Home / Cilt Bakımı / Atopik Ciltlerin Bakımı Nasıldır?

Atopik Ciltlerin Bakımı Nasıldır?

Atopik cilt neye denilir?
Parşömen kâğıdı gibi hışır hışır, kuru, sızlayan, su değmesinden bile rahatsız olan, gerilip pullanan, kızarıp kaşınan cilt artık atopik cilttir.
Dış etkenlere karşı korunmadığından tahammül sınırı bitmiş deri demektir.
Kuru ciltlerin doğal koruyucu tabakası zaten çok zayıf olduğundan kuruluk vardır. Korunmasız olduğundan dış etkenlere daha duyarlıdır ve alerjenler ortaya çıktığında, derinin alt tabakasına geçip bağışıklık sistemini harekete geçirir. Verdiği tüm reaksiyonlar bunun sonucudur.
Bazılarımızın genetik olarak daha narin daha hassas cildi vardır. Bazı alerjen maddelere daha duyarlı cildimizin olmasını genetik olarak taşıdıklarımıza da bağlayabiliriz. Cildiniz atopik ise kuruluğuna karşı önlem almaz, bakımını “doğru” yapmazsanız egzama dermatit gibi sorunlar gelişebilir.
Nasıl önlem alacaksınız?
Yaşam şeklinizi kimyasalsız kurun! Kimyasallarla, alerjenlerle temasınızı kısıtlarsanız, sorunun şiddetini artırarak ilerlemesine, atopik dermatit oluşmasına engel olabilirsiniz. Bakımı sürekli yapılan, yumuşatıcı ve nemlendirici kremlerle korunan, güneşten sakınılan bu narin ciltler atopik duruma gelmeden sağlıklı kalabilirler. Ama ihmal edilirse sorun büyür. Alerjik, kaşıntılı, sulanan yaraların olduğu kuruluklarda kozmetiklerle çare aramak yerine mutlaka deri uzmanı doktora görünmelisiniz. Koktokoid içerikli kremlerle sağaltma yapmak gerekebilir.Kortizon tedavisi sürekli yapılamaz. Deri incelir. Bu nedenle düzenli bakımı tercih etmeniz daha doğrudur.
Kuruluğu iyice tetikleyen faktörler neler?
• Tiroidin az çalışması da kuruluğu tetikleyen faktör olabilir. Halsizlik ve ciltte sararma da varsa kan değerlerinizi kontrol ettirin. Mutlaka dermatologa görünün.
• Menopoz döneminde östrojen eksikliği sebebiyle genel olarak ciltte incelme ve kuruluk başlar. Yumuşatıcı kremler ve nem kilitleyen ürünlerle disiplinli bakım yapın
• Kuruluk ve kaşınma, pullanma aniden başladıysa sebebi ameliyatta alınan narkoz, dengesiz ve uzun süreli bir diyet, çamaşır yıkarken kullandığınız sert kimyasallı deterjanınız bile olabilir
Asla yapmamanız gerekenler neler?
• Sabunla temizlenmek. Sert kimyasallar (sodium laureth sulfate) içermeyen jel temizleyiciler , misel su veya süt/alkolsüz tonikle cildi temizleyin.
• Nemlendiricisiz güne başlamak!
• Sentetik iplikli kumaşlardan veya yünlü giysiler giymek. (Pamukludan şaşmayın.)
• Hava kirliliği veya yüksek ısısı olan odalarda bulunmak
• Güneş korumasız dolaşmak! Yaz aylarında yüksek koruma, diğer aylarda 20 SPF civarı koruma yeterli olacaktır.
• Bakım ürünleri seçerken “atopik” cilt için üretilmiş serilerden veya kızaran ciltler için üretilmiş ürünlerden seçilmeli
• Banyo ve duş ılık suyla yapılmalı,sıcak su kullanmayın. Kazıyıcı kimyasal içermeyen yumuşak temizleme jelleriyle yıkanılmalı. Sert lifli süngerler asla kullanılmamalı.
Banyo sonrası hemen nemlendirici uygulanmalı. Cilt çıplak bırakılmamalı.
• Yıkanma sonrasında organik içerikli vücut yağları kullanılması deriyi sakinleştirir.

Not: Sık abdest alıyor ve musluk suyu kullanıyorsanız kuruluğa karşı neler yapılabilir tıklayınız.

Önerilen ürünler: Cyrene Sensitive Yüz & Makyaj Temizleme Misel Suyu, Cyrene Argan Milk Serum, Cyrene Hydrating Detox Moisturiser Dry Skin, Topicrem Hassas Ciltler için Yüz ve Göz Temizleme Suyu, Topicrem Ultra Moisturizing FaceBody Cream Nemlendirici Güneş Kremi SPF50+,Topicrem Ad Emollient Balm, Topicrem Sos Extreme Conditions Balm,BİODERMA ATODERM PREVENTİVE NOURİSHİNG CREAM,DEXERYL CREAM 500 GR KURU CİLTLER İÇİN YUMUŞATICI KREM,Ceradolin Yağ Bazlı Nemlendirici Losyon 200 ml,ZORAH XIA 50 ML Yüz kremi,ISIS PHARMA SECALIA DS 40 ML AŞIRI KURU VE ATOPİK YÜZ KREMİ,Cumlaude Lab Topylaude A-Topic Balsam 100ml,Atopiclair Krem 100ml,Avene XeraCalm A.D Baume Relipidant 200mL,Coresatin Sea Buckthorn ( Nonsteroidal ) Dermatit Sarı 30 g

 

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

2 comments

  1. çikolatali süt

    Benim cildim de eskisi gibi pul pul dökülmese de çok kuru çoğu ürünü cildim kabul etmiyor, sürdükten sonra ürün yağlıysa yağ yüzümde kalıyor, cildim kabul etmiyor illa nem istiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cildinize Mucizevi Bir Dokunuş Royal CaviarSepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!