Antioksidan Nedir

 

Aldığımız besin maddeleri, hücrelerimizde oksijenle birlikte yakılarak enerjiye dönüşür.
Ancak bu yanma işlemi sırasında ortaya `oksidan` adı verilen moleküller ortaya çıkar. Antioksidan, vücudumuzda kimyasal süreçler sürerken ortaya çıkan zararlı işlemlerin engellenmesine yardım eden -okside olmayı önleyen- kimyasallardır. Oksitlenmeyi engelleyen her türlü maddeye antioksidan denir.
Oksidanlar;hasara sebep verir. Bu oksidanlarla savaşıp onları etkisiz hale getiren ve vücuttan atılmasını sağlayan kimyasal maddelere`antioksidan` adı verilir..  Zarar verme önlendikçe metabolizmanın sağlıklı yapısı da korunmuş oluyor. Yani, yaşlanma etkilerinin en azda tutulması için antioksidanlar vücutta bir süpürme ve tamir etme işlevi görüyor.

Elbette antioksidanları sadece kozmetiklerde düşünmemelisiniz. Mesela güneşin U.V. ışınları, deterjan ve diğer kimyasallarla temaslar, sigara dumanı, alkol gibi yaşam şartlarıyla da vücutta oksidasyon oluşuyor. Bedenin kendi, savunma sistemi, enzimleri “kendi üreterek” antioksidan savunmayı beceriyor. Ancak  sağlıksız yaşayan bireylerde hasarın tamamını onaramıyor. Beslenmenizde antioksidan özellikleri olan besinlere ağırlık vererek metabolizmayı desteklemeniz sağlıklı yaş almanıza ve önemli hastalıklardan korunmanıza yardım eder. Stresin de en şiddetli “tahrip eden” olarak vücudun tıkır tıkır işleyen yapısını bozduğunu hatırlatmakta fayda var. Ha, nasıl stresten uzak durayım derseniz uzman sayfalarına göz atınız.. Baş “hastalık yapıcı” stres, metabolizmayı alt üst eder!

Antioksidan özellikleri olan birçok besin var. Detaylı bilgi burada .<= tıklayınız
• Kremlerde E vitamini,  “Alfa tokoferol” adıyla göreceğiniz bir antioksidandır.
• Bitkilere renk veren kimyasal “Flavonoid” sözcüğünü gördüğünüzde kremin antioksidan özellikli olduğunu anlayabilirsiniz.
• C vitamini kozmetikte “Askorbik Asit” adıyla bulunan bir antioksidandır.
• Likopen, meyve ve sebzelere kırmızı rengini veren bu madde antioksidan özelliği kanıtlanmış bir maddedir.
• Koenzim Q her ne kadar vücudumuz tarafından üretilse de aşırı güneşlenme, sigara tüketimi, alkol ve yorgunluk durumlarında dışarıdan desteklemek gereken antioksidanlardan biri.
• Beta-karoten içeren kremler de güçlü antioksidan etkileri olan kremlerdir.
Anti-aging, yani yaş almayı frenleyen kremlerin içerisinde güçlü antioksidanlar bulunduğunu da hatırlatalım.

Son söz: Sabah akşam antioksidan / antiaging krem sürmeniz kötü yaşam şartlarında akıntıya kürek çekmekten öte bir şey değildir. Paranıza yazık! Önce hayatınızda doğru şartları sağlayın , sağlıklı yaşam şartlarını kural olarak koyun; sonra antioksidan etkili kremlerden faydalanın…

Sevgilerle

————————————————————————————————————————————————————————————————-

Yaren         2011-10-06 20:36:46

Merhaba Ayşenur hanım, sizi bu akşam sularında tv’de bir programda izledim. Çok lafa gerek olmadığını düşünüyorum,samimiyetiniz,enerjiniz sayesinde ,çok uzun bir süredir birikimler dolayısıyla depresif,işin içinden çıkamaz hale gelmiş bir insan profilinde olan beni bile gülümsettiniz inanın.Sizi bu akşam izleyince öyle sevdimki enerjinizi, oyle mutlu oldumki sizi dinlerken, haleti ruhiyemi bir anda değiştirdiniz.
Sevgisizlik var günümüzde her yerde. Herkes birşeyler almak istiyor ama vermiyor, yalnızlığa itiliyor insanlar gitgide,özelliklerinden utanç duymaya itiliyor…
Özellikle duyarlı,ince insanlarsak içimize kapanıyoruz..
Yüzümde bıraktıgınız doğal gülümseme için size teşekkür etmek istedim…

Bir de bir sorum olabilir eğer vaktiniz olursa, sizin fikrinizi almak isterdim..Stresle başa çıkamayanlardanım bende,gördüm ki lactease kullanmışsınız. Ben de Rylxon diye bir ürün duydum. antistressformula olarak adı geçiyor.Bilmiyorum haberiniz var mı?Güvenebilir miyim pek emin olamıyorum. Bu ürün ya da bunun dışında bana önerebileceğiniz bir vitamin var mıdır?Lactease i ben de kullanabilir miyim mesela?Yaşım 29.
Size en içten sevgi ve saygılarımı yolluyorum…

Ayşenur’dan Not:

Merhaba,
İltifatınıza teşekkür ederim.
Huy bu.
İçiniz iyimser olursa hayatta başınıza gelen her ne ise sizi üzen, şükreder geçersiniz.
Eğer vesvese doluysa insan, inancı tam değilse korku ve sevgisizlikler içinde bir kahve telvesi gibi çöreklerin ve yüzü asılır.
Hepimiz bir gün öleceğiz.
Önemli olan kefen ve kundak arasındaki zamana ne sığdırabildiğimizdir..
Umarım siz de başaracaksınız.
Stresi yenmenin en etkili yolu tam inanç ve teslimiyettir.
LacteaSE TABLETLER ELBET FİZİKSEL OLARAK SİZE DESTEK OLACAKTIR AMA ruhsal DESTEK BEYNİMİZDE GİZLİ:)
youtube’dan meditasyon müziği dinlemek bile kan dolaşımı ve enzim salgı hormon …ne varsa etkiliyor.
Benim gözlemim budur.
Sevgilerle

önemli…AYSENUR’DAN NOT         2011-06-08 15:51:39

arkadaşlar,

çığ gibi yağan sorularınıza tek tek cevap verecek durumda değilim…

bir süre işlerimi rayına oturtana kadar yanıtı veremeyeceğim…

lütfen hoşgörü rica ediyorum.

aysenuryazici

naz    2011-06-08 15:51:34

ayşenu hanım merhaba;
özellikle tırnaklarım için percectil adlı tableti kullanıcam,ne kadar süre ile kullanmam doğru olur sizce?
Ayşenur’dan Not:

ayşenur’dan not

içeriden destekli hapların 3 aydan sonra net sonuç verdiğini ,düzenli kullanımla tırnak ve saçı ciddi olarak onardığını daha sağlıklı yaptığını söyeleyebilirim.

Serpil CELIK        2011-06-08 15:51:23

tekrar merhaba,

ben gözeneklerin açıklığından dertliyim bildiğiniz lazerle bir tedavisi var mı? çünkü kozmetikle bir faydasını göremiyorum ve görüntüsü beni rahatsız ediyor.cildimin daha da beyaz olması için ne yapılabilir?ayrıca, drbaumann markasını daha detaylı araştırıp bana gerçekten güvenli olup olmadıgını yazarsanız çok sevinirim…

vitamimler konusunda da yardım bekliyorum, new life anox 23 ve solgarbiotin kullanmaya başladım sizin önerdiğiniz antioksidan haplar varsa bilgilendiriseniz bu faydalı bilginizden de yaralanmış oluruz… şimdiden çok teşekkür ederim…

selamlar,serpil.

Ayşenur’dan Not:

new life bitkisel antioksidan. içerden metabolizmayı destekleyip,cildin ihtiyacı olan vitaminlerin rahat kullanılmasına uygun ortamı yaratır.

geçen kış süt proteini hidrolizatı içeren “lactease” ı kullanmıştım.streslebaşetmede destek olması için.çünkü depresyon için verilen diğer ilaçları beynim reddediyor..bu daha sağlıklı geldi bana…

iyi bir seçim yapmışsınız. içten yaşlanmaya karşı her türlü desteği bu haplarla karşılayabilirsiniz ki inanın kremlerden daha önemli ve kalıcı etki bu iç destekle sağlanır.

biotin için bir şey deyemeyeceğim ama kullananların genelde vücutta tüylenme yaptığına dair şikayetleri var internette…saç ve tırnak için özel üretilmiş “perfectil” veya “priorin”i deneseniz..?

genişlemiş gözenekler için, eğer yaşınız 40’ın üzerindeyse (yazmamışsınız) evet en doğru çözüm dermatologun uygulayacağı bir soyma işlemi olacaktır. çünkü halk tonik sürdükçe (!) gözeneklerin hop diye kapanacağını sanır…

belli bir genişliğe kavuşmuş gözenegi (yaş faktörünü de göz önüne alarak) kozmetikle küçültmenin mümkünü yoktur 🙁 malesef.

dermatolog cildinizin kalınlığına hassaslığına, yaşınıza ve gözeneklerin derinliğine göre size ya kimyasal peeling, ya dermabrazyon yahut lazer önerecektir..buna hekim karar verir. sevgilerle

[/tagline_box]
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart