Home / Cilt Bakımı / Beyaz tenli olmanın dayanılmaz ağırlığı

Beyaz tenli olmanın dayanılmaz ağırlığı

Beyaz tenli olmak asaletin simgesiydi bir zamanlar. Antik Mısır’da kadınlar cilt üzerinde damarları ne kadar gözükürse o kadar asil sayıldığından; mavi bir boyayla bu çizgilerin üzerinden geçip kendilerinin ne kadar beyaz tenli olduklarını bile göstermeye çalışmışlar… Makyajla asalet yani! Gün yüzü görmemiş cilt demek güneşle hırpalanmamış cilt demekti. Ev kadınını, eli sıcak sudan soğuk suya değdirmeyen kadını anlatıyordu.

Amerika’nın 2.ci dünya savaşından sonra icat ettiği, (!) elindeki fazla petrol türevi malzemeyi değerlendirmek için kadınların kafasına “bronz ten” imajını soktuğunu; Chanel’in o beyaz tenli masum kadınından yaşlanmaya kucak açmış yaramaz bir kadın imajını reklamla, kozmetikle zorla empoze ettiğini düşünüyorum. (Şahsi fikrimdir)
Beyaz tenilerin genetik yapısı incedir ve dış etkenlere hemen tepki verir. Eğer yetersiz ürün kullanır ve/veya sert kimyasallı kozmetik seçerlerse çabuk kızarır ve kururlar. Soğuk hava, sert rüzgar, yüksek sıcaklık, (hamam, sauna, plaj) gibi etmenlere sık maruz kalırlarsa kızarık ve kılcal damarlı ciltleri olur. SPF koruma kullanmayan beyaz tenlilerin ise hem erken yaşta kırışıkları olur hem de lekelenirler. Yaşınız kaç olursa olsun  bakıma disiplinle devam etmek şarttır.
Zaten ince, hassas, kılcal damarları gözle görünebilen bu incecik ciltler genelde solgundur. Roza (gül hastalığı) rahatsızlığı genelde bu beyaz tenlilerde ortaya çıkar.

Bakımınız nasıl olmalı?
• Makyaj yapsa da yapmasa da her sabah ve her akşam  yumuşak temizleyicilerle temizlemeli.
• Kılcal damarlar görünüyor ise cilde direncini destekleyen bir serumu krem altına uygulamalı
• Cilt yapısına uygun nemlendiriciyi sabah akşam yaz/kış aksatmadan uygulamalı. Antiaging ürün seçilmesi yaş almayı geciktirecektir.
• Banyo çıkışı haftada iki kez cilt tipine uygun besleyici ve nemlendirici maske uygulayın.
• SPF içeren güneş koruyucuyu asla ihmal etmeden yaz/kış kullanmalı (BB kremlerdeki koruma yetmeyebilir, bilginize)
• Güneş koruması olsa bile, yazları güneş gözlüğü ve şapkayla yüzünüzü koruma altında tutmalı
• Sıcak suyla banyo yapılmamalı
• Bronz görünmeleri zor olan bu tenlerin kesinlikle güneş altında kavrulmamaları gerek.  Hafif bronz görüntü için ya güneşsiz bronzlaştırıcı ya da terra cota denilen bronzlaştırıcı pudralar kullanabilirler. Kırmızı tonlu olmayanlar tercih edilmelidir. Yoksa pancar gibi bir yüz ve süt beyaz bir boyunla dolanırsınız.

boncuk beyaz

Güneşsiz bronzlaştırıcı önerileri: Avene Autobronzant Hydratant Bronzlaştırıcı Krem, Thalgo Self Tanning Cream Auto-Bronzant Güneşsiz Bronzluk Yüz Ve Vücut, Dove Güneşsiz Bronzlaştırıcı, Nivea sun touch güneşsiz bronzlaştırıcı, Sunkissed Orta Ton Bronzlaştırıcı Sprey,Avon Güneşsiz Bronzlaştırıcı köpük,Rimmel London SunShimmer Instant Tan Air Brush Bronzlaştırıcı,Golden Rose Bronzing Terra Powder No:103, The Body Shop Honey Bronze Bronzlaştırıcı Pudra 01 Light Matte ,L’Oréal Paris Glam Bronze Powder Duo 101 Blonde Harmony, Flormar Bronzing Pudra No: BR01, Physicians Formula Bronzer

?????????????????????????????????????????????????????????

About Aysenur

Check Also

Hangi Cilde Hani Kil maskesi Seçilmeli? Saçlı deri için Hangi kil uygun?

Kil maskesi seçerken nasıl seçeceği konusunda kararsız ve biraz daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kırışıklığı Önleyen Yastık Uyurken Kırışmayın Beauty PillowTanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz.

Başınızın ağırlığı ve ısısı ile boyun ve yüz şeklinizi alarak yüzün yastık üzerinden sıyrılmasını ve kırışık oluşmasını engelliyor. Özel kozmetik kumaşlı kılıfı ayrıca sitelerinde satılıyor. Ama kendi kılıfıyla bile kullandığınızda gece boyu cildiniz kat yeri oluşturmadan uyuyacaksınız. Bu da uykuda oluşması muhtemel derin kırışıklardan sizi koruyacak. Tanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz. İndirimden faydalanmak için link: https://beautypillow.com.tr/discount/aysenur?aff=3 Yahut direkt sayfaya tıklayıp https://beautypillow.com.tr/ ödeme sayfasına geldiğinizde indirim kodu yerine AYSENUR yazın.