Home / Cilt Bakımı / Göz çevresi sorunlarını nasıl çözerim.

Göz çevresi sorunlarını nasıl çözerim.

Göz çevresi sorunları neden oluşur? Ne yapılabilir?  Nasıl sürülür?  Ne kadar sürede sonuç alınır?

Göz çevresindeki deri, bilek içleri kadar incedir. Bu yüzden cildin diğer yerlerinden daha çabuk yıpranır. Altında destek yoktur ve göz, boşluğun üstünde durduğundan çukur üzerinde duruşu sebebiyle rengi de  çabuk değişebilir. Sadece tek bir yuvarlak kas bu bölgenin diriliğine yardımcıdır. Başka korunması yoktur…

Üstüne üstlük günde ortalama 10.000 kez göz kırpma hareketini de yaptığımızı düşünürsek gözaltına “özel” kozmetik kullanmanın ne denli önemli olduğunu daha rahat anlayabilirsiniz. Yüz için üretilmiş kremler göz çevresinde ağır gelir. Bu bölge için özel üretilen ürünlerden başka kozmetik kullanmayın.Hem temizleme hem bakım için göz çevresi için özel üretilen kozmetikler kullanın.

Güneş ışınları, stres, sürekli bilgisayara bakmak, yorgunluk ve uykusuzluk, yapay ışıklandırma,alkol tüketimi, böbrek hastalıkları, kansızlık gibi bir sürü etken gözaltlarını cildin diğer yerlerinden daha fazla hırpalar. Morluklar, torbalanma, kırışıklar ve elastikiyet kaybı en kolay burada başlar… Bundan dolayı göz çevresini mümkün olduğunca erken korumaya başlamak gerekiyor. Bunun yaşı yoktur. Jel yapıda hafif bir göz nemlendiricisi bile erken kırışmaya başlamış genç göz çevresine nem yükler ve elastikiyetin devamlılığına yardım eder. Nemlendirmek, beslemek ve çevresinin elastikiyetini korumak için yaşınıza ve bu bölgedeki soruna uygun kremler kullanmak bölgeyi diri tutar. Bu yüzden yaşınıza ve ihtiyacınıza göre göz kremi belirlemeli, buna göre seçim yapmalısınız.

Göz çevresinde yağ noktacıkları oluştuysa kullandığınız kozmetik fazla yağlı gelmiştir. Ya da yüzünüzü kurutan bir sabunla temizlik yaptığınızdan bu yağ noktacıkları oluşmuştur.

Unutmayın ki uygulayacağınız ürün ne olur ise olsun gayet hafif parmak vuruşlarıyla, göz dış kenarından buruna doğru küçük vuruşlarla uygulamalısınız. Göz makyajını çıkarırken asla ovalayarak değil, nazik hareketlerle deriyi çekiştirmeden yapmalısınız. Çıkarılması zor olan, suya dayanıklı makyajı temizlemede suya dayanıklı ( waterproof )makyajı çıkaran özel ürünleri tercih etmelisiniz. Ardından, göz çevresini yağlı atıklardan arındırmak için alkol içermeyen tonik ile de silebilirsiniz. Gülsuyu veya papatya suyu da olabilir…

 

göz sorunu

                  ( Torbalanmaya sebep olan yağ birikintileri göz çevresinde bu şekilde yer alır ve deri elastikiyeti azaldıkça belirginleşirler)

 

dscf3472

                                                                                                                   (Fotoğraf, Makyajda Sihirbazlık Numaraları Kitabımdan alıntıdır)

Göz çevresi morluklarından şikâyetçiyseniz

Büyük ihtimal uyku sorunu veya gözün aşırı yorgunluğu sözkonusudur. İlk önce buna sebep olan etkeni hayatınızdan uzaklaştırın. Kozmetik destekle iyileştirmeye çalışırken, esas sebebi de yok etmezseniz, gayet faydalı bir ürün bile işini göremeyecektir. Hem yorup hem onarmak akıntıya kürek çekmektir...

Papatya,lavanta çayları ile kompres yapmak deriyi dinlendirir. Göz çukurunda belirginleşen morluk azalabilir. Ama kalıcı etki için, dolaşımı düzenleyici, K ve C vitaminli kozmetikler ve deriye elastikiyet veren, nem yükleyen serumlar gerekir. Ağızdan alınan deri onarıcı hapların da uzun süreli kullanımda ciddi yararını görebilirsiniz. Kılcal damarların onarılmasına yönelik ürünler morluklara ciddi çözüm getirir. Plasenta içerikli göz etrafı maskelerini düzenli kullanımla düzelme sağlayabilirsiniz. Rinit hastalığı olanlarda kullanılan ilaçlarla beraber gözaltı morluğu sık görünür.

Sorun genetik ise, kozmetik ürünlerden yaşınız genç bile olsa koruma ve destekleme amaçlı yardım alabilirsiniz. Ancak yaşam şeklinizi düzenlemek zorundasınız. Yoksa irsi olarak zaten çökmeye meyilli olan göz çevresi sizi üzer…
Hamilelik sonrası, göz etrafında derinin renk değiştirmesi (lekeler)için de özel üretilmiş pigment düzeltici ürün seçmelisiniz. Önce sorunu tanımlayın, sonra ürünü ona göre seçin.

                 Gözaltı torbalarından şikâyetçiyseniz

Göz küresi içinde, gözü koruyan bir yastıkçığı tutan yapının gevşemesi ile oluşan bir torbalanmadır. Böbrek, kalp ve dolaşım hastalıkları olanlarda belirgindir.

Yaşla beraber oluşur, genetik yatkınlıktan dolayı da erken yaşta bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Gözü yormak, alkol tüketimi ve dolaşım bozuklukları da torbalanmayı hızlandırır. Spor yapanlarda ve düzenli hayatı olanlarda ender rastlanır. Dokuları güçlendirici serumlar ve kremlerle şiş görünüm azaltılabilir. Düzenli uyku ve yüksek yastıkta uyumak da şişliğin azalmasına yardımcıdır.

Bahsettiğim yastıkçık estetik müdahale ile de çıkarılabilir. Ancak ileride daha çökük duran bir göz ile karşılaşma ihtimali vardır. Zamanla göz daha çukurda ve çevresi koyu renkte görünebilir. Yastıkçığı alma işlemiyle beraber, gözaltındaki fazla derinin de alınmasıyla görüntü daha estetik hale getirilmiş olur.

Estetik müdahalelere kesin çözüm olarak bakmamak da gerekiyor,deneyimli bir cerrah, dürüst bir doktor ve size sonuçlarını “olası kötü ihtimallerle” beraber gösterecek bir insan gerekiyor
Soğuk kompres veya bir buz parçasını göz etrafında gezdirerek şişi “geçici olarak” azaltmak mümkündür. Makyajla( kapatıcı)  torbalar “daha az görünür” kılınabilir.

Kozmetik ürün seçerken ödem çözücü, dolaşımı artırıcı ve doku destekleyici içerikli olanlarını seçin.

Bionnex Sensitiva Göz Çevresi Bakım Kremi Dermo Organic Laboratoires
Bionnex Sensitiva Göz Çevresi Bakım Kremi Dermo Organic Laboratoires  (Hem göz kapağına hem göz altına uygulanabilir.Hassas gözlerdeki kızarıklıkları, nemsizlik sorununu çözer ,nemlendirir, yatıştırır)

                  Göz etrafı kırışıklarından şikâyetiniz varsa

Sıkılaştırıcı etkili, elastik kolajen üretimini artırıcı içeriği olan ürünleri aksatmadan uygulamak gerekir. Nem takviyesi yapan özel göz etrafı maskeleri ve yatıştırıcı çaylar yardımcıdır. Güneşe çıkmadan göz çevresini koruyucu UVA, UVB filtreli ürünler kullanmalı, asla yüzünüzü güneşe vermemelisiniz.

Mimik çizgilerini hafifletmek kırışıkları da azaltacağından, yüz kaslarını mini botoks etkisi gibi bloke eden ürünler de yüz güldürücü sonuçlar verir. İğne ile botoks uygulaması da yaptırabilirsiniz. (Ama güldüğünüzde ve kızdığınızda duygularınızın da donmuş görünmesinden şikâyet etmemek kaydıyla)

Genelde nem seviyesi düzgün ayarlandığında kırışıklar daha az gözle görünür. Ama sürekli onarım için aktif maddesi “destek doku proteinleri” olan ürünler şarttır. Gündüz ve akşam, günde 2 kez, önce serum ardından göz etrafı kremi uygulayarak kırışıklara karşı çok iyi bir önlem almış olursunuz. “Kazayağı”denilen göz kenarından şakağa doğru derince giden çizgilere de serum+krem kullanımı çok etkin sonuçlar verir. Derin kırışıklara acil çözüm isteyenler estetik müdahaleyle çözüm bulabilirler. Çizgilerin çukur yerlerine dolgular yapılarak derinlik yok edilebilir. Ama erken başladığınız bir göz çevresi bakımı ve koruma ile zaten çok derin kırışıklarınız olmayacaktır.

Önemli Not: UV filtreli iyi bir güneş gözlüğü sizi en az bir krem kadar kırışıklardan korur

                 Göz kapağı düşüklüğü varsa

Yaş ile elastikiyetini kaybetmiş göz kapakları kirpik üstlerine doğru düşerek bakışı yorgun, kişiyi hüzünlü gösterir. Bu, irsi olduğu kadar sizin zararlı ışınları fazlaca almanızdan da oluşmuş olabilir.  Yağ ve ter bezleri kıt olan kapaklar, yüzün diğer yerlerinden daha çabuk yıpranır. Eğer göz kapakları kirpiklerin üzerine baskı yapmaya devam ederse kirpikler göz içine doğru büyümeye başlar. Bu da bir cerrahi operasyon ile mutlaka düzeltilmesini gerektirir.

Erken yaşta kullanmaya başladığınız göz çevresi koruyucu ve besleyici ürünler bu sarkmayı epey geciktirir.

Göz çevresi serumlarını ve kremlerini beraber kullanmalısınız. Sarkmış göz kapağını daha gergin hale getiren flash ürünler de var. Uygulayıp kurumasını bekleyince, deri daha gerginleşiyor. Ancak tedavi amaçlı değil, geçici görünüm düzeltici olarak kullanılabilir.

Bir başka alternatif: Alın kaslarına ve şakaklara botoks uygulamasıyla kaşlar yukarı çekildiğinde görsel olarak bir rahatlama ve gerilme olur.

 Göz kremi nasıl uygulanır?

Düzenli olarak sabah ve akşam uygulanmalı, bir mercimek tanesi kadar parmaklarda bölüştürülüp sürülmeli. Düzenli uygulanmayan kozmetiklerden sonuç alamazsınız.

 • Kırışıkları ve sarkmayı azaltmak için üretilmiş göz kozmetiklerini:  Göz pınarlarından şakaklara doğru deriyi çekiştirmeden, hafif tampon hareketlerle sürün. Kazayağı denilen gözün şakağa doğru olan yerindeki kırışıklar üzerinde ısrarla vuruşları tekrarlayın.
 • Gözaltı morlukları ve şişlik için üretilmiş olan kozmetikleri ise:  Ürünü gözaltına birkaç nokta halinde koyduktan sonra, piyano çalar gibi vuruşlarla, deriyi asla çekiştirmeden, göz pınarından şakaklara, şakaklardan göz pınarına doğru uygulayın. Burada amaç kan dolaşımını harekete geçirmektir.Üst deri değil “alttaki dolaşım” için ürün uygulanmaktadır.

Önemli not: Göz çevresi de dahil cildi kırıştıran en önemli faktör UV ışınlarıdır. Göz çevresini UV ışınlarından korursanız kırışıkları ötelersiniz. Bunun için CE sertifikalı gözlük camlarını seçin.

UV emilimi olan camlar kırışıkların oluşmasını da derinleşmesini de en az krem kadar engeller. Bu, ayrı bir ışık filtreleme şeklidir. CE sertifikalı gözlükler UV ‘yi %99’a yakın kırar. Göz çevreniz hasar görmez.

 • Avrupa normlarında CE belgesi 380 nm sınırıyla üretilmiş gözlüklere verilir. Bu da gözlerinizi ve çevresini zararlı ışınlardan %95 oranında koruduğu anlamındadır.
 • ABD standartlarındaki CE belgesi 400 nm’ye verilir. Bu sertifikayı taşıyan gözlüklerin de koruması %99-100 arasındadır.

Gözlük alırken hem camında hem kutuya iliştirilmiş CE sertifikasını görerek alınız.

hatice aslantürk   2016-02-17 20:58:37

Merhabalar, benimde goz altimda biraz morluk ve kirişıklık var ne önerirsiniz marka olarak. 2 kez alassala diye bir markanın reklamıni gordum almayi dusunuyorum kullanan var mi ? arastirdim biraz kalitelii urune benziyor.

Ayşenur’dan Not:

Hatice Hanım Merhaba,  Morlukların oluşma sebebini yok etmezseniz ne sürerseniz sürün, yorgunluk morartmaya devam ederken krem yenilemeye çalışacak ve olduğunuz yerde maalesef sayacaksınızdır…Genetik olarak eğer morluk varsa yaşam şeklinizle daha iyi durumda kalmasına yardım edersiniz, sonra kremle destek iyileşme gösterir.

Hatice Görür        2015-03-18 21:07:55

Merhabalar, 16 yaşındayım göz kapağım oldukça düşük çok yorgun ve kötü gözüküyor ne yapmalıyım egzersiz önerir misiniz ya da krem

Ayşenur’dan Not:

Hatice Hanım Merhaba,  Göz kapağındaki düşüklük fizyolojik bir rahatsızlıktan dolayı veya genetik yapınızdan dolayı olabilir..  16 Yaşında göz kapağının elastikiyeti sağlamdır ve derinin kendini onarma kapasitesi vardır…  Bu sebeple kremlerle onarmaya çalışmak yerine lütfen bir dermatolog ve medikal estetik uzmanına görününüz…  sevgilerle

Rana Elbaşı         2012-02-11 21:57:43

Ayşegül Hn.selamlar..Ben annem için size bir ürün danışacağım.Kendisi 57 yaşında ve göz çevresi için Clarins kullanıyor. Kırışıklıkları hafif de olsa açacak ve daha kuvvetli bir ürün için eczacımıza danıştığımızda bize NeoStrata nın Exuviance Age Reverse Eye Contour kremini önerdi..Bu ürün hakkında bilginiz var mı ya da göz ve boyun için önerebileceğiniz başka bir ürün.  Teşekkür ederim. Sevgiler

Ayşenur’dan Not:

Merhaba Ben ayseNUR:))) Clarins ,elastikiyet kaybı çok fazlaysa yeterli gelmemiş olabilir. Dediğiniz ürünün içeriğinde PEG var… Bunun sentetik türevleri gözeneklerde tıkanma yapabilir..Eğer gözenekleri açık değilse sorun yok. PEG’ler için “Cildin bakterilere karşı daha savunmasız kalmasına neden olabilir, cildin doğal nem tutma dengesini bozabilir.” deniliyor.. Siz bilirsiniz. 57 yaşında birini pco mask 2 ay içinde ciddi değişimler yapan bir ürün olarak çok mutlu edebilir.:) Boyun için de OHTpeptide 3 Yüz-Boyun Kremi çabuk sonuç almasına yardımcı olacaktır Ama unutmayın 50 yaşın üstü hücre yenilenmesinde hızın çoook azaldığı bir cilt demektir. Ulterapy denilen medikal estetik doktorunun yapacağı bir tedaviyle boyun kozmetiklerden çook daha hızlı toparlanma gösterir.. sevgilerle

Ebru Doğan         2012-02-06 13:41:16

Merhabalar,  Ayşenur Hnm yazılarınızı sürekli takip ediyorum.Benim size sorum şu 25 yaşındayım fakat gözaltı için uygun bir nemlendirici ürün bulamadım ve gözaltlarım çok kuru pütür pütür oluyor.Ne önersiniz acaba,teşekkürler.

Ayşenur’dan Not:

Organik içerikli tüm ürünler siz yaşlarda göz çevresini nemlendirmek ve yumuşatmak için uygundur. Nonique, himalaya, lavera, logona, sante gibi markalardan bakabilirsiniz.

esen gündüz        2012-01-10 16:42:34

merhaba ayşenur hanım sitenizi tesadüfen birşey ararken gördüm ve sevindim açıkçası kendim kullandığım ürünleri yazıyorum deyince güvenilir geldi benim sorunum gözaltlarımla ilgili. 30 yaşındayım ve yanaklarımın üst kısmından gözaltlarıma doğru kırışıklıklar ve morluklar var geçen sene doğum yaptım uykusuz gecelerden dolayı:) hep yorgun bi ifade oluşuyor yüzümde ne yapabilirim bana yardımcı olursanız ve cevap verirseniz çok ama çok mutlu olurum bu yaşta daha yaşlı bi ifadem olması hoşuma gitmiyor şimdiden çok teşekkür ederim kolay gelsin

Ayşenur’dan Not:

Esen Hanım, BEBEĞİNİZİ ANALI BABALI BÜYÜTÜN. Annelik süresince vücut komple yenileniyor siz de gençleşmiş ve sağlık kazanmışsınızdır ama uykusuzluk ve sorumluluk artışından bunun henüz farkında değilsinizdir:)) Göz altlarıyla ilgili ne olur sitedeki yazıya göz atın. Morluğa sebep olan etken ne ise ÖNCE O ETKENİ YOK ETMENİZ gerek ( uzun bilgisayar kullanımı- uykusuzluk- uzun sert diyetler- alkol sigara kullanımı- kirli hava koşulları ve stres vs) sonra ürün kullanarak o bölgenin yeniden sağlıklı kan dolaşımına kavuşmasını destekleyebilirsiniz. Antibiyotik alarak kar içinde yatmak gibi bir benzetme yapacağım…:) Yahut rejimdeyim deyip tüm gün ağzına bir şey koymayan birinin akşam üç tabak mantı yemesi gibi.. 🙂 Rare Blossom’un göz çevresi kremi hem içerik olarak morluklar ve kırışıklarla savaşan etkisi çabuk görülen ECO SERTİFİKALI bir ürün, hem de eğer bebeği emziriyorsanız hala ona süt yoluyla aktarılacak bir zararlı madde içermiyor. Sabah akşam kullanımlı. Clarins’in Defatigant Contour Des Yeux kremi de fena değil.Ben bunu henüz kullanmadım ama blogger arkadaşlarımdan biri 1 haftada ciddi iyileşme gördüğünü yazmıştı. İçeriğine de www.cosdna.com dan bakabilirsiniz. Yanaklarda ve göz altlarında renk değişimi ve kırışıkları beraber onaracak bir serumu da sabah nemlendiricinizin altına sürerseniz açbuk iyileşme sağlarsınız. Huiles&Baumes firmasının (eco sertifikalı) yüz aydınlatıcı Antioksidan serumunu sabah akşam nemlendirici altına kullanın. Ve sabahları da ne olur nenlendirici sürmeden güne başlamayın. Yaşınız genç sayılır, biraz yorgunsunuz anlıyorum ama günde 10 dak kendinize ayırarak cildi çok rahat toparlarsınız. Nemlendirici BABé’nın “hydronutriva protection 20 spf OLABİLİR… Yahur benim epey sevdiğim Skincode’un Dailly defense 30 spf olabilir…

 

About Aysenur

Check Also

Yağlı Saç Derisi Ve Yağlı Saçlar için Ev Yapımı Saç Maskeleri

Yağlı saçlar ve yağlı saç derisinin çok can sıkıcı olduğunu biliyorum. Bana yazdığınız binlerce mailden …

99 comments

 1. Yani sadece guldugumde ince cizgiler oluyor gulmeden kirisiklik yok.hani bunu onaracak ve olusmasini oneleyecek bir bakim rica edoyorum.bunlari tedavi edip yeni olusumlar icin koruma saglayacak.sevgiler

 2. Merhabalar Aysenu hanim 33 yasindayim yuzume daha once onersiginiz sarkma karsiti roc pro define concantre kremi uyguluyorum cok memnun kaldim.göz bakimi icin hangi urunu kullanmaliyim.goz alti torbasi ya da morlugu gibi sorunlarim yok.goz altinda goz cevresi ve kenarlarda ince kirisikliklar var.iyilestirici onarici en iyi urunu tavsiye eder misiniz.sevgiler.

 3. Neva Hanım Merhaba,

  Cilt genetiğindeki mirasımızı 30’lu yaşlara kadar kullanıyoruz, sonrasında dış etkiler soğuk , rüzgar güneş, klima derken içeriden de yenilenme yavaşlayınca ilk belirtileri kırışık ve sarkma ve lekelenme olarak görmeye başladığımız yaştır 30’lar. 40’lara doğru derinleşir ve daha göze batar…
  Lütfen cilt bakımının 3 temel adımdan oluştuğunu, her adımın bir sonrakini tamamladığını , eksiksiz yapılması gerektiğini ve yaşla beraber krem altlarına sabah akşam bir serum ilave ederek zamana karşı direndiğimizi unutmayınız…
  Bu yazıdan neden ve neyi kullanmamız gerektiğine göz atınız
  http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

  Fiyatları değişken oluyor ürünlerin çünkü etken madde ne kadar konsantre ise o kadar fiyat artıyor.
  Kaşıntı ve yanma olan ciltlere hassas ciltler diyoruz.
  İçeriklerde hassaisyet yaratabilecek maddeler olmamasını tercih etmek gerek. Bu da özel serileri kullanmanızı gerektirir.
  Eğer hassasiyet sadece belli bir dönemde olduysa kullandığınız kimyasallara ait de olabilir.
  Veya sabunla yüzü yıkayıp hiç bir şey sürmemek de kaşıntı yapabilir.
  Hassas ciltlerin nelerden kaçınmaları gerektiğine lütfen bu yazımdan bakar mısınız?
  http://aysenuryazici.com/hassas-ciltler-dikkat/

  Size Nuxe’ün kuru ve hassas serisini önerebilirim.
  1- Temizleme:Misel suyla yapın
  https://tr.nuxe.com/petales-de-rose/gul-yapra-makyaj-temizleme-suyu-makyaj-temzleme-suyu-nazkce-temzler-100-ml-ie
  Uygulama videosu: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc

  2- Serum:
  https://tr.nuxe.com/nuxuriance-tk-121/nuxuriance-ultra-serum-genel-yalanma-onleyc-younlatirici-serum-30-ml-pompal-ie

  3- Göz:
  https://tr.nuxe.com/nuxuriance-tk-121/nuxuriance-ultra-goz-ve-dudak-konturu-genel-yalanma-onleyc-goz-ve-dudak-konturu-15-ml-pompal-ie

  4- Onarıcı nemlendirici
  https://tr.nuxe.com/reve-de-miel
  Bu sayfadaki gece ve gündüz kremlerini cildi temizledikten ve serumu uyguladıktan sonra kullanabilirsiniz.

  5- Güneş koruması:
  https://tr.nuxe.com/nuxe-sun/30-spf-gune-koruyucu-yuz-kremi-nuxe-sun-hucresel-yalanmaya-kari-koruma-iiltili-br-clt-50-ml-tup

  Lütfen banyolarda sıcak su kullanmayın. Banyo çıkışı zengin bir nem maskesi uygulayın.
  https://tr.nuxe.com/petales-de-rose/gul-yapra-hassas-arndrc-maske-yuz-maskes-cld-arindirir-ve-gozenekler-sikilatirir-50-ml-kavanoz

  sevgilerle

 4. Merhaba Aysun Hanım,
  Allah kızlarınzı size bağışlasın mürüvetlerini görün. 🙂
  Biliyorum anne olunca hepimiz çocuklarımızdan sonra ikinci plana kendimizi atıyoruz ve bir türlü de bize sıra gelmiyor ya da o kadar acele işlemlerle bir şeyler sürüp bakım yaptığımızı sanıyoruz ki ne zaman belirgin işaretler ortaya çıkıyor, daha doğru dürüst bakıma karar veriyoruz.
  Haklısınız ne diyeyim… Ancak cilt bakımı 3 adımdan oluşuyor ve her adım bir sonrakini tamamlıyor eksik yapılınca veya sabun gibi kurutucu temizleyiciler kullanıldığından pullanma ve hassasiyet başlıyor koruma yoksa da lekelenmeler. Eliniz alışınca sabah ve akşam en fazla 7-10 dakikanızı alıyor bu bakım. Bu da birbirini tamamlayan 3 adımdan ibaret. Temizleme, nemlendirme, koruma…
  Spesifik alanlarda özel bakım ürünleri devreye giriyor. Göz çevresi yüzümüzden 7 kat daha ince olduğundan daha çabuk yıpranıyor ve serum+ göz çevresini kuvvetlendirici ve su kaybını önelyici kremler kullanmak gerekiyor.
  Yukarıdaki yazıda nasıl bakım yapmanız gerektiğini adım adıma anlattım. Yardımcı videoları da buraya ekliyorum . Vaktiniz olduğunda lütfen göz atınız.
  1- Göz kremi uygulama https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE
  2- Göz makyajı temizleme: https://www.youtube.com/watch?v=Qimom–kZNw
  Beyaz tenillerin özellikle dikkat etmeleri gereken konular var. Lekelenmemek ve erken kırışmamak için lütfen bu yazıdan detay bakar mısınız?
  http://aysenuryazici.com/beyaz-tenli-olmanin-dayanilmaz-agirligi/
  Göz çevresindeki minik beyaz yağ noktacıklarının oluşma sebebini de buraya ekliyorum.
  Lütfen okuyunuz ve nerede yanlış yaptık, nasıl temizlenir göz atınız.
  http://aysenuryazici.com/gozaltinda-yag-butonu-mila-ya-da-beyaz-noktaciklar/

  Sarkmalar ise, zamanla tembelleşen hücrelerin yeterli hızda yenilenmemeleri ve elastikiyeti sağlayan liflerin daha düşük kalitede üretiliyor olmasından.
  Bunun için destek serumlar kullanarak kaliteli kolajen üretimini sağlayabilirsiniz.
  Bu da , “3 adımlı cilt bakımına” +1 krem altına serum ilavesi ile yapılıyor. Çünkü kremler serum kadar derine emilmiyor.
  http://aysenuryazici.com/serum-ne-zaman-kullanilir/

  Hem lekeler hem cilt yenilenmesi için retinol, niacinamide veya C vitaminli serumlardan yardım almamız lazım.
  Size önerim:
  1- Temizleme
  https://cyrene.com.tr/cilt-bakimi/cilt-tipine-gore/karma-cilt/advanced-duo.html
  Uygulaması: https://www.youtube.com/watch?v=_YN7YLqRZd8

  2- Serum (yüz)
  Geceleri gün aşırı kullanın https://cyrene.com.tr/endise/gunes-lekesi-sivilce-izleri/retical-retinol-0-05-serum.html
  10-15 GÜN SONRA CİLT ALIŞTIĞINDA her gece kullanmaya başlayabilirsiniz. Ürün bittiğinde Retical 0.1% Retinol Seruma geçebilirsiniz.
  Retinol kullanılırken gündüzleri geniş spektrumlu ve en az SPF30 olan güneş koruyucu kullanmak şarttır hassasiyet ve lekelenme oluşmaması için.

  3- Göz kremi
  Önce göz çevresindeki yağ butonlarını bir dermatologa temizlettirin.
  La Roche Posay Göz Bakım Kremi – Redermic R Yeux VEYA Peter Thomas Roth Retinol Fusion Pm Eye Cream kullanabilirsiniz.
  Bu göz kremleri hem yaşınıza hem soruna uygun içerikli kremlerdir.
  Haftada 2 gece, göz kremi kullanmayıp Shiseido Benefiance Wrinkleresist24 Pure Retinol Express Smoothing Göz Maskesi uygulayın . Oldukça kuvvetli onarım sağlar. Kür olarak 12’lik kutuyu bitirdiğinizde mutlu olacağınız sonuçlar alırsınız.
  4-Nemlendirici/onarıcı (gece)
  Cyrene Absolute Overnight Age Resetting Night Cream
  5-Güneş koruması içeen nemlendiriciniz (gündüzleri)
  Cyrene Youth Defense Moisturiser with spf30 Gündüz Kremi

  Sevgilerle

 5. Ayşenur Hanım, merhaba. 39 yaşındayım.kuru bir cildim var. göz çevremde derin çizgiler, yüzümde sarkmalar var bir hayli. Bir kaç çeşit nemlendirici, gözaltı kremi vs kullandım ama işe yaramadı, uygun olanı bulamadığım için sanırım. güneş koruyucu kullandım bir kaç marka ama kaşıntı, yanma vs yaptı, sonrasında devam etmedim. Cildim SOS veriyor 🙂 içeriklerini araştırarak ürün belirlemeye,sizin yazılarınızı da okuyarak tabii, çalıştım ama çıkamadım işin içinden. Temizleme jeli, serum, nemlendirici, güneş koruyucu önermeniz mümkün mü? Bir de çok fazla bütçe ayıramıyorum maalesef 🙂 Şimdiden teşekkürler

 6. Merhabalar, yazılarınız ve yorumlarınız çok ilgimi çekiyor, ancak 2 küçük kızımla, hepsine ayrı bakmaya zaman bulamiyorum maalesef ?
  Ben 39 yaşındayım, bayaz tenliyim, karma bir cildim var, en büyük sorunum göz çevrem. Çok fazla rahatsız eden kırışıklıklarım oldu ve göz kapaklarımda sarkma mevcut. Hafif lekelerim var yanaklarımda ve cildimin çok inceldiğini hissediyorum. Hangi ürünleri ve nasıl kullanabileceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Mutlu kalın..

 7. Çok teşekkürler ayşenur hanım 🙂

  Sevgiler

 8. Esra Hanım Merhaba,
  Yaşlanma deri altında 26-27 yaşlarına doğru başlıyor ve ilk izlerini 3-4 yıl sonra yüzeyde görmeye başlıyoruz. Bu sebeple antiaging dediğimiz yaşlanmayı önleyen ürünleri 26 yaş civarı başlanmasını öneriyoruz hep.
  Bu yazıya göz atar mısınız?
  http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/antiaging-ne/
  Göz torbalanması da kızarık ciltler gibi genetik oalrak taşıdıklarımızla gelişen bir durum.Elbette genetik önemli ama daha iyi veya kötüye gitmesi bizim yaşam şeklimizle de ilintili.
  Yukarıdaki yazıda anlattım lütfen ” Gözaltı torbalarından şikâyetçiyseniz” başlığına bir daha göz atar mısınız?

  Torbalanma dolaşım sorununu çözmeye yardımcı içerikler olan göz kremleri kullanabilirsiniz. Hyalüronik asitin yaşı yoktur.Derinin su kaybetmeye başladığı her durumda kullanılabilen en masum iyileştiricidir.
  Nemi deriye kilitler. E ve C vitamini için gerekli tahribat da yok göz altınızda..
  O zaman onarıcı maddesi hyaluron olan ve dolaşımı düzenleyecek olan göz kremleri size uygun 🙂
  1) La Roche-Posay Hydraphase Intense Yeux => Nemsizlikten oluşan ince çizgiler, göz altı torbaları, şişlik karşıtıdır size uygundur.
  2) Lierac Dioptigel Puffiness Correction Cooling Gel => Sıvıdır. Jöle gibi kolay sürersiniz.Hem ince kırışıkları önlemede hem şişlikler için iyi sonuçlar alınan bir üründür.
  3) Rival De Loop ‘un (Rossmann’larda) göz altlarına uygulanan mini maskeleri var. Çok faydasını görürsünüz. Haftada 2 gece göz kremi yerine bunu uygulayın.

  İlgili videolar:
  https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE
  https://www.youtube.com/watch?v=Qimom–kZNw

  sevgilerle

 9. Ayşenur Hanım merhaba,

  Öncelikle bilgilendirici sayfanız için teşekkürler. 28 yaşındayım. Göz çevremle ilgili kuruluk problemi hiç yaşamadım, roaccutan tedavisi gördüm geçtiğimiz yıllarda ona rağmen basit bir nemlendirici yardımcı oluyordu. Ancak çok yoğun olmasa da gözaltı morluğu ve torbalanma başladığını fark ediyorum son zamanlarda ve hafif kırışıklıklar belirmeye başladı. Genetik olarak göz torbalanmasına yatkın bir yapım olduğunu düşünüyorum. Geçişte Loreal ürünlerini denedim ancak göz çevremde yağ bezelerine neden oldu. Cildime dermokozmetik ürünler kullanmaya özen gösteririm normalde. Yüz temizliğinde vs. Bioderma kullanıyorum. Göz için onun nemlendirici ürünü sorunlarıma yardımcı olabilir mi emin değilim. Yaşım gereği çok ağır bir göz kremi kullanmak da istemiyorum. Hyalüronik asit ve vitamin e,c içerikli ürünler için erken bir dönemde miyim, başlamam sakıncalı olur mu bilemiyorum. Sizin öneriniz nedir?

 10. Pınar Hanım Merhaba,
  Ürün seçiminizi siz yapabilesiniz ve hangi soruna nasıl bir bakım uygulanır bilsiniz diye bilgi aktarıyorum ki hayalkırıklığına uğrayacağınız bakımlara adım atmayın…

  İlk önce şu yazıyı okumanızı rica ediyorum.
  http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
  Temel bakım 3 adımdır. Temizle , nemlendir, koru.
  Bunu sabah akşam uygulamanız lazım ki deri nemini korusun, dış etkenlerden hırpalanmasın, hassasiyet ve kızarıklık geliştirmesin.
  30’lu yaşlarda krem altına bir de serum ilave ederek kızarıklığı ve yorgunluğu iyileştirebilirsiniz.
  Size tavsiyem(madem kızarıklık ve pütürlenme de var)
  1- Misel su ile cildi silin.
  Birçok markanın misel suları var. Uygulama videosu: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
  2- Kızarıklık ve pütürlenmeler için BHA – akşam- kullanın.
  https://cyrene.com.tr/cilt-bakimi/kategoriler/bha/redness-relief-1-bha-exfoliant.html
  Pütürlenmenin sebebini öğrenmek isterseniz yazım:
  http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/

  3- Sabah/akşam yoğun bir nemlendirici
  https://cyrene.com.tr/cilt-bakimi/kategoriler/nemlendiriciler/nemlendirici.html
  4-Gündüzleri SPF koruma kullanın
  https://cyrene.com.tr/uv-defense-ultra-light-spf50-broad-spectrum-gunes-koruyucu-krem.html
  BU günlük bakımınız.
  Haftada 1-2 kez cilde peeling yapın ve nem yükleyici bir maske (banyo çıkışı)
  https://www.organiqueturkiye.com/urunler/yuz/peelingler/organique-enzimatik-bitkisel-yuz-peelingi–100-ml
  https://www.organiqueturkiye.com/urunler/yuz/alg-yosun-maskeleri/organique-calming-teraphy-alg-yosun-yuz-maskesi–aleo-vera–30-gr

  Yüz derisinini devamıdır saçlı deri. Yüzdeki kuruluğun adı o bölgede kepeklenmedir..Saç derisinde kepeklenme de varsa vücut da kuru ise bir hormonlara baktırmanızı tavsiye ederim. Endokrinolog size yardımcı olacaktır (Tiroid gibi bir sorun olabilir ihtimaline karşı. Çünkü içeriden kurumayı tetikleyen bir şey varsa doktor kan tahlilinde görecektir)
  Bu yazıdan da lütfen detay bakar mısınız?
  http://aysenuryazici.com/cok-kuru-cilt-cok-kuru-vucut/
  https://www.dermoeczanem.com/avalon-organics-anti-dandruff-sampuan-414ml
  Sevgiler

 11. Aysenur Hanim merhaba, sitenizdeki bütün konulari 3 gundur okuyup inceledim hatta yorumlarida fakat zaten bu konularda pek ilgim ve bilgim olmadığı için hangi kremlerin benim için uygun olacağına karar veremedim. Bu kadar bilgi vermişsiniz özenle anlatmışsınız zaten ama kafam karıştı yardımcı olursanız çok sevinirim.ben 30 yaşındayım bugüne kadar cildime sadece nemlendirici kullandim fakat yanaklarımda kızarıklık ve pütürlenme var, gözaltlarım hafif şiş ve koyu renkli ayrıca bıyık bölgemde daha önce yaptırdığım iğneli epilasyondan kalan izler var sanırım hem leke hemde cukurumsu birsey ayrica cok kuru yuzum ve tum vucudum birde sac derimde yoğun kepeklenme var.bu sorunlarım için bana ürünler önerebilirseniz cok mutlu olucam, şimdiden cok tesekkur ederim.

 12. Merhaba Elif Hanım,
  Sarkmalar için bu yazıya göz atmanızı rica ediyorum. Detaylı bilgi bulacaksınız.
  https://aysenuryazici.com/sarkan-cilde-ne-yapilir/
  Kuruluk ve hassasiyet ise ya östrojen eksikliği, ya dış etkenlere karşı yeteri kadar korumama ve su kaybı, UV ışınlarına sık ve korunmasız maruz kalma, kimyasal kozmetiklerle bakım gibi bir çok sebepten oluşur.
  Hassas ciltlerin kozmetik seçimlerinde sert kimyasallardan kaçınmaları gerekiyor.
  Size tavsiyem misel organik bio sularla temizleme yapmanız ve hyalüronik asit /niacinamide içeren serumlardan krem altına kullanmanız ve onarıcı bir kremle desteklemeniz…
  Mimik kırışıkları kuru ciltlerde daha erken yerleşir ve ilk göze batan yerler nazolabial çizgilerle göz çevresidir..
  https://aysenuryazici.com/mimik-cizgileri-mimik-kirisiklari-nasil-giderilir/
  Teoxane’ın kuru ciltler için olan Ev Tipi Dolgun Bakım setini kullanabilirsiniz. Size bahsettiğim içeriklere sahip
  Fiyatı da 450 tl civarı. Bu set size 3 ay kadar gider. hyaluronik asit içeren iyi bir settir ve size uygun.
  NeoStrata’nın Skin Active Cellular Restoration serisi ve Esthederm’in intensif hyalüronic ürünleri de size uygun ama fiyatları obagi ayarında…
  Önerim:
  1- Vichy’ın liftactiv supreme serisinden kremleri kullanabilirsiniz.
  Serum olarak da supreme serumuyla birlikte…
  Muadil başka bir alternatif:
  2- Endocare tensage serum ve kremini kullanabilirsiniz.
  Serumu sabah, Endocare Ampül 7 x 1ml Ampulleri kür olarak geceleri uygulayabilirsiniz
  Göz altı torbaları için en radikal çözüm ışık dolgusu yaptırmak…
  Sorun %90’a yakın dolguyla görünmez kılınıyor, siz günlük göz kremlerinizi kullanmaya devam ediyorsunuz. 3-4 yıl idare ettiğini söyleyebilirim.
  Burun kenarı çizgileri de 10 dakikada hyalüronik asitle dolduruluyor.
  Seyretmesi pek hoş değil ama sonuçları görmeniz için videoyu izleyebilirsiniz
  https://www.youtube.com/watch?v=ZZqds573BbA

  sevgilerle

 13. Merhaba Zeynep Hanım,

  Genetik yapımız ne kadar iyi olsa da dış etkenlerin deriyi hırpalamasına karşı yapılan “temel cilt bakımını” aksatırsak deri hem vaktinden önce lekelenir kırışır hem hassasiyet geliştirerek gözenekleri açılır, susuz kaldığı için kırışıklar derinleşir hem UV ışınları sebebiyle erken kolajen yıkımına uğrar…
  Siz anladığım kadarıyla genetik getirileri tüketmiş ve şimdi bakımda doğru ürünü düzenli kullanmanın ne kadar önemli olduğunu anlamışsınız…
  İyi ettiniz.Geç değil…
  Çünkü 30’lu yaşlarda hala derinin kendini yenileme kapasitesi iyi çalışır. Doğru bakımla sorunları çözebilirsiniz.
  Lütfen bu yazıdan detay okumanızı rica ediyorum:
  http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
  Hassasiyet gelişme sebebi ve nelerden kaçınmanız gerektiğine buradan bakınız lütfen: http://aysenuryazici.com/hassas-ciltler-dikkat/

  Bu videoya da göz atınız:
  https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg

  Mimik kırışıkları için yazım: http://aysenuryazici.com/mimik-cizgileri-mimik-kirisiklari-nasil-giderilir/

  Sabah akşam misel suyla silin.
  Sonra hyalüronik asit serumdan 2-3 damla tüm yüze göz altı dahil sürün.Hemen emilir.
  Ardından onarıcı nemlendiricinizi uygulayın.
  Sabahları ya SPF içeren bir BB krem, yahut bir güneş koruması uygulayın.

  Cyrene firmasından size önerilerim:
  temizleme için: https://cyrene.com.tr/endise/hassaslik-ve-kizariklik/yuz-makyaj-temizleme-misel-suyu-sensitive.html
  serum: https://cyrene.com.tr/epidermal-matrix-age-defying-hyaluron-3mw.html
  Göz : VİCHY LIFTACTIV RETİNOL HA EYE http://www.vichy.com.tr/urun-cesidi/goz-cevresi-kremi/ps3735.aspx
  Onarıcı nemlendirici: https://cyrene.com.tr/endise/hassaslik-ve-kizariklik/equo-librium-skin-rescue-moisturiser-with-probiotic-technology.html
  veya
  neovadiol gece /gündüz kremi http://www.vichy.com.tr/anti-age/SUBSTITUTIVE-COMPLEX-NEOVADIOL/p17432.aspx

  Sevgiler

 14. Aysenur hanim merhaba, 36 yasindayim cildim yasima gore iyi sayilir fakat artik sarkmanin baslamasina bagli burun kenari derinlesmesi ve goz alti torbalarimda belirginlik basladi, cildim cok kuru ve zaman zaman hassas, daha once Obagi, teoxane gibi urunler kullanip cok memnun kaldim fakat fiyatlari beni artik zorluyor. Bunlara yinede devam etmelimiyim yoksa alternatif ayni etkiyi olusturabulecek daha uygun fiyatli urunler var midir?

 15. Ayşenur hanım merhaba,
  30 yaşındayım ve birkaç senedir mimik kırışıklıklarım var.
  Sanırım doğru ürün kullanmamaktan bu çizgiler yanak üstüne doğru indi ve hafif gülsem dahi görülür bir vaziyette.
  Hassas bir cildim var ve gözaltıma kapatıcı uyguladığımda bir süre sonra göz çevrem kuru gözüküyor.
  Önerebileceğiniz ürün var mı
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

 16. Zaman ayırdığınız için çok teşekkürler

 17. Nuray hanım Merhaba,
  Emziren anneler için sadece organik sertifikası olan ürünleri tavsiye ediyoruz. Emziriyorsanız yukarıda yazdıklarımı unutun…
  Bu yazıda yazdıklarımı lütfen kaile alın:
  http://aysenuryazici.com/?s=emziren

  1- temizlemeyi yukarıdaki misel sulardan biriyle yapabilirsiniz (sorun yok)
  2- Nemlendirici onarıcı göz ve yüz ürünlerini organik sertifikalılardan seçebilirsiniz.

  Önerim “Organique”, “Heliotrop”, “Zorah”, “Logona”, “Absolution” markalarından seçimlerinizi yapmanız…
  Bu sayfada hepsini bulabilirsiniz:
  http://www.ekoorganik.com/arama.aspx?ara=Heliotrop

  Şunları seçebilirsiniz: http://www.ekoorganik.com

  serum: Heliotrop Organik Multiactive Nemlendirici Ampül 3×2,5ml
  veya Logona Organik Age Protection Yaşlanmayı Geciktirici Kırışıklıklara Karşı Serum
  veya Lavera Organik Firming Sıkılaştırıcı Serum
  veya Aloree Organik Cilt Kurtarıcı Ve Yenileyici Eliksir

  Göz kremi: Lavera Organik Aydınlatıcı Göz Kremi (İnci Özlü, Kafein)
  veya Lavera Organik Firming Sıkılaştırıcı Göz Kremi
  veya Aloree Organik Göz Çevresi Bakım Kremi (Energy Recharge)
  veya Sante Organik Kırışıklık Önleyici Göz Kremi (Çay Karışımı & Diş Otu)

  Nemlendirici/onarıcı:
  Florame Organik Yaşlanma Karşıtı Bakım Yağı (Kuru Ciltler)
  veya Lavera Organik Kızılcık ve Argan Yağlı Gündüz Bakım Kremi (gece kremi de var)
  veya Activar AC 11’in serisini de kullanabilirsiniz

  sevgilerle

 18. Bebeğime zarar vermeyecek ürünler mi

 19. Çok teşekkür ederim ayşenur hanim ,yalnız birseyi söylemeyi unuttum,emzirme dönemindeyim,bu ürünler zararlı olabilir sanırım

 20. Merhaba Nuray Hanım (umarım isminiz budur)
  Hamilelikte hormonal salgılar büyük değişim içine girdiğinden ciltte de yapısal değişiklikler olur.
  30 ‘lu yaşlarda cilt bakımının rutinine serum ilave etmeniz gerekir. Hem nu tutma kapasitesini artırmak hem sağlıklı yapısını kazanmak için.
  Bu yazımda detaylı anlattım lütfen göz atınız:
  http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
  Kırışıkların sebebi dış etkenlerden korumamak ve bazen sağlıklı beslenmemek, ağır diyetlerle metabolizmanın hırpalanması, narkoz alımı, vb sebepler de olabiliyor. Ama zaten zaman ilerledikçe hücreler yenilenme hızını yavaşlattıkları için elastikiyeti sağlayan lifler de kalitesizleşiyor.
  Bunları düzenli bakım rutini ile düzenleyebiliyoruz.
  Temizleme, serum, göz kremi, onarıcı nemlendirici ve koruma (güneş) sırasıyla uygulama gerektiren rutin budur…
  Sabun kullanmayın. Suyun tutulmasını engeller, kurutur ve kırışıkları tetikler. SLS içeren temizleme jelleri de öyle.
  Birkaç alternatifle beraber ürünler yazdım. Siz bütçenize göre seçebilirsiniz.

  1- Misel su ile sabah akşam temizleyin.
  Uygulama videosu: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
  Eczanelerde gratislerde her yerde misel sular var. Birini seçebilirsiniz.
  Ben yıllarca Bioderma’nın H20 Temizleme suyunu temizlemede kullandım ve artık kuru bir cildim yok.
  2- Kırışıkların onarılmasına yardımcı bir serum
  dermaceutic activ retinol 0.5 serum (sadece geceleri -gün aşırı- kullanın. Cilt alıştıktan sonra her gece kullanabilirsiniz)
  Institut Esthederm Intensive Retinol Serum
  DermaPlus Md Retinol Brightening Serum
  Strivectin Ar Advanced Retinol Concentrated Serum
  (Niacinamide, kolajen veya retinol içeren krem ve serumlar bu yapılanmayı hızlandırır ve cildin ışıltısını çabuk onarır.Bu sebepler önerdiklerim bahsettiğiniz matlık ve yorgunluğu onarmaya yardımcı saerumlardır)
  3- Göz kremi
  Activar Ac 11 göz kremi
  LA ROCHE-POSAY REDERMIC [R] YEUX EYES
  VICHY LIFTACTIV EYES GLOBAL ANTI-WRINKLE&FIRMING CARE
  (Göz kremini dudak çevresine de kullanabilirsiniz)

  4- Onarıcı nemlendirici
  Activar Ac-11 gece ve gündüz kremleri
  La Roche Posay Redermic R Krem 30 ml – Anti-Aging Krem
  Esthederm Kırışıklıklara Karşı Etkili Bakım Kremi – Lift And Repair Smoothing Cream

  Sevgilerle
  Not: Botoks yaptırabilirsiniz. 6 ayda bir yenilenir ama 2.ci botokstan sonra 8 ayda bir yaptırabilirsiniz. Kırışıkların derinleşmesini önlemenin en iyi yoludur
  Bu videodan bakabilirsiniz
  https://www.youtube.com/watch?v=qwlHL3yFecM

 21. Merhaba ayşenur hanim,32 yaşındayım,sarışın açık tenliyim, kuru bir cilde sahibim,hamilelik döneminde ışıldayan cildim ışıltısını yitirdi,alın bölgemde ve dudak çevresinde kırışıklık oluşmaya başladı ve kaz ayaklarım eskisine oranla daha belirgin,ve boynumdaki kırışıklıklar da derinleşmeye basladi,ne önerirsiniz ne kullanmam gerektiğine karar veremedim

 22. Merhaba Meral Hanım,
  30’lu yaşlar ilk yaş alma belirtilerinin görüldüğü yaşlardır. Cilt bakımınızı nasıl planlamanız gerektiğini tek tek anlattığım yazıma lütfen göz atar mısınız?
  http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

  Kuruluğun ve kırmızılıkların sebebi derinin bir şekilde dış etkenlerden tahrişi sonucudur.
  Bu yüzünüzü yıkadığınız temizleme jelinin içindeki deterjan tipi köpürtücü kimyasaldan da olabilir, yeterli nemlendirici kullanmamaktan da.
  Bunun hakkındaki bilgiye de bu yazıdan ulaşabilirsiniz:
  http://aysenuryazici.com/kizaran-ciltler-roza-hastaligi/

  T bölgesi alın, bunun ve çene kalınca bir deridir ve yüzün diğer yerlerinden daha fazla yağ salgı bezi bulunur bu nedenle yüzün diğer yerlerinden daha yağlıca gibidir.
  Buralarda gözeneklere biriken kir,makyaj ve toz siyah noktalara dönüşür.Üstü okside olur siyah görünür.
  Gözenek içinde kabarcıklar yağ birikmesindendir.
  Pütürlenmeler de bundan oluşur. Neden olur ne yapmalı detaylı bilgi yazımda:
  http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/

  Cilt bakımını nasıl yaptığınızı ne kullandığınızı yazmamışsınız. Sabunla cildi temizlemeyin.
  Misel su ile sabah akşam temizleyip önce serumu, sonra nemlendiricinizi ve göz kreminizi sürün.
  Bu 3 adım önemlidir. Her biri diğerini tamamlar eksik yapmayınız.
  Misel suyla cilt nasıl temizlenir videom: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=26s

  Size iki ayrı firmadan bakım rutini öneriyorum seçersiniz:
  Cyrene
  temizleme Cyrene Sensitive Yüz & Makyaj Temizleme Misel Suyu
  serum Cyrene Argan Milk Serum
  göz kremi Roc Pro Sublime Anti Wrinkle Kırışık Karşıtı Göz Kremi
  nemlendirici Cyrene Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology

  Gratis’lerden alabileceğiniz bakım:
  temizleme OLIVAL Ölmez Otu Özlü Misel Su
  serum DIRTY WORKS Yüz Yağı (Bu yağdan 3-4 damla alıp, temizlenmiş cilde akşamları krem öncesi uygulayın)
  göz kremi M.ASAM Intense Göz Kremi
  nemlendirici Himalaya Yoğun Nemlendirici krem VEYA M.Asam AQUA INTENSE Supreme Hyaluronlu Yüz Kremi
  Not: Gratis’lerde göz altlarının kırışıklarını hafifleten , haftada 2 kez geceleri göz kremi yerine kullanabileceğiniz bant maskeler var.
  Bunlardan kür olarak bir ay kullanırsanız kırışıkların daha çabuk açılmasına yardım edersiniz.
  L’ACTION Tek Kullanımlık Kırışıklıklara Karşı Maske

  Bu cilt bakımınız . Bir de haftada 2 kez banyo çıkışı peeling etkili maske uygulamanız pürüzlerin giderilmesine ve siyah noktaların azalmasına yardım eder.
  ANDREA Tek Kullanımlık Canlandırıcı Peeling Yüz Maskesi’nin içinde glikolik asit ve salatalık özleri var.
  Size uygundur
  Sevgilerle

 23. Merhaba Ayşenur hanım,

  Ben 30 yaşıma yeni girdim. Hem göz altında hem de kaz ayakları şeklinde kırışıklıklarım başladı ayrıca göz altlarımda hafif kahverengi lekeler de oluşuyor. Cildimde de özellikle yanaklarımda hafif kırmızılık ve kuruluk var, t bölgem biraz yağlı özellikle alın bölgem de kabarcıklar, çene bölgemdede yağ bezesi ve siyah nokta oluşuyor. Yazılarınızı takip ediyorum ancak hem cildime uygun hem de uygun fiyatlı göz ve cilt nemlendiricisi önerilerinize ihtiyacım var. ilginiz ve paylaşımlarınız için teşekkürü borç bilirim.
  Sevgiler.

 24. Merhaba Mukaddes Hanım
  Ticari kaygım yok. Fikrim ve vicdanım hür. Bir firma için çalışmıyorum ve bilgimi insanlarla paylaşırsam birinin işine yarıyorsa mutlu oluyorum.
  Paylaşılmayan bilgi, bilgi değildir şiarım var 🙂

  Göz çevremiz yüzümüzden 7 kat daha ince bir deri haliyle çabuk hırpalanıyor. Bir de beyaz tenliyseniz, genetik yatkınlığınız da varsa üstüne üstlük sabunla yüzü gözü yıkıyorsanız nemlendirici bir koruma yapmıyorsanız + açık renk gözlüyseniz vaktinden önce kırışması normal.
  Yukarıdaki yazıdan okumuşsunuzdur. Göz makyajınızı misel sularla çıkartın. Yüzünüzü jelle yıkayın ama gözleri jelle yıkamayın.
  Mart-Ekim ayları arası MUTLAKA ama mutlaka güneş ışınlarından korunmanızı sağlayan SPF 50 bir güneş koruma içeren nemlendirici kullanın.
  Yazın CE sertfikalı gözlük kullanın.
  Bu kadar kuruluk eğer vücudunuzda da varsa bacaklarda pullanma, banyo sonrası deride gerginlik oluyorsa yüzünüzde kızarıklık ve yanmalar varsa büyük olasılıkla atopik cilt sınıfına giriyorsunuz ve size özel ürünlerin dışında kozmetik kullanmayınız. Tiroid değerlerinize ve östrojene de baktırmanızı öneririm.
  Bu yazımda atopik ciltlerin bakımını anlattım lütfen göz atar mısınız?
  http://aysenuryazici.com/4408-2/

  Cilt bakımınızı şöyle yapın:
  1) Sabah akşam ya süt+tonikle; yahut misel suyla temizleyin.
  Jeller size uygun değildir.
  Uygulama videoları burada:
  https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=1s
  https://www.youtube.com/watch?v=LWx029aF08Y

  Eczaneden bioderma’nın H2O sensibio suyunu alıp kullanabilirsiniz, ETJ Reactive Organik Sertifikalı Hipoalerjenik Yatıştırıcı Misel Su kullanabilirsiniz, SO’BIO Etic Organik Aloe Vera Nemlendirici Misel Su, Gülsha SAKİNLEŞTİRİCİ TAM GÜL MİSEL SUYU alabilirsiniz…
  Süt+Tonikle temizlemek isterseniz önerilerim:
  * MARILOU BIO Organik Makyaj Temizleme Sütü
  * Florame Organik Makyaj Temizleme Sütü
  * Janssen Organics Natural Care Cleansing Milk
  Tonik olarak alkolsüz yatıştırıcı toniklerden seçebilirsiniz:
  * cyrene aloe vera yüz bakım toniği
  * Caudalie Moisturizing Toner Tüm Cilt Tipleri İçin Alkolsüz Nemlendirici Tonik
  * Gülsha tam gül suyu

  2) Göz kremi
  * DERMA E Nemlendirici Göz Bakım Kremi 15 ml – Hydrating Eye Creme
  * Lierac Göz Altı Kırışıklık Önleyici Krem 15 ml – Dioptiride Wrinkle Correction Filling Cream
  * Dermoskin Göz Çevresi Bakım Kremi

  3) Nemlendirici/sakinleştirici önerilerim
  * Cumlaude Lab Topylaude Omega Crema Facial Moisturising Cream 100 ml – Atopik Kuru Cilt Tipleri İçin Yüz Kremi
  * Topicrem AD Emollient Balm Baume 200 ml – Atopik Ciltler İçin Onarıcı Yatıştırıcı Nemlendirici Emülsiyon Balsam
  * SVR Hydraliane Riche Intense Moisturizing Cream 40 ml – Zengin Nemlendirici Krem
  * Cyrene Hydra Radiance Super Concentrated Nourishing Hydrator

  İnce telli saçların hırpalanmasını önlemek için, temizliğinde içeriği sentetik köpürtücü deterjan tipi maddeler içermeyen şampuanlar kullanması ve haftada bir kez banyo öncesi saç güçlendirici bakım yağı kullanması lazım.
  Saçın büyüme döngüsü 3 aydır. Yani kopan dökülen saç telinin yerine gelmesi 3 ayı bulur. Bu süre boyunca saç dökülmesini önleyen serumlar veya saçlı deri toniklerini düzenli kullanırsanız yeni çıkan saç telleri dayanıklı ve sağlıklı çıkar.
  Lakin, tiroid veya kansızlık gibi saçın dökülmesini İÇERİDEN tetikleyen bir durum varsa bunun da onarılması gerek. Kan tahlili yaptırın lütfen. Endokrinolog sizi yönlendirir.
  Lütfen bilgi için bu 2 yazıya göz atın detaylı anlattım:
  http://aysenuryazici.com/ince-telli-ciliz-saclara-ne-yapilabilir/
  ve
  http://aysenuryazici.com/sacim-dokuluyor-ne-yapacagim/

  HC Care’in ince telli saçlar için olan şampuanını kullanın ve iki kutu Bionnex Organica Anti-Hair Loss Serum Concentrate Ampoules kullanın.
  Sevgilerle

 25. Merhabalar Ayşegül hanım takdir ediyorum sizi her mesaja ne kadar güzel cevap vermişsiniz yüreğinize sağlık öncelikle.
  Ayşeğül hanım benım de sizin kıymetli bilgilerinize ihtiyacım var 27 yaşındayım ve göz çevremde ki kırışıklıklar beni çok rahatsız ediyor 20 li yaşlardan bu yana kendimi bildim bileli var ve artıyo sürekli kuru bi cilde sahibim banyodan sonra sızlayan bir cildim var ve işim gereği bilğisayar kullanıyorum gün boyu.
  Bir arkadaşım senın çizgiler derin çizgiler diyor öncelikle bu çizgilerin derinliğini nasıl anlayabilirim bir mesajınızda derin çizgiler için olan önerinizi de okudum fakat bana ne iyi gelir hiç bilmiyorum engin bilgi ve tecrübenize ihtiyacım var bana önerebileceğiniz ürünler nelerdir.
  1-cilt temizliği
  2-nemlendirici
  3-göz çevresi kırışıklığı için
  4- İnce telli zayıf dökülen bi saçım var anlım açılmış durumda bunu önlemek içinde önerebilecekleriniz neler.
  Şimdiden kıymetli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim .
  Sevgiler.

 26. Handan Hanım Merhaba,
  “Cilt tipinizi” ve gördüğünüz sorunları hiç söylememişsiniz ki?
  Gözenek sorunu mu var, kırışıklık mı, yoksa lekelenme veya ton farkı gibi hangi sorun için ürünler kullandınız bilmiyorum
  🙁
  Clinique de Darphin de La Roche Posay da çok köklü ve iyi teknoloji ile çalışan firmalar.
  Sorun ne? Neyi onarmak istiyorsunzu bana yazarsanız ben de size bu firmalardan size uygun ürünlerden bir rutin oluştururum.
  Sevgilerle

 27. Handan Aday Yazıcı

  Merhabalar ayşenur hanım sizin engin fikirlerinize ihtiyacım 38 yaşındayım bugune kadar nivea viChy kullandım bana bunları kullanmamı söylemiştiniz ren önermiştiniz göz kremi için yüzüm içinde avesena ve bir krem önermiştiniz kullandım daha sonra este kullandım clinique kullandım daha sonra cilt dr gittim oda bana la roche posay önerdi kullanmaya başladım oradaki bir uzman olduğunu söyleyen kişi bana darphini önerdi kafam karma karışık yardım lütfeeeeeeeeeen

 28. Çok teşekkür ederim uzun uzun anlattığınız için
  Sizi seviyorum 🙂

 29. Merhaba Zeynep Hanım,
  Yaş ilerledikçe vücut ,metabolizma yorulur ve yenilenme işini daha yavaşlatır. Bu sebeple midemiz daha hassas, eklemlerimiz daha az esnek, gözlerimiz daha zor seçer olur.
  Deri de bir organ olarak bu yaş alma temposuna uyar ve su tutma kapasitesi yavaşlar, kırışır ve elastikiyeti sağlayan destek doku lifleri daha az miktarda ve kalitesi daha düşür olarak üretilir.
  Bunlarla baş edebilmek için hem sağlıklı beslenerek doğru ve düzenli vitamin/mineral/bakliyat/sebze/meyve ile beslenmek, gerekirse ağızdan cilt haplarıyla takviye almak ve derinin güçlenmesine kozmetiklerle de takviyede bulunmak gerekir.
  Bu yazımda size sorunun çözümünün detaylı anlatımı var lütfen göz atmanızı rica edeceğim:
  http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
  Lekelerin oluşumu ve nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlattığım videom da burada, lütfen göz atınız:
  https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE

  Şimdi gelelim cilt bakımınıza 5 adımlı bir bakımı günlük olarak yapıyorsunuz.
  Her adım bir sonrakinin işini tamamladığından aksatmadan ve eksiltmeden yapıyorsunuz lütfen.
  1-Temizleme
  Çünkü temizlenmemiş ciltte kozmetikler %100 emilmez
  2-Serum
  Çünkü serumlar derinin alt tabakasında yolunda gitmeyen işleri düzenlerler
  3- Göz çevresi kremi
  Çünkü göz çevresi çok ince bir deri olduğundan yüz kremleri buraya uygulanmaz.
  Özel incelik ve emilim gücünde kremleri vardır.
  4-Onarıcı /nemlendirici
  Çünkü dış etkenlerden deri hırpalanmaya ve su kaybına devam eder.Gece hücreler yenilendiğinden cilde gece de krem sürmek gerekir.
  5- (Gündüzleri) Güneş koruması
  Çünkü leke UV ile temasta daha derine gömülür. SPF içeren bir koruma kullanmak lekenin hem derine inmesini engeller, hem koyulaşmasını engeller, hem UV ışınlarının yaşlandırıcı etkilerinden korur.
  Mart-Ekim ayları arası kullanılması şart. Ancak leke tedavisi görenlerin yılın her günü kullanması gerek.

  Cilt tipinizi belirtmemişsiniz ama yaşla beraber hormonal değişimlerle beraber susuzlukla beraber kuruluk da başlar.
  Cildinizin susuz ve kuru olduğunu düşünerek programınızı iki seçenekli ürünlerlehazırlıyorum:
  temizleme
  * Cyrene Searene Skin Drink Micellar Water with Hyaluronic Acid
  veya
  * Bioderma H20 Temizleme suyu
  Uygulama videosu : https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc

  serum
  * Cyrene Retical Retinol 0.05% Serum (Bu bitince,Retical 0.1% Retinol Serum’a geçersiniz)
  * Darphin Predermine – Anti Aging Bakım Serumu
  göz kremi
  * Darphin Stimulskin Plus Divine Eye Cream – Göz Çevresi Krem
  * Strivectin Advanced Retinol Eye Treatment
  uygulama videosu: https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE&t=25s

  Nemlendirici/onarıcı
  * Cyrene GECE: Absolute Overnight Age Resetting Night Cream GÜNDÜZ:Youth Defense Moisturizer with spf30 Gündüz Kremi
  Gündüz kremi SPF içerdiğinden ayrıca güneş koruması kullanmanıza gerek yok.
  * Darphin Stimulskin Plus Multi Corrective Divine Cream (sabah ve akşam serum üzerine)

  SPF koruma
  Bioderma Photoderm Max Aquafluid Light SPF 50 Güneş Koruyucu
  * Cyrene SPF 30 güneş koruması

  Sevgilerle

 30. Merhaba Aysenur Hanim ,
  Sizin gibi guvenilir birinden fikir almak istiyorum . Yasim 46 Cildimde lekeler var tabiki yasa bagli olarak da elastikiyiet kaybi baslamis durumda tabiki goz altlarimda kuru ve kiismaya basladi . Bana onerebileceginiz urunler nelerdir

 31. Merhaba,
  Saçlı deriye yapılan bu iğne (saç mezoterapisi) umarım profesyonel biri tarafından yapılmıştır 🙁
  Saç mezoterapisi kaybedilen saç köklerini geri getirmez, cılızlaşan ve var olan saçların daha güçlü çıkması için düzenli aralıklarla mineral, aminoasitler ve vitaminler deriye enjekte edilir.
  Sonuçları en az 3 ay sonra görmeye başlarız.

  Kafa derisinin içerisinden göz ve yüze inen damar ve sinirler var.Sadece göz doktoru değil, sizin durumunuzda “beyin ve sinir cerrahisi”, “nöroloji” ve “göz hastalıkları uzmanı” birlikte tedaviye karar vermeliler..
  Göz kapaklarına giden sinirlerde bir sorun mu oldu? Başka türlü kapakların kasları neden gevşesin? 🙁
  Yahut bu maddelerden birine alerjik reaksiyon verdi bünyeniz.
  İnsülin kullanıyor musunuz? Bilemiyorum ama bazı hastalıkları olan kişilere mezoterapi uygulanamaz. Dr bunları uygulama öncesi sormalıdır.
  Yaşadıklarınızdan dolayı çok üzgüldüm, ben doktor değilim. Ama bu tip işlemlerde kullanılan ilaca bağlı alerjik reaksiyonlar olabiliyor.Bu reaksiyonlar farklı mekanizmaları tetikleyebiliyor..
  İstanbul’da iseniz dermatolog Dr Erçin Özüntürk’e bir görünseniz.Sinir felcinin neden olduğu kapak düşüklüğü ise buna bir doktor bakmalı.
  Eğer göz kapağı kaslarında zayıflama varsa lazer uygulaması ile hareket kazandırılmaya bölge canlandırılmaya çalışılabilir belki.
  Göz kapağına sürülebilen göz kremlerinden yarar görebilirsiniz ancak göz kapağını tutan kas zayıflamış ise kası kontrol eden sinirler hasarlanmış ise deri nasıl toparlasın?Dış kaynaklı bir sorun değil bu.
  Peter Thomas Roth Firm X Eyelid Lift Serum göz kapağı sarkmalarını toparlamaya yardımcı bir serum mesela, ama kası değil deriyi etkiler.

  Üzgünüm yardımcı olamadığım için ama ne olur uzman bir nörolog ve dermatologla sorunu çözmeye çalışınız..

  sevgilerle

 32. Merhaba❤Saçıma yapılan vitamin iğnesinfe bir kac gun sonra gözkapkapaklarım da yanma kasinma ve kizarma oldu.sonuc olarak goz kapaklarimda düşme ve gevseme oldu.4 ay tedavi gordum.3 goz doktoruna gitmeme rağmen toparlanma olmadi.hangi ürünü kullanmam gerekiyor.sevgiyle kalın.

 33. Filiz Hanımcığım Merhaba,
  Göz çevresinde oluşan beyaz yağ butonlarını dermatologa veya estetisyene temizlettirin. Sonrasında su bazlı jel kıvamında hafif, onarıcı nemlendiriciler kullanın ve lütfen yüzü sabunlamayın.
  İlgili bilgileri bu yazımda bulabilirsiniz lütfen göz atınız
  http://aysenuryazici.com/gozaltinda-yag-butonu-mila-ya-da-beyaz-noktaciklar/
  Göz çevresi serumları çok hafif ve emilimi yüksek kozmetiklerdir. Serum da kullanabilirsiniz.

  Bu ürünlere internetten göz atınız, onarıcı ve yağlı hissi olmayan jel bakımlardır ve size uygundur:
  * Darphin Hydraskin Eye Cream Gel 15 ml – Göz Kremi
  * Roc Pro-Sublime Göz kremi
  * Monteil Hydro Cell Age Defense Eye Creme
  * Swisscare Eyelift Anti-Aging Lifting Gel
  * Ingrid Millet Source Pure Triple Action Eye Gel
  * Talika Eye Detox Contour Gel (paraben içerir. Sakınıyorsanız diye yazayım dedim)
  * The Organic Pharmacy Lifting Eye Gel
  Uygulama videosu için lütfen göz atınız: https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE
  sevgiler

 34. Merhaba Ayşenur hanım ben 38 yaşındayım göz altımda yağ tanecikleri var ve yeni yeni kırışıklıklarımda oluşmaya başladı fakat yağ taneciklerini arttırdığı için krem kullanamıyorum kulandıklarım göz altı sorunmu dahada belirğinleştirdi. Sizden yağ tneciği oluşumuna sebeb olmadan kırışık hemde göz çevresini sıkılaştıran hangi ürünleri kulana bileceğim konusunda tavsiye istiyorum. Sevgiler…

 35. Merhaba,
  Alerjik göz yapısı olan kişilerin ürün seçerken ya AB kozmetik uyum dosyaları olan, yahut organik sertifikalı göz kremleri seçmeleri doğru olacaktır. Mila d’Opiz organik değildir. Türkiye’de sanırım artık satışı da yok.
  Hiç bir yerde bulamadım. Sadece n11.com adresinde birkaç ürünü satışta var. O kadar.
  Ausganica rose eye cream’i http://www.ausganica.com.tr adresinden,
  Heliotrop Organik Multiactive Göz Bakım Kremi ‘ni veya Sante Organik Yatıştırıcı Göz Bakım Kremi (Hassas Ciltler, Badem Yağı & F Vitaminli) ürününü http://www.ekoorganik.com adresinden alabilirsiniz.
  Sevgilerle

 36. Merhabalar aysenur hanim.daha once onerinizle lohona goz kremi almistim.33 yasindayim.farkli bir urun denemek istiyorum.mila dopiz urumlerini arastirdim ama nerden satin alabilecegimi bulamadim.gozlerim alerjik yapida.yasima uyhun kirisikliklari azaltici onerebileceginiz baska goz kremi onerilerinizi bekliyorum.satin alabilecegim site oneriside verirseniz cok memnun olurum.sevgiler…

 37. Merhaba Elif Hanım,
  İnce yapılı ama etkin içerikli serum ve kremleri göz çevresinde düzenli kullandığınızda kırışıklar minimum seviyeye iner.
  Su bazlı , hafif , yağsız onarıcıları sıralıyorum:
  ** PERRICONE İnce Çizgi Görünümünü Azaltmaya Yardımcı Göz Çevresi Serumu
  ** La Roche Posay Redermic [R] Yeux
  ** Skin Ceuticals AOX Eye Gel

  Yağ butonları için bu yazıma göz atar mısınız?
  http://aysenuryazici.com/gozaltinda-yag-butonu-mila-ya-da-beyaz-noktaciklar/

  Göz makyajınızı lütfen nazik temizleyin ve misel su kullanın.
  Videoma göz atabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=Qimom–kZNw

  sevgilerle

 38. ayşenur hanım merhaba, güvendiğim biri olduğunuz için tavsiyelerinize uymaya çalışıyorum. 35 yaşında ince ve de hassas bir cilde sahibim. göz çevrem için su bazlı nemlendiriciler kullanıyorum, aksi takdirde yağ butonu oluşuyor. göz çevremdeki kazayakları/kırışıklıkları ciddi oranda minimum seviyeye çekecek serum ve anti-aging… krem yahut ürün öneriniz ne olabilir acaba? yardımcı olursanız sevinirim, sevgiler

 39. Merhaba Yağmur Hanım,
  Göz altlarındaki koyuluk, mor halka veya çöküklük genelde genetiktir. Yani aileden birinde mutlaka bu tip bir koyulaşma vardır. İçe çökük yapıda olan gözlerde morluk daha çok belirgindir.
  Hiperpigmentasyon denilen deriye renk veren melanin maddesinin gereğinden fazla üretilmesi sebebiyle de bu koyuluk oluşabilir.Güneş ışınlarından sakınmak gerekir.Ve renk açan kozmetiklerden uygulanabilir.
  Alerji, kötü beslenme, rinit sinüzit gibi hastalıklar veya uykusuzluk, sürekli bir ilacın kullanımı da koyulaşmayı tetikleyen sebep olabilir.
  Eğer ailede genetik olarak çöküklük ve morluk yok ise morluk oluşturan sebeplerden hangisi hayatında var şu anda onları bulup, yok etmelisin ki koyulaşma dursun.
  Bazen morlukların altında yatan sebep bir böbrek veya karaciğer rahatsızlığı da olabiliyor.Bunu doktorunuzla konuşmalısınız.

  Kırışıklık ise bambaşka bir sebepten oluşur.
  Bu yaşta kırışıklığın sebebi “yüzü sabunlamak” veya sürekli bir göz damlası kullanıp, ilacı göz altına akıtmak da olabilir. Deri susuz kaldığında kırışır. göz altının derisinin çok ince olduğunu unutmayın.
  Size tavsiyem lütfen yüzünüzü içerisinde SLS olmayan jellerle veya misel suyla silin/temizleyin sabah akşam.
  Ve göz altlarına aydınlatıcı bir göz kremi uygulayın.
  Gündüzleri de SPF 30 bir güneş koruması kullanın.
  Önerim:
  Temizleme: Bioderma H20 misel su
  Göz için: Hylexin Gözaltı Halkaları / Morlukları Kremi
  SPF koruma (tüm yüze gündüzleri) Avene Spf 50+ Emülsiyon Güneş Koruyucu 50 ML
  Sizin yaşınızda pek önermiyoruz ama eğer sosyal hayatınızı travma yaratacak kadar etkileyen bir kararma ve çökme varsa bir medikal estetik hekimine görünerek ışık dolgusu hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Sevgilerle

 40. Ayşenur abla ❤ seni cok samimi bulduğum için böyle söylemek istedim. Abla 18 yaşındayım gozaltlarim fazla problemli hem kırış kırış hem mor halkalar var hemde içeri çok çökük. Abla ne yapmalıyım yuzum porselen gibi fakat gozaltlarim boyle itici duruyor nolur bir sey oner belki denersem faydasini görürüm. Cevap bekliyorum abla unutma beni.

 41. Simge Hanım Merhaba,
  Çok soru geldiğinde bazen cevaplamam 2 günü bulabiliyor.Kusura bakmayın.
  Erken yaşta , hele hele 13-14 yaşlarda göz altında çizgi oluşması ya kullandığınız bir göz damlası aktı çevresine güneşe çıktınız, deri hasar gördü, yahut egzama gibi bir sorun vardı fark edilmedi ve deri orada kuruluktan kat yeri oluşturdu… Aklıma bunlar geliyor sadece.
  Şimdi, nasıl bir bakım yapıyorsunuz bilmiyorum ama temel bakım dediğimiz temizle+nemlendir+koru => bu üç adımı ergenlikle beraber herkesin uygulaması cildin sağlıklı yapısını sürdürmesine yardım eden rutindir.
  Temizleme için kullandığınız jelin içerisinde sls ve sles olmamasına dikkat edin ki deriyi kurutmasın.
  Cildiniz anladığım kadarıyla hassaslaşmış.
  Kızaran ciltler korunmamış ve hassasiyet geliştirmiş ciltlerdir.
  UV ışınlarından SPF içeren bir krem ile korunmanız gerek ki kızarıklık daha da artmasın.
  Sabah akşam yatıştırıcı bir nemlendiriciyi de temizleme sonrası sürmeniz lazım ki deri su kaybetmesin ve dış etkenlerden etkilenip kızarıklık bir rahatsızlığa dönüşmesin.
  Web sitemin arama yerine “Hassas Ciltler Dikkat!” ve “Kızaran Ciltler & Roza hastalığı” yazarak çıkan iki ayrı makaleye lütfen göz atın… Sakınmanız gerekenleri ve nasıl ürün seçebileceğinizi detaylı anlattım.
  Misel suyla cildi temizlerseniz toniğe gerek kalmaz:
  https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=2s
  Cyrene firmasında güzel hassas cilt misel suyu var: Sensitive Yüz & Makyaj Temizleme Misel Suyu

  Ama illaki ben suyla jelle temizleyip toniklemek istiyorum derseniz:
  Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel ve alkolsüz Hydra Radiance Moisture Boost Facial Toner size uygundur

  Uygulama videolarım bunlar:
  https://www.youtube.com/watch?v=Qimom–kZNw&t=117s
  https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY

  Lütfen izleyiniz.

  Temizleme sonrası sadece akşamları cildinize kızarıklıkları yatıştıran bir BHA’lı serum sürün.
  Cyrene Redness Relief 1% BHA Exfoliant
  Üzerine sabah akşam nemlendirici:
  Cyrene Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology
  Ve Mart-Ekim ayları arasında mutlaka gündüzleri bir güneş korumasını kullanın.
  Göz kremi: Cyrene CyrenEye Absolute Göz Kremi (hem koyuluğa hem nemlendirilmesi ve onarılmasına yardım eder)

  Size uygun ürünler Darphin firmasında da var.
  Yukarıdakiler Cyrene firmasının. Ama seçenek olarak onu da yazayım. Okur siz karar verirsiniz.

  Temizleme: Darphin Intral Air Mousse Douceur Nettoyante Cleanser ve (alkolsüz )Darphin Intral Toner
  Kızarıklık serumu: Darphin Intral Redness Relief Soothing Serum
  Nemlendirici: Darphin Intral Redness Relief Recovery Cream
  Göz kremi: Darphin Ideal Resource Anti-Dark Circle Eye Illuminator
  Güneş koruması: Darphin Intral Shield SPF50

  sevgilerle

 42. Merhaba, bir soru bırakmıştım ama gelmemiş olabilir mi ya da bir yanlışım mı oldu

 43. Cok tesekkur ederim ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

 44. Kader Hanım Merhaba,
  Göz çevresini “güneş ışınlarından” bir gözlükle ve yüzünüzü yıkarken gözü de “sabunlamaktan” korursanız ilk iyiliği yapmış olursunuz.
  İkinci iyilik 🙂 çook ince olan bu bölgeye nemini kaybetmemesi için hafif bir göz kremi ile nem vermektir.
  Eğer hassas ve dediğiniz gibi bazen sorunlar çıkartan bir göz çevreniz varsa organik göz kremi kullanın. Alerji riskinizi minimumda tutarsınız.
  Bazı organik göz kremleri:
  ** APIFARM Organik Göz Çevresi Kremi
  ** Dr. Scheller Organik Yaban Gülü Yaşlanma ve Leke Problemlerine Karşı Göz Kremi
  ** Sante Organik Yatıştırıcı Göz Bakım Kremi (Hassas Ciltler, Badem Yağı & F Vitaminli)

  sevgiler

 45. Göz altındaki şişlikler dolaşım sorunudur GENELde. Yukarıdaki yazıda da detaylı açıkladım. Şişlikler için buzluk gözlerine dolduracağınız bitki çayı çoook işe yarar.
  Videosu -uygulaması-na bir göz atın burada:
  https://www.youtube.com/watch?v=O3LRbKM0q3w

  Sabah akşam şişlikler morluklar ve minik kırışıklara karşı içeriği olan “Lierac Dioptifatigue Correcting Jel Yorgunluk Karşıtı Göz Çevresi Kremi”ni veya “Lierac Diopticerne Eye Contour Krem “ini düzenli kullanırsanız sorun hafifler.
  Ama yazıda da dediğim gibi yorulma devam ederken iyileştirici bir bakım uygulamak olduğumuz yerde kürek çekmemiz gibidir… Çocuğun, onu sevdiğimizi anlaması ve gülümsemesi için kafasını severken bir yandan da dövmekten vaz geçmemiz lazım 🙂
  Yani dinlenmeye daha çok vakit ayırın…Göz bakımına verdiğiniz emek işe yarar sonuçlar verecektir.
  Sevgilerle

 46. Ayşenur hanım,
  Cevabınız için çok teşekkür ederim. Önerdiğiniz Cyrene markasının ürünlerini alacağım. Cilt tedavimle birlikte sizin önerdiğiniz ürünleri de kullanacağım.Yazıya hemen geri dönüşünüz ve verdiğiniz ayrıntılı bilgiler için de yine çok teşekkür ederim. Son sorum ; göz altımdaki uykusuzluktan oluşan şişlik ve morluklar için , hem de ince çizgiler için hangi göz kremini önerirsiniz ?
  Sevgilerimle

 47. Merhaba Ayşenur Hanım, bu size ikinci sorum olcak yine karar veremediğim bir konu oldu.Ben 19 yaşımdayım karma bir cildim var.Göz çevrem küçüklüğümden beri tenime göre koyu renkli ama şiş veya çukur değil.13-14 yaşımda göz altımda bir iki çizgi çıktı ve şuan da ince 4-5 çizgim var yağ bezesi problemi bir ara yaşadım ama kapatıcı kullanmayarak bu sorundan kurtulabildim.Bir de cildim kızardığindan dolayı hafif alkollü bir ürün bile kullanamıyorum.Alkölsüz bir tonik arayışındayım.Bana önerebileceğiniz ürünler nelerdir.Fiyat aralığı önemli değil göz altlarım biraz kendine gelsin yeterki.Yardımlarınız için çok teşekkürler.
  Saygılar

 48. Meryem Hanım Merhaba,

  Cilt, zaman geçerken dış etkenlerden yorulur hırpalanır, kırışır lekelenir, sarkar… Üzülmeyin. Hepimiz yaşlanıyoruz önemli olan sağlıkla yaş almak.
  Herkesin ton farkı , leke veya sarkma sorunu oluşur . Hücreler tembelleşiyor yıllar geçtikç.e. Yenilenme eskisi gibi hızlı olmuyor.
  Ama önemli olan en azda sorunu tutabilmek ve cildin sağlıklı görünmesi.
  Bunun için yapılması gerekenleri bir yazıda toparladım:
  http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/ (okur musunuz lütfen)

  Bir de videodan izleyebilirsiniz. Detaylı anlattım.
  https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg&t=62s
  ve
  https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8

  Gelelim göz bakımınıza .Elbette ki genetik yatkınlık önemli ama yaşam şeklimizle de biz bu sorunu “daha görünür” veya “az görünür” kılabiliyoruz. Morluk karşıtı ve toparlayıcı göz çevresi ürünlerini düzenli kullanırsanız sorun hafifler. Bir de iyi bir kapatıcı bulursanız görünmez olur 🙂
  Institut Esthederm Lift&Repair Eye Contour Smoothing Gel => göz kapaklarına da çevresine de kullanabilirsiniz. Toparlayıcıdır.
  Koyuluk açan + onaran kırışıkları da düzenleyen kremi ise bu => Institut Esthederm White System Whitening Repair Eye Contour
  Kapatıcı => Mac paint pot

  Sivilce tedavisi sonrası derinin yıprandığı doğrudur.Su tutma kapasitesi azaldığı için de incelir ve hassaslaşabilir.
  Bu videoya göz atarsanız bu tedaviden sonra neler yapmanız gerektiğini (hangilerini yapmadığınızı bilmiyorum) tek tek anlattım:
  https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY

  Botoks hakkında bir video çektim 2 hafta kadar sonra youtube’da yayında olacak. Lütfen izleyin. Botoks sizin kırışıklarınızı silmez. Sadece gözün o bölümünde kasılan kasa “sus otur biraz ” der. Kas kasılmadığı sürece (6 ay) deri kat yeri yapmadığından kırışık oluşmaz.
  Etkisi geçtiğinde tekrar kas çalışmaya başladığında deri kasıldığı yerden kırışık yapmaya devam eder.
  Yani size ne zehirli etkisi ne beter yapma etkisi olmaz.Tam tersine botokslu geçirilen sürede deri, “kırışma yeri yapılmadığı için” kendini yenilerken kırışığı onaracağından zamandan çalmış olursunuz.
  Yani 1-2 kez botoks yaptıran biri (6+6=12 ay) ömründen 1 yılı yaşlanmadan geçirmiş olur göz çevresinde.

  Ciltte gözeneklerin açılma sebeplerini videoda izlemiş olacaksınız bu yazıyı okurken o sebeple sabunla temizlemeyeceğinizi düşünüyorum.
  İnce ve kuru cildin sabunla temasını limitleyiniz.
  Misel suyla temizlik en iyisi.
  Cyrene Searene Skin Drink Micellar Water with Hyaluronic Acid
  Kullanım videosu : https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=4s

  Cyrene Moist Capture Restorative Moisturiser’i sabah akşam kullanabilirsiniz.
  Altına bir serum kullanmanız derinin bağışıklığını destekler ve yaş alma sürecini yavaşlatır.
  Retical Retinol 0.05% Serum
  (Bu tip serumları kullanırken gündüzleri nemlendiricinin üzerine mutlaka SPF koruma kullanmanız gerekir Yoksa lekelenirsiniz.)
  Cilt durumum iyi kırışığım yok diyorsunuz 🙂 Bence kırışık olmaması için serumla destekleyin. Kırışık olduktan sonra onarmak daha zordur.

  Maske olarak nem yükleyen Cosmed’in vanilya maskeleri çok beğendiğim ürünlerdendir.
  Haftada 2 kez banyo çıkışı kullanın seveceksiniz.

  Göz maskelerinden 2 tane kullandığım ve etkisini gözle görebildiğim maske var:
  Biri Pco göz maskeleri (PCO Anti Wrinkle Eye Mask ), diğeri Shiseido’nun retinollü göz maskeleri. (shiseido retinol eye mask)
  Kutu bittiğinde göz çevresinin gayet iyi onarıldığını daha parlak ve pürüzsüz kırışıksız olduğunu görebiliyorsunuz.
  Göz maskeleri haftada 2 gece kullanılır. Ardından başka hiç bir şey sürülmez. Uyunur 🙂
  Çünkü etkinin oluşması için 6 saat su değmemesi gerekir göz çevresine.

  sevgilerle

 49. Estağfurullah Gülden Hanım,
  İltifatınıza teşekkür ederim.
  Ben doktor değilim cilde /saçlara/tırnaklara etki eden kozmetikler ve bakımını, temizliğini içeren konularda eğitimim var o kadar.
  Eminim detaylı sorarsanız dermatologunuz da size ayrıntılarıyla açıklayacaktır.
  Yağlı ve akneli ciltlerin bakterileri kontrol altına almaları gerekir.
  Bakteriler de aşırı yağ salgısının gözenek içinde ölü hücrelerle beraber gözeneği tıkayıp iltihap olmasıdır…
  Fazla yağ salgısı hormonaldir genelde. Bu nedenle ergenlikle beraber artan hormonlar sebebiyle ilk başlar. Disiplinle bakım sorunu kontrol altında tutar.
  Doktorlar tedavi amaçlı ürünler verir. Bunlara “ilaç” diyoruz 🙂
  Yani ecza… Ecza ürünlerinde ve kozmetik içeriğinde kullanılan madde oranları yasalarla belirlenmiştir ve “tedavi” amaçlı olanlar kozmetik sınıfına girmezler.
  Yani doktorunuzun verdiği bakımı disiplinle ve onun dediği sürece kullanmalısınız. Erken bırakırsanız bakterilerle savaşı kazanamayız 🙁
  Akne de tedavi gerektiren bir hastalıktır. İyileşme belirtilerinin görülmesi 3-6 ayı bulabilir. Sonuçta, kozmetiklerle akneli cildin bakımını ve kontrolünü yapabiliriz ama tedavi eden İLAÇLARDIR. Kozmetik değil
  Bununla ilgili detaylı bilgiyi şu üç yazımda anlattım lütfen göz atar mısız?
  1- http://aysenuryazici.com/akneli-cilt/
  2- http://aysenuryazici.com/akneli-cilt-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey/
  3- http://aysenuryazici.com/yagli-ciltlerin-bakimi/

  Sabah ve akşam temizleyip tonikledikten sonra yağ salgısını dengeleyici nemlendiricinizi sürünüz.
  Üç ayrı markadan size öneriler sunuyorum inceleyip karar vermeniz için.Ama lütfen unutmayınız doktorunuzun tedavi için verdiği ilaçlar her zaman kozmetikten farklıdır.Tedavi eder. Kozmetikler ise sorunlu cildin bakımının tamamlanmasına yardım eder.Eğer mesela Eritromisin, Tretinoin gibi Retinoik asit içeren ilacınızı doktor geceleri sürmenizi önerdiyse temizleme, tonikleme, gündüzleri nemlendirme için size verilen kozmetikleri kullanırsınız.
  UV ışınlarından korunmak da şart. Yazılarda detay okumuşsunuzdur.İlaç içinde de zaten “UV ışınlarının bu tip ilaçlarla beraber nasılş yakıcı etki yaptığının uyarısı vardır.

  BİONNEX
  Bionnex Acnederm Temizleme Jeli 150ml
  Bionnex Acnederm Canlandırıcı Tonik
  Bionnex Acnederm Nemlendirici Krem
  Cosmed Yağlı Akneli Ciltler İçin Yüksek Koruma Spf 50

  CYRENE
  Cyrene Advanced Duo (jel ve tonik beraber set)
  Cyrene Skin Renewing 2% BHA Lotion Exfoliant ( sabah ve akşam nemlendiriciden önce sürülüyor)
  Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser
  Cyrene UV Defense Ultra Light SPF50+ Broad Spectrum

  bu paket programı da seçebilirsiniz
  Cosmed Complete Benefit – Purifying & Matifying Cleansing Gel
  Farmasi Çay Ağacı Yağı Yüz Temizleme Toniği
  Ducray Keracnyl Purifying Lotion
  Haftada 1 kez banyo çıkışı bu maskeden uygulamanızı tavsiye ederim.
  Cosmed Matlaştırıcı Soyulabilen Maske

  Sevgilerle