Kozmetiği Buzdolabına Koymalı mı?

Bir kozmetik üretilirken ister organik olsun isten dermokozmetik, küflenmesini ve kokuşmasını önleyecek koruyucular ilave edilir. Bu koruyucu etken kimyasal maddeler, kozmetiğin uygun koşullarda saklanması durumunda, kozmetiğin üzerinde yer alan M harfli kavanoz simgesinin içerisindeki rakamın belirlediği AY boyunca sağlıklı kalır.

Bir kozmetik kapağı açıldığı an, havayla temas ettiğinde yaşamaya başlar. Açtıktan sonraki 12 ay, veya 36 ay içerisinde tüketilmesi gerekir. Yoksa içindeki koruyucunun süresi geçer ve bakteri üremiştir. Atmanız gerekir.
Bakterilerin üremesi için ilk gerekli koşul ısıdır! Koşul uygun olduğunda üremek için 24 saat yeterlidir. Kolonilerini oluştururlar. İkinci koşul kavanozdan parmağınızı daldırıp almak değil, bir pamuklu çubuk veya temiz spatulası ile almaktır. Böylece krem içine bakteri aktarmamış olacaksınız.
Yazın, buzdolabınızın sebze bölümünde kozmetiklerinizi saklarsanız hiçbir sorun olmayacaktır.
Sıcaklık uygun değilse bakteriler de yoktur! Elbette son kullanım tarihini belirleyen o, M harfli kavanozun içindeki rakamın süresi geçmemiş ise…
Bulunduğunuz coğrafyada hava sıcaklığı 24-25 derecenin üzerine çıktığında hemen kozmetikleri buzdolabının kahvaltılık veya sebzelik gözüne koyacağınız bir kapaklı plastik kutuda saklamaya başlayın.
Kullanırken serin serin iyi gelecektir…
Kullandıktan sonra tekrar buzdolabına koyun.
Kozmetiğin bozulduğunu nasıl anlarım?
Bizi uyaran işaretler vardır. Şüpheli bir koku ilk belirtidir. Bunun dışında kozmetiğin yapısının ikiye ayrılması yani yağın yüzeye toplanması, dokusunun pürtüklenmesi veya sararması renk değiştirmiş olması. Hemen çöpe atın!

Kozmetiklerde bakteri üremesini önleyen madde varsa neden bakteri ürüyor?

Mesela bir turp kökünden türetilen doğal koruyucu molekülleri kullanan markalar var. Bunlar kimyasal koruyucular kadar kuvvetli olmadığından konulan formülde kremin ürünü ömrünü kısa (3-6 ay) kılıyor.
Bu da ne demek biliyor musunuz? Eğer ürettiğiniz günde itibaren hızlı dağıtım yapar, tüm bayilere yollar, kısa sürede satarsanız ve satın alan kişi aksatmadan kullanırsa ancak ucu ucuna ömrü bitmeden ürün sağlıklı kalmış olur. Yetişemediniz mi? Tüm üretim çöpe!
O zaman başka koruyucular da gerek. Hem formülü bozmayacak, diğer etkenlerle uyumlu olacak, hem ciltle uyumlu ve emilimi zararsız olacak.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart