Termal Su Nedir? Ne İşe Yarar?

Termal sular sıcak kaynaklardan gelen sulardır. Bu kaynak suları, jeotermal aktivite ile ısındığı yeryüzü derinliklerinden gelir. Eriyen kayalardan, yanardağlardan, buzullardan, topraklardan geçerken mineraller yüklenir. Yani, Suyun geldiği yerler yüklendiği mineralleri belirler.
Cildimizde de aynı mineraller bulunur. Sodyum, klorür, potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi…
Aşağıda birkaç tablo içerik şemasında da göreceğiniz gibi her mineral su farklı mineralleri içerir. Mesela Uriage Avene’den çok daha yüksek mineral içeriğe sahip.
Ama başka bir açıdan bakarsanız, Uriage yüksek kalsiyum içerirken, La Roche Posay termal suyunun selenyum içeriği de var.
Ve Avene de kalsiyum ve magnezyum oranı hakkında hep iltifat alır. Ama en düşük mineral içerikli sudur. Kimyasal yapı analiz raporu burada
https://www.aveneusa.com/media/wysiwyg/avene/pdf/atsw-composition.pdf
Kısacası her suyun kaynağa ulaşmadan önce geçtiği kayalardan aldıkları yüklendikleri farklı…
Avene yatıştırıcı ve tahriş önleyici özelliğiyle öne çıkıyor.
Uriage nemlendirme özelliği en yüksek.
La Roche Posay antioksidan özelliği en yüksek ve selenyum miktarı iyi. Lazer tedavileri sonrası ve yanıklarda çok etkili.
Vichy en aktif mineral sudur. Çinko, kalsiyum, magnezyum gibi kıymetli 13 Eser element ve 15’ten fazla mineral tuz içeriği ile şişliği azaltır, tahrişi azaltır.
Jonzac, kalsiyum, manganez, magnezyum, kükürtlü elementler içeren izotonik (eş yoğunluk) özellikleri de olan bir termal su. Yatıştırıcı ve yenileyici özellikler taşıyor. Yerin 1850 metre altından kayalardan akıp gelen bir tesiste şişelenen bu termal su Tıp Akademisi tarafından da onaylanmış.

Jonzac termal su, Uriage termal su, Vichy Termal Su, Avene Termal su, La roche Posay Termal Su

Mineral içeriğin ne kadar yüksek olursa o kadar “iyi” olabileceğini düşünebilirsiniz. Ama ilginç bir şekilde, daha düşük mineral içerikle daha rahat ve sorunsuz, tahriş riski olmadan konforlu kullanım sağlanır.
• Bulundukları coğrafyadan yüklendikleri mineral tuzlarla, termal suların özellikle hassas, pH’ı bozulmuş, kızaran, susuz ve tepkili ciltlere taşıdıkları çok iyilik vardır.
• Özellikle sık abdest alan ciltlerde klorlu suyun verdiği kuruluk ve hasarı anında yatıştırıp sakinleştirirler.
• Rosalı cilt bakımında, atopik ciltlerde, kılcal damarlı ciltlerde, roaccutane gibi ağır akne tedavilerinde gün içinde sık kullanılarak tüm olumsuzlukları en hafif şekilde atlatmaya yarar.
• Tonik olarak cilt bakım rutininde kullanılabilir. Hassas ciltlerde tıraş sonrası mükemmel yatıştırıcıdır. Epilasyon sonrası da kullanılır.

Termal suların yararlarının incelenmesi –maalesef- genelde bunu üreten firmalar tarafından yapıldığından herkes kendi sirkesine “tatlı” diyecektir, normal. Elbette faydalı! Ama ne kadar?
Cilt üzerindeki etkilerinin çalışmaları da hep in vitro (yani hücre ve dokuyu termal su içine koyup izleme) yapıldığından ne kadar işe yaradığını da net söylemek mümkün değil (bence).
Zira insan yapısı, o içine birkaç hücre koydukları petri kabında olan bitenden daha mükemmel ve daha karmaşıktır. Bunu da göz önüne alarak, aşağıdaki sonuçları okumanızı rica edeceğim:

• UV hasarından daha iyi korunma sağladı.
• Atopik dermatit, egzama, sedef ve iktiyozis gibi enflamasyona bağlı durumlarda, termal sudaki etkileri gözlemlediklerinde iltihaplanmaya neden olan kimyasalların üretiminin azaldığı görüldü. Ve SLS’nin neden olduğu tahrişi azalttı.
• Özellikle akne tedavisinde, tretinoinin yan etkisi olarak kabul edilen şiddetli soyulmayı azalttığı gözlemlendi. Aynı deneyde, sedef rahatsızlığı olan bir klinik deney grubunun %50’sine yararlı olduğu kaydedildi.

Termal Su Spreyleri ne zaman kullanabilirsiniz?
1- Cildi temizledikten sonra tonik gibi yüze spreyleyerek (pH derecesini kaile alın ve sonrasında mutlaka nemlendirici sürün)
2- Yaz ve kış cildi hassas ve nemsiz hissettiğiniz her zaman, gün içinde ofiste, makyaj üzerinden de kullanılabilir. Roza ve kılcal damarlı, çabuk hassaslaşan ciltlerin gün içinde korunmasına yardım için.
3- Yaz tatilinde gün içinde sık sık deriyi nemlendirmek için.
4- Makyajı sabitlemek için makyaj bittiğinde.
5-Maske uygulaması yapmadan önce tüm yüze.
6- Killi maskeleri hazırlamak için
7- Roaccutane tedavisi veya diğer soyucu akne tedavilerinde gerginliği ve susuzluğu almak için.


Termal suların pH’ları ve içerikleri

Avene Termal Su (pH 7.5)
Bicarbonate 226.7 mg/l, Silica 10.6 mg/l, Calcium 42.7 mg/l, Magnesium 21.2 mg/l, Selenium <5 microgr/l, Zinc 20 microgr/l, Copper <5 microgr/l.
ivatherm Eau Thermale Herculane (pH Neutral)
HCO3 128 mg, Calcium 180 mg, Megnesium 4,86 mg, Fer 318 µg, Aluminium 275 µg, Zinc 124 µg, Manganese 45 µg
La Roche Posay Thermal Spring Water ( pH 7.)
Bicarbonate 387 mg/l, Silica 31.6 mg/l, Calcium 149 mg/l, Magnesium 4.4 mg/l, Selenium 53 microgr/l, Zinc <5 microgr/l, Copper <5 microgr/l. Dry residue mineral content 595 mg/l.
Uriage Thermal Spring Water (pH neutre)
Chlorures 3500 mg, Bicarbonates 390 mg, Sulfates 2860 mg, Sodium 2360 mg, Calcium 600 mg, Magnesium 125 mg, Potassium 45,5 mg, Silicium 42 mg, Zn 160 µg, Mn 154 µg, Cu 75 µg, Fer 15 µg
Vichy Eau Thermale (pH Neutral)
Bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşuyor . Bikarbonates 4776,3, Chlorure/Chloride 357,0, Potassium 99,6, Fluor/Fluorine 8,8 , Sodium 1860,0, Calcium 150,6, Magnesium 12,3, Fer/Iron 1.0
Uludağ Premium E Vitaminli Yüz spreyi (pH nötr)
Bikarbonat 1281, Klorür 55,Sülfat 18,34, Florür 1,04 ,Sodyum 185,Kalsiyum 153,3 Magnezyum 78,7, Potasyum 28,2, Demir 0,002

Her ne kadar maden suyunun sprey haline getirilmişi olsa da, içerik değerleri “termal sular kadar” yüksek olmasa da litrede toplam mineral değeri 1843 mg/L olarak fena da sayılmaz. Ama yabancı kaynak suları spreyleriyle mukayeseye de girmiyor. Ayrıca E vitamini katkılı olanının içeriğinde PEG-60, Hidrojene Hint yağı var mineral tuzlarla beraber.

Dr. C. Tuna Mineral Water Spray (pH 5.5)
Na 27.28, Ca 95.52, Mg59, K 4.9, HCO3 544.12, Cl 22.54, F0.29, Se 0.01
İtici gaz olarak butane-propane kullanılmış. Dr. C. Tuna Mineral Water Spray’in kendi sayfasında yer alan içerik bilgisi şöyle:
Aqua(water), Glicerin,Magnesium Aspartate, Zinc Gluconate, Copper Gluconate, Calcium Gluconate,Panthenol, Phenoxyethanol, Ethylhexylglicerin.
Bu bir mineralli sprey. Maden suyu veya termal su değil ama maden suyuna benzer içerikle hazırlanmış. B5 vitamini içeriyor.Ülkemizde termal sular nasıl?
Afyon, Bolu, Bursa, Yalova, Sorgun, Balıkesir, Gönen, Uşak, Edremit, Pamukkale, Kozaklı, Çermik, Kızılcahamam, Haymana… Hele Haymana kaplıcaları M.Ö. 25 yıllarında Romalıların şifa ve güzellik merkezi olarak kullanılmış bir merkez. Üstelik içinde barındırdığı minerallerle dünyanın en iyi sıcak suyu olduğu artık tescilli! Haymanadaki su 2017 yılında dünyanın en kaliteli kaynak suyu olarak tescillendi. Bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksitten oluşan bu su çok yüksek kalitede.
Ülkemizdeki termal sular, hem yoğunluğu, kaynak bolluğu hem de çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleriyle Avrupa’daki termal sulardan daha üstün nitelikler taşıyor.
İçim sızlar ve der ki “neden bir Türk yatırımcı dünyanın dört yanına satılabilecek bu kıymetli şifalı suyu kozmetiğe çevirmez?” Neden?
Kaynakçalar: 1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21175867
2) NCBI
3) NCBI uriage incelemeTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart