Bir Öpücük Borcu Sağ gözüne

Ben Muazzez. Adım kadar kıymetli bir insan olmak için Hz.insan kalmak için 64 yılımı ekmek kırıntıları gibi karanlık ormanda yerlere serpiştirdim. Gerçekten iyi bir insan ay ışığında görüp takip eder beni bulur umuduyla. Oysaki annem üvey değildi. Babam da beni ormana bırakıp kaçmamıştı.

Kırılmaktan yoruldum. Aşağılanmaktan, yanlış anlaşılmaktan, ederimin ufalanmasından…
Beraber iyi vakit geçirmek, hayat kitabına birbirimizden öğrendiğimiz paragraflar ilave edebilmek için yanına koşarak geliyordum. Sevinçle. Hiçbir şey beklemeden.
Güzel filmler seyretmek, üstüne konuşmak, bir bardak rakının keyfini gözlerimize bakarak çıkartmak, gülmek, kahkahalar atmak, sarılıp uyumak dışında istediğim hiçbir şey yoktu.
Belki yaralarının iyileşmesine faydam olursa diye ne çok çabaladım. Kalben. Zül kabul etmeden. Kendinin kıymetli olduğunu sana anlatmak için bildiğim her ışığı önüne sermekten çekinmedim. İyileştikçe mutlu oldum. İyileştin mi?

Çamaşırları zevkle astım, öperek yerleştirdim çekmecelere. Yatağı toplarken mutlu bir şarkı çaldım içimden. Salonu toplarken koşuyordum. Bir an önce layık olduğun düzenli ve temiz bir evde yaşamana katkım olsun diye. Hayatımda hiç bu kadar mutlu olmamıştım. Heybeme koydum. Sadece bunları saklayacağım.

Otoyolda elini tuttuğu öksüz çocukla karşıya geçerken otobüs altında kalan Android kadının suçunu içimde hissederek, oyun arkadaşı, bir ekip olduğumuzu sanıyordum. Beraber o yolu geçebilirdik. Geçemedik. Başa sarıp o sahneyi baştan ve tekrar baştan denemekte hiçbir fayda yok…
Zaman geri sarılmıyor.
Söylenen söz ağızdan çıktı mı geri alınmıyor. Kırılan kalp yeniden yapıştırılsa bile ortada hep o dikiş izi kalıyor. Ben kötü biri değilim. Bunu sana ispatlamakla geçirebilecek bir 22 yılım daha yok. Yarın ne getirir bilmiyorum Ve kalbim ağrıyarak yaşamaktan çok yoruldum.

O otoyolda artık kendin karşı karşıya geçeceksin. Sigara içme. O seni sen olmaktan çıkartıyor. Kimsenin elini tutmasına da ihtiyacın yok biliyorum. Yine da sağa sola bak. Kimse seni incitmesin.

Uranüs 10 dakika sonra hepimizin hayatını değiştirmek için gelecek. Ne komik değil mi yolumuzu çakıştıran da oydu zaten. Marjinaldik. Evet. Ama zaten biz kendimiz birer marjinaldik. Her seferinde hayal kurmaktan yorulmadım. İyiyi umdum. Olmadı.

Ben kabullenmeyi öğrenmiş bir insanım. Üstüme boşalttığın bir kova çamuru gidip gözyaşlarımla yıkayacağım. Eski Muazzez olmak için hakaretini unutacağım.
Dilerim başka bir kadına bunu yapmazsın. Çünkü bazı özürler kelimenin anlamını aktaramıyor. O yüzden özür de dileme. Ne isen o ol.   Çok güzel günlerimiz de oldu. İyi ki oldu. Birbirimizi yazdıklarında değil, kahkahalarımızla hatırlamayı dilerim sadece. Sakın bana düşman olma. Hakkım helal olsun der giderim. Kin gütmem ben.
Yolun açık ve zedesiz, başarıların bol alkışların daim olsun. Dert yüzü görme.
Ömrünün bundan sonrası sorunsuz olsun. Neşe dolu olsun. Hayatın çiçek bahçesi olsun. Kadınları üzme.                                         

                                                                                            08.11.22 saat 19:10
Not: 12 Eylül 2022’de not defterime unutmayayım diye bir satır yazmışım. Hep her gözünden iki kez öperdim ya. Demişim ki: “Bir tane öpücük borcum var sağ gözüne…” Öptüm farz et. Borcum kalmasın.

Total
0
Shares
0 Yorum
 1. Ayşenur hanım merhaba,
  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler size sorum olacaktı benim göz çevrem ve ağız çevremde ince kırışıklıklar var özellikle son Zaman’larda göz çevresi kırışıklıkları iyice arttı. Makyajımı çıkardıktan sonra tonik ve nemlendirici kullanıyorum güneş koruyucu da mutlaka kullanıyorum sizin her zaman söylediğiniz gibi. Ancak tam olarak ne kullanmalıyım bilemiyorum, karma cilde sahibim ve yüz cildimde biraz yumuşak 30 yaşındayım. Marka ve ürün adı verirseniz sevinirim sizin bilgi ve tavsiyelerinize güveniyorum.

  1. Merhaba,
   Göz serum ve kremleri ağız çevresine de kullanılabilir. Sigara içiyorsanız ve ince filtreli sigaralar kullanıyorsanız, ağız büzülme hareketini sık yaptığınız için çizgiler oluşmaya başlamıştır. Sigara zaten başlı başına oksijensiz bıraktığı dokuların eskimesini hızlandırıyor bir de minik filtreli sigaralar ile daha kuvvetli çekme hareketi yapılınca çizgiler erkenden başlar.
   Web sitemin ana sayfasına arama yerine “Göz çevresi sorunlarını nasıl çözerim” yazarak bakımınızın detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.
   Makyajınızı göz makyajı çıkarma ürünleriyle çıkartın.Yüz jelleri göz çevresini kurutur ve kırışmayı hızlandırır.
   Zaten 26-27 yaşından itibaren hücre yenilenme hızı yavaşladığından deri altında ilk hasarlar oluşmaya başlar ve bunların ilk belirtilerini 4-5 yıl sonra yüzeyde görmeye başlarız.
   “30’lu Yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?” başlıklı yazımdaki bilgilere göz atmanızı rica edeceğim.
   Serum kullanmaya başlamalısınız.
   Yüz serumlarının hemen hepsi göz altına da uygulanabilir.
   Göz çevresini acilen toplamak için Strivectin Advanced Retinol Eye Treatment veya Strivectin SD Eye Concentrate For Wrinkles göz kremini kullanmaya başlayın. Sabah akşam düzenli kullanın.
   Youtube kanalımda (Ayşenur’la makyaj ve Güzellik adı) göz kremi nasıl sürülür videosuna bakabilirsiniz uygulama için.
   Yüzü temizlemek için SLS (sodium laureth sulfate) içermeyen bir yüz temizleme jeli ve ardından alkolsüz bir tonik kullanın.(Cyrene firmasında var)
   Sonra sırasıyla serum ve nemlendiricinizi sürün.

   serum: StriVectin-SD Power Serum for Wrinkles
   Nemlendirici onarıcı sabah ve akşam: Strivectin Present Perfect
   YV koruması da kullanın. Güneş ışınları hem yaşlanmayı tetikler hem hasar yapar.
   SPF 30 bir koruyucuyu her sabah nemlendirici üzerine kullanın.
   Cyrene firmasında temiz içerikli güneş koruyucu var.
   sevgiler

 2. Ayşenur hanım verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim söylediklerinizi uygulayacağım sevgiler…

 3. Böyle bir site olduğunu görür görmez ne kadar memnun olduğumu tahmın edemezsınız. Piyasada bır çok ürün var neye guveneciğimizş bilmiyoruz, ben 30 yasındayım. Cildim hassas ve kuru. Ama bununla beraber t bölgemde bolca siyah nokta çıkıyor. (Sivilcem yok ) bazı siyah noktalar içe gömülmüş durumda ve fazlaca acık gözeneğim var. Burun çevremdeki kılcal damarlar kırmızı kırmızı duruyor.Bi de yüzümde doğumdan ve sivilcelerden kalma izlerim var.ha Bi de göz altı morluklarım var. Anlayacağınız cildimle aram hiç iyi değil.. :((( clinick in köpük yıkma jelini ve hassas ciltler için tonığini kullanıyorum. Siyah noktalara hiç etki etmiyor.la roche posay in tolarian nemlendiricisini ve pigmentclar ( leke acıcısını ) kullanıyorum. Biraz da beyazlaşmak istiyorum.ürünlerim bitmek üzereler siz bana hangi ürünleri öneririsziniz. Coooooooo teşekkürler :)))

  1. Merhaba,
   2000 yılından beri sitem var Nisa Hanım, lakin bir ara ortağı olduğum başka bir firma adına bu hizmeti verdiğim sürece;kendi web sitemde soru cevaplamayı durdurmuştum. Şimdi tekrar kendi sitemde cevaplıyorum hanımların sorularını ve taraf tutmadan… Hem de size ben olmasam da kendi ürününüzü seçme bilgisini aktararak 🙂
   Şimdi : hassas, kılcal damarları oluşmaya müsait ve kuru ciltlerin ürün seçerken uyması gereken kurallar var. Bunları yukarıdaki yazıda anlattım ama nemsizlik dışında kuruluğun ve hassasiyetin diğer sebeplerini anlattığım yazıma lütfen web sitemde ulaşın ve okuyunuz lütfen.
   Arama yerine “Hassas Ciltler Dikkat” ve ” 30’lu Yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?” yazarak bu iki bilgi yazısına ulaşın…
   Sivilce izleriniz, cilt doğru yenilenme yaptığında 1-1,5 ayda alttan yeni deri geldikçe gider… Ancak cilt bakımöının 3 adımını eksik yapıyorsanız deri kendini savunmaya daha çok enerji harcayacağından yenilenme hızı düşer. E, yani bir de yaş aldıkça zaten tembelleşen hücreler var; 30’lu yaşlarda temel cilt bakımınıza 4.cü eleman olan “serumu” eklemeniz cildinizin sağlıklı yapısını sürdürmesi için gerekli oluyor…
   Temizle
   Serum sür
   Onarıcı nemlendiriciyi sür
   Ve…Gündüzleri SPF içeren bir UV ışınından cildi koruyan güneş koruması kullan.
   Bu adımları yapmanız gerekli
   T bölgesindeki siyah noktaların oluşma sebebi cilt temizliğini iyi yapmamaktır. Günün kiri tozu gözenek içindeki yağla birleşip kir tıkaçları oluşturuyor biz buna siyah nokta diyoruz:),Aslında kir 🙂
   Tonik siyah noktayı temizlemez ki. Tonik , derinin yüzey pH’ını tamamlayan bir kozmetiktir tek başına temizlemez sadece jelle temizleme sonrası yüzeyi sakinleştirir ve canlandırır.
   Bence eksik bakımdan dolayı sorunlarınız oluşmuş.
   Köpüğünüzün arka tarafında içindekiler listesi vardır.Oraya bakın. Eğer içinde sodium Laureth Sulfate (sls) veya Sodium Lauryl Ether Sulfate (sles) varsa bu jel hassas ve kuru ciltleri hırpalayan bir jeldir.Bu maddeler deterjan tipi köpük yaparlar ve pek sevimli değillerdir.
   1-)temizleme
   Size tavsiyem yüzünüzü jelle temizlemek yerine “misel su” ile temizleyin.
   Durulama gerektirmez, ardından tonik gerektirmez, cildi yumuş yumuş yapar ve zarar vermez ve makyaj da çıkartır. Misel suyla cilt nasıl temizlenir youtube’daki “Ayşenur’la Makyaj ve güzellik” adlı kanalımda izleyebilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=13s

   Misel su için birçok seçenekleriniz var:
   * Bionnex Sensitiva Misel Solüsyon ,
   * Cyrene Ultra Soft Yüz & Makyaj Temizleme Misel Suyu,
   * Bioderma H20 sensibio
   2) SERUM
   Temizlemeden sonra sivilce izlerinin hızla gitmesi için hem aydınlatıcı hem yenileyici serumunuzdan 4-5 damla tüm yüze sürün:
   Seçenekleriniz:
   * Cyrene Daily Skin Smoothing & Renewing Treatment 4% AHA Exfoliant (bunu kullanırken mutlaka güneş koruması KULLANMANIZ ŞARTTIR.Yoksa lekelenirsiniz)
   * Lierac LUMINESCENCE Aydınlatıcı Cilt Serumu
   * Cosmed Alight Intensive Lightening Serum
   3) AYDINLATICI NEMLENDİRİCİ
   (Gece gündüz kullanın) hem nemlendirici hem cildin tonunu açan nemlendiricinizi sürün.
   Seçenekler:
   * Skin Ceuticals Advanced Pigment Corrector
   * Avene D-Pigment Riche (sadece akşamları kullanılıyor)
   * Bionnex WHITEXPERT Whitening cream
   4) SPF güneş koruması en az 30 yazları 50 kullanın.
   Güneş ışınlarıyla derinin temasını engellemezseniz le ton farkı geçer ne kullandığınız kozmetikler iş görebilir.
   Isis Pharma Unitone 4 SPF 50+ Krem 30 ml – Güneş Korumalı Leke Giderici Krem

   Bir küçük yazı daha okumanız için lütfen göz atınız
   Arama yerine “Neden yüzümde leke çıkar” ve “Gözenek ve siyah noktalara çözüm” yazın… Çıkan 2 makaleye göz atın.
   Haftada 2 kez banyo çıkışı deri yumuşamışken şu meşhur siyah maskeler var ya (soyulan) onlardan T bölgesine sadece uygulayın. Siyah noktaları ağda gibi çeker çıkartır. Bir ay sonra burun üzerinde kalmaz..
   Lakin bir adaha olmaması sizin elinizde 🙂
   Sevgilerle

 4. Ne kadar güzel ve detaylı açıklamışsınız.cooooooookkkk teşekkür ederim Aysegul hanim.sevgilerrr 🙂

 5. Bu arada bu yazdığınız ürünlerin içinde gözenek kapatma özelliğinde olan var mi acaba ?

  1. Nisa hanım Merhaba,

   Benim gözenek sorunum hiç olmadı. Temel bakımı düzenli yaptığımdan gözenekler açılmadı. Gözenek küçültmeye yardımcı ürünler vardır. Ancak diğer faktörler geçerli olduğunda ürün işe yaramaz.
   Gözeneklerin açılma sebeplerinden en birincisi kullandığınız yıkama jelinin içindeki sülfatlardır. (SLS ve SLES)
   İkincisi nemlendirici kullanmamak, üçüncüsü hormonal olarak içeriden yağ salgısının dürtülmesi..
   Bunları düzelttiğinizde gözenekler de normal seviyelerine döner.
   Youtube’da Aysenur’la Makyaj ve Güzellik kanalımdan “İri Gözenek Neden Oluşur?” başlıklı videoyu tıklarsanız çok ayrıntılı anlattım.
   Web sitemde ara yerine “Gözenek ve siyah noktalara çözüm” yazarak, ürün ve bakımın ayrıntılarını gösteren yazıma ulaşabilirsiniz.
   Yaşınızı ve şu an nasıl bir bakım yaptığınızı bilmediğimden detaylı bilgim olmadığından size ürün tavsiye edemiyorum.
   Ama, yaşınız ergenlikteyse hormonal salgılar sebebiyle gözenek genişlemiş olmalı.
   Su bazlı bir nemlendirici sürer ve sodium laureth sulfate içermeyen bir jelle (sabun değil) temizlik yaparsanız gözenek sorunu zamanla çözülür.

   Sevgilerle

 6. Merhaba Ayşenur Hanım, TV programı yaptığınız dönemden bu yana bilgilendirmelerinizi hayranlıkla takip ederim. Yaşım 39, son iki yıla kadar cildime temizlemek dışında (ki bunu da yanlış ürünlerle yaptığımı zamanla, bilgilendikçe farkettim) pek de özenli davranmadım. Cildim karma, nemsiz, alerjik yapıda, yaşım itibariyle artık kırışıklarımda da ve pek tabi o bilinçsiz güneşlenmelerden hatıra kalan lekelerimde de artış var. T bölgemde yağlanmada artış ve gözeneklerdeki genişleme ev siyah nokta oluşumunda da artış gözlüyorum. Cildimi olabildiğince doğru ürünler seçerek temiz tutmaya (sensibio miclear su, Roc ve Nuxe temizleme köpüğü ile) ve nemlendirmeye (Activar, Filorga, Dermologica, Avene ürünleriyle) çalışıyorum. Göz altlarım ise alerjik bireylerde sık rastlanan türden şiş torbalı ve mor halkalı, bu ırsi, sadece göz çevremi LaRoche posay, Avene, Kiehl’s avocado gibi ürünlerle nemli tutmaya çalışıyorum. Ancak tüm okuduklarıma rağmen tam da doğru ürünlerle mi yola devam etmekteyim emin değilim. Gece serum takviyesine ihtiyacım olduğunu düşünüyorum. Sitenizdeki tüm bu konulara ilişkin makaleleri okudum. Neredeyse tüm ürünlerim bitmek üzere, doğru yolda mıyım bunu bilmeye ve yeni ürün alışverişlerim için yukarda yer alan konularda önerilerinize gerçekten ihtiyacım var. Bu arada tonik hiç kullanmadım, arada maden suyu ve gül suyu yapıyorum, maalesef tonik konusunda pek gönüllü değilim. İlle de kullan derseniz sözünüzü kesinlikle dinlerim, güven duyunca iyi huylu biriyimdir 🙂 Malum, kozmetik satan eczanelerden tutun, belli büyük markalara kadar herkes ürünlerini satmanın derdinde, bu arada bizim cildimize olanlar oluyor.. Şimdiden çok teşekkürler Ayşenur Hanım, bereketli, huzurlu, iyi haberlerle dolu günler diliyorum 🙂 Sevgi ve selamlarımla 🙂

  1. Merhaba,
   İki kere yazmışsınız diğer iletinizi buraya kopyalayarak cevap veriyorum.
   “Ek : Sigara kullanmıyorum, beslenme düzenim ve sporum fena değil, düzenli kullandığım herhangi bir ilaç yok. Sivilce gibi belirgin cilt sorunum yok. Tekrar teşekkürler ? ” demişsiniz ek olarak…
   Temel bakım dediğimiz “temizle+ nemlendir+ koru” adımlarını yapmadığınız sürece deri vaktinden evvel hırpalanır, hassaslaşır, alerjik olur gitgide, kurur nem kaybeder ve lekelenir.
   Bunların detaylarını anlattığım “Kırklı yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?” başlıklı yazımı okuyunuz.
   Web sitemin arama yerine “göz çevresi sorunlarını nasıl çözerim”, “Neden yüzümde leke çıkar ? Ciltte Ton farkı neden oluşur”, “Serum ne zaman kullanılır , ne işe yarar” yazarak bahsettiğiniz tüm sorunların neden oluştuğunu ve gidermek için nasıl bir rutini displinle izlemek gerektiğini okuyabilirsiniz.
   Bildiğiniz gibi zamana karşı yarışıyoruz 🙂 Bunun için aktif içerikleri kuvvetli kozmetiklerle bakım yapmamız gerekiyor ve illaki de sabır..
   Çünkü 3 senede olan bir sorunu 3 haftada çözmek mümkün değil ve cilt bakımı bir BÜTÜN. Yani sırasıyla uygulamak ve aksatmamak gerek ki her adım diğerini tamamlasın ve işlem doğru sürebilsin.
   Sırasıyla sabah ve akşam:
   1-Temizleme (misel suyla siliyorsanız ayrıca köpükle temizlemeyin.İki kez temizlemiş oluyorsunuz gerek yok. Ya köpükle temizleyin tonikle tamamlayın, ya sensibio ile silin o kadar )
   2- Serum
   3- Göz kremi
   4- Nemlendirici ve onarıcı krem
   5- GÜNDÜZLERİ sadece: SPF güneş koruması. Leke, kırışıklık nemsizlik gibi sorunların baş müsebbibi GÜNEŞ IŞINLARI ile teması kesmeniz gerek ki leke açılabilsin, hasar ve hassasiyet dursun.
   Bu bakımı disiplinle ve doğru ürünlerle uygularsanız cildinizin daha sağlıklı ve lekesiz diri olduğunu zamanla gözlemleyebilirsiniz.
   Yaş ilerledikçe yenilenme kapasitesi de yavaşladığından dilerseniz bir medikal estetik hekiminden kolajen üretimini artırmak için ulterapy, icon, radyo frekans gibi işlemlerle yardım alırsanız iyileşme süreci hızlanır.
   T bölgesi herkeste daha yağlıcadır. Muhtemelen sizin yağlanma artışınız ya hormonal düzenden yahut UV ışınlarından tetiklenmiştir.
   ** Bioderma sensibio ile temizleyin.
   ** Serumu sabah akşam uygulayın: Synchroline Synchrovit C Anti-aging Serum (6 tüp vardır içinde her tüp -bol bol- 1 hafta gider)
   Bu serum bittiğinde ciddi leke açılmasını gözlemlersiniz. Ardından “StriVectin-EV Get Even Brightening Serum” ile devam edebilirsiniz.
   Öncelikli olarak C vitaminli olanı tavsiye etmemin sebebi ciddi dirilik takviyesi da yapacak olmasından…
   ** Göz Kremi: StriVectin SD Eye Concentrate for Wrinkles
   ** Gündüz: StriVectin-AR – Advanced Retinol Day Treatment SPF 30
   ** Gece: Advanced Retinol Intensive Night Moisturizer
   Ekim ayından sonra, UV IŞINLARI ŞİDDETİNİ AZALTTIĞINDA yani, Hafta da 1 kez tercihen akşamları Strivectin 5-Minute Weekly Glycolic Peel yapabilirsiniz. Anti-alerjenik özellikli üründür ve 4 hafta Sonra uygulamalar bittiğinde; ince çizgiler,kırışıklıklar ve gözeneklerin görünümünü azaltmış , cilt dokusunu iyileştirmiş olur.
   Sevgilerle

 7. Merhaba Ayşenur Hanım,
  Bu kadar hızlı ve detaylı dönüş yaptığınız için çok çok teşekkürler. Önerdiğiniz makalelerden biri hariç hepsini okumuştum, hemen göz çevresiyle ilgili olanı da okuyacağım. Sözünü ettiğim sorunlarım için Strivectin markasını önerdiğiniz için, o markaya yöneleceğim. Yaklaşık 6 aylık düzenli bir kullanım sonrası, durumumu buradan paylaşırım. Son bir soru olarak; markanın tüm bu ürünlerini aldığımda oldukça yüklü bir fatura çıkacak gibi duruyor. İnternette satış yapan eczane-kozmetik ürün sitelerinden sizin güvenle alış veriş için önerebileceğiniz biri var mıdır? Çünkü bu markanın birkaç sitede %50 civarı indirimleri olduğuna rastladım. Cildimizi güzelleştireceğiz derken, cebimizi de güvenli biçimde koruyalım diye soruyorum 🙂

  1. Tekrar merhaba,
   Strivectin arayan bir hanım daha bana sormuştu, %50 indirimli bir yer bulduğunu ve güvenli olup olmadığını. İnanın i site güvenliği hakkında bilirkişi değilim. Sadece site sorumlusuna ” ürünün son kullanım tarihi -üzerinde- ne yazıyor ona göre sipariş verebilirim” demelisiniz bence. Çünkü ürünlerin ucuzlaması genellikle son kullanım tarihinin yaklaşmasıyla olur.
   Mesela Ekim 2017’de son kullanım tarihi bitecek olan bir serumun hemen satılması gerek ki , zaten 2 aylık ömrü var kullanılsın bitsin… Serum da zaten düzenli kullanımla 2 ayda biter.
   Son kullanım tarihi yaklaşan ürünler ucuzlatılarak elden çıkartılması kolaylaştırılır. Bu hem kullanan hem satan için iyi bir fırsattır. Satılmazsa çöp olur. Günah !
   Size cevap vermeliler. Bu müşteri iletişiminde bir nezaket en önemlisi güven vermektir. Vermezlerse veya konuyla alakalı bir bilgileri yoksa “ürün üzerine bakmalarını ve tarihi söylemelerini” deyin…
   Bir diğer alternatif, göz altı ışık dolgusu yaptırıp, daha uygun fiyatlı bir göz kremi kullanmak da olabilir.
   Sevgilerle
   Ayşenur

   1. Strivectin markasının ürünlerini, bugün içinde bir kaç internet sitesinde araştırdım, tükenmişti. Sanırım eczaneden alma/ısmarlama yoluna gideceğim. Keşke belirttiğiniz gibi tarihi yaklaşmış yarı fiyatlı ürün olsa çok iyi olurmuş. Sağlık olsun, yakın zamanda edinip harfiyen uygulayıp sonuçları paylaşacağım. Tabii bundan sonra da o düzeni bırakmayacağım 🙂 Işık dolgusu da aklımdaki seçeneklerden biri, göz gibi en önemli 5 duyu organından birine yakınlığı beni geriyor sanırım 🙂 Oysaki yaptıran herkes çok memnun, duyuyorum, görüyorum.. Keşke dolgu-botox gibi konularda da sizden böyle detaylı bir yazı okusak. Kendi adıma çok mutlu olurum. İlginize, emeğinize tekrar tekrar teşekkürler. Sevgilerimle 🙂

    1. Tekrar Merhaba 🙂
     Göz altı deyince korkmayın göz ile hiç bir alakası yok. Alttaki o ince derinin altına uygulama yapılıyor.Zaten onun da altı boşluk.Yani göz kubbesiyle hiiiç uğraşılmıyor.
     Web sitemde yaptırdığım uygulamalar ile ilgili uzun uzun sayfalar var. Göz atabilirsiniz.
     Arama yerine “ameliyatsız Gençleşmek” yazarsanız 2011 yılında başladığım uygulamaları açıklamalarıyla bugüne kadar izleyebilirsiniz.

     1. O kadar çok konu hakkında bilgi ve yazı var ki resmen sabah akşam okuyorum. Sitenin içinde, mağarada altın bulmuş kırk haramiler misali ordan oraya koşturuyorum 🙂 Önerdiğiniz doktor sayfalarına da bakıyorum bir yandan 🙂 Çok hummalı çalışmalar içindeyim Ayşenur Hanım 🙂 Önerdiğiniz videoyu da hemen izleyeceğim. Yakın ve sıcak dönüşleriniz için teşekkürler, sevgilerimle..

     2. Ben de bir gün birileri bir bilgi arar da benim sayfama düşer ve doğruyu görür ümidiyle 2000 yılından beri araştırıyorum yazıyorum video çekiyorum.
      Ne mutlu bana altınların hepsi sizin olsun…Sevgiler

 8. Merhabalar Ayşenur hanım.sabırla özenerek verdiğiniz cevapları görünce ve danışacak ehil bir kişiyi de arıyorken size danışmamak olmaz.ben 35 yaşındayım ve 9 aylık bir bebeğim var onu emziriyorum.hamilelik süresince ve emzirmede dahil kozmetik dermatolojik ürünlerden uzak durdum.karma bir cilde sahibim ama burun üstümde pullanma ve güldüğümde bile yanaklarda kuruluktan ince kırışıklıklar ve bakan birinin çok rahatlıkla yüzünüz çok kuru diyebileceği donuk bir cildim var.alnımda ise dikkatli bakınca farkedilebilen lekelere sahibim bu lekeler 5-6yıldır benimleler.eczanelere gittiğimde herkes birşey satma peşinde malum yüksek fiyatlı ürünler ve deneme yanılma yöntemiylede krem almak istemiyorum sonra işe yaramadı oluyor.hassas ta bir cilde sahibim sert bir peeling kullansam hemen kırmızı kılcal damarlar ortaya çıkıyor .sizden ricam bu tablo karşısında bana ne önerebilirsiniz.

  1. Merhaba Gözde Hanım,
   bebeğiniz sağlıkla huzurla büyüsün inşallah. Emziren anneler için özel bir sayfam var. Web sitemin arama yerine “emziren anne” yazarsanız makale karşınıza çıkar .Dikkatlice okuyunuz.
   Hamilelikte elbette kozmetik kullanabilirsiniz. Sadece içerisinde zararlı kimyasallar olmasın eter.
   Bunu da size organik sertifikası olan firmalar garantiler. Müfettişler zaten içeriklerde bunlar olmadığı için üretimlerine onay ve sertifika vermişlerdir.
   Keşke kullansaydınız .Çünkü hamilelikte hormonal olarak yağ salgıları da sürekli değiştiğinden özellikle ilk 5 ayda hemen herkes sivilcelenir. Ve son 2 ay hemen herkes lekelenir…
   Burun istünde pullanma muhtemelen cildi sabunla yıkadığınızdandır.
   Sabunun pH’ı 7 civarıdır ve yüzümüzde 5,5 pH gereklidir 🙂
   Lekelerle ilgili yazımı yine web sitenin arama yerine leke yazarak ulaşabilir, yahut youtube’da leke üzerine bilgi aktardığım videoma kulak verebilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE&t=116s
   Lekeler 2 yıldan eski ise kozmetiklerle zor gider. Rengini hafif açabiliriz ama giderilemez. Derine nakşolmuştur. Ürünün işe yaramaması inanın “eski” olmalarından dolayıdır. Bir medikal estetik hekimine gidin, picosil (lazer)ile sildirin lekeleri Rahatlayın.
   Sonrasından 30 SPF korumayı aman ihmal etmeyin ki leke hortlamasın…
   Matlık, cansızlık, ince kırışıklar, kuruluk hepsi temel bakımın 3 asal adımını düzenli yaparak gider.
   Organik sertifikalı ürünlerden bir temel bakım rutini oluşturun.
   Temizleme jelinizde sls sles olmasın. Ama daha da iyisi yüzünüzü misel suyla silin. Temizlemenin en rahat ve çabuk şekli bu hassas kuru ciltler için misel sulardır.
   Ana sayfada arama yerine misel su yazarak kullanımına bakabilir veya videodan dinleyebilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=5s

   Hassas ciltler için de Misel suyla temizlik en iyisidir. Durulama da gerektirmez.
   http://www.ekoorganik.com sitesinden sipariş verebilirsiniz. Hepsi organik sertifikalıdır
   Temizleme için: Aloree Organik Ferahlatıcı ve Arındırıcı Tonik Etkili Losyon 150ml (sitede losyon olarak yazılmış ama bu bir misel sudur)
   Serum: Aloree Organik Cilt Kurtarıcı Ve Yenileyici Eliksir 15ml veya Heliotrop Organik Multiactive Yenileyici Ampül 3×2,5ml
   (Bu ampuller size 4 haftalık bir canlandırma kürü sağlar)
   Nemlendirici/onarıcı: Heliotrop Organik Sensitive Gündüz Kremi 50ml ve Heliotrop Organik Sensitive Gece Kremi 50ml
   Güneş koruması: Organicum spf 50 yüz ve vücut koruyucu güneş losyonu (internette var)

   Sizin ve bebeğinizin açısından bir başka güvenli markadan önerebileceklerim : (Avrupa Birliği Onaylı Güvenlik Değerlendirme Dosyaları vardır)
   Cyrene temizleme suyu :Equo-Librium Skin Rescue Cleansing Treatment
   Serum: Cyrene Equo-Librium Facial Treatment Essence
   Nemlendirici /onarıcı: Cyrene Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology

   Ben strivectin firmasının formüllerine, güvenliğine ve etkinliğine deneyerek inanan biriyim.Lakin Türkiye’de sanırım distribütörü el değiştiriyor şu an seriyi tam olarak bir yerde bulmak pek mümkün değil.
   Bu rutininiz bittiğinde inşallah yeni dağıtımcı yerleşmiş olur size Eylül’e doğru yeni bir bakım serisi hazırlarız.
   Sevgilerle

 9. Merhaba ,
  19 yaşındayım.Cildim son dönemlerde hassas. Bazı ilaçlar kullanmak zorunda kaldığım için.Ama nerdeyse toparlandı.Yanaklarım normal t bölgem siyah noktalı ama çok yağlanma yapmıyor neredeyse kuru diyebilirim ama siyah noktalar kendimi bildim bileli var.Sizin de tavsiyelerinizi dinleyerek Bir rütin oluşturmaya çalışıyorum.Yıkama jelim Bioderma sensibio foaming jel, toniğim Ecowell mersin su içerikli tonik,nemlendiricim La Roche Posay Hydreane Legere,Kil maskem ise Kiehls Rare Earth Deep Pore Cleansing Masque.Nemlendiriciden bir tüp bitirdim ve sanki yetmiyor gibi biraz kuru kalıyorum.Ben de nemlendiriciyi değistirmek istiyorum.Ama yağlı nemlendiriciler de gözeneklerimde birikme yapıyor.Bir de içerik konusunda sıkıntı yaşıyorum bir türlü karar veremiyorum.Cyrene Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser veya Darphin Hydraskin Light almayı düşündüm ama benim yaşıma uygun mu bilemiyorum.Benim yaşıma uygun nasıl bir rütin izleyebilirim ve sizin tavsiyeleriniz nelerdir.Şimdiden teşekkürler.

  1. Simge Hanım Merhaba,
   Yirmili yaşlarda cilt bakımının nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalıştığım yazıma bir göz atmanızı rica edeceğim.
   http://aysenuryazici.com/20li-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   İlaçların bazıları vücudun su tutma kapasitesini etkileyebilir. Özellikle tiroit tedavilerinde nemsizlik fazlalaşabiliyor.
   Sizin cildiniz normal, ama susuz bir cilt. Yağlı ciltler için özel olarak formüle edilmiş, yağ salgısını frenleyen “oil free” gibi ürünler size uygun değil.
   Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology size daha uygun olacaktır.
   Yağlı değildir .
   Gözeneklerdeki birikme hormonal faaliyet düzene girdiğinde artık oluşmayacaktır. Hanımların 26 yaşına kadar hormonal düzenin oturmayabileceğini bildiğimize göre 🙂 size tavsiyen pirinç pudrası kullanmanız. Gözenek ve yüzeydeki birikmeyi önlemek için her gün Dermofoliant Daily Gentle Purifying Peeling Powder kullanın. (20gr olanı size en az 2 ay gider oldukça bereketlidir)
   Burun üzerinde inatçı siyah noktaları en iyi temizleyen şey, şu soyulan siyah maskeler.
   Haftada 1 kez bile yapsanız ağda gibi birikintiyi gözenekten çıkarıp alıyor.
   Darphin Hydraskin Light Cream, karma ciltler için yağlı bölgeyi dengeleyen,kuru bölgeyi normalleştiren içeriklidir.
   Size hafif geleceğini düşünüyorum.Sürümü kolaydır.Yağsızdır.Hafiftir ama size su lazım 🙂
   Onun yerine Darphin Hydraskin Essential All-Day Skin-Hydrating Emulsion size daha uygun içerisinde hyalüronik asit var.Su yüklemesine yardımcı olur.Hiç de yağlı hissi yoktur.

   La Roche Posay Hydreane Legere normal, karma hassas ciltlere uygun, gayet de iyi bir nemlendiricidir ama anladığım kadarıyla sizin cildiniz susuz /kuru bir cilt. Bu nedenle yeterli gelmeyebilir…
   Youtube’da uygulama videolarıma bakabilirsiniz.
   https://www.youtube.com/channel/UCDxmfVutPzH_X4rH22vsakA/videos

   sevgilerle

 10. Merhaba Ayşenur hanım, 33 yaşındayım, tiroid ile ilgili bi rahatsızlıktan dolayı (graves) ilaç kullanıyorm ve iyot içeren herşeyden uzak durmam gerekiyor, göz çevremde kırışıklar son iki senedir boy göstermeye başladı, ve yüzümde (özellikle göz altı) hacim kaybı olmaya başladı, cildim kuru, bir de burnumda siyah nokta bantlarının veya maskelerinin pek alamadığı küçücük siyah gözenekler var. Bana kullanmam gereken tüm ürünleri (özellikle göz çevresi, fiyat önemli değil) marka adı vererek yazarsanız çok sevinirim.. İyi ki varsınız ?

  1. Merhaba Zeynep Hanım,
   Geçmiş olsun. Benim de geçen sene tiroidim komple alındı 7 ayrı kitle iç içeydi. euthyrox adlı ilaca mahkumum ömrümün sonuna kadar.Ve ne hikmetse bir türlü uygun dozu ayarlayamadık.
   Üç ayda bir, bir sürü kan tetkiki yapılıp değiştirip duruyoruz dozu 🙂
   Neyse buna da şükür.
   Göz altlarında başlayan kırışıklar, zaten yüzümüzden 7 kat daha ince göz altı cildinin hastalık sebebiyle de incelmesinden ve su tutma kapasitesinin azalmasından oluşmuştur.
   Beyaz tenli ve açık renk gözlü iseniz yıpranma daha da göze batar olmuştur.

   Sizden ricam, http://aysenuryazici.com/goz-cevresi-sorunlarini-nasil-cozerim/ başlıklı yazımda göz atmanız. (Neler yapmamak gerektiğini de anlattım detaylı)
   Ve uygulama videolarına da vaktiniz olduğunda bakmanız:
   Makyajı temizleme: https://www.youtube.com/watch?v=Qimom–kZNw&t=117s
   Göz kremi sürme: https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE
   🙂
   Temizleme, tonikleme, serum, göz kremi onarıcı nemlendirici ve güneş koruması ürünlerinizi Skinceuticals’dan veya Cyrene’den edinebilirsiniz.
   Susuz ciltler ve hassas bağışıklık sistemi olanlar için iyi içerikli firmalardır.

   Temizleme için: Cyrene firmasının Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel’ini ve Hydra Radiance Moisture Boost Facial Toner’ını seçebilirsiniz.

   Yüz serumu: H.A. INTENSIFER Ciltteki hyalüronik asit seviyesini,cilt dolgunluğunu artırmak için cildin hyalüronik asit seviyesini destekleyen serumdur. Tüm yüze göz altları dahil sürebilirsiniz.
   Veya Cyrene Epidermal Matrix Age Defying Hyaluron 3MW

   Göz: AOX-Eye gel

   Nemlendirici: Skinceuticals’ın Daily Moisture veya Cyrene’in Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology kremini kullanabilirsiniz.

   Güneş koruması: BRIGHTENING UV DEFENSE SPF 30 veya Cyrene UV Defense Ultra Light SPF50+ Broad Spectrum Güneş Koruyucu Krem

   Burun üzerindeki siyah noktaların temizlenmesini kolaylaştırmak için temizleme jelinizi bir konjac sünger veya yumuşak temizleme fırçasıyla uygulayın.
   Haftada 1 kez de şu meşhur soyulan siyah maskeler var ya (kuruyup soyulan) bunlardan T bölgesine uygulayın.
   Siyah noktayı oldukça iyi söküyor.
   İlk keresinde tamamı çıkmasa bile birkaç uygulamadan sonra temizlenir.
   Soyulan bu maskeden sonra tonikle bölgeyi silip, nemlendiricinizi sürünüz.

   Sevgilerle

   1. Bilmiyordum çok geçmiş olsun.. Tiroid beter bir hastalıkmış ama dediğiniz gibi bunada şükür ? Yazılarınızın ve videolarınızın çoğunu gördüm, takipçinizim ?
    Göz için yazdığınız aox dışında herhangi bir nemlendirici veya güneş koruyucu kullanmayacak mıyım?
    Bir de ağızdan alınan serum veya haplardan da kullanmalı mıyım?
    Son olarak medical cilt bakımı da gerekli mi, Ankarada güvenebileceğim dermatolog öneriniz var mı??
    Hızlı cevabınız için teşekkür ederim, sevgiler..

    1. Ağız yoluyla almak istediğim yüz ve saç için olacak, saçlarımda da boyadan dolayı yıpranma oldu ve ince telli, hacimsiz.. Çok mu sordum ne ☺️

    2. Merhaba,
     Göz için AOX yeterlidir. Kışın çok soğuk havalarda Activar Ac-11 göz kremini de dahil edersiniz. Ama eylül ekim kasım aox yeterlidir. Nemi kilitler .
     Ağızdan alınan haplardan Solgar Hyalüronik asit hapları içsel suyu dokularda çimento gibi tuttuğu için faydasını görürsünüz. Deriye iyi destektir.
     Saç ve cilt zayıflığı içsel ise, bunu kan tahlilinizden doktorunuz söyler. B12 veya C vitamini bazı mineraller kullanmanızı önerebilir.
     Boyadan dolayı yıpranmayla ilgili dün daha yeni bir video çektim 🙂 Sanırım 3 hafta sonra yayına konulacak youtube’da. Hırpalanan saçı “kesmek” gerekir. Serumla ancak kırık yokmuş gibi gösteririz, saçı yıkayınca tüm yapağı durumu geri gelir 🙁
     İnce telli ve hacimsiz saçlara önce bir ince saç modeli kestirmek lazım. İyi bir kuaför bunu bilir 🙂 Açma işlemini mümkün olduğunca yapmamak, bir süre ısı uygulamalarını da durdurmak en iyisi.
     Lakin işe gidiyorsanız saçları düzenli tutmakta “bigudi” en sağlıklı şekillendirme aletidir. Isı uygulaması maşa düzleştirici sık kullanıyorsanız ince telli saçın çok sık su kaybı yaşamasına sebep olursunuz ve sönük, kuru kalır.
     Hacim veren şampuanlardan , ve banyo sonrası hacim veren spreylerden kullanın.
     Saç hapları saçın sağlıklı çıkması için yardım eder ama ince telli saçları kalın telli yapamaz maalesef.
     Estağfurullah… Çok sormadınız.
     Ankara’da benim tanıdığım bir dermatolog yok ancak Istanbu’daki dermatolog doktorum Dr Erçin Özüntürk’le bir sohbetimizde Ankara’daki yazan soran hanımlara kimi önerebileceğimi sorduğumda fakülte arkadaşı olduğunu öğrendiğim Dr. Ekrem Civaş’a güvenebileceğimi söylemişti.
     sevgiler

 11. Merhaba Ayşenur hanım, Bende size cilt baķımı ile ilgili danışmak istiyorum.
  .20 yaşındayım cildim hassas, kızarık ve kırmızı noktalar şekilinde sivilce lekelerim var, burnumun üzeri biraz yağlı ve zaman zaman alnımda sivilcelenme oluyor.
  Günlük cilt bakımımda biodermanın sensibio misel suyunu,bioderma sensibio light nemlendiricisini ve bioderma sensibio eye göz kremini kullanıyorum. Ayrıca sivilce lekelerim için NIP FAB glycolic fix night extreme pads ini kullanmaya başladım.
  Ancak cildim için doğru ürünler kullandığımdan emin değilim. Kızarıklıklarım biraz azaldı ama geçmiyor.Cilt bakımımda kullanmam gereken ürünler hakkında tavsiyede bulunurmusunuz?
  Bir de skinceuticals phyoto corrective gel serumun cilt tonunu eşitledigini duydum kullanmam için doğru cilt serumu mudur?
  İyi günler..

  1. Merhaba,
   Hassasiyet ve kızarıklığın birçok sebebi olabilir ama genelde yanlış /eksik cilt bakımı veya hiç koruma nemlendirme temizleme yapılmamış ciltlerde gelişen sorunlar bunlar.
   Gençlerin cilt bakımının ana adımlarını anlattığım videoma göz atar mısınız lütfen?
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY&t=1s

   Web sitemdeki bu yazıdan da detay bakabilirsiniz: http://aysenuryazici.com/hassas-ciltler-dikkat/
   Sivilce lekeleri için videom: https://www.youtube.com/watch?v=nOCZBGjgWfk

   Kullandığınız pedler hyaluronic acid,lactic acid,%5 glycolic acid ve salicylic acid içerir. Oldukça soyucudur 🙁 Günaşırı kullanımı veya cildin yağlanma/komedon durumuna göre haftada 2-3 kullanımı vardır.
   Sizin gibi hassasiyeti olan ciltlerde sadece akşamları “haftada 1 kez” kullanılması tavsiye edilir.
   Umarım daha sık kullanmıyorsunuzdur. Hassasiyeti artırır 🙁

   NIP FAB glycolic fix night extreme pads İçeriği: Aqua (Water/Eau), Glycolic Acid, Triethanolamine, Glycerin, Polysorbate 20, Niacinamide,
   Phenoxyethanol, Sodium Hydroxide, Benzyl Alcohol, Disodium EDTA, Mandelic Acid, Panthenol, Salicylic Acid, Lactic Acid, Limonene, Parfum (Fragrance),
   Benzyl Benzoate, Dehydroacetic Acid, Sodium Hyaluronate, Geraniol, Butylphenyl Methylpropional, Citral, Linalool

   Size tavsiyem bioderma sensibio ile cildi temizledikten sonra Cyrene firmasının Redness Relief 1% BHA Exfoliant yatıştıran ve gözenek temizleyen sıvısından kullanın.
   Sonra nemlendiricinizi uygulayın.içeriğindeki Salisilik Asit sayesinde düzenli ve günlük kullanım ile cilt yüzeyini ve gözeneklerin içini eksfolye ederek gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.
   “Anti enflamatuar” etkisi sayesinde ciltteki kızarıklıkları sakinleştirerek hassas ve kızarık ciltlerin daha sağlıklı görünüme kavuşmasına yardımcı olur.
   Bu tip ürünler kullanılırken UV ışınlarından gündüzleri geniş spektrumlu ve en az SPF 30 olan bir güneş koruyucu ile korunmanız “şart”tır.
   Nemlendirici: Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology kullanabilirsiniz.

   Evet Skin Ceuticals Phyto Corrective serum size uygundur. Kızarıklık tahriş + sivilce izlerini onarır, yatıştırır.
   Krem altına uygulanır.

   Sevgilerle

    1. Betül hanım,
     Bioderma tonik yerine de geçer.
     Tem temizler hem tonik yerine geçer.
     Ayrıca toniğe gerek yok.
     Ama siz kendinizi iyi hissedecekseniz aloklsüz bir tonik veya saf gülsuyu (Gulsha) kullanabilirsiniz.
     Maske olarak hassasiyet gideren ve su yükleyen maskeler size uygundur.
     Organik içerik olması her zaman risksiz olacaktır.
     Bu maskeler size uygun:
     * Thalgo immediate Bio-Soothing Mask -Kızarıklık Giderici Maske
     * Bioderma Sensibio Mask
     * LR aloe vera foam mask
     * Organique Alg Yosun Yüz Maskesi – Cranberry
     * Organique Calming Teraphy Yüz Maskesi

     sevgilerle

 12. Merhaba Ayşenur Hanım. İnce derili, hassas, kuru, yanaklar ve burun üzerinde örümcek ağı şeklinde kılcal damar çatlaması olan bir cildim var. 39 yaşındayım artık kırışıklıklarda başladı. Şu anda kullandığım mevcut ürünlerin tamamını değiştirmek istiyorum. Bana detaylı bir ürün tavsiyesinde bulunabilir misiniz? Temizleme-tonik- nemlendirici- göz çevresi kremi- bakım serumu- güneş koruyucu. Haftalık bakım için de hangi maskeler bana uygun olur? Kısaca cildime uygun bakım için günlük ve haftalık ne gerekiyorsa tüm önerilerinize ihtiyacım var. Kılcal damarlarım çok belirgin olduğu için sürekli fondoten kullanıyorum. Fondoten ya da BB krem konusunda da önerileriniz neler olabilir? Teşekkürler.

  1. Nilgün Hanım Merhaba,
   Derinin yenilenme kapasitesi zaman geçtikçe yavaşladığından bakımı serumlar dahil ederek ve cilt bakım rutinini daha etkin içerikli kremlerle düzenleyerek yapmamız gerekiyor.
   Web sitemdeki 40 lı yaşlarda cilt bakımı makalemde size detaylı yazdım bakımınızı göz atarsanız memnun olurum.
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   Kırışıkların sebebi önce su kaybeden deri sonra UV ışınları + elastikiyeti sağlayan destek doku liflerinin yeterince iyi kalitede üretilmemesidir.
   Serumlarla bunu yeniden sağlıklı üretime taşıyabiliriz.
   Bu videodan hızlı bilgi elde edebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=o-Z1OnTOnSg
   Temizleme ve tonikleme “yüzeysel” kozmetik dediğimiz deride 1-2 dak kalan kozmetiklerle yapılır. Çok pahalı olması gerekmez. İçinde sls olmayan yumuşak temizleyiciler içeren köpük/jel kullanmanız yeterlidir.
   Sizin gibi hassas kuru ve nazik ciltlerin temizleme jel veya köpüğü yerine MİSEL SU kullanması daha iyi olur.
   Nedir nasıl kullanılır videom burada :
   https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=5s
   🙂
   Temizlikte su sabun hissini seviyorsanız zararsız köpük veya jelle temizleyebilirsiniz. Ama doğrusu misel su kullanmaktır.
   Cyrene firmasının Hydra temizleme jeli, Mia Organicals’in temizleme köpüğü gibi… İçeriği sağlıklı olsun, temizlerken deriyi kurutup hırpalamasın yeter.
   Ama serum ve kremlerin derinin onarılmasına yardımcı içerikleri yoğun olmalı ve düzenli kullanmalısınız ki yeniden yapılanmaya yardım edebilsin.
   Kılcal damarlar beyaz tenlilerde yeteri kadar korunma yapılmadığında veya çok sıcak/soğuk coğrafyalarda yaşayanlarda oluşur.
   Genetik olarak deriniz ince ve damarlar da zaten yüzeye yakındır.
   Eğer rahatsızlık verecek boyutta ise kılcal damarları dermatolog lazerle yakarak alır. Bir daha çıkmaması ise sizin bakımınıza gösterdiğiniz özene bağlı olacaktır.
   Nasıl lazerle kılcal damar gideriliyor videosu burada:
   https://www.youtube.com/watch?v=TUpW_cXgFoY

   Bu yazımda kılcal damarlı ciltlerin kaçınması gerekenler için bir çok önerim var lütfen göz atınız:
   http://aysenuryazici.com/kilcal-damarlar-neden-olur/

   Size önerim:
   ** sabah akşam temizlemek için: Bioderma’nın Sensibio H20 misel temizleme suyu (göz/yüz makyaj temizler)
   ** Sabah akşam serum: Ren Evercalm Anti-Redness Serum
   (Bu serum bittiğinde kızarıklıklar hafiflemiş olacaktır. Devamında sadece akşamları Rose O¹² Ultra-Moisture Serum kullanın.
   ** Göz kremi: Ren Keep Young and Beautiful Firm and Lift Eye Cream Veya Activar AC-11 göz kremi
   ** Sabah akşam: Onarıcı/nemlendirici Ren Bio-Retinoid Anti Ageing Cream
   ** Güneş koruyucu -sabahları nemlendiricinin üzerine-: ruboril expert spf 50+ (yaz için)
   Kış için: Avene Cilt Kızarıklıklarına Sahip Kuru Ciltler için Günlük Bakım Kremi Spf 20
   Haftada 2 kez banyo çıkışı peeling yapın: Organique Kil Maskesi Beyaz Kaolin Hassas ve Kuperozlu Ciltler olanı üzüm çekirdeği yağı ile karıştırarak hem peeling hem maske olarak kullanabilirsiniz.

   Kızarık ciltlerin hafif yeşil tonlu kapatıcılardan kullanmaları kızarıklığı örter.Yukarıda size linkini verdiğim kılcal damar yazımda anlattım lütfen göz atınız:Makyajla bu damarların rengini kapatmak mümkündür. “Baz” olarak satılan “yeşil” renkli makyaj altı kozmetikleri kırmızı görüntüyü gizler. Üzerine fondöten sürülür,tamamen görünmez olur.
   Physicians Formula Kızarıklıklar için Kapatıcı – Twins Concealer Green veya Make Up For Ever HD Primer Green veya Flormar Magical Color Effect CC Cream -CC02

   Sevgilerle

 13. Tekrar Merhaba Ayşenur Hanım  Sitenizdeki yazıların tamamını okudum ve önerdiğiniz videoları izledim. Çok faydalı bilgiler edindim teşekkür ederim. Sormak istediğim başka sorular da var size. “ Hyalüronik asit Cilt bakımının Jokeridir” başlıklı yazınızda hyalüronik asitin cilt için öneminden bahsetmişsiniz. Benim cildim nemsiz, kuru ve hassas olduğundan hyalüronik asit oranı yüksek serumlar kullanmam uygun olur mu? Önerdiklerinize ek olarak ya da onları kullandıktan sonra kullanmalı mıyım? Yoksa sadece önerdiğiniz ürünler yeterli olur mu buna gerek yok mu? Kullanmam gerekli ise ürün önerilerinize ihtiyacım olacak  Diğer sorum ise: Yaklaşık son 1 yıldır gözaltlarımda torbalar oluştu. Önerdiğiniz ürünler dışında torbalar için yapmam gereken bir şey var mı? İlginize çok teşekkürler 

  1. Merhaba Nilgün hanım,
   Hassasiyet ve kızarıklıkları yatıştırmak için önerdiğim Calm serum öncelike ihtiyacımız olan yangıyı yatıştıracak deriyi sakinleştirecektir:
   İçeriği şöyle:
   Aqua (Water), Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetearyl Olivate, Glycine Soja (Soybean) Oil, Phospholipids, Alcohol, Sorbitan Olivate, Lactose, Inulin, Vaccinium Vitis-Idaea Seed Oil, Lactic Acid, Arnica Montana Flower Extract, Algae Extract, Sodium Citrate, Sodium Hyaluronate, Tocopherol, Xanthan Gum, Lactis Proteinum (Milk Protein), Alpha-Glucan Oligosaccharide, Phenoxyethanol, Aster Maritima/Tripolium Extract, Sodium Hydroxymethylglycinate, Sodium Carboxymethyl Betaglucan, Rumex Occidentalis Extract, Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Flower Water Extract, Laminaria Ochroleuca Extract, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Geraniol, Linalool

   Sonrasında Rose O¹² Ultra-Moisture Serumla onarmak için nem de yüklemek için çalışacağız:
   İçeriği şöyle:
   Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, Oryza Sativa (Rice) Bran Oil, Oryza Sativa (Rice) Germ Oil, Camellia Oleifera Seed Oil, Glycine Soja (Soybean) Oil, Macademia Ternifolia Seed Oil, Rosa Canina Fruit Oil, Ximenia Americana Seed Oil, Parfum* (Fragrance), Glycine Soja (Soybean) Lipid, Oryzanol, Hippophae Rhamnoides Oil, Vaccinium Macrocarpon (Cranberry) Seed Oil, Safflower Oil/ Palm Oil Aminopropanediol Esters, Tocopherol, Cymbopogon Martini Oil, Pelargonium Graveolens Flower Oil, Rosa Damascena Flower Oil, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Benzyl Benzoate, Citral, Citronellol, Eugenol, Geraniol, Linalool *100% Natural Fragrance – Parfum 100% Naturel

   Elbette susuz ciltlerin en iyi yardımcı onarıcısı hyalüronik asit. Ancak sizin hem su hem yağ eksikliği sebebiyle kuruluk var. Bu ürünlerle iyi bir onarma yaparsınız. Dilerseniz 2.ci serumunuzu hyalüronik asit yoğunluklu olan skinceuticals’ın HA. serumundan seçebilirsiniz.Ama kış aylarına denk gelecek ve diğerini daha uygun taşıyacaksınız diye düşünüyorum.
   Göz torbaları için: http://aysenuryazici.com/goz-cevresi-sorunlarini-nasil-cozerim/
   bu yazıdaki ilgili bölüme bakar mısınız?
   Oluşma sebebini yüksek yastık az tuz tüketmek ile hafifletebilirsiniz. Ancak içeriden gelen bir sorun değilse gel yatıştırıcı serumlarla şişlikler torbalanmalar en hafife indirilebilir.
   Lierac
   Göz Çevresi Bakım Kremi – Dioptigel Eye Contour veya SkinCeuticals A.G.E. Eye Complex kullanabilirsiniz.
   sevgilerle

 14. Merhaba Ayşenur Hanım
  Ben 30’lu yaşların başından itibaren cilt bakım ürünlerine ilgi duymaya ve kullanmaya başladım.Cildim ince ,kılcal damarlarım yüzeye yakın . Yakın zamana kadar karma yapılıydı cildim ama son zamanlarda burun çevresi yağı azaldı ve yanaklarım oldukça kurudu.48 yaşındayım ve 3 yıl önce menopoza girdim.En son Vichy’nin nevodiol serisini kullandım.Şu an gece ve gündüz için Pharmaozon plus krem ve pharmaozon peptide krem, temizlik için bioderme sensibo jel ds ve vichy 3ü birarada temizleme sütü kullanıyorum. bir de Lierac comfort mask ı kış döneminde haftada 1-2 kere kullanıyordum.Ama son günlerde özellikle elmacık kemiklerimin çevresini gün içinde çok kuru ve gergin hissediyorum.40lı yaşlarda bakım makalenizi okudum.Sizden ricam kullandığım ürünler benim için yeterli mi veya bana yeni ürünler(uygun fiyatlı :)) ) önerir misiniz; Diadermin den bahsetmişisiniz, fiyatları çok uygun, benim yaşım için de yeterli olur mu? Bir de yüzümü yıkadıktan sonra yüzüme aktardan aldığım jajoba yağını sürüyorum, zarar verir mi acaba? Şimdiden çoook teşekkür ederim.

  1. Merhaba,
   Cilt bakımına erghenlikle beraber (hormonlar çalışmaya başlayınca) başlamak gerekiyor ki bu ani hormonal değişim sebebiyle yağlanma değişimlerinde ileriye dönük gözenek genişlemesi, siyah nokta, akne, kuruma, kılcal damar ve leke gibi sorunlar oluşmasın.
   Bu yazımda detay var:
   http://aysenuryazici.com/gundelik-ideal-cilt-bakimi/
   🙂
   Kullandıklarınız size uygun gayet iyi ürünler. NEOVADIOL da öyle. Ancak, kremler ve serumlar farklı alanlarda iş görürler ve bol hyalüronik asit oranı yüksek bir seruma başlamanız çok iyi olur. Üzerine kreminizi sürersiniz.
   Cyrene argan milk serumu sabah akşam krem altına kullanabilirsiniz. Veya Dermoskin Active Serum …Diadermine LIFT+ Super Filler Ultra Concentrated Hyaluron Super sewrum da içerik olarak su kilitleyen serumlardandır fiyatları da makuldür.
   Jelle yıkamaktansa Misel su ile temizleseniz bu kuruluğu tetiklemezsiniz.
   Misel su videosuna göz atar mısınız?
   https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc&t=64s (durulama da gerektirmez tonik de)
   Cyrene Sensitive Yüz & Makyaj Temizleme Misel Suyu “veya” Bioder Skincare Bio Clean Misel Su kullanabilirsiniz.

   Nemlendirici olarak Diadermine Lift+ Superfiller Hyaluron Etkili 50 ml Kırışık Karşıtı Gece Kremi ve gündüz kremini de seçtiğiniz serumun üzerin kullanabilirsiniz.
   Jojoba yağının gerçekten “jojoba” olduğuna eminseniz 1-2 damlayı avucunuzda kremle karıştırıp kullanabilirsiniz.
   Ancak aktarlar denetimsiz, ayçiçek yağını her türlü boyayla renklendirip satabiliyorlar.
   Eğer tescilli bir markadan jojoba aldıysanız sorun yok…
   (Dr Scheller , Ausganica, Lemongrass, Florame Missha Near Skin firmalarının “Jojoba Oil” olarak satışta serumları var)
   sevgiler

 15. Merhabalar aysenur hanım ben 20 li yaşların başındayim oldukça beyaz alerjiye meyilli atopik denilebilecek ve yer yer kuru olan bir cildim var nemlendirmeye ve bakim yapmaya özen gösteriyorum ancak cildimde güneş kremimi sürmek (avene 50spf) concealer ile göz altlarımi ve varsa sivilcelerimi kapatmak dısında pek makyaja ihtiyaç duymuyorum güneş kremi yüzümü aydınlatmaya ve pürüssüzleştirmeye yetiyor benim için ki bazı kozmetisyenlerden yaz kış güneş kremi kullanmalısın gibi tavsiyeler de almıştım ancak çoğu arkadaşım kışın zaten çok kısıtlı d vitamini aldığımızı güneş kreminin uzun sureli kullanıminin kirisikliga yol actigini ve en azından kışın sürmesem de olabileceğini söylediler benim de bu konuda kafam karıştı sizce güneş kremi kullanmaya devam mı etmeliyim baska sunabileceginiz alternatifler var mı?
  Teşekkur ederim

  1. Merhaba Rumeysa Hanım,

   Dr Erçin Özüntürk Avrupa dermatologlar ve kozmetologlar birliği başkanı diyor ki: Günde 5 dakika avucunuzu gökyüzüne tutsanız D vitamini sentezi için yeterlidir.
   Elbette güneş ışınlarının dost D’sinden faydalanacağız ama UVA/UVB ışınlarının deride yaptığı tahribat konusunda dikkatli olmamız gerek.
   Kullandığınız güneş korumasının “filtre”lerinin güvenli olması ve vücutta östrojenik tetiklemeler yapma olasılığı olanları kullanmamanız sizi bahsettiğiniz endişelerden koruyacaktır.
   Bu konuda yazdığım yazıya bir göz atmanızı rica edeceğim:
   http://aysenuryazici.com/gunes-kremi-secerken-icerigine-bakin/

   Kışın ışınlar dik gelmediğinden şiddeti azdır yüksek koruma gerekmez. Hatta SPF içeren pudralardan bile yararlanabilirsiniz.
   Jane Iradele ‘in “powder me” pudraları gibi…

   Cilt bakımınızı hassas ciltler için olanlardan seçmeli, bakımınızı bu videoda anlattığım şekilde organik sertifikalı ürünler ile yapmalısınız.
   https://www.youtube.com/watch?v=l0YoYBkE1jY
   Alerjik , hassas, beyaz tenli ciltlerin organik seçimleri onları kimyasallardan uzak tuttuğundan daha sağlıklı bakım gerçekleştirirler. Risksiz.
   http://aysenuryazici.com/beyaz-tenli-olmanin-dayanilmaz-agirligi/
   Rossmann’larda Alterra adında bir marka var organik içerikli. Fiyatları da makul. Size uygundur.
   Logona’nın Organik Hassas ve Alerjik Ciltler İçin Kokusuz serisi de size uygundur.

   sevgilerle

 16. merhaba aysenur hanım 29 yaşındayım yardımınızı rica edeceğim
  T bölgem normal hatta bazen sivilceli diğer bölgelerim dudaklarım kuru derim ince ve çok hassas, kılcal damarlarım var yanak ve burnumda, güneş alerjim var, kışın durum dahada vahimleşiyor sert havadan. suratımda ince çizgileri farkediyorum bazen bölgesel pullanmalar oluyor. hatta bir dönem dermatit tanısı konmuştu. sizden bir reçete rica edeceğim ürünler ve kullanımı için. granüllü peeling kullanmıyorum ama ölü derilerimden nasıl kurtulcam?nemlendiricim kiehl’s. saf hydraulic asit kremi kullanıyorum ara ara.atache marka 50spf güneş koruyucu kullanıyorum. ama olmuyor olmuyor

  1. Merhaba Ayşe Hnım,
   Kılcal damarlı ciltlerin sakınması gerekenlere lütfen bu yazıdan göz atınız:
   http://aysenuryazici.com/kilcal-damarlar-neden-olur/

   Dermatit ise bambaşka bir sorun, kimyasallardan hayatınızı arındırmanız şart. Bu yazıdan lütfen detay bakınız:
   http://aysenuryazici.com/egzama-ve-dermatit-cilt-bakimi/

   Yazılardan da gördüğünüz gibi cildi misel suyla temizleyip, yatıştırıcı serum + derin nemlendirme yapan bir onarıcı nemlendirici sürmeniz ve bunu aksatmamanız gerekiyor
   Granüllü peelingler size uygun değildir. Enzim peeling denilen gün be gün ölü deriyi yüzeyden nazikçe temizleyen günlük peelingler size daha uygundur. Ölü derilerden kurtulmanın en zararsız yolu size uygunu bu.
   Glikolik Asit sürdüğünüzde deri yüzeyindeki ölü hücrelerin birbirine bağlayan harç yapısını çözer.Zamanla cilt yüzeyinden bu ölü hücreler atıldıkça alttan serumun yenilediği sağlıklı hücreler gelir.
   Cyrene firmasının %6 glikolik losyonu var. Bunu sadece akşamları cilde uygulayıp, ardından nemlendiricinizi sürmeniz lazım
   (6% Glycolic Probiotic Daily Smooting & Toning Solution)Bunu kullanmayı tercih ederseniz gündüzleri MUTLAKA bir güneş koruyucu kullanmanız şart. Hassasiyet oluşmaması için.

   Ara ara kullanıyorum demişsiniz krem için 🙂 Ne olur ara sıra sürülen hiç bir şeyin iyileşmeye katkısı olmayacağınız sadece günü kurtaracağını biliniz.
   Düzenli bakımdır derinin kendini toparlamasına yardım eden.
   Bir çocuğunuz var düşünün, kapının önüne koymuşuz. 🙁 Ara sıra kapıyı açıp üstüne bir örtü verip, bir gün sonra alıyorsuz. Donuyor üşüyor, ara sıra yemek verip bazen vermiyoruz.
   Bu çocuk sağlıklı büyüyemez…
   Düzenli temizleme+ nemlendirme+ koruma lazım.

   Size önerebileceğim seriler:
   Cyrene:
   Temizleme: Sensitive Yüz & Makyaj Temizleme Misel Suyu
   Serum: Epidermal Matrix Age Defying Hyaluron 3MW (gündüz)
   gece: 6% Glycolic Probiotic Daily Smooting & Toning Solution
   Nemlendirici Hydra Radiance Super Concentrated Nourishing Hydrator /veya/ Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology
   Gündüzleri SPF koruma: UV Defense Ultra Light SPF50+ Broad Spectrum Güneş Koruyucu Krem

   Organique firması:(organik sertifikalıdır)
   * Temizleme: Organique Calming Teraphy Micellar Losyon
   * serum: Organique Yeşil & Beyaz Çay Özlü Immuno Serum
   * Nemlendirici: Organique Calming Teraphy Yüz Kremi
   Peeling (enzim) Organique Enzimatik Bİtkisel Yüz Peelingi
   Peeling sonrası mutlaka nem yükleyen sakinleştiren maskeyi uygulayınız. Organique Calming Teraphy Alg (Yosun) Yüz Maskesi – Aleo Vera

   Misel suyu uygulama videom: https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc

   Sevgiler

   1. merhaba aysenur hanım cevabınız için cok cok teşekkür ederim hepsini alıp kullanmaya başlayacağım, size sonuçları ileteceğim çok teşekkürler

 17. Merhaba aysenur hanim .45 yasindayim.kuru ve hassas bir cildim var.bakimini duzenli yapmadigim icin de hassaslik dolayisiyla kuruluk ve kirisiklik gittikce artiyor.yazilarinizin cogunu okudum ama okadar cok tavsiyeleriniz var ki hangis ine uyacagimi bilemedim.aceba bana ozel bakim urunleri tavsiye edebilirmisiniz.tiroit ve abdest kurulugun baska bir nederni.cok tesekkurler.

  1. Merhaba Ayşe Hanım,
   Düzenli koruma ve nemlendirme yapmazsak deri dış etkenlerden gitgide hırpalanmaktan hassasiyet geliştiriyor ve korumamaya devam edersek tepkisini alerji ve kızarıklık, ileri aşamalarda pullanarak, kaşınarak ve yanarak veriyor.
   Düzenli bakım bu sebeple şart.
   Temizlenmiş cilde bakım uygulandığından, sabah ve akşam önce temizleyip sonra sırasıyla serum ve nemlendirici sürmeniz lazım.
   Yoksa ileride cildiniz ATOPİK cilt sınıfına girer ve kozmetiklerle değil ilaçlarla bakımını sürdürmek zorunda kalırsınız maalesef.
   Yaşınıza uygun cilt bakımının aşamalarını ve cildin ihtiyacının bu yaşta neler olduğunu anlattığım yazıma tıklayıp okuyunuz lütfen.
   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/kirkli-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/
   ve
   http://aysenuryazici.com/cok-kuru-cilt-cok-kuru-vucut/
   ve
   http://aysenuryazici.com/abdest-ve-cilt-kurulugu/

   Kuru ve hassas ciltlerin özellikle soğuklarda çok dikkatli olmaları, banyo çıkışı mutlaka bir nem maskesi uygulamaları yüz temizliğinde sabun asla kullanmamaları lazım.
   Su kaybeden deri kırışır. Nem takviyesi ile diriliğini tekrar kazandırırsınız.
   Misel suyla cilt nasıl temizlenir videomu izleyiniz:https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc

   Cilt bakım rutininizi “sırasına göre” şöyle planlamamız lazım:
   1- Temizleme misel su ile yapın. Eczaneden Bioderma H2o temizleme suyu alıp kullanabilirsiniz. Birçok markanın misel suyu var.
   2- Nem yükleyecek ve kırışık onaracak bir serum:
   (Serum ve krem farklı tabakalarda iş görür detay için yazıya tıklayabilirsiniz)
   http://aysenuryazici.com/serum-ne-zaman-kullanilir/
   3- Onarıcı besleyici ve nemlendirici bir krem.

   Size Lierac, Diadermine ve Nuxe’den ayrı alternatifler oluşturuyorum.
   LİERAC
   Temizleme:
   Lierac Micellar Cleansing Water
   Serum: HYDRAGENIST MOISTURIZING SERUM
   Nemlendirici: Lierac Hydragenist Moisturizing Cream

   DIADERMİNE:
   Temizleme:
   Diaremine micellar temizleme suyu
   Serum:
   Diadermine Lift+ Süperfiller Serum (yüksek oranda hyalüronik asit içerir. Derin nem kilitler)
   Nemlendirici:
   Diadermine Nemlendirici Bakım Kremi (kuru ve hassas ciltler)

   NUXE
   Temizleme:
   Nuxe Eau Demaquillante Micellaire Aux Petales De Rose Water
   Serum:
   NUXE Serum Creme Fraiche de Beaute
   Nemlendirici :
   Nuxe Reve De Miel Crem Visage Ultra Reconfortante Nuit 50ml
   Nuxe Reve De Miel Creme Visage Ultra Reconfortante Nemlendirici Krem 50ml

   Sevgilerle

 18. Merhaba Ayşenur Hanım, sitenize geri dönüşünüzü mutlulukla karşılıyorum 🙂 Mümkünse ben de birkaç önemli husus hakkında yönlendirmelerinizi rica edeceğim. Karma yapılı bir cildim var, 32 yaşındayım. Yanak bölgemde aşırı nemsizlik hissediyorum. Bunun yanında mimik çizgileri ve burnumun yanındaki kılcal damarlarda belirginlem dışında bir problemim yok. Krem alırken en çok önem verdiğim nokta, içerikleri. Yıllardır cildimi doa kozmetikten edindiğim doğal yağlarla her gün düzenli olarak besliyorum. Son zamanlarda özellikle shea, hindistan cevizi ve avokado yağlarını düzenli kullanıyorum fakat sadece yağ kullanıyor olmak cilde ihtiyaç duyduğu demi ve diğer değerleri sunmaya yeterli gelir mi bu konuda internette pek fazla yazı var fakat emin olamıyorum. Son olarak güvenle kullanabileceğimiz ve fiyatları da makul bulunan temiz içerikli markalar/ ürünler konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim. Nuxe, avene ve cyrene ürünlerine yönelmiştim fakat içeriklerinin detayına inince tam olarak temiz olmadıklarını düşündüm. İnternette gezinirken Thalia (http://www.thalia.com.tr/ ) ürünlerine denk geldim ve hem yerli üretim olması hem de fiyatlarının uygun olması noktasında dikkatimi çekti fakat belki marka hakkında detay bilgiye sahipsinizdir diyerek size de danışmak istedim.
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart