El Bakımı Çatlak, Lekelenme, Kuruluk

El bakımı, ellerde lekelenme, çatlak

El bakımı ellerimize “vasıfsız işçi” muamelesi yapmamak demektir. Onlar hayatı kotarmamıza yardımcı baş tacımız, cefakâr uzuvlarımız. 
Yüzümüzü ayakları, bedeni nasıl sakınıyorsak ellerin de sakınılması gerekiyor.  Ömrümüzün tüm fiziksel işçiliğini eller ve ayaklar çekiyor
Dış dünyayla yaz kış temasta olan, sabunla kazıdığımız, kirle tozla, bulaşıkla, deterjanla hırpaladığımız eller, hem kimyasallardan hem soğuk sıcak geçişlerinden sürekli hırpalanır. Üzerindeki kendi koruyucu tabakası her suya değdiğinizde yok olur. Dış tahrişlere açık hale gelir.
Ellerin perişanlığı nasıl onarılır videoma tıklayın.

Kuruma, çatlama eğer sürekli olur ve eller korunmaya alınmazsa derin kırışıkların temeli atılır ve çatlaklar sebebiyle, kimyasal temaslar sebebiyle egzama gibi deri hastalıkları da başlayabilir.
Raflarda binlerce çeşit el kremi var. Hangisini seçeceğim diye bir soru geçiyor ise kafanızdan, cevap: İstediğinizi!  Yeter ki her suyla temastan sonra sürün.
Ellerin kuruma ve kızarma sorunlarına düzenli krem sürmek bir çözüm getirecektir.
Ancak sadece korumak ve yumuşak tutmak belli bir yaştan sonra yetmiyor. Ellerin yaş alması kırışması, lekelenmesi kuruması; cildin yenilenme kapasitesi azaldıkça sorun olarak karşımıza çıkabilir.

Ellerde sorunlar tek başına “bir sebepten” oluşmaz. Mutlaka beraberinde başka bir faktör daha vardır. Mesela eller sadece güneşten lekelenmez, beraberinde çok kuru kalmış, bakılmamış bir deri vardır. Hangi sorun olursa olsun, hatta ellerinizde hiç bir sorun yoksa bile (oluşmaması için) bulaşık yıkarken, temizlik yaparken el derisini kazıyıcı ve yakıcı kimyasallardan (çamaşır suyu, bulaşık deterjanı) koruyun mutlaka AMA MUTLAKA bulaşık eldiveni kullanın.

Ellerde yaşlanma:

El derisinin beslenmesi ve kırışıkların yenilenmesi için onarılmasına yardımcı bitkiler, yenileyici yağlar içeren el kremleri seçebilirsiniz.
Yumuşatıcı, nem kilitleyici, dokuların yenilenmesini tetikleyen birçok hammadde var. Ancak onarımı ve iyileşmeyi düzenli kullandığımızda görebiliriz.
Bunu niye söylüyorum? Çünkü akşam yatmadan ellerine krem sürüp, gün içinde elleri hırpalayıcı etkilere karşı savunmasız bırakırsak bir faydasını göremeyiz.
A ve E vitaminli, Aloe Veralı, gliserinli, balmumu içeren, saf zeytinyağlı, buğday tohumu yağı, shea yağı gibi el kremlerinde besleyici içerikler vardır. İçerik bölümüne göz atınız. Sonra alınız .

Ellerde lekelenme:

Pigmentlerin yaşla beraber üretimleri değişir. Bir de şiddetli UV ışınlarıyla sık temasta bırakılmışsa, deterjan ve kazıyıcı kimyasallarla sık temas etmişse el derileri lekelenmeye daha müsait olur. Bergamut gibi narenciye içerikleri güneşle temas ettiğinde deride leke oluşturabilir. Bunu da göz ardı etmeyin. Ellerinizde kolonya, narenciyeli parfüm gibi kozmetikler varken güneşe çıkmayın.
Ellerdeki güneş lekelerine yüz için kullandığımız leke serumlarını uygulayabiliriz. Beraberinde güneş ışınlarından SPF içeren el kremleriyle korunmak ve el peelingi yaparak lekenin çabuk gitmesine yardımcı olmamız gerekiyor.

Ellerde görülen diğer bir leke türü “yaşlılık lekeleri” dir. Güneş lekelerinden daha kabarıkça dururlar.  Bu tip lekeler dermatolog tarafından ya lazerle ya kriyoterapiyle veya kimyasal peeling ile giderilebilir. İşlemden sonra ciltte hafif kızarıklık kalabiliyor. İşlem sonrası cilt yenileyen kremler kullanarak sağlıklı derinin oluşmasına yardım edebiliriz. SPF içeren el kremleri kullanarak ileride tekrar oluşmasını geciktirebilirsiniz. Bu leke cinsinde de haftada 2 kez ellerdeki lekeli tabakanın atılması için peeling uygulanması lazım. Peelingin ardından krem sürülmeli. Eller çıplak bırakılmamalı. Leke giderici el kremleri de var.

Ellerde çatlaklar ve kuruluk:

Ağır kuruluk ve çatlaklarda besleyici el kremini bolca sürüp, bir pamuklu eldiven giyin, gece boyu onarılmaya bırakın. Soğuklar,  beraber elleri sık sık sabunlamak kurutur. Vazelin, hasarlı derinin dış etkenlerden temasını kesen ve nemini kaybetmesini önleyen çok iyi bir koruyucudur. Lakin onarıcı değildir. Eğer vazelin ile geceleri elleri ovuşturup pamuklu eldiven giyecekseniz, uygulama öncesinde ellerinize bol E vitamini içeren yağlardan sürün. Vazelin de balmumu içeren el kremleri gibi, eli eldiven saran bir tabaka oluşturur. Dermatitli eller için evde bal ve balmumu ile yapabileceğiniz el kremi/maskesi tarifi için videoya tıklayın.

Parafini  çatlayan eller için evde uygulayabilirsiniz. Çatlayan ve ince derili ellerin bir numaralı yardımcı bakımıdır ve oldukça iyi gelişme sağlar. Uygulama videosu için buraya tıklayınız.

Velhasıl kelam:
Ellerin sağlıklı derisini korumak için lütfen kimyasallarla ve UV ışınlarıyla direkt temastan kaçının. Bir tane lavabonuzun yanında pompalı el kreminiz olsun. Bir tane çantanızda mini boyu… Her elleri yıkadığınızda sürün. İçerisinde SLS bulunan, şu umumi tuvaletlerde kullanılan, içerisi sentetik kimyasal dolu pembe sıvı el sabunlarını kullanmayın. Tamam ucuz! Ama zehir dolu! Zeytinyağlı sabun evlâdır. Elleri mahveden kimyasallar ! Klor, SLS, fosfat, petrokimyasal, formaldehit gibi zehirli maddeler içeren temizleyiciler elleri mahvetmekle kalmaz kan dolaşımınıza da katılır. Sonra dermatit egzama gibi sorunlarla boğuşmak zorunda kalıyoruz…
Ellerde dermatit ve egzama ile baş etmek için bu yazıma göz atınız lütfen. Bir diğer uyarım: Lateks denilen kauçuğa karşı alerjisi olan veya alerji geliştiren insanlar var. Bulaşık eldiveni seçerken özellikle dermatitli, çatlak ve kızarmış ellerin lateks içermeyen eldiven seçmelerini tavsiye ediyorum.

Neutrogena Norveç Formülü Yaşlanma Karşıtı El Kremi, Nivea Repair & Care El Kremi, Burt’s Bees %100 Doğal Balmumu & Badem Sütü İçerikli Yoğun El Kremi, Dalan Zeytinyağlı Yoğun Bakım Kremi, Topicrem Rejuvenating Hand Cream SPF8 , Uriage Depiderm Anti Brown Spot Hand Cream SPF15, Avene Cold Cream Creme Mains El Kremi,Arko Nem Doğal Bakım Zeytinyağlı 75 ml El – Vücut Bakım Kremi,Avon Care Argan Yağı, Gliserin ve E Vitamini İçeren El, Tırnak ve Kütikül Kremi, Farmasi Aynısefa Yağı El Kremi ,LR El kremi, Lancome Nutrix Royal Mains Intense Nourishing & Restoring Hand Cream

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart