Bordo Ruj Nasıl Taşınır

Evde non-toksik (zehirsiz) pastel boyadan ruj yapmayı öğrenmek için videoyu tıklayıp izleyebilirsiniz.
Evde doğal ruj yapmak için “kendin yap” videosunu  tıklayıp izleyebilirsiniz.

636126077758240658

bordolar

Rahmetli babamın dediği gibi, elimizde bir at nalı var, geriye 3 nal ve bir at bulmak kalıyor…

Bordo ruj sevenlere birkaç veri karalayayım dedim ama yazının gidişatı komple bir makyaj yazısına doğru gidiyor. Bordo ruj sürüp yorgun görünmenizi istemem. Uygun kurallarını ben söyleyeyim, siz sonra nasıl isterseniz öyle yaparsınız. Bilmek yarı yarıya doğru yapmak demektir. Bordo ruj deyip geçmeyin onlarca ton bordo var!

Mevsimi filan yok, modası asla geçmez, çok asil bir duruşu vardır. Şarap rengi dudaklardaki en çekici renktir. Kırmızıyla mor evlenir… İçine siyah karışır, bazen fazla mavi karışır bazen kırmızısı ağır basar, bazen menekşe tonu… Bordo, harmanlandığı renk oranlarına göre alt tonunu alır ve teninizle uyumlu olması için seçimi doğru yapmanız gerek.

  • Rastgele seçilmiş şarap rengi ruj dişlerinizi sapsarı, cildinizi hasta, dudaklarınızı böğürtlen lekeleri kirletmiş gibi gösterebilir. Bordo ruju hakkıyla taşımak istediğinizde uymanız gereken bazı renk kuralları var:
  • Ten makyajınızın mükemmel olması gerekiyor. Lekeli, eşit tonu olmayan bir ciltte bordo ruj yüzünüzde bir “leke” gibi duracaktır. Asgari ten makyajı bir “CC krem” ve mat bitiş sağlayan “bir pudra” ile teni pürüzsüzleştirin.
  • Dudaklar kadife tonu olunca tüm dikkat rujda olacak gözlere koyu ve “hatları keskin” makyaj yapmamak ve allığı asla abartmamak gerekiyor. Kirpikleri vurgulayabilirsiniz. Ama biliniz ki bordo ruj sürdüğünüzde yüzünüzde ne kadar renk karıştırırsanız o kadar “boyanmış” görüneceksiniz. Gözlerde bordo/ füme/ kırık bej, yanaklarda gölge tonları ve çok hafif pembelik yeterlidir.
  • Dudaklarınızın pürüzsüz olmasına dikkat edin. Kurumuş deri parçaları, çatlaklar varsa bir dudak peeling’i yapıp, akşam iyileştirici bir yağla tedavi edip, başka bir gün bordo ruj sürmeyi tercih edin. Çatlak ve kuru dudaklarda koyu ruj hastalıklı görünür.
  • Rujunuzu arada bir kontrol edin. Makyaj hocamızın sürekli dediği atasözünü (!) burada da söylemek gerekiyor: “Rujunun yarısı çıkmış bir kadın, hiç ruj sürmemiş bir kadından daha bakımsız görünür.”
  • Dişleriniz bembeyaz değilse lütfen bordo rujları unutun. Sarılığını veya çarpık diş varsa iki kere daha fazla dikkati çekecektir. Çok ısrarla, sarı dişlere rağmen şarap rengi bir ruj sürmek isterseniz mavi alt tonluları seçin.  Dudak etrafının pudralanmış olması gerek. Koyu renk rujlar çabuk etrafa bulaşır ve çok çirkin görüntü oluşur.

mavi alton

Kahverengi (sarı) içeren bordo tonu, mavi (mor) içeren bordo tonu, kırmızı içeren bordo tonu… Üç bordo alt tonundan hangisi sizin için doğru renk?

Cildiniz yorgun ve sarı tonu hâkim ise kahve ve mor tonlulardan kaçının. Kırmızı alt ton size uygundur.

Şeffaf, beyaz tenliyseniz tüm bordoları kullanabilirsiniz. Ama bilin ki soğuk mavi alt tonlu bordo rujunuz masalsı bir güzellik verecektir.

Esmerlere “kırmızı alt tonu” olan bordolar çok yakışır. Dudaklarınız çok ince değilse vişne alt tonluları da kullanabilirsiniz. Kahve tonlarını açık esmerlere bırakın.

Kırmızı alt tonlu bordolar

delicious lip stylo

Burberry lip mist

bordo kırmızı

Flormar Delicious Lipstick Stylo DS1

Christian Dior Fifth Avenue No: 813

MAC Diva Matte

Burberry Lip Mist No: 216

Make Up For Ever İntense color Lipstick No: 48

Clinique Long Last Lipstick Merlot

L’Oreal High Impact Color Bold Bordeaux

Golden Rose Velvet Matte Lipstick No: 20

Kahve alt tonlu bordolar

supermatte 203

Flormar SuperMatte Ruj No: 203

YSL Prune Virgin No: 205

Mavala Bordeaux No: 51

Pastel Mat Ruj No:556

Maybeline Super Stay

Inglot Berry Lipstick Collection No: 297

L.A Girl No: 551 Be Mine

Shiseido Perfect Rouge Gilded Wine RS 612

Mor alt tonlu bordolar

Lancome Prune Desir No: 386

Yves Rocher Violine Lumineux No: 24

Avon Deep Orchid No: 13870

Nars Sheer Mulberry

Estee Lauder Pure Color Plum Berry

Nyx High Voltage Dahlia Black Purple

Revlon Super Lustrous in Black Cherry 477

Tom Ford Lip Color Bruised Plum

pastel-iins

(Resimdeki ruj pastel ruj 569 witch)

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart