Aloe Vera Neden En Sağlıklı Kozmetik İçeriklerinden biri?

Çünkü susuz hassas, bebek gibi sürekli kollanmaya mecbur olduğumuz alerjik, her şeye tepki veren, kızaran, egzama gibi rahatsız eden yangıları olan bir cilt varsa aloe vera içerikli ürünler cankurtarandır.
Birçok popüler veya botanik ismi var ve ilaçlarda kozmetiklerde sık kullanılan bir bitki.
Neden? Çünkü suyu jel şeklinde yapraklarında biriktiriyor.
Hint Alces, Kumari, Ghirita, Gawarpaltra, Curacao Aloe, Lu Hui, Aloe Barbadensis, Aloe Indica, Aloe Barbados, Aloe Vera…
Botanik’te 250’den fazla aloe türü listelenmiştir. Yeşil ve mavi çeşitleri vardır, terapötik etkileri aynı olsa da büyüme hızları değişiktir.
Aloe veranın A, C, E, folik asit, kalsiyum, krom, çinko, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, bakır, mineraller, amino asitler, antioksidanlar içermesi sebebiyle hem bazı ülke mutfaklarında sebze gibi tüketiliyor hem deri iyileştirmede kullanılıyor.

Oksidatif hasarı iyileştiriyor, kolajen yapılanmasına yardım ediyor ve hatta diyabet 2 tip sorunun tedavisinde kullanılıyor. Antibakteriel özellikleri sayesinde akne tedavisinde iyi bir nemlendirici alternatifi olarak sunuluyor. Roaccutane tedavisi görürken ve sonrasında temizleme sonrası kullanılabilecek en doğru nemlendirici saf aloe veradır. (Alkolsüz) Organik!Enteresan not: 45 Yaş üzeri 30 kadında 3 aylık bir zaman biriminde aloevera kullanımıyla kolajen seviyesinin arttığı tespit edilmiştir (1)
Aloe Vera, yetiştiği bölgenin eco-temizliğine göre fiyatı ve kalitesi artan bir bitki. Elbette yetiştirilirken kimyasal gübreler kullanılmamış olması önemli. Hasattan hemen sonra yaprakların hemen işlenmesi gerek. Çünkü içerikteki değerli maddeler kaybolmamalı! Birçok markanın aloe’li ürünü var lakin her bitki ayni konsatrasyonda ve aynı kalitede olmayabiliyor…
Aloe vera’nın kalite standartı için “uluslararası Aloe Bilim Konseyi” onaylı olmak önemlidir.
IASC-Seal-300

Hindistan, Avustralya ve Meksika bu konuda en yüksek üretim yapan yerler.
Güney Kore’nin Jeju adası bu konuda en kaliteli bitkiyi yetiştirmekle övünüyor. Lakin atmosfere radyoaktif madde salınmasına sebep olan Fukuşima patlamasından sonra; Güney Kore’ye yakın olan bu adayla ilgili aloe vera bitkileri hakkında bir tedirginlik olduğunu da biliyorum.

Çin, Almanya, ABD, Yunanistan, Hindistan, Vietnam, İngiltere, Meksika, Hollanda, İspanya, Mısır, Tunus, İtalya aloe vera’yı hammadde olarak hem işleyen, hem üreten bazı ülkeler. Yapraklardan 3 yaşından sonra en yüksek hasat alınır. Aloe vera üreticilerinin de denetelenebilir olması önemlidir. Her aloe veralı ürün bitkinin tüm özelliklerini taşımayabilir. Yetiştiği coğrafyanın ekolojik kirliliğinden tutun, sulama sırasında kullanılan suyun kalitesine ve toplanıp işlenmeye gidene kadar doğru muhafaza edilmesine kadar…
Hava şartlarının sıfırın altına düşmesi aloe vera’yı öldürdüğünden ülkemizde böyle bir girişim yok bildiğim kadarıyla. Lakin güney illerimizin sera ve çiftlikler kurulmasına müsait olduğunu düşünüyorum. Son 10 yılda tanışılan Brüksel lahanası, brokoli, kivi, avokado gibi keşke Türkiye’de de aloe yetiştirilmeye başlansa.
Bu Videodan tıbbı kullanım için aloevera bitkisinin fabrikada işlenmesini izleyebilirsiniz. Çok keyifli bir bilgi videosudur


Sedef, dermatit, egzama, akne, yanık… (2) Cilt tipiniz ne olursa olsun aloe’li kozmetikler sakinleştirmek, onarmak ve nem yüklemek için bir numaralı alternatiftir. Hasarlı saçlarınızda, kaşıntılı kafa derisinde, egzamalı saçlı deride, kırılan tırnaklar için veya ciltte bağışıklık sistemi sorunlarında bu bitkinin olumlu etkisini gayet iyi gözlemleyebilirsiniz. Antialerjik olması da ayrı bir kullanım güveni veriyor. Aldığınız aloe içeren üründe % kaç oranda bitki özü olduğuna ve alkol içerip içermemesine de dikkat ediniz. “Sertifikalı bitki üretimi” ibaresine de bakınız.
(1) Kaynakça
Chithra P, Sajithlal G, et al., « Influence of aloe vera on collagen characteristics in healing dermal wounds in rats », Mol Cell Biochem. 1998;181(1-2):71-76.
(2) Kaynakça

Lr Firmasının Aloe Verasının kalitesini inceleyip, mineral yağları ve parabeni kullanmadıklarının garantisini görüp, almaya karar verdiğimde arkadaşım Dilek’e yazdım.
Veee “Special Care Box” setini arkadaşım Dilek Gürsoy’dan aldım. Kendisine daha ayrıntılı bilgi için ulaşmak isterseniz iletişim bilgileri şöyle: Maili dilocum@yahoo.com
Çok sevindiğim bir diğer konu: Ürünler taze. Bu da firmanın hızlı sürümü olduğunu ve müşteriye saygısını gösteriyor:
LR Aloe Vera Konsantre: %90 aloe vera içeriyor. Maksimum nem isteyen tüm ciltlere, oldukça yoğun kıvamlı bir jel…
Lazer sonrası, kılcal damarları olan ciltlerde, roza sorununda, yanıklarda, akne tedavilerinde kullanılabilecek iyi bir kozmetik. Elastikiyeti destekliyor. Çarpma, burkulma, morarma için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Ben annemin serum ve iğne sonrası deri altında oluşan morluk ve iç kanamaların olduğu yerlerde kullanmaya başladım. Çatlak topuklarda da çok iyi sonuç verdiğini söyleyebilirim.
Küçük bir tüyo: Ürünü buzdolabında tutun. Yatmadan önce gözaltlarına serin serin sürün. Sabah yıkayın. Şişliklere ve torbalanmaya çok iyi geliyor.
LR Aloe Vera Propolis: %79 aloe vera içeriyor. Artı olarak içeriğine bal peteğinden elde edilen propolis ilave edilmiş. Kuru ciltler, çatlamış topuklar, sedef, egzamalı eller gibi hasarlı durumlar için çok iyi bir onarıcı nemlendirici. Pişiklere de kullanılıyor. Sağ elimdeki egzamaya iyi geleceğinden eminim. Bilgisayarın yanına koydum. Gün içinde tekrar tekrar sürüyorum.
Özellikle roaccutane tedavisi sırasında ve sonrasında Aloeveranın çok iyi iş başaracağına hassaslaşan ve bağışıklık sisteminin zorlandığı tedavi boyunca mükemmel destek olacağına inanıyorum. Bilginize.

Total
0
Shares
6 Yorum
 1. Merhaba Ayşenur Hanım aloe vera bitkisininin jelini direk yüzümüze sürmenin bir sakıncası var mıdır)

  1. Hayır sakıncası yoktur tam tersine nem yükler, mineral yükler:
   maske: Banyo sonrası: Cilde kalın tabaka sürün. yarım saat cildin emmesine izin verin, ardından suyla ıslatılmış bir bezle veya alkolsüz tonikle temizleyin.
   Akşam nemlendirici olarak temizlenmiş cilde masajla sürün. Uyuyun.
   Aloe bitkisinden jeli çıkarttıktan sonra kapaklı bir kavanoza koyun ve içinde bakteri ürememesi için buzdolabının sebzelik gözünde 1 hafta saklayabilirsiniz.

   1. Merhaba Ayşenur Hanım,
    2-3 ay kadar önce jel şeklinde çıkarıp kavanoza koyduğum ve o günden beri buzdolabında muhafaza ettiğim aloe verayı şimdi kullanmamda bir sakınca var mıdır? yoksa bahsettiğiniz şekilde bir hafta sonrasında artık kullanmayıp dökmem mi gerekiyor? teşekkür ediyorum..

 2. Ayşenur hanım merhaba, Lr markasının konsantre kremini günlük nemlendirici olarak kullanabilir miyim cildim her şeye tepki veriyor aloe vera hariç

  1. Büşra hanım cildiniz her şeye tepki veriyorsa hassas ciltler için üretilmiş ürünler veya sertifikalı nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Parfüm ve alkol içermemeli
   Lütfen bakımınızda neyi eksik yaptığınıza da bir göz atın video burada.
   Dediğiniz LR nemlndiricinin İÇERİĞİ burada.
   Ecowell Organik Aloe Vera Jel
   Badger Aloe Vera Jel
   Aromatica Organik Aloe Vera Jeli
   Bunlar sertifikalıdır.
   Yüzünüzü sabunla temizlemeyin. Ve mutlaka SPF 50 koruma da kullanın.
   Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart