Home / Cilt Bakımı / Göz Etrafında Halkalanma Morluk

Göz Etrafında Halkalanma Morluk

Göz çevresindeki cilt yüzünüzdeki deriden 5-7 kat daha incedir!
Düzenli göz kremi veya serumu kullanmak, haftada iki kez elastikiyet ve nem arttıran göz maskeleri uygulamak morluğun derinleşmesini engeller. Ama hem onarıcı bir şeylerle durumu iyileştirirken hem de gözü hırpalamaya devam ederseniz olduğunuz yerde sayarsınız!
Önce morluğu hangi sebebin oluşturduğunu bilip, bu faktörü yok edeceksiniz, sonra onarıcı işleme başlayacaksınız.

Gözaltındaki koyuluk ve halkalanma genelde genetiktir. Ama bilgisayar başında çok uzun süre kalıyorsanız, kötü besleniyorsanız, güneş ışınlarından korunmuyorsanız, sabunla göz makyajını çıkararak göz çevresini tahriş ediyorsanız ve ağır diyetlerle bedeni hırpalıyorsanız metabolizmadaki her aksaklık morlukları da çoğaltır.

Göz boşluktadır ve kaslar onu yuvasında tutar. Bu kasları yordukça, dolaşım bozukluğu başlar. Cildin oksijenlenmesi eksilir, nem kaybı artar, göz çukura iner ve morluklar göze görünmeye başlar.
Sizi hasta gibi gösteren bu koyuluk ve çukur, kan dolaşımı ve lenfatik dolaşımda sorun başlamasıyla koyulaşır. Kılcal damarlardan doku içine kan sızar.

• Morluklar siyaha veya kırımızı-maviye çalan bir tondaysa daha çok yorgunluktan dolayı dolaşımla ilgili sorun vardır. Kan dolaşımını hareketlendiren içerikler, C- F vitamini içeren ürünler kullanılmalı. Antioksidan göz ürünleri idealdir. Bol nem ve oksijen gerekir.
Sarımtırak kahve renk söz konusuysa hiperpigmentasyon dolayısıyla koyuluk oluşmuştur. Koyu tenlilerde daha çok bu sorun görülür. Açıcı içerikler kullanılmalı. Deri rengindeki koyulaşmayı (hiperpigmentasyon) açmak için en az 3 ay, renk açıcı içerikli göz kremleri kullanılmalıdır. Ve güneşle temas UV filtreli gözlüklerle engellenmelidir.
• Kolay şişen göz yapınız varsa zengin içerikli “yoğun göz kremlerini” değil; “Fluide” (akışkan) yapılı kozmetikleri kullanın. Dolaşım artırıcı serumları(bilyeliler) kolay şişen gözlere daha uygun ürünlerdir.

Medikal Estetik çözümler
Estetik müdahale için yaşlanmak gerekmiyor! Erken çökme hangi yaşta olursa olsun medikal estetikle toparlanma yapılabilir. Estetik çözümler “acil” iyileşme arayanlara can simididir…
Bunlardan hangisini yaptırırsanız yaptırın, krem ve serumlarla bakıma devam edilmesi şart. Gözü yormaya ve morluğu çoğaltan işlemlere devam edildiğinde zaman ilerledikçe sorun tekrar geri dönecektir. Bu müdahaleler geçici görsel çözümlerdir. Kozmetikle destek hep sürmelidir.
1- Medikal estetik hekimi “ışık dolgusu” adı verilen işlemle göz altındaki boşlukla deri arasına bir hyalüronik asit temeli olan dolgu yapar. Acı yoktur. İşlem 20 dakika sürer. Minik iğne izleri 2-3 güne geçer. Sizi 2 yıl kadar idare eder.
2- Gevşemiş deri toparlanınca çukur ve dolayısıyla morluk daha az fark edilecektir. Göz kapağının ve altındaki derinin elastikiyetini arttırmak için kolajen üretimi tetiklenir.
Bir ay kadar sonra iyileşmeyi net gözlemlemeye başlarsınız. 3-4 seans fraksiyonel lazer veya ulterapy uygulaması gözle görülür sonuçlar için yeterlidir. 6 ay-1 yıl arası geçerliği var. İşlemden sonra da elastikiyet artırıcı kremlerle desteklemeye devam edilir.
3- Yaşla beraber gözün etrafındaki yağ dokusu erir ve göz çukura kaçar. Kendi yağınızdan (göbek veya kalça) alınarak göz altı boşluğunun doldurulması da bir çözüm önerisi olarak sunuluyor. Usta ellerde uygulanmalıdır. Çökük ve koyu renkli bölge ten rengi ve dolgun görünüme kavuşur. Vücut zamanla bu yağı eritecektir. Sizi 2-3 yıl idare eder.

Not: Dr. Hüseyin Tırman’ın gözaltı dolgusu videosunu izlemek için tıklayabilirsiniz.

About Aysenur

Check Also

Hangi Cilde Hani Kil maskesi Seçilmeli? Saçlı deri için Hangi kil uygun?

Kil maskesi seçerken nasıl seçeceği konusunda kararsız ve biraz daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler …

15 comments

 1. Ayşenur hanım merhaba …30 yaşındayım özellikle 1 yıldır arttı göz altlarımda morluk ve şişlik ve kirisiklik var ayrıca yağlı bir cildim var ne kullanacağımı bilmiyorum hangi markanın ürününü kullanmalıyım vich iyi bir markamı önereceğiniz iyi bir krem var mi ya da yardımcı olursanız sevinirim..

 2. Merhaba Ayşenur hanım ben 27 yaşındayım küçüklüğümden beri genetik temelli göz altı ve göz kapağımda morluklar var. Geçen sene mezoterapi yaptırdım çok fark etti ama çok kısa sürede eski haline döndü. Doktora göre gözaltındaki kılcal damarlarda kanın akış hızıyla ilgili oluşuyormuş. Yıllardır denemediğim marka kalmadı hem günlük olarak hem göz dermarollerıyla kullanabileceğim ürünler önerebilirseniz çok sevinirim.

 3. Merbaba Ayşenur Hanım ,
  Göz kapaklarım sanki kahverengi far sürmüş gibi koyu renkte.Özellikle son 2 yılda renk değişimi daha da belirginleşti.29 yaşına gireceğim,ufak mimik çizgilerim var Kiehls avokadolu göz kremi kullanmaya başlamıştım 3 ay kadar oldu,nemlendirme için yeterli geldi gibi fakat bu renk koyuluğuyla ilgili önereceğiniz bir krem var mı ? Bu arada beyaz tenliyim renk koyulugu biraz da genetik sanırım ama artmasını yavaşlatmak istiyorum en azından.Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Fatma Hanım Merhaba,
   Esmerlerde daha çok göz kapaklarında koyuluk oluşabiliyor.Siz beyaz tenli olmanıza gağmen bu kadar koyulmasını anlayamadım. Doktora sormanız gerekiyor.
   Genetik olarak hiperpigmentasyon olabilir. Yaşam tarzımız, uykusuzluk, kötü beslenme, dolaşım bozukluğu, güneş ışınları, bazı ilaçların sürekli kullanımı gibi bir çok sebebi olabilir. Bunu kremlerle veya patates rendesi, nişasta gibi mutfak malzemeleriyle açmak mümkün değildir. Birçok insan garip iddialarla cildi bu tip malzemeyle aydınlattıklarını anlatabiliyor. İnanmayın. Keşke öyle olsaydı!
   Göz kapaklarındaki koyuluk ve renk farklılıkları da, o bölgeye özel KIMYASAL PEELING, veya lazer ile (PİCOSİL) açılabilir.
   Bu yazıma da göz atmanızı rica edeceğim: http://aysenuryazici.com/4380-2/
   Genetik koyulukta yapabileceğiniz en büyük iyilik CE sertifikalı gözlük kullanmak olacaktır.
   UV ışınları koyulukları daha da arttırır. UV emilimi olan camlar kırışıkların oluşmasını da kararmayı da en az krem kadar engeller. Bu, ayrı bir ışık filtreleme şeklidir. CE sertifikalı gözlükler UV ‘yi %99’a yakın kırar. Göz çevreniz hasar görmez. Avrupa normlarında CE belgesi 380 nm sınırıyla üretilmiş gözlüklere verilir. Bu da gözlerinizi ve çevresini zararlı ışınlardan %95 oranında koruduğu anlamındadır.
   ABD standartlarındaki CE belgesi 400 nm’ye verilir. Bu sertifikayı taşıyan gözlüklerin de koruması %99-100 arasındadır.
   Gözlük alırken hem camında hem kutuya iliştirilmiş CE sertifikasını görerek alınız. Ve Mart-Ekim ayları arası dışarıda bunu kullanınız.

   Göz kremlerinizi aydınlatıcı içerikli seçebilirsiniz. Ama her göz kremi de göz kapağına sürülmüyor biliyorsunuzdur…
   la roche posay pigmentclar eyes, Esthederm Este-White Brightening Eye Care, Skincode Alpine White Brightening Eye Contour Cream deneyebilirsiniz. Ama dediğim gibi en doğrusu dermatolog veya medikal estetik hekiminde lazer ile açtırmak olacaktır. Sonrasında UV ışınlarından korunan.
   sevgiler

 4. Merhaba Ayşenur Hanım 40 yaşındayım tenim açık renk göz altlarımda koyu renk halkalar var .Uykusuzluk ve goz yorgunluğunda daha fazla artıyor. Çözüm olarak ne önerirsiniz. Ürün adı da belirtirseniz sevinirim.Teşekkürler ?

 5. Merhabalar 21 yaşındayım ve son birkaç yılda göz altlarimda morluklar oluştu.Daha doğrusu göz altimdaki kılcal damarlar daha gün yüzüne çıktı.Yaklaşık 2 aydır gözaltı kremi kullanıyorum clinique all about eyes.Bu damarların ortaya çıkması beni çok rahatsız ediyor önerebileceginiz bir krem serum var mi

  • Merhaba Merve Hanım,
   Göz altı derisinin inceliği genetik mirasımızdır. Bazı kişilerde deri çok daha incedir ve beyaz tenliyseniz damarlar daha görünür haldedir.
   Morlukların sebebini yukarıdaki yazıdan bulup, mümkün olduğunca o “yorgunluğu gözlere yüklememeye çalışırsanız”, beraberinde kullanacağınız ürünün aydınlatıcı etkisini daha net görebilirsiniz.
   Elbette düzenli kullanımla.
   F ve C vitaminli kremler dokuları güçlendirici etkisi sebebiyle daha çabuk sonuç almamıza yardımcı olur. Gerçi kullandığınız ürün de dut özütü, linoleik asit, E vitamini ve kafein içeren iyi bir kremdir.
   Dr. Murad Essential C Eye Cream SPF 15 veya Auriga Cernor-XO Cream deneyebilirsiniz.
   Bu tip ani renk değişimlerinde rinit gibi burun iltihabi veya sinüslerde sorun olup olmadığına da doktorunuz bir baksın isterseniz. Çünkü bazı göz altı sorunlarının kaynağı olabiliyor. Hata bazı göz damlalarının kullanımı bile buna sebep olabiliyor…
   sevgilerle

 6. Merhaba ben 19 yasindayim kendimi bildim bileli gozalti morluklarim var bu bir kac senedir egitimimden dolayi daha da arttigini fark ettim yasim ilerledikce daha kotu olmasindan korkuyorum. Cok Kuru bir cildim var ve esmerim aslinda yanaklarim daha acik yuzumun kalan yerlerine gore bu yuzdendir ki gozaltlarim daha da belirgin oluyor. Lutfen bana yardimci olun neler kullanabilirim ? Simdiden tesekkur ederim ?

  • Merhaba Emine Hanım,
   Yukarıdaki yazıda oldukça ayrıntılı anlattım bir daha tekrar etmeyeyim ama genetik yatkınlıkla olan morluklar, yaşam şeklimize gösterdiğimiz özenle daha koyu veya daha iyi duruma gelirler..
   Yorgunluk morluğu (dolaşımın bozulması) artırır. 🙁
   Sabah ve akşam morluk oluşmasına karşı duracak kreminizi sürün => Auriga Cernor XO Cream
   Kapatıcı olarak gündüzleri üzerine Salmon Dark circle Concealer Skinfood No2 kullanabilirsiniz.
   Uygulama videolarını izleyiniz lütfen:
   https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE

   Kuru cildiniz varsa, doğru cilt bakımı yapmıyorsunuz demektir. Sabunla asla yüzü yıkamayın. İçeriğinde sentetik köpürtücüler olmayan Himalaya temizleme jeli gibi bir jelle yüzü köpürtüp durulayın. Ardından kuruluğunu giderecek bir hafif nemlendirici sürün. Himalaya Besleyici Cilt Kremi gibi.
   Her ikisini de Gratis’lerde bulabilirsiniz ve fiyatları da makuldür.
   sevgilerle
   Geçmiş olsun.

 7. 47 yaşındayım karma ve temelde sorunsuz ama biraz bazı bölgeleri hassas bir cildim var ve sanırım göz çevremi biraz ihmal ettim. Bunun sebebi bugüne kadar yapılan testlerde göz çevremin yaşımın on yıl gerisinde ve iyi durumda olduğunu söyleyen güzellik uzmanlarının bende yarattığı rahatlama etkisi olsa gerek. Ancak bu yıl artık göz altlarımda hareketlenme başladı ve ben yaptığım araştırmalar sonucu artık dermakozmetik ürünleri kullanmam gerektiği kanısına vardım ancak hangisinin bana en uygun olacağını ve hangisini bu anlamda gönül rahatlığıyla satın alabileceğimi kestirmekte zorlanıyorum. Bana özel değerli önerileriniz olursa okumaktan keyif duyacağım. Sevgiler Feyza 🙂

  • Merhaba,
   Yaş almaya 26 yaş civarı başlıyoruz ama izlerin yüzeyde görünmesi için alttaki yorgunluğun üzerinden biraz daha zaman geçmesi gerekiyor.
   Genetik yapı her zaman etkilidir ama zamana karşı koyamayan metabolizmamız + dış etkenler kırışıkların temelini derinleştirir.
   Size çok yardımcı olacağını düşündüğüm 40’lı yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı başlıklı yazıma göz atmanızı rica ediyorum.

   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Göz çevresinin kırışmasını önlemeye çalışmak; kırışmış olanı düzeltmeye çalışmaktan çok daha kolaydır.
   Bu sebeple bakımınızı disiplinle, aksatmadan yapmanızı ve sabretmenizi rica ediyorum.

   Tavsiyem:
   Shisiedo Benefiance Pure Retinol Express Smoothing Eye Mask => Bu maskeler gerçekten acil durum kurtarıcısı ve kısa zamanda sizi şaşırtacak sonuçlar veriyor.
   Pakette 12 maske var ve 3 günde bir, bu maskeyi gece göz çevresine uygulayın. 1,5 aylık maskeniz var yani içinde 🙂
   15-20 dak tutun. Pedleri atın. Kalan sıvıyı yedirin. Uyuyun.

   Bu maskeyi kullanmadığınız günler, sabah ve akşam StriVectin-Ar Advanced Retinol Eye Treatment VEYA NeoStrata Bionic Eye Cream Plus uygulayın.
   Göz makyajınızı sabunla veya yüz yıkama jeliyle çıkartmayın.
   Bu bölge için özel üretilmiş temizleyiciler kullanın.

   Birbuçuk 2 ay sonra göz çevreniz çok daha az çizgili, daha diri ve kırışıksız olacaktır.
   Devamında lütfen gözlükle UV ışınlarından hırpalanmasını Mart-Ekim ayları arasında engelleyin.

   40 lı yaşlarda retinollü ürünler kullanmak iyi bir seçimdir.

   Sevgilerle.
   Ayşenur Yazıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kırışıklığı Önleyen Yastık Uyurken Kırışmayın Beauty PillowTanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz.

Başınızın ağırlığı ve ısısı ile boyun ve yüz şeklinizi alarak yüzün yastık üzerinden sıyrılmasını ve kırışık oluşmasını engelliyor. Özel kozmetik kumaşlı kılıfı ayrıca sitelerinde satılıyor. Ama kendi kılıfıyla bile kullandığınızda gece boyu cildiniz kat yeri oluşturmadan uyuyacaksınız. Bu da uykuda oluşması muhtemel derin kırışıklardan sizi koruyacak. Tanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz. İndirimden faydalanmak için link: https://beautypillow.com.tr/discount/aysenur?aff=3 Yahut direkt sayfaya tıklayıp https://beautypillow.com.tr/ ödeme sayfasına geldiğinizde indirim kodu yerine AYSENUR yazın.