Home / Kozmetik ve Güzellik / Vücut Bakımı / Genital Bölge Hijyeni; Kararma & Kaşıntı

Genital Bölge Hijyeni; Kararma & Kaşıntı

Genital bölge Temizliği

Genital bölgedeki deri, ağız içindeki deri gibi, göz içindeki cilt gibi farklı yapıdadır. Genital bölgenin pH’ı 3.8 – 4.5 arasıdır. Ph’ı 7 civarı olan sabunlarla buranın temizliğini yapmak mikroorganizmaların çoğalmasına uygun ortam yaratır.
Vücudunuz, genital bölgeyi korumak için değişik salgılar salgılayarak koruyucu bir manto oluşturur. Sabunla bu koruyucu mantoyu sökerseniz mantara açık ve savunmasız kalır. Genital bölge özel temizleyicilerinden kullanın. Mikroorganizmalardan bu şekilde korunmuş olursunuz.
Tuvalete gittiğinizde genital bölgeyi temizlerken önden arkaya doğru silin. Tersine silmeyin, arkadaki mikrop ve bakterileri genital bölgeye taşımayın.
Genital bölgeye epilasyon: Uygulamayı yapan kişiye, deriye temas eden metal ucun mikrop öldürücü ilaçlarla temizlediğinden emin olun. Talep edin!
Adet günlerinde, mikroplara karşı koruyucu işlevi olan Alman papatyası suyu ile taharet alın. 2lt kaynar suya bir su bardağı papatya koyup, ateşin altını kapatın. Bitkilerin dibe çökmesini bekleyin. Süzün. Bu suyla özel günlerde taharet yapın.

Kaşıntı:
Alerjik bir durum da olabilir. Kulak ardı edilmemeli. Jinekologa mutlaka görünün. Kaşıntı akıntı veya mantar ile ilgili olabilir. Kaşımayın. Tahrişi artırırsınız. Doktor tahlil yaparak sebebini bulacak ve kullanmanız için ilaç verecektir.
Aklınızda bulunsun: Pedinizin üretildiği maddeye alerjiniz olabilir. Meşhur birçok markanın pedleri pamuk değildir! Çoğu, “rayon” gibi sentetik maddelerden üretilir ve emiciliği arttırmak için ham petrolden üretilen SPA (Üstün Emici Toz) denilen bir maddeyle doldurulur. Siz pedinizi pamuk sanırsınız ama çoğu kağıt hamurundan üretilir ve çamaşır suyuyla ağartılır…
Kaşıntı yapabilecek diğer sebepler.
1- Ağda veya jilet sonrası sert tüylerin çıkışı sırasında kaşıntı olabilir.
2- Sentetik iplikle üretilmiş naylon dokumalı külotlar alerji, kaşıntı yapabilir. Pamuklu kullanın.
3- Sert kalın kumaşlar, çok dar kot pantolon, sıkı iç çamaşırları sürtünmeyle tahriş yapar.
4- Aşırı kilolu kişilerde sürtünmeden dolayı genital bölgede kaşıntı oluşabilir.
5- Islak mayoyla oturmak, kimyasallı havuz suyu, bazı antibyotiklerin kullanımı, adet öncesi değişen cilt yapısı gibi faktörler de genital bölgenin asit yapısını bozabilir ve kaşıntı oluşabilir.
6- Çok sık tampon kullanımı ve menopozda rastlanan vaginal salgı eksikliği kaşıntı yapabilir.

Genital bölgede koku

Sebebi mantar ve/veya akıntılardır. Enfeksiyonu tedavi etmeniz kokunun gitmesi için gereklidir. Jinekologa mutlaka görünün veya eczacınızdan yardım alın. Temizliğinde pH’ı doğru ürünler seçmeniz gerek. Sabunla yıkamayın.

Genital bölgede Sivilce neden çıkar
Kıl battığı için! Yanlış ağda yapılması yüzünden kılın kökünden çıkmayıp kırılması ilk sebeptir. Epilasyon sonrası antiseptik alkolsüz ürün kullanılması kıl kökünün iltihaplanmasını önler. Çok sıkı külot ve dar giysiler sebebiyle sivilce tetiklenebilir. Sert kıllarınız varsa, küçük bantlarla birkaç seferde bölgeyi temizleyin. Geniş bantlarla bir kerede büyük alanı temizlemek için geniş bantlarla çekme işlemi yapmayın.

           genit

   Genital bölge neden kararır
Sık sıcak sir uygulanması, dar giysiler giymek, lazer uygulaması sonrası flora bozulması, sürekli sentetik ped kullanımı gibi birçok sebebi var…Hormonal sebeplerle de oluşabilir.
Mutfak malzemesinden yapacağınız “açma çabaları” geçerli değildir. Unutmayınız. Salatalık suyu, kil, limon suyu, talk pudrası, sirke gibi malzemeler “geçici” beyazlatma yapar.

Kararma “yaşa bağlı” da gelişebilir. Yaşlandıkça elastikiyetini kaybeden deride yenilenme yavaşlar. Kararır. Bölgeye hırpalayıcı yanlış işlemler yapmak da kararma yapabilir.
Eğer esmer tenliyseniz kararma daha koyu olur. Çünkü esmerlerde ciltte pigmentasyon daha yoğundur.
• Çok sıcak sir ile genital bölge ve koltuk altı tüylerini almak, küçük ve deriyi esnetmeden alınan minik bölgeler yerine; geniş bantlarla “bir kerede” geniş bir alanı temizlemek bölgeyi tahriş eder elastikiyetini zedeler. Kararmaya zemin hazırlar.
• Sıkı, dar, pamuklu olmayan sentetik iplikli çamaşırlar yine sürtünme ve tahriş sorunu oluşturduğundan kararma sebeplerinden bir diğeridir.
• Pamuklu olmayan pedler tahrişi artırır. Sürekli tahriş kararma yapar.
Genital bölge pH’ına uygun olmayan sabunlarla bölgeyi yıkamak florasını bozar. Bu bölge pH ‘ı 3.8 – 4.5 değerindedir. Lazer sonrası kararma yaşayanlar için de aynı bakım gereklidir. Lazer süresince ve sonrasında genital flora dengesini bozmayan özel temizleyiciler kullanmak gereklidir.
• Genital bölgedeki enfeksiyon kararmayı tetikleyebilir. Mantar sorunu varsa tedavi edilmelidir.
• Hamilelikte vücutta birçok bölgede olduğu gibi genital bölgede koyulma olabilir. Doğum sonrası normale döner. Melanin üretimi hormonal olarak artar, geçicidir.
Nasıl rengi açılır?
E vitamini yağını sabah ve/veya akşam -en az 3 ay- kullanmak açılmaya yardım eder. E vitamininin ne kadar zengin olduğuyla alakalı olarak sadece akşamları da kullanılabilir. Genital bölgede de kullanılabilen “beyazlatıcılar” vardır. Disiplinle ve her gün düzenli kullanıldığında açılma sağlanır. Leke açıcı kremin genital bölge için uygun olup olmadığı kozmetiğin içeriğinde belirtilir. Yurt dışında Epibright, Caspah, Meladerm review – Vaginal Bleaching, Celabright, Pink Privates, South Beach, Cobeco Skin Light Intimate Lightening Cream gibi markalar bu konuda oldukça iddialı. Türkiye’de Biolyn Beyazlatıcı Krem, Star White ve Bionnex’in özel bölge beyazlatıcı kremleri var.

Koltukaltı ve genital bölge kararmalarında kullanılan kozmetiğin içerisinde hidrokinon, azeleik asit, kojik asit, arbutin ,meyankökü ekstresi maddeleri açıcı etken madde olarak görebilirsiniz.
Özel, lazerle genital bölgede renk açma işlemi de yapılıyor. Bir dermatoloji uzmanı size yardımcı olur.

?
Bionnex Dermo Organic Laboratoires Whitexpert sensitive area Whitening Cream

About Enpama İletişim

Check Also

Su, Bitki yağı, Kül suyu… Şifa Niyetine El yapımı Sabunlar

Türk Markaları alkışlanası işler yaptığında çok seviniyorum. Bu benim yaşadığım toprakla övüncüm, yerli malımı desteğim, …

5 comments

 1. Merhaba siveno diye bir markanın tamamen yağlardan ve sirkeden oluşan defne yağlı bir savunu var genital bölge için bu doğal temizleyiciyi kullansam olur mu ?ve bu yüzü temizlemek için de kullanılabilir mi? Diğer genital temizliyicilerde hep sls var ve kullanmak istemiyorum sizce nasıldır?

  • Merhaba,
   SLS içermeyen bir sürü Genital bölge temizleyici var. Mesela bunlar:
   * Ecowell Genital Bölge Temizleyici
   * ORGANYC İntim Yıkama Sıvısı
   * Organique Bloom Essence Genital Hijyen Solüsyonu
   * Ecocare Organik Genital Bölge Temizleyici
   * Medisana Organik Genital Bölge Temizleyici
   * mOMY cARE ORGANİK GENİTAL BÖLGE TEMİZLEYİCİ
   Siveno firmasını çok beğenerek kullanıyorum ben de. Hatta Türk markası olarak videolarını da çektim ve övdüm. Lakin el için olan yıkama sıvılarının pH’ını bilmiyorum? 7 civarı olabilir. Yüz için pH 5,5 gerekir.
   Haliyle yüze kullanmayın. PH çok önemlidir. Derinin bağışıklık sistemini dengeleyen ilk faktör.
   Video:https://www.youtube.com/watch?v=8PLx20vGtO8
   Defne Yağlı Doğal Sıvı Sabunun pH ını bilmiyorum o sebeple genital bölge için üretilenlerden kullanın. Genital bölgenin pH’ı 3.8 – 4.5 arasıdır. Ph’ı 7 civarı olan sabunlarla buranın temizliğini yapmak mikroorganizmaların çoğalmasına uygun ortam yaratır
   Genital bölge videom: https://www.youtube.com/watch?v=wnwH014zNpE

 2. Doktorlardan genellikle genital bölge için sadece su yeterlidir diye duymuştum ama gerekli mi özel ürünler kullanmak acaba?

  • Su ile koku oluşmadan kalması imkansız.Çünkü bakteri ve mantar üremeye müsait bir yerdir. Özel temizleme jelleri kötü koku ve mantar üremesini engeller.Aynı zamanda sağlıklı temizleme yapar.

 3. Genital bölge temizliği için hangi markayı önerirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kırışıklığı Önleyen Yastık Uyurken Kırışmayın Beauty PillowTanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz.

Başınızın ağırlığı ve ısısı ile boyun ve yüz şeklinizi alarak yüzün yastık üzerinden sıyrılmasını ve kırışık oluşmasını engelliyor. Özel kozmetik kumaşlı kılıfı ayrıca sitelerinde satılıyor. Ama kendi kılıfıyla bile kullandığınızda gece boyu cildiniz kat yeri oluşturmadan uyuyacaksınız. Bu da uykuda oluşması muhtemel derin kırışıklardan sizi koruyacak. Tanıtım fiyatı olan 399 tl üzerinden tekrar %10 indirim alarak 359 tl’ye Beauty Pillow alabilirsiniz. İndirimden faydalanmak için link: https://beautypillow.com.tr/discount/aysenur?aff=3 Yahut direkt sayfaya tıklayıp https://beautypillow.com.tr/ ödeme sayfasına geldiğinizde indirim kodu yerine AYSENUR yazın.