Home / Saç Bakımı / Saçım Dökülüyor Ne Yapacağım

Saçım Dökülüyor Ne Yapacağım

Saç dökülmesi bir şampuanla durmaz!                   

       saç dökülmesi

 

 

 

 

 

Lütfen bu yazıyı dikkatlice okuyun. Sizin iyiliğiniz için, paranızı çar çur etmemeniz için kaleme alınmıştır.  Çünkü saçları dökülen kişi panikler ve bu kaybın hiç durmayacağını, kel kalacağını düşünerek teklif edilen her türlü kozmetiği, ilacı alır. Sonuç hüsran olunca da ürünü suçlar. İşe yaramamıştır.Şampuanla saç dökülmesi durmaz. Mutlaka saç serumlarını en az 3 ay kullanmak yeni çıkacak saçları belirler.

Neden? Çünkü her saç aynı sebeple dökülmez!

Mevsimsel dökülme dediğimiz eylül ve mart civarındaki kayıplar için kozmetikler şampuanlar,kapsüller, tonik ve maskeler üretilmiştir.
Saçınız “mevsimsel” olarak dökülüyorsa elbette hepsi işe yarayacaktır. Ama saç derisinde kabuklanma, kepek kaşıntı gibi sebeplerden dökülme varsa işin uzmanına danışmanız ve saçın “dökülme sebebini” bilimsel olarak tespit ettirerek, dökülmeye müdahale edilecek ilaçları seçmeniz gerekir.
Bu işi trikoloji uzmanları yapar. Trikoloji,saç ve saç derisi ile ilgili sorunların teşhisi ve çözümünde uygulanan bilimsel yöntemler bütünüdür.
Erkeklerin yaşadığı saç kaybı ve kadınların saç dökülme şekli farklıdır. Eğer saç dökülmenizle birlikte, adet düzensizliği, yüzde ve vücutta aşırı kıllanma varsa trikolog, hormonal değerlerinizi kontrol ederek saç dökülmenize uygun tedaviyi belirleyecektir.

Her kişinin saç kaybının “nedeni” ve genetik yatkınlığı farklıdır

Mevsimsel olarak hepimizde olan geçici saç dökülmesi olağandır, döngü tamamlanır ve 2-3 aya yeni sağlıklı saçlar yerini alır. Kalıcı dökülmeler anne ve babadan geçen genlerle oluşan bir sorundur. Cildiye ile ilgili sorun dolayısıyla dökülme varsa dermatologa görünmeniz gerekecektir. (Dermatit, egzama, kepek)

?
Kepekle beraber dökülme varsa :  Bionnex Organica serisinden AntiDandruff şampuan seçebilirsiniz. “DERMO ORGANİC LABORATOIRES” (organik hücre özleri )içerikleri klinik ve dermatolojik olarak test edilmiştir

 

Saçınız neden dökülür?

 Sağlıklı bir kişi günde yaklaşık 100 tel saç dökebilir,bu normal değişim sürecinde olan normal bir dökülmedir. Yerine yenileri gelecektir . Bazı hastalıklı durumlarda günde 300 tel saç da dökülebilir. Kansızlık,adetlerde sık kanama, demir ve vitamin eksikliğine bağlı da saçlar dökülebilir.( Demir, B12,Folik Asit eksikliği) Siz istediğiniz kadar özel şampuan kullanın,eğer içeriden sorunu halletmezseniz, tonik ve maskeler saçın “sadece biraz daha geç” düşmesine yardım edecektir.

Hamilelikte ve doğum sonrasında saç dökülmesi hızlanabilir, hormonal değişimden dolayıdır,  geçicidir. Salgılar düzene girdiğinde yerinesağlıklı saçlar çıkacaktır. Östrojen içeren, doğum kontrol hapını kullanıp, bırakıldığında hormonal değişim sebebiyle saçlar saç derisinde uzun süre tutunamayabilirler. Dökülme hızlanabilir. Fiziksel ve duygusal stres yaşanan dönemler sonrasında, deprem, kaza geçirme, ani şokların ardından saçlar dökülebilir. Kontrolsüz ağır diyetler, düzensiz ve yetersiz beslenme sebebiyle saçlar dökülebilir  Kullanılan bazı ilaçların etkisiyle, bağ doku hastalıkları, kronik hastalıklar, egzama,dermatit, şeker, tiroit hastalıkları veya genel anesteziye bağlı saç dökülmeleri de vardır.
Androjenik hormon fazlaysa da saç dökülebilir. Bu sebeple menopozda östrojen azaldıkça saçlar da seyrelir.

                                     Saçların doğum günü ve cenazesi

                                saç dökülmesi

 

Yukarıda saydığım sebeplerden herhangi biri,büyüme aşamasında olan kalın saç telinin artışını birkaç aylık bir süre içinde bozabilir.
Saçlarımızın kafa derisindeki folikülden çıkıp,büyüyüp, uzama aşamalarını 3 etapta izleriz.
Anajen (büyüme) aşaması. Yaklaşık %84’ü bu aşamadadır. Büyüme aşaması 2-6 yıl sürer.
Katagen (dökülme) aşaması. Yaklaşık %2’si bu aşamadadır. Aşama 2-5 hafta sürer
Telojen (dinlenme)aşaması. %14’ü bu evrededir.Yaklaşık 2-5 hafta sürer

Anajen (büyüme) evresinde yapısı bozulmuş olan kıllar, dinlenme evrelerinde düşüşe geçerler. Bu durum tüm vücut kıllarını etkileyebilir, fakat saç dökülmesi genellikle daha belirgindir.  Saç deriniz, biyolojik bir döngüyle saç telini çıkarıyor, besleyip büyütüyor ve yenisiyle yerini değiştirmek için döküyor. Bir sonraki saç telini oluşturuyor. Bunların oluşma ve yerini sağlamlaştırma sürelerine bakarsanız, neden tüm saç dökülmesini  durdurmaya yönelik saçlı deri tonikleri ve serumnlarının üzerinde “En az 3 ay  düzenli kullanılmalıdır” yazdığını size net açıklar.

 Dökülme karşıtı ürünler kullanıyorum, HADİ hemen saçım çıksın! 

Çıkamaz! Onun da doğma, büyüme ve dökülme süreleri var!
Bir bebek doğar doğmaz yürüyebilir mi? Kemiklerinin ve kaslarının gelişmesi gerekmez mi? Dengede durması için büyümesi gerekir.
Saç bir günde dökülmeye başlamaz, bir günde de her şeyin eskisi gibi olmayacağını kabul etmeliyiz.
Yukarıda izah ettim, telojen ve anajen aşamalarında geçireceği zamana, saçın büyüme hızına ve saç derisinde tutunma çabasına saygı göstermemiz lazım.
Unutmayın, saçlar, “dökülmeyi tetikleyen olaydan” 3 ay sonra dökülmeye başlar ve saçın yenilenme, toparlanma süreci ise 4-12 aydır. Onun için, “toniği/serumu iki haftadır kullanıyorum ama saçım hala dökülüyor” demeniz doğanın gelişim sürecine haksızlık olur.

Kadınlarda saç dökülme sebepleri erkeklerinkine göre daha çeşitli olduğundan, doğru tanı konulması ve saç kaybının önlenmesi uzmanlık ister.
Lütfen yoğun saç dökülmesi gördüğünüzde ve saç hacminde belirgin bir azalma yaşadığınızda ezbere ürün kullanmak yerine en kısa zamanda profesyonel danışmanlık alın.

perfectil

                                      Saçınıza neler zarar verir?

 • Peroksit, amonyak, oksijen ile saç pullarını yakan ve kurutan eylemler saçı cılızlaştırır.  Fön, saçı ısı vererek çekiştirmek demektir! Yolmanın nazikçesi 🙂  Genetik eğiliminiz de varsa dökülmesinde artış olmasına şaşmayın. Düşük ısıda fön,hatta şekillendirici bir kozmetikle bigudi sararak şekillendirmek saçı hırpalamaz.
 • Uzun saçları sürekli gergin atkuyruğu yapmak, alından ve şakaklardan saçların cılızlaşmasına sebep olabilir.
 • Röfle yaptırmak istiyorsanız çok kuvvetli açıcılarla bir kerede açmak yerine, iki üç aşamada rengini açan yöntemi seçin. Ucuz malzemeyle röfle yaptırmayın.
 • Dolaşmış saçları iri fırçalarla değil, iri dişli tarakla önce uçlarından, sonra ortasından en son diplerinden uca doğru tarayarak açın. Açmak için saça önce yumuşatıcı saç sularından kullanın.
 • Deniz suyunun tuzu ve havuzların kloru saç derisini ve saç tellerini hırpalar. Sudan çıkar çıkmaz tatlı suyla durulayın. Bakım yağı veya argan yağı ile saç telinin pulcuklarını, teli korumaya alın.

Ayşenur Yazıcı

İlgili ürünler: Hc Hair Care Complex, Perfectil, L- Recapin, Schwarzkopf Bonacure Dökülme Önleyici Tonik,Revigen Follicure Saç Toniği, Plantur 39 Caffeine Tonic , KERASTASE Densifique Dökülen Saçlar İçin Yoğunlaştırılmış serum, L’OREAL Aminexil Advanced serum, Yves Rocher Anti-Chute Antı-Hair Los Serum, Bionnex anti hair loss shampoo, Bionnex Organica Anti-Hair Loss Serum Concentrate Ampoules,

hc-complex-54

Dökülmeyi durduran serum
Dökülmeyi durduran serum
?
(Klinik çalışmalar,  Bionnex Organica saç dökülmesine karşı kullanılan serumları deneyen deneklerde %90’ının dökülmesinin  3 ay içinde durduruluğunu göstermiştir.) Bionnex Türk malıdır. Gurur duyuyorum.
?
Dökülmeden şikayetçi saçlarınız aynı zamanda kuru veya yağlı olabilir buna göre şampuanınızı seçiniz.

About Aysenur

Check Also

Yağlı Saç Derisi Ve Yağlı Saçlar için Ev Yapımı Saç Maskeleri

Yağlı saçlar ve yağlı saç derisinin çok can sıkıcı olduğunu biliyorum. Bana yazdığınız binlerce mailden …

22 comments

 1. kantron yağı konusunda düşünceleriniz nedir ? saç bakımında kullanılabilir mi aynı şekilde yüz bakımında da ?

  • Kullanılır tabii.
   Ancak kantaron güneşe duyarlılığı arttırdığı için eğer yüzünüze kullanacaksanız GÜNDÜZLERİ mutlaka SPF 50 güneş koruması kullanmanız şarttır yoksa kızarır ve leke olursunuz.
   Hassas ciltlerde tepki oluşmaması için gün aşırı gece kullanarak başlamanızı tavsiye ederim. Temizlenmiş ama ıslak (havluyla kurulanmamış) cilde 2-3 damla sürüp masajla yedirin.

   Uygun koşullarda üretilmiş GMP belgeli olan güvenilir yerlerden bitki yağları alın. Renkleri farklı olabilir sorun değil ,kırmızı renkli ona yağ taze bitkiden kantarondan elde edilmiştir, sarımtrak yeşil olan kuru bitkiden. Saçlı derinizde pullanma kepek egzama gibi sorunlar varsa diplerine masajla sürüp, 40-45 dak bekletip, bol ama TEK şampuanla yıkayabilirsiniz.
   saç çıkartmak için değil, kantaron saçlı deri sorunları için kullanılsa daha iyi. Saç dökülmesine en iyi yağ, geçen sene uluslararası ödül alan HC care dökülme karşıtı yağıdır. Ben videoda uygulamıştım
   https://www.youtube.com/watch?v=uPAj3G1rf78

   Dökülen saçın kansızlıktan mı, stresten mi, hormonal bir değişimden mi döküldüğünün bilmeden saç yağı kullanmak sadece akıntıya kürek çekmek olur.
   Bir kan tahlili ile dr size sebebini söyler, belki içeriden destek demir hapları veya mineral destek verir. Sorun 3 aya çözülür.
   Yüz bakımında yağların bazıları tek başına kullanılmaz, taşıyıcı yağlarla belli ölçüde karıştırılarak kullanılır.
   Tıpkı evde masaj yağı hazırlar gibi, cildinizn hangi sorunu varsa ona uyan bitkisel yağ esansiyel yağı seçin ve taşıyıcı yağ ile karıştırarak akşamları ıslak cilde uygulayın.
   https://aysenuryazici.com/evde-masaj-yagi-hazirlamak/
   Sabah yağ kullanılmaz. Üzerine kir toz yapışır ve gözenek içine dolar.
   Gündüz spf içeren bir nemlendirici sürün. sevgiler
   sevgiler

 2. Figen cengiz

  Merhaba Aysenur hanim ,

  Sac dokulmesine karsi serum almak istiyorum.ama HC nin complex serumu ve dokulme karsiti serumu arasinda kaldim.sizce hangisini kullanmak daha iyi sonuc verir ?

  Bir de organik boyalarda toz boya formu ,krem boya formuna gore cok daha ekonomik.bunlari tercih etsek ,maliyetinden dolayi hata yapmis olur muyuz?

  Cok tesekkurler ilginize ve desteginize

  Sevgiler

  Figen

  • Figen Hanım Merhaba,
   Saç dökülmesine 3 ay kullanımla, her gece kullanılarak çok iyi sonuçlar veren HC doping’tir..
   Complex yağ formunda olan haftada 1-2 kullanılan hem saçlı deri sorunlarını çözmeye yardımcı hem sağlıklı saç UZAMASINI sağlamak içindir..
   Organik olduktan sonra toz veya krem formu kalitesinden bir şey fark etmez. Sadece tozu preslerseniz daha çok hammadde kullanmış oluyorsunuz…
   https://www.ayisigiorganik.com/sampure-minerals
   sevgiler

 3. Merhaba ayşenur hanım eşimin alın bölgesi dökülmüş fakat boş değil yoğun olarak sarı tüyler var ama bir türlü uzayıp koyulaşmıyor. Dermaroller aldım onunla bionnex organica anti hair loss serum alsam işe yarar mı

 4. Merhaba! Ayşenur hanım önerdiğiniz hc care comlex ürnünü derma stamp ile kullanımı mümkün müdür ?
  Ayrıca uygun derseniz aynı markanın yüz kırışıklı serumunu da almayı düşünüyorum derma roller ile kullanmak için
  Bilgileriniz için teşekkür ederiz

 5. Ayşenur hanım merhaba 23 yasındayım alın bölgem ve üst bölgemde cok açılma oldu dermaroller ve sarımsak kullanmayı düşünüyorum acaba iyi gelirmi yardımcı olursanız sevinirim
  Veya açılmayı engellemek için ne yapmalıyım
  Loreal denser hair
  Veya baska bir solüsyon mu kullansam

 6. Ayşenur Hanım merhaba 29 yaşındayım saç dökülmem var ve dermaroller kullanmayı düşünüyorum. İce telli ve az sayıda saçım var. 0,75 mm kullanmayı düşünüyorum. Bu yukarıda bahsettiğiniz serumlardan hangisini dermaroller ile kullanmam uygun olur? Teşekkürler.

 7. Ayşenur hanım, merhaba. Öncelikle verdiğiniz tüüm güzel bilgiler için teşekkür ederim kendi adıma. Sonra sormak istediğim birşey var 😊 eşimin saçları ön taraftan dökülmeye başladı. Genetik olduğunu sanmıyorum. Çünkü sülalesinden tanıdığım tüm bayların saçları oldukça iyi durumda. Ancak eşimin aşırı strese bağlı olarak dökülmeye başladığını düşünüyorum. Şuan eskisi kadar yoğun dökülme yaşamıyor ancak yeni saç da çıkmayınca ön taraflarda açıklık var. Bize önerebileceğiniz saç bakım ürünleri var mıdır? Ya da ne tür içeriklerle dökülen yerden saç çıkmayı uyarabiliriz. Ya da olan saçların daha güçlü olup dökülmesini engelleyebiliriz. Şimdiden çok teşekkür ederim 😊 sevgiler…

  • Merhaba
   Eşinizin yaşı konusunda bilgi verir misiniz? Evrim ismi erkek de olabiliyor kadın da. Saçı dökülen kişi kadın mı erkek mi anlamadım. Kusura bakmayın 🙁
   Evet , stres dökülme yapar ama bahsettiğiniz dökülme şekli androjen hormon fazlalığından gibi görünüyor.
   Önce bir kan tahlili yaptırın.
   İçeriden destek verecektir dr eğer hormonal bir sebepten ise dışarıdan yapacağımız hiç bir şey (dermaroller dışında) kar etmeyecektir. Boşuna para harcamayın.
   Bu videoda anlattım lütfen kulak verir misiniz? https://www.youtube.com/watch?v=6inikEeIaUM&t=435s
   Istanbul’daysanız lütfen bir trikolog’a görünün.
   https://www.akademisacterapi.com/

   dermaroller uygulayın. Beraberinde destek ampulleri kullanın https://www.youtube.com/watch?v=bV43ER1GuZI
   sevgiler

 8. merhaba Ayşenur Hanım.
  33 yaşındayım. Erkeksi tip saç dökülmesi yaşadım ve yaşıyorum. Tepe bölgesi epey azaldı.
  bu durumda tavsiyeleriniz neler olur?
  teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim…

 9. Ayşenur Hanım Merhaba, aydınlatıcı bilgileriniz için öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Saçım kahverengi. bitkisel boya kullanmak istiyorum. 36 yaşındayım. ön kısımlarımda çok fazla beyazım var. sadece dip boya yapıyorum. bir kaç kez kuaföre de gittim. ama alıp kendim boyamak istiyorum. hem besleyici hem de güvenilir bir ürün arıyorum. önerebileceğiniz bir ürün var mı . şimdiden teşekkür ederim. saygılar 🙂

 10. ayşenur hanım yukarıda bahsi geçen sampuanın içeriğinde de ammonıum laureth sulfate mevcut bir yazınızda bunun zararlı bir kimyasal olduğunu okumustum?

  • Kübra hanım, evet bu da bir sülfat. ALEs (Ammonium Laureth Sulphate) sülfatlar içerisinde en yumuşağıdır. Muadillerine (sls,sles) kıyasla moleküllerinin daha büyük olması sebebiyle saç köklerinden deriye nüfuz etmesi daha zordur. Hassas ciltler için tahriş riski olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 

Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur20" Yazarak Tüm Ürünlerde %20 İndirim Kazanın!