Dermaroller İle Dökülen Saçı Yeniden Çıkartmak

Saçlarınız dökülüyorsa, zayıfladıysa, incelip cılızlaştırysa dermaroller seansları yaparak evde kendiniz daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Dermaroller saç köklerinin canlanmasına, beslenmesine ve hızlı sağlıklı büyümesine yardım eder. Saç kökü yoksa saç yeniden oluşmaz! Var olan kökleri canlandırmak için çok etkili bir yöntemdir. Dolayısıyla saçların kökü yoksa dermaroller de uygulasanız büyüyecek hücre olmadığından saç çıkmayacaktır.
saç dökülmesinin sebeplerini bu videomdan dinleyebilirsiniz.
Dermaroller saça nasıl uygulanır videoyu izlemek için tıklayınız.

Yazıya başlayanlara duyurulur : Dermatitli saçlı deriye dermaroller yapılmaz! Sakın. Eğer seboreik dermatit varsa dermaroller düşünmeyin. Amaç minik iğnelerle bölgede bir tahriş oluşturmak, iğnelerle açılan kanallarla etken maddeleri saç köküne iletmek ve cildin kendini hızlı tamir etmesini sağlarken yenilenmesini de sağlamaktır.
Saçlı deriye de tıpkı yüze uygulandığı gibi uygulanır.

İğne Kaç mm Olmalı?
Eğer saçlar çok cılız ve kısa ise 0.50mm iğne uzunluğu seçin.
Eğer saçlarınız uzun ise 1mm iğne boyutu seçin. Böylece saçlardan deriye iğnenin ulaşmasını sağlamış olursunuz. Sadece şakaklardaki dökülmeler için kullanacaksanız mesela 0.50mm seçin…
Dermaroller seanslarını haftada bir kez olarak planlayın. Saç büyüme döngüsünün 3 ay olduğunu unutmayın. Ve bebek saçların çıkması için sabırlı olun. 12 seans sonra 15 günde bir uygulamaya geçerek devamlılığı sağlarsınız.

Uygulamada beraberinde saç güçlendirici serumları her gece kullanmanız iyileşmeyi ve ve çıkacak saçın kalitesini arttırır. Serum seçerken özellikle dermaroller (iğneleme) için özel üretilmiş içerik seçmeniz doğru olacaktır. Bu ampuller gibi. Çünkü kafa derisine kanallar açtığımızdan -özel ampullerin içerisinde- bu uygulama sırasında alt tabakaya geçmesi sakıncalı içerikler olmayacaktır.
Mikro iğneleme denilen bu uygulamayı saçlı deride yapmak için 3 farklı alet seçime sunuluyor. Dermapen, dermaroller, dermastamp. Uzun saçlar için her zaman damga şeklinde olanı tavsiye ederim. Kullanımı daha kolaydır. Saç iğnelere dolanmaz. Dermapen ise kısa saçlarda uygundur ama uzun saçlarda kullanımı zordur.

Uygulama nasıl Yapılır?
1) Saçları SLS içermeyen bir şampuanla yıkayıp durulayın. Kurutun.
2) Dermarollerı dezenfekte edin . Bunun için birçok antiseptik sprey satılıyor.
3) Saçınız uzunsa bir yiv açın. Mineral ve vitamin içeren ampulünüzün başını kırıp, 2-3 damla serumu (ampulü) yiv boyunca damlatın
3) Dermaroller ile sağdan sola, yukarıdan aşağıya 4-5 kez gidip gelin. Sonra başka bir yiv açıp aynı işlemi tekrarlayın. 5-6 dakikadan daha uzun iğneleme işlemi yapmayın.
4) İşlem bittikten sonra 24 saat kafanızı yıkamayın. Saunaya, hamama, plaja sıcak güneş altına gitmeyin.
5) Gece uyumadan önce yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Ertesi günü saçınıza jöle, sprey, köpük gibi saç şekillendirici kozmetikler sürmeyin.
6) Dermastamp kullanacaksanız serum damlattığınız bölgeye kare şeklindeki damgayı 3-4 kez bastırıp kaldırın. Yan bölgeye geçin. Serum damlatıp aynı şekilde devam edin.

Zor bir uygulama değildir. Videodan doktor tarafından yapılan uygulamayı buradan izleyebilirsiniz.

Dermaroller Uygulaması Dışında Nasıl bir Saç Bakımı gerekir?
Saçınızın dökülme sebebi çok önemlidir. Hangisi sizin için geçerli olan sebep lütfen videoda anlattım izleyiniz.

* SLS içermeyen bir şampuanla saçlarınızı temizliğini yapın.

* Saçlı deriye jöle köpük sprey  vs sürmeyin.

* Günlük kullanımlı -saç dökülmesine karşı üretilmiş- serumlarınızı uygulamaya devam edebilirsiniz.

Eğer genetik olarak erken yaşta saçları seyrelen bir genç erkek iseniz sabahları kahvaltıda bir tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı tüketmeniz dökülmenin sebebi olan DHT’yi baskılayacağından babanızdan çoook daha geç yaşlarda “kel kalma ihtimaliniz” olur…
DHT ( Dihidrotestosteron ) erkek cinsiyet hormonu, yaşlandıkça vücutta artıyor ve saç büyümesinden sorumlu olan saç kökünü etkiliyor. Bilim adamları, kan akışlarımızdaki DHT’yi düşürerek, saç dökülmesiyle içten dışa doğru savaşabileceğimizi söylediler.
Kabak Çekirdeği yağının çok etkili bir DHT engelleyici olduğu kanıtlanmış. Bu yağ, saç folikülünde DHT birikimini bloke eden delta-7 sterin adı verilen bir steroid içerir. Yani düzenli kullanımda erkeklerde saç dökülmesinin el frenini çekecek bir destek. Kadınlarda da erkek tipi dökülmede kullanılabiliyor. Saça içeriden destek için kabak çekirdeği yağının videosunu buradan izleyebilirsiniz

Kaynakça https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017725/

NOT: Doktorunuza danışmadan yağları kullanmamanızı tavsiye ederim.

Saça dermaroller uyguladıktan ne kadar süre sonra saçımı boyayabilirim?
48 Saat sonra boyayabilirsiniz ama büyük iğnelerle dermaroller yaptıysanız (1,5mm) lütfen 3-4 gün sonra boyayın. Dermaroller ile mümkün olduğunca uzak bir zamanda saça boya sürmek, açılan kanalların kapanmış olmasından emin olmak için gereklidir.
Beyazlarla çok başınız dertteyse, saç boyama stiklerinden görünür yerlere (şakaklar, alın kenarları gibi) kullanarak bu 2 günü atlatabilirsiniz.

Total
0
Shares
15 Yorum
 1. Ayşenur hanım çok sevgiler, sayenizde kendimi o kadar aydınlanıyor hissediyorum ki her videonuz ayrı kıymetli. Ayşenur hanım annemde erkek tipi saç dökülmesiyle birlikte kellik oluştu umudum dermarol oldu annem daha 48 yaşında ve yaklaşık 5 yıldır bu durumda öncelikle sorum dermarol dökülmeyi mi engelliyecek yoksa dökülen saçları çıkartabilecek mi, uygulama açısından şunu sormak istiyorum Ayşenur Hanım, serumları uygularken mi kullanıcaz sonrasında kaç çeşit serum kullanmak gerekiyor bu konuyu anlayamadım bıraktığınız serumlarada baktım dermoeczanem dışında diğer sayfaları açamadım kısa saçlar içinde dermarollertürkiye sayfasında dermapen aletini bulamadım burdan fotoğraf ekleyemedim çok sevgiler.

  1. Miray hanım Merhaba,
   Sorularınızın hepsinin cevapları hem UYGULAMA videosunda var, hem video altındaki metin kutucuğunda uygulanabilecek saç çıkartmaya yardımcı serum linkleri var.
   https://www.youtube.com/watch?v=5XzTbFs7XZI&t=136s
   Erkek tipi saç dökülmesinde kan tahlili yapılıp hormonal duruma bakılması gerek..
   Bunu endokrinolog ile halletmelisiniz.
   Çünkü bir dermaroller ile cılızlaşmış saçı kök canlandırarak yeniden çıkartmaya çalışırken, içeriden büyümeyi baskılayacak hormonal faktör akıntıya kürek çekmemize sebep olacaktır.
   Önce doktor. Önce kan tahlili ve doktorun bu hormonu dengelemek için vereceği ilaçlar, sonra dermarollerden umut etmek gerek.
   Bir çeşit serum seçeceksiniz. Saçlı deriye sürüp üzerinden dermaroller yapacaksınız.
   dermoeczanem https://www.dermoeczanem.com/organicum-intensive-anti-hair-loos-serum-100ml
   Mesoxy https://www.mesoxy.com.tr/urun-detay/mesoxy-hair-cocktail/
   Cosmodeepstore https://www.evdeestetik.com/urun/evde-aesthetic-multi-vitamin-hair-cocktail-sac-bolgesi
   Videoda uygulama var.

   Dermapen veya dermastamp kullanabilirsiniz.
   https://www.hepsiburada.com/dr-pen-n2-c-dermapen-cihazi-yurt-disindan-p-HBV000014T02U veya https://urun.n11.com/aksesuarlar/drpen-dermastamp-titanyum-140-igneli-derma-stamp-sac-dermaroller-P221141287

   sevgiler

   1. Ayşenur Hanım selamlar bilinçsiz bir şekilde saç derime her gün 1.5 mm dermaroller uyguladım tedaviden önce nerdeyse hiç saçım yoktu Dermaroller ve serumlarla çok iyi bir sonuç aldım ancak saçımı uzatmak istediğimden dermaroller ı bıraktığımda sonuç eskisinden de kötü oldu.Kalıcı olarak bazı şeyleri yanlış yaptığımın farkındayım. Bunu aşabilmem için uygulayabileceğim bir tedavi yöntemi mevcut mudur?

    1. Merhaba,
     1,5mm dermaroller hem de her gün uygulamak saçlı deriyi perişan eder 🙁
     Aşırı tahrik ve tahriş travma yapar.
     Saçların büyüme döngüsü 3 aydır.
     1,5 MM dermaroller ise 15-20 günde bir uygulanır.
     Daha fazlası büyüme hızına aykırıdır. Yaşınızı bilmiyorum? DHT sorunu da olabilir? Bunu ancak kan tahlili ile anlayabilirsiniz. Erkeklerde DHT saç telinin tutunmasını engeller dökülür..
     Kansızlık, demir ve vitamin eksikliğine bağlı da saçlar dökülebilir.( Demir, B12,Folik Asit eksikliği)Fiziksel ve duygusal stres yaşanan dönemler sonrasında, deprem, kaza geçirme, ani şokların ardından saçlar dökülebilir. Kontrolsüz ağır diyetler, düzensiz ve yetersiz beslenme sebebiyle saçlar dökülebilir Kullanılan bazı ilaçların etkisiyle, bağ doku hastalıkları, kronik hastalıklar, egzama, dermatit, şeker, tiroit hastalıkları veya genel anesteziye bağlı saç dökülmeleri de vardır.
     BU saydığım sebeplerden herhangi biri, büyüme aşamasında olan kalın saç telinin artışını birkaç aylık bir süre içinde bozabilir.
     Saçlarımızın kafa derisindeki folikülden çıkıp, büyüyüp, uzama aşamalarını 3 etapta izleriz.
     Anajen (büyüme) aşaması. Yaklaşık %84’ü bu aşamadadır. Büyüme aşaması 2-6 yıl sürer.
     Katagen (dökülme) aşaması. Yaklaşık %2’si bu aşamadadır. Aşama 2-5 hafta sürer
     Telojen (dinlenme)aşaması. %14’ü bu evrededir. Yaklaşık 2-5 hafta sürer

     Anajen (büyüme) evresinde yapısı bozulmuş olan kıllar, dinlenme evrelerinde düşüşe geçerler. Bu durum tüm vücut kıllarını etkileyebilir, fakat saç dökülmesi genellikle daha belirgindir. Saç deriniz, biyolojik bir döngüyle saç telini çıkarıyor, besleyip büyütüyor ve yenisiyle yerini değiştirmek için döküyor. Bir sonraki saç telini oluşturuyor. Bunların oluşma ve yerini sağlamlaştırma sürelerine bakarsanız, neden tüm saç dökülmesini durdurmaya yönelik saçlı deri tonikleri ve serumlarının üzerinde “En az 3 ay düzenli kullanılmalıdır” yazdığını size net açıklar.
     Siz dermaroller ile büyümeyi hızlandırırsınız. Ama içeriden bu sebeplerden biri devam ediyorsa başa dönmeniz normaldir.
     Lütfen, çok rica ediyorum DHT ile ilgili endokrinolog size yardımcı olacaktır bi kan tahlili yaptırın. İçeriden sebep çözüldüğünde saçlarınız normal büyüme döngüsüne girer.
     DHT denilen erkek cinsiyet hormonu olan Dihidrotestosteron ile ilgili verileri de aktarayım:
     DHT, yaşlandıkça vücutta artıyor ve saç büyümesinden sorumlu olan saç kökünü etkiliyor. Bilim adamları, kan akışlarımızdaki DHT’yi düşürerek, saç dökülmesiyle içten dışa doğru savaşabileceğimizi söylediler.
     Mesela Kabak Çekirdeği yağının çok etkili bir DHT engelleyici olduğu kanıtlanmış.
     Saç folikülünde DHT birikimini bloke eden delta-7 sterin adı verilen bir steroid içerir. Yani düzenli kullanıldığında, ağız yoluyla alındığında erkeklerde saç dökülmesinin el frenini çekecek bir destek. Doktorunuza danışmadan yağları kullanmamanızı tavsiye ederim. NOT: Yeşil çayda bulunan ve EGCG olarak belirtilen (epigallocatechin gallate) adlı fenolik bileşik de DHT’yi engelleyici olarak bilinir. Yeşil çay tüketmenin de saç dökülmesi mücadelenizde çok faydası olacaktır.

 2. Ayşenur Hanım merhaba,
  saçlarım aşırı dökülüyor ve inceldi bu hafta dermoroller uygulamasına başladım 3. seansım (2 gün arayla yapıyorum 0.5) saç ampullerinden ve kendi hazırladığım karışımdan sıkıyorum( biberiye yağı, tatlı badem yağı, çam terebenti) ayrıca biotin ve demir ilacına başladım( çocukluğumdan beri kansızım eskiden kullanıyordum) bu kadar çok şeyi aynı anda yapmak ters tepkimeye neden olur mu sizce 🙂

  1. Irmak Hanım Merhaba,
   Saçlarınızın içeriden dökülme sebebi kansızlık ise demir ilacı ile destekle 3 aya bebek saçlar çıkar. Ayrıca dermarollere gerek yok bence…
   BU VİDEOYU lütfen tıklayıp izleyin. B12 eksikliği veya hormonal bazı sebeplerden de saç dökülüp zayıflayabilir ve takati kalmamış bir saç teline hele hele kansızlık varsa dermaroller ile değil içeriden destekle iyileştirirsiniz.
   Saç büyüme döngüsü 3 aydır.
   Dermarolleri 2-3 günde bir uygulayın.
   Saç ampulleri dışında yağlar filan uygulamayın.
   Ampul içerikleri derine emilir serum şeklindedir bahsettiğiniz yağlar büyük moleküllüdür. Emilmez.
   sevgiler

 3. Ayşenur hanım merhaba kafamda saçlı deride ince bir ameliyat izi var kaşıntı yapıyor dermaroller ile birlikte kullanabilceğim güçlü bir serum hangisini önerirsiniz rica etsem yardımcı olursanız sevinirim tşk ederim

 4. Merhaba, saçkıran için öneriniz var mı?dökülen bölgede kortizon enjekte edilmesiyle minik tüyler çıkmaya başladı dermarollerla desteklesem fayda sağlar mıyım? kaç günde yapmamı önerirsiniz? teşekkürler.

  1. Kortizon (steroid) kullanıldığında dermaroller kullanmayın.
   Her akşam saçların olmadığı yere bir fıs HC Care Doping serum sıkın. Hafifçe masaj yapın. 3 ay sonra zaten (saç döngüsü 3 ayda tamamlandığından)bebek sağlıklı saçlar çıkacaktır.
   Bir doktorun cümleleriyle size burada kopyalayıp yapıştırıyorum:

   Saçkıran tedavisi, cilt hastalıkları uzmanı tarafından planlanır. Tedavide amaç hastalığın ilerlemesini durdurmak ve belirtilerin şiddetini azaltmaktır. Hafif derecede ve erken aşamadaki vakalardan bazılarında herhangi bir tedaviye gereksinim olmadan saçlar kendi kendine tekrar çıkar. Daha ileri aşamalarda ya da ciddi belirtilerin varlığında tedavide steroid grubu ilaçlar kullanılır. Steroidler öncelikle krem formunda uygulanmaktadır. Sonraki aşamalarda duruma bağlı olarak enjektörle kafa derisine uygulanabilir.

   Sizin de durumunuz bu sanırım.
   Sabırla bekleyin. sevgiler

 5. Ayşenur hanım merhaba,

  Dermaroller ile soğuk sıkım yağlar kullanılır mı saiç için veya cilt için örnek veriyorum kabak çekirdeği yağını saç için derma roller ile kullanabilir miyiz? Teşekkürler

  1. Kullanabilirsiniz ama ben tavsiye etmiyorum. 1) Hiç bir yağın (iri) molekülü serumlar kadar kolay emilmez. İkincisi serumlar saç için üretilldiğinde içerisinde bir değil birçok saç büyüten etken bileşen içerir. Yağlar öyle değildir. 3) Aktardan alacağınız yağların ne kadar yağ (!) olduğunu hiç bir zaman bilemezsiniz. Argan yağı diye ayçiçek yağı satanları gördük. Lavanta yağı diye satılan şey sıvı yağ, içine lavanta kokusu koymuşlardı. Gerçekten “soğuk sıkım” olan, GMP sertifikası olan, içeriği zirai kalıntılardan arındırılