Home / Cilt Bakımı / Pütürlü cilt ve komedon

Pütürlü cilt ve komedon

Komedon çok sık duyduğunuz bir gözenek sorunu. Birçok ürünün üzerinde “non comedogenic” yazar. Yani komedon yapmaz!  Çünkü kozmetiklerin birçoğunun mineral yağlar ve parafin gibi içerikleri gözeneğin tıkanmasına sebep olabiliyor…
Neden komedon oluşur ve komedon nedir bir göz atalım.
Komedon kıl köklerinin içinde bulunduğu gözenekte birikenlerin -tıkanarak- çıkıntı şeklinde durmasıdır. Cilt altına pütür pütür durur siyah olanı da var veya beyaz görünümü de olabilir.
Deri altında bu çıktılı birikinti yüzeyden pütür halinde görünür. Fazla yağ üretimi ölü hücrelerle birleşerek kılın içinde bulunduğu gözeneği tıkar!
Komedonunuz çoksa hem cilt bakımınızı hem hormonal durumunuzu gözden geçirmeniz gerekir.
1- Cildimizin yumuşak ve sağlıklı kalması için yağ salgısına ihtiyacı vardır. Kendi koruma tabakasını bununla oluşturur. Ancak bazı durumlarda fazla yağ salgılar. Ergenlikteyseniz veya Polikistik over sendromu (PCOS), andojen salgı fazlalığı gibi hormonal bazı ani değişimler yapan sorununuz varsa komedon oluşmasına uygun zemin hazırdır. Kıllanma ve tüylenme de varsa mutlaka hormonal bir dengesizlik söz konusudur.Doktor size yardımcı açıklamaları yapar. “Kadınlarda Tüylenme Kıllanma Neden olur Ne Yapılabilir?” başlıklı yazıma tıklayarak detay okuyabilirsiniz.
2- Hem komedonlarınız var hem sert kazıyıcı kimyasal köpüklerle cildi temizliyorsanız yağ salgısı tahrik olacaktır. Yangına körükle gitmenin bir çeşidi.
3- Eğer akne tedavisi görüyorsanız ve acnelyse, sivex,differin, munderm, acnemix gibi doktor kontrolünde bir tedaviye başladıysanız en az 6 haftalık bir disiplinli sürece başladığınızı bilmeniz lazım.Bu süreçte kapalı komedonlar oluşabilir.Zamanla bakterilerle baş edildikçe ve soyulma gerçekleştikçe durum düzelecektir. Tedavi bittikten sonra AHA’lı bakımlarla destekleyerek gözeneğin tıkanmasını önleyebilirsiniz.

Komedon oluşmaması & varsa giderilmesi için neler yapılabilir?
İlk önce yukarıdaki sebepleri yok etmek için doğru cilt bakımı uygulayın ve bir kan tahlili yaptırın.

** Temiz içerikli ve cilt tipinize uygun jel&köpüklerle temizleme işlemini yapın. Ardından günlük kullanımlı temizleme tozlarından uygulayın. Ölü hücreleri düzenli eksfoliye etmek (temizlemek) komedon oluşmasını engellemenin ilk adımıdır.
** Günlük cilt temizliğinde bitki süngerleri veya temizleme fırçaları kullanmak komedon oluşumunu önlemenin doğru uygulamalarından biridir.
** Haftada iki gün, banyo çıkışı deri yumuşamış iken önce peeling ile ölü tabakayı atın. Peelingin ardından maske uygulayarak gözenek içlerini temizleyip, yağ salgısını dengelemek “sorunu yavaş yavaş hafifletecek”.
** Salisilik asit /glikolik asit /retinoik asit gibi ölü tabakayı söken içerikler, AHA’lı (meyve asitli) veya BHA’lı (Beta Hidroksi Asit) kozmetikler gözenek içinin temizlenmesine ve yağın parçalanmasına yardımcı olacağından komedonlu ciltlere iyi bir alternatiftir. Bu tip soyucuları kullanırken gündüzleri mutlaka güneş koruması kullanılmalıdır. Yoksa UV ışınlarından lekelenirsiniz.
** Yağ salgısı dengesizliğini endokrinoloğa danışarak çözersiniz. Hormonal düzen sağlandığında, içeriden frenlenen sorun yüzeyde gözenek tıkanmasının ilk sebebini ortadan kaldırmış olacaktır. Bir kan tahlili ile doktor bunu saptayacaktır.
** Nemlendiricinizi asla aksatmayın. Yağ dengesi su dengesi kurulduğunda deri yumuşak kalır. Yağlı ve karma ciltler için nemlendiriciler farklı formüleedilir. Lütfen cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın.
** Komedon tedavisi için eczanede değişik ilaçlar vardır. Adı üzerinde bunlar “ilaç”tır! Tavsiye veya rastgele alınıp kullanmayın. Eczacınıza mutlaka danışın. Bu ilaçların Benzoil peroksid veya resorsinol gibi içerikleri vardır, mutlaka belli bir süre ilaçların kullanılması ve beraberinde mutlaka güneş ışınlarından korunulması gerekir. Bir ay kullanıp sonuç beklenmez!

Çok yoğun kapalı komedon varsa
İlk önce bir dermatologa derin cilt temizliğine gitmeniz gerekir. Önce komedonların rahat çıkartılması için cilde yumuşatıcı işlemler uygulayacak. Sonra kalınlaşmış yeri,  gözeneğin ağzını tıkadığı yerden delerek, komedonlar tek tek çıkartır temizler. Ortası delik bir halka yardımıyla bastırılarak tıkanma yapan birikintiler çıkartılır. Temizlikten sonra antiseptik bir solüsyonla deri temizlenecek ve maske uygulanacaktır. Bu işlem sonrasında kullanacağınız temizleyici ve nemlendiricileri düzenli kullanırsanız yenilerinin oluşumunu engellersiniz. Sırtta ve yüzde olan komedonlar için aynı yöntem uygulanır.
Önemli not: Yüzeyden müdahale ile komedeonları geçici olarak giderebilirsiniz. Ama yukarıda bahsettiğim hormonal bir (içsel) sorun varsa yenileri oluşacaktır. Endokrinologa gidiniz. Ve günlük cilt bakımınızı
aksatmadan uygulayınız.
komedonlar

 

About Aysenur

Check Also

Ayşenur Yazıcı imzalı Kozmetikleri Deneyenlerin Yorumları

İçerik konusunda hassasım ve cilt bakımının düzenli 3 adımının yapılmasıyla sağlıklı yapısını sürdüreceğini söylüyorum 18 …

30 comments

 1. Öncelikle merhabalar Ayşenur Hanım, umarım hala tüm yorumlara cevap veriyorsunuzdur. Ben cilt yapısı olarak sürekli komedonlarla boğuşan biriyim ve yaşım (15-16) gereği de hormon salgılarım pek de düzgün olmuyor. Yanaklarım kollarım ve ne zaman ağda yapsam bacaklarım pütür pütür oluyor ve yeni çıkmaya çalışan tüylerin kökleri kabarıp beyazımsı bir görünüm alıyor. Sıktığımda ise beyaz bir şey ve tüy çıkıyor. Açıkçası her yerimi sıkmış bulunuyorum ve berbat yara izleri oldu. Bunu takıntı haline getirdim ama nasıl kurulacağımı bilmiyorum ağlamak üzereyim. Cildim hassas ve kuru arasında giden bir cilt. Sivilcem siyah noktam hiç çıkmaz ama yanaklarım komedon dolu! Lütfen bana yardımcı olun. Özellikle kol ve bacaklarıma dayanamıyorum artık. Ağda yapmaktak korkar oldum. Yara izleri için ve komedonlardan kurtulmak için cilt bakımı için hangi ürünleri kullanmalıyım. Şimdiden çok teşekkür ederim, gerçekten çok çaresizim…

 2. Ayşenur hanım merhaba.Bende yağlı bir cilde sahibim ve bu zamana kadar tetradox isotrexin gibi ilaç kulladım hem sivilce hemde aşırı fazla omçlan komedonlarım için.Sizden aslında daha çok ürün tavsiyesi istiyorum .Şuan darphin skin matte serisini kullanıyorum nemlendirici olarak shiseido waso kullanıyorum .Ama ne kadar temiz tutsamda komedonlardan kurtulamıyorum ve ne zaman sıksam kesinlikle sivilce olarak geri dönüyor.Lütfen bana yardım edin

 3. Her zaman olduğu gibi çok faydalı bir yazı. Öncelikle youtube ile daha da kirlenmiş bilgi dünyamıza yaptığınız pozitif katkılar için çok teşekkür ederim. 25 yaşında yoğun stres ile çalışan, pcos hastası ve tüylü cilde sahip bir madurum. Pcos için ilaç kullanımım ile sivilce problemim azalsa da hala çenemden bana merhaba diyen bir-iki arkadaş mutlaka oluyor. Tüylerimi besler diye uzun süre nemlendirici kullanmamış; ne zaman yeni bir ürün alsa yağ içeriklilerden yöne tercihini kullanmış ve haliyle yanaklarında da bol bol kızarıklık ve büyük gözenekler olan bir saf olarak; son bir yıldır akıl edip su bazlı nemlendiricilere geçtim. Yanaklarımdaki kızarıklıklar 2-3 bölge dışında geçti ancak gözeneklerim bana hatıra kaldı. Burnumda ise bir türlü yok edemediğim sebaceous filamentlerim( kapalı komedanlarım) mevcut; haliyle siyah nokta bantlarıyla kendilerinden kurtulamıyorum. Günlük cilt rutinim sabahları yüzümü yıkıyorum. Garnier miceller su ile cildimi sildikten sonra yüzüme sürdüğüm spf’li su bazlı bir krem kullanıyorum; ve ardından makyaj. Makyaj yapmasam da akşam rutinim klasik: garnier miceller su ile önce bir güzel temizliyorum cildimi ardından isananın köpüğünü uyguluyorum, lorealin toniğini ya da aktardan aldığım gülsuyunu uygulayıp; sonrasında su bazlı bir gece kremi. Gün aşırı yaptığım banyoda da cildime isananın peeling jelini uyguluyorum. Bunun dışında ayda bir isananın q10 plus içerikli 7li ampüllerinden uyguluyorum. Diğer haftalarda cildimin yağlılık ve nemlilik durumuna göre haftada 2 gün kil ya da nem maskesi uyguluyorum(Maskeler: Dermokil, 7heaven, neutregena ve garnier). Kullandığım ürün türleri mi yoksa ürünler mi hatalı bilmiyorum ancak makyaj yüzüm de hiç iyi durmuyor. Daha uygulama yaparken fondötenim ya gözeneklerime doluyor, ya kuruluk yapıyor böyle parça parça ya da cildimin üzerinde böyle peeling gibi pütür pütür oluyor. Sadece ben makyaj yaptığımda değil bir çok yerde bazla birlikte makyaj yaptırdığımda da aynı sorunu yaşıyorum. Sırf belki sonraki makeup artist bu durum hakkında birşeyler biliyordur diye her türlü özel gün için bir çok popüler yerde makyaj yaptırdım ancak; cildimin gününe göre “cildin kuru o nedenle” “ cildin yağlı o nedenle” cevaplarını aldım. Sizce benim sorunum nedir ve bana önerebileceğniz ürünler nelerdir? Şimdiden çok teşekkürler, mutlu günler..

 4. Merhaba ayşenur hanım benim cildim aşırı kuru olmasına rağmen cildimde sürekli komedon çıkıyor son 2 yıldır sivilceye dönüşmeye başladı yaşım 26.normalde yüzüme herhangi ten makyajı yapmıyorum ve korkudan krem dahi sürmemeye başladım sadece temiz icerilikli nonkomedon temizleyici kullanıyorum ve hormonal testleriminde sonucları normal sınırlar icerisinde cıktı.siz bana nasıl bir rütin önerirsiniz cevaplarsanız cok sevinirim simdiden tesekkurler.

  • Özge Hanım Merhaba,
   Bu yazıya göz atmanızı rica ediyorum http://aysenuryazici.com/kuru-cilt-sivilce/
   Temiz içerikli non komedonjenik dediğiniz de bir jel sanırım? Eğer jelle temizliyorsanız aloe veralı bir organik jel kullanın ve ardından mutlaka alkolsüz bir tonikle veya gülsuyu ile cildi silin. Sonra serum ve nemlendiricinizi uygulayın. … Bence cildinizi jel yerine sabah akşam organik bir misel suyla temizleyin. Durulama da gerektirmez. Klorlu suyla teması da bertaraf etmiş olursunuz.
   So Bio Etic Aloe Vera Hipoalerjenik Yüz Temizleme Köpüğü,Logona Organik Aloe Vera Özlü Yıkama Jeli, Eau thermale jonzac Rehydrate Organik Sertifikalı Hipoalerjenik Nemlendirici Misel Su ve Logona Organik Aloe Vera & Gül Özlü Misel Su size uygun önerebileceklerim…
   Temizleme sonrası geceleri BHA/AHA içeren pedlerle cildi silin, sonra nemlendiricinizi uygulayın.
   Birkaç firmanın bu ped ürünleri var: Cyrene AHA/BHA Daily Exfoliating Cotton Pads, NIP+FAB firmasının Glycolic Fix Yüz Pedi (Watsons’larda var), Missha’nınki var bu linkte:
   http://missha.com.tr/urunDetay/Super-Aqua-Smooth-Skin-Peeling-Pad-2979-.html
   Nemlendirici olarak MISSHA A’PIEU Panthenol Ato Cream sabah akşam kullanabilirsiniz.
   Yüzeyden ölü ve kuru tabakayı AHA’lar ile atar, BHA’lar ile gözenek içinde birikmesini önlersek; nemini kaybetmemesi için de nemlendiricinizi düenli uygularsanız sorun yavaş yavaş yok olur.
   AHA/BHA lar gözenek içini de yüzeyi de temizler, kalın tabaka kuru tabaka zamanla yenisiyle yer değiştirir.
   Haftada 2 kez de lütfen peeling + nem maskesi yapın.
   Aloe vera veya hyalüronik asit içeren maskeler size en uygunudur. Birçok markada bulabilirsiniz.
   Düzenli bakımla sorun çözülecektir. Sevgilerle

  • komedonlar fazla süt içmesinden yada nutella gibi çikolata içerikli şeyler yediğinizde çıkar komedon kremlerini de çok güvenmedikçe kullanmayın çünkü kremlerin içine bağımlı etmek için birkaç ay sonra etkisini göstermeye başlayan komedon ilaçları kullanılıyor başta ne kadar işe yarıyo gibi gözükse bile
   önerim bunları azlatıp yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat etmeniz

   • Krem içlerinde “bağımlı” yapan maddeler kullanılıyor iddiası kusura bakmayın ama biraz acayip geliyor. Neyse. Siz bilirsiniz. Tartışmayayım. Sevgilerle

 5. Ayşenur Hanım merhabalar, tüm yorumlara tek tek ve açıklayıcı uzun bir biçimde cevap vermeniz, bu kadar ilgilenmeniz beni çok mutlu etti.
  Benim yüzümde bir süre önce bir çok kapalı komedon çıktı birden bire anlamadığım bi şekilde. Çok doktora gittim hepsi stresten vb cümleler kurdu verdiği jeller zaten işe yaramadı. Ayrıca sivilcelerimde var ve çok rahatsız edici. Zoretanin tedavimde 1.aydayım fakat bu ilacın komedonlara etki edip etmeyeceğini bilmek istiyorum. Eğer etmiycekse boşuna 7-9ay kullanıp karaciğerimi yormak ta istemiyorum…

  • Filiz hanım Merhaba,
   Keşke doktorunuza bunu sorsanız. Ve prospektüsüne baksanız ilacınızın. Ben doktor değilim ki Filiz hanım.
   Ve bir doktorun görüp, teşhis edip uygun ilacı verdiği bir sorunda nasıl fikir beyan edebilirim?
   Bu dermatologa hakaret olmaz mı?
   Yaşınızı bilmiyorum ama ergenlikte hormonal salgılar oynak olduğundan yağ salgıları ANİ TETİKLENİYOR. Stres de yağ salgısını tetikler ve komedonların sahibi kötü içerikli kozmetikler olduğu gibi stres da olabilir. Ve bazı ciltlerde (bakım yapmayanlarda daha çok) gözenek içinde bu yağ salgısı tıkaç gibi birikiyor.b Bu birikmelerin içinde bakteri ürerse akneye dönüşüyor.
   Dermatologla gözenek içinde bu yağın çözülmesi için (komedonlar gider) ve bakterilerle baş etmek için (sivilce gider) A vitamini türevi bu ilacı verirler ve tedavisi uzun solukludur.
   Bana yani işin kozmetik yanına düşen size “bu ilacı kullanırken kesinlikle UV ışınlarından korunmanız gerektiğini, SLS içermeyen bir jelle cildi sabah akşam temizleyip yağsız bir nemlendirici sürmenizi” söylemektir. Ve zaten her ay düzenli kan kontrollerinizi doktor isteycektir. Yani gözetim altında kullanacaksınız.
   Prospektüse bakarsanız size tedavi süresince cildin sağlıklı yenilenmesi için ne yapmanız nelerden kaçınmanız gerektiğini tek tek uyarılar bölümünde anlatır. Der ki “Cildiniz kuruyabilir. Tedavi süresince cildinizi nemlendiren merhem veya krem ve dudak kremi kullanmalısınız. Cildinizin tahriş olmasını engellemek için, pul pul dökülmeyi veya akneyi önleyen ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.”
   Size tavsiyem Gratis’teki himalaya köpükle cildinizi sabah akşam yıkayıp üzerine Cyrene Oil free moisturiser veya gündüzleri Avene Hydrance Optimale Legere Spf 20 yağsız nemlendiriciyi sabah akşam kullanmanız.
   Bu bakımın önces ve sonrasında neler yapmanız gerektiğini bu videomda anlattım lütfen göz atınız
   https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY

   Sabırla lütfen doktorunuzun dediklerini yapın.
   Sevgilerle

 6. merhaba aysenur hanım.cildim full pütürlü yag bezesi gıbı mınık sıvılce ıcınde cok utanc verıcı bırhal aldı.cozumu neyse bılmek ıstıyorum paramı ve ümidimi çöpe atmak ıstemıyorum bana da yardımcı olursanız cok sevınırım.

  • Begüm Hanım Merhaba,
   Tüm cilt bu haldeyse mutlaka bir dermatologa görünün. Yaşınızı bilmiyorum ama muhtemelen 26 yaş altı olmalı. Her yerde bu minik sivileler varsa içeriden yağ salgınının tıkanıp kalması söz konusu olmalı. Bunun sebebi hormonal değişim olabileceği gibi yanlış ürünlerle veya “eksik” cilt bakımı da olabilir.
   Normalde bakımını bu şekilde yaptığınızda sorunsuz yapı oluşur:
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY

   Lütfen bir cildiyeciye görünün. Sevgiler

 7. Merhaba Ayşenur Hanım. Kullundığım yıkama jelinden dolayı hayatımda hiç çıkarmadığım kadar sivilce çıkardım cilt tipim karma ancak yanaklarım çok kuru olduğu için baya kızardı. Jeli 1 ay kullandıktan sonra bıraktım fakat sivilce izleri kaldı maalesef bunun için ne önerirsiniz ? Ve uzun süredir komedon sorunu yaşıyorum cildimi sabunla temizliyorum ancak kurutuyor. Önerebileceğiniz yüz temizleme jeli var mı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • El,if Hanım Jelinizin içerisinde sodium laureth sulfate vardır. Sentetik deterjan tipi kimyasal köpük!
   Bu jeli kullandıktan sonra yağ salgısı tahrik olup 2 misli yağ salgılamaya çalışır ve gözenek içinde bu fazla yağ sivilceye dönüşür.
   Nemlendirici kullanmıyorsanız da yağlanma artar…
   Jelle temizledikten sonra alkolsüz bir tonik ve yağsız nemlendirici sürün.
   Bu videodan lütfen 3 adımlı cilt bakımına göz atın. Çok önemli.
   Çünkü her adım bir sonrakini tamamlar ve sadece temizlemek sivilceleri coşturabilir.. Eksik bakım yapmayın lütfen.
   Sabun da yağı tetikler. Yaşınızı yazmamışsınız…
   Komedon neden olur burada anlattım okuyunuz lütfen neyi eksik yapıyorsunuz bilmek için : http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/
   Bu 2 videoya göz atın lütfen:
   1) https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY
   2) https://www.youtube.com/watch?v=nOCZBGjgWfk

   Bakımın 3 adımını yapın. Eksik bakım sorunu çoğaltır sabun kullanmak istiyorsanız sadece Sebamed’in ph 5,5 sabunuyla temizleme yapabilirsiniz.
   Jel+ tonik + nemlendirici olarak önerim Logona arındırıcı serisi
   https://www.ayisigiorganik.com/arama.xhtml?q=Logona+Ar%C4%B1nd%C4%B1r%C4%B1c%C4%B1&category=

   Sivilce izlerinin giderilmesi için akşamları cildi temizleyip tonikledikten sonra nib fab firmasının glikolik asit peeling pedlerini kullanın.
   Sevgiler

   • Çok teşekkürler bu arada 18 yaşındayım 🙂

    • 18 Yaş hormonal değişikliklerin sivilce olarak çıktığı yaş Elif hanım 🙂 Gençler nasıl cilt bakımı yapmalı videosunda her şeyi deteylı anlattım.. Sizin için de geçerli. sevgiler

 8. Merhaba ilk öncelikle herkese cevap yazmanizi cok takdir ettim cok teşekkürler ben 19 yasindayim bu seneye kadar hic kapali komedon sıkıntım olmamisti ama bu sene tsm gozeneklerimin uzerinde bu noktalardan cikti 4 er tane ve ben bunlara internette okudugum tariflerle asprin limon surmeye basladim ve renkleri kirmiziya döndü fakat elleyince sivilce gibi değiller sizce ne yapmam gerekir? Doktor acneylse onerdi fakat hergün okilda oldugum icin cildimin kurumasını goze alamadim cunku cok kuru cildim normalde de. Ve bu noktalar icin peeling yapmak dogru mudur? Cevabınız icin simdiden tesekkurler 🙂

  • Ece Hanım Merhaba,
   Yukarıdaki yazıda anlattığım gibi sls içeren bir jelle veya sabunla cildi temizlemiyorsunuz değil mi? Önce bunu değiştirin ki devamında komedonlar dolmasın yine. Var olanları da acnelyse vermiş doktorunuz ki yüzeyi yavaş yavaş soyarak bakteri üremesine de izin vermeden gözenekleri temizleyecektir.
   Bu bir ilaç. Komedon tedavisi için en sık kullanılan bir A vitamini tedavisi. İyi de sonuçlar verir. Sadece gece kullanrısınız. Gündüzleri de yağsız bir nemlendirici kullanır, akşam bunu SLS içermeyen bir jelle temizler ve sabah MUTLAKA bir 30 spf koruma kullanırsanız “O dediğiniz kuruma” olmayacaktır. Yani kötü görünmeyecektir. Zaten bakınız UV ışınlarından korunmanız ve sert sabunsu içeriklerden sakınmanız gerektiğini de ilaç söylüyor size. Bunlara uyarsanız yüzünüz hırpalanmadan, kurumadan iyileşir (6 hafta filan klullanmak gerekiyor)
   İlaç benim yetki alanım dışında. Ama bu tip ilaçların kullanımı sırasında yüzünüzün kuruması ve kızarmasını önlemek için size neler yapmanız gerektiğini dr da prospektüs de söyler zaten 🙂
   https://www.ilacweb.com/acnelyse-krem/
   Temizleme için cyrene hydra radiance yıkama jeliyle yıkayın temizleyin ve oil free moisturiser sürün sabahları.
   Üzerine de 30 spf bir yağsız güneş koruması.
   O zaman bahsettiğiniz sorunlar oluşmayı bırakacak ve deri nazikçe komedonmlardan temizlenecektir.
   Peeling zaten her hafta 2 kez uygulamak gereken bir ölü hücre temizleme kozmetiğidir. Yani komdedon olsa da olmasa da kullanın.
   Ardından bir killi maske gerekir.
   Sadece peeling ile komdeonlardan kurtulmak mümkün değil
   sevgiler

 9. Merhaba Ayşenur Hanım,
  Ben 18 yaşındayım yaklaşık bir senedir cilt bakım rutinime asitleri dahil ettim. Düzenli olarak cyrene aha/bha yüz yıkama jeliyle yüzümü yıkıyorum ardından yine cyrene markasının bha toniğini kullanıyorum. Son bir aydır rutinime nib and fab markasının glikolik fix serum ve dragons blood plumping serumunu ekledim aynı zamanda düzenli olarak aztec secret indian healing clay maskesini yapıyorum güneş kremimi asla aksatmıyorum. Bunlara rağmen cildim tam olarak temiz değil cildimi temizledikten bir kaç saat sonra gözeneklerim yine dolmuş oluyor . Anlımda kapalı komedonlar var ve bir türlü geçirebilmiş değilim . Kullandığım ürünler cildimi temizliyor fakat çok fazla bir faydasını göremedim . Ergenlik döneminde olduğum için normal karşılıyorım fakat fayda da görmek istiyorum . Yanaklarımda hiç bir zaman bi şey çıkmıyor . Genellikle t bölgem ve çenemde sivilceler kapalı komedonlar oluşuyor. Yüz yıkama jelimi değiştirmeyi düşünüyorum fiyat olarak biraz fazla gelmeye başladı . La roche posay effaclar yüz yıkama jeline geçmeyi düşünüyorum bu konuda fikriniz nedir önerileriniz varsa duymak çok isterim ve son olarak kendime uygun nemlendirici bulamıyorum içerik olarak hoşuma giden ve fiyatı makul bir nemlendirici bulamadım maalesef bu konuda da önerilerinizi duymayı çok isterim . Şimdiden teşekkürler Ayşenur Hanım.

  • Bengü Hanım Merhaba,
   Kullandıklarınız gayet akıllıca seçimler. T bölgesinde size en faydalı olacak şey sonik spatuladır.
   Buradan bakabilirsiniz. https://www.dermapolin.com/urun/sonik-spatula
   Kullanımı hakkında yüzlerce uygulama videosu var.
   Gözenek temizlemesinde (gün aşırı geceleri) bunu kullanarak T bölgesini arındırabilirsiniz komedonların oluşmasına da engel olur bu temizlik.
   Ama önce bir enstitüye gidip, derin cilt temizliği yaptırmanızı öneririm.
   La Roche gelinin içinde Sodium Laureth Sulfate var ve yağı tetikleyen kazıyıcı bir kimyasal köpüktür. Ben tavsiye etmem.
   Effaclar Cleansing foaming Gel ingredients yazın ve google’da içeriğine ulaşabilirsiniz.
   Yıkama jeli olarak:
   1- “Logona Arındırıcı Temizleme Köpüğü Organik Nane ve Salisilik Asit” olabilir
   2- So Bio Etic Organik Aloe Vera 3’ü 1 arada Yüz Yıkama Kremi kullanabilirsiniz (çinko ve aloe içerir iyi gözenek arındırır)
   3- SanteSante Canlandırıcı Temizleme Jeli Organik Aloe Vera ve Chia Tohumu Yağı da olabilir
   Nemlendirici olarak=>
   1- watsons’larda olan SCINIC Sparkling Pore Krem kullanabilirsiniz.
   2- Lavera Mattifying Balancing Cream olabilir
   3- Rossmann’lardaki isana young matlaştırıcı krem
   Sivilce çıktığını hissettiğiniz an https://ayisigiorganik.com/lavera-organik-sos-leke-kontrolu-15ml uygulayın. Büyümeden bakterileri kontrol altına alır.
   Neutrogene’da da var bu tip lokal sivilce bloke eden minik kozmetikler. İşe yarar.

   Rossmann’lardaki ısana young serisinin meyve asitli jel ve toniği var fiyatları da makul.
   Not: Lütfen çenedeki sivilcelenmenin hormonal bir denge sorunundan da olabileceğini düşünerek bir kan tahlili yaptırın. sevgiler

 10. Merhaba Ayşenur hanım. Yazılarınızı severek okuyorum ve işinizi bu denli iyi yaptığınız için sizi kutlarım.
  Çok uzun süredir cildimle ilgili büyük sıkıntılarım var ve ne yapacağımı bilemez durumdayım. Tüm dermatologlar sivilce ilacı verip yolluyorlar, ilgilenmiyorlar. tüm eczacılar bir ürün satmak peşinde. 25 yaşındayım. Bu zamana kadar çok fazla sivilce ilacı kullandığım için cilt yapımı bozdum ve nemsizlik yaşadığımı hissediyorum. Özellikle alnımda, şakaklarımda, yanaklarımın boynuna yakın kısımlarında komedon problemim var ve ne yaptıysam çözemedim. Özellikle alnım olmak üzere t bölgem yağlı, yanaklarım ise kupkuru. Bazen nemlendiricim bile yetersiz kalıyor bu yüzden nemsizlik yaşadığımı düşünüyorum. Gözeneklerim geniş ve cilt eşitsizliğim var, yanak bölgelerim çabuk kızarıyor muhtemelen kuru oldukları için. Sık sık sivilcelerim de çıkıyor yani meyilli bir cildim de var. Günlük rutinim garnier miceller su ile makyajımın kabasını aldıktan sonra cosmed enzyme power arındırıcı toz temizleyici ile köpürtüp yüzümü temizliyorum. Fakat yüzümü çok kuruttuğu için değiştirip değiştirmemek konusunda pek emin değilim. Başka öneriniz olursa seve seve denerim. Temizledikten sonra missha super aqua ultra waterfull cream ile cildimi nemlendiriyorum. Nemlendiricim bitmek üzere ve öğrenci olduğum için uygun fiyatlı organik su bazlı nemlendirici kullanmak istiyorum. 3 gün önce rosense gül suyu aldım sprey şeklinde 3 fıs yüzüme püskürtüyorum tonik yerine. Maske olarak da haftada 1 misshanın siyah kil maskesini kullanıyorum ama sanırım cildimde hassasiyet yaptı emin değilim. Rutinim bu şekilde. Doğru olup olmadığını bilniyorum. Burada sizin yönlendirmeniz, ürün önermeniz benim için çok önemli çünkü yanlış yaptığım bir şey olduğunu düşünüyorum, komedonlarım geçmiyor ve yüzüm pütür pütür. Herhangi bir sivilce ilacı da kullanmak istemiyorum piyasadaki neredeyse her şeyi denedim fakat olmadı. Kadın doğum uzmanına yeni gittiğim için hormonlarımda bir sorun çıkmadı ama içten bir sorunum olabilir, bilmiyorum bu zamana kadar tüm dermatologlar yüzüme şöyle bir bakıp sivilce ilacı yapıp gönderdiler. Kafam çok karışık. Piyasada çok ürün var ve ne yapacağımı bilmiyorum. Şimdiden çok çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Gül Hanım,
   Sivilce ilaçları derinin su/yağ dengesini bozduğundan sonrasında cildin ciddi bir “su tutma kapasitesinde düşüş” oluyor bu da beraberinde hassasiyet ve kızarıklığı, yanaklarda pullanma ve cansız bir yüzeyi beraberinde getiriyor.
   Bu videoda anlatmak istediklerimi detaylı anlattım lütfen göz atınız
   https://www.youtube.com/watch?v=nJphVDeZ8gY
   Geniş gözenekler de yağ salgısının dengesiz kalması, susuz kalan cildin yüzeyine çıkamayıp minik pütürler halinde cilt alrına durması da hepsi su/yağ dengesizliğinden.
   Dün çok üzüldüğüm bir olay yaşadım.Önerdiğim uygundur dediğim ürünleri alan bir hanım “sizin yüzünüzden param gitti, hiç bir şey de değişmedi” yazınca şu an yaptığım işin ne kadar gereksiz olduğuna inanmaya başladım.
   Benim amacım sizlere SORUNUN NEDEN OLUŞTUĞUNU ANLATMAK VE ONA GÖRE ÜZÜN SEÇMENİZİ SAĞLAMAK. Ama şunu alın demek istemiyorum , insanlar siz yazın öneri dedikleri için aklıma en uygun olanı da belirtiyorum.
   Cilt bakımının bir bütün olduğunu beraberrinde yapılması veya sakınılması gerekenleri de sıralıyorum.
   Ötesi, tavsiye isteye kişinin disiplinine bağlı. Bu arada elbette bilmediğim birçok detay da olabilir. Mesela dişçi veya laboratuvar çalışanı olabilirsiniz sürekli kimyasal tozlarla temasta olan birinin kızarması ve alerjik hale gelmesi kadar normal bir şey yok!Ama ben bu detayı bilemem. Veya üst üste 3 düşük yapmış bir anne adayı olabilirsiniz hormonal değişimler bazı işlevleri aksatmış olabilir bunu ben bilemem siz söylemezseniz. Veya Diyarbakır’dan Artvin’e taşınmışsınızdır iklim değişikliğinden deri kuruyup kızarmıştır bunu da ben bilemem.
   Bu sebeple size CİLDİNİZİ GÖRMEDEN yapacağım her yorum için sadece sizin verdiğiniz bilgileri değerlendirerek sebep/sonuç anlattığımı bilin istedim.
   Çünkü bu olaydan dolayı kendimi gerçekten çok kötü hissediyorum…

   Komedonlar için gözenek içerisinde yağın katılaşıp kalmasını zamanla çözecek BHA’lar vardır. Bunları cildi temizledikten sonra sürüyorsunuz, sonra nemlendiricinizi uyguluyorsunuz.
   Kreminizin içerisinde komedona sebep olabilecek petrol türevleri olmamalı.
   Bu yazımın sonunda akneye ve/veya komedona sebep olabilecek maddelerin listesini bulabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/eriskinlerde-akne-sorunu-neden-oluyor/

   Temizleyicinizin içinde kimyasal kazıyıcı olmadıktan sonra sorun olmaz.
   Peeling powder de iyi bir uygulama. Doğru yapıyorsunuz.
   Ancak nemsizlik sorununu hyalüronik asit içeren serumlar kullanarak derine nem kilitleyerek çözersiniz.
   http://aysenuryazici.com/hiyaluronik-asit-cilt-bakiminin-jokeridir/

   Hyalüronik asit içeren birçok serum var. Yazıdan detay bakabilir, neden aralarında bu kadar fiyat farkı olduğunu görebilirsiniz.
   Pütürlü komdedonlu yapıyı AHA/BHA’ kullanarak da hafifletebilirsiniz.
   Ancak bu tip asitlerde gündüzleri güneş koruması da kullanmak “şart”tır. Unutmayınız.
   Bir diğer alternatif dermaroller kullanmanızdır.
   0.25 mm’lik bir az iğneli dermaroller alıp, cildi temizledikten sonra hyalüronik asiti yüze sürüp bununla yedirebilirsiniz.
   0.25 her gün kullanılabilir bir milimetredir.
   Detay buradan bakabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/dermaroller-kullanmak-isteyenlere-rehber/

   Missha’nın siyah kil maskesi (Missha Black Ghassoul)karma ve yağlıya dönük ciltlerde fazla yağı emmek ve siyah noktaları temizlemek için iyi bir maske. Kurutur sizin cildinizi ve kuruluktan dolayı kaşınabilirsiniz de… Ben de kullanmıştım 3 sene önce (kullandığım cilt bakım ürünleri sayfasında tarih ve kaydı olmalı) kuruya yakın karma cildimi oldukça kuruttu. Ve kavanoz bittikten sonra bir daha almadım.Ama yağlı bol gözenekli ve parlayan ciltler için çok iyi bir maskedir.
   Sizin organik içerikli ve SU YÜKLEYEN krem veya kağıt maskeler seçmeniz daha doğru olacaktır.
   Rossmann’larda Rival De Loop su bazlı serumlar (Hydro) ve maskeler var. Fiyatları ve içerikleri de uygun. Bir göz atsanız?
   * http://www.rossmann.com.tr/Urunlerimiz/hydro-nemlendirici-jel/3341
   * http://www.rossmann.com.tr/Urunlerimiz/hydro-tek-kullanimlik-bez-maske/3420
   * Aloe vera içerikli ve katkısız jelleri de gece nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.
   LR’ın Aloe Vera Moisturising Concentrated Gel ürününü de nemlendirici olarak , hyalüronik asit serumu üzerine kullanabilirsiniz.

   Size şöyle bir rutın yapabilirim:
   Garnier ile temizleyin, cosmed powder ile yüzey kabalığını alın.
   Cyrene BHA %2 uygulayın (BHA ların komedolitik etkileri vardır. Yağı gözenek içinde çözer)
   Sonta hyalüronik asit serum + Nemlendiricinizi sürün.
   Gündüzleri SPF korumayı ihmal etmeyin. Akşam da bunu ciltten iyice temizleyin ki daily powder’ler bu konuda iyidir.

   Sevgilerle

   • Ayşenur hanım cevabınız için çok teşekkür ederim. Dün yaşadığınız olay için çok üzüldüm. Siz burada hiçbir ücret talep etmeden severek işinizi yapıyor, elinizden geldiğince de her soruyu yanıtladığınızı görüyorum. Kimse bunda zorunlu değil. Sadece yazınızı yapıp geçedebilirsiniz. Kimse sizi “önerdiğiniz” ürünler için suçlayamaz. Siz verilen bilgilere göre ve kendi tecrübelerinize göre yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. Kozmetik sektörü öyle gelişti ki milyonlarca ürün, milyonlarca içerik, o içerikleri bizlere satmak isteyen ve güvenilir olmayan bir çok kişi var. Aynı zamanda bir çok farklı cilt var ve elbette ki siz de yanılabilirsiniz. Alan kişinin sizin de önerdiği ürünleri gözü kapalı bir şekilde değil araştırarak, gerekirse tester kullanarak satın alması gerekir. Bunun sorumlusu siz değilsiniz. Lütfen kendinizi üzmeyin. Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Kil maskesi benim de yüzümü çok kuruttu ve ertesi gün gündüz yanak bölgemde yanma hissediyorum. Dermarolleri ise kullanabilir miyim, sonunda cildimi mahveder miyim bilmiyorum. Ama yüzümde, derimin altındaki pütürcüklerden o kadar sıkıldım ki başlayabilirim. Tek korkum daha da kötü yapmamak. Rutininizi kendimce araştırıp uygulamaya çalışacağım. Umarım düzelir. Tüm önerileriniz için çok teşekkür ederim, işinizi bu kadar saygılı, titiz yaptığınız için de sizi tebrik ederim. İyi akşamlar. 🙂

 11. Ayşenur Hanım merhabalar. Gerçekten herkese ayrı ayrı ayrıntılı yorumlar yazmışsınız, size öncelikle bunun için teşekkür etmek ve şaşkınlığım ile birlikte hayranlığımı da ayrıca dile getirmek isterim.
  34 yaşındayım ve Ankara’da yaşıyorum. 26-27 yaşımdan beri cildime bakmaya çalışıyorum. Benim cildim T bölgesi nemli, diğer yerler kurumaya eğilimli bir cilt tipinde. Genel olarak yüzümde bir renk eşitsizliği durumu var, yani hafif lekeler ve küçük sivilce izlerinden dolayı aydınlık bir cilde sahibim diyemiyorum. Gözeneklerin büyümeye eğilimli olduğunu düşünüyorum, çünkü dudak üstünde, burnumun üstünde, kaşlarımın ortasında gözeneklerin büyüklüğünü yakından bakınca görebiliyorum. Yanaklarımda elmacık kemiklerimin hemen altında dışardan görünmeyen elle dokunulduğunda hissedilen içi dolu gözenekler var.
  Gözaltında, yanakların üstündeki bölgede çiller mevcut, yazın daha belirgin olmakta. Yaz- kış Avene 50 spf güneş koruyuculu yüz kremi kullanıyorum. Sprey şeklinde güneş koyucular için ne dersiniz?
  Dudak üstü bölgemde; tüyler için iple müdahale edildiğinde çok canım yanıyordu, sir ağda ile çok çekiştiriyorlar diye rahatsız olmuştum, lazer epilasyon yaptırmayı seçtim. Ondan sonra da maalesef lekelenme oluştu (tüylerden de tam kurtulamadım ne yazık ki). İnsanlar lekenin belli olmadığını söylüyorlar, fakat yazın ne kadar korusam da renk değişikliği oluyor, ben fark ediyorum.
  Dudak kenarlarımda belki mimikten (çok güldüğümden olabilir ) belki genetikten elastikiyet kaybı var.
  Çene bölgemde komedon oluşumları sürekli oluyor, yani hiç olmazsa 1-2 tane muhakkak oluyor ve bazen çok ağrılı olabiliyor. Üniversite son sınıfta başı olmayan sivilceden top sakal gibi bir görünüm olunca doktora gitmiştim, Roaccutane tedavisi görmüştüm. Komedon ile ilgili yazınızı okudum, hormon, polikistik over vs testi için doktora gideceğim. Bunun dışında temizlik, maske, haftalık rutin bakım konularında hangi ürünleri önerirsiniz?
  Bugüne kadar cilt bakımı için Nuxe, Avene, CumLaude gibi markalar kullanmıştım. Bu sene arkadaşlarımın tavsiyesiyle ilk defa Estee Lauder Advanced Night Repair Serum, Estee Lauder Advanced Night Repair Eye Concentrate, Estee Lauder Revitalizing Supreme Plus Nemlendirici Krem aldım. İçeriğine bakmadan aldım maalesef, içeriği temiz mi değil mi diye de kaygılıyım, o nedenle hala bakamıyorum 🙁
  Eklemek istediğim bir şey daha var. Buğday tenli olduğumu yazmayı unutmuşum. Çok sık makyaj yapan birisi değilim fakat pudra ve allık kullanmayı çok seviyorum. Şu an Jane Iredale pudra kullanıyorum, çok az SPF korumalı. Allık ise Estee Lauder Bronze Goddess. Bunlar iyi midir yoksa alternatif olarak temiz içerikli ne önerirsiniz? Bir de tabii 2. maddeme ek olarak; 30 yaşı geçkin olduğum için kırışıklık onarıcı ürün ne önerirsiniz? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1- Temizleme: Ben Sensibio H2O kullanıyorum. Fakat yıkayarak temizliği de çok seviyorum, yalnız böyle yıkama ürünleriyle temizleme yaptığımda genelde çok ciddi gerilme oluyor. Bu hissi hiç sevmiyorum. Hemen kaşınmaya başlıyor.
  Hem temizleme için hem de komedon oluşumu için Cyrene markası dışında peeling ve/veya temizlik ürünü tavsiyesi rica edeceğim. Temizleme için köpük mü, jel mi tercih etmeliyim?
  LR markasının temizleme cihazı var (gerçi fiyatı yüksek şu an için), onun normal ve hassas grubu var, almayı düşünsem hassas başlık mı almak gerekir ?
  2- Günlük rutin bakım için bu cilt tipinde nasıl bir yol izlemem gerekir?
  3- Haftalık bakım: Ben bu konuda ne yapacağımı bilmez durumdayım. O kadar çok bilgi ve ürün var ki, kafam allak bullak oldu. Nem maskesi mi, kil maskesi mi, hyaluronik asitli bir maske mi, bunun sistematik rutini nedir, benim gibi ciltler için haftalık bakım nasıl olmalıdır?
  4- Leke tedavisi: Bu konuda hem ürün tavsiyesi, hem de özel bir merkezde nasıl bir tedavi yaptırabilirim? Karbon peeling, dermaroller gibi bir sürü uygulama var, ya da dermaroller kendim alıp evde uygulamamı tavsiye eder misiniz?
  5- Vichy LiftActiv grubu, sizce benim cildim için, bunun ürünleri uygun olur mu?
  6- Elastikiyet kaybı için ne tavsiye edersiniz?
  Elimde olan ürünler: Bioderma H2O Sensibio temizleme suyu, Estee Lauder serisi (Estee Lauder Advanced Night Repair Serum, Estee Lauder Advanced Night Repair Eye Concentrate, Estee Lauder Revitalizing Supreme Plus Nemlendirici Krem), LR Aloe Vera Sprey, LR Aloe Vera Concentrate, LR Aloe Vera Propolis, CumLaude Göz çevresi, Avene 50 spf güneş koruyucu yüz kremi, LR 30 spf güneş koruyucu yüz kremi, Cyrene Nem Maskesi (kokusunu hiç sevmediğim için yapamıyorum),

  • Merhaba Emel Hanım,
   Cildiniz kuru ve nemsiz bir cilt. T bölgesi yüzün en kalın derisi olduğu için burada daha çok yağ salgı bezi olduğundan size “nemli” geliyor. Yani burun ve çene; cilt tipini belirlemede kriter değil.
   Bahsettiğiniz sorunların her biri cilt bakım rutininde daha sıkı bir takiple halledilecek sorunlar.
   Elastikiyet kaybı zaten yaşla beraber kolajen seviyesi düştüğünde ve üretim kalitesi azaldığında başlayan bir sorun.
   Sıkılaştırıcı içeriklerle takviye gerekir.
   Bu yazımda detay bulabilirsiniz:
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Estee serisi aslında size gayet uygun bir seri. Onları kullanmaya devam edebilirsiniz. Tripeptidler, cola acuminata extract, sodium hyaluronate ve E vitamini gibi yapılandırıcı içerikleri olan kozmetikler.(Kremlerinin bazılarında hala paraben kullanmaya devam etmesini sevmesem de iyi konsantreleri var) Hem sarkmaya hem kırışıklara karşı Estee destek sağlayacaktır.Kullanıp bitirin bence. Kremler uzun ve düsenli kullanımlarla deride iyileşme sağlayabiliyor 
   Bioderma H20 ile temizlemek ne doğrusu. Ama illaki su hissetmek isterim diyorsanız SLS içermeyen yüz yıkama jellerinin hepsini kullanabilirsiniz. Germez, kurutmaz.
   Ama ardından alkolsüz bir tonikle -cilt pH’ını da ayarlamak için- silmelisiniz.
   Ki ben sizin gibi kuru ciltlere termal su öneriyorum tonik olarak. 5-10 sn fısfıs ile mükemmel bir serum yüzeyi hazırlar.
   LR Aloe spreyinizi de kullanabilirsiniz tonik gibi.
   Bilgi yazısı:
   http://aysenuryazici.com/termal-su-spreyi-nedir-ne-ise-yarar-icinde-ne-var/

   Kaşınma, kuru ciltlerin sert deterjan kimyasal köpürtücülere verdiği bir tepkidir.
   Eğer SLS içermeyen bir jelle mesela Logona Organik Aloe Vera Özlü Yıkama Jeli gibi veya Eco Organic’in yüz yıkama jeli gibi…Jel veya köpük fark etmez. Önemli olan içerikte kazıyıcı kimyasal olmaması. Mesela ben Anne Nature temizleme köpüğüne aşık olmuştum. Hayatımda kullandığım en güzel temizleme kozmetiğiydi..
   Jeli köpürtürken konjac sünger kullanın ki mini bir peeling de yapsın hem üstte hissettiğiniz o içi dolu gözenekler ve yorgun görüntü de zamanla düzelir.
   Bunun sebebi haftalık bakım dediğimiz peeling+maskeyi yapmamanız 🙂
   Bu yazıdan detay bakabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/yuz-peelingi-nedir-ne-ise-yarar/
   Benim on üzerinden 10 verdiğim iki peeling var
   1- strivectin instant retexturizing scrub ve 2- Zorah’ın amber tozu ile yapılmış peelingi: Xfoliambre
   Peelingin ardından haftada 1 gün elastikiyeti destekleyen, bir gün nem kilitleyen bir maske uygulayın.
   Timeless Truth’un Multipeptid Canlandırıcı Biyoselüloz Maske + Ölmez Otu (Immortelle) Bitkisel Özlü Biyoselüloz Maske
   Haftalık bakımı haftada 2 gün yaparak kısa sürede cilt yapısının nasıl iyileştiğini 1 ayın sonunda gözlemleyebilirsiniz.

   Vichy’yi sormuşsunuz. Vichy”den kullanabileceğiniz onarıcı ve size uygun ürünler:
   Liftactive serisinin gece kremi ile gündüzleri “MINÉRAL 89 HYALURONIC ACID FACE MOISTURIZER”i , göz: LiftActiv Retinol HA Eyes
   Kremlerin altına mutlaka serum uygulayın: LIFTACTIV SERUM 10 SUPREME çok iyi nem kilitler ancak sizin ton farkınız da olduğundan bence serum olarak “LIFTACTIV VITAMIN C SERUM 15% PURE VITAMIN C SERUM + HYALURONIC ACID ” tercih edin.

   Leke tedavisi hakkında uzun uzun yazmayayım lütfen videodan bilgi bakar mısınız ?
   https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
   Leke tedavisi dermaroller ile siz de evde yapabilirsiniz. Dermapolin sitesi bu konuda profesyonellerin olduğu ve leke serumları ile beraber uygulayacağınız ampulü size anlatan danışmanların bulunduğu iyi bir yerdir. Göz atabilirsiniz.
   http://dermapolin.com/ampuller/23-mf-leke-giderici-ampul.html
   Tüm detayları yazımda bulabilirsiniz:
   http://aysenuryazici.com/dermaroller-kullanmak-isteyenlere-rehber/
   Ama evde dermaroller yaparken seanslarda leke ampulü kullansanız bile, günlük cilt bakım rutininizde de leke serumunu kullanmaya devam etmeniz ve SPF korumayı 1 gün bile ihmal etmemeniz gerekir.
   Çünkü UV ışığı lekeyi hortlatır 🙁 Elinizdeki güneş koruyucuları kullanabilirsiniz.
   Enstitüde ise Hydra Facial leke için olan 4 seanslık bakımdan fayda görürsünüz. Ama ev bakımına da devam etmeli.

   LR firmasının LR Zeitgard temizlemesini alacaksanız evet, hassas cilt için olanını tercih edin.

   Esthederm’in elastikiyet serisini alternatif tavsiye olarak ekleyeyim. Seçenek olarak…

   Temizlenip toniklenmiş cilde:
   1-Önce serum: LIFT & REPAIR ABSOLUTE TIGHTENING SERUM
   2- Lekeli yerlere sabah akşam lokal olarak uygulanan ESTHE-WHITE TARGETED DARK SPOTS CONCENTRATE (bilyeli başlıklıdır)
   Onarıcı: LIFT & REPAIR ABSOLUTE SMOOTHING CREAM (sabah & Akşam)
   Üzerine ya SPF’li pudranızı yahut güneş koruyucuyu sürün.
   Haftalık bakım için: OSMOCLEAN GENTLE DEEP PORE CLEANSER + INTENSIVE HYALURONIC® MASK

   • Ayşenur Hanım çok çok teşekkür ediyorum detaylı cevaplarınız için. Estee konusunda da içim rahatladı. Yalnız bir konuya çok şaşırdım, yıllardır cildim için ürün seçerken “normal/karma cilt” tipine göre ürün alıyorum. Bir keresinde kuru cilt için su bazlı nemlendirici almıştım, yüzümde ağırlık – yağlanma gibi bir durum hissetmiştim, rahatsız etmişti. Ben aslında Kuru cilt tipi için mi ürün almalıyım?
    Timeless Truth’un Multipeptid Canlandırıcı Biyoselüloz Maske sadece göz maskesi olarak var sitelerde; Timeless Truth Ölmez Otu (Immortelle) Bitkisel Özlü Biyoselüloz Maskesini bulamadım : ( Biyoselüloz olarak bir kaç seri var, ölmez otu içerikli olanı bulamadım.
    Esthederm serisinin ürünlerini tek tek inceledim, hepsi harika ürünler. Özellikle INTENSIVE HYALURONIC® MASK ürününe bayıldım. Yine belki tek tek almaya çalışacağım fakat her biri 250-300 TL bandında olduğu için bunlara muadil olabilecek, daha uygun fiyatlı ürünler var mıdır ?

 12. Çok faydalı bir yazı. Teşekkürler ? Yalnız la roche posay derm AHA serumunu bulamadım. Sanırım artık üretilmiyor 🙁

  • Elif Hanım, La Roche Posay 2017’de bu serumun üretimini sonlandırmış ve glikolik asit (AHA)ve LHA asitli başka bir serum çıkarmıştır. Effaclar Serum Pore Refining Anti aging serum adıyla bulabilirsiniz. Bu serumu temizlikten sonra sadece geceleri uygulayınız. Asit içerikli tüm ürünlerin kullanımında biliyorsunuz gündüzleri SPF koruma şarttır. sevgilerle

 13. Merhaba aysenur hanım. Bu glikolik asiti banyodan önce mi kullanmak gerekir sonra mı? Ve gunes kremleri makyaj ustune yenilenebilir mi ? Ben retinollü ürünlerin isimlerini söylemenizide isterim. Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.