Kız Çocuğu ve Makyaj Özentisi

Süs, bezek ve şefkat dişilerin DNA kayıtlarında  var !
Ama kafayı güzel olmakla bozmanın da alemi yok!

Kızlar kız gibi, erkekler erkek gibi davranır.(!) Peki, bunu bize kim söyler? DNA’larımızda bunun kayıtları olduğunu biliyor muydunuz?
Doğum yapmayı bize kim öğretir?
Bir erkek neden kadından daha hızlı avlanır?
Dört yaşındaki kızınız neden babasının tıraş bıçağına değil de annesinin rujuna ilgi duyar?
Erkek çocuğunun kafası neden hep savunma için kullanabileceği alet edevata, mekanik elektronik ilgiyle çalışır?

Hepsinin cevabı bu yazıda!

Kızınızın neden hep süslenme merakıyla dolu olduğunun cevabı da burada

Önüne geçemeyeceğiniz bu “genetik özentinin” onu zehirlememesi için ne yapabileceğinizin de cevabı bu yazıda.
Her canlı, öldükten sonra kendinin bir benzerini –prototipini- evrene bırakarak varlığını sürdürdü. Bugün milyon yıldır fare nasıl nesilden nesle aktardıklarıyla evrimleşiyorsa bizler de öyleyiz!
Dişi ve eril olarak cinsiyetlerimiz ayrılıyor.
Dişi doğduysanız kızların nasıl davranacağını DNA’nızda kayıtlı izlerden buluyorsunuz.
Erkek kişiyseniz kaslarınızla iş kotarmaya meraklı oluyorsunuz.
Dişi iseniz toplamaya, düzenlemeye
Kaslarınız, kemikleriniz, kıllarınız hormonlarınıza göre şekilleniyor.
Hücrelerinizdeki yapı taşları arasına gizlenmiş emirler, bol koşmanızı, tırmanmanızı söylüyorsa kaslarınızın gelişmesi içindir.

Çünkü eril canlının DNA’sında avlanma ve koruma işlenmiş
Erkekleri bir kenara bırakalım kızlara bakalım
Çünkü konu: küçük kızınızın makyaj malzemesine dadanması.

 Psikologlar kız çocuklarının rakibinin annesi olduğunu, babaya karşı iki ayrı dişi olarak evde bulunduklarını, bu ruh haliyle minik kızın anneyi taklit ederek dişi halini öğrendiğini detaylı anlatıyor. Bunun ayrıntılarına girmeyeceğim.
Ancak burada diğer sosyal faktör, reklamlar ve oyuncaklar  devreye giriyor. Benim de iki kelam etmek istediğim nokta işte tam burası!
En güzel olmak için beğenilmek, alkışlanmak, takdir görmek için dişi olmanın üzerine kurulu reklamlar! Barbie bebeklerin kusursuz yüz makyajları, kocaman kirpikleri selülitsiz bacakları
Moda elbiseler, dekoltenin de devreye girmesiyle dişiliğin masum tarafından çıkıp illa ki seksi olunması gereken tarafa gidiyor

Sloganlara bakın:
Kremler, giysiler, çoraplar Her şey de bir seksi olma durumu!
Sanki seksi olmazsa dişiden sayılmıyor insanoğlu!
Seksi parfüm, seksi ayakkabı, seksi bakışlar

Reklamların sloganlarına, sahnede şov dünyasında yer alan starların(!) göz önünde kalabilme şekillerine bakarsanız, kız çocuğunun bu sosyal elektriklenmede nasıl, özentilerle nereye kayabileceğini gayet rahat tahmin edebilirsiniz.
Hadi söyleyin? Okul müsamerelerinde, alışveriş merkezlerinde, tatil köylerinde 2-3 yaşındaki çocukları tavşana, mikiye, palyaçoya benzetmek, oyuna dâhil etmek için, evcilik oynarken rol icabı yüzlerine kelebekler, yanaklarına elma kırmızıları, bıyıklar çizmiyor muyuz? Boyamıyor muyuz yüzlerini?  Güzelleşmek için mi? Role uyabilmek için mi?
Tavşan olmak içinse sorun yok ama annesi gibi daha kırmızı dudakları olsun diye boyanmak istiyorsa olaya farklı yaklaşmanız lazım.

Boyaların ve makyaj malzemesinin içerisindeki organik ve inorganik boyar maddeler, deriden geçen zehirler işte burada devreye giriyor.

Çocukların oyun hamurlarında kullanılan zararsız boyar maddeler gelincikten, portakal kabuğundan, yeşil yapraklardan elde ediliyor. Yutsalar bile, bir çilek kremalı bisküvinin içindeki pembe boyar madde kadar zehirli değil.

Gıdada kullanılan her boyar madde zararsız olmuyor. Denetimler, üreticilerin vicdanı her zaman iş başında değil
Bunun için sizden ricam, çocuğunuzu müsamereye hazırlarken kendi makyaj malzemenizle boyamayın! (Aslında siz de organik olan malzeme kullansanız ne iyi olur )

Gelelim kız çocuğunun engellenemez boyanma isteğine.
Mademki yapısında süslenmek var,mademki popüler kültür içerisinde gördüğü, alkışladığı, beğendiği dişilere benzeme dürtüsünü -siz engelleseniz de- icra (!) etmek isteyecek, zehirlenmeden süslü olsun.
Doğum günü partilerinde, tiyatro gösterisinde, bale yaparken yahut çok basit bir sebeple mesela size şarkı söylemek için tuzluğu mikrofon yapıp önünüzde şarkı söylemek istediğinde ona zehirsiz kozmetikler sunabilin.

Boyanmak deyince kadına benzemek için değil, bir oyuna dahil olmak için yapılan boyamadan söz ediyorum burada!
“Kız çocukları erken yaşta boyanıyorlar diye bağırıp çağırıp, car car etmekten başka hiçbir işe yaramayan, sorunu görüp şaşıran, ama elle tutulur çözüm üretemeyen bazı hanımlara küpe olsun diye yazıyorum.

Ya çözüm üret ya ayakaltından çekil ki en zararsız şekilde bu çağ yangınını atlatabilmek için bizler değil sosyolog ve psikologlar çare önersin.
Kozmetik olarak zararsız olan üretilsin.
Tıpkı boyar maddesi zararsız yapılmış kalemler, oyun hamurları,renkli oyuncak modüller, suluboyalar gibi

Elbette onlar 4-5 yaşında melek yüzlü, tertemiz ciltli saf çocuklar, kadın gibi algılanmasını kim ister ki?
Minik kızların “kadın” gibi algılanması tarafına hiç değinmeden yazımı bitiriyorum.

Çünkü sapıklık bakan gözde bitiyor! Karşıdakinin nefsi, eğer 4 yaşında bir kız çocuğunu dişi olarak görüyor ve iştahı kabarıyorsa; beyin olarak zaten ilkel bir yaratıkla karşı karşıyasınız demektir
Kız çocuğu boyanmış olsa da boyanmasa da ilkel ruh onu istediği gibi algılayacaktır.

Unutmadan söylemeli: Makyaj malzemesinde kullanılan östojenik etki yapan (paraben gibi) kimyasallar kız çocuklarının erken buluğa ermesine de sebep oluyor. Sekiz yaşında anne olan kızar var maalesef.

Amerika’da yapılan yarışmaları da onaylıyorum sanmayın!
Kız çocuklarından birer yetişkin yapıp, parlak dudaklar, ok kirpikler elma yanaklarla süslenip en güzel bebek-kadın seçilmesi ve bu yarışmalara annelerin çocuklarını ite kaka götürüp birinci olması için ağlayıp sızlaması da akıl alır gibi değil.
Tüm dünyada ilgi gören ve tüm ailenin (!) seyrettiği Popstar yarışmalarına özenen ve her biri “bir star” olmak için heveslenen çocuklara Lunastar bir mineral makyaj kiti bile çıkardı: Luna Star All Natural Pop Star Play Makeup Kit.

Diyeceğim o ki, kızınızın kafasını okşarken bile kullandığınız sıfat çoook önemli!

Benim güzel kızım diye başını sevdikçe güzel olmayı baş yetenek saymaya devam edecektir.
Oysa hep ne diyoruz? Dış güzellik önemli değildir, iç güzelliktir insanları insana sevdirten!

Ya biz ne dediğimizi bilmiyoruz, ya devir değişti, kızınız sizden iyi görüyor geleceğin vazgeçilmez değerlerini
Neyse bu yazı uzar gider.
Ben en iyisi kaçınılmaz makyaj tecavüzünden tazecik yavrunuzu nasıl zehirlenmeden sağ çıkarabilirsiniz – birkaç marka araştırdım- onları yazıp gideyim.
Çünkü youtube’a “makeupkids” yazdığımda tam 28.400 adet çocuk makyajı videosu çıkıyor!! 5 yaşında kızlar makyaj yaparken çekmişler! Yuh!

olg

Ayşenur Yazıcı

12.07.2012

HelloKitty‘nin her ürünü kimyasalsız değil! Mesela Rosetto HelloKitty fena değil.

Mineral ve organik içerikli AllNatural&Organic Play Makeup Set tertemiz!Ojeleri sıcak suda yıkayınca soyuluyor, far ve rujlar da sabunla akıp gidiyor.

EcoPrincess Fairy Kit Play Makeupzehirsiz, bitkisel temelli çocuk makyaj ürünleri.

LittleEarth’sBeauty organik temelli boyalarla makyaj.Temiz!

ryt

Boosily hem organik ve zehirsiz, hem suyla kolayca çıkıyor. Ürün isimleri çocuğu kandırabilecek kadar tatlı. Mavi çan, şekerli leylak, gümüş melek vs

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart