Home / Cilt Bakımı / Kızaran Ciltler & Roza hastalığı

Kızaran Ciltler & Roza hastalığı

Beyaz tenliler genetik olarak daha hassas ve ince cilde sahiptirler.
Buna bir de “bakımsızlığı” eklerseniz cilt çok çabuk hırpalanır, kızarır, kılcal damarları belirginleşir. Vaktinden evvel yaşlanmanın temeli böylece atılmış olur.
Bu tip ciltlerin bağışıklık sistemleri zayıflamıştır. (Mesela Roaccutane tedavisi sonrasında her şeye tepki veren bir ciltle baş başa kalabilirsiniz. Mesela güneş koruması olmadan geçirilmiş şiddetli bir yaz sonrası cildinizde kılcal damarlar belirginleşmiş olabilir.)
Velhasıl kelam: Cildiniz kızarıyor ise, dış etkenlerden birine “bana bunu yapma” diye bağırıyor demektir.

 • Cildiniz neden bağırıyor olabilir?
  ** Güneş ışınları olabilir. Sabahları SPF içeren bir kremle UV ışınlarından korunan. Yaz ve kış!
  ** Cildinize sürdüğünüz sert kimyasallı kozmetik içerikleri olabilir. Organik içerikli ürünler kullanınız.
  ** Cildinizi sabunla temizliyorsunuzdur, deri pH’ına uygun değildir deriyi kazır kurutur. SLS içermeyen kozmetiklerle temizliği yapınız. En iyisi misel sularla deriyi temizlemektir.
  ** Kızaran ciltlerin sakinleşmeye ihtiyacı vardır. Yatıştırıcı içerikleri olan “kızaran ciltler için üretilmiş” kozmetikler kullanın.
  ** Makyaj yapıyorsanız kimyasallarla derinin zorlanmasını engelleyen, içerikleri rahatsızlık yaratmayacak, mineral veya organik makyaj malzemesi kullanın.
  ** Ailenizde kızaran cilt sorunu varsa roza hastalığı olabilir. Bununla ilgili dermatoloğa danışın.

Roza – Rosacea – Gül hastalığı -Rozase
Hemen endişelenmeyin, toplumda her 10 kişiden birinde görülen bir sorun bu. Roza hastalığını seboreik dermatit veya temas egzaması ile karıştırıyor olabilirsiniz. Lütfen dermatoloğa gitmeden kendi kendinize teşhis (!) koyup paniklemeyin. Eş arkadaş tavsiyesi ile bulduğunuzu yüzünüze sürmeyin!
Roza’da, yanaklarda başlayan kızarıklık, zamanla burun bölgesine yayılır. Sonrasında kabarık bölgeler oluşmaya başlar. İleri aşamalarında deri kalınlaşır ve engebeli kırmızı bir hal alır. Damarlar belirginleşir. Bölge şişebilir. Deride ısı hissedilebilir, yüze uygulanan kremler yanma yapabilir. Daha ileri aşamalarda yangı başlar, içi iltihaplı kabarcıklar oluşur. Göz bölgesinde de yanmalar, kaşıntı, kuruluk, batma hissedilir. (Göz tutulumu)
Erkeklerin tıraş bıçağını bırakıp, makine ile tıraş olmaları ve tıraş sonrası losyon sürmemeleri sadece doktorun önerdiği kremi uygulamaları gerekir.

Başlangıç aşamasında tedaviye başlarsanız sorun ilerlemeden kontrol altına alınır. Bunun için yukarıda “kızaran ciltler için bahsedilen tüm bakım aşamalarına” dikkatlice aksatmadan uymalısınız.
Rozanın sebebi bilinmiyor. Bazı durumlarda kendiliğinden geçebiliyor.
Güneşte korunmasız yaşayanlarda, hormonal düzen bozukluğu olanlarda, aşırı soğuk bölgelerde dışarıda çalışanlarda, çok agresif kozmetik malzemesi kullanıp doğru temizlik yapmayanlarda, ani şok ve stres yaşayanlarda daha sık rastlandığı tespit edilmiş. Her yaştan her coğrafyadan, her cinsten beyaz tenli insanların roza sorunu olabiliyor.
Cilt bakımına gidiyorsanız ve rozanız varsa yüzünüze buhar verilmemeli. Siz de sıcak banyolar almaktan, sauna, hamam, plaj gibi yüksek ısılı yerlerde bulunmaktan, alkollü içecek (enerji içecekleri dahil) tüketmekten ve alkollü şeyleri sürmekten kaçınmanız lazım. Alevlenmelerin olduğu, atakların başladığı dönemlerdeyken kontrol altına alırsanız ilerleme frenlenir. Ama elbette yediğinize içtiğinize, sürdüğünüze ve en önemlisi ruhunuzun neleri sıkıntı yaptığına dikkat edip sağlıksız gıda ve etkenlerden uzak kalmayı becermeniz gerek. İnternette kısa bir tur atarak roza hastalığı olanların uzak durmaları gereken gıdalara uzman birinin sitesinden ulaşabilirsiniz.
Aşırı kimyasal soyma yaptıran ve uzun süre kortizonlu ilaç kullanan kişilerde de rozaya rastlanıyor. Bu nedenle lütfen leke veya sivilce sorunuyla baş etmek için sert çözümlerle cildi hırpalamayın. Disiplinli bakımla ağır ve emin adımlarla derinin sağlığını korumaya çalışın.
Kızaran ciltler ve kuproz için üretilen kozmetiklerden seçimlerinizi yapınız. Lazer ile tedavisi mümkün. Dermatologunuza danışınız.

????????????????????????????????????????????????????????????

İlgili ürünler: Synchroline Rosacure İntensive Cream, Rosacure Intensive Cream Spf 30 – Synchroline, Solante Tele-Rubor Spf 50+,Avene Diroseal anti-redness, ISIS PHARMA Ruboril, REN Evercalm Anti-Redness Serum,Topicrem intolerant skin Light Shooting Cream, Eucerin Hypersensitive Anti Redness Soothing Care

About Aysenur

Check Also

Hangi Cilde Hani Kil maskesi Seçilmeli? Saçlı deri için Hangi kil uygun?

Kil maskesi seçerken nasıl seçeceği konusunda kararsız ve biraz daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler …

245 comments

 1. merhaba ben 60 yaşındayım daha yeni cildime roza teşhisi konuldu ve sadece roza jel krem verdi..aslında bende yıllardır bu cilt sorunu vardı gözlerimde ergenlik döneminden beri kızarıklık ve kepeklenme olurdu.son 15 yıldırda göz kuruluğu nedeniyle gözyaşı damlası kullanıyorum kızarıklık kuruluk yanma ve görmede bulanıklık sorunlarını yaşıyorum zaman zaman.cildimdede son 10 yılıdr bazen burnumda ve yüzde aşrı kaşıntı oluyor. burundeliği kenarlarında çenede kızarıklık ve iltihaplı küçük sivilceler oluyor arasıra.en son 1 hafta önce elmacık kemiğim üzerinede kızarıklık oldu çizgi şeklinde.şidide yanak larda küçük kırmızı kabarcıklar var çok belirgin değil.bu yaşta çıkmış olamaz herhalde roza daha önce yaşadığım belirtilere teşhis koymayan başvurduğum doktorların hatası..özellikle göz kızarıklığı kuruluk kepeklenme görmede bazen bulanıklık sıkıntı yaşamama karşın kullandığım ilaçlardan teramisin merhem dışındakiler sorunu çözmedi..benim yaşımdaki bir bayan için ne önerirsiniz.bilgi almak istiyorum.saygılar.

  • Şenay Hanım,
   Sizin anlattıklarınız ilerlemiş bir rozanın belirtileri. Kozmetik değil dr ve ilaçla yol almalısınız.Kozmetikler yangıyı yağlanma ve kızarıklığı tetiklemeden temizlenmesi nemlenmesi ve güneşten korunması gibi bakım aşamalarını size tamamlar.
   Ama tedavi dermatolog iledir.
   Doktor kontrolünde ilaçlarla ilerlememesini sağlayabilirsiniz.
   Lazerle hafifletildiğini biliyorum ama derinin hassasiyetine ve durumuna göre doktorun seçeceği bir seçenek bu.
   1-Temizlemeyi salisilik asit içeren ama SLS içermeyen kozmetiklerle yapmalısınız.
   2- Ardından BHA %1 eksfolyan sürersiniz.
   3- Nemlendiricinizi su bazlı ve kimyasallardan uzak , rozalı ciltler için üretilmiş olanlardan seçmelisiniz.
   4- Mutlaka güneş koruması kullanın gündüzleri.
   Bunun yanında sıcak suyla yıkanmayın. Şampuanınızı yüzünüze akıtarak durulamayın. Klima sobalı yerler sıcak soğuk geçişlerine dikkat etmelisiniz, güneşlenmekten kaçınmalısınız, hamam sauna yok…
   Ergenlikten beri kızarıklık kepeklenme vardı diyorsunuz 🙁 Ne ile yıkadınız? nasıl nemlendirdiniz? Yazın güneşten korundunuz mu? Hayır ise cevaplarınız, sorunu rozaya kadar getiren sizin tutumunuz olmalı…
   Neyse şu an bu değil önemli olan.
   Doğru bakım.
   Bakın bu ürünler doğru ürünler. Cyrene roza serisi
   https://cyrene.com.tr/collections/rosacea

