Haftalık Bakım Nedir

Haftalık bakımda neler vardır?

Cildinizin tipini artık biliyorsunuz. Güne, cildi temizleyerek başlayacağınızı öğrendiniz. Geceleri de salgılarıyla yüzeyinde atık biriken cildinize, direkt nemlendirici sürmüyorsunuz. Burası net anlaşıldı. Günlük bakıma, cilt tipine uygun seçeceğiniz temizleyici ile başlamanız sağlıklı bir ten için “şart”ların ilki!

Güne başlarken:

 • Temizlediniz.
 • Nemlendirdiniz.
 • Özel (gözaltı, boyun gibi) bölgelere özel ürün kullandınız.
 • Leke vb. problemlerin önüne geçmek için koruyucu ürün kullandınız.

Gece yatarken:

 • Temizlediniz.
 • Beslediniz.
 • Özel bölgelere, özel ürün kullandınız.

Haftalık bakımda cildi daha geniş ve derin arındıracağız, ihtiyacına ve cinsine göre nemlendireceğiz, besleyeceğiz, yatıştıracağız.
Kendinize özel bir gün belirleyip (mesela her Çarşamba akşamı) banyo çıkışı:                          haftalık bakım

 • Arındırıcı maskenizi, (peeling) kullanma talimatına uygun uygulayın. Cilde uygun losyon/tonikle cildi tazeleyip, diğer maskeye hazırlayın.
 • Ardından cilt tipinize uygun “yağ emici” yahut “nemlendirici” yahut “sıkılaştırıcı” yahut “besleyici” yahut “yatıştırıcı” maskeyi uygulayıp, gece kreminizi sürün.
 • Kullandığınız maske “besleyici” ise gece kremi uygulamanıza gerek yoktur. Uyku maskesi denilen yoğun gece kremleri de bu konumda sınıflandırılabilir. Gece sür. Sabah yıka.
 • Maskeler ya ılık su ile yıkanarak yahut kâğıt mendille silinerek çıkarılır. Kâğıt mendille silinip atılan maskelerin, ince bir tabaka halinde cilt yüzeyinde kalması gerektiğinden su değdirilmez. Bu tip maske kullanıyorsanız da gece kremi sürmenize gerek yoktur. Cilt gece boyunca yüzeydeki ince tabakadan maksimum oranda faydalanacaktır.

Bazı maskelerin, çok ince derisi olan göz etrafına sürülmemesi gerekiyor. Bunu kullanma talimatında görürsünüz. Eğer göz çevresine özel maske kullanıyorsanız, yüz maskesini cilde sürdüğünüzde göz etrafına da bunu uygulayarak zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Maske sürdüğünüzde evde turlamayın. Sakin ve kas hareketleri yapmadığınız bir durumda, cildin dinlence ortamda faydalanması gerekiyor.

Serum, plasenta içerikli maskelerin haftalık, aylık veya kür olarak kullanılması, cilt yapısını onarmaya yöneliktir. Bu tip maskeleri kullandığınızda yüzünüze altı saat boyunca su değmemesi gerekiyor. Unutmayın. Bu yüzden uygulama için en iyi zamanlama akşam yatmadan öncedir.

Tüyleri aldıktan sonra veya önce “peeling” yapılması cildinizi tahriş eder. Aradan 24 saat geçmesine izin verin. Keselenmek de bir çeşit peelingdir. Yüzeydeki ölü hücre tabakasından cilt arındırılır. Pütürlü ve kum tanecikleri içeren peelingler cilde bir nevi zımpara yapar. Bununla beraber bir temizlik yapıp, bir de kılları kökünden çekerseniz cilt tepki verir.
Bilhassa “gelin” hazırlıklarında ağda ve kese son güne bırakıldığından, birçok gelin kıpkırmızı ve kabarmış bir ciltle gelin olmak zorunda kalıyorlar. Aklınızda bulunsun.

El ve ayaklara da haftalık bakımı yaparken aynı sıralamayı uygulamalısınız. Peeling ürünü ile el üstünü ve parmak uçlarını ovalayarak, ölü deriden iyice arındırdıktan sonra, el maskesine ellerinizi bulayıp, bir naylon eldiven giyip beklemelisiniz.
Vücut yağlarını el derisini yumuşatmak için kullanabilirsiniz. Ölü hücrelerden eli arındırdıktan sonra, bol yağla ovuşturup naylon bir eldiven giyin. Üzerine yün eldiveni takın. En az bir saat bu şekilde yağın emilmesini bekleyin. Bu süre, sohbet ederken veya televizyon seyrederken akıp geçiverir. Eldivenleri çıkardıktan sonra ılık suyla ellerinizi durulayın ama sabun kullanmayın.

Saç için haftalık bakımınız maskeden ibarettir. Unutmayın ki saç dökülmesi genetiktir veya ağır ilaç kullanımları ve depresyonda oluşur. Beslenme şekliniz de saç sağlığınızı etkiler. Haftada bir kez, saç tellerini güçlendirmek, canlandırmak, saç derisinin fazla yağını azaltmak, nem yüklemek için maske yapabilirsiniz.

Yabani çiçekler, soya, biberiye yaprakları, limon kabuğu, ginseng, Hint limonu, papatya, ısırganotu karakafes otu, atkuyruğu otu gibi bitkisel özler saçın ve derisinin emebilmesi için kozmetik haline getirilmiştir. Bunun için doğal maskelerden daha çok etkindir. Üstelik doğal ürünlerden yapılan maskeden sonra, saçı arındırmak için çok şampuanlamak gerekir ki bu da verdiğiniz yararın çoğunu alır götürür.

haftalık bakım

Saç maskesini yaptıktan sonra durulamayı başınızı öne eğerek yapın. Yahut maskeden sonra vücudunuzu sabunlayın. Sırtınız sivilcelenmeye müsait ise deride kozmetik atık kalmamalıdır.

?????????????????????????????????????????????????????????

Önerilen ürünler: Masque Peeling Glycolic Caudalie , Cyrene Hydra Radience Exfoliating Scrub, The Body Shop Himalayan Charcoal Purifying Glow Mask, Missha Clay mask,PCO Anti Horniness Gel peeling, LR Aloe Vera Skin Refining Face Scrub, Nuxe Gentle Exfoliating Gel Face, Missha Real Essence Collagen mask, Mizon slpepping white mask

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Devamını okuyun

Antioksidan Nedir

  Aldığımız besin maddeleri, hücrelerimizde oksijenle birlikte yakılarak enerjiye dönüşür. Ancak bu yanma işlemi sırasında ortaya `oksidan` adı…
Afalina Bozkurtlar Buart