Doğru Fondöten Seçimi

Ben süremem cilde zarar verir diyenlere ilk satırı ayırdım. Eski , 30 yıl öncesi fondötenler yok artık. Neredeyse her biri bakım kremi formülüyle çıkıyor. Dikkat edilmesi gereken tek şey sivilceye müsait cildiniz varsa akşamları çift aşamalı temizlik yapmanızdır. Dimetikon sebebiyle… Hayır, fondöten cilde zarar vermez, fondöteniniz petrol türevleri içeriyorsa, ucuz malzemeden üretilmişse ve temizlemeden uyursanız zarar verir.  Yani, içinde bir bakım kremi kadar nemlendirici, onarıcı, yağ salgısını kontrol edici etken madde olan fondötenlerden bahsediyoruz. Yoksa, gün içinde cildinize etraftan konan kir toz fondötenden daha hırpalar deriyi… Fondöten seçerken önce cildinizin cinsine göre seçmelisiniz. Yani RENGİNE değil, önce “yapısına” bakmanız gerekir.

En iyi fondöten tipi hangisi?

Yağlı ve karma cildiniz varsa ” su bazlı” fondötenler seçin, mat görüntüsü olur ve parlamazsınız. Genelde yağ emici pudralar içerir.
Kuru cildiniz varsa yağ bazlı fondötenler seçmelisiniz. Böylece cilt kurumadan nemini tok tutarak rahat fondöteni taşır. Hassas ve alerjik cildiniz varsa kimyasalsız, mineral fondötenler seçin. Yahut BB kremlerden bakın. Sivilcelenme sorununuz varsa komedon yapmayan( non comedogenic) ibaresini arayın

Rengini seçmek için lütfen mağazanın dışına çıkın, elinize bir ayna alın ve yanağınızın bir kenarına denediğiniz fondötenin rengine GÜN IŞIĞINDA karar verin.
Yoksa mağaza içindeki sarı ışıklar, hele hele “bilek içinde” denenen bir fondöten sizi çoook yanıltacaktır. Fondöten çene kenarında denenir. Cildinizden bir ton açık veya koyu olabilir. Ancak cildinizden koyu olan ton maske gibi yorgun yapacaktır. Bu nedenle doğrusu bir ton açığını seçmektir. Üzerine gelen sabitleyici pudra ve allık ile zaten renk oturacaktır.

Fondöteni Fırça ile uygulamak şart mı?
Fondöteni parmakla sürmek yerine, bunun için özel yapılmış aksesuar ve fırçalarla sürmeyi deneyin. Göreceksiniz hem daha az ürün kullanacak, hem daha eşit yayacak, hem daha doğal sürmüş olacaksınız. Gözenekler de daha az belirgin olacaktır.  Fırçalar ve süngerlerle burun kanadı, çene boyun birleşme yerleri, şakaklar gibi en ince noktalara bile zahmetsiz ulaşabilirsiniz. Fırçayı her seferinde sabunla yıkayıp baş aşağı kurumaya bırakın. Bakteri ürememesi için. Ben yassı ve uçları inceltilerek tıraşlanmış fırçamla rahat ediyorum. BB uygulamak içinse küt başlıklıyı seviyorum.

En Kapatıcı ve doğal duran Fondötenler
Aslında hayatım boyunca beğendiğim içerik ve sürülüş ve kapatıcılık olarak 10 numara verdiğim birkaç fondöten var. Birincisi: Yves Saint Laurent’ın “teınt majeur” adlı fondöten. Artık üretilmiyor iyi ki! İçindeki zararlı kimyasalları görünce zaten pişman olmuştum. (Phenoxyethanol,  Methylparaben, Buthylparaben,  Ethylparaben,  Isobutylparaben, Propylparaben) Sürülüşü süperdi. Onun yerine çıkartılan Touch Eclat Le Teınt  veya Encre De Peau isimli mat ve kapatıcı cilt makyajları çıkardı kesinlikle aynı yapıda değil.
İkincisi: La Roche Posay Toleriane Teint Fluid No 13 Çok uyumlu, mat, güçlü ve maske gibi olmayan yapısıyla en beğendiğim fondötenlerden biri
Üçünsüsü: FlorMar Perfect Coverage Foundation Ben 101 ‘i kışın, 102 soft beige’i yazın kullanıyorum.
Dördüncüsü: SPF50+ Radiance Perfect Fit Cushion Foundation No.23  Ambalajının her seferinde kirlenmesi, sürülmesinde kullanılan ponponun zamanla muşambalaşması dışında duruşu kalışı, çizgilere dolmadan duruşu mükemmel. KFDA’nın onayladığı oranda limitte  Cyclopentasiloxane içermesi pek hoşuma gitmese de yorgun cildi bir dakikada canlandırması ve pürüzsüz yapması için şimdilik daha iyisini bulana kadar ürünü bitireceğim.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart