Home / Cilt Bakımı / Termal Su Spreyi Nedir? Ne işe Yarar? İçinde ne var?

Termal Su Spreyi Nedir? Ne işe Yarar? İçinde ne var?

Termal sular sıcak kaynaklardan gelen sulardır. Bu kaynak suları, jeotermal aktivite ile ısındığı yeryüzü derinliklerinden gelir. Eriyen kayalardan, yanardağlardan, buzullardan, topraklardan geçerken mineraller yüklenir.
Cildimizin kendi neminde de aynı mineraller bulunur. Sodyum, klorür, potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi…
Suyun geldiği yerler yüklendiği mineralleri belirler.
Aşağıdaki tabloda ve içerik şemasında da göreceğiniz gibi Uriage ve Ivatherm; Avene’den 55 kat daha yüksek mineral içeriğe sahip.
Ama başka bir açıdan bakarsanız, Uriage yüksek kalsiyum içerirken, La Roche Posay suyunun selenyum içeriği de var.
Ve Avene de kalsiyum ve magnezyum oranı hakkında hep iltifat alır. Ama en düşük mineral içerikli sudur.
Kısacası her suyun kaynağa ulaşmadan önce geçtiği kayalardan aldıkları yüklendikleri farklı.
Mineral içeriğin ne kadar yüksek olursa o kadar “iyi” olabileceğini düşünebilirsiniz. Ama ilginç bir şekilde, daha düşük mineral içerikle daha rahat ve sorunsuz, tahriş riski olmadan konforlu kullanım sağlanır.

 

 

 

 

 

 

Termal suların yararlarının incelenmesi –maalesef- genelde bunu üreten firmalar tarafından yapıldığından herkes kendi sirkesine “tatlı” diyecektir, normal 🙂
Ama cilt üzerindeki etkilerinin çalışmaları da hep in vitro (yani hücre ve dokuyu termal su içine koyup izleme) yapıldığından ne kadar işe yaradığını da net söylemek mümkün değil (bence).
Zira insan yapısı, o içine birkaç hücre koydukları petri kabında olan bitenden daha mükemmel ve daha karmaşıktır.
Bunu da göz önüne alarak, aşağıdaki sonuçları okumanızı rica edeceğim:
* UV hasarından daha iyi korunma sağladı.
* Atopik dermatit, egzama, sedef ve iktiyozis gibi enflamasyona bağlı durumlarda, termal sudaki etkileri gözlemlediklerinde iltihaplanmaya neden olan kimyasalların üretiminin azaldığı görüldü. Ve SLS’nin neden olduğu tahrişi azalttı.
* Özellikle akne tedavisinde, tretinoinin yan etkisi olarak kabul edilen şiddetli soyulmayı azalttığı gözlemlendi. Aynı deneyde, sedef rahatsızlığı olan bir klinik deney grubunun %50’sine yararlı olduğu kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

 

Termal Su Spreyleri ne zaman kullanabilirsiniz?
1- Cildi temizledikten sonra tonik gibi yüze spreyleyerek (pH derecesini kaile alın ve sonrasında mutlaka nemlendirici sürün)
2- Yaz ve kış cildi hassas ve nemsiz hissettiğiniz her zaman, gün içinde ofiste, makyaj üzerinden de kullanılabilir. Roza ve kılcal damarlı, çabuk hassaslaşan ciltlerin gün içinde korunmasına yardım için.
3- Yaz tatilinde gün içinde sık sık deriyi nemlendirmek için.
4- Makyajı sabitlemek için makyaj bittiğinde.
5-Maske uygulaması yapmadan önce tüm yüze.
6- Killi maskeleri hazırlamak için
7- Roaccutane tedavisi veya diğer soyucu akne tedavilerinde gerginliği ve susuzluğu almak için.

 

 

Avene Termal Su (pH 7.5)
Bicarbonate 226.7 mg/l, Silica 10.6 mg/l, Calcium 42.7 mg/l, Magnesium 21.2 mg/l, Selenium <5 microgr/l, Zinc 20 microgr/l, Copper <5 microgr/l.

ivatherm Eau Thermale Herculane (pH Neutral)
HCO3 128 mg, Calcium 180 mg, Megnesium 4,86 mg, Fer 318 µg, Aluminium 275 µg, Zinc 124 µg, Manganese 45 µg

La Roche Posay Thermal Spring Water ( pH 7.)
Bicarbonate 387 mg/l, Silica 31.6 mg/l, Calcium 149 mg/l, Magnesium 4.4 mg/l, Selenium 53 microgr/l, Zinc <5 microgr/l, Copper <5 microgr/l. Dry residue mineral content 595 mg/l.

Uriage Thermal Spring Water (pH neutre)
Chlorures 3500 mg, Bicarbonates 390 mg, Sulfates 2860 mg, Sodium 2360 mg, Calcium 600 mg, Magnesium 125 mg, Potassium 45,5 mg, Silicium 42 mg, Zn 160 µg, Mn 154 µg, Cu 75 µg, Fer 15 µg

Vichy Eau Thermale (pH Neutral)
Bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşuyor
Bikarbonates 4776,3, Chlorure/Chloride 357,0, Potassium 99,6, Fluor/Fluorine 8,8 , Sodium 1860,0, Calcium 150,6, Magnesium 12,3, Fer/Iron 1.0

Uludağ Premium E Vitaminli Yüz spreyi  (pH nötr)
Bikarbonat 1281, Klorür 55,Sülfat 18,34, Florür 1,04 ,Sodyum 185,Kalsiyum 153,3 Magnezyum 78,7, Potasyum 28,2, Demir 0,002
Her ne kadar maden suyunun sprey haline getirilmişi olsa da, içerik değerleri “termal sular kadar” yüksek olmasa da litrede toplam mineral değeri 1843 mg/L olarak fena da sayılmaz. Ama yabancı kaynak suları spreyleriyle mukayeseye de girmiyor. Ayrıca E vitamini katkılı olanının içeriğinde PEG-60, Hidrojene Hint yağı var mineral tuzlarla beraber…

Dr. C. Tuna Mineral Water Spray  (pH 5.5)
Na 27.28, Ca 95.52, Mg59, K 4.9, HCO3 544.12, Cl 22.54, F0.29, Se 0.01
İtici gaz olarak butane-propane kullanılmış. Dr. C. Tuna Mineral Water Spray’in kendi sayfasında yer alan içerik bilgisi şöyle:
Aqua(water), Glicerin,Magnesium Aspartate, Zinc Gluconate, Copper Gluconate, Calcium Gluconate,Panthenol, Phenoxyethanol, Ethylhexylglicerin.
Bu bir mineralli sprey. Maden suyu veya termal su değil ama maden suyuna benzer içerikle hazırlanmış. B5 vitamini içeriyor.

Ülkemizde termal sular nasıl?

Afyon, Bolu, Bursa, Yalova, Sorgun, Balıkesir, Gönen, Uşak, Edremit, Pamukkale, Kozaklı, Çermik, Kızılcahamam, Haymana… Hele Haymana kaplıcaları M.Ö. 25 yıllarında Romalıların şifa ve güzellik merkezi olarak kullanılmış bir merkez. Üstelik içinde barındırdığı minerallerle dünyanın en iyi sıcak suyu olduğu artık tescilli! Haymanadaki su 2017 yılında dünyanın en kaliteli kaynak suyu olarak tescillendi. Bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşan bu su çok yüksek kalitede.
Ülkemizdeki termal sular, hem yoğunluğu, kaynak bolluğu hem de çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleriyle Avrupa’daki termal sulardan daha üstün nitelikler taşıyor.
İçim sızlar ve der ki “neden bir Türk yatırımcı dünyanın dört yanına satılabilecek bu kıymetli şifalı suyu kozmetiğe çevirmez?” Neden?

Kaynakçalar: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21175867
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3549667/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9711468

 

About Aysenur

Check Also

Kore Kozmetikleri Kafa Karıştırıyor değil mi?

Onlara kalsa, günün 2 saatini sabah, 2 saatini akşam ayna önünde geçirmemiz lazım! Hayat hızlı, …

2 comments

 1. merhaba aysenur hanım cıldım hassas ve kızarık burun ve ve yanaklarımın ustu cıldım ınce o bolge cıldı kalınlastırmak mumkunmu yasım 20 daha

  • Merhaba Sinem Hanım,
   Şu an nasıl bir temizleme ve nemlendirici kullandığınızı bilmiyorum.
   İçerisinde sülfat olan veya sabun içeren temizleme kullanmamanız gerek. Cilt inceliği irsi olarak belirlenmiştir, doğuştan genetik yapınız bu ise deriyi kalınlaştıramayız ama hassasiyetini ve kızarıklığını gidermek için bu ince cilde özenli baktığınızda gayet sağlıklı olur, ince olmayan ciltler gibi…

   Hassas ciltlerin yapmaları gereken cilt bakımını bu linkte:
   http://aysenuryazici.com/hassas-ciltler-dikkat/
   Kızaran ciltlerin nelerden sakınmaları gerektiğini bu linkte okuyabilirsiniz.
   http://aysenuryazici.com/kizaran-ciltler-roza-hastaligi/

   Misel su ile sabah akşam temizleyip, kızaran ciltler için , hassasiyet giderici bir nemlendirici sürün. Mart-Ekim ayalrı arasında mutlaka güneş koruyucu kullanın.
   Bu nemlendiricilerden birini sabah ve akşam misel suyla temizlenmiş cilde kullanabilirsiniz:
   * Lierac Rosilogie Redness Correction Neutralizing Cream
   * So’Bio Etic Organik Aloe Vera Dermo Defans Krem
   * Cosmed Ultrasense Soothing S.O.S Cream Gel
   * Bioder Bio-Tolerance Toleranssız Ciltler için Kızarıklık Bakım Kremi
   Misel suyla temizlik videosunu izleyebilirsiniz:
   https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
   Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir