Home / Cilt Bakımı / Gündelik İdeal Cilt Bakımı

Gündelik İdeal Cilt Bakımı

  Günlük ideal cilt bakımı programı nelerden oluşur?

günlük cilt bakımı

                          

Gece boyunca siz uyurken hücreleriniz çalıştı. Yenilerini oluşturdu, elastikiyet veren dokunuzu diri tutan lifleri yeniledi. Nefes aldı, güç harcadı ve atıklar oluşturdu. Bunlar sabah uyandığınızda cilt yüzeyinde gördüğünüz bir örtü oluşturdu.

Eğer cildiniz yağlıysa bu örtü daha parlaktır. Gözenekleriniz daha belirgindir. Akneli ise gece boyunca oluşan yeni bir sivilce daha gözünüze çarpar. Yaşlı ve yorgun bir cildiniz varsa yastık izleri, uyurken katlanan deri yerleri çizgiler halinde nettir.

Kozmetiğinizi seçerken içeriğine mutlaka bakın. Eczanın temelini doğa ve bitkiler oluşturur biliyorsunuz. Ancak sadece bitkiyi kullanarak sorunu çözemeyiz. Sorunu çözebilmek için bitkilerin cilt tarafından en iyi şekilde emilmesini sağlamak amacıyla kozmetikler üretilmiştir. Bunun için kremin içeriğine göz atmanızda fayda vardır.

İdeal cilt bakım programınızı kendiniz oluşturabilmeniz için önce cildinizin tipini belirlemeniz lazım:

Cildim kuru ve hassas mı?

Yapısı inceciktir. Yaşınız genç olsa dahi yakından bakınca, elinizle hafifçe çektiğinizde yanaklarda, göz kenarlarında, minicik ince çizgiler görürsünüz. Yüzünüzü yıkadığınızda deri gergin ve rahatsız edicidir. Soğukta ve sıcakta kızarıklıklar oluşur. Güneş ve soğuğa, kaşıntı ve kızararak tepki verir. Parşömen kâğıdı gibi hışır hışırdır.

Özellikle menopoz döneminde cildin ihtiyaçları farklılaşır. Ciltte ani bir kuruma ve incelme olur. Hormonal değişimle ilgili bir tanı varsa cilt bakım kozmetiklerinizi daha yoğun yağ içeren ve onarıcı gücü yüksek, sizin için “özel üretilmiş” olanlardan seçmelisiniz. Birçok marka, menopozdaki bu ani elastikiyet kaybı, kırışıklıklar, kuruluk ve cilt lekeleri ile ilgili türlü sorunu çözmeye yetkin özel kozmetikler üretmiştir.

Cilt kuruluğunuzu bu açıdan da gözeterek ürün seçmelisiniz.

Yumuşak yağlar içeren jel/sabun veya süt/losyon veya misel suyla temizleyin.

 • Gündüz kreminizi yoğun olanlardan seçin, koruması yüksek olsun, ileride daha da hassaslaşmaması için nemlendiricisiz asla güne başlamayın.
 • Alkollü hiçbir ürünü cilde değdirmeyin.
 • Kimyasal işlemlerden ve güneşten uzak durun.
 • Yağ bazlı fondötenler kullanın.

Bunlar tavsiyeler idi. Bakımınız için şöyle bir program oluşturun…

Kışın daha yoğun “yağ”, yazın daha yoğun “su” içeren nemlendiriciler seçin.

 • Krem altına serum kullanmanız, ihtiyacınız olan suyun cilt içinde hapsolmasını ve hücrelerin daha sağlıklı çalışmasını sağlayacağından gereklidir. Ki serum kullanmanız zamanla cildinizin onarılmasında çok büyük yardımcıdır.
 • Haftada iki kez sakinleştirici, yatıştırıcı, nemlendirici ve yağ dengesini takviye eden maskeler kullanın.

(Papatya, kayısı yağı, aloe vera, sarı kantaron, ıhlamur, kediotu, badem özleri, melisa, aynısefa, ısırgan, susam yağı içerikli kozmetikler, kuru cildinizin hassasiyetini dengeleyecektir.)

 • Haftada bir kez kimyasal olmayan ve granülsüz arındırıcı kullanın. Peeling adı altında satılan bu arındırıcının ardından maskenizi uygulayın.
 • Yaz bittiğinde ve ilkbaharda kür uygulamaları yapabilirsiniz. Ampuller ve özel serumlarla, mevsimin oluşturduğu “zorunlu sorun”lardan kurtulmak mümkündür. Tüm cilt tipleri için geçerli olan “kür”, hızlı onarma/sorun gidermenin en muhteşem yoludur.
 • Mümkün olduğunca sıvı içeren bir beslenme alışkanlığı edinin. (Meyveler, su, sebze)
 • Kuru cilt alkole tepki verdiğinden parfümünüzü de alkol oranı en düşük cinsten seçin veya yağ parfümler kullanın.
 • Banyo sonrası, deri henüz ıslakken saf tohum yağı içeren vücut yağlarıyla bolca cildinizi yağlayın. Derinin, suyu ve yağı beraber emmesi için bekleyin. Hafifçe, bastırmadan havluyla fazlasını alın.

 

 

 

Cildim yağlı mı?

Alın, burun ve çenenizde gün içinde parlama oluyorsa, gözenekler açıksa, yer yer siyah noktalar, yanak çukurlarında ve çenede sivilcelerin oluşumu varsa cildiniz yağlıdır.

Yağ salgısının normalden fazla olması yüzünden, (cilt yüzeyinde yağın atıldığı tüneller olan) gözenekler genişlemiştir. Eğer sistemli şekilde cildinizi temizlemiyorsanız, kirlerin gözenekte birikmesiyle siyah noktalarınız oluşur. Tıkalı gözeneğin içinde yağın birikip iltihaplanmasıyla da sivilceleriniz… Yağlı cildin irsi olduğu gibi, stres ile de doğrudan bağlantılı olduğunu unutmayın.

Cildiniz yağlı ise, ölü hücreler bu fazla salgı ile yüzeyde daha kalın ve sabit bir tabaka oluşturacaktır. Peeling sizin için önemli bir kozmetiktir, unutmayın! Ama mutlaka incitmeden, hırpalamadan yapmalısınız. Yoksa zamanla cildiniz hem yağlı hem çok hassas olacaktır.

 • Temizleme ürünü olarak jelleri ve yağlı cilt için olan kozmetik sabunlarını kullanabilirsiniz. Süt ile temizlemeyi tercih ediyorsanız sütün ardından mutlaka bir tonik ile cildi silin. Süt artıkları gözenek içinde küçük tıpalar gibi kalmasın, gözeneği iyice tıkamayın. Temizlikte jel kullansanız bile, yağlı ciltler için özel üretilmiş az alkollü toniklerle cildin yağ fazlasını alın. Sıhhî olan budur.
 • Gündüz kreminizi seçerken hem nem dengesini korumasına, hem yağ salgı bezlerinin salgısını dengelemesine, hem de fazla yağ salgısını gün içinde emiyor olmasına önem verin.
 • Güneş, yağ salgı bezlerini tahrik eden bir faktördür. Tıpkı faza alkollü kozmetikler gibi. Siz yağı şiddetli bir ürün ile yok ettikçe, yağ bezleri daha çok çalışır. Yüzünüzü güneşten koruyan kremler seçin.
 • Yağ salgısı fazla olan ciltlerde su dengesi de bozulduğundan su tüketmeye gayret edin.
 • Haftada iki kez “peeling” yapın. Ardından, yağlı ciltler için üretilmiş, ölü hücre temizleyen ve gözenekleri temizleyen maskelerden kullanın. (Peel off denilen, jel halinde üretilmiş ve kuruduktan sonra soyularak çıkarılan maskeler sizin için idealdir. Ancak yağ salgısını emen kil ve kaolin içeriği olanları da tercih edebilirsiniz.) Tercihen banyo sonrası maskeyi uygulayın. Eğer gözenekleri sıkılaştıran bir maske kullanacaksanız, önce mutlaka arındırıcı ile (Peeling) ölü hücre tabakasını atın, sonra gözenekleri sıkılaştırın.
  İki çeşit maskeyi ardı ardına da kullanabilirsiniz.
 • Siyah noktalar ve iltihaplanan tıkanan gözenekler, siz peeling + maskeyi düzenli kullandıkça azalacak ve zamanla yok olacaktır. Siyah noktaları sıkarak çıkarmak uzmanlık isteyen bir iştir. Basınçla gözenek içerisinden siyah noktayı çıkarırken dokuya zarar verebilir, alt tabakadaki kılcal damarı kanatabilir, yok yere yeni bir sivilceye zemin hazırlayabilirsiniz.
 • Siyah noktalar için özel üretilmiş burun, alın ve çene bantlarından kullanacaksanız talimatına uyun. Kurumasını buharlı banyo ortamında beklemeyin bandı telef edersiniz, işlevini yapamaz. Bandı çıkardıktan sonra gözenek sıkılaştıran maskenizi uygulayın yahut sıkılaştırıcı bir tonikle silin.
 • Yağlı ciltliler nedense gece kremini sevmezler. Oysa salgının normale çekilmesini sağlayan aktif maddeleri gece hücreleriniz onarılırken yapmanız mümkündür.
 • Gece kreminiz aynı zamanda iltihaplanmaları da en aza indirecek ve sabahları daha az yağlı bir ciltle uyanacaksınız. (Asya sarmaşığı, adaçayı, aynısefa, atkuyruğu, gül, ceviz yaprağı, limon gibi arındırıcı ve iltihaplanmayı önleyici bitki özlerinden sıkça yağlı cilt kozmetiklerinde kullanılır.)
 • Serumlar kremlerden çok daha derine inen kozmetikler oldukları için gündüz ve gece kremlerinizden önce kullanmanız gerekir. Cildiniz kısa sürede daha mat ve daha sağlıklı görünecektir.
 • Yaz aylarında cildiniz güneşin uyarıcı etkisiyle daha çok yağlanabilir. Maske uygulamasını haftada 3 güne çıkarabilirsiniz. İki gün killi, bir gün arındırıcı etkili olanı kullanabilirsiniz. Sonbaharda ve ilkbaharda yağlı ciltler için “kür” olarak kullanılan ampul ve serumlardan bir seri uygulayarak mevsim geçişlerinde cildinizi sağlıklı ve pürüzsüz tutabilirsiniz.
 • Yağsız, sıvı fondöten kullanın.
 • Gün içinde yağ salgısını emerek cildi mat tutan nişasta içerikli pudralardan edinin.
 • Sivilceleri sıkmayın. Çünkü tıkalı olan gözenek sıkıldığında yan dokuya da mikrobu sıçratır, tek bir sivilceden aynı bölgeye onlarcasını daha yaymış olursunuz. Sivilceyi cilt uzmanının tedavi etmesine izin verirseniz gözenek kanalının zedelenmeden tedavi görmesini sağlarsınız. Evde kullandığınız antibiyotikli dermokozmetiklerin etki süresini de kısaltmış olursunuz.

 

 

 


Cildim karma mı?

 • Cildim normal görünüyor. Gerilmiyor, ender de olsa sivilce ve siyah noktalar var. Özel bir sorunum yok ama alın, burun, çene kısmı, yanak altlarınısıkça daha kalınca ve yağlı hissediyorum. Ama bazı bölgeleri de kuru hissediyorum”, diyorsanız cildiniz karma bir cilttir. Bu, bazı bölgelerdeki nem ve yağ dengesini eşitlemeniz gerek demektir. Bakıma almazsanız, cildinizde zamanla belli bölgelerde gözenekler genişlemeye ve siyah noktalar oluşmaya başlayacaktır. Bazı bölgelerde de daha net kırışıklar ve kuruluklar oluşacaktır.
 • Temizleme ürünlerinden normal/karma cilt için olanları seçin. Jel yapıda temizleyiciyle de sütle de kirlerden arındırabilirsiniz. Sütle temizleme yaparsanız, yüzü suyla durulayın ve mutlaka yağlı hissettiğiniz bölgeleri tonikle silin.
 • Nemlendiricinizi akışkan (fluid) yapıda seçmeniz emilimi açısından daha rahat olacaktır. En az 15 SPF olması gerektiğini unutmayın.
 • Güneşli mevsimin başlarında, yağlı bölge normale dönmüş gibi tepki verse de bir iki hafta içerisinde daha da yağlanacak, gözenekler açılacaktır. Bu yüzden yaz-kış karma ciltler için olan nemlendiriciyi aksatmadan kullanmalısınız.
 • Mineral içerikli kremler iki farklı cilt bölgesinin yapısını dengelediğinden, gece kremi seçerken su bazlı ve yağsız, karma ciltler için formüle edilmiş olanları kullanmalısınız.
 • Haftada bir kez peeling adıyla satılan arındırıcı ile ölü hücre tabakasını atmanız gerekiyor. Yağlı hissettiğiniz bölgelerde dairesel hareketleri yoğun, kuru yerlerinde yumuşakça uygulayın. İçerisinde pütürler olan bu arındırıcılar bir nevi zımpara görevi görerek o bölgedeki ölü tabakayı atarlar. Kuru cilt daha hassas olduğundan buralara uygularken yumuşak ve bastırmadan peeling yapmalısınız.
 • Peeling’in ardından haftada bir kez, iki çeşit maske kullanmanız gerekiyor. Yağlı bölgelere emici özellikli kil bazlı, kuru bölgelere nemlendirici özellikli maske kullanmalısınız. Bunların dışında tüm yüze uygulanabilen arındırıcı maskeyi de haftada bir kullanabilirsiniz.
 • Mevsim geçişlerinde ampul kürleri yapabilir, kırışıklar ve su-yağ dengesinin yeniden kurulması için serum kullanabilirsiniz.

 

 

 

Cildimdeki akne mi?

Eğer cildinizde sürekli kırmızı görünümlü içi iltihaplı sivilceler varsa, cildinizi çok yağlı ve ağır hissediyorsanız, bunların yoğun olduğu yerler yüz, sırt, omuzlar ve göğüs ise “akneli cilde” sahipsiniz demektir. Zaman zaman siyah noktacıkların altında başlayan kırmızı şişlikler, iltihaba, bu da kiste dönüşebiliyor.

Yağ bezlerinin hormonlardan etkilendiğini biliyoruz, ancak her akneli cilt hormonal bozukluğuda işaret etmez! Cilt bakımına uygun kozmetik arayışına çıkmadan önce bir deri uzmanına görünmeniz daha doğrudur. Yıkamak için A vitamini içeren temizleyicilerden, peroksit içeren jellerden faydalanabilirsiniz. Evde soyma işlemi yapan özel kremlerden de yararlanabilirsiniz.

Doktorun verdiği deri ilaçlarına “takviye olarak” kozmetik kullanabilirsiniz.

Çünkü eczada ve kozmetik içeriğinde kullanılan madde oranları, yasalarla belirlenmiştir ve “tedavi” amaçlı olanlar kozmetik sınıfına girmezler. Akne de tedavi gerektiren bir hastalıktır. Sonuçta, akneli ciltteki sivilcelerinin sebebi kirlilik ve yiyecekler değildir.

 Akne nasıl oluşur?

Yağ salgısının çıktığı kanalın içindeki hücreler çoğalır, yapışkanlaşır ve kanal içine dökülüp kanalı tıkar. Yağ salgısı artınca, tıkanan kanalda bir iltihap oluşur. Bu iltihabı yapan zaten her ciltte bulunan bir mikroptur. Yağ kanalının yapısını bozan bir etkileşime girdiği için iltihap ve derin köklü sivilce oluşur.

Yani akne için yağ kanalının daralması ve hormonal aktivitenin artırdığı yağ salgısının çoğalmasını ilk sebeplerden sayabiliriz. Ama akneye yatkın insanlarda kabızlık ve sindirim sistemi bozukluklarını da sayabiliyorlar.

Unutmayın ki sağlıklı PH olan bir deride bakteriler üreyecek ortam bulamazlar. Bu yüzden akne ile savaşırken derinin pH’ının bozulmamasına çok dikkat edilir.

 Ne yapmanız gerek?

Doğum kontrol hapı kullanmanın aknede ciddi düzelme sağladığı bildirilmiştir. Aklınızda olsun, ama doktorunuzla beraber hareket etmenin en doğru ve sonuca ulaşacak iş olduğuna emin olun.

Aşırı yıkamak, cildinizin yüzeyinin iyice tahriş olmasına yol açar ve sivilceler artabilir. Ovalayıp tahriş etmeyin. Yüzünüze, elinizi çok sürmeyin. Zaten ciltte bulunan bu mikrobun yağ kanalına girmesini kolaylaştırırsınız. Yanaklarınıza ve alnınıza değen saçları toplayın. Uyuduğunuz yastık kılıfını mümkünse her gün değiştirin ve deterjan değil rende sabun kullanın. Sivilceleri sıkıp yan dokuya da sıçratmayın, kalıcı izler bırakırsınız.

Allık fırçanızı sık sık mikroplardan arındırın. Yağsız formüllü ve antiseptik içeren fondötenler, kapatıcılar kullanın. Terleme sonrası (gözenekler mikrop girişine daha açık olduğundan) hemen duş alın. Yaz aylarında güneş yüzünden kalınlaşan deri, sivilcelerinizin çoğalmasına sebep olabilir. Formülünde su temeli olan güneş koruyucuları kullanın. Cildin yağ kontrolünü sağlamak için doktorunuz, aknenin şiddetine göre asitlerle yapılan kimyasal soyma işlemi uygulayabilir. Ancak unutmayın ki tedavi bir iki ayda sonuç veren bir şey değildir ve süreklilik, sabır ister.

 Cildim normal mi?

Cildinize yakından baktığınızda gözenekler sıkıdır, cilt esnektir, yumuşaktır. Ten rengi donuk değildir. Bu, yağ-su dengesinin doğru işlediğini gösterir. Cilt işlevleri normal olan hanımların çoğu “kozmetik” kullanmaya bir gerekçe görmez, belli bir süre sonra yorgun, sivilceli yahut kuru hale gelen ciltlerini acilen onarmak için kozmetiklere sarılırlar.

Modern dünya şartlarının insanoğlunun yapısını vaktinden önce hırpaladığı gerçeği burada da karşımıza çıkar. Tüm dış etkenlerin aleyhimize işlediğini çoğumuz unuturuz. Zamanla kuruyan yahut kırışan, yağlanan bir cilde sahip olmak istemiyorsanız cildinizin normal fonksiyonlarını korumasına yardımcı kozmetikler kullanmalısınız.

 Yağ/su dengesinin korunmasına ciddi özen göstermelisiniz. Nemlendiricinizin kalın yağ içermemesini, koruyucu faktörünün yüksek olmasını öneriyorum.

 • Normal cilt demek pH dengesi “iyi” dengeli cilt demektir. Sakın pH değeri 5,5 olan ürünlerden şaşmayın. Yüz temizleyicinizden tutun da şampuanınıza kadar buna dikkat edin.
 • Haftada bir nemlendirici bir maske kullanın. 30 yaş üstünde ikinci bir maske seçerseniz arındırıcı veya meyve bazlı canlandırıcı olanını tercih edin.
 • Haftada bir arındırıcı ile ölü hücreleri temizleyin. Bunu yaz aylarında haftada ikiye çıkarabilirsiniz. Soyulan maske kullanıyorsanız ardından besleyici bir başkasını uygulayabilirsiniz.
 • Yaz bitiminde (yaşınıza ve yaz hasarına göre) onarıcı kürler kullanabilirsiniz.
 • Renkli nemlendiriciler seçerken yağ-su içeriğine bakın. Cildinizi kurutacak kadar pudralı ürünlerden kaçının. Yağlandıracak içeriklere dikkat edin.
 • Yıl boyu, koruyucu sürmeden güne başlamayın. Zamanla elinizde kupkuru bir cilt kalır.
 • ————————————————————————————————————————————————————————————

Betül E       2016-01-07 10:00:07

Merhaba, sizden yorum bekliyorum,çünkü artık çok yoruldum. Cildim o kadar hassas ki. Iki aya kadar cildimde bir tek gozenek bile yoktu 18 yaşındayım, makyaj yap,adan temiz bir cilde sahip olayım istiyorum ama en ufak şeye bile cildim yaniyor yer yer kızarıyor adeta derimi biri çekiyorumcasını bir hıs oluyor. Cildimle ilgileneyim dedim diadermine yuz temizleme jeli ve tonigini kullandım, niveanında hassas ciltler için yüz temizleme köpüğü ve yatıştırıcı tonik, bunlar sanırım cildimi inceltti, çillerim artı ve cilt tonum koyulasti. Gittiğim cildiyeler hep birşeyin yok diyorlar artık çok sıkıldım, ailemde habire gördükleri halde cildinde ne varki diyor bundan 2 sene evvel bebek gibi bembeyaz gozeneksiz bi cildim vardı, simdj puslu, kirli gözüken bir yüzüm var nolur yardım edin ne ürünler kullanmalıyım

Ayşenur’dan Not:

Mailinize cevabınızı yolladım.  Sevgiler

Şengül Aşıkkutlu 2015-10-16 17:36:20

Ayşenur hanım merhabalar  benim sivilceli bir cildim yok ama t bölgem çok yağlı yaptığım her makyaj bir kaç saat sonra kusuyor alnım ve yanıklarımın geri kısımları hariç kalan yer de bb kremler pütür pütür duruyor oksitleniyor sanki ve güzel bir görüntü sağlayayım derken daha kötü bir görüntü sağlıyorum. bu durumda ne yapmam ne almam gerekli ne önerirsiniz? (yanaklarım daha kuru ve kırmızı bazen krem sürdükten sonra yanak kısımlarımın hala gergin olduğunu hissediyorum) t bölgem ise çok yağlı

Ayşenur’dan Not:

Şengül Hanım Merhaba,  T bölgesi herkeste daha yağlıdır. Burada deri yüzün diğer yerlerinden daha kalındır haliyle çok daha fazla yağ bezi var. Sizin cildiniz karma ve susuz bir cilt.   Cildinizi ne ile temizliyorsunuz bilmiyorum ama sabunla temizlemeyin. Kurutur ve yağ salgısını da tahrik eder.  Cildinizi yumuşak içerikli bir jelle temizleyip tonikleyin (tonik şart)  Ardından su bazlı bir krem sürün.  Haftalık bakım dediğimiz peeling + maske uygulamasıyla T bölgesindeki yağı kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca ölü ve pütürlü hissettiğiniz o yüzey de zımparalanmış gibi pürüzsüzleşir…  Peelingle yenilenmek, ardından maskeyle yumuşacık olmak haftada bir gün cildinize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir. Cilt bakımında haftalık bakım olarak uygulanan “peeling”lerin derinin pürüzsüzlüğüne ve yenilenmesine çok büyük katkısı var. Cilt tipinize göre haftada iki kez de uygulayabileceğiniz peelinglerin kullanım sıklığı her ürünün kullanım kılavuzunda belirtilmiştir.  Peeling, dediğimiz arındırıcılar soyma, fazlalığı atma ölü tabakayı sıyırma etkisi yaparlar. Bunu çok nazik bir zımparalama gibi düşünebilirsiniz.  Köpürücü, içinde minik partiküller (kum tanecikleri) bulunan bu kremlerle temiz cilde ovalama hareketi yaparak ürünü uygular, bol suyla durularsınız. Bu minik kum tanecikleri mekanik işlem yaparak cilt yüzeyindeki ölü hücre tabakasını atarlar.  Cilt tiplerine göre içeriğindeki köpüren ve yumuşatan maddeler değişiklik gösterir. Akneli ciltlere antiseptik içerik, hassas ciltlere yumuşatıcı, karma ciltlere yağ salgısını dengeleyici bitkisel ve kimyasal içerikler formüle edilir.  Hassas yahut kılcal damarlı ciltler için üretilen peelinglerde granüller en ince yapıda tutulur yahut biyolojik peeling dediğimiz içeriğinde kum tanecikleri gibi pütürler olmayan; sadece süpürücü bazı doğal kimyasallarla ölü tabakayı temizleyen maddeler vardır.  Peelingle ölü tabakayı attıktan sonra yüzü tonikleyin ardından cilt tipinize uygun bir maske yapın. Üzerindeki kalınlık atıldıktan sonra cilt maskeyle yumuşayıp neme doyacak ve daha sağlıklı görünecektir.  Maskenizi seçerken de cilt tipinizi göz önüne alarak seçiminizi yapmalısınız. Yağ dengeleyici, yumuşatan killi bir maskeyi T bölgesine haftada 2 kez uygulayın. Günlük bakım kremlerinin yaptığı iyileştirmeleri maske ile destekleyebilirsiniz.  Ayrıca yağ emici mendiller var. Onlardan da gün içinde bu bölgeye kullanabilirsiniz.  Sevgilerle 

Zeliha Köşker      2015-10-01 20:17:13

Ayşenur Hanım Merhaba,  Ben cilt tipimi bir türlü bulamıyorum.  Cildimin hiçbir bölgesinde yağlanma yok ve parlama olmuyor, ancak soyulma kızarıklık gibi sorunlar da yok. Bu yüzden kuru olduğunu düşünüyor ve  sizin önerilerinizle aldığım organik ürünlerle bakım yapıyordum ancak burnumda siyah noktalar var, bazen alnımda da oluşuyor. Zaman zaman yanaklarımda veya çenemde sivilceler çıkıyor. Makyaj malzemesi alırken bir çalışan cildimin aslında yağlı olduğunu, yanlış bakım yaptığımı, sadece nemsiz kaldığını söyledi. Sıfır yağ ve parlama olduğunu tekrar söylüyorum. Bu zamana kadar yanlış mı bakım uyguluyordum acaba, sizce yağlı ciltlere uygun ürünlere mi dönmeliyim?  Önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.  Sevgiler..

Ayşenur’dan Not:

Merhaba Zeliha hanım,  Cilt mevsime ve hormonal iniş çıkışlara göre de yağ salgılarını değiştirir.  Cildinizin susuz ve normal bir cilt olduğunu düşünüyorum. Siyah nokta, iyi temizleyememekten olabilir. Makyaj malzemenizde petrol türevleri varsa zor temizlenir gözenekten. Temizleme jelinizle beraber bir sünger veya fırça kullanın.  ( Missha Smart Speeder Auto Cleansing Brush veya Braun Face Yüz Temizleme Cihazı gibi)  Haftalık peeling + maske kullanmayı ihmal etmeyin. Siyah nokta oluşmayacaktır…  Sivilceler dönemsel olarak hormonal artışla çıkabilir. Lokal kurutucu uygulayın.  Sevgilerle 

Meryem Saker     2015-03-21 20:06:07

Ayşenur hanım merhaba ben 45 yasındayım ve bugüne kadar düzenli bir cilt bakımı ürünü kullanmadım.Cilt yapım karma kuru ve sizden gözaltı morlukları torba ve kırışıklıkları ile genel cilt Bakım ürünlerine ilişkin bilgi ve öneri rica ediyorum . Şimdiden çok teşekkürler

Ayşenur’dan Not:

Meryem Hanım Merhaba,,  Kaydolurken bıraktığınız mail adresine size uygun bakım ve öneri videolarını yolladım…  Sevgilerle  Ayşenur

Şükriye yıldırım   2015-02-04 23:18:59

merhaba ayşenur hanım;  32 yasındayım ve cildimde aşırı derece de olmaksızın gözenekler var, bu durum beni aşırı rahatsız ediyor. Cilt bakım ürünlerimi düzenli olarak kullanıyorum, cilt bakımı konusunda bilinçliyim ama ne kullanırsam kullanayım gözeneklerim küçülmüyor, belirli bir tavsiyeniz var mıdır?

Ayşenur’dan Not:

Gözeneklerin İRİLEŞME sebebini bilirseniz, sorunu düzenli bakımla çözersiniz…  1- Cilt, kendi doğal kremini kendi yapar. Ter ve yağ salgısı beraberce yüzeyde bu koruyucu tabakayı oluşturur.  Güneşte fazla kalırsak, yanlış krem kullanırsak ve cildi temizlerken sert kimyasallar kullanırsak gözenek açılır.  Çünkü yağ yok edildiğinde deri kendini “savunmasız kaldı” sanarak daha çok yağ salgılar ve gözenek bu ifrazatı yüzeye çıkarmak için genişler.  Gözeneğin genişlemesinin sebebi bu kadar basittir.  Cildin yağ salgısının yüzeye çıkmasını sağlayan bu minik kanalların dengede kalması, gözeneğin boyutunu belirlediğinden öncelikle kullandığınız ürünleri mutlaka cilt tipinize göre belirlemeniz ve sert kimyasallarla kazımaktan vazgeçmeniz gerekir.  Gözenekleri sıkılaştırma rutini:  1- Cilt temizlendikten sonra mutlaka uygun tonikle silinmeli.  2- Haftalık bakım dediğimiz sıkılaştırıcı “peeling” ve “maske” aksatılmadan kullanılmalı.  3- Yağ/su dengesini koruyabilmesi için cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanılmalı.  4- Hormonal olarak ani yağ salgısı artışları yaşayanlar yağ salgısı dengeleyici serumlardan destek almalı.  5- Güneşin salgıları tahrik edici etkisinden SPF içeren kremlerle korunmalı.  Eğer bunları disiplinle yapıyorsanız gözenek genişlemez…  Elbette hormonal bir sorun sebebiyle yağ salgısının tetiklenmesi söz konusu değilde…  Sevgilerle [/fusion_text]

About Aysenur

Check Also

Yağlı Saç Derisi Ve Yağlı Saçlar için Ev Yapımı Saç Maskeleri

Yağlı saçlar ve yağlı saç derisinin çok can sıkıcı olduğunu biliyorum. Bana yazdığınız binlerce mailden …

80 comments

 1. En ince ayrıntısına kadar cevap yazıyorsunuz. Cook teşekkür ederim Ayşenur hanım, iyi ki varsınız–;-@

 2. Ayşegül Hanım Merhaba,
  Çok fazla ürün karıştırmak etken maddelerin birbirini etkilemesine de sebep olabilir, hem ayrı işi yapan 2 ayrı serumu karıştırmak da iyi değil…
  Cilt bakımında temizleme sonrası sıralama: serum ve nemlendirici ile devam eder.
  Palabs’ın hyalüronik asit serumu daha küçük moleküllü olduğundan onu önce sürmek gerek.
  Siz diğer maya içerikli serumu ondan önce sürüyorsunuz 🙁
  BENCE SADECE PALABS SÜRÜN. BU SERUMU SONRA TEK BAŞINA KULLANIRSINIZ KREM ALTINA

  Bakın kullandığınız Manyo serumda ciddi oranda niacinamide (nikotinik asit)var .Gece kullandığınız Redermic’in içinde de retinol 🙂
  belki Manyo serumu gün aşırı ve gece kullanmakta fayda var. Her ne kadar sitelerinde sabah ve akşam deseler de cildin alışması için sadece akşam kullanarak başlamak daha iyi gibi görünüyor.
  https://www.melodycosme.com/products/manyo-factory-bifida-ferment-complex

  Redermic R kremi de gün aşırı gece kullanın. Her gece değil! Bakın zaten kullanma klavuzunda da diyor ki: Ciltte tahriş yapabilir, o sebeple diğer retinol içeren ürünlerle beraber kullanmayın + ve MUTLAKA GÜNDÜZLERİ SPF koruma kullanın. Uyarıları var. Siz güneş koruma kullanmadan RETİNOL KULLANIYORSUNUZ 🙁
  http://www.laroche-posay.com.tr/ürünler-bakımlar/REDERMIC/REDERMIC-R-p7973.aspx

  Lütfen rutine ne kadar kozmetik eklersek o kadar iyi olur diye düşünmeyin.
  Her içerik diğeri ile örtüşmeyebilir ne olur uyarılarına kulak verin.
  Sabah:
  misel suyla temizleyin. Aloe tonik fıs fılsyın.
  yüz ıslakken tonik emilmeden palabs serumu sürün yedirin
  Göz kremini sürün
  Nemlendiricinizi sürün.
  SPF koruma uygulayın
  GECE:
  So bio ile temizledikten sonra aloe tonik fısfıslayın
  palabs serum sürün
  Göz kremi uygulayın
  Redermic R sürün (iki gecede bir) / Diğer geceler Aqua diffusion sürün.

  Serumlar ıslak yüzeyde daha kolay emilirler. Bu doğru. Termal sular gibi fısfıslar mesala bu iş için güzel temel oluşturur.
  Cellular water’in içeriğine bakayım dedim:
  AQUA/WATER/EAU, PROPYLENE GLYCOL, CITRIC ACID, GLUCOSE, MANNITOL, DISODIUM PHOSPHATE, POTASSIUM CHLORIDE, CALCIUM CHLORIDE, CARNOSINE, MAGNESIUM CHLORIDE, MAGNESIUM SULFATE, POTASSIUM PHOSPHATE, ALGAE EXTRACT, DISODIUM ADENOSINE TRIPHOSPHATE, SUPEROXIDE DISMUTASE, ARTEMIA EXTRACT, SODIUM CITRATE, SODIUM CHLORIDE, SODIUM BICARBONATE, NITROGEN.
  Aşağı yukarı termal su spreyi gibi mineral içerik oluşturulmaya çalışılmış…
  🙂 Sakıncası yok.
  Ürün karıştırmayın. Gün aşırı redermic sürün. Pütürlenme geçer.
  Son not: Manyo’yu buzdolabına koyun lütfen. Ve palabs bitince geceleri (sabah akşam değil) kullanın.
  sevgilerle

 3. Merhaba Ayşenur hanim,
  Önerdiğiniz tum ürünleri eksiksiz olarak edindim kullanıyorum. Cildin gerginliğinin geçmesi için önerdiğiniz esthederm aqua diffusion krem den inanılmaz memnun kaldım çok teşekkür ederim. Diğer önerdiğiniz ürünlerden de tek tek memnun kaldım. Size sormak istediğim cildime bakıma başladım başlayalı t bölgemde yağlanma hissetmeye başladım. Pütür pütür olmaya basladi alnım. Ve krem kullandığımda kusuyor sabah akşam alın bölgem. Bu şekilde cildim kuru mu karma mi oluyor anlamadım. Çünkü diğer taraflar çok kuru. Bu puturlenmeyi geçirmek için karma ciltler icin mi urun kullanmaliyim yoksa kuru ciltler icin mi? Kafam karisti:) rutinim su an su sekilde sabah: so bio etic misel su
  Lr aloe vera tonik
  Manyo factory bifida complex essence( bunu rutine kendim ekledim)
  Palabs serum
  Esthederm aqua diffusion çare nemlendirici
  Esthederm göz kremi
  Akşam da la roche redermic r
  Maske cosmed peeling organique enzimatik
  Bu puturlenmeyi geçirmek için ne yapmam lazım. Buna manyo factory bifida complex le serumu bir arada kullanmak da neden olmuş olabilir mi?
  Bir de serumu kuru mu uygulamak lazım bilmiyorum ama ben esthederm in cellular water ini sıkıp onun üstüne palabs i surup islak uygulama yapiyorm. Sakincali bir uygulama midir. Şimdiden tesekkurler <3

 4. Bengisu Hanım Merhaba,
  Ben doktor değilim 🙂 İhtisas alanım kozmetik ve deri ama doktorla mukayese bile edilmemeliyim.
  Kozmetiklerin işlevi farklıdır, tıbbın farklı…
  Derinin, deri uzantılarının sağlığı, hijyeni, temizlenmesi ve bakımı ile ilgili rutin ve seçim yapılmasına yardım edebilirim o kadar….

  Hassas ciltlerin sadece içeriklere değil, dış yaşam koşullarına da dikkat etmeleri gerekiyor (Güneş, klorlu su, rüzgar, klima, soğuk/sıcak geçişleri, sıcak suyla yıkanma, sauna ,hamam gibi)
  Bu konuda size tüm detayları veren yazıya web sitemin arama yerine “hassas” yazarak ulaşabilirsiniz.
  http://aysenuryazici.com/hassas-ciltler-dikkat/
  Kızarıklıklar kimyasallardan da olur, sert hava koşullarının tekrar etmesinden de, yanlış ürün kullanmaktan da…
  Bu riski almamak için organik sertifikası olan ürünlerden kullanın. Kızarıklık ve alerji tepki riski olmaz.
  Organik sertifika nedir derseniz bu yazıda ayrıntılı anlattım.
  http://aysenuryazici.com/organik-kozmetik-ne-demek/

  1-Sabun içermeyen jeller veya en iyisi misel su ile cildi temizleyin. uygulama videosu : https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
  2-Yatıştırıcı serum sürün.
  3-Ardından cilt tipinize uygun bir organik nemlendirici.
  4-Mart-Ekim ayları arası da mutlaka güneş korumasını kullanın.
  Çünkü güneş ışınları en büyük tahriş edici ve yaşlandırıcı faktördür.

  Türkiye’ye yeni gelen So Bi Etic’in reaktif ciltler için olan serisini kullanabilirsiniz.
  Temizleme : SO’BIO Etic Organik Aloe Vera 3’ü 1 arada Yatıştırıcı Misel
  Göz ve yüz kreminiz:
  https://www.dogaevinizde.com/Arama?1&kelime=SO%27BIO%20Etic%20Organik%20Aloe%20Vera%20Hipoalerjenik

  Bir diğer alternatif organique markasının hassas cilt serisi
  https://www.organiqueturkiye.com/arama/ara?key=calm
  Temizleme suyu, nemlendiricisi ve banyo sonrası haftada 2 kez uygulayacağınız maskeniz.

  Bu serilerden hangisini tercih ederseniz edin, temizleme işleminden sonra, nemlendiriciden önce kızarıklık yatıştıran BHA’lı sıvıyı T bölgesine ve yanaklara (kızaran yerlere) 2-3 damla sürün.
  https://cyrene.com.tr/cilt-bakimi/kategoriler/bha/redness-relief-1-bha-exfoliant.html

  Gündüzleri güneş koruması kullanmanız lazım. BHA kullanırken gereklidir. Ama zaten hassas ciltlerin her mevsim SPF kullanmaları lazım. Hatırlatayım dedim.

  Sevgilerle

 5. Ayşenur hanım sosyal mecrada tek dikkate aldığım kişisiniz öncelikle YouTube da yer almanıza yazıya dönemeyecek kadar çok sevindiğimi belirtmek isterim. 21 yaşındayım karma hassas yapıya sahip bir cildim var sayısız cild doktoruna göründüm bir fayda göremedim . Yanaklarımda ve burun kısmımda kızarıklıklar oluyor . Tek umudum sizsiniz , hangi nemlendirici hangi TL’nin hangi güneş kremi hangi göz çevresi demekten yıldım , içeriğe önem veren birisiyim piyasada temiz içerik bulmak çok zor özellikle hassas cilde sahip olunca ince eleyip sık dokumak gerekiyor . Rica etsem ürünönerisinde bulunur Musunuz , ya da tercih edeceğim ürünün içeriğinde neler olmalı nelere dikkat etmeliyim bilgilendirirseniz sevinirim mailinizi dört gözle bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

 6. Merhaba Simge Hanım,
  Dermatit olmanızın sebeplerinden biri de cildi dış etkenlerden (kimyasallar , toz , kir, güneş,soğuk, ısı, rüzgar vb) korumamanız olabilir.
  Kaşıntı olmak zorunda değil. Tasvir ettiğiniz sorunlar roza sorununu anlatıyor gibi olsa da ben doktor değilim o daha doğru bilir.Gören o çünkü. Ve bunun için 8 yıl okumuş.
  Ama cildin yağ salgısının polikistik over sorunu sebebiyle ani değişimler gösterdiğini biliyorum.
  Doğru bakımla kızarıklık pullanma, pütürlenmeler, T bölgesi dediğimiz burun alın ve çenede yağlanma kontrol altına alınır.
  Sizden ricam lütfen kızaran ciltler ve dermatit başlıklı yazılara göz atmanız.
  Çünkü içerikleri zararsız kimyasallardan bir bakım rutini oluşturmamız lazım Ve bunu düzenli uygulamanız …
  1- http://aysenuryazici.com/kizaran-ciltler-roza-hastaligi/
  2- http://aysenuryazici.com/egzama-ve-dermatit-cilt-bakimi/
  Termal su spreyleri sizin en büyük yardımcınızdır bunun bilgi yazısına da bakmanızı rica ediyorum.
  http://aysenuryazici.com/termal-su-spreyi-nedir-ne-ise-yarar-icinde-ne-var/

  Şimdi:
  Cilt bakımınız 3 adımdır ve her biri diğerini tamamlar. Dolayısıyla temizleme+nemlendirme+koruma üçlüsü yapılırsa deri kendini sağlıklı yeniler ve tepkilerini bırakır.
  Cilt yapınıza uygun olanları rutin halinde uygulamanız için size 2 farklı üründen birini seçebileceğiniz öneriler sunacağım ama önce şunları da belirteyim:

  ** Kistik aknelerin çıkmaya başladığını hissettiğiniz an üzerine lokal uygulanan söndürücülerden sürün. Gün içinde tekrar sürün. Hemen yatıştırır söndürür. İrileşmeden kurtulursunuz.
  Neutrogena Visibly Clear Hızlı Etkili Akne Jeli 15 Ml veya Cosmed Akne Kontrol Jeli 20 ml
  ** Peeli,ng sonrası mutlaka dengeleyici bir maske uygulayın.
  Detaylı bilgi :
  http://aysenuryazici.com/yuz-peelingi-nedir-ne-ise-yarar/
  ** Siyah noktalar günün kirinin tozunun gözenek içinde yağla birleşip tıkaçlar oluşturması ve oksitlenmesidir.
  Bunu da zaten haftalık bakımla (peeling+maske) ve günlük temizleme ile yok edersiniz.
  Ama en başta , yerleşmiş olanlar soyularak çıkartılan şu meşhur siyah maske ile halledebilirsiniz.

  Sabah akşam temizleme:
  1- Yüz Yıkama Köpüğü Dermoskin / Cyrene Hydra Radiance Skin Recovery Gentle Cleansing Gel /
  Duruladıktan sonra cilde termal su spreyleyin veya Cyrene Advanced Oil Control BHA Facial Toner ile silin. (Alkolsüz tonikleri kullanabilirsiniz.)
  2- Ardından Cyrene Redness Relief 1% BHA Exfoliant sürün.Kızarıkları ve kuruluğu yatıştırıp zamanla daha sağlıklı bir gözenek yapısı oluşturacak.
  3- Göz çevresi: Organique Eternal Gold Kırışıklık Karşıtı Göz Çevresi Kremi
  4- Nemlendirici/onarıcı Cyrene Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology / Organique Calming Teraphy Yüz Kremi
  5- Eğer makyaj yapıyor ve BB krem kullanıyorsanız So Bio Etic BB kremleri ecocert sertifikalıdır. Size uygundur.
  Mart-Ekim arası SPF 30-50 civarı bir güneş koruyucuyu her sabah uygulayın.
  Akşam da ciltten güzelce temizleyin.
  Bilgi yazısı:
  http://aysenuryazici.com/gunes-kremi-secerken-icerigine-bakin/
  UV ışınları hem deriye hasar verir hem erken yaşlanmayı başlatarak lekelere de sebep olur.
  Peeling ve maske olarak size uygun ürünler:
  https://www.organiqueturkiye.com/urunler/yuz/peelingler/organique-enzimatik-bitkisel-yuz-peelingi–100-ml
  https://www.organiqueturkiye.com/urunler/yuz/alg-yosun-maskeleri/organique-calming-teraphy-alg-yosun-yuz-maskesi–aleo-vera–30-gr

  Sırttaki sivilceler, polikistik over sebebiyle kıl köklerindeki yağ salgı bezlerinin salgısının artmasından oluşuyor.
  Lütfen bu yazıya göz atınız, sentetik giysi kumaşından tutun, kullandığınız duş jeline ve saçınızdan akan saç kreminin sırta akarak durulanmasına kadar dikkat etmeniz gerekenler var:
  http://aysenuryazici.com/sirtta-sivilce-ve-izlerine-ne-yapilir/
  Synchroline Aknicare CB Chest&Back adlı ürün sırttaki sivilcelere size yardımcı olacaktır

  Sevgilerle

 7. Merhaba Ayşenur Hanım,

  30 yaşımdayım, karma cilt tipine sahip olduğumu düşünüyordum ancak cildiyeye gittiğimde genel olarak cildimde seboreik dermatit olduğunu, yanaklarımda gözle çok da görülmeyen hafif bir pullanma olduğunu söyledi. Ancak seboreid dermatitin tipik görüntüsü yok diye düşünüyorum, çünkü yanaklarım aşırı kuru, hassas, kızarık ve gerginlik ile arada bir ateş gibi yanma var, kaşıntı yok. Alnımda ise biraz yağlanma ve minik pütürler var, arada çıkan sivilceler oluyor. Pütürlerden dolayı alın dokum yanaklarıma göre pürüzlü görünüyor. Burnumun üstü de hafif yanaklara doğru ve yan kısımları da yağlı, siyah noktalar var minicik minicik.
  Ayrıca polikistik overden dolayı çenemde ve bazen boyun, alın gibi alanlarda kistik akne denen türde akneler oluyor.

  Aynı şekilde sırtımın üst bölgesi de kuru ve gergin, bu kuruluk başladığından beri de sivilcelenme sorunum da var.Bir de gözkapaklarım yağlı, göz altlarım da normal gibi, göz çevrem ve boynumda da artık yaşlanma izleri hafif hafif görünür olmaya başladı, ince çizgiler derinleşiyor 🙂

  Şimdiye kadar böyle sorunlarım pek olmadığından nemlendirici ve düzensiz olmakla beraber temizleme ve arada bir peeling dışında düzenli bir cilt bakımı uygulamadım.

  Bana uygun bir cilt bakımı önerebilir misiniz?

  Sevgiler,

 8. Melisa Hanım Merhaba,
  Sivilceli ciltlerin granüllü peeling kullanmaları sivilceleri yayar. Enzyme peeling kullanın.
  Peeling’ten sonra mutlaka bir maske uygulayın.
  Buradan detaylı bilgi bakabilirsiniz=> http://aysenuryazici.com/yuz-peelingi-nedir-ne-ise-yarar/

  Sivilceli ciltte, gözenekler yağ salgısı fazlası sebebiyle tıkanıp içinde bakteri ürer (sivilce oluşumu) bunu kontrol altında tutmak için salisilik asitli ve SLS içermeyen jelle temizleyip, toniklemek + yağ salgısını düzenleyici bir BHA kullanmak sorunu çözmeye yardım edecektir.
  Cilt bakımınızı 3 adımda doğru yapmanız sivilceleri kontrol altına alır.
  Cildiniz yağlı değilse, yine de sivilce çıkarıyorsanız temizleme + nemlendirme + koruma adımlarını ve haftalık bakım dediğimiz “peeling+maske” bakımını düzenli yapmıyorsunuz demektir 🙁
  Bu videodan yağın nasıl sivilce oluşturduğuna ve nasıl içerikler seçmeniz gerektiği hakkında detay bakabilirsiniz:
  https://www.youtube.com/watch?v=9qRZV6JGZKQ

  Size tavsiyem:
  1- Gratis’lerde SLS içermeyen Himalya temizleme köpüğü var. Bununla ve bir konjac süngerle cildi temizleyip durulayın.
  Himalaya alkolsüz tonikle silin.
  (VEYA CYRENE AHA/BHA jel ve toniğini kullanabilirsiniz)
  2- Ardından (geceleri) BHA sürün.
  https://cyrene.com.tr/endise/cilt-yaglanmasi-sivilce/skin-renewing-2-bha-lotion-exfoliant.html
  3- Üzerine (kışın)
  https://cyrene.com.tr/cilt-bakimi/kategoriler/nemlendiriciler/equo-librium-skin-rescue-moisturiser-with-probiotic-technology.html kullanabilirsiniz.
  Hem yağsız dokuludur hem nem yükler.
  4- BHA ve AHA kullanımında gündüzleri mutlaka SPF koruma kullanılır unutmayınız.

  Peeling ve maske için alternatif:
  https://www.organiqueturkiye.com/urunler/yuz/kil-maskeleri/organique-kil-maskesi-ghassoul–normal-ve-karma-ciltler–200-ml
  (hem peeling hem maske olarak kullanabilirsiniz)
  Yahut:
  Peeling: https://www.organiqueturkiye.com/urunler/yuz/peelingler/organique-enzimatik-bitkisel-yuz-peelingi–100-ml
  Maske:https://www.organiqueturkiye.com/urunler/yuz/alg-yosun-maskeleri/organique-alg-yosun-yuz-maskesi–tea-tree-yagli-ve-akneli-ciltler–30-gr

  ORGANİK ALTERNATİF İSTERSENİZ:
  temizleme: http://www.ekoorganik.com/kategori/bakim_kozmetik/yuz_bakimi/logona_bio_nane_hamamelis_temizleme_kopugu_100.aspx + toniği
  Nemlendirici: http://www.ekoorganik.com/kategori/bakim_kozmetik/yuz_bakimi/logona-orgnaik-arindirici-nemlendirici-fluid-30.aspx
  sevgiler

 9. Merhabalar ben 23 yaşındayım. Sivilceli, sadece T bölgesi yağlı bir cilde sahibim. Kullandığım su bazlı nemlendirici(aven) kış aylarında baya yetersiz kalıyor. Bana ne önerirsiniz? Birde nasıl bir peeling uygulamalıyım? Çünkü peeling yapınca sivilceler daha çok yayılıyor.
  Teşekkürler şimdiden.. 🙂

 10. Betül Hanım Merhaba,
  Golden rose İÇERİK SAYFALARINI BULDUM! İngilizce sayfalarında var hepsi
  https://www.goldenrose.com.my/longstay-matte-liquid-foundation-14?search=longstay%20matte%20foundation

  Ürüne tıklayın, açılan sayfada İNGREDİENTS yerine tıklayınca tüm içerik çıkıyor 🙂

  https://www.goldenrose.com.my/contour-highlighter/contour-powder-kit
  sevgiler

 11. Betül Hanım Merhaba,
  Firma kurumsal belgelerine, kalite ve belgelerine ve misyona bu sayfadan ulaşabiliyorsunuz.
  Ürünlerinm neden tek tek içerikleri yok sayfalarında ben de bilmiyorum Ama fabrikayı gezmiş biri olarak benim gurur duyduğum TÜRK firmalarından biridir Golden Rose.
  http://www.goldenrose.com.tr/tr/kurumsal/erkul-kozmetik.asp

  Sevgiler

 12. Saolun teşekkür ederim ama golden rose temiz içerikli dediğiniz için almak istiyorum da hic bi yerde neden içerik bilgisi yok bu sefer alasım gelmiyor??

 13. Merhaba Betül hanım 🙂
  Bu dediklerinizi tek tek abkmam çok vaktimi alır. Ama siz, nasıl içerik bakılacağını öğrenirseniz; sadece bu ürünler için değil her aklınıza yatmayan kozmetiğin içeriğine bu yöntemle bakabilirsiniz.
  1- Ürün ismini yazın, yanına “ingredients ” KELİMESİYLE BERABER GOOGLE’DA arayın…
  Tıpkı benim Sleek Solstice palete yaptığım gibi
  http://www.ulta.com/solstice-highlighting-palette?productId=xlsImpprod16211225

  Sayfada sağ altta “ingedients” yeri var. Tıklayın.
  Aşağıda içerik listesi çıkar.
  Burada mesela ben ilk “Propylparaben” kelimesini gördüm, sevimsiz… Sonra likit parafini gördüm… Petrol türevi. Gözenek tıkama ihtimali yüksek bir madde.

  the balm beach palette mesela. İçerik sayfasında var:
  https://thebalm.com/products/nude-beach-eyeshadow-palette?variant=37986909900
  Burada da ingredients yerine tıklayın içeriği göreceksiniz. Hiç fena değil içeriği.

  Wet n wild pudrayı aynı şekilde baktım:
  https://www.wetnwildbeauty.com/photo-focus-pressed-powder.html
  İNGREDİENTS yerine tıklayın:
  Talk dışında sevimsiz bir şey yok gibi…

  Golden Rose içerikleri iyi kullanan bir markadır ben de bir yerde kayıt bulamadım.
  pastel profashion lip topper kaydı da bulamadım 🙁

  Lütfen siz tek tek bakınız. Hangi içerikler sorunlu olabilir diye düşünüyorsanız immünolog dr ebru karpuzoğlu’nun sayfasından her zaman bilgi edinebilirsiniz.
  http://drebru.com/TR/?s=kimyasal

  sevgiler

 14. Merhaba golden rose metals metalik likit far,golden rose metals sculpting palette,gr smokey lashes maskara,pastel profashion lip topper,sleek i divine far paletleri,sleek highilighting palette solstice,the balm beach palette, the pink ellys natural eyeshadow palette 18 li. Wet n wild photofocus pudra. Bunlardan bazilarinj yani içerigi temiz olanlari almak iştiyorumda ayşenur hanım golden rosenin sayfasında icerikleri cıkmadı. Siz bakabilirmisiniz? The balm güvenilir gibi geldi bana. The pinki yeni duydum onunda içeriğini bulamadim. Siz bakarmısinız benim için.sleek solstice paletide cok begendim ama sizce zararlimı. Aslında butun bu ürunler hakkinda fikrinizi almak isteedim ?

 15. Merhaba Merve Hanım,
  Sabah ve akşam krem altına antiaging bir serum kullanmanız derinin yorgunuluğu önlemede ve yenilenmeyi desteklemede yeterli olacaktır.
  Kılcal damarlı ve hassas ciltlere uygun serumlar:
  * Cyrene Epidermal Matrix Age Defying Hyaluron 3MW
  * Janssen Hydrating Skin Complex 30 ML Serum
  * Sesderma Reti Age Facial Serum 30ml – Anti-Aging Serum
  * IT’S SKIN Power 10 Formula Q10 Effector (www.justinbeauty.net’de var)
  * Caudalie Vineactiv Glow Activating Anti-Wrinkle Serum

  Bu yazıdan detay bakabilirsiniz
  http://aysenuryazici.com/serum-ne-zaman-kullanilir/

  sevgiler

 16. Merhabalar ayşenur hanım. Size daha önce de yazmıştım. Cildim, karma gözenekli ve siyah noktalı ayrıca hassas ve kılcal damarlı. Siz bana cyrene Bha ve yine cyrene yağsız nemlendiricisini önermiştiniz. Şu an onları kullanıyorum nve gayet memnunum siyah noktalarımda gerçekten azalma oldu. Bunun için size çok teşekkür ederim? zaten sizin cildinizi gördükten sonra sizin önerilerinizi dinlememek imkansız olurdu? benim yine tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ben 30 yaşındayım ve kullandığım ürünlerin yanında antiaging ürünler de kullanmak istiyorum. Bunları cilt bakım rutinime nasıl ekleyebilirim? Ve hangi ürünleri önerirsiniz? Merakla bekliyorum. Aslında size bir kaç gün önce de yazdım ama görmediniz sanırım. Bir de şansımı burdan deneyim dedim. ?

 17. Merhaba Raziye Hanım,
  Ne tedavisi gördüğünüzü yazmamışsınız acnelyse, differin, sivex gibi ilaçla bir tedaviye başladıysanız kullandığınız temizleme jellerinin “sabun” içermemesi gerektiği ilaçların içerisinde yazar prospektüste de özellikle bu tedavi sırasında UV ışınlarından mutlaka korunmanız gerektiği de önemle belirtilir.
  Salisilik asit ve çayağacı yağı akne ve bakterilerle savaşta sıklıkla kullanılan içeriklerdir. Acnelica sabunlarda da bunlar mevcut. Köpüğü 1-2 dak yüzeyde tutup öyle durulamanız gerekiyor.
  Ben her ne kadar pH’ı 7 civarı olan bu tip sabunlara karşı olsam da ne haddime, doktorun verdiğine karışamam.
  Cildinizdeki kızarıklığın sebebi kullandığınız tedavi kreminin (ilaç) cildin yağ salgılarını kurutması sebebiyledir.
  Bol nemlendirici ve SPF koruma ile hassasiyeti en azda tutarsınız.
  Eau Thermale Avene Cleanance Gel sabunsuzdur. Çinko içeriğiyle daha yatıştırıcı bir temizleme jelidir.
  Avene Cleanance HYDRA isimli krem, tedavisi süren ciltlere özel geliştirilmiş bir nemlendiricidir ama onun da içeriğinde parfüm var.

  İri gözeneklerin sebebine kulak vermek için lütfen videoya göz atınız: https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8
  Tedavi süresince sülfatsız sabunsuz jelle yıkayıp alkolsüz tonikle yüzü silin.
  Gratislerde bulacağınız HIMALAYA Arındırıcı Neem Özlü Yüz Temizleme Köpüğü’nü kullanabilirsiniz. Aynı firmanın HIMALAYA Tazeleyici & Temizleyici Toniği alkolsüzdür. Kullanabilirsiniz.
  Nemlendirici olarak: sebamed visio active hydro gel kullanabilirsiniz. Parfüm içermiyor.
  Cyrene firmasının Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser kullanabilirsiniz.

  Neutrogena Hydro Boost Water Gel de size uygun ama çok az da olsa kokulandırıcı formülünm alt sıralarında var. Sevgiler

 18. Merhaba aysenur hanım. Yaşım 28 . Cildim karma. Ergenlik döneminden beri sivilcelerim var . Burun çevresindeki bölgenin gozeneklerindede büyüme var. Ve daha önce yuz yikama jeli ve tonik kullanmıyordum. Cene bölgesinde sivilcelenme olunca şu an 2 aylık doktor tedavisi alıyorum. Doktor ek olarak acnelicanin temizleyici barini verdi. Tonik olarak gulsuyu kullaniyorum. Yves rocher su bazli nemlendirici jel kreminikullanıyorum. Ama içindeki parfümünün yüksek derecede zararli olduğunu araştırdım . 2 haftadir temizleme tonik ve nemlendirmeden sonra 1 saatlik hafif kizarıklık oluşuyor. Avene cleanance yuz temizleme jelini kullanmayı düşünüyorum. Bana günlük bakim rutininde kullanablecegim ürün önerileri verebilir misiniz

 19. Merhabalar ayşenur hanım. Size daha önce de yazmıştım. Cildim karma gözenekli ve siyah noktalı ayrıca hassas ve kılcal damarlı. Siz bana cyrene bha ve yine cyrene yağsız nemlendiricisini önermiştiniz. Şu an onları kullanıyorum nve gayet memnunum siyah noktalarımda gerçekten azalma oldu. Bunun için size çok teşekkür ederim? zaten sizin cildinizi gördükten sonra sizin önerilerinizi dinlememek imkansız olurdu? benim yine tavsiyelerinize ihtiyacım var. Ben 30 yaşındayım ve kullandığım ürünlerin yanında antiaging ürünler de kullanmak istiyorum. Bunları cilt bakım rutinime nasıl ekleyebilirim? Ve hangi ürünleri önerirsiniz? Merakla bekliyorum.

 20. Merhaba Gökçe Hanım,
  Derinin yenilenme hızının yavaşladığı 30’lu yaşlarda temizleme nemlendirme koruma adımlarına ek olarak “serum” kullanmanız gerek ki kırışıkları hem öteleyelim hem var olanların derinliğini azaltalım.
  Bu yazımda detaylı olarak bakımınızı anlattım lütfen göz atar mısınız?
  http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

  Göz altları herkeste yüz derisinden 7 kat daha ince bir deridir. Siz eğer beyaz tenliyseniz bu bölge daha da hassas olduğundan su kaybı ve kırışma da o kadar diğer ciltlerden daha hızlı olur.
  Göz çevresi bakımı hakkında yazıya göz atar mısınız?
  http://aysenuryazici.com/goz-cevresi-sorunlarini-nasil-cozerim/
  Göz kremi nasıl uygulanır: https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE&t=22s

  Cildinizi SLS içermeyen jellerle cildinizi yıkayabilirsiniz lakin jelle yıkama sonrasında deri pH’ını dengelemek için bir tonikle silmeniz gerekir , serum ve kremin deri tarafından emilmesi ve gerilmemesi için…
  Organik sertifikası olan markaların zaten yıkama jellerinde SLS yoktur.
  Sertifikası olmayan ama yine de üzerine “sls free” yazan duyarlı bazı markalar da var.Size tavsiye edebileceğim birçok yumuşak ve hassasiyet yaratmayacak yüz yıkama jeli var istediğinizi seçmeniz için sıralıyorum:
  * Himalaya Yüz yıkama jeli (Gratisler’de var) + toniği
  * Cyrene hydra radiance skin recovery gentle cleansing gel + aloeli toniği
  * Farmasi SkinTrends yüz yıkama jeli + toniği
  * MARILOU BIO Organik Sertifikalı Temizleme Jeli
  * Mom’s Green Organik Aloeveralı Yüz Yıkama Jeli
  * Heliotrop Organik Balance Temizleme Jeli 125ml + toniği

  Temizleme için jel ve toniğinizi seçtikten sonra 2.ci adımda serum uygulayın.
  Halen lekeler varsa : Cyrene Dark Spot Corrector Serum Niacinamide %5
  Lekeler yok ama kuruluk ve cansız bir cilt varsa Cyrene Sublime Antioxidant Detox Serum Dry Skin
  Nemlendirici 3.cü adım:
  Cyrene Moisture Box #1 (Gece ve gündüz onarıcı nemlendiricilerden oluşan bir set bu.
  Gündüz nemlendiricinizin SPF içermesi gerekiyor ki var olan lekeler koyulaşmasın.
  Bu nemlendirici de size uygun yapıdadır.

  Leke konusunda hassasiyetiniz olduğu için bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.
  https://www.youtube.com/watch?v=8RIhzYYMTAE
  Mart ayından itibaren UV ışınları şiddetlendiğinde lekelerin hortlamaması için

  Sevgilerle

 21. Merhabalar Ayşenur Hanım. Ben 34 yaşındayım. Cildim karma hassas ve lekeye müsait. Sigara kullanıyorum. Kışın yanaklarım çok kuruyor. Alnımda derin mimik çizgileri var. Göz altlarım çok ince. Cildimi misel suyla temizliyorum ama yıkamadığım sürece rahat edemiyorum. Bana temizleyici jel ve krem olarak ne önerebilirsiniz. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

 22. Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Sevgiler, selamlar.

 23. Estağfurullah.
  Cyrene oil free Kremin muadilleri olarak kullanabileceğiniz ürünler:
  * Nars Aqua Gel Luminous Oil-Free Moisturizer
  * Rival De Loop Hydro Nemlendirici Jel (Rossmann’larda var)
  * Avene Matlaştrıcı Emülsiyon – Cleanance Expert
  * DCL AHA Oily Skin Solution Yağlanmayı Dengeleyici Losyon
  * H2O+ Face Oasis Ultra Hydrator

  Sevgiler

 24. Ayşenur hanım tekrar merhabalar, böyle sürekli soru soruyorum ama tekrar önerinize ihtiyacım oldu. Önerdiğiniz cyrene nemlendirici stokta kalmamış ve başka bir yerde de bulamadım. Onun denginde nemlendirici önermeniz mümkün mü? Tekrardan teşekkür ederim.

 25. Merhaba Perihan Hanım,

  Lekeler hormonal durum değişimi, güneşle temas, doğrum kontrol hapları vb gibi etkenlerle çıkıyor ve çoğalabiliyor.
  Güneşle temas da çıkan lekeyi her sene daha da koyultuyor.
  Genetik yatkınlığımız da önemli yaşanan coğrafya da.

  Lekelere %25 glikolik asit kullanabilirsiniz
  https://doakimya.com/urun/glikolik-asit-25
  Ancak bunu uyguladığınız sürece de SONRASINDA da SPF korumalı el kremi kullanmalısınız.
  Yoksa leke tekrar çıkar.
  Haftada 1 kez lekelerin üzerine pamuklu çubukla sürün. 10 dak bekleyin karbonatlı suyla silin. Yıkayın.
  El kremini sürün.
  https://www.narecza.com/ducray-melascreen-phyto-aging-hand-cream-spf-50-50-ml?gclid=CjwKCAjw7frPBRBVEiwAuDf_LSuWCINRrjermZbFnxzZN7NvEtT2xTlRCYnnre5QSpXF_8wxS5zmHRoChKoQAvD_BwE

  Bir ay sonra lekeler açılacaktır.
  Asit deriyi hassas yapabilir elleri bulaşık deterjanıyla temas ettirmesin eldiven kullansın lütfen.
  İsterseniz dermatologdan yardım alabilirsiniz lekeleri silme konusunda lazer, kimyasal peeling gibi birçok yöntemleri var.
  Dudak üstü mimik çizgilerini de çok hafifletebiliyorlar.

  Cilt bakımında kullandıklarınız gayet etkili iyi kozmetikler.
  Özellikle H.A . intensifier çok iyi bir nem yükleyicidir. Serum olarak Janson Beckett %10 Hyaluronic Acid’i de kullanabilirsiniz.
  Janson Beckett DermaExcel 7 Derin Kırışıklıklar => Özellikle kalın ve kat yerleri derin kırışıklar üzerine uygulanan çok kuvvetli bir kozmetiktir.
  Çizgili yerlere bir damla kullanabilirsiniz.
  Ama mekanik işlemler (yani dermatologun yaptığı işlemler) daha hızlı ve net sonuçlar verir.Cildin kapasitesi bazen yorgun olduğundan yeterli onarmayı yapamıyor.
  Aynı sorun bende de var.
  59 yaşımdayım ve artık kozmetiklerle değil kozmetik + medikal estetikle yol almak gerekiyor.
  Bu sebeple scarlet yaptırdım.
  Çok da memnunum 🙂
  sevgilerle

 26. Deneyip güzel sonuçlar almak için sabırsızlandım. Çok teşekkür ederim.???

 27. Merhaba Ayşenur Hanım , 58 yaşındayım. Kuru ve hassas bir cildim var. Ayrıca lekeye meyilli. Güneş kremi kullanmama rağmen yazları cildimdeki lekeler çok belirginleşiyor. Güneş kremim skinceutical. Günlük bakım olarak ise cildimi misel suyla temizliyorum. Gündüz kremi olarak skincode exculisive antiaging krem gece kremi olarak da nuxe nuxarience kremi kullanıyorum. Ayrıca skinceutical hyaluronic asit kullanıyorum. Yanaklarım nemsiz. Akşamları cildim yorgun görünüyor. Dudak üstümde mimikten dolayı çizgiler ve lekeler var ve bundan rahatsız oluyorum. Bunun için önerdiğiniz herhangi bir krem var mıdır? Ellerimde de lekeler var.. Bana önerileriniz nelerdir. Önerileriniz benim için önemli. Sevgiler.

 28. Merhaba Merve hanım,

  Otuzlu yaşlarda derinin ihtiyaçlarını ve nasıl bir bakım rutini oluşturmanız gerektiğini detaylı anlattığım yazı bu linkte lütfen göz atar mısınız?
  http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

  Hassas ve kılcal damarlı ciltlerin asla yapmamaları gerekenleri de bu yazıda anlattım:
  http://aysenuryazici.com/kilcal-damarlar-neden-olur/

  Pütürlenmeler ise kapalı komedonlardır. Neden pütürlenme oldu bilmek isterseniz linki burada:
  http://aysenuryazici.com/puturlu-deri-ve-komedon/

  Şimdi bunları okuduğunuzu varsayarak 🙂 karma cildiniz için bir bakım programını uygun ürünlerle oluşturalım.

  Bioderma sensibio ile sabah akşam temizleyebilirsiniz.
  Ardından toniğe gerek yoktur bu videoda uygulamasını gösterdim : https://www.youtube.com/watch?v=_zii_7QR5Vc
  NUXE Crème Nirvanesque, normal ve karma ciltler içindir. Size uygun görünüyor ancak küçük yağ pütürleri olması yağ salgısının ani artışlar gösterdiğini ve yüzeye çıkamadan gözenek içinde biriktiğini anlatıyor. (Hormonal bir sorun var mı? Polikistik over gibi?)
  Bu durumda BHA’lı bir gözenek temizleyici kullanmanız iyi olacaktır diye düşünüyorum.
  Gözeneklerin neden irileştiğini bu videoda anlattım bir göz atar mısınız?
  https://www.youtube.com/watch?v=nJ3myFeLyB8

  Size şöyle bir bakım rutini hazırlayabiliriz:
  Temizleme
  Bioderma H20 veya Cyrene Ultra Soft Yüz & Makyaj Temizleme Misel Suyu
  serum
  (akşamları) https://cyrene.com.tr/cilt-bakimi/kategoriler/bha/skin-renewing-2-bha-lotion-exfoliant.html
  BHA, içeriğindeki salisilik asit sayesinde düzenli-her gün- kullanım ile cilt yüzeyini ve gözeneklerin içini eksfolye ederek gözenekleri sıkılaştırır.
  Nemlendirici/onarıcı
  Cyrene Oil Free Skin Balancing Aqua Gel Moisturiser

  BHA kullanırken gündüzleri SPF 30 bir güneş koruması da kullanmanız gerek.

  Siyah noktalar, gözenek içinde biriken yağ ve ölü hücrelerin okside olması ve kir tozla birikip tıkaç gibi gözenek ağzını tıkamasıdır.
  Temizleme yeterli gelmiyor olabilir Pamuğu iki kere misel suyla ıslatıp temizlemenizi rica ediyorum.

  Cyrene Advanced Micro Exfoliating Scrub (BHA içerir) ile peeling yapın ve ardından mutlaka aloe veralı veya sakinleştirici bir maske uygulayın.
  Organique Türkiye sayfasında çok iyi maskeler var.
  Mesela Organique Kil Maskesi Ghassoul (Normal ve Karma Ciltler) bunu hem peeling hem maske olarak kullanabilirsiniz.
  O zaman granüllü peelinge de gerek kalmaz.

  Sevgilerle

 29. Merhaba ayşenur hanım, ben 30 yaşındayım. Mersinde yaşıyorum. Cildim karma . T bölgem burnum ve çenem yağlı, yağlı kısımlarda gözenek ve siyah nokta problemim var. Ayrıca hassas bir cildim var bazı bölgelerde kılcal damar problemim var. Bazı bölgelerde ise çok küçük yağ pütürleri var. Bioderma h2o temizleyici olarak kullanıyorum. Bunu kullanırken tekrar tonik kullanmama gerek var mı? Nemlendirici olarak nuxe nirvanesque kullanıyorum, yine peeling olarak nuxe gül yaprağı özlü hassas ciltler için peeling kullanıyorum. Kullamdığım ürünler doğru mu çünkü cildim de hala sorunlar devam ediyor. Ayrıca gözenek sıkılaştırıcı serum kullanmak istiyorum. Üstüne nuxe nirvanesque kullanmaya devam edebilir miyim? Cilt rutinim nasıl olmalı. Cevabınızı merakla bekliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Sevgiler.