Saçım Dökülüyor Ne Yapacağım

Hair loss, hand holding lost hair

Saç dökülmesi bir şampuanla durmaz!                   

       saç dökülmesi

Lütfen bu yazıyı dikkatlice okuyun. Sizin iyiliğiniz için, paranızı çar çur etmemeniz için kaleme alınmıştır.  Çünkü saçları dökülen kişi panikler ve bu kaybın hiç durmayacağını, kel kalacağını düşünerek teklif edilen her türlü kozmetiği, ilacı alır. Sonuç hüsran olunca da ürünü suçlar. İşe yaramamıştır.Şampuanla saç dökülmesi durmaz. Mutlaka saç serumlarını en az 3 ay kullanmak yeni çıkacak saçları belirler.

Neden? Çünkü her saç aynı sebeple dökülmez!

Mevsimsel dökülme dediğimiz eylül ve mart civarındaki kayıplar için kozmetikler şampuanlar,kapsüller, tonik ve maskeler üretilmiştir.
Saçınız “mevsimsel” olarak dökülüyorsa elbette hepsi işe yarayacaktır. Ama saç derisinde kabuklanma, kepek kaşıntı gibi sebeplerden dökülme varsa işin uzmanına danışmanız ve saçın “dökülme sebebini” bilimsel olarak tespit ettirerek, dökülmeye müdahale edilecek ilaçları seçmeniz gerekir.
Bu işi trikoloji uzmanları yapar. Trikoloji,saç ve saç derisi ile ilgili sorunların teşhisi ve çözümünde uygulanan bilimsel yöntemler bütünüdür.
Erkeklerin yaşadığı saç kaybı ve kadınların saç dökülme şekli farklıdır. Eğer saç dökülmenizle birlikte, adet düzensizliği, yüzde ve vücutta aşırı kıllanma varsa trikolog, hormonal değerlerinizi kontrol ederek saç dökülmenize uygun tedaviyi belirleyecektir.

Her kişinin saç kaybının “nedeni” ve genetik yatkınlığı farklıdır

Mevsimsel olarak hepimizde olan geçici saç dökülmesi olağandır, döngü tamamlanır ve 2-3 aya yeni sağlıklı saçlar yerini alır. Kalıcı dökülmeler anne ve babadan geçen genlerle oluşan bir sorundur. Cildiye ile ilgili sorun dolayısıyla dökülme varsa dermatologa görünmeniz gerekecektir. (Dermatit, egzama, kepek)

Saçınız neden dökülür?

 Sağlıklı bir kişi günde yaklaşık 100 tel saç dökebilir, bu normal değişim sürecinde olan normal bir dökülmedir. Yerine yenileri gelecektir . Bazı hastalıklı durumlarda günde 300 tel saç da dökülebilir. Kansızlık, adetlerde sık kanama, demir ve vitamin eksikliğine bağlı da saçlar dökülebilir.( Demir, B12,Folik Asit eksikliği) Siz istediğiniz kadar özel şampuan kullanın, eğer içeriden sorunu halletmezseniz, tonik ve maskeler saçın “sadece biraz daha geç” düşmesine yardım edecektir.

Hamilelikte ve doğum sonrasında saç dökülmesi hızlanabilir, hormonal değişimden dolayıdır,  geçicidir. Salgılar düzene girdiğinde yerine sağlıklı saçlar çıkacaktır. Östrojen içeren, doğum kontrol hapını kullanıp, bırakıldığında hormonal değişim sebebiyle saçlar saç derisinde uzun süre tutunamayabilirler. Dökülme hızlanabilir. Fiziksel ve duygusal stres yaşanan dönemler sonrasında, deprem, kaza geçirme, ani şokların ardından saçlar dökülebilir. Kontrolsüz ağır diyetler, düzensiz ve yetersiz beslenme sebebiyle saçlar dökülebilir  Kullanılan bazı ilaçların etkisiyle, bağ doku hastalıkları, kronik hastalıklar, egzama, dermatit, şeker, tiroit hastalıkları veya genel anesteziye bağlı saç dökülmeleri de vardır.
Androjenik hormon fazlaysa da saç dökülebilir. Bu sebeple menopozda östrojen azaldıkça saçlar da seyrelir.

                                     Saçların doğum günü ve cenazesi

                                saç dökülmesi

Yukarıda saydığım sebeplerden herhangi biri, büyüme aşamasında olan kalın saç telinin artışını birkaç aylık bir süre içinde bozabilir.
Saçlarımızın kafa derisindeki folikülden çıkıp, büyüyüp, uzama aşamalarını 3 etapta izleriz.
Anajen (büyüme) aşaması. Yaklaşık %84’ü bu aşamadadır. Büyüme aşaması 2-6 yıl sürer.
Katagen (dökülme) aşaması. Yaklaşık %2’si bu aşamadadır. Aşama 2-5 hafta sürer
Telojen (dinlenme)aşaması. %14’ü bu evrededir. Yaklaşık 2-5 hafta sürer

Anajen (büyüme) evresinde yapısı bozulmuş olan kıllar, dinlenme evrelerinde düşüşe geçerler. Bu durum tüm vücut kıllarını etkileyebilir, fakat saç dökülmesi genellikle daha belirgindir.  Saç deriniz, biyolojik bir döngüyle saç telini çıkarıyor, besleyip büyütüyor ve yenisiyle yerini değiştirmek için döküyor. Bir sonraki saç telini oluşturuyor. Bunların oluşma ve yerini sağlamlaştırma sürelerine bakarsanız, neden tüm saç dökülmesini  durdurmaya yönelik saçlı deri tonikleri ve serumlarının üzerinde “En az 3 ay  düzenli kullanılmalıdır” yazdığını size net açıklar.

 Dökülme karşıtı ürünler kullanıyorum, HADİ hemen saçım çıksın! 

Çıkamaz! Onun da doğma, büyüme ve dökülme süreleri var!
Bir bebek doğar doğmaz yürüyebilir mi? Kemiklerinin ve kaslarının gelişmesi gerekmez mi? Dengede durması için büyümesi gerekir.
Saç bir günde dökülmeye başlamaz, bir günde de her şeyin eskisi gibi olmayacağını kabul etmeliyiz.
Yukarıda izah ettim, telojen ve anajen aşamalarında geçireceği zamana, saçın büyüme hızına ve saç derisinde tutunma çabasına saygı göstermemiz lazım.
Unutmayın, saçlar, “dökülmeyi tetikleyen olaydan” 3 ay sonra dökülmeye başlar ve saçın yenilenme, toparlanma süreci ise 4-12 aydır. Onun için, “toniği/serumu iki haftadır kullanıyorum ama saçım hala dökülüyor” demeniz doğanın gelişim sürecine haksızlık olur.

Kadınlarda saç dökülme sebepleri erkeklerinkine göre daha çeşitli olduğundan, doğru tanı konulması ve saç kaybının önlenmesi uzmanlık ister.
Lütfen yoğun saç dökülmesi gördüğünüzde ve saç hacminde belirgin bir azalma yaşadığınızda ezbere ürün kullanmak yerine en kısa zamanda profesyonel danışmanlık alın.
                                      Saçınıza neler zarar verir?

 • Peroksit, amonyak, oksijen ile saç pullarını yakan ve kurutan eylemler saçı cılızlaştırır.  Fön, saçı ısı vererek çekiştirmek demektir! Yolmanın nazikçesi 🙂  Genetik eğiliminiz de varsa dökülmesinde artış olmasına şaşmayın. Düşük ısıda fön,hatta şekillendirici bir kozmetikle bigudi sararak şekillendirmek saçı hırpalamaz.
 • Uzun saçları sürekli gergin atkuyruğu yapmak, alından ve şakaklardan saçların cılızlaşmasına sebep olabilir.
 • Röfle yaptırmak istiyorsanız çok kuvvetli açıcılarla bir kerede açmak yerine, iki üç aşamada rengini açan yöntemi seçin. Ucuz malzemeyle röfle yaptırmayın.
 • Dolaşmış saçları iri fırçalarla değil, iri dişli tarakla önce uçlarından, sonra ortasından en son diplerinden uca doğru tarayarak açın. Açmak için saça önce yumuşatıcı saç sularından kullanın.
 • Deniz suyunun tuzu ve havuzların kloru saç derisini ve saç tellerini hırpalar. Sudan çıkar çıkmaz tatlı suyla durulayın. Bakım yağı veya argan yağı ile saç telinin pulcuklarını, teli korumaya alın.

Ayşenur Yazıcı

İlgili ürünler: Hc Hair Care Complex,  L- Recapin, Schwarzkopf Bonacure Dökülme Önleyici Tonik,Revigen Follicure Saç Toniği, Plantur 39 Caffeine Tonic , KERASTASE Densifique Dökülen Saçlar İçin Yoğunlaştırılmış serum, L’OREAL Aminexil Advanced serum, Yves Rocher Anti-Chute Antı-Hair Los Serum, Bionnex anti hair loss shampoo, Bionnex Organica Anti-Hair Loss Serum Concentrate Ampoules,B’oxcin Biotin Tablet, Perfectil Saç Tableti

Total
0
Shares
8 Yorum
 1. ayşenur hanım yukarıda bahsi geçen sampuanın içeriğinde de ammonıum laureth sulfate mevcut bir yazınızda bunun zararlı bir kimyasal olduğunu okumustum?

  1. Kübra hanım, evet bu da bir sülfat. ALEs (Ammonium Laureth Sulphate) sülfatlar içerisinde en yumuşağıdır. Muadillerine (sls,sles) kıyasla moleküllerinin daha büyük olması sebebiyle saç köklerinden deriye nüfuz etmesi daha zordur. Hassas ciltler için tahriş riski olabilir.

 2. Ayşenur Hanım Merhaba, aydınlatıcı bilgileriniz için öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Saçım kahverengi. bitkisel boya kullanmak istiyorum. 36 yaşındayım. ön kısımlarımda çok fazla beyazım var. sadece dip boya yapıyorum. bir kaç kez kuaföre de gittim. ama alıp kendim boyamak istiyorum. hem besleyici hem de güvenilir bir ürün arıyorum. önerebileceğiniz bir ürün var mı . şimdiden teşekkür ederim. saygılar 🙂

 3. Ayşenur hanım erkeklere önerileriniz nelerdir? Kabak çekirdeği yağından bahsetmiştiniz bir videonuzda o konuda faydalı olur mu acaba?

  1. Ahmet bey,
   Kan tahlili yapılmadan DHT hakkında bir kanıya varmamalı.
   Video burada: https://www.youtube.com/watch?v=wwNf0dZgW_Q&t=364s
   Kabak çekirdeği yağı saçın DHT sebebiyle dökülmesini engeller bu kanıtlanmış. Video altındaki metin kutucuğuna linklerini eklemiştim.
   Saçın “dökülme sebebi” ne ise , onu içeriden engellemek, saçın yeniden sağlıklı çıkmasını sağlar.
   O sebeple EĞER erkek tipi dökülmeniz varsa, doktor öyle dediyse ona da danışarak her sabah kahvaltıda bir tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı tüketerek bunu kesebiliyosunuz.
   sevgiler

 4. Meraba aysenur hanm bionnex serum aldım evzaneden ama kapağı internette gördüklerim gibi değil. Tek kapak siyah ve açık şekilde bi güvenliği yok acaba orjinalmi değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart