru cevaplıyorum. Kendi markam veya çalıştığım bir dükkan olsaydı maddi bir getirisi de olurdu yaptığım işin ama yok 🙂 Belki bir büyük kozmetik satış sitesiyle bu konuda ortaklık yaparız. Hem sorunu olan çare bulur, hem ben birilerinin iyi olmasına el atmış olurum hem de bunca emek biraz da olsa maddi bir getiriye dönüşür…
   Dönüşmese de ben mutluyum 🙂 Sevgilerle

 17. Merhabalar Ayşenur hanım.Size ve önerilerilerinize çok güveniyorum.Ben 31 yaşındayım Antalya’da yaşıyorum.Karma ve çok parlayan bir cildim var rahatsız oluyorum hafifletmiyorum hafif gözeneklerim de mevcut.Ayrıca da çilliyim lekelenmeye çok müsaitim 🙂 Yanaklarımda hafiften düşüklük katlanma gibi bir görüntü ve en rahatsız olduğum marionette çizgilerim var.şu an kullandığım ürünler avene mousse nettoyante yüz temizleme köpüğü, la Roche effaclar sıkılaştırıcı tonik,skin ceuticals metacell renewal b3 nemlendirici sabah akşam kullanıyorum.serum olarak gündüz skin ceuticals serum 10,akşam yine sc nin hydrating b5 serumu kullanıyorum.göz çevreme sebamed q10 lifting krem, güneş korucu olarak da yine sc nin mineral radiance uv defence kullanıyorum.haftada 1 peeleng ve kil maskesi uyguluyorum.sizce nasıl ürünler problemlerimi baz aldığımızda doğrular yanlışlar yada yapmam gerekenler nelerdir.neler tavsiye edebilirsiniz.özellikle ürün tavsiyelerinize çok ihtiyacım var skin ceuticals pahalı bir marka biraz bütçemi yoruyor. Son olarak q enzim,hiyalüronik ve de alfa lipoik asit gibi tabletler kullanmak istiyorum cilt sıkılığı ve sağlığı için ne düşünürsünüz?

  • Havva Hanım Merhaba,
   Sıcak coğrafyalarda cilt salgıları daha fazladır. Derinin kendini nemli ve sağlıklı tutması için ortama uyma çabasıdır bu.Ayrıca hormonal faaliyet/değişim ile beraber de yağlanma artabilir…
   Gözeneklerin açılma sebebi, derinin fazla yağı veya teri (ısı sebebiyle) dışarı rahat çıkarması için genişlemesidir.
   Bununla ilgili videoma göz atar mısınız lütfen detaylı anlattım.
   https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8&t=58s

   Temizleme köpüğünüzün içerisinde SLS yok.Yağ salgısını tehrik edici içerikte değil.Kullanabilirsiniz.
   Köpüğü bir temizleme fırçası ile kullanırsanız gözenek içlerini daha iyi arındıracaktır.
   Ardından affaclar toniği sürebilirsiniz.
   Nemlendiriciniz ve serumlarınız da size uygun ve gayet iyi içerikli kozmetiklerdir.
   Sarkma veya marionette çizgileri gibi sorunların belirmesi, derinin elastikiyetini sağlayan destek doku liflerinin üretiminde yavaşlama veya kalitesinde düşüş olmasındandır.
   Çok güneşlenmek, aşırı katı diyetler, bazı ilaçların sürekli kullanımı stres altında yaşam ve elbette genetik yatkınlıklarımız sarkmanın veya elastikiyet kaybının hızlı veya dirençli olmasını belirler.
   Ağızdan alınan cilt takviyeleri Koenzim q10, alfa lipoik tabletler, İmedeen,Evelle gibi haplar 2-3 ay sonra size yenilenmesi hızlanan bir cilt yapısı verir. 6 ay kullanıp, 2-3 ay ara verip tekrar kullanabilirsiniz.
   Ama esas olan, sağlıklı beslenme ve dış etkenlerden koruyup elastikiyetin artmasına yardımcı kremler kullanmaktır.
   Evet Skinceuticals’ın fiyatları biraz bütçeyi zorluyor ama içerikleri etkin ürünler
   Peeling ve maske yüzeysel kozmetik dediğimiz cilt üzerinde kısa vadeli kalan kozmetiklerdir. Bunları daha makul fiyatlılardan alabilirsiniz.
   Serumunuzu bittiğinde, yenilenmeyi destekleyen ve lekelere karşı olan Synchroline Synchrovit C Anti-aging Serumu KÜR OLARAK 1 KUTU gece ve gündüzleri krem altına kullanmaya başlayabilirsiniz.
   Bir şişe size 1 haftadan fazla gider. Oldukça iyi toparlayan,onaran, aydınlatan bir serumdur. Yaz sonrası hele, güzel sonuçlar verir, .
   Nemlendirici olarak skin ceuticals metacell renewal şu an piyasadaki en iyi onarıcılardan biridir. Tripeptid içerir.
   Düzenli kullanımda iyi destektir.
   Buna muadil Estee Lauder – Perfectionist [ CP + R ] serum var fiyatı 600 tl :))Peptique Kirişiklik Gi̇deri̇ci̇ Krem (peptide4)krem 350 tl 🙂
   Fiyatı en uygun peptidli krem Dermaceutic Regen Ceutic Skin Recovery Cream 40ml (142 tl) İçeriğinde %3 peptid,%3 hyalüronik asit ,stabilize E-C vitaminleri var.Bu krem de size ve bahsettiğiniz sorunlara uygundur.
   Güneş korumanız mineral filtrelidir.Fiyatı 120 tl civarı. Clinique SPF50 Mineral Sunscreen Fluid For Face 70 tl’dir…Coola Mineral Face Sunscreen Cucumber Matte Finish Spf30 => 100 tl
   Yani içerik benzer ama fiyatı farklı olan ürünlere de bakınız.
   Parlamayı gün içinde oil paper denilen yağ emici mendillerle gayet güzel bertaraf edebilirsiniz.
   Essence All About Matt Oil Control Paper Yağ Kontrol Kağıdı, Nyx Professional Makeup Bprbc Fresh Face Blotting Paper Matlaştırıcı var,Oil control tissue gibi internette karşınıza değişik markalardan birçok alternatif çıkacaktır.
   Hem maske hem peeling olarak kullnabileceğiniz, parlamayı da önleyecek olan yeşil kil(nadir bulunur) maskesini tavsiye ederim.
   Organique Kil Maskesi Yeşil (Yağlı ve Akneli Ciltler) Yağlı ciltler için yazmasına bakmayın. 🙂 çOK PARLAYAN CİLT ÇOK YAĞ SALGISI ÇIKARTAN CİLT DEMEKTİR.bUNU DENGELEYECEKTİR.
   SEVGİLERLE

 18. Soylediginiz RoC Pro-Define Anti-Sagging Firming Concentrate Sarkma Karşıtı Sıkılaştırıcı Konsantre Bakım Kremini siparis ettim ayrica RoC Pro-Define Rich Cream Yoğun Bakım Kremi 50 ml ikisini de kullanabilir miyim yoksa biri yeterlimi mimiklerimde ince cizgi ve kirisikliklarda var ayni zamanda Aysenur hanim

  • İkisi de “aynı işi gören” konsantre içeriklerdir. Biri daha akışkan(Pro-Define) , diğeri (Rich Cream) yoğun krem yapıdadır. İkisini beraber kullanmayın. Pilavla beraber börek, makarna , mantı, patates püresi, ekmek, hepsini beraber yemeyiz 🙂 Sabah akşam Konsantre Bakım Kremini sürün. Sabahları SPF koruma kullanın. (Bionnex’in güzel güneş kremleri var.

 19. Aysenur hanim RoC Pro-Define Anti-Sagging Firming Concentrate Sarkma Karşıtı Sıkılaştırıcı Konsantre Bakım Kremi ile RoC Pro-Define Rich Cream Yoğun Bakım Kremi 50 ml ikisini de kullansam nasil olur uygun mu birlikte kullanilabilirler mi?sevgiler

 20. Cok tesekkurler Aysenur hanim tripolları kendi jeli dısinda farkli bir jelle de kullanabilirmiyiz ?bir de ismini verdiginiz sikilastirici urunleri uygulama sonrasinda mi kullanmaliyiz.tesekkurler

 21. Aysenur hanim bir de tripollar posenin herhangi bir zarari olur mu

  • TriPollar POSE, birçok profesyonel klinikte kullanılan, etkisi ve işleyiş şekli onaylı,kanıtlanmış 3. Jenerasyon Radyo Frekans teknolojisiyle çalışan bir cihaz.Elbette evde kullanabilirsiniz. FDA tarafından onaylı olduğu yazıyor.

   https://www.realself.com/question/feedback-the-new-fda-approved-apollo-tripollar-vs-exilis-for-skin-tightening-and

   sevgiler

   • Nilüfer Öğretmen

    Merhabalar, sizden duyarak az önce tekzenden tripolar pose cihazı sipariş verdik, nette fiyat konusunda epeyce farklılıklar var , umarım en güvenilir seçimi yapmışızdır. Bu yorumunuzun üstünden 1 yıl geçmiş, umarım hâlâ aynı şeyi dusunuyorsunuzdur çünkü sizin görüşleriniz cok önemli benim için. Son bir soru, bu cihazla bir tür ultherapi mi yapmış olacağız acaba , öyleyse harika gerçekten. Çok sevgi ve teşekkürlerimle güzel idolümüz:)

    • Nilüfer hanım Merhaba,
     Evet bir tür ısı uyarma yoluyla kolajen üretimini tetikleyeceksiniz.
     Çok mutlu olacağınızı düşünüyorum.Enstitüde bakımdan 100 kat daha ucuza gelir. Ama siz de disiplinle devamlı kullanırsanız tabii.
     sevgilerle.İyi günlerde kullanın.

 22. Aysenur hanim merhaba kilo kaybindan dolayi kol bacak gobekte gevseme oldu haliyle.spor yapiyorum ama sporu da belirli urunlerle desteklemek gerektiginiz dusunuyorum ve degerli fikirlerinizi almak istiyorum.32 yasindayim.yuzum kuru fakat vucudumda asiri kuurluk yok yagli da degil,normal sayilabilir yapisi .toparlamak ve sıkılaştırmak icin hangi urunleri tavsiye edersiniz ve tripoller pose cilt sikilastirma ve inceltme cihazini almayi dusunuyorum sizin fikriniz cok onemli almali miyim kullananlar genel olarak memnun.gorusunuz nedir acaba.simdiden tesekkurler.

  • Merhaba,
   Yukarıda detaylı yazdığım yazıda da anlattım 🙂 Derinin elastikiyetini tekrar kazanması için sıkılaştırıcı losyonları her gün kullanmanız gerekiyor. Birkaç aya sonuçları görebilirsiniz. Disiplinle uygulama ve jimnastik gereklidir. Spora devam. Çok faydasını göreceksiniz.
   Sıkılaşma için elastikiyeti kozmetikle desteklemek + spor + TriPollar POSE çok iyi ve hızlı sonuçlar almanıza yardım eder. Yaşınız genç olduğu için yenilenme 1,5-2 ay içinde kendini gösterir.
   Vücut için tavsiyem:
   * Nivea Q10 Energy vücut losyonunun içeriği hiç fena değil, fiyatı da makul
   * Palmer’s Kakao Yağlı Vücut Sıkılaştırıcı Krem (daha kıvamlıca ve kokusu daha şekerlidir)
   Yüzünüzde sarkma için RoC Pro-Define Anti-Sagging Firming Concentrate Sarkma Karşıtı Sıkılaştırıcı Konsantre Bakım Kremi’ni sabah akşam temizlenmiş yüz ve boyuna uygulayabilirsiniz.

   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!