Home / Cilt Bakımı / Evde Masaj Yağı Hazırlamak

Evde Masaj Yağı Hazırlamak

Masaj; kasları ve dolaşımı rahatlattığı kadar, bazı bölgesel sorunları da hafifletmeye yardımcı içeriklerle hazırlandığında stres, kas ağrısı, kramp, eklem ağrısı, uykusuzluk, ödem gibi sorunları da çözmeye yardım eder.

Doğal yağlarla hazırlanmış masaj yağlarından organik firmalarda bulabilirsiniz.

Ama illaki “ben kendi yağımı üreteceğim” diyen mutfak kozmetikçisi hanımlardansanız uymanız gereken kurallar var.

Masaj yağı bitkisel olan bir “taşıyıcı yağ” içinde konulan esansiyel yağdan (E.Y.) oluşur.  Oranı önemlidir.

Bu tip yağlarda ölçeklendirme genelde bir çorba kaşığı taşıyıcı yağa “6 damla esansiyel yağ” olarak yapılır.  Siz de evde kendi yağınızı hazırlamak isterseniz bu ölçüyü temel alınız.

1cc = 20 damla  veya  “bir çay kaşığı = 2cc” olarak ölçümlerinizi ayarlayınız.

Hangisi ne için?

 • Stres, uykusuzluk, menopoz: Bademyağı taşıyıcı yağına katılabilir E.Y. aktifler: Gül ağacı, lavanta, tatlı portakal, petit grain, turunç (kullandıktan sonra güneşe çıkılmaz)
 • Eklem ağrıları romatizma, artrit, artroz. Sarı kantaron, aynı safa bitkisel yağına katılabilir E.Y.aktifler: Papatya, mine çiçeği, keklik üzümü, tarhun otu, biberiye, ardıç, Alman papatyası
 • Burkulma, zorlamaya bağlı kas ve bağ ağrıları: Altın çiçeK yağına katılmak üzere seçebileceğiniz E.Y. aktifler: Biberiye, nane, keklik üzümü, lavanta, mine çiçeği.
 • Dolaşım bozukluğu şişlikler  varis, ödem: Bitkisel taşıyıcı yağ cadı fındığı, Altın çiçek yağı veya Tamanu yağı. İlave E.Y içerik: Fıstık sakızı, selvi (Göğüslerde mastosis veya hormonal sebepli fibrom varsa kullanılmaz)
 • Çatlaklar, ödem, selülit, incelme: Taşıyıcı bitkisel yağ olarak fındık yağı kullanılabilir. Su atmaya ve dokuda yağı parçalamaya yardımcı esansiyel yağ olarak: palmarosa, sardunya, Laden (ciste ladanifère), ardıç.
 • Solunum yolları sorunları, öksürük, bronşit: Tatlı badem yağına E.Y olarak ilave edebileceğiniz yağlar: Defne, okaliptüs, niaouli yağı, kâfur ağacı yağı, sarıçam.
 • Afrodizyak masaj yağı: Tatlı badem yağı veya hindistancevizi temel yağına E.Y olarak katabileceğiniz: ylang ylang, gül ağacı, zencefil, sandal ağacı.

Not: Epilepsi, pıhtılaşma sorunu, karaciğer sorunları, böbrek sorunları, tiroit, sürekli düşük yapmış ve kalp sorunları olan kişilerin ve hamilelerin aromaterapi uygulamalarından önce doktora danışmaları önerilir.

huile-ess

About Aysenur

Check Also

Tüy Dökücü Krem Nasıl Kullanılır? Nelere Dikkat Etmelisin?

Ağdadan canı çok yananlara, özellikle yazın kolay, acil, pratik acısız tüyleri yok etme şekli tüy …

3 comments

 1. merhaba,
  hashimoto tiroidi hastası hangi esansiyel yağları kullanmamalıdır.teşekkürler

  • Merhaba Sibel Hanım,
   Hormonal sisteme etki edebilmesi muhtemel yağlardan kaçınmalıdır.
   Adaçayı yağı, mersin ağacı, limon, sandal ağacı yağı, kekik yağı gibi yağlar hızlandırma veya yavaşlatma etkileri olabilir. Hangi tip tiroid varsa ona göre seçim yapabileceğinizi anlatan uzman sayfalarına bakabilirsiniz. Ayşe Tolga bu işin ustasıdır.
   http://tiroidvegluten.blogspot.com/2018/05/esansiyel-yaglar-esansiyel-yaglar-ucucu.html
   Ve kozmetik içeriklerinde paraben gibi,hormonal siteme etki eden bazı güneş filtreleri gibi katkı maddelerinden de kaçınmalı. Mineral filtreli güneş koruyucu kullanması iyi olur.

  • Merhaba Sibel Hanım,
   Hormonlara etki edebilen tüm esansiyel yağların doktora sorulmadan kullanılmaması gerekiyor.Hormon benzeri bileşenleri olan bitkilerden sakınmanız gerek. Adaçayı yağı, fesleğen yağı, sandalağacı yağı, mercanköşk yağı, kekik yağı, vanilya yağı,mersin ağacı yağı ve evening Primrose (çuha çiçeği yağı) şu an alıma gelenler. He türlü esansiyel yağ için doktora sormadan lütfen kullanmayın. sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!