   SABAHLARI
   temizleme jeliyle yıkayın.
   BHA %1 sürün.
   Üzerine probiyotik nemlendiricinizi uygulayın.
   En son güneş korumasını.
   AKŞAMLARI
   Temizleyin.
   Toz peeling uygulayıp durulayın.
   Sonra retinol serumu sürün.
   En son nemlendiricinizi
   Banyo sonrası her zaman nemlendiricinizi sürün.

   Prof. Dr. Yalçın Tüzün roza konusunda size doğru tedaviyi gösterecektir.
   sEVGİLERLE

 2. Merhabalar, 1 yıldır Roza tedavisi görüyorum. Son 6 aydır demodex var olduğu test ile belirlendi. Metrin kullandım demodex testinde negatif oldu. Şuan yüzümde sadece sivilcelenmeler var ama bu sivilceler cilt renginden biraz daha koyu ve küçük küçük bir sürü var. Güneş kremi olarak solante tele rubor renkli kullanıyorum. Onun dışında haftada bir at kestanesi yağı sürüyorum. Roza ve imex kremlerini kullanıyorum. Göz çevreme de la Roche posay hydraphase insense riche kullanıyorum hassas olduğu için pullanmalar var . Yüzümdeki bu küçük sivilceler için ne önerirsiniz?

  • Aleyna Hanım Merhaba,
   Demodex olduğunda işimiz sadece dermatologun verdikleriyle sürdürülmeli diye düşünenlerdenim. Çünkü kozmetikten çok ilaçla tedavi edilebilen bir sorun bu parazitler.
   Artık kurtulduğunuza göre roza için doktorun önerdiği imex ve roza’yı kullanmaya devam ediyorsunuz.
   Temizlemede ne kullanıyorsunuz? Salisilik asitli bir jel ile temizleyin. Ardından BHA içeren bir tonikle silin.
   https://cyrene.com.tr/collections/tonik/products/advanced-oil-control-bha-facial-toner

   Sonra Roza nemlendiricinizi sürün. İMEX’i akşamları temizlenmiş cilde uyguluyorsunuz anladığım kadarıyla.Bu, bakterileri gidermek için bir tür antibiyotik. İlaç yani. Benim alanımın dışında.

   Kozmetik tavsiyesi olarak size temizleme, nemlendirme ve maske olarak tavsiye verebilirim
   Mesela sülfür bu konuda çok işinize yarar Dermaplus Md Zinc Sulfur Mask’ı haftada 2 kez geceleri temizlenmiş cilde uygulayabilirsiniz. 10 Dak bekletip duruluyorsunuz. Ardından nemlendiricinizi veya doktorun tavsiye ettiği kremi kullanabiliyorsunuz. Bir başka maske DDF Sulfur Therapeutic Mask … Ama daha fiyatlı.
   Atkestanesi yağı saf kullanılmaz! Jojoba veya Susam yağıyla seyreltmeniz lazım. 10ml susam yağında 2-3 damla kestane yağı katabilirsiniz.
   10 ml bir yemek kaşığı miktarına denk gelir…
   Haftada 1 kullanmak size büyük fayda getirmez. Bence imex’iniz bittiğinde her akşam bunu uygulayabilirsiniz.
   veya roza için en çok tavsiye ettiğim bu kremi sabah akşam kullanabilirsiniz. => https://cyrene.com.tr/products/probiyotik-nemlendirici pullanma ve kızarıklığı da dengeler.

   Cyrene firmasından size uygun bu ürünleri kullanabilirsiniz. Kabarıklıklar yatışır.
   Temizleme https://cyrene.com.tr/collections/rosacea/products/aha-bha-exfoliating-gentle-cleansing-gel
   eksfolyan (kızarıklığı ve hassasiyeti gideren) https://cyrene.com.tr/collections/rosacea/products/redness-relief-1-bha-exfoliant (durulanmaz).

   Bu yazıdan detay bakınız https://cyrene.com.tr/blogs/cilt-bakim-onerileri/aha-ve-bha-eksfolyanlar-nasil-kullanilmalidir
   BHA’lar size en uygun kozmetiklerdir.

   sevgiler

 3. Merhaba ayşenur hanım 5 yıl önce bana kontakt dermatit + roza teşhisi kondu. Doktorum la roche posay’in toleriana serisi yüz yıkama jeli+nemlendiricisini verdi ve kortizonlu bir krem tabiki.sonra baska bir doktora daha gittim ve ona la roche’un kreminin yeterli nemlendirme sağlamadığını söyledigim için doktorum babe’nin nemlendiricisini ve anti-redness kremini verdi.daha sonra ben bitkisel yağlarla çözüm denedim.hafifledi ama baska bir sebepten birakmak zorunda kaldim.benim yanaklarimda belirli yerlerde kızarıklık ve yangı oluyor ve sivilce çıkmış gibi oluyor ama içi irinli falan degil.şuan nemlendiricim bittigi icin bephantol sensidermle nemlendirip la roche toleriane yüz yıkama jeliyle yıkıyorum.güneş koruyucum da la roche kızarıklığa egilimli ciltler icin olani. Bur arada yaşım 29. Bana lütfen bir bakım rutini önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Fulya Hanım Merhaba,
   Rozanın kontrol altında tutulması lazım. Kışın ataklar oluyor böyle ve aniden sivilce gibi pütürlenmeler, yangı ve kızarıklık artıyor. Bunları yatıştıran sakinleştiren ve nem yükleyen temiz kozmetikler kullanmanız gerek.
   Couperose için üretilen en az kimyasalla çalışılmış kozmetiklerin dışına çıkmayın. Kontakt dermatit de var, hayatınızdan çamaşır suyunu, oda kokularını, bulaşık deterjanlarını, velhasıl kelam tüm kimyasalları atın…
   Bu videoda Dr Erçin Özüntürk ile sohbetle anlattım => https://www.youtube.com/watch?v=3r-vSfnqkpY
   Mesela La Roche-posay Toleriane Softening Foaming Gel içinde SLS (sodium Laureth Sulfate) var!
   Tahriş eder, kazır kurutur bir sentetik köpük.
   İçerik: Aqua / Water, Glycerin, Disodium Cocoamphodiacetate, Peg-120 Methyl Glucose Dioleate, Poloxamer 184, Butylene Glycol, Coco-Betaine, Glycol Distearate, Sodium Chloride, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Glycolate, Peg-150 Pentaerythrityl Tetrastearate, Disodium Edta, Citric Acid.

   Bana sorarsanız bu seriden ürünler seçin derim
   https://cyrene.com.tr/collections/rosacea
   Temizleme jeliyle yıkayıp duruladıktan sonra Redness Relief 1% BHA Exfoliant sürün. Hemen emilir. Durulamayın. Sonra nemlendiricinizi uygulayın.
   https://cyrene.com.tr/collections/rosacea/products/probiyotik-nemlendirici
   Güneş koruması olarak https://cyrene.com.tr/collections/gunes/products/mineral-gunes-koruyucu-krem kullanabilirsiniz.

   Sevgiler

 4. Merhabalar Ayşenur hanım, ben 22 yaşındayım geçen sene roza teşisi konuldu, benim hiç bir sorunum yok tu cildim de ergenlik dönemimde bile sivilce çıkartamadım beyaz tenliyim, ama şuan yanaklarım da kızarıklık ve kabartilar var bazende ufak sivilceler oluşuyor, ben pek ürün kullanmıyorum çünkü tepki vereceyinden korkuyorum, sadece aven mineral fluid güneş kremi kullanıyorum, ama pharmaceris Rosa serisinin yıkama jelini almayı düşünüyorum siz önerirmisiniz ve avene anti roujeur nemlendirici kremini almayı düşünüyorum sizce de uygun mu. Ve aloe vera jeli hakkında ne düşünüyorsunuz

 5. ayşenur hanım rosa hastalığım gözlerimi etkiledi aşırı derece yanma oluyor ne yapabilirim

  • Mutlaka doktora görünün. Oftalmolog size damla ve belki yatıştırıcı hap verecektir.
   Geçmiş olsun 🙁

 6. Merhabalar ben yıllardır cilt sorunları yaşıyorum birçok teşhis kondu birçok ilaç kullandım hiç derman bulamadım en son perioral dermatit teşhisi kondu bugüne kadar güneş koruyucu olarak sebama med kullandım ama oda yüzümde dağılmıyor başka bir güneş kremi kullanmak istiyorum ama hangisi cildim için uygundur bilmiyorum lütfen yardımcı olun çok sıkıntıdayım yıllardır bıktım usandım

 7. Merhaba, öncelikle herkese geçmiş olsun. Bana da geçen çarşamba gül hastalığı tanısı kondu. Doktor sabah roza kremi akşamsa metrin vererek güneş koruyucu yaz kış kullanmamı önerdi. Daha sonrasında bu tanı konulunca kendi cildiyr doktoruma gittim sabah akşam temizlemem için lita tro verdi ve antibiyotik tedavisine başladı onlarıda 2 gündür kullanıyorım ancak roza krem sonrası çok batma oluyor siz kullandınız mı böyle bir etkisi var mı? Sağ yanağımda belirgin bir çizgi ve haricinde iki yanağımda hafif kızarıklar varlen şu an ikiside saha belirgin ve rahatsız ediyor önerileriniz nerlerdir bu tedaviler ile geçer mi kızarıklığım

  • Zeynep Hanım,
   Doktorun verdiklerinin üzerine benim yorum yapmam mesleklerine ayıp olur. Rosa , hemen 2 günde iyileşecek bir rahatsızlık değil. 3-4 aya kadar varan süreler devam ediliyor sonuç almak için.
   Cildin sabun içermeyen ve pH 5,5 olan bir jelle temizlenmesi , hatta organik misel su ile temizlenmesi ardından yatıştıran ve kızarmayı baskılayan bir ilaç sürmesi + güneş ışınlarından çok iyi korunması gerekir.
   İlaçlar tedavi içindir, doktorların inisiyatifindedir, biz kozmetologlar derinin bakımı temizliği ve sağlıklı yapısını koruması için tavsiyelerde bulunuyoruz.

   Lita TTO zaten pH 5.5 bir temizleme jeli ama içeriğinde sodium Laureth Sulfate var mı bilemiyorum ki? İnternette içerik bilgisi bulamadım.
   Kullandığınız kremin etken maddesine baktım Metronidazol. Batma, yanma, karıncalanma gibi etkiler görülürse doktora mutlaka bildirilmesi gerektiği uyarısı var prospektüsünde.
   https://pdf.ilacprospektusu.com/16424-roza-krem-30-g-kt.pdf
   İçerikteki maddelerden birine duyarlığınız olabilir…

   Sevgilerle.
   Geçmiş olsun.

 8. Merhaba Ayşenur hanım.önerdiğiniz ürünler için teşekkür ederim..Eksik bilgiler içinde lütfen kusuruma bakmayın.27 yaşındayım.daha önce akne tedavisi görmedim.yakın zamana kadar aromatik yağlardan oluşan ürünler kullandım.misel su Tonik ve probiyotikli krem kullanım.son zamanlar pütürlü görünüm oluştuğu için bıraktım şuna sadece güneş kremi ve bioderma ar krem kullanıyorum.yine de kuru hissediyor yüzümü.elimi dokunduğum da sanki kabuklaşmış gibi geliyor bekli kuruluktandır bilemiyorum.İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim. Cyrène ürünleri denemeyi düşünüyorum Öneriniz üzerine.

 9. Merhabalar Ayşenur hanım.bende uzun süredir Rozasea mevcut.t bölgesi yağlı ve gözenekli yanakları kuru.kızarıklık kaşıntı ve pütürlü görüntü mevcut.doğru ürünleri bulmakta zorlanıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kırışıklığı Önleyen Yastık Uyurken Kırışmayın Beauty PillowTanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz.

Başınızın ağırlığı ve ısısı ile boyun ve yüz şeklinizi alarak yüzün yastık üzerinden sıyrılmasını ve kırışık oluşmasını engelliyor. Özel kozmetik kumaşlı kılıfı ayrıca sitelerinde satılıyor. Ama kendi kılıfıyla bile kullandığınızda gece boyu cildiniz kat yeri oluşturmadan uyuyacaksınız. Bu da uykuda oluşması muhtemel derin kırışıklardan sizi koruyacak. Tanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz. İndirimden faydalanmak için link: https://beautypillow.com.tr/discount/aysenur?aff=3 Yahut direkt sayfaya tıklayıp https://beautypillow.com.tr/ ödeme sayfasına geldiğinizde indirim kodu yerine AYSENUR yazın.