Acil Olarak Cildi Nasıl Toplarız

 Kür nedir? Kür ile neleri toparlayabilirim?

Hayat sürekli mutluluk haliyle süren bir süreç değil. Yorgunluk, bazı hastalıklar, diyet sonraları kilo kaybı, hava kirliliği, stres, güneşin yaptığı hasarlar, derinin de hırpalanmasına sebep olur. Yaşından evvel “yaş alan” ciltleri ve sağlık dengesi bozulmuş deriyi toparlamak için belli bir süre uygulanan “acil onarıma” kür denilir.

Enerjisi azalmış, sarkmış, nemsiz kalmış, kırışmaya başlamış, lekeler basmış, ciltlerde kısa süreli bakım kürleri uygulanabilir.

Bu kozmetikler

 • Serum
 • Ampul
 • Maske
 • Kapsül

Şeklinde, biri yahut birkaçı bir arada kullanılmak üzere hazırlanmıştır.    Cildin hasarına göre bir kür programı seçilir ve aksatmadan kullanılırsa gerçekten çok yüz güldürücü sonuçlar alınır.

                     azulene_1

Tabii bu arada “hasarı oluşturan etkenin de en aza indirilmesi” gerekir. Sigara içen bir hanımsanız, cildinizdeki “donuk” rengi, kuruluğu ve kılcal damarları onarmak için oksijen ve lipozomlu, küre başladığınızda sonuç almak için sigara faktörünü de yok etmeniz gerekir. Yoksa akıntıya kürek çekmekten başka bir şey değildir yaptığınız.

Eğer hasarı yapan şey her ne ise  ortadan kaldırmadan kür yapıyorsanız sakın “bu ürün bende işe yaramadı demeyin” Su dökülmüş ocakta odun yanmaz!!!

Yahut her yaz, ciğer gibi korunmasız yanarak cildini güneş altında kavuran birinin, derisinin yeniden elastikiyetini ve nemini kazanması için ampul/anti aging kürü uyguladığını düşünelim. Ama yazın yine cayır cayır güneşte bronz olacağım diye yanacaksa, başa dönecektir. İşin daha da fena tarafı, belli bir süre sonra deri büyük hasar almaktan yorulduğunda, elastikiyet veren destek doku proteinlerini üretemez hale geldiğinde artık kür ile de yapılacak bir şey yoktur. Gidip, gevşemiş cildi kesip çıkartacak estetik cerrahiye başvurmaktan gayrı çözümü kalmamıştır.

Veya 30 yaşına kadar yüzüne hiç bir koruma ve temizlik yapmamış, nemlendirici bile sürmemiş biriyseniz mucizevi sonuç beklemeyin. İnatla 3 ay düzenli kürü devam ettirin. Deri yavaş yavaş hasarını onaracaktır. Bu anarım, ileri yaşlarda çok müthiş sonuçlar vermeyebilir. Çünkü yaş aldıkça derinin yenileme kapasitesi de düşer. Medikal estetik hekiminden destek almanız gerekecektir.

Tamam, içimizi karartmayalım ve hangi durum için üretilen ne tür kür kozmetikleri var göz atalım:

 Serumlar: Nem kaybı, kuruluk, acil elastikiyet artırımı, hücreye gençleşmesi için gerekli aktif maddeleri taşıyan hızlı onarıcı kozmetiklerdir. Son on yılda yapılmış en muhteşem sonuç veren kozmetiklerdendir. Serum çerisinde sıkça duyduğunuz “lipozom” adı verilen kürecikler, “nanoteknoloji” diye bahsedilen sistem sayesinde, hücrenizin içine direkt girecek kadar küçüktür. Cildin ihtiyacı ne ise içeriklerindeki aktif maddeleri götürüp hücreye iletirler. Retinol, Q10 gibi yenilenmeyi hızlandıran içerikler  sonbahar için idealdir.
Gece ve gündüz kremlerinin etkisini artırır, hızlı sonuç için kapsüllerle beraber de kullanılır.

 Ampuller: Anında nem yükleme, gerginlik sağlama için genelde yarısı sabah yarısı akşam kullanılan acil bakım kozmetikleridir. Bir ay kadar düzenli kullanılmalıdır. İçeriğine göre, antistres, oksijen taşıma, vitamin ve mineral desteği için de kullanılır. Yavaşlamış cilt fonksiyonlarını hızlandırır. Kremlerle de kombine kullanılır.

 Maskeler: 20 dakikada cildin hassasiyetini yatıştıran, nemini yükleyen, yağ-su dengesini sağlayan onarıcı kozmetiklerdir. Plasenta, kolajen, vitamin içerikli olanları kürün tamamlayıcısıdır. Yanık, kızarma, susuzluk, sıkılık, toparlama, onarma gibi durumlarda ilk yardım rolü oynarlar.

 Kapsüller: Soğuğun ve güneşin yıprattığı cildin ihtiyacı olan yoğun bakımı kısa sürede verir. Hücreye yeniden yapılanması için besin taşıma görevi olanlar yalnızca gece; yumuşatma ve su tutma işini üstlenenler hem gece hem gündüz kullanımlıdır. Ürünün kullanma kılavuzuna göre hareket etmelisiniz. Serumla desteklendiğinde çok iyi sonuçlar alırsınız.
 Meyve asitleri (AHA): Yüzeysel sivilce izleri ve cilt lekelerini silmek için üretilmiş kozmetiklerin içeriğindeki soyuculardır. Kür olarak serum ve krem içeriklerinde vardır. Cildi tahriş etmeden nazikçe ve her gün soyarak işlem görür. Kür olarak kullanılırken ve kürden sonra mutlaka cildin güneşle temasını engellemek gerekir.

Ölü tabaka günbegün atılırken, yenilenen hücrelerle ciltteki lekeler yerini lekesiz, duru bir deriye bırakır. Serum ve maskelerle beraber,güneş ışınlarının kuvvetli olmadığı mevsimde kür olarak uygulanması sorunsuz yenilenme sağlar.

 Kürlerden söz ederken burada, sıkça yanlış anlaşılan bir düşünceyi de aktarmak gerek:

 Anti aging: Kelime anlamı “yaşlanma karşıtı” demektir. Son dönem kozmetiklerde sıkça rastladığınız “gençleşme” anlamını kazanmış bir kelimedir ve bununla ilgili kür olarak uygulanan bir çok ürün bulabilirsiniz. Esas görevi “yaş almayı yavaşlatmak” olan bu sistemde,kozmetik “kür” ile belli bir düzelmeyi yakalayabilirsiniz. Ama bu bir bütündür ve yaşam şekli haline getirilirse tamamlanır. Doğal hayat, stressiz ortam, düzenli egzersiz ve tabii ki de genetik mirasınız da çok önemlidir. Çünkü hiçbirimiz eşit yaşlanmayız.

Anti aging adlı kozmetiklerin hedefi farklıdır. İçeriklerinde bağ dokusunun yaşlanmasını geciktiren, elastikiyet veren liflerin üretimini artıran vitamin destekleri, magnezyum, termal su, zararlı ışınları engelleyen hormon takviyeleri vardır.

Belli bir süre değil, “o” hayat tarzını sürekli seçtiğinizde “sürekli” kullanırsanız faydalanırsınız.

Yaşlanmayı geciktirici etkisi olan anti aging ürünleri kullanarak bir daha asla yaşlanmayacağınızı düşünmek hayal perestliktir. Yaşıtlarınızdan daha genç olur görüntünüz o kadar. Yine doğal yaş alma sürecinde bir gün gelir deri kendini yenileyemez durumda kalıverir…

Bu, en iyi benzini koysanız da “metal eskimesinden” dolayı  (!) arabanızın yokuşu artık çıkamamasıdır …

Sevgilerle

Önerilen ürünler: Shiseido – Bio-Performance Süper Düzeltici Serum, Heliotrop Multiactive Nemlendirici Ampül, Cellex-C High Potency Serum 30 ml, Dior Capture Totale One Essential , DCL PEPTIT PLUS Treatment Serum 30 ml, Wellmaxx cellular lift age defense line release serum, Olay Regenerist Micro-sculpting Serum 50ml Cyrene retinol, Rossmann kapsüller Q10 , The Purest Solutions AHA/BHA maske

————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Esra Senem        2015-11-03 20:03:52

Bende Gülsen hanımla aynı dertten muzdaribim.33 yaşındayım Dudak kenarlarım ve yanaklarım sarktı.yüz övelim bozuldu Estetik doktoruna gittiğimde dolgu önerdi.Kremlerle ne yapsam olmadı.Bana da yardımcı olur musunuz Ayşenur hanım.Sizi çok seviyorum maşallah cildiniz çok güzel

Ayşenur’dan Not:

Merhaba,
Cildin 33 yaşında sarkma sorunu ile karşılaşması için çok erken! Aşırı kilo alıp vermiş olabilirsiniz, veya cildi hiç korumamış beslememiş…
Temel bakım dediğimiz temizleme + nemlendirme + koruma adımlarını düzenli yaparak derinin yaş almasını öteleyebilirsiniz. Genetik olarak kolay hırpalanan bir cildinz varsa sabah akşam krem altına hyalüronik asit serumları ve peptid içerikli serumlar (veya plasentalı) kullanarak yenilenmeyi hızlandırırsınız. Sorun giderilir.

Sevgilerle

gülsen güler         2015-03-26 14:35:04

mrb ayşenur hanım , verdiğiniz bilgileri takip ediyorum 33 yaşındayım dudak kenarlarım ve alt yanak kısmım sarkdı , ne yapsam geçiremedim , yardımcı olurmusunuz lütfen,teşekkürler

Ayşenur’dan Not:

Sorunuzu sorarken kaydolduğunuz ve bıraktığınız mail adresine size bir bilgi içeren e-posta yazdım .. POSTA İLETİLEMEDİ… GERİ GELDİ… fatmaerdem@hotmail.com bu adresten döndü….

Lütfen kaydolurken doğru adres yazınız. Hem benim emeğime yazık oluyor hem siz “cevap gelmedi diye” üzülüyorsunuz…

Sevgilerle

zümrüt güven      2014-04-15 11:37:48

Merhaba Ayşe Hanım. Paylaşımlarınızı takip ediyorum. Çok önemli, faydalı ve samimi bilgiler. Ben öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Umarım benim sorunuma da yardımcı olursunuz..Cildim çok ama çok kuru. Özellikle de ellerim..Bu sorunu geçici olarak rahatlatmak değilde, kesin çözümü var mı çok merak ediyorum. 44 yaşındayım 4-5 yıldır uğraşıyorum.İnşallah tavsiye edebileceğiniz bir ürün vardır..Şimdiden çok teşekkür ederim..

Ayşenur’dan Not:

Mail adresinize sorunuzun cevabını yazdım. Ziyaretçi defterinden güzellik sorusu yanıtlamıyoruz .Sevgiler

mnmnmn gaga    2011-12-13 22:07:28

SON NOT :

“Sevgili Hanımlar,  Güzellik sorularınızı  buraya tıklayarak bana iletebilirsiniz.
Teşekkürler Ayşenur

Total
29
Shares
40 Yorum
 1. Merhaba, yaşım 38 cidim çok nemsiz.. Göz çevrem çok nemsiz aynı zamanda hassas bir cildim var. sivilcelenme ve izleri de var. (Nasıl oluyorsa!) kuruluktan ötürü yanaklarım dahil ince kırışıklık dolu. Bu yaşım için çok fazla olduğunu düşünüyorum. Cidimi yenileyecek, vitamine boğacak, yapılandırıp nemlendirecek, sağlıklı bir renge kavuşturacak mümkün olduğunca zararsız ürünler istiyorum. Çok şey mi istiyorum.? 🙂 birde makyajımı çıkarmak kabusum. Çoğu kez missha bb krem ve lankom rimel kullanıyorum sadece. Yinede göz altıma yapışıyor makyaj çıkmıyor tamamen. Garnier ve biodermeh2o da kullanıyorum.. Foşur foşur yıkasam çıksa ve yüzüm kurumasa. Sizden ricam bana çok etkili bir cilt bakımı önerisi. Birde bb krem ya da fondöten önerisi.( Bb kremi her gün mutlaka kullanıyorum ve mecburen gözaltlarıma da kullandığımdan dolayı doğal duran çizgilere dolmayan kapatıcı bir ürün. Shisedio bb krem gördüm nette ama cildimde denemedim henüz)
  Çok uzun yazdım kusura bakmayın lütfen şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Ergenliğe girer girmez deri salgıları da hormonal olarak değişim gösterdiğinde hem gözeneklerin açılmaması, hem sivile oluşmaması hem de cildin su kaybetmemesi için “temel bakım” dediğimiz 3 adımlı bakıma başlarız. Temizleme, nemlendirme ve SPF koruma…Bu 3 adım düzenli uygulandığında deri sağlıklı yapısını korur.
   Cilt bakımınızda bu 3 adımı doğru yapıyor musunuz? Bilmiyorum.
   Deri yaş almaya 26 yaş civarı alt tabakada başlar ve ilk izleri 4-5 yıl sonra yüzeyde görürsünüz. Bu sebeple her zaman antiaginglere 25-26 yaş civarı başlanmasını tavsiye ederiz. Böylece yaş alma hızını kesmiş oluruz.
   Antiaging yaşlanınca değil, yaş almamak için kullanılır. Bakımınızı nasıl yapmanız gerektiği ve bu diğer yazıma tıklayıp okumanızı rica edeceğim lütfen:

   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/antiaging-ne/

   http://aysenuryazici.com/kozmetik-ve-guzellik-2/30lu-yaslarda-cilt-bakimi-nasil-olmali/

   http://aysenuryazici.com/hiyaluronik-asit-cilt-bakiminin-jokeridir/

   Bu kadar susuz cilde serum takviyesi yapmanızı, jelle foşur foşur yıkamak yerine 🙂 temizleme yağları veya misel su kullanmanızı tavsiye ederim.
   Zaten göz makyajı yüz yıkama jeliyle çıkarılmaz. Göz çevresini mahvedersiniz.
   Ama yüz temizleme yağıyla çıkartabilirsiniz. Ardından bir pamuğa gülsuyu döküp göz çevresini silin. Pırıl pırıl olur.

   Su kaybeden cilt kırışır. Su takviyesi yaparsanız elastikiyetini yeniden kazanır. Nemsizliğin başka sebepleri de olabilir. Sabunla veya sabunsu içerikle (içinde sodium laureth sulfate olan) jellerle yüzü temizlemek, tiroid gibi bazı hormonal sorunlar, menopoz, bazı ilaçların düzenli kullanımı, aşırı alkol ve sigara tüketimi, yaşanan coğrafyanın şartları vb…

   Cyrene markasının içeriklerini yıllardır beğenirim. Etkin ve temizdir. Yenilikleri teknolojik kalite ile çıkartır.
   Size tavsiyem:
   Yüz makyajı çıkartmak için: Cyrene Searene Skin Drink Micellar Water with Hyaluronic Acid
   Hem yüz hem göz makyajını (lancome’un ağır rimelini dahil) çıkartmak için: Cyrene Milky Gentle Cleansing Oil (Göze kaçırmadan hafifçe ovalayarak en ağır göz makyajını da çıkartıyor)
   Misel su seçerseniz: Göz makyajını çıkartmak için pamuğa ürünü döküp hemen silmeyin. On on beş saniye misel suyla ıslatılmış pamuğu göz kapağı üzerinde parmaklarınızla hafifçe bastırıp tutun. Makyajı çözsün. Sonra hafifçe dışarı doğru hareketlerle silin.

   Serum: Cyrene Retical Smart CompleX4 Serum
   haftada 3 defa ve “sadece geceleri” kremin altına (temizlemeden sonra tabii) serumu mutlaka uygulayın.
   Onarıcı/nemlendirici: Cyrene Equo-Librium Skin Rescue Moisturiser with Probiotic Technology

   Sivilce izleri, deri sağlıklı bakıma geçtiğinde , cilt yenilendikçe yüzeyden ölü hücre tabakasıyla beraber atılır ve alttan serumun yenilediği cilt yüzeye yerleşir.

   Banyo çıkışlarında cildi asla çıplak bırakmayın mutlaka kreminizi sürün.

   BB krem /Fondötene gelince : Kuru susuz ve kırışıklığı olan ciltlerde krem yapıda olanlardan seçmek gerekiyor. Göz altlarına Clinique göz altı kapatıcısını kullanabilirsiniz. Çizgilere dolmuyor ve oldukça kuru yapıda. Sadece sürerken silme hareketi yaparak değil, minik vuruşlarla içten dışarı doğru sürün ve bu hareketi yaparken gözlerinizi yukarı çevirin. Yani göz altını makyajla kapatırken aynaya tos atar gibi 🙂 bakın 10 sn kadar gözler aynaya baksın. Ürün otursun. Sonra makyaja devam edin. Böylece kırışıklara dolmaz. İnşallah anlatabildim… Bunun mutlaka videosunu çekmem gerekecek sanırım 🙂
   Shisedio BB çok örtücü değildir. Yapısı sizin cildinize uygun. Gün içinde gerginlik hissetmezsiniz ancak be Estee Lauder’ın BB kremini daha çok seveceğinizi düşünüyorum. Hem daha örtücü hem daha yumuşak bir yüzey yapıyor. Ama siz bilirsiniz.
   Sevgiler

   1. Ne kadar nazik ve sabırlı bir insansınız. Her sorulana yetişmek nasıl bir güç ve iyi yürek ister. Çok teşekkür ederim öncelikle. Aşırı nemsiz göz çevrem için nem ve kırışıklık bakımı ürünlerini yine cyrene markasından mı alayım. Ve hyalüronik asit kapsülü de kullansam hızlı bir sonuç alırmıyım. Pco maskesi yüz maskesi de.

    1. Hyalüronik asit hapları -3-4 ay kullanımdan sonra gözle görünür derecede fark edersiniz- ciddi olarak derinin su tutma kapasitesini düzenliyor. Kozmetik oskarlarından birini de aldı geçtiğimiz yıllarda (yılı hatırlamıyorum) Bence kullanın. Faydasını görürsünüz.
     Çok kuru göz altları için birkaç tavsiye: Sodium Hyaluronate oranı yüksek olan VICHY AQUALIA THERMAL AWAKENING EYE BALM veya Yves Rocher’in Hydra Vegetal göz jeli olabilir. Missha’nın salyangoz özlü serisinin göz kremi vardı artık stoklara gelmiyor. Sanırım formül değiştiriyorlar üründe…
     PCO Göz maskesi KÜR olarak acil toparlama için evet çok iyi bir tercihtir ama tek başına kullanılmaz. Pco göz maskelerini haftada 2 kez gece, göz kremi kullanmadan direkt uygulamak lazım. Maskeyi 20 dak tutup çıkartıyorsunuz. Kalan sıvıyı iyice göz çevresine yediriyorsunuz. Uyuyorsunuz. Yüze 6 saat boyunca su değmemesi gerek. Bu süreyi uykuda geçirmiş oluyorsunuz.
     Bu maskeyi kullandığınız geceler başka göz ürünü kullanmamak gerek. Plasenta içeriklidir ve çok yoğun onarım yapar. Kutuda 12 maske var, haftada 2 gece kullanarak bir kürü 1,5 ayda tamamlıyorsunuz.
     Kullanmadığınız geceler ve gündüzleri göz kreminizi kullanmaya devam etmek gerekir.
     Sevgiler

    2. Hyalüronik asit hapları -3-4 ay kullanımdan sonra gözle görünür derecede fark edersiniz- ciddi olarak derinin su tutma kapasitesini düzenliyor. Kozmetik oskarlarından birini de aldı geçtiğimiz yıllarda (yılı hatırlamıyorum) Bence kullanın. Faydasını görürsünüz.
     Çok kuru göz altları için birkaç tavsiye: Sodium Hyaluronate oranı yüksek olan VICHY AQUALIA THERMAL AWAKENING EYE BALM veya Yves Rocher’in Hydra Vegetal göz jeli olabilir. Missha’nın salyangoz özlü serisinin göz kremi vardı artık stoklara gelmiyor. Sanırım formül değiştiriyorlar üründe…
     PCO Göz maskesi KÜR olarak acil toparlama için evet çok iyi bir tercihtir ama tek başına kullanılması yeterli değildir. Bir destek kürdür.. Pco göz maskelerini haftada 2 kez gece, göz kremi kullanmadan direkt uygulamak lazım. Maskeyi 20 dak tutup çıkartıyorsunuz. Kalan sıvıyı iyice göz çevresine yediriyorsunuz. Uyuyorsunuz. Yüze 6 saat boyunca su değmemesi gerek. Bu süreyi uykuda geçirmiş oluyorsunuz.
     Bu maskeyi kullandığınız geceler başka göz ürünü kullanmamak gerek. Plasenta içeriklidir ve çok yoğun onarım yapar. Kutuda 12 maske var, haftada 2 gece kullanarak bir kürü 1,5 ayda tamamlıyorsunuz.
     Kullanmadığınız geceler ve gündüzleri göz kreminizi kullanmaya devam etmek gerekir.
     Sevgiler

 2. mrb Ayşenur hanım,sayfanızı yeni farkettim. 36 yaşındayım. yüzüme uygun kremleri internetten araştırırken yorumlarınızı okudum.şimdiye kadar yüzüme menlendirici dahi hiçbirşey kullanmadım.ergenlik döneminden 27 yaşıma kadar hep akne tedavisiyle uğraştım. 9 yıldır akne yok sadece adet döneminde alında ve dudak etrafında çıkıyor.yüzüm eskiden çok yağlıydı .şuan oyle degıl. alnım ve ağız etrafı.yağlanmaya çok meilli.temiz tutmam gerekiyor. yıllardır sebamed sabunkullanıyorum. şuan yüzümde akne lekesi ve güneş lekeleri var. 7 yıldır uyku problemim var.antideprasan kullandım yüzüm elastikıyesini kaybetmiş.yanak bölgesi ağız kısmı sarkmış kaz ayakları göz altı torbası hepsi mevcut.cildiyeden öneri istedim.yüzün yağlı nemlendirici kullanma dedi.fakat yanaklarım kuruya yakın alın ve agız çene kısmı yağlı lekeler için verdiği ilaçlar işe yaramadı.ayşenur hanım bir aydır araştırıyorum.kremlerin içeriği cildime uygunluğu karar verip alamadım.yüzüm çoook kötü durumda. kremler kimyasallarla dolu düzelteyim derken daha kötü olmasından korkuyorum.yaşıtlarımdan daha yaşlı gösteriyorum. lütfen yardımcı olabılır mısınız.yıkama jeli, peeling,maske,nemlendirici,göz ve yüz için kırışıklık krem onarıcı serum,lekeler için krem almak istiyorum.hepsine başlamak istiyorum.fakat ne alacagımı hangi markayı alcagımı bılmıyorum.lutfen bana yardımcı olur musunuz.önereceginiz ürün marka lutfen.şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba,

   Bu yaşınıza kadar yüzünüze destek bakım uygulamadıysanız cildinizde çok yüksek “su kayb”ı ve vaktinden çok önce başlamış kırışıklar olmalı.
   Keşke akne ile uğraşırken bile temel cilt bakımının aksatılmaması gerektiğini doktorunuz veya tedaviyi üstlenen her kim ise size söylemiş olsaydı 🙁
   Temizleme ve nemlendirme cilt tipiniz ne olursa olsun, ergenlikle beraber uygulanmaya başlanması gereken bir asal bakımdır.
   Günün kirini tozunu akşamları temizlemek ve derinin üst tabakasındn suyun uçup gitmesini engellemek için uygun nemlendirici sürmek.
   Buna bir de UV ışınlarından korunmak için SPF içeren bir güneş koruması da eklediniz mi cilt bakımı tamamlanır.
   Yağlı cildi temiz tutmak dediğiniz gibi çok öenmlidir. Bakteri oluşumunu engellemenin ilk adımı temizliktir.
   Ancak, bunu pH’ı 5,5 üzerinde olan sabunlarla yaparsanız deri bakterilere daha açık hale gelir ve çok kurur (su kaybı) kullandığınız sabun 5,5 pH’lı olansa sorun yok.
   Bununla temizlemeye devam edebilirsiniz.
   Akne izleri ve güneş lekelerinin geçmesi için derinin yenilenme kapasitesini yükseltmeniz gerek ki alttan sağlıklı deri geldikçe yüzeyden lekeli bölüm atılsın.
   Bunu serumlar gerçekleştirir.
   Kremler yüzeysel tabakada iş görür.
   Cildiyecilerle atışmak istemem ama (!) her cildin yüzeyde nem kaybını önleyen bir tabakası olmak zorunda ki sağlıklı kalabilsin.
   Cildin yağlı nemlendirici kullanma ne demek?? Tam tersi! Derinin su/yağ dengesini kurması için suya da ihtiyacı var.
   Su bazlı bir nemlendirici kullanmanız gerek.
   Size uygun cilt bakımı hakkında detaylı bilgiyi ilettiğim makaleme web sitemin arama yerine “Kırklı yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı? ” ve “Sivilce izleri nasıl geçer ? ” yazarak ulaşabilirsiniz.
   Temizlik serum ve korumanın nasıl kombin kullanılabileceğini anlattım.
   Serum olarak synchrovit c serumlardan bir kutu kür yapın.
   Cildinizin yenilenmesine ve lekeli bölümlerin atılmasına yardımcı çok iyi bir serumdur.

   Temel bakımınız için size yapabileceğim rutin, uygulama sırasına göre şöyle:
   1- Temizleme: Sebamed sabunu kullanabilirsiniz.

   2- Onarıcı leke giderici serum: Synchroline Synchrovit C Serum 6x5ml – Anti Aging Serum
   Ciltteki kırışıklıkların ve lekelerin görünümünü azaltır.30- 50 yaş arasında yaşlılık işaretlerinin derinliğine bağlı olarak günde 1 veya 2 kez kullanılır. 50 yaş sonrasında günde 2 kez kullanımı önerilir.
   Kullanım sırasında dikkat etmeniz gerekenler: Bir şişeyi açtıktan ve içindeki karışım kullanıma hazır hale getirdikten sonra serumu ışıktan koruyun.Banyo dolabının içinde kalsın. Srin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir.
   Bir şişeyi açıp kullanmaya başladığınızda karışımı en geç 10 gün içinde bitirmelisiniz. C vitamini etken maddesi bu süre içinde tam kapaite çalışır çünkü.
   Kutuda 6 tane mini şişe var, steril ve hava girmeyecek şekilde kapatılmıştır. Minik şişenin kapağını sıkıca çevirince, kapak içindeki toz C vitamini şişe içine dökülür…
   2 Dakika kadar çalkalayarak iyice karışmasını sağlayınız.Sonra damlalık başlığını şişeye takarak kullanınız. Kullanım süresince oranj mini tıpasının sıkı sıkıya kapalı olmasına dikkat ediniz.
   Her şişe 5 ml’dir ve 6-7 kez kullanım imkanı verir… Temizlenmiş cilde HEM SABAH HEM AKŞAM 4-5 damla uygulayıp masajla yedirin. Üzerine nemlendirici uygulayabilirsiniz. Kür olarak, şişelerin bittikçe ardı ardına, aksatılmadan hepsi bitene kadar kullanılması önerilir. Gündüzleri gün içerisinde SPF30 bir güneş koruyucu mutlaka kullanılması tavsiye edilir.

   3- Sabah akşam uygulayın: StriVectin AR Advanced Retinol Eye Treatment
   Kolajen 1,3,4 ve Hyaluronıc Asit ile yenilenme sentezini uyarır. Kuvvetli onarıcı bir kremdir.
   Göz kremi uygulama videomu youtube kanalımda izleyebilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=uUWpq-mJfuE

   4- Nemlendirici onarıcı sabah ve akşam: StriVectin Present Perfect Antioxidant Defense Lotion 30 ml – Yenileyici Yüz Losyonu
   Yüksek oranda onarıcı Peptidlerle cildinizin elastikiyetini artırır, elastikiyeti yeniden oluşturur, kolajen üretimini uyarır. Jojoba ile besler hyaluronik asit içeriği ile dolgunluk verir ve ince çizgileri ve kırışıklıkları doldurmaya yardımcı olan “cildin nem tutuculuğunu” arttırır ve cilt hasarının onarılmasına yardımcı olur.(Yağsızdır. İçerikleri yenileyicidir. Sizi rahatsız edecek yapısı yoktur.C vitaminli serumu cildiniz emdikten sonra uygulayın. Üzerine makyaj yapabilirsiniz.)

   5- UV ışınlarından korunma Mart-Ekim ayları arasında şarttır. Güneş ışınları hem lekelenmeyi hem yağ salgısını tetikler.
   Bu sebeple dışarı çıksanız da çıkmasanız da her gün bakım kremlerinizi uyguladıktan 2-3 dak sonra SPF 30 içeren bir güneş koruyucuyu sürün.
   Bioderma Photoderm Max Aquafluid SPF50+ veya Bioderma Photoderm SPOT Güneş Kremi SPF 50+ size uygundur.
   Güneş kremleri hakkında detaylı bilgiyi web sitemde arama yerine “Güneş Kremi Nasıl seçilir? Nasıl kullanılır? ” yazarak ulaşabilirsiniz.
   Yaşlanmanın da en büyük tetikleyicilerinden biridir UV ışınları.

   Ürünleri sizin isteklerinize, şikayetlerinize ve cilt geçmişinize bakarak tek tek seçtim. Kimyasalların hepsinden çekimneize gerek yok. Kozmetiklerin hepsinde kimyasal vardır. Kimyasallar zararlı ve zararsız diye ayrılabilir. Limon suyu da bir kimyasaldır 🙂 (sitrik asit) Ama belli oranda kullanıldığında gözenekleri temizler, derinin kalın tabakasını atar sağlıklı güzel bir deri oluşumuna destektir.
   Sevgilerle

   1. Merhaba Ayşenur Hanım, zaman ayırıp sorularımı cevaplandırdığınız için çok teşekkür diyorum.Bir de dalgınlığımdan dolayı msj yazdığım sayfayı farketmemişim.sonrasında göremeyince ulaşılmadı diye sanıp başka sayfada ikinci msj ve üçüncü msj.Verdiğiniz cevaplarla yaptığım yanlışı farkettim.Zamanınızı alıp dalgınlıgımdan ötürü yarattığım karışıklıktan dolayı ayrıca özürdiliyorum. Evet dediğiniz gibi vaktınden önce gelen kırışıklıklarım var,yanaklarım bile çok sarkmış.sürekli araştırıyordum nasıl kremler serumlar alınmalı diye.içerikler A,C,E vitaminli olmalı anti aging anti oksidan ve bir sürü asit. vs olmalı diye. fakat hangi isim daha iyi daha dogru bilemiyordum çok şukur sizin sitenizi gördüm ve tek tek isimleri açıklamalı olarak vermişsiniz. çok kibar ve sabırlısınız. çok teşekkür ediyorum. hepsini alıp kullanmaya başlayacam. Ayşenur Hanım son sorum, yanaklarımda gözeneklerim açıkve dudak üstü ile çenem siyah noktalar dolu. peeling le geçer mi.önerebileceğiniz günlük ya da haftalık peeling var mı? peeling sabunla beraber kullanılmalı mı yoksa onu yıkama jelıyle beraber mi kullanmalı. Evetse hangi yıkama jeli? şimdiden teşekkür ediyorum. iyi günler..

    1. Estağfurullah..
     Hepimiz dalgın olabiliriz.
     Sorun değil 🙂
     Size yazdığım rutinde hepsini tek tek etken maddelerine göre seçtim.
     Kırışıklar da lekeler de bir KOZMETİKLE ne kadar yok edilebilirse o kadar yumuşayacak deri sağlıklı olacaktır. Lakin bu sizin disipklinle bakımınıza bağlı.
     Bahsettiğiniz gözenekler strivectin ürünlerle normale döner.

     Dudak üstü ve çenedeki siyah noktalar için -eczanelerde de var gördüm geçen gün :)- siyah maske var, haftada 1 kullanın. Peeling’ten ayrı olarak faklı bir gün kullanın. İyice kurusun, yavaşça çekin. Siyah noktaları ağda gibi çeker çıkartır.
     Sonrasında peeling + maske ile bir daha oluşmamasına yardım edersiniz.
     ana sayfada Yüz Peelingi Nedir? Ne İşe Yarar? yazarak makaleden aklınızdaki tüm soruların ayrıntılı cevabını okuyabilirsiniz.
     Strivectin’in peelingine ben aşık olmuştum. Bir kez kullandım ama sonra başka peelinglere geçtim. Hepini denemeden bilmek anlatmak mümkün değil. Denedikçe deniyorum 🙂 Yazıyorum.
     Derma E Microdermabrasion Scrub , Dirty Works – Face Scrub Yüz Peelingi fiyat olarak da içerik olarak da hiç fena değil.
     Ardından maske olarak PCO maskeyi uygularsanız (haftada 2) kırışık ve sarkmaları da 1,5 aya çook iyi toparlarsınız.
     sevgiler

 3. ayşenur hanım yazmayı unuttum. estee lauder daywear matte oil kontrol nemlendiricisini dört gündür kullanıyorum. ama sürdükten sonra değil de sabah uyanıp yüzümü yıkadıktan sonra yanaklarımda daha önce olmayan kuruluk hissediyorum. kuruluktan gergin. bu sabah yine yüzümü sabunladım .yanaklarım kuru.kremi sürdüm 1 , 2 dakka kuruyan yerler hafif yandı.sonra geçti.bugun de arkadaştan öğrendiğim kadarıyla içinde paraben varmıış. doğru ürünü nasıl bulucam bilmiyorum.daha fazla zaman kaybetmek istemiyorum.tecrübe ve bilginize ihtiyacım var. yardımcı olursanız çok sevinecem.şimdiden teşekkur edrim.sevgiler..

  1. Merhaba,
   T bölgesi herkeste daha yağlıcadır çünkü bu bölge yüzün en kalın ve en çok yağ salgı bezi olan bölgesidir. Sizin cildiniz normal ve susuz bir cilt.Susuzluğun ve kuruluk hissetmenizin sebebi de muhtemelen cildinizi kurutan bir jelle temizlemeniz…
   Sırf bu T bölgesi hafifçe çağlı diye “yağlı ciltler ” için üretilmiş Estee Lauder’in DayWear Matte Oil-Control Anti-Oxidant Moisture Gel Creme kullanmanız yanlış. Cilt tipinize uygun krem kullanmazsanız deri yapısını bozarsınız.
   Ciltte yanma, koruyucu tabakasının yetersin olduğu ve kimyasal tahrişe maruz kaldığında olur.
   Paraben cildi yakmaz.
   Paraben östrojenik etkileri olan bir koruyucudur.
   Bahsettiğiniz kremin içinde de paraben yok (Bu sayfadan ingredients yazılı yerden içerik listesine bakabilirsiniz)
   https://www.esteelauder.com/product/681/46486/product-catalog/skincare/daywear-matte/oil-control-anti-oxidant-moisture-gel-creme
   Sorunuzu cevapladığım bölüm bir üst yazıda.
   Sevgiler

 4. Merhaba,
  Rosasea teshisi konuldugu an itibariyle günde 2 defa cildimi cesitli dermokozmatik urunlerin temizleme suyu, nemlendiricisi ve renkli gunes koruyucu ile korumaya calisiyorum. Kizariklikligi nasil yok ederim. Nasil gecer bu durum? Nasil bronzlasabilirim?

  1. Merhaba,
   Roza bakımı ve neden oluştuğu + neler yapılması gerektiğiyle ilgili ayrıntılı bilgiyi web sitemin arama yerine ” Kızaran Ciltler & Roza hastalığı ” yazarak bulabilirsiniz.
   Yazımda tüm yapmanız gerekenleri tek tek anlattım.
   Sürekli ürün değiştirmeyin. Önemli olan sabah ve akşam, aksatmadan, sert kimyasallar içermeyen bir misel su ile (veya kızaran ciltlere uygun bir köpükle) temizleyip, yatıştırıcı bir serum uygulayıp nemlendiricinizi sürmektir.
   UV ışınlarından krumakla iyi yapıyorsunuz. UVA ve UVB ışınları hassasiyeti artmış bu cilt tipini hırpalar ve bağışıklık sistemini zayıflatır.
   Yaşınızı yazmamışsınız?
   Eğer cilt bakımı yapmaya “roza” teşhisi konulduğu için başladıysanız derinizi dış etkenlere karşı korumadığınız veya sabunla sık temas ettiğiniz için hassasiyet geliştirmiş olabilir.
   Ergen olan herkesin temizleme+nemlendirme+korumadan oluşan temel bakımı düzenli yapması gerekir ki cilt sağlıklı yapısını sürdürebilsin.

   Bronzlaşmak için güneşsiz bronzluk yapan ürünleri kullanabilirsiniz. Cilt renginizi de yazmamışsınız. Roza olduğuna göre büyük ihtimalle beyaz tenlisiniz. Beyaz tenlilerin bronzlaşması için gereken (koyulaşmayı sağlayan) deri pigmentleri azdır. Bu sebeple tam bronzluk için sistemli şekilde azar azar güneşlenerek uzun vadede bir bronzluk sağlayabilirler. Bu asla tam bronzuk olmaz.
   Güneş,pigment üretimini tetikler. Sistemli yanmak sağlıklı bronzluk demektir. Maalesef açık tenlilerin boronz gezme lüksü yoktur. Bunu kozmetiklerle destekleyebilir ve hafifi bir yanık tene kavuşabilirler. Bronzlaşmayı UVB tetikler güneş çarpmasını yapan da bu ışındır! Uzun süreli bronzluk sağlayan bu ışındır ama deride güneş yanıklarına sebep olan da budur. Beyaz tenlilerin bu ışından korunmamaları ciltte ağır hazar yapar. UVA koruması ile saat 16:00-17:00 arası güneşlenin.Bu hasarı en azda tutarak kalıcı bronzluk sağlar.
   Ama bana sorarsanız güneşlenerek bronzlaşmak yerine güneşsiz bronzluğu deneyin.
   Bunun için üretilmiş bir sürü ürün vardır.

   Tavsiyem:
   sabah akşam temizlemek için:
   URIAGE EAU MICELLAR THERMAL WATER SKIN PRONE TO REDNESS (Kızarmaya Eğilimli Ciltler İçin Makyaj Temizleyici
   Yatıştırıcı serum:
   La Roche Posay Kızarıklık Karşıtı Yoğun Bakım Serumu – La Roche Posay Rosaliac Ar Intense
   veya IDC Redless Serum
   veya Monteil Paris Solutions Couperose Serum 3x2ml / Kızarıklık Karşıtı Serum
   Nemlendirici:
   Avene Antirougeurs Fort Kızarıklık Giderici Krem
   veya La Roche Posay Normal & Karma Ciltler için Yatıştırıcı ve Koruyucu Krem – Toleriane Creme
   veya Uriage Roseliane Anti-Redness Cream
   Koruyucu:
   Bioderma Photoderm AR SPF 50 (Kızaran Ciltler için)

   Kızaran ciltler yazımdan zaten neler yapmamanız gerektiğini okuyacaksınız.

   Bronzluk yapan kremlere birkaç öneri:
   Avene Autobronzant Hydratant Bronzlaştırıcı Krem
   Sunkissed Orta Ton Bronzlaştırıcı Sprey
   L’Oréal Paris Glam Bronze Powder Duo 101 Blonde Harmony
   Web sitemin arama yerine “Makyaj Meraklılarına” yazarak karşınıza çıkan yazıdan şemaya ve renk seçiminizi nasıl yapacağınıza göz atabilirsiniz. (sayfa altında Bronzlaştırıcı pudra nasıl sürülür? başlığıyla çıkacaktır)

   sevgiler

 5. Merhaba Ayşenur Hanım, 12 Mayıstan bu yana önerdiğiniz onarıcı leke giderici olan synchroline synchrovit c vitamini serum dışında strivectin scrub, strivectin ar advanced retinol eye, striveectin present perfect ve pco maskesi olmak üzere dört ürünü aldım. onarıcı lekeyi ilkin bulamadım bulduğumda da hazirana girince sonbahara bıraktım.(ğüneşten çok korkuyorum). peelinge aşık oldum dediğiniz için hiç düşünmeden onu tercih ettim. lakin yüzümde çook büyük bir değişiklik olmadı. alnım halen parlak minik sivilcelerim her zamanki ordalar,çenemde öyle.. hani duru temiz bir cilt degil de eskisi gibi sayılır.makyaj yapan biri değilim.bütün gün dışarda olan biri de değilim.ev hanımıyım, zamanım daha çok evde geçıyor. haftada iki kez yapıyorum.sonrasında pco maskesi. Sitrivectin present perfect yüzüme sürdüğüm gibi kızarıyor. ilk gün yanma vardı onun dışında olmadı. sadece kızarma ilkin normaldir diye düşündüm. ama halen devam ediyor.normal mi acaba ? (ama kızarıklık ilk günler gibi yoğun değil) onun dışında yanaklarım alnıma göre biraz daha kuru. Ama hani ürünlerden önce yanaklarım çok kurumazdı, normaldi Şimdi ise yüzümü yıkadığım gibi (sebamed) yanaklarım kuruluktan bağırıyor,hemen strivectin present perfecti sürüyorum.alnımsa halen aynı. Ürünlerin etkisini göstermesi için bir kaç ay geçmesi gerektiğini biliyorum.fakat tam bir ay oldu hani hiç mi etki etmez. Arkadaş çevrem de aynı şekilde görüyorlar. inanın çok düzenli kullandım. Ayşenur Hanım haziran çok sıcak sabahları sitrivectin present perfect i sürmeye korkuyorum. acaba gündüzleri temizledikten sonra sadece nemlendirici gece de kırışıklık kremini sürmem yeterli olur mu. ama yüzüme uygun nemlendirici önerebilir misiniz ? yanaklarım eskıyegöre daha da kuru alnımsa hiç değişmedi halen aynı parlak ve ufak ufak sivilceli. ama hep ordalar ya hiç mi vazgeçmezler..çenem de öyle. 🙁 çok teşekkür ediyorum. iyi geceler 🙂

  1. Merhaba Mihriban Hanım,
   Sebamed sabunların pH düzeyi 5,5 olduğundan kurutma yapmayacağını düşünüyorum . Bu nedenle size yumuşak içerikli yüz yıkama jeli önermedim. Cildinizin hassasiyetinin sebebini inanın bilemiyorum. Present perfect hassasiyeti olan ciltlerin de kullanabileceği bir krem. İçerikteki Niacinamide (B3) çok iyi bir cilt canlandırıcıdır ve en güvenli görülen içeriklerden biridir. Normalde bir tüp bittiğinde (1,5-2 ay) cilt kremin etkilerinden değişimini gösterir. Güneş sebebiyle olmasın kızarıklık veya hassasiyet?
   Peeling yaparken çok bastırmadan uygulamalısınız. Gümüş bir yüzeyi pamukla cilalar gibi… Hışır hışır bastırmamalı. 2 Dakika kadar uygulama yeter.
   Peelingi duruladıktan sonra bir çay bardağı içme suyuna bir tatlı kaşığı karbonat atın karıştırın. Bu suya pamuğu batırıp yüzü silin. Kuruduktan sonra kreminizi sürün. Ph’ı cildi rahat hissettirir ve antiseptik özellikleri vardır. Kızarıklığı da sivilcelenme ve pütürlenmeleri önler. Muhtemelen yüzü çizdiniz peeling yaparken…
   Sevgilerle

 6. Ayşenur Hanım, söylemeyi unuttum. peelingi uyguladığımın ertesi günü mutlaka yüzümde ufak sivilceler çıkıyor. özelikle de alın, çene ve ağız etrafı( ağız etrafında koca bir daire düşünürsek o bölgede)nda. yanlış mı yapıyorum ,bilmiyorum yardımcı olursanız teşekkür ederim.

 7. Teşekkür ederim Ayşenur Hanım. Kremi kullanmaya başladığımdan beri gündüzleri dörtten beşten sonra çıkıyorum.evde olmama rağmen korumayı ıhmal etmiyorum. tüm güneşlikler çekili durumda . haziran ve sonrasında sıcak olacağı için gündüzleri sürmeye korkuyorum. Sizce süreyim mi yoksa gündüzleri sadece nemlendirici ve koruma mı kullanayım. cildime uygun nemlendirici önerebilir misiniz.. teşekkür ederim

  1. Perfect present de bir “nemlendirici” aslında ama çoklu işlevli bir nemlendirici. Şöyle yapın: Strivectin kremi ve C serumunuzu sadece akşam temizlenmiş cilde kullanın o zaman…
   Gündüzleri temizlenmiş cilde organik bir nemlendirici sürün
   http://www.idakew.com/tr/duzenleyici-yuz-kremi/u/101230
   Sevgilerle
   Not: aysenur@aysenuryazici.com adresime ceple de çekebileceğiniz cildin bir yakın resmini yollayabilir misiniz? Şu kızarıklıkları ve pütürleri ağız çevresindeki sivilcelenen bölgeyi görebilir miyim? Resmi sadece ben görüyorum çekinmemeniz için yazayım dedim … 🙂

 8. Merhaba Ayşenur Hanım, resimleri hemen ertesi günü göndermiştim. Acaba ulaşmadı mı size bilemiyorum. çünkü gönderdiğim gibi bu sayfadan herzamnki gibi msj da yazdım. (göderdiğimi belirtmek adına). yanıt alamyınca emin olamadım. teşekkür ederim. iyi akşamlar 🙂

  1. Mihriban hanım sizden gelen maile 15 haziran 2017 de saat 12:19’da -öğlen- cevap yazmışım.
   Maili buldum ve tekrar yolladım.
   Maillerinizin ÇÖP kutusuna düşmüş olabilir lütfen oraya da bakınız…
   sevgiler

 9. Ayşegül hanım merhaba ,cilt bakımı videolarını izlerken sizinle karşılaştım ve sizde kaldım ,bilgilerinizin ve kaynaklarınızın doğruluğunu gördüm ,en önemlisi ürün reklamı yapmadığınızı ve sadece yardımcı olmak adına yazılar yazdığınızı fark edince hayranlığım kat ve kat arttı.Benim size danışmak istediğim ,fikrinizi almak istediğim bir kaç ürün olacak.Dönem dönem polikistikover sorunlarım oluyor ve bu benim cildime malesef yansıyor ,yüzümde ve göğüs dekoltemde sivilcelenme problemi yaşıyorum.Elimden geldiğince cildi temiz tutmaya çalışsamda yanlış ürünler yüzünden cildim kuru,nemsiz ve akabinde göz çevresi kırışıklıkları ve ağız bölgesi kırışıklıkları oluştu.Yaşım 37 bir kaç gün önce bir eczeneye gittim ,eczanenin üst kısmında eğitimini almış bir bayana cilt temizliği yaptırdım oda cilt susuz ve nemsiz kalmış dedi,uzun süre kükürtlü sabun kullandım doktor taksiyesiyle ama yanlıştı sanırım .Bana önerdiği ve aldığım ürünleri sizinle paylaşıyorum AVENE yüz temizleme köpüğü ,Nuxe creme fraiche de beaute Nemlendiricisi ve Nuxe Merveillance expert yeux göz kremini verdi ,mümkün olduğu kadar doğol ürünler istediğimi dile getirdim ,bir de La Roche – posay termal su sizin bu ürünlerle ilgili fikriniz nedir ,cildimde lekelenmeler var sivilce izlerinden kalma .tekrar yanlış birşeyler kullanıp ,cildimi yormak istemiyorum

  1. Merhaba Zehra Hanım,

   Aldığınız ürünler doğru ürünler. Ben sadece krem altına ton farkını (lekeler) ve sivilce izlerini giderici bir antioksidan serum kullanmanızı öneririm.
   Temizleme + serum+göz çevresi kremi+nemlendirici+ SPF koruma
   Bu sırayı takip etmeniz gerek. SPF koruma tabii ki sadece gündüzleri nemlendirici üzerine sürülmek üzere …
   Serum olarak tavsiyem: Skinceuticals ‘ın “SKINCEUTICALS PHLORETIN CF SERUM GEL” ürünü.Sabahları cildi temizledikten sonra 3-4 damla yüze boyuna uygulayın.
   Üzerine nemlendiricinizi sürersiniz.
   Ton farkı lekelenmeler ve sivilce izleri ,serumun yenilediği deri alttan yenilendikçe yüzeye yerleştikçe gidecektir.
   Lakin gündüzleri bu tip bakımlarda SPF koruma şarttır.
   La Roche Posay’ın çok hafif SPF korumaları var. ANTHELIOS COOLING SPF 30 SUNSCREEN gibi..
   Sevgiler

   1. Merhaba Ayşenur hanım ,cevabınız için çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz,şu an kullandığım bir güneş kremi var Solante’nin 50 faktör ,La Roche posay’ın güneş kremini 2007 yıllarında kullanıp cildimi dahada kuruttuğunu farkettim ,su bazlı bir ürün ama tabi şunu da atlamamam gerek ,yanlış ürünler kullanıp üzerine bu koruyucuyu uygulamış olma ihtimalim yüksek ,elimdeki üründe su bazlı az kaldı ,bittiğinde tekrar La Roche Posay’ı deneyeceğim serumu da hemen temin etmeye çalışacağım.Cevabınıza verdiğiniz emeğinize ve size saygılarımı iletiyorum ……

 10. Kolajen hapi hakkinda ne dusunuyorsunuz?(ani kilo alip vermemden dolayi ki birkac kez oldu bu. Simdi urunler kullaniyorum ama asla o sarkiklik gitmiyor gitmiyor…)

  1. Bazı kremlerdeki peptidler ve hyalüronik asit (yüksek oranda onarıcı Peptidler) cildinizin elastikiyetini artırır, yapılanmayı destekler, dokuları yeniden oluşturur, kolajen üretimini uyarır… Kremlerle dışarıdan bahsettiğiniz haplarla içeriden dokuları yenileyebilirsiniz.
   Metabolizmaya vakit verin. Üç günde oluşmayan sorunlar bunlar, 3 haftada geçmiyor …
   Yüz için ise en az 3 ay kullanın. Hem kremi hem hapları.
   Vücut içinse lütfen deriyi kasın toparladığını görelim ve her gün bacak içleri, karın ve kolları toparlayan hareketlerden yapın.
   Youtube’da birçok profesyonel video var, size yardımcı olacaktır.

 11. Ayşenur hanım merhaba Dr Murad Complete Reform serumunu kullandınız mı yada bu serumla ilgili görüşleriniz nelerdir.Evde kendim 0,50 mm lik Dermoller uygulamasına başlayacağım,10 adet farklı serumlarından edindim uygulama esnasında kullanmak için .3 adet leke açıcı,2 adet cup kızarıklık giderici,2 adet hyaluronik asit ve 2 adette botoks serum.Hali Hazırda Avene yüz temizleme köpüğü, Nuxe creme fraiche de beaute Nemlendiricisi ve Nuxe Merveillance expert yeux göz kremi ve birde Nuxe creme fraiche 24 saat nem serumunu kullanıyorum .Güneş kremi olarakta Solante Acne 50 faktör renkli koruyucum var.Siz bana lekeler için
  Serum olarak tavsiyem: Skinceuticals ‘ın “SKINCEUTICALS PHLORETIN CF SERUM unu önermiştiniz.Fakat eczacım çok erken cildi çok yorar dedi ,ben onun yerine size DR Murad tavsiye ederim dedi,gerçi elinde sizin önerdiğiniz serum yoktu ticari kaygısı olabilr gibi geldi .Sizin fikriniz ve öneriniz benim için çok önemli ne düşünüyorsunuz sevgilerle…..

  1. Merhaba Zehra Hanım,
   Muhtemelen Eczacınızın elinde Murad vardır skinceuticals bayii değildir ondan böyle söyledi diye düşünüyorum. 🙂
   Bakınız, 37 yaşınızdasınız hücre yenilenmesi artık eskisi gibi değil. Cildinizde lekelenmeler var, polikistik sorun sebebiyle hormonal değişimler yaşıyorsunuz, nemsiz ve kırışmaya başlamış bir cildiniz var ve “erken” diyorlar 🙂 Ben mesleğine saygı duyarım lakin daha ne kadar kırışmanız, nemsiz kalmanız ve lekelenmeniz gerekmiş bunu kullanmak için bir kendisine sorsanız? 🙂

   Bahsettiğim serumun içeriği bu sorunlar olan ciltlere destek sunan bir serumdur. %2 phloretin, %10 saf C vitamini (l-ascorbic acid), ve %0,5 ferulic acid içerir.
   Bu da sizin sorunlarınızı düzeltmek için yeterlidir. Fazla değildir.

   http://www.skinceuticals.com.tr/antioksidanlar/phloretin-cf/p272.aspx
   Linkten bakabilirsiniz.

   Bahsettiği serum hangisi bilmiyorum. Murad’ın değişik içerikleri ve hedefleri olan birçok serumu var
   * Dr. Murad Resurgence Retinol Youth Gençlik Serumu
   * Dr.Murad Active Radiance Serum – Cilt Lekelerine Karşı Aydınlatıcı Bakım Serumu
   * Dr. Murad Complete Reform With Glyco Firming Complex 30 ML – Sıkılaştırıcı Ve Pürüzsüzleştirici Serum
   * Dr. Murad Hydro Dynamic Quenching Essence
   * Dr. Murad Intensive Wrinkle Reducer Kırışıklık Azaltıcı Serum (Elastikiyet Kaybı ve Kırışıklık Problemi Olan Ciltler için Yoğun Ve Hızlı Kırışıklık Azaltıcı)
   * Murad Firm and Tone Serum
   * Dr. Murad Rejuvenating Lift for Neck and Decollete 50 ml Toparlayıcı ve Sıkılaştırıcı Serum

   Ben dr Murad’ın peelingini kullanmış ve çok beğenmiştim. Bu serumlardan hangisi çözmek istediğiniz sorunların hepsine birden çözüm sunuyor bilmiyorum. Ama isterseniz araştırırım.

   sevgilerle

   1. Merhaba Ayşenur hanım, cevabınız ,sabrınız için ayrıca teşekkür ederim.Onun bahsettiği ürün bu Dr Murad Complete Reform serum .Ben bu arada sizin dermoraller yazınızı okuyup bir adet 0,50 mmlik dermoroller edindim ,ilk uygulamamı yaptım, leke serumu kullandım uygulama yaparken ve bitiminde toplam 6 dk sürdü ,biraz kızarıklık ve ufak sivilcenleme oldu leke serumundan kaynaklı olabilir diye düşündüm.Bugün eczacıma aylık yüz bakımı için gittim ,dermoroller uygulaması yaptığımı söyledim ,tabiri caizse beni bir dövmediği kaldı.Benim aldığım titanyum 540 iğneli .Onu siz uygulayamazsınız dedi, o ürün tek kullanımlık defalarca uygulama yapılmaz dedi bende zaten bir kez uygulama yaptım .Ayrıca araştırdığım bir çok site ve blogta titanyum uçlu olanların streil kullanıldığı sürece uzun zaman kullanılabileceği yazıyor.Ben burda yapıyorum ve atıyorum dedi bende bi zahmet atın diyemedim ,eczanede uygulananların tek kullanımlık olmasını anlayabiliyorum ama kafam çorba oldu ,yardımınıza ihtiyacım var sizde sitenizde uygulayabilirsiniz yazmışsınız.Ve ürünü aldığım firma da aynı şeyi söyledi.Bu arada konudan konuya atladım ama bu önemliydi.Sizin önerdiğiniz serumu alıcam sitesinde inceleme yaptım ,videolarını da inceledim.Dermarolleri atmalımıyım ?

    1. Zehra Hanım Merhaba,
     Bunları duydukça hayretler içinde kalıyorum!! Tabii ki atmayın! O size özel sadece sizin kullandığınız dermaroller.Her kullanım öncesi steril edip cildinize uygulayabilirsiniz.
     Nasıl bir mantık bu? Onca para verilmiş alet 1 kez kullanılıp mı atılır?Bunun uygulamasını yapan profesyonel dermatologlar ve estetisyenlere sorun.
     Herkesin bir dermarolleri olur, haftada 1 kullanır dezenfekte eder ve özel kutusunda iğneler zarar görmeden saklar.
     Eczacınıza söyleyin SİZ DERMAROLLER UYGULAYABİLİRSİNİZ.
     Eczacı orada uyguladığı dermarolleri de uyguladığı kişiye özel saklamalı. Atamaz! Ya da çok zengin!
     Ben bu tip yaklaşımların samimi olduğuna inanamıyorum!

     Dermaroller yaptığınızda 3-4 gün peeling yapmamalısınız.Cilt bakımına gitmeseydiniz keşke…
     Kafanız karman çorman olmasın.
     Bakın benim estetisyen yetiştirme / hocalık yapma seviyesinde diplomam var. İnsanlara doğru bilgi vermek için tabiri caizse yırtınıyorum.
     🙁
     Dermapolin firmasının youtube videolarını izleyin.
     Profesyonel bilgi ve uygulamalar için güvenilir insanlar.
     Ve eczacınıza da izlemesini söyleyin.
     🙂 Sevgilerle

     1. Ayşenur hanım ,sizin sertifikalarınızın olduğunu , katıldığınız tv programlarından da biliyorum ve insanlara faydasız olacak hiç birşeyi önermeyeceğinizi de biliyorum saygım sonsuz ,malesef Edremit körfezde yaşıyorum bu tarz yerlerde ticari kaygı daha fazla oluyor ne yazık ki ,eczane güvenilir diye gidiyoruz , sonuç ortada kötünün iyisi işte.Youtube da dermaroller videolarını çok izledim .Acaba yanıltıyorlar mı diye yinede danışmak istedim.Bu arada o gün cilt bakımı yapılmadı erteledik ay sonuna.Bu süreçte uygulama yapmayın tekrar dedi 11.11.2017 tarihinde uyguladım ilk dermarolleri ,5 günde bir demişsiniz ,28 kasımda aylık bakım günüm ,bir uygulama daha yapsam sıkıntı olur mu ? Bir sorum daha olacak, N11 .com sitesinde %98 başarılı satıcı olan bir kozmetik firmasından Solantenin güneş kremini aldım ,ürünü sorgulattım Gtın sorgulamadan Akur sağlık ürünleri firma bilgisini verdi,Sonra orjinalmi diye bir siteden sorgulattım bu ürün sistemde kayıtlı değildir ,yada kopyalanmış barkod, almış olduğunuz ürün orjinal değildir maili geldi,sonra ben iletişim numarasından ulaştım ,barkod zorunluluğu olmadığını söylediler ve bu ürünün orjinal olmadığını göstermez diye açıklama yaptılar orjinal mi sitesi,sağlık bakanlığından sorgulatabileceğimi söyledi.Fakat sağlık bakanlığına ulaşmak ne mümkün ,güvenemediğim içinde yüzüme süremiyorum.Sizin bu konuyla ilgili araştırmalarınız olduğunu biliyorum nasıl doğrulayabilirim bunu ,akabinde bir kaç ürün daha var elimde ,aynı sorunu eczaneden aldığım Vichy ‘nin 3 ‘ü bir arada temizleme köpüğünde de yaşadım şaşkınım ,otomatik mail atıyor olabilir mi site ?

     2. Merhaba Zehra Hanım,
      28 Kasımda dermaroller seansı veya cilt bakımı yapabilirsiniz. İkisi beraber olmasın. Aralarında 5-6 gün olmalı ki deri hırpalanmasın.
      Otomatik mail değildir sanmam…
      Solante’nin Türkiye temsilcisine ulaşmanız daha doğrudur.
      Sahte /dolum ürün olduğunu sanmıyorum. Süresi geçmiş ürün olmadığını ve sizden önce kapağın açılmamış olduğunu bilmeniz yeterlidir.
      Assos Pharma Türkiye dağıtımcısıdır
      Tel : 0216 612 9191
      Fax: 0216 612 9192
      Mail: info@assospharma.com
      Kendilerine telefon edip N11’den aldığınız ürünün onların getirdiği seriden olup olmadığını sorabilirsiniz.Orijinal olup olmadığını onlar teyid eder. Gelen koliler seri so’ludur. Bu sizin tüketici hakkınız.

      Vichy 3’ü bir arada temizleme köpüğü için de aynı şey geçerli. Yetkili eczane is
      http://www.vichy.com.tr/vichy-eczaneleri/tum-bolgeler/sl.aspx?source=footer
      Size bilgi verebilecek durumda olmalıdır.
      http://aysenuryazici.com/kozmetiklerin-son-kullanma-tarihi/

      sevgilerle

 12. Ayşenur hanım merhaba ,öncelikle titizlikle verdiğiniz cevaplar ve sabır için sizi güzel yüreğinizden çok ama çooook öpüyorum.Tavsiyeniz üzerine Solante güneş kremini verdiğiniz Türkiye dağıtımcısından sorgutlattım ürün orjinal çıktı içim rahat etti.Kitap çıkarttığınızı yazılarınızı didiklerken öğrendim ve hemen temin edeceğim .Sizi çok seviyorum buraya nasıl bir enerji aktardığınızı keşke bilebilseniz ,hep sevgiyle ve saygıyla başımızdan eksik olmayın ….

  1. Sağ olun 🙂
   Bir işe yaramak kadar güzel bir his yok inanın…
   Romanlarımın hepsinin basımları tükendi..
   İnternette bulabilir misiniz bilmiyorum ama birkaçı hala stokta var görünüyor link vereyim.
   http://www.kitapyurdu.com/yazar/aysenur-yazici/21058.html
   Benim Karım bir Çocuk ve Dön Muazzez’i okuduktan sonra bana yorum yazarsanız çok mutlu olurum.
   Yeni basımlarda içim rahatlayacak benim de 🙂

   sevgiler

 13. Merhaba Ayşenur hanım ,buradaki kitap evine henüz bakmadım ,verdiğiniz adresten 3 kitabınızın siparişini verdim muhtemelen pazartesi yada salı elimde olur ,2 ‘si DÖN MUAZZEZ VE BENİM KARIM BİR ÇOCUK diğeri ise AŞKIN SON ON ÜÇ GÜNÜ kitabı heyecanla bekliyorum okuduktan sonra her birisi için size mutlaka yazacağım,almak istediğim cilt üzerine ve makyaj üzerine yazdığınız kitapları da temin etmek istiyorum .Sevgiyle kalın .

 14. Ayşenur hanım merhaba ,nereye yazmam gerektiğini bilemedim açıkçası ,sizi instagramdan da takip etmeye başladım oraya yorum yazacaktım belki anımsamazsınız diye buraya yazmaya karar verdim .Siparişini verdiğim kitaplarınız gecikmeli olarak dün elime ulaştı ve ilk olarak DÖN MUAZZEZ’İ okudum .Nereden başlamam gerek bilmiyorum kitabı 3 saat içinde bitirdim ,bir türlü ara vermek gelmedi içimden, inanılmaz bir hayat hikayesi Muazzez beni çok etkiledi sorgulamadan yaşaması hayatı ,acıları ..Yaşamla ölüm arasındaki hissettikleri çok etkileyiciydi.3 ay önce ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ (OSHO YAZARI) adlı kitabı okumuştum ve çok soğuk gelmişti bana yani çok sıradan ve ruh yoktu bana öyle yansıttı okudunuz mu bilmiyorum .Bu kitap bir çok kişiye ulaşmalı diye düşünüyorum vermeye çalıştığınız mesajlar çok yol gösterici.Kendi hayatımla ilgili mutlak suretle sınandığımız ve mutlaka her şerde bir hayır olduğunu hayatıma taşıyan biri olarak ,bana çok hitap etti.Yaşamın sonu olduğunu düşünenlerin mutlaka okuması lazım .Size ayrıca teşekkür ederim ,sizin tavsiyenizle aldım bu kitabı .Yazarken yaşanmış resmen duygu öyle geçiyor karşıya ellerinize sağlık .Diğer iki kitabı okuduğumda da yazacağım size mutlaka .Son olarak ben bu kitabı ÇOK sevdim .

  1. Zehra Hanım Teşekkürler 🙂
   Bu sitede ana sayfada “kitaplarım” bölümünde her kitabın altına yorum için yer var. Lakin, sitemi aktarırken deneyimsiz bir şirket maalesef ziyaretçi defterinden binlerce yorumu kaybetti…
   Yani yılların düşüncelerini siliverdi…
   Kitap yorumunuz için çok mutlu oldum.

 15. Ayşenur hanım geri dönüş için teşekkürler ,bazen çok acele girip çıkıyorum sitenizi çok ayrıntılı incelemedim ,kusura bakmayın siz yazınca oraya yorum yapmam gerektiğini anladım aynı yorumu oraya da bıraktım ,diğer iki kitabınızla ilgili yorumları kitaplar bittiğinde oraya yazıp sizinle paylaşacağım .Sevgiyle kalın ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Devamını okuyun

Biyografi

Ayşenur Yazıcı 1958 yılında Elazığ’da ilk çocuk olarak dünyaya geldi. İlkokulu Anadolu’nun çeşitli yerlerinde, ortaokulu Paris’te, liseyi Ankara…
Afalina Bozkurtlar Buart