Makyaj yapmıyorum cildimi neden temizleyeyim ki?

Makyaj yapmıyorum cildimi neden temizleyeyim ki?
Ee, cildin üzerini sadece makyaj mı kirletir? ya gün içinde maruz kaldığı toz, kir?

Cilt yaşayan bir organ. Tıpkı tırnaklarımız, saçlarımız, karaciğerimiz gibi yaş alır, yenilenir, atıklar oluşturur. Cildimizin altında, devamlı yeni hücreler üreten bir tabaka vardır. Yeni hücreler doğup, yukarıya doğru arkadan gelenler tarafından itilir en üst tabakaya vardığında hepsi ölüdür. Bu ölü hücreler cildin doğal salgısı (ter ve yağ) ile cilt yüzeyine yapışır ve ölü bir hücre tabakası oluşturur.

Yaşınız ilerledikçe bu tabaka daha da kalın olur. Çünkü cilt yaşlandıkça daha az ve daha “yavaş “hücre üretir. Yani 20 yaşınızdayken yeni doğan hücre 28 günde en üst tabakaya ulaşırken, aynı yol için 40 yaşına vardığınızda 35-45 gün geçmesi gerekir.

Bizim kozmetiklerle yaptığımız bu süreci canlı tutmaya çalışmaktır. Gece kremleri ile yeni doğan hücrelere büyümeleri için gerekli aktif maddeleri veririz. Bunun için bakımlı kadın, yaşını göstermez. Ama bu da emek ve disiplinli, düzenli bakım gerektirir.

Cildin, üzerinde bu ölü hücrelerden oluşmuş tabakayı ne kadar düzenli temizlerseniz o kadar gelecek olan yeni hücrelere yer açmış olursunuz. Kazımadan tabii ki! Çünkü sökücü, kazıyıcı ürünler kullanırsanız canlı hücreleri de kazıma ihtimaliniz yüksektir. Bu da zamanla hassas ve her şeye tepki veren bir cilde sahip olmanızı sağlar!

Ölü hücrelerden oluşan tabaka, cildin salgıları ile kaplıdır. Yaşadığınız çevreden bu yüzeye bin bir kir yapışır. Egzoz gazları, toprak, toz, sentetik kumaş tozları, klimalardan gelen tozlar, saçınız yüzünüze her değdiğinde bulaşan mikroplar, yastık kılıfınızdan yapışan mitler Üstüne üstlük rüzgâr, soğuk ve güneş ile birlikte bu tabaka gitgide mikrop barındıran kalın, zararlı bir tabakaya dönüşür.

Gözenekler tıkanır, sivilceler oluşmaya başlar, kat yerleri belirginleşir, yer yer ince kılcal damarlar oluşur, çatlar, mat ve cansız bir renk alır.

İşte bunun için fondöten kullanmasanız da, makyaj yapmasanız da cildinizi her gün (gece ve gündüz) iki kez uygun jel veya sütle, veya misel suyla  temizlemelisiniz.

Temizlemek için el sabunu kullanmayın. Derinin doğal pH (asit) değerine yakın kozmetik ürünle temizlerseniz, koruma tabakasını yok etmeden temizliği gerçekleştirmiş olursunuz. Derinin kendi salgılarından oluşan bu tabakayı el sabunu ile yok ettiğinizde, cildin bunu yeniden oluşturmak için 6 saate ihtiyacı vardır ve bu da 6-7 saat boyunca korunmasız kalması demektir.

Daha da vahimi, sabunla yüzeyi tamamen kazındığında (el sabununa ben kazıyıcı temizlik ürünü diyorum) “koruma tabakam gitti” uyarısı alan deri, yağ salgısını daha da çoğaltacaktır. Bu hızlı salgı ile gözenekler açılacak cilt sağlığı zamanla bozulacaktır.

Şimdi, cildin temizlenmesinin “güzel ten” için neden şart olduğunu ve “nasıl” yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz.

Anneannelerinizin ciltlerinin daha düzgün olmasının sebebi %80 çevre şartlarının daha insancıl olmasındandır, bunu unutmayın!

Cilt Temizlemede Kullanılan Malzeme Çeşitleri

Cildi temizlemek için kullanabileceğiniz değişik aksesuarlar var. Konjac süngerler, sarı sentetik temizleme süngerleri, temizleme fırçaları, doğal deniz süngerleri ve temizleme eldivenleri… Cilt tipinize göre bunu en uygun şekilde yapacak yöntemi siz seçeceksiniz.

Kimyasal malzemeye alerjisi olan ince ve hassas ciltler için (eğer misel suyla temizleme yapmıyorsanız) eldiven  ve konjac süngerler en doğru seçim olacaktır. Karma, yağlı, kuru ve normal ciltler diğer alternatiflerden seçimini yapabilir.

“Frimatör” denilen, pille çalışan döner başlıklı temizleme fırçaları pratik kadınlar için çok iyi bir alternatiftir. Neden? Çünkü elle yapılan temizliğe göre altı kat daha etkili. Ve döner başlıkla temizliğin üç farklı artısı var.

Biri gözenek içindeki kirleri ve makyaj kalıntılarını kusursuz temizlediği için siyah nokta oluşumuna izin vermez.

İkincisi kalın pudra ve fondöten (BB dahil) kalıntı bırakmadan temizlenir.

Üçüncüsü burun kenarları, çene kıvrımı, kulakla çenenin birleştiği yerlerde en ince kıvrıma kadar ulaşır ve aynı zamanda çok iyi masaj yapar.

Döner başlıklı fırça kullanırsanız, her gün deride kan dolaşımını da artırmış, oksijenlenmeyi sağlamış olursunuz.

Aynı zamanda mini bir peeling de yapılmış olacağından ölü hücreler düzenli atılacak, alttan gelen sağlıklı hücrelerin yüzeye gelmesi hızlandırılmış olacaktır. Ancak cildinizde çabuk yağlanma sorunu varsa bu tip döner başlıklar ve titreşimli aletleri haftada 2-3 ‘ten fazla kullanmayın.
Cilt nasıl jel ve tonikle temizlenir videom için tıklayınız.
Cildiniz hassas ve kuru ise süt ve tonikle beraber temizlik daha uygundur. Video

Braun Face Premium Seri 830 Yüz Epilatörü ve Temizleyicisi

(25 Şubat 2015)

299 liraya hem kaliteli bir “yüz tüyleri alma aleti”ne (epilatör) hem de derin temizlik yapan bir döner fırçaya sahip oluyorsunuz. Epilatör başlığı annemin çok işine yaradı çünkü benim neredeyse yok denilecek kadar tüylerim az. Ama temizleme fırçasını ben kaptım. Çünkü kalınca BB krem kullanıyorum, pudralarım epey yoğun. Zahmetsiz temizliğe çok ihtiyacım var.

braun uygulama

Tek pille çalışıyor. Fırçayı suyla ıslattıktan sonra jelle temizliği yapıyorsunuz (1 dk. yeterli). Kılları olan başlık, bir düğmeye basınca çıkıyor ve çok rahat temizleniyor. Temizleme sütüyle de denedim gayet iyi, pırıl pırıl bir temizlik oldu. Tonikledikten sonra cilt arınmış ve diri oluyor.  Serum ve krem uygulamasına hazır bir yüzey oluşturuyor.

Setin içindeki ışıklı ayna çok işlevsel (ama onu da annem kaptı).

braun pil

Epilatör başlığın üzerinde mikro oyuklar var. 0,5 mm’ye kadar tüyleri alabiliyor. Tek dikkat etmeniz gereken çalıştırma düğmesini çevirirken “kılın çıkma yönünün tersine doğru” döndüren işareti seçmeniz. Kaş arası, kaş üstleri, bıyık ve çenede çok başarılı. Çenede batıklar yaptı bana. Kılı kırmamak ve doğru almak için düğme yönüne dikkat etmeme rağmen. Seyahat için pratik. Hatta çene kılları ile sinir stres yaşayanlar için çantada taşınabilecek bir ürün.

Uygulama sonrası “tüy azaltıcı serum” uygulayarak bir sonraki çıkacak tüyün çok daha ince ve seyrek olmasını sağlayabilirsiniz. Epilasyon başlığını fırçasıyla her tüy alma işleminden sonra temizlemek gerek. Tüyleri ve ölü deri parçacıklarını üzerinde bırakmayın. Epilasyona başlamadan önce alacağınız bölgeyi alkolle silmenizi tavsiye ederim. Kremli yüzeyde sakın kullanmayın. Hem aletin tıkanmasına sebep olursunuz, hem kılı kırarsınız.

Velhasılıkelam, bir evde farklı nesilden 2 kadın varsa her ikisinin de mutlu olacağı, işe yarayan bir alet bu!Lakin cildiniz hassas ise sadece akşamları temizlemede ve belki de gün aşırı kullanmanızda fayda var. Benim yanaklarımda hafif kızarma oldu.O kadar da nazikçe ve bastırmadan kullanmama rağmen. Alet çok başarılı ama hassas ciltlerde kontrollü kullanım gerektiriyor. Hatta hassas ciltlerin temizleme süngeriyle bu işi yapmaları daha akıllıca olacaktır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart