Home / Cilt Bakımı / Alkol Kozmetikte Ne Arar ?

Alkol Kozmetikte Ne Arar ?

Alkol kozmetikte ne arar?

Kozmetiklerde alkole birçok soru işaretiyle bakılıyor ! Haklılar. Derinin sağlıklı kalmasına yardımcı doğal koruma tabakasını kazıyor, kurutuyor, yağ salgılarını tahrik ediyor. Ama kremlere konulmasının da bir sebebi var.Bir kozmetisyen  ve Müslüman bir kozmetikçi gözüyle bakmam gerekti çünkü hanımlar içinde “alkol” olduğu için kremi kullanmaya çekiniyor. Hem bilimsel hem inanç olarak değerlendirme yapmak üzere yazıyı yazıyorum. Yıllar içinde bana hakaret etmek için gelip bu yazının altına yorum bırakan Allah’ın verdiği aklı bilim ve ilimle kullanmayan kişilere de yazının başında söylüyorum.Okuyun. Oku!

Mesela  ” Yes’elûneke anil hamri vel meysiri, kul fîhimâ ismun kebîrun ve menâfiu lin nâsi, ve ismuhumâ ekberu min nef’ihimâ ve yes’elûneke mâzâ yunfikûn(yunfikûne) kulil afve, kezâlike yubeyyinullâhu lekumul âyâti leallekum tetefekkerûne”  derken ne anlatılmak istendiğini anlamak için okuyun. Ahmed Hulüsi’nin mealindeki “zararları yararlarından daha fazladır” tercümesindeki yararlı olduğu yerler ne olabilir diye düşünün.  İçki için ya da alkol için diyen bir yazı değildir bu. Haşa! Sadece kozmetikte az miktardaki alkolün neden kullanıldığını ve sizi sarhoş edip etmeyeceğini (!) anlatmak üzere kalemi almışımdır.

Cildi kurutma etkisinden değil, bunu ayrı olarak anlatacağım. Alkol, çok net şekilde haram! Tamam. Ayetlerde belirtilmiş. Ama aklımızı kullanarak,  ağız yoluyla alınan “alkolle” kan dolaşımına katılması bile mümkün olmayan kremdeki alkolü farklı değerlendirmek gerek.

Öncelikle şuna bakalım::
Kozmetik içindeki alkol , bir armut yediğinizde aldığınız orandan daha  az. Bu bir.
İkincisi az da olsa sirkede de %7 alkol var! Piyaza koyarken kaçının o zaman.
(Elma şarabında da %7 civarı alkol var) Bu miktarlar irade kaybına vesile olmaz, dokulara zarar vermez, vücuttan atılır.

Sirke ne işe yarar?
Sebzelerin üzerinde olan böcek yumurtalarını öldürür. Sindirime yardım eder. Sirke işimize yarayan bir nimet ama alkol içeriyor. Hem de neredeyse şarap kadar.

Kozmetikte neden alkol kullanılır?
Alcool Veya ethylique alkol Veya ethanol…
Kremlerde, parfümde losyonlarda özellikle  ürünün son rengini kontrol etmek için kullanılan, ucuz ve renksiz bir madde.Ama başka sebepleri de var.

Alkolün kozmetiğe konulma sebebi:
1-Uçucu karakteri sebebiyle anında ferahlık hissi vermesi. Canlandırıcı hissi bırakması
2- Antiseptik özelliğinden dolayı.  Özellikle çok iyi bir koruyucu olması sebebiyle “bio” ibareli kozmetiklerde, kullanılması “sakıncalı olan” katkı maddeleri yerine kullanılır. (Ki bence bir saptırılmadır bu.  Çünkü kullanıcı açısından ucuza kaçılmış üründür )
3-Astrenjan (sıkılaştırıcı,büzücü) etkisinden dolayı. Yağlı ciltleri yağdan arındırır. Temizlik hissi verir.
4-Solübilizasyon için. Çözünülebilirlik için. Yani yağı su içinde, katılaştırmak, eritmek, kıvama getirmek için.
5-Stabilizasyon için. Yani, ürünün sabitlenmesi için. Mesela selülit kremlerindeki kafeinin kristalize olmasını önler. Böylece deri maddeyi emebilir, kafein dokuya geçebilir.
Liposom formu denilen, mini yapıdaki formlar bu sayede deri altına inebilir.
6-Parfüm içeriğinde çözücü ve taşıyıcı olarak

Dürüst olalım; alkol,yapısından dolayı kurutucu ve tahriş edicidir.
Hassas ciltlerde kızarma,pullanma ve batma hissi yapar. Aynı bölgeye sık kullanıldığında cildin koruma tabakasını hırpalar. Dolayısıyla cilt yaşlanması hızlanır.

O zaman neden kullanılıyor hala?
Alkolün kozmetikte kullanımının yasaklandığını düşünün. Bir kere tüm parfümler piyasadan kalkar! Yağ formunda yeni parfümlerin imali fiyatı arttırır, kullanımı zorlaştırır. Fiyat uçar.

Daha sağlıklı ve elde edilmesi pahalı olan katkı maddeleri kullanıldığında, bir kavanoz kreme 2000 TL verecek kaç kişi çıkar ki? 50 Liraya almak varken! Senede 27 milyar dolar kar yapan, 72 düvele kozmetiklerini kamyon kamyon dağıtan dev kozmetik firmaları bunu ister mi?

Peki,ne yapacağız? Alkolsüz kozmetik mi arayacağız?

 Elbette hayır! Ürünün üzerini okuyun her zaman.
İçerik bölümünde alkolün ilk 3 sırada olmamasına dikkat edeceğiz.
Kremin içerisindeki aktif maddelerin deri tarafından emilebilmesi için alkol olacaktır
Hassas ve kuru ciltliyseniz  bu tip ürünleri her gün kullanmayın bari!
Lütfen maddeler (INCI) listesinde en altlarda olmasına dikkat edin.
Bu  “eser” miktarda kullanıldığını gösterir.

                IMG-20121018-00422     

Katı tartışmalardan kaçınıyorum. Hiçbir zaman tam siyah tam beyaz yok bu konuda. Azcık sağduyulu olmayı becerebilmek gerek o kadar.
Parfüm kullanırken her gün ayni bölgelere kullanmayın.
Kremlenmiş deri parfümü daha uzun süre tutar. Çok parfüm sıkmak yerine kolları bedeni kremleyip parfüm kullanın. Dah az parfüm sıkarsınız. Hem krem alkolün zararlı etkisinden deriyi koruyacaktır.

Çocuklara ASLA içinde alkol olan kremler veya parfüm kullanmayın. Ciltleri çok geçirgendir.
Lütfen  “alkol” kelimesi ile önünde başka sözcükler bulunan (cetearyl alkol, behenyl alkol gibi) bileşenleri aynı tutmayın.Bunlar tam anlamıyla alkol yapısını temsil etmeseler de yağlı alkollerdir. Ürünlere yumuşaklık,akışkanlık kıvam için katılırlar.

NOT:  Gazete haberini burada paylaşmam gerek: Alkol barındırmadığı için “helal bakım ürünleri” olarak adlandırılan ürünler konusunda Diyanet’ten açıklama geldi. Diyanet, kozmetik ürünlerde helal-haram gibi bir durumun olmadığını belirterek alkol ihtiva eden ürünlerin temizlik, hijyen ve güzel koku amacıyla kullanılmasının dinen sakıncası olmadığını kaydetti. Haber linki: Tıklayınız

Kutsal Kitabımız ve kremlerdeki alkol

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in iki ayrı suresine, âdemoğlu aklımla bakarak kremlerdeki alkolün yorumunu da yazının sonuna koyayım.
(Bakara Sûresi, 219)  “Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. Deki: Onlarda hem günah, hem insanlar için faydalar vardır. Günahları ise faydalarından daha büyüktür.”
Nahl Suresi 16/67 Diyanet vakfının tercümesinden:
Hurma ve üzüm gibi meyvelerden hem içki hem de güzel gıdalar edinirsiniz. İşte bunlarda da aklını kullanan kimseler için büyük bir ibret vardır.

Rabbimiz, alkolün herhangi bir şeklini belirtmemiştir. Alkolü,  onun anlamını ve doğuracağı sonuçları göz önüne alarak tüketilmesini yasaklamıştır. İradenin devre dışı kalmasının başkalarına nasıl zarar verebileceğini görmemizi istemiştir.

“Aklını kullanan kimseler için büyük ibret vardır”ayetini lütfen kremdeki alkol için yargı vermek istediğimizde düşünelim.
Aklımı kullanarak okuduğumdan çıkardığım sonuç şu:
Kremlerde 0,001 oranında alkol var, sirkeden 70 kat daha az bir alkol.
Krem kullandığım için alkol kullanmış olmuyorum.
İradem yerinde, sarhoş değilim şükür
Ve Günahı faydasından büyük bu maddeyi “faydası kadar” tüketiyorum.

Ekim 2012     Ayşenur Yazıcı

Yuu Ksel2014-02-15 13:24:33

Kuran ayetleri yüzünden okuyarak yada mealden bakarak direk kurallar çıkarılmaz. Efendimizin yaşantısı hadisleri sahabelerin yaşantısı ve alimlerin onlarca yıllardır mevzulara ait görüşleri bellidir. Dini sizin AKLINIZla keşfetmeye ihtiyacımız yok. Din bellidir yeniden keşfetmeye de ihtiyacımız yok. Aklımı kullandım diye insanlara fetva veremezsin. Yukardaki yazıların dinin açısından sakıncalı cümleler içeriyor. Sor doğrusunu öğren, burdakileri düzelt

Ayşenur’dan Not:

Merhaba, Ben emir veren cümleler kurmam sizin gibi. Sil, öğren, yap gibi…  Kuran’ımı çok güzel okuyan idrak eden, Peygamberime ve yaradanıma sonsuz hürmetle aşık bir kulum. Bilim ve irfan öğrenmek dinimizin gereğidir. Hadise değil, direkt temel kitabım Kuran’ı Kerim’ime bakarak kendi aklımla öğrenir, kelamı sindirir ve kıt aklımla yorumlarım.  Bana emredilen de budur sevgili kardeşim. Kuran’ı Kerim sadece Allah’ımın emirlerini değil, olmamızı istediği kul halimizi de idrak etmemizi anlatan evrensel bir rehberdir. Okuyup okuyup okuyup okuyup aklımızı kullanmamızı emreder. Bunda, anlayanlar için güzel anlamlar vardır diyen “O”dur.  Dolayısıyla lütfen sizin aklınızla öğrendiğinizi bana, benim aklımla öğrendiğimi size aktarmak bize zarar değil fayda verir. Çünkü kimya da, fizik de hepsi onun yaratımıdır. Kimya sayesinde hayatlar kurtulur, kimya sayesinde hayatlar son da bulabilir. O, bizim doğru insan olma yolunda bunları iyi kullanmamız gerektiğini anlatır. Kur’an, hem biyoloji hem metalurji, hem sosyal yaşam, hem edep hem ahlak anlatır. İçerisinde zeytinin faydalarını da demirin tanımını da anlatan ayetleri Allah boşuna mı koydu? Şimdi sizden ricam lütfen kendi aklınızla ne anladıysanız ona inanın. Ben Rabbimin bana verdiği ve her gün şükür ettiğim aklım edebim ve idrakimle tekrar tekrar okuyorum.Siz de okuyun. Selametle ve Allah’a emanet olun.

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

8 comments

 1. Çok teşşekür ederim yardımınız için 😊

 2. Merhabalar , acaba içindekiler yazısında ürünün ilk 3 maddesinde alkol olsa yine bu dedikleriniz geçerli mi çünkü ben kremlerde bile ilk 3 maddede alkol vb. Şeyler gördüm yine de namaza mani olmaz mı ?

  • İrem Hanım,
   Önünde başka sözcük olduğunda alkol kelimesi form değiştirir. Artık alkol değildir. Kimyasal olarak.
   Kan dolaşımınıza da katılmaz.
   Yani bedeninize girmiyor.
   Ellerimize içinde çok alkol olan dezenfektan veya kolonya sürdüğümüzde (ki kolonya %70 üzeri ve çok sert bir alkoldür) nasıl ki abdestimiz bozulmuyor ise alkol elden havayla temasta uçuyor ise kremlerdeki alkol de BANA HER NE KADAR KİMYA BİLMEYEN çok garip düşünceli insanlar karşı tez üretiyorlarsa da bize emanet olan bedene zararı yoktur. Bünyemize katılmaz.
   Ürünün korunması için konulmuştur.
   Sevgilerle

 3. Merhaba Ayşenur hanım, bu yaz tanıdım sizi ve bu kısa zaman diliminde sizin sayfalarınızda paylaşımlarınızı youtube videolarınızı hemen hepsini izledim-okudum diyebilirim… açıkçası itiraf etmeliyim ki sizin açıklamarınızdan sonra bu konularda ne kadar cahil olduğumu farkettim, çok faydalı bilgiler aldım sizden, size ne kadar teşekkür etsem azdır.
  Benim aklıma takılan soru etil alkollü ürünler cildin yaşlanmasına sebep oluyor demişsiniz, acaba ne kadar süre kullanımda etil alkolün bu zararlı etkisi ile karşılaşırız? Ve bunun olasılığı ne kadardır? Öyle 4-5 aylık kullanımlarda bu etkisini gösterir mi? cildi yıpratma yaşlandırma ihtimali her bireyde aynı mıdır? teşekkür ederim.

  • Damla Hanım Merhaba,
   Her alkol zararlı değildir. İyi olkol kötü alkol var kimyada 🙂
   Etanol, izopropil alkol, alkol denat ve metanol gibi alkoller, kremleri kıvamlamak, diğer bileşenlerin cilde nüfuz etmesine yardımcı olmak ve koruyucu olarak kullanılır.Bu alkoller kuruluğa, tahrişe ve hücre yapısında tahribata neden olabilir. Cilt bakımında yüksek konsantrasyonlarda kullanıldığında bu alkoller cildinizin koruyucu tabakasını -bariyerini- bozar, bu da derinin nemini hızla kaybetmesine ve savunmasız kalmasına sebep olur. Dış tahrişlerden etkilenir kızarır kırışır.. Ayrıca,cildin aşırı yağ üretimine sebep olur ki bu da sivilcelenme demektir. İyi alkoller : cetyl alcohol, stearyl alcohol, behenyl alcohol…

   Mesela Benzil Alkol diğer “kötü” alkollerden biraz farklıdır.AB’de alerjen olarak listelenir ancak organik ve doğal cilt bakım ürünlerini bakterilerden korumak için gerekli bir üründür.
   Benzil Alkol, Peru Balsam gibi uçucu yağlarda doğal olarak bulunur ve COSMOS Organik Sertifika kriterleri uyarınca onaylı bir koruyucudur. Bu nedenle birçok organik ve doğal marka tarafından kullanılıyor.
   Cyrene’in bu yazısı sizin sorduğunuz tüm soruların cevabını içeriyor bir göz atınız: =>
   https://cyrene.com.tr/blogs/cilt-bakim-onerileri/etil-alkolun-cilde-zararlari

   4-5 ay kullanmak cildin aşırı hassaslaşmasına ve kızarmasına sebep olmuştur. Nemini kaybettiği için de minik kırışıklar gözlemleniyorsur yüzeyde.
   Yıpratma etkisi herkeste aynıdır. Eğer cilt temel bakımınızı temizleme + nemlendirme ve güneşten koruma olarak 3 adımda yapıyorsanız DAHA AZ ZARAR GÖRMÜŞSÜNÜZ DEMEKTİR…
   tEMEL BAKIM => https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY&t=130s

   Yaşınızı bilmiyorum ama deri kendini 1 ayda yeniler. Temel bakımınızı doğru ürünlerle yapar ve disiplinle uygularsanız + bir de hyalüronik asit serum eklerseniz hasarın bir kısmını en azından telafi etmiş olursunuz.
   serum nedir https://www.youtube.com/watch?v=U4EJgA7whaY&t=295s nasıl seçilir
   Herkesin avucuna köz verirsek aynı şekilde yanar. Ama herkes aynı sürede iyileşmez..
   Böyle bakın soruna 🙂 Genetiğiniz de önemlidir, nasıl beslendiğiniz de ve cildi dış etkenlerden ne kadar sakındığınız da…
   sevgiler

   • Ben neutrgina nın hydroo boost vücut spreyini kullanıyorum içinde benzil alkol oldugu yazıyor sizce kullanmalımıyım biraz teredüütte kaldım

    • Buket hanım Benzil Alkol diğer “kötü” alkollerden biraz farklıdır.AB’de alerjen olarak listelenir ancak organik ve doğal cilt bakım ürünlerini bakterilerden korumak için gerekli bir üründür.
     Bazı meyvelerde (kayısı, turna yemişi) ve çaylarda doğal olarak bulunan organik bir alkoldür. Kozmetikte temel işlevi dediğim gibi koruyucu olarak kullanılmasıdır
     Yüksek miktarlarda benzyl alkol, (yasemin gibi bazı uçucu yağların koku yapısının bir parçası olduğu için) ürünlere çiçek benzeri bir koku verebilir.
     Uçucu bir alkol olarak yüksek miktarlarda kullanıldığında hassasiyet riski oluşturabilir, ancak kozmetikte güvenli kabul edilir.
     Kaldı ki sizin kullandığınız ürün içeriğinde SON SATIRDA yer alıyor.
     Hiç bir hükmü yok gibi.
     Neutrogena Hydro Boost Express Hydrating Spray içeriği:
     Aqua, Glycerin, Isopropyl Palmitate, Petrolatum, Dimethicone, Sodium Hyaluronate,
     Polysorbate 60, Cetearyl Olivate, Sorbitan Olivate, C12-20 Alkyl Glucoside,
     C14-22 Alcohols, Isohexadecane, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer,
     Sodium Hydroxide, Tocopherol, Chlophenesin, Parfum, Benzyl Alcohol.
     Bu videodan da içerik nasıl okunur bakabilirsiniz
     https://www.youtube.com/watch?v=fUJVbsfc46o&t=84s
     sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!