Home / Cilt Bakımı / Göz çevresi sorunlarını nasıl çözerim.

Göz çevresi sorunlarını nasıl çözerim.

Göz çevresi sorunları neden oluşur? Ne yapılabilir?  Nasıl sürülür?  Ne kadar sürede sonuç alınır?

Göz çevresindeki deri, bilek içleri kadar incedir. Bu yüzden cildin diğer yerlerinden daha çabuk yıpranır. Altında destek yoktur ve göz, boşluğun üstünde durduğundan çukur üzerinde duruşu sebebiyle rengi de  çabuk değişebilir. Sadece tek bir yuvarlak kas bu bölgenin diriliğine yardımcıdır. Başka korunması yoktur…

Üstüne üstlük günde ortalama 10.000 kez göz kırpma hareketini de yaptığımızı düşünürsek gözaltına “özel” kozmetik kullanmanın ne denli önemli olduğunu daha rahat anlayabilirsiniz. Yüz için üretilmiş kremler göz çevresinde ağır gelir. Bu bölge için özel üretilen ürünlerden başka kozmetik kullanmayın.Hem temizleme hem bakım için göz çevresi için özel üretilen kozmetikler kullanın.

Güneş ışınları, stres, sürekli bilgisayara bakmak, yorgunluk ve uykusuzluk, yapay ışıklandırma,alkol tüketimi, böbrek hastalıkları, kansızlık gibi bir sürü etken gözaltlarını cildin diğer yerlerinden daha fazla hırpalar. Morluklar, torbalanma, kırışıklar ve elastikiyet kaybı en kolay burada başlar… Bundan dolayı göz çevresini mümkün olduğunca erken korumaya başlamak gerekiyor. Bunun yaşı yoktur. Jel yapıda hafif bir göz nemlendiricisi bile erken kırışmaya başlamış genç göz çevresine nem yükler ve elastikiyetin devamlılığına yardım eder. Nemlendirmek, beslemek ve çevresinin elastikiyetini korumak için yaşınıza ve bu bölgedeki soruna uygun kremler kullanmak bölgeyi diri tutar. Bu yüzden yaşınıza ve ihtiyacınıza göre göz kremi belirlemeli, buna göre seçim yapmalısınız.

Göz çevresinde yağ noktacıkları oluştuysa kullandığınız kozmetik fazla yağlı gelmiştir. Ya da yüzünüzü kurutan bir sabunla temizlik yaptığınızdan bu yağ noktacıkları oluşmuştur.

Unutmayın ki uygulayacağınız ürün ne olur ise olsun gayet hafif parmak vuruşlarıyla, göz dış kenarından buruna doğru küçük vuruşlarla uygulamalısınız. Göz makyajını çıkarırken asla ovalayarak değil, nazik hareketlerle deriyi çekiştirmeden yapmalısınız. Çıkarılması zor olan, suya dayanıklı makyajı temizlemede suya dayanıklı ( waterproof )makyajı çıkaran özel ürünleri tercih etmelisiniz. Ardından, göz çevresini yağlı atıklardan arındırmak için alkol içermeyen tonik ile de silebilirsiniz. Gülsuyu veya papatya suyu da olabilir…

 

göz sorunu

                  ( Torbalanmaya sebep olan yağ birikintileri göz çevresinde bu şekilde yer alır ve deri elastikiyeti azaldıkça belirginleşirler)

 

dscf3472

                                                                                                                   (Fotoğraf, Makyajda Sihirbazlık Numaraları Kitabımdan alıntıdır)

Göz çevresi morluklarından şikâyetçiyseniz

Büyük ihtimal uyku sorunu veya gözün aşırı yorgunluğu sözkonusudur. İlk önce buna sebep olan etkeni hayatınızdan uzaklaştırın. Kozmetik destekle iyileştirmeye çalışırken, esas sebebi de yok etmezseniz, gayet faydalı bir ürün bile işini göremeyecektir. Hem yorup hem onarmak akıntıya kürek çekmektir...

Papatya,lavanta çayları ile kompres yapmak deriyi dinlendirir. Göz çukurunda belirginleşen morluk azalabilir. Ama kalıcı etki için, dolaşımı düzenleyici, K ve C vitaminli kozmetikler ve deriye elastikiyet veren, nem yükleyen serumlar gerekir. Ağızdan alınan deri onarıcı hapların da uzun süreli kullanımda ciddi yararını görebilirsiniz. Kılcal damarların onarılmasına yönelik ürünler morluklara ciddi çözüm getirir. Plasenta içerikli göz etrafı maskelerini düzenli kullanımla düzelme sağlayabilirsiniz. Rinit hastalığı olanlarda kullanılan ilaçlarla beraber gözaltı morluğu sık görünür.

Sorun genetik ise, kozmetik ürünlerden yaşınız genç bile olsa koruma ve destekleme amaçlı yardım alabilirsiniz. Ancak yaşam şeklinizi düzenlemek zorundasınız. Yoksa irsi olarak zaten çökmeye meyilli olan göz çevresi sizi üzer…
Hamilelik sonrası, göz etrafında derinin renk değiştirmesi (lekeler)için de özel üretilmiş pigment düzeltici ürün seçmelisiniz. Önce sorunu tanımlayın, sonra ürünü ona göre seçin.

                 Gözaltı torbalarından şikâyetçiyseniz

Göz küresi içinde, gözü koruyan bir yastıkçığı tutan yapının gevşemesi ile oluşan bir torbalanmadır. Böbrek, kalp ve dolaşım hastalıkları olanlarda belirgindir.

Yaşla beraber oluşur, genetik yatkınlıktan dolayı da erken yaşta bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Gözü yormak, alkol tüketimi ve dolaşım bozuklukları da torbalanmayı hızlandırır. Spor yapanlarda ve düzenli hayatı olanlarda ender rastlanır. Dokuları güçlendirici serumlar ve kremlerle şiş görünüm azaltılabilir. Düzenli uyku ve yüksek yastıkta uyumak da şişliğin azalmasına yardımcıdır.

Bahsettiğim yastıkçık estetik müdahale ile de çıkarılabilir. Ancak ileride daha çökük duran bir göz ile karşılaşma ihtimali vardır. Zamanla göz daha çukurda ve çevresi koyu renkte görünebilir. Yastıkçığı alma işlemiyle beraber, gözaltındaki fazla derinin de alınmasıyla görüntü daha estetik hale getirilmiş olur.

Estetik müdahalelere kesin çözüm olarak bakmamak da gerekiyor,deneyimli bir cerrah, dürüst bir doktor ve size sonuçlarını “olası kötü ihtimallerle” beraber gösterecek bir insan gerekiyor
Soğuk kompres veya bir buz parçasını göz etrafında gezdirerek şişi “geçici olarak” azaltmak mümkündür. Makyajla( kapatıcı)  torbalar “daha az görünür” kılınabilir.

Kozmetik ürün seçerken ödem çözücü, dolaşımı artırıcı ve doku destekleyici içerikli olanlarını seçin.

Bionnex Sensitiva Göz Çevresi Bakım Kremi Dermo Organic Laboratoires
Bionnex Sensitiva Göz Çevresi Bakım Kremi Dermo Organic Laboratoires  (Hem göz kapağına hem göz altına uygulanabilir.Hassas gözlerdeki kızarıklıkları, nemsizlik sorununu çözer ,nemlendirir, yatıştırır)

                  Göz etrafı kırışıklarından şikâyetiniz varsa

Sıkılaştırıcı etkili, elastik kolajen üretimini artırıcı içeriği olan ürünleri aksatmadan uygulamak gerekir. Nem takviyesi yapan özel göz etrafı maskeleri ve yatıştırıcı çaylar yardımcıdır. Güneşe çıkmadan göz çevresini koruyucu UVA, UVB filtreli ürünler kullanmalı, asla yüzünüzü güneşe vermemelisiniz.

Mimik çizgilerini hafifletmek kırışıkları da azaltacağından, yüz kaslarını mini botoks etkisi gibi bloke eden ürünler de yüz güldürücü sonuçlar verir. İğne ile botoks uygulaması da yaptırabilirsiniz. (Ama güldüğünüzde ve kızdığınızda duygularınızın da donmuş görünmesinden şikâyet etmemek kaydıyla)

Genelde nem seviyesi düzgün ayarlandığında kırışıklar daha az gözle görünür. Ama sürekli onarım için aktif maddesi “destek doku proteinleri” olan ürünler şarttır. Gündüz ve akşam, günde 2 kez, önce serum ardından göz etrafı kremi uygulayarak kırışıklara karşı çok iyi bir önlem almış olursunuz. “Kazayağı”denilen göz kenarından şakağa doğru derince giden çizgilere de serum+krem kullanımı çok etkin sonuçlar verir. Derin kırışıklara acil çözüm isteyenler estetik müdahaleyle çözüm bulabilirler. Çizgilerin çukur yerlerine dolgular yapılarak derinlik yok edilebilir. Ama erken başladığınız bir göz çevresi bakımı ve koruma ile zaten çok derin kırışıklarınız olmayacaktır.

Önemli Not: UV filtreli iyi bir güneş gözlüğü sizi en az bir krem kadar kırışıklardan korur

                 Göz kapağı düşüklüğü varsa

Yaş ile elastikiyetini kaybetmiş göz kapakları kirpik üstlerine doğru düşerek bakışı yorgun, kişiyi hüzünlü gösterir. Bu, irsi olduğu kadar sizin zararlı ışınları fazlaca almanızdan da oluşmuş olabilir.  Yağ ve ter bezleri kıt olan kapaklar, yüzün diğer yerlerinden daha çabuk yıpranır. Eğer göz kapakları kirpiklerin üzerine baskı yapmaya devam ederse kirpikler göz içine doğru büyümeye başlar. Bu da bir cerrahi operasyon ile mutlaka düzeltilmesini gerektirir.

Erken yaşta kullanmaya başladığınız göz çevresi koruyucu ve besleyici ürünler bu sarkmayı epey geciktirir.

Göz çevresi serumlarını ve kremlerini beraber kullanmalısınız. Sarkmış göz kapağını daha gergin hale getiren flash ürünler de var. Uygulayıp kurumasını bekleyince, deri daha gerginleşiyor. Ancak tedavi amaçlı değil, geçici görünüm düzeltici olarak kullanılabilir.

Bir başka alternatif: Alın kaslarına ve şakaklara botoks uygulamasıyla kaşlar yukarı çekildiğinde görsel olarak bir rahatlama ve gerilme olur.

 Göz kremi nasıl uygulanır?

Düzenli olarak sabah ve akşam uygulanmalı, bir mercimek tanesi kadar parmaklarda bölüştürülüp sürülmeli. Düzenli uygulanmayan kozmetiklerden sonuç alamazsınız.

 • Kırışıkları ve sarkmayı azaltmak için üretilmiş göz kozmetiklerini:  Göz pınarlarından şakaklara doğru deriyi çekiştirmeden, hafif tampon hareketlerle sürün. Kazayağı denilen gözün şakağa doğru olan yerindeki kırışıklar üzerinde ısrarla vuruşları tekrarlayın.
 • Gözaltı morlukları ve şişlik için üretilmiş olan kozmetikleri ise:  Ürünü gözaltına birkaç nokta halinde koyduktan sonra, piyano çalar gibi vuruşlarla, deriyi asla çekiştirmeden, göz pınarından şakaklara, şakaklardan göz pınarına doğru uygulayın. Burada amaç kan dolaşımını harekete geçirmektir.Üst deri değil “alttaki dolaşım” için ürün uygulanmaktadır.

Önemli not: Göz çevresi de dahil cildi kırıştıran en önemli faktör UV ışınlarıdır. Göz çevresini UV ışınlarından korursanız kırışıkları ötelersiniz. Bunun için CE sertifikalı gözlük camlarını seçin.

UV emilimi olan camlar kırışıkların oluşmasını da derinleşmesini de en az krem kadar engeller. Bu, ayrı bir ışık filtreleme şeklidir. CE sertifikalı gözlükler UV ‘yi %99’a yakın kırar. Göz çevreniz hasar görmez.

 • Avrupa normlarında CE belgesi 380 nm sınırıyla üretilmiş gözlüklere verilir. Bu da gözlerinizi ve çevresini zararlı ışınlardan %95 oranında koruduğu anlamındadır.
 • ABD standartlarındaki CE belgesi 400 nm’ye verilir. Bu sertifikayı taşıyan gözlüklerin de koruması %99-100 arasındadır.

Gözlük alırken hem camında hem kutuya iliştirilmiş CE sertifikasını görerek alınız.

hatice aslantürk   2016-02-17 20:58:37

Merhabalar, benimde goz altimda biraz morluk ve kirişıklık var ne önerirsiniz marka olarak. 2 kez alassala diye bir markanın reklamıni gordum almayi dusunuyorum kullanan var mi ? arastirdim biraz kalitelii urune benziyor.

Ayşenur’dan Not:

Hatice Hanım Merhaba,  Morlukların oluşma sebebini yok etmezseniz ne sürerseniz sürün, yorgunluk morartmaya devam ederken krem yenilemeye çalışacak ve olduğunuz yerde maalesef sayacaksınızdır…Genetik olarak eğer morluk varsa yaşam şeklinizle daha iyi durumda kalmasına yardım edersiniz, sonra kremle destek iyileşme gösterir.

Hatice Görür        2015-03-18 21:07:55

Merhabalar, 16 yaşındayım göz kapağım oldukça düşük çok yorgun ve kötü gözüküyor ne yapmalıyım egzersiz önerir misiniz ya da krem

Ayşenur’dan Not:

Hatice Hanım Merhaba,  Göz kapağındaki düşüklük fizyolojik bir rahatsızlıktan dolayı veya genetik yapınızdan dolayı olabilir..  16 Yaşında göz kapağının elastikiyeti sağlamdır ve derinin kendini onarma kapasitesi vardır…  Bu sebeple kremlerle onarmaya çalışmak yerine lütfen bir dermatolog ve medikal estetik uzmanına görününüz…  sevgilerle

Rana Elbaşı         2012-02-11 21:57:43

Ayşegül Hn.selamlar..Ben annem için size bir ürün danışacağım.Kendisi 57 yaşında ve göz çevresi için Clarins kullanıyor. Kırışıklıkları hafif de olsa açacak ve daha kuvvetli bir ürün için eczacımıza danıştığımızda bize NeoStrata nın Exuviance Age Reverse Eye Contour kremini önerdi..Bu ürün hakkında bilginiz var mı ya da göz ve boyun için önerebileceğiniz başka bir ürün.  Teşekkür ederim. Sevgiler

Ayşenur’dan Not:

Merhaba Ben ayseNUR:))) Clarins ,elastikiyet kaybı çok fazlaysa yeterli gelmemiş olabilir. Dediğiniz ürünün içeriğinde PEG var… Bunun sentetik türevleri gözeneklerde tıkanma yapabilir..Eğer gözenekleri açık değilse sorun yok. PEG’ler için “Cildin bakterilere karşı daha savunmasız kalmasına neden olabilir, cildin doğal nem tutma dengesini bozabilir.” deniliyor.. Siz bilirsiniz. 57 yaşında birini pco mask 2 ay içinde ciddi değişimler yapan bir ürün olarak çok mutlu edebilir.:) Boyun için de OHTpeptide 3 Yüz-Boyun Kremi çabuk sonuç almasına yardımcı olacaktır Ama unutmayın 50 yaşın üstü hücre yenilenmesinde hızın çoook azaldığı bir cilt demektir. Ulterapy denilen medikal estetik doktorunun yapacağı bir tedaviyle boyun kozmetiklerden çook daha hızlı toparlanma gösterir.. sevgilerle

Ebru Doğan         2012-02-06 13:41:16

Merhabalar,  Ayşenur Hnm yazılarınızı sürekli takip ediyorum.Benim size sorum şu 25 yaşındayım fakat gözaltı için uygun bir nemlendirici ürün bulamadım ve gözaltlarım çok kuru pütür pütür oluyor.Ne önersiniz acaba,teşekkürler.

Ayşenur’dan Not:

Organik içerikli tüm ürünler siz yaşlarda göz çevresini nemlendirmek ve yumuşatmak için uygundur. Nonique, himalaya, lavera, logona, sante gibi markalardan bakabilirsiniz.

esen gündüz        2012-01-10 16:42:34

merhaba ayşenur hanım sitenizi tesadüfen birşey ararken gördüm ve sevindim açıkçası kendim kullandığım ürünleri yazıyorum deyince güvenilir geldi benim sorunum gözaltlarımla ilgili. 30 yaşındayım ve yanaklarımın üst kısmından gözaltlarıma doğru kırışıklıklar ve morluklar var geçen sene doğum yaptım uykusuz gecelerden dolayı:) hep yorgun bi ifade oluşuyor yüzümde ne yapabilirim bana yardımcı olursanız ve cevap verirseniz çok ama çok mutlu olurum bu yaşta daha yaşlı bi ifadem olması hoşuma gitmiyor şimdiden çok teşekkür ederim kolay gelsin

Ayşenur’dan Not:

Esen Hanım, BEBEĞİNİZİ ANALI BABALI BÜYÜTÜN. Annelik süresince vücut komple yenileniyor siz de gençleşmiş ve sağlık kazanmışsınızdır ama uykusuzluk ve sorumluluk artışından bunun henüz farkında değilsinizdir:)) Göz altlarıyla ilgili ne olur sitedeki yazıya göz atın. Morluğa sebep olan etken ne ise ÖNCE O ETKENİ YOK ETMENİZ gerek ( uzun bilgisayar kullanımı- uykusuzluk- uzun sert diyetler- alkol sigara kullanımı- kirli hava koşulları ve stres vs) sonra ürün kullanarak o bölgenin yeniden sağlıklı kan dolaşımına kavuşmasını destekleyebilirsiniz. Antibiyotik alarak kar içinde yatmak gibi bir benzetme yapacağım…:) Yahut rejimdeyim deyip tüm gün ağzına bir şey koymayan birinin akşam üç tabak mantı yemesi gibi.. 🙂 Rare Blossom’un göz çevresi kremi hem içerik olarak morluklar ve kırışıklarla savaşan etkisi çabuk görülen ECO SERTİFİKALI bir ürün, hem de eğer bebeği emziriyorsanız hala ona süt yoluyla aktarılacak bir zararlı madde içermiyor. Sabah akşam kullanımlı. Clarins’in Defatigant Contour Des Yeux kremi de fena değil.Ben bunu henüz kullanmadım ama blogger arkadaşlarımdan biri 1 haftada ciddi iyileşme gördüğünü yazmıştı. İçeriğine de www.cosdna.com dan bakabilirsiniz. Yanaklarda ve göz altlarında renk değişimi ve kırışıkları beraber onaracak bir serumu da sabah nemlendiricinizin altına sürerseniz açbuk iyileşme sağlarsınız. Huiles&Baumes firmasının (eco sertifikalı) yüz aydınlatıcı Antioksidan serumunu sabah akşam nemlendirici altına kullanın. Ve sabahları da ne olur nenlendirici sürmeden güne başlamayın. Yaşınız genç sayılır, biraz yorgunsunuz anlıyorum ama günde 10 dak kendinize ayırarak cildi çok rahat toparlarsınız. Nemlendirici BABé’nın “hydronutriva protection 20 spf OLABİLİR… Yahur benim epey sevdiğim Skincode’un Dailly defense 30 spf olabilir…

 

About Aysenur

Check Also

Ergenlik Sivilceleriyle Baş Eden Seri ISANA

Sivilceli ve genç ciltler için Active Clear serisi gayet makul fiyatlı ve düzenli kullanıldığında sivilceleri …

151 comments

 1. Merhaba ayşenur hanım 30 yaşındayım kaz ayağı ve mimik kırışıklığım var üstelik cildimde elastikiyetini kaybetmiş sarkmalar başladı. Bana genelde hyaluronik asit içeren ürünler kullanmamı söylediler ama sizin fikrinizi almak istedim bana önerebileceğiniz ürünler olursa memnun olurum karma cildim var bu arada. nemlendirici gece gündüz anti age ne kullanmalıyım serum önerirmisiniz şimdiden teşekkür ederim..

 2. Ayşenur Hanım iyi günler 21 yaşındayım gözaltlarım genetik olarak mor ve çökük nasıl bir krem kullanmalıyım ne tavsiye edersiniz? Gözaltlarım kuru değil aşırı yağlı da değil

  • Merve Hanım Merhaba,
   Neler yapılabileceğini tek tek bu yazıda anlattım
   http://aysenuryazici.com/4380-2/
   Lierac Diopticerne Dark Circle Correction Cream VEYA Esthederm Whitening Repair Eye Contour kremini sabah ve akşam kullanabilirsiniz.
   MORLUKLAR BU YAŞTA SİZİ RAHATSIZ EDECEK KADAR KOYULAŞTIYSA, LÜTFEN YAŞAM ŞEKLİNİZLE DE DESTEK OLARAK DAHA DA KOYULAŞMASININ ÖNÜNE GEÇİN.
   Yazıda detay var zaten.
   Sevgilerle

 3. Merhaba Ayşenur hanım..Ben 32 yaşındayım.Göz kenarınmda kaz ayaklari ve ince cizgiler var..Tabiki göz altı morluklarımda..bunun icin sadece krem kullanmam yeterli mi ve hangisini öneriyorsunuz?..Göz çevresi icin seruma gerek var mı?Yüzümde de kahverengi güneş lekeleri var..Bunun icin ne kullanmalıyım?Şimdiden tşk ederim..

  • Nurseda Hanım Merhaba,
   Otuzlu yaşlarda deri altında 27 civarı başlayan yaş alma belirtileri artık kırışık olarak gözlemlenmeye başlanır.
   Bu sebeple hep 26-27 civarı antiaging kullanmaya başlanmasını öneririz.
   Bu yazıda anlattım=> http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/antiaging-ne/
   Otuzlu yaşlarda nasıl bakım rutini oluşturabilirsiniz neler içermeli? Bu yazımda anlattım lütfen göz atınız=> http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Bir de göz etrafında morluklar genetik mi sonradan oluşma morluklar mı bunu da anlamanız için bu yazıdan detay okumanızı rica edeceğim=> http://aysenuryazici.com/4380-2/
   Serumlar daha derine emildikleri için, krem yüzeyden nem ve koruma sağladığı için serum + krem öneririz.
   Esthederm Intensive Hyaluronic Eye Serum + Esthederm Whitening Repair Eye Contour kullanabilirsiniz.
   En önemlisi UV filtreli iyi bir güneş gözlüğü sizi en az bir krem kadar kırışıklardan korur. CE sertifikalı bir gözlük camı %99.8 oranında kırışıkların oluşmasını engeller.
   Bu yazımda anlattım => http://aysenuryazici.com/goz-cevresi-sorunlarini-nasil-cozerim/

   Kırışığın yaşı yoktur. 8 ayda bir yaptırırsınız. Botoks, kırışığı oluşturan kası durdurduğu için botoks kazayaklarını 3 gün içinde görünmez kılar.
   Kat yeri yapmayan deri zamanla onarılır ve göz çevresi pırıl pırıl olur.
   Videoda anlattım => https://www.youtube.com/watch?v=qwlHL3yFecM&t=133s
   Açık tenlilerin cildi daha ince olduğundan, gözleri açık renk olanların daha çok gözlerini güneşte kıstığından bu tip sorunlar onlarda daha erken başlar.
   Botoks yapıldığı süre içinde kırışıklığın oluşumunu geciktirirsiniz. Botoksu bıraktığınızda kaldığınız yerden kırışmaya devam edersiniz.
   sevgiler

 4. Merhaba Ayşenur Hanım ben 36 yaşındayım kendimi bildim bileli cilt bakımı yaparım ama göz altı morluk kırışıklık ve göz kapağı düşüklüğüne çare bulamıyorum göz altına ışık dolgusu yaptırdım ama morluklarıma yeterli olmadı kırışıklıkları açmadı morluk göz kapağı düşüklüğü ve kırışıklıklar için etkili ve çözüme ulaşacağım neler yapabilirim

 5. Merhaba! Ayşenur hanım ben 32 yaşındayım beyaz tenliyim 15 aylık kızım var ve emziriyorum yüzümde yanaklarımda alnımda ve dudak üstünde güneş lekelerim var şuan belli olmuyorlar ama yazın renkleri çok koyulaşıyor ve moralim çok bozuluyor birde göz çevrem çok kırıştı öyle ki mimik yapmasam dahi artık çizgilerim belli oluyor derinleşmeye başladılar aynaya. Baktığımda ORda duruyorlar ve güldüğümde falan zaten inanılmaz Kırışık oluyorum çizgi çizgi yanağıma kadar iniyorlar şuan sadece temizleyici olarak bioderma h2o ve güneş kremi olarak solante pregna kullanıyorum bu Yaşıma kadar da serum tonik tarzı hiçbirşey kullanmadım anlamıyorum bu işlerden ama artık geç bile kaldım bi ara nemlendirici olarak skincode kullanmıştım ama bir kere birde yıllar öncenActivar göz çevresi kullanmıştım biraz toparlamıştı sanki sonra araya iki hamilelik iki çocuk girince onları da bıraktım sizden ricam sırasıyla hangi ürünleri almalıyım ve nasıl kullanmalıyım bu konuda çok bilgisizim lütfen beni aydınlatırsanız hangi marka hangi ürün Benim Leke ve kaz ayaklarıma iyi gelir bir de dermaroller yapmak istemiştim ama emzirenelre önermiyorsunuz galiba o yüzden onu erteledim sanırım tonik nemlendirici serum almam gerekiyor yazılarınızı okuyorum çünkü bunlardan bahsetmişsiniz lütfen bana sırasıyla hangi marka hangi ürün ve hangi sırayla nasıl kullanacağımı yazarsanız çok sevineceğim

 6. merhaba ayşenur hanım 38 yaşındayım ve panda göze sahibim bazen azalıyor ama hiç kaybolmuyor nemsizlikten kirismada mevcud malesef kapaticisiz cikamiyorum psikolojim cok bozuk bu yuzden organik helal sertifikalı krem ve serum ariyorum fiyat olarakda makul olmak şartıyla tabi nette okadar bilgi varki kafam karisti ben de sizin bu konulardaki bilgi ve hassasiyetineze güvenip sizden marka almak istiyorum lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

 7. Ayşenur Hanım merhaba, evde yaptığım dermaroller uygulaması sonucu göz altı nemlendiricim sanırım yetersiz kaldığı için göz çevrem oldukça kırıştı. Yaşım 32 cildim hassas kılcal damarlı. Göz çevresi için kullanabileceğim ürün hakkında yardımınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

  • İrem hanım,
   Göz çevresini kurutan sebepler çok bellidir: Sabunla veya sabun içeren jelle yüzü sabunlamak. Sert kurutucu içerikleri olan kapatıcılarla göz altını kapatmak, göz makyajını sabun içeren bir kozmetikle temizlemek.
   Dermaroller ile uygulama sırasında ve sonrasında göz çevresi ampulü (ARCAYA Eye Repair Ampul) kullanın.

   Sabah akşam kullanabileceğiniz göz kremleri
   Derma E’nin HYDRATING EYE CREME
   Darphin Wrinkle Corrective Eye Contour Cream
   Nuxe Creme Prodigieuse Boost Multi-Correction Eye Balm Gel

   sevgiler

 8. Merhabalar Ayşenur Hanım, her sorulan soruya bıkmadan sıkılmadan cevap verdiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Daha önce soru soran arkadaşlarımın sorularınıda okudum yalnız aradığım cevabı bulamadım. 30 yaşındayım kilom normal ama yüzüm zayıf göz altlarım çökük yağ dokusunu kaybetmiş üzgün yorgun bir görüntüye sahip bunun bir tedavisi varmı yoksa tek çaresi dolgu, botoks mu?

  • Gamze hanım Merhaba,
   Botoks çöküklere çare değildir. Botoks kırışık olan yerlere çözümdür.
   Dolgu ise doku kaybı olan yerlere deri altına yapılan (yastık gibi)dolgunluklardır. Kimi 2 kimi 3 yıl sürer. Sonra cilt bunu eritir. Yeniden yapmak gerekir.
   Maalesef dokuların dolgunluğu veya kemik yapısının şekli genetik olarak biz doğduğumuzda belirlenmiştir.
   Kremlerle dolgu gibi etki yapmak mümkün değildir.
   Medikal destek almalısınız.
   Göz altı çökmelerine ışık dolgusu yapılıyor.
   Krem ve serumlar göz altını dolgunlaştıramıyor malesef. Kırışık ve morluk için kozmetiklerden yardım alabiliyoruz…
   30’lu yaşta nasıl bir bakım yapılmalı lütfen göz atın: http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Eğer doğru bakım yapar ve disiplinle sabah akşam temizler, serum sürer, nemlendirici ve koruyucu uygularsanız yaşlanmayı ötelersiniz ve cildiniz yorgun görünmez.

   https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY&t=2s

   Sevgiler

 9. Merhaba Aysenur hanim,

  Oncelikle annenize cok gecmis olsun diyorum.Insallah kisa surede sagligina kavusur.ellerinden öpüyorum annenizin.

  Yeni markanizla ilgili de emeklerinizin karsiligini almanizi gonulden diliyorum. Size de guc ,kuvvet ve sabir tabi.Cok cok basarili olur umarim.Ben de mevcut urunlerim bitince ,satin alip deneyeceğim bir kismini.

  Bana gelince ,sabirsizligimdan dolayi beni bagislayin.Sanirim insan bazen sadece kendi cephesinden bakiyor.Utana sikila okudum yazdiklarinizi.Hatta ne yazsam bu duygudan kurtulamayacagim.

  Ben aslinda Bahariye’ye gelip cildimi gostererek fikirlerinizi almak istiyorum.O şekilde cok daha verimli olacak .Bu yuzden mailimi dikkate almayin.bunun icin randevu alacagim en kisa surede.hem sizinle tanismis da oluruz hem de sorularimi yuzyuze sorabilirim.

  Sevgiler ve tekrar kolay gelsin .ve tekrar tekrar kusuruma bakmayin

 10. Merhaba Aysenur hn

  4 kasim tarihli emailime donmediniz.hatirlatmak istedim bir kez daha kendimi :).tekrar sevgiler ve tum calismalariniz icin yolunuz daha da acik olsun

  • Figen Hanım Merhaba,
   Bugün 25 Kasım… Kendi kozmetiklerimi çıkartmak için laboratuvar, sağlık bakanlığı, izinler, ambalaj, etiket vs gibi yüzbinlerce prosedrün peşinden koşmamın sonuna geldim. Bu arada bağırsakları alınan annemin hastaneden çıkışından bu yana evde baktığım için iyileşme sürecini tamamlamaya çalıştığımız , iğnelerini pansumanlarını, ilaçlarını, ara öğünlerini düzenlediğim bir hayatın içinde (çok şükür) yorgun düştüğüm bir koşturmacanın içinde yürüyorum hala.
   Youtube videolarını kendim çekiyorum, kendim yayınlıyorum . Ve mail olarak günde yaklaşık 200 cıvarı mail adresime gelen; burada yazılan sorulara aksatmadan cevap vermeye çalıştığı , youytub’dan da günde yaklaşık 50 soru gelen bir sorumluluk içindeyim.
   Toplamda günde yaklaşık 300 cevap verilecek insan olarak hesaplarsanız, her birine en fazla 4 dakika yazdığımı düşünürseniz 1200 dakika eder. Bu da 20 saat eder 🙂
   Yani yemeden içmeden, yaşamadan, banyo yapmadan, yemek yapmadan, sorumlulukları bana ait evlat ve annenin hayatına mukayyet olmadan ve 4 saat uyuyarak durmadan cevap yazmam demek.
   Takdir edersiniz ki ölmeden yaşamak zorundayım. Zorundayız. Yetişememek beni de üzüyor ama ne yapalım ki bundan hızlı maalesef yazamıyorum.
   İlk önce sizi 21 gün beklettiğim için özür dilerim. Ama sıradan gittiğimde bu kadar yetişebiliyorum. Kusura bakmayın. Hepimizin görünen hayatları ve bilinmeyen sızıları, dertleri olabiliyor…
   Sorunuza şimdi alt sırada duruyor cevap yazacağım.
   Sadece bilin istedim.
   Sevgilerle

 11. Merhaba:) 33 yaşındayım karma bir cilt tipim var burun kenarlarım kaşlarım ve saç diplerimde seboreik dermatitim var ama daha da önemlisi gözaltlarımdaki kılcal damarlarımdan muzdaribim malesef çok gözüme batmasa da kırışıklıllarımda oluşmaya başladı ve ben kendime hala güzel etkili bir göz altı serum ve kremi bulamadım en son lancome markasının ürünleri kullandım ama çok bir fark yarattığı söylenemez önerilerinizi bekliyorum

  • Merhaba,
   Seboreik dermatit ile baş etmenin ilk adımı içinde SLS olmayan yüz temizleme jeliyle veya en doğrusu misel suyla cildi sabah akşam silip, sonra serum ve nemlendiricinizi sırasıyla uygulamaktır.
   Seboreik dermatit kaşlarda varsa saçlı deride de olabilir. Kafa derisi yüz derisinin devamıdır 🙁
   Buradan detay bakabilirsiniz http://aysenuryazici.com/kafanizda-dermatit-varsa/
   30’lu yaşlarda hücre yenilemesi desteği serumla sağlanmaya başlanmalı ki yaşlanmanın ötelenmesi mümkün olsun.(İlk kırışıklar 33-34 gibi başlar) Bakımınızı bu yazıda detaylı anlattım göz atar msınız?
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Göz altlarındaki kılcal damarlar beyaz tenlilerde daha çok belirgindir deri rengi ve inceliği sebebiyle.
   Kapatıcı ile gizleyebilir damar çeperini güçlendiren F vitainli göz kremleri kullanabilirsiniz. Ama bu damarlar yok olmaz. Daha az belirgin olur o kadar. Yine de bir dermatologa plexi lazerle yakılıp yakılamayacağını danışabilirsiniz.
   Size tavsiyem sabah ve akşam Eau thermale jonzac Pure Organik Sertifikalı Misel Su ile cildi silip, Palabs serum ve nemlendiricisini kullanın. Serumu göz altına da uygulayabilirsiniz.
   http://palabs.co/
   Göz kremi olarak: Sante Organik Göz Çevresi Kremi (F vitaminli) veya Skin&Lab Vitamin Creams – K Vitaminli Göz Kremi kullanmanız.
   Sevgiler

 12. Göz altındaki damar belirginlesti önce ve göz altı ödemi oluştu ağrı ve şişlik var aynı zamanda şimdide ödeme bağlı çizgilerim var nur topu gibi :(( şişliği azaltıp kırıklıkları giderecek krem oneriniz nedir cildim alırı hassas 🙁 doktor doktor gezmekten bıktım yaşım 27

  • Bedriye hanım,
   Ani olan bu ödem alerji (kedi tüyü, yeni yastık veya deterjanınız vb) olabilir, alkol, böbrekle ilgili herhangi bir şey (Allah korusun)aşırı tuz tüketimi, toksin atamama vs…
   Aklıma gelenler bunlar. Ama yeni bir kalem,maskara veya fara karşı da alerjik reaksiyon geliştirmiş olabilirsiniz.
   Göz şişlerini ödemi buz gezdirerek çözeriz. Geçicidir. Sorun içeriden geliyorsa idrar tahliliyle belirlenebilir. Ben doktor değilim ama ANİ şişlik, üstelik ağrı ile…
   Bu videodaki buzları yapın. Çok iyi gelecektir. => https://www.youtube.com/watch?v=O3LRbKM0q3w
   Yastığı yüksek tutun. Alçak yastıkta yatmayın.
   Günde 3 yeşil çay veya 1 fincan adaçayı tüketin. Detoks yapar.
   Çin tıbbında gözaltı torbaları/ödem ve şişliklerle dalak ve mide fonksiyonları arasında ilişki vardır. Bir test yaptırsanız?Naçizane.
   Şişlikler ve sakinleşme için lierac dioptipoche puffiness correction smoothing gel kullanabilirsiniz.
   Sevgiler
   Geçmiş olsun.

 13. Ayşenur Hanım merhaba,
  26 yaşındayım ve göz altlarımda bir kaç senedir ince çizgiler var. Şuan hamileyim ve göz kremi kullanmak istiyoum. Sizin bana öneriniz ne olur? Şimdiden teşekkürler.

 14. Ayşenur Hanım merhaba..41 yaşındayım.Kırışıklık sorunum sadece göz çevrem ile ilgili..Bu konuda önerilerinize ihtiyacım var.Gülerken özellikle,kırışıklık derinleşiyor.Ayrıca aşağıya doğru bir sarkma da hissediyorum.
  Misel Su ,güneş kremi+nemlendirici,yaşlanma karşıtı kırışıklık giderici göz kremi ,yüz için kırışıklık karşıtı serum önerileriniz nedir acaba?
  Bu arada cildim karma..Yağlıya dönük..Nemlendirmediğim zaman kuruma hissediyorum ara ara.
  Yorumunuzu ve önerilerinizi bekliyor olacağım..Sevgilerimle .

  • Elif hanım Merhaba,
   Kendi kozmetiklerimi çıkartma prosedürleriyle ilgilendiğim için 20 gündüz pek sorularla ilgilenemedim kusura bakmayınız.
   Göz çevresine botoks uygulaması yaptırmanız en doğrusu olacaktır. İyi bir medikal estetik hekimi sadece o bölgenin kırışıklarını yok edecek noktalardan size gayet pürüzsüz bir göz çevresi sunar.
   Boktoks hakkındaki videoma göz atar mısınız lütfen?https://www.youtube.com/watch?v=qwlHL3yFecM
   40’lı yaşlar, hormonal değişimin de başladığı yaşlar olarak derinin hem su tutma kapasitesi azalır hem kolajen üretim kapasitesi dşer.
   Bununla ilgili oldukça detaylı bir yazım var lütfen yapabileceklerimiz hakkında bilgi için göz atar mısınız?
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Botoksu 6 ay sonra bir kez daha uygulatırsınız. Sonra senede 1 kez olması yeterli olacaktır. Ama iyi bir kırışıklık kremini de kullanmaya devam ediniz tabii.
   Karma ve yağlıya dönük ciltler için en iyi yenileyici kremlerden biri Esthederm’in CYCLO SYSTEM YOUTH CREAM FACE AND NECK ‘idir. Sabah ve akşam temizleme ve serum sonrası kullanın.
   Serum: E.V.E. SERUM SOURCE Esthederm (21 günlük kullanımla hızlı bir onarım sağlıyor)
   Göz kremi: Esthederm Youth Cream Eye Contour
   Güneş koruması olarak hafif ince ve ağırlık yapmayan Missha’nın MISSHA All Around Safe Block Aqua Sun Gel SPF50+/PA++++ , bir diğer önerim Uriage Hyseac Fluide SPF 50 (yağlı karma cilt için olanı)
   Misel su olarak karma /yağlı ciltlere o Bio Etic Organik Aloe Vera Dengeleyici Arındırıcı Misel Su (yeşil olanı) kullanabilirsiniz.
   Jonzaj ETJ / Pure Organik Sertifikalı Hipoalerjenik Misel Su kullanabilirsiniz. Her ikisi de organik sertifikalısır. Cilt yağ salgısını tetiklemez.

   Nemlendirmediğim zaman kuruma hissediyorum demişsiniz. Her gün sabah ve akşam misel suyla temizledikten sonra sırasıyla serum, göz kremi ve onarıcı nemlendirici kullanmak gerekir. Cildi çıplak bıraktığımızda kendi koruyucu mantosu yeterli gelmediğinden ve su tutma kapstesi zamanla azaldığından “gergin” ve “kuru” hisedersiniz. Normaldir. Nemlendirici olmadığında deri dış etkenlerden hırpalanır. Kurur hassaslaşır ve lekelenir.
   Sevgilerle

 15. Merhaba Aysenur hn

  Ben kendimi ikinci plana atmis biri olarak cok gec duzenli cilt bakımı uygulamaya başladım. 46 yasindayim.2 aydir disiplinle asagidaki rutini uyguluyorum.Bu asamada en iyi yol gostericim siz oldunuz,bunun icin cok ama cok tesekkur ederim. Anladimki yakin kusaklardaniz ve siz de maddi cikar gozetmeksizin iyilik yapmayi seviyorsunuz.Tek hissettigim bu yolculugunuzda kendiniz gibi iyi yureklerle karsilasin ve paylastikca mutlulugunuz artsin 🙂

  Sabah himalaya yuz jeli ile yuz yikama

  Palabs hydralift tonik

  Instutude esthederm intensive retinol cream

  (Kasim ayinda oldugumuz icin gunes koruyucu kullanmıyorum. Yaz icin urun onerebilirseniz cok mutlu olurum. )

  Gece yine temizlik +tonik +ardindan palabs hydralift hyralonic acid serum uzerine Lavera coenzym q10 cream

  Kirsikliklarimda azalma hissediyorum. Cok ama cok mutluyum.Bu rutin dogrumudur ?Serum olarak baska ilaveler yapmalimiyim ?ve goz cevresi kremim eksik.Ne onerirsiniz ?bu ayki butcemle almayi planliyorum :)kendime dogum günü hediyem 🙂

  Su anki ikincil hedefim sarkmayi onlemek ve var olani azaltmak.Bunun için ürün önerisi yapabilirseniz cok sevinirim.Sivi kolajen bir hayli pahali.Yerine kapsul formu etkili olur mu ?

  Yanlis peeling urunu kullanimindan olusan burun ustu kilcal damarlari icin ne kullanmaliyim ?

  Son sorum ise boynumda gozlemledigim kirisikliklar 🙁 yenilerini önlemek ve var olani azaltmak icin ne kullanmaliyim ?

  Cok sordum.biliyorum.gecikmis heyecanima verin ne olur ?

  Simdiden cevabiniza ,zamaniniza ve emeginize cok ama cok teşekkür ediyorum. Ve sizi sevgiyle kucaklıyorum ve öpüyorum. 🙂

  Figen

  • Merhaba Figen hanım,
   Kullandığınız ürünler hele özellikle retinol kre yenilenme için oldukça iyi bir destektir. Düzenli kullanımda çok iyi sonuçlar alırsınız. Boyuna da uygulayın.
   Palabs hydrolift tonik, temizleme işleminin tamamlayıcısıdır. Yüzey pH’ını düzenlediğinden bir sonraki serumun rahat emilmesine yardım eder.
   Ancak esas derinin yaşlanma hızını düzenleyecek olan kullandığınız serumdur.
   Sıralama doğru. Serumu sabah akşam krem altına uygulayın ve göz kremini de Esthederm’in kullanın. Çok iyi bir göz onarıcı formüldür.
   Esthederm Active Repair Eye Contour Care .
   Fiyatlar maalesef ithal kozmetiğe yapılan ek %35 zamla uçtu! Derma E’nin de Derma E Age Defying Eye Creme göz kremi çok iyidir ve makul fiyatlı.
   Sarkma çok farklı bir sorun Figen hanım.
   Bu konudaki yazıya göz atarsanız daha iyi ve detaylı anlatabilmiş olacağım.Tüm alternatifleri sıraladım çünkü.
   https://aysenuryazici.com/sarkan-cilde-ne-yapilir/
   40 lı yaşlarda hormonal değişim de yaşlanmayı artırdığından size en masrafsız yenilenme tavsiyem dermaroller olur.
   Bununla ilgili videoma göz atın lütfen. https://www.youtube.com/watch?v=pWM4qTMnfks
   0.50 mm ile haftada 1 kez dermaroller yapın. İki aya kadar cilt dokusu (boyun dahil) sarkma oldukça toparlanacaktır.
   Ya da 0.25 lik bir dermaroller alın, her gece kreminizi sürdükten sonra 3 dakika uygulayın.

   Yaşgününüz de kutlu olsun 🙂 Alah sağlıklı huzurlu güzel yaşlar versin. Sevgilerle

 16. Merhaba aysenur hanım öneriniz için tesekkur ederim alıp kullanıcam …bana su urunleri onermıssınız netten baktım 3 adet krem sabah kalınca misel su ile silicem sonra hangısını surucem 3 adet ya anlayamadım..ve akşam tekrar su ile silip tekrar aurucem ama hangılerıni gö z çevresi için önerilerim:
  ** Nuxe Merveillance expert Göz Çevresi Bakım Kremi
  ** Darphin Exquisage göz kremi
  ** Lierac Dioptiride Wrinkle Correction Filling Cream

  Cok sağolun vide vichy önermissiniz hangisi daha iyi ise sizce onu kullanayım ben vichyde baktım gunduz gece kremi var….bana sıze zahmet sabah hangısı akşam hangısını kullanmam gerekır yazarsanız cok sevinırımm öpüyorum siziii cok cok 😄

  • Merhaba Özge Hanım 🙂
   Cildi temizledikten sonra önce yüz serumunu sürüyorsunuz.
   Sonra göz kreminizi (hangisini seçtiyseniz)
   Sonra da nemlendiricinizi.
   Sıralama bu…
   Mesela Nuxe markasının prodigieuse serisini seçtiyseniz:
   Temizleme sonrası serum olan: onarıcı konsantrasyon isimli ürün.
   Göz kremi: Crème prodigieuse boost çoklu düzeltici göz çevresi bakım kremi
   Nemlendiricisi: Crème prodigieuse adlı olanı
   sevgiler

 17. Benazir Hanım,
  Sabah ve akşam cilt bakımının 3 adımını düzenli yapmak size sağlıklı bir cilt sunar.Göz çevresi çok ince deridir ve en erken buradan kırışıklar başlar. Yüzünüz daha kalın deri olduğu için (eğer doğru bakım yapmıyorsanız) orada da yaşlanma sorunları başlayacaktır maalesef: (
  Bu yazımda bakımınızı anlattım:
  https://aysenuryazici.com/20li-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

  Göz çevresine sabunla yıkamayın. Misel su kullanın.
  Sabah ve akşam göz çevresine su kaybını önleyecek hafif yapılı bir jel kullanın.
  Yaşınıza uygun öneriler:
  ** Lierac Hydragenist Gel Yeux Hydra Smoothing Eye Gel
  ** HC Eye Renewal Göz Çevresi Bakım Kremi
  ** Organique Hydrating Therapy Göz Çevresi Kremi
  ** Darphin Hydraskin Eye Cream Gel

  Uygulama için : https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE
  sevgilerle

 18. Mrhabalar göz cevremde gulduumde gayet belirgın kırısıklıklar gozukuyor cok rahatsız edıcı..35 yasındayım cıldım karma botoks yaptırmak istemiyorum ..bu kırışıklıkları gıderecek mumkunse yok edecek kadar aza indirgeyecek serum ve krem önerısı istıyorum daha önce yuzume hıc bırsey kullanmadım …tesekkur ederimm

  • Özge Hanım merhaba,
   Yüzünüze hiç bir şey kullanmadığınız için deriyi hem zamanın yaşlanma hızına hem dış etkenlerin hırpalayıcı etkisine teslim ettiğiniz için erken yaşlanma belirtileriniz olmuş 🙁
   Cilt bakımı zor bir şey değildir ve diş fırçalamak kadar kısa bir vakit ayırmanız gerekir o kadar.
   Lütfen bu yazıya göz atar mısınız?
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   Kırışıklar, derinin suyunu kaybetmesi ve elastikiyeti sağlayan destek doku proteinlerinin yaşla beraber daha az ve kalitesiz üretiminden oluşur.
   Elbette mimik yapanlarda daha derin olur ama siz sabah ve akşam derinin elastikiyetini sağlam tutmasına yardım eden kremler kullanırsanız zamanı ötelersiniz ve yine yaş alırsınız 🙂 ama derin yorgun kırışıklar olmadan.
   Bu videoda size detaylı günlük bakımı anlattım:
   https://www.youtube.com/watch?v=NFKUoRhAeuY

   Kırışıklar, göz çevresi diğer yerlerden 7 kat daha ince bir bölge olduğundan ilk göz çevresinde çıkar. Size tavsiyem kolajen içerikli bir göz kremini sabah akşam kullanın ve eğer yüzünüzü sabah akşam sabunla temizliyorsanız (çok kurutur ve kırışığa zemin hazırlar) misel su ile temizlemeniz.
   Vichy’nin slow age serisi veya Nuxe firmasının bu serisi size uygun:
   https://tr.nuxe.com/creme-prodigieuse-sup-sup-boost

   Göz çevresi için önerilerim:
   ** Nuxe Merveillance expert Göz Çevresi Bakım Kremi
   ** Darphin Exquisage göz kremi
   ** Lierac Dioptiride Wrinkle Correction Filling Cream

   Sizden ricam lütfen sabah ve akşam, makyaj yapsanız da yapmasanız da önce bir misel su ile cildi silip, antiaging (yaşlanma frenleyici) bir krem kullanmanız. İnanın 10 yıl sonra Ayşenur teyzeyi iyi ki dinlemişim dersiniz. Çünkü hırpalanan cildi düzeltmek zordur. Ama hırpalanmasını engellemek daha kolaydır. Ve biz zamanı geri döndüremiyoruz 🙂

   Bu yazımdan fikir edinebilirsiniz.
   https://aysenuryazici.com/yaslanma-karsiti-krem-secenekleri-ve-icerikleri/

   Sevgilerle
   Ayşenur

 19. Merhaba 27 yaşındayim göz altı kırışıklıklarım çok. Var sanki on yaş daha fazlayms gibi çok rahatsız oluyorum ne yapmam lazim

  • Benazir Hanım,
   Sabah ve akşam cilt bakımının 3 adımını düzenli yapmak size sağlıklı bir cilt sunar.Göz çevresi çok ince deridir ve en erken buradan kırışıklar başlar. Yüzünüz daha kalın deri olduğu için (eğer doğru bakım yapmıyorsanız) orada da yaşlanma sorunları başlayacaktır maalesef: (
   Bu yazımda bakımınızı anlattım:
   https://aysenuryazici.com/20li-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Göz çevresine sabunla yıkamayın. Misel su kullanın.
   Sabah ve akşam göz çevresine su kaybını önleyecek hafif yapılı bir jel kullanın.
   Yaşınıza uygun öneriler:
   ** Lierac Hydragenist Gel Yeux Hydra Smoothing Eye Gel
   ** HC Eye Renewal Göz Çevresi Bakım Kremi
   ** Organique Hydrating Therapy Göz Çevresi Kremi
   ** Darphin Hydraskin Eye Cream Gel

   Uygulama için : https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE
   sevgilerle

 20. Mrb 27 yaşındayım cildim karma sivilce problemi yokmdarphin ideal resource anti-dark circle eye illuminator yaşıma uygun olduğunu düşünerek aldım bir haftadır kullanıyorum yaş bezesi yapmaya başladı cildimi ağır gelmiş olabilir mi ?bioderma nında sensibo moussantı kullanıyorum oda yağlanma yapıyor .ciltdime daha yeni bişeyler sürmeye başladım önerileriniz nelerdir şimdiden teşekkür ederim.

  • Ayşe Hanım Merhaba,

   Kullandığınız Darphin Ideal Resource Anti-Dark Circle Eye Illuminator adlı göz kreminin içeriği şöyle:
   Dimethicone, Water (Aqua), Isostearyl Palmitate, Polyethylene, Polysilicone-11, Butylene Glycol, Ethylene/Acrylic Acid Copolymer, Isononyl Isononanoate, Cetyl Peg/PPG-10/1 Dimethicone, Polymethyl Methacrylate, Whey/Protein Lactis Protein/Proteine du Petit-Lait, Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract, Scutellaria Baicalensis Root Extract, Olea Europaea (Olive) Fruit Extract, Morus Nigra (Mulberry) Root Extract, Sigesbeckia Orientalis (St Paul’s Wort) Extract, Yeast Extract/Faex/Extrait de Levure, Cholesterol, Vitis Vinifera Grape Fruit Extract, Linoleic Acid, Triticum Vulgare (Wheat) Bran Extract, Glycerin, Glycerin, Palmitoyl Oligopeptide, Sucrose, Pyridoxine Dipalmitate, Petrolatum, Glyceryl Polymethacrylate, Dimethicone Crosspolymer-3, Caffeine, Tocopheryl Acetate, Glyceryl Laurate, Quaternium-90 Bentonite, Peg-8 Phytosphingosine, Peg/PPG-18/18 Dimethicone, Dimethicone Silylate, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Propylene Carbonate, Triethoxylcaprylsiliane, Sodium Chloride, Disodium Edta, Phenoxyethanol, Mica, Titanium Dioxide (CI 77891), Iron Oxides (CI 77499), Iron Oxides (CI 77492), Iron Oxides (CI 77491).

   İçerisinde yağ bezesine sebep olabilecek bir bileşen yok. Darphin çok iyi ve titiz bir markadır.
   Acaba çok mu sürdünüz?
   Video: https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE
   Karma ciltlerin bakımında yağlanmayı tetiklememek için SLS içermeyen jeller kullanınız. Mutlaka ardından bir tonikle deriyi silin. Sonra yağ dengeleyici nemlendiricinizi sürün.En son SPF korumayı…
   Bu 3 adım sağlıklı kalması ve karma yapısının normalleşmesi için yeterlidir.
   Bu yazıdan detay bakar mısınız lütfen?
   https://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Sensibio gel moussant içeriği (güzeldir):
   AQUA/WATER/EAU, SODIUM COCOAMPHOACETATE, PROPANEDIOL, SODIUM LAUROYL SARCOSINATE, CITRIC ACID, COCO-GLUCOSIDE, GLYCERYL OLEATE, SODIUM CITRATE, PEG-90 GLYCERYL ISOSTEARATE, MANNITOL, XYLITOL, LAURETH-2, RHAMNOSE, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, TOCOPHEROL, HYDROGENATED PALM GLYCERIDES CITRATE, LECITHIN, ASCORBYL PALMITATE. [BI 722]

   Size tavsiyem Nuxe Aroma-perfection bakim serisini kullanın.
   Sevgiler

 21. Merhaba Ayşenur Hanım;

  Önerilerinizle yüz bakım ürünlerinin tamamını değiştirme kararı aldım. Doğru karar vermiş miyim size de danışmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. 20 yaşındayım karma bir cildim, siyah noktalarım, gözeneklerim, renk eşitsizliğim ve komedonlarım var.

  CYRENE-AHA/BHA Exfoliating Gentle Cleansing Gel (Yüzümü temizleyeceğim)

  Cyrene Oil Control BHA Facial Toner (Tonikleyeceğim)

  Cyrene Professional Skin Renewing 2% BHA Lotion Exfoliant ( Komedonlar için de bu ürünü kullanacağım)

  Cyrene Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology ( Nemlendirici olarakta bun ürünün uygun olduğunu düşündüm)

  Sizin yazılarınızla, kendimce doğru kararlar almaya çalıştım inşallah becerebilmişimdir. Yanıtınız bekliyor olucam, onayladığınız anda almayau planlıyorum.

  Son olarak 20 yaş için göz altı morluğuna ve hafif nemlendirmeye yarayacak göz altı kremi öneriniz varsa çok sevinirim, araştırdım fakat bulamadım.
  Şimdiden engin bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. İyi günler dilerimm.

  • Gizem Hanım Merhaba,

   Evet doğru ürünler seçmişsiniz. Sıralaması da doğru. Ancak AHA kullanımı varsa gündüzleri güneş koruması da kullanmalısınız. Uyarılarda yazar hep. Unutmayınız.

   2.Ci söyleyeceğim: Komedon siyah nokta gibi karma cilt sorunlarına haftalık bakım da dahil edilmeli. Ki kalınlaşan üstteki ölü tabaka ve gözenekler sistemli temizlenebilsin.
   Bir peeling + ardından yeşil killi bir maske haftada 2 kez banyo çıkışı yapın lütfen.

   Göz altının nemini korumaya yardımcı temiz içerikli su bazlı nemlendiriciler var.
   Rossmann’lardaki Alterra Doğal Su Bazlı Göz Kremi, Darphin Hydraskin All Day Eye Fresh Gel Cream,
   Nonique Extreme Energy Göz Çevresi Sıvısı kullanabilirsiniz.

 22. Merhabalar aysenur hanım 3 ay sonra 35 yasındayım ve hamıleyım bu yıl goz cevremde derın kaz ayakları olustu sizden krem ve serum önerisi bekliyorum

  • Özlem Hanım,
   Hamilelerin kullanabileceği doğru kozmetiği seçmek için bu videodan destek alabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=7WZukGBc7Gs
   Derin kaz ayaklarını doğumdan sonra botoks yaptırarak durdurursunuz. Beaberinde kırışık çözücü kremlerle güzel sonuç alırsınız. Sıkılaştırıcı etkili, elastik kolajen üretimini artırıcı içeriği olan ürünleri aksatmadan uygulamak gerekir.Kırışıkları ve sarkmayı azaltmak için üretilmiş göz kozmetiklerini:
   Göz pınarlarından şakaklara doğru deriyi çekiştirmeden, hafif tampon hareketlerle sürün. Kazayağı denilen gözün şakağa doğru olan yerindeki kırışıklar üzerinde ısrarla vuruşları tekrarlayın sabah ve akşam düzenli kullanım şarttır. Üşenmiyoruz 🙂 Bu videoda botoksun senede 1 kez yapılarak nasıl yaşlanmayı ötelediğini izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=qwlHL3yFecM
   Esthederm eye contour youth cream kullanabilirsiniz.Derma E Age Defying Eye Creme kullanabilirsiniz.
   sevgiler

 23. Ayşenur Hanım merhaba, öncelikle bana yazılarınızla ışık oldunuz. Yıllardır çözemediğim yüzümde oluşan seboroik dermatit problemimi yazılarınızla çözdüm.
  Yaşım 34, cildim kuruya dönük karma,çok hassas, temizle+nemlendir+koru bakımımı yıllardır yapıyorum. Yazılarınızla beraber daha bilinçli yapmaya başladım. Allah sizden razı olsun. Göz çevremde yeni yeni belirginleşen derinleşen beni çok rahatsız eden kırışıklıklarım var, bana etkili bir göz çevresi kremi ve serumu önerebilir misiniz? Cildim için, bioderma h2o misel su, cyrene aha%2 akşam, bha%1 akşam, cyrene hyaloric serum kullanıyorum( hepsini yazılarınızdan buldum) üstüne bioderma kırmızı seri krem alnım ve yanaklarıma, burun ve çeneme bioderma atoderm krem uyguluyorum fakat artık seboroik dermatit sorunum olmadığı için, doğal içeriği temiz özellikle kırışıklık önleyici bir krem kullanmak istiyorum. Göz çevrem için strivectin 360 serum kullanıyorum ama bazen bulması çok zor oluyor. Göz çevrem ve cildim için önerebileceğiniz ürünler var mı? 30 lu yaşlarda cilt bakımı, göz çevresi nasıl korunmalı gibi olan yazılarınızı okudum ama işin içinden çıkamadım:( biraz uzun oldu nolur kusura bakmayın, ama yardımcı olabilirseniz müteşekkir kalırım. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 24. Yani sadece guldugumde ince cizgiler oluyor gulmeden kirisiklik yok.hani bunu onaracak ve olusmasini oneleyecek bir bakim rica edoyorum.bunlari tedavi edip yeni olusumlar icin koruma saglayacak.sevgiler

 25. Merhabalar Aysenu hanim 33 yasindayim yuzume daha once onersiginiz sarkma karsiti roc pro define concantre kremi uyguluyorum cok memnun kaldim.göz bakimi icin hangi urunu kullanmaliyim.goz alti torbasi ya da morlugu gibi sorunlarim yok.goz altinda goz cevresi ve kenarlarda ince kirisikliklar var.iyilestirici onarici en iyi urunu tavsiye eder misiniz.sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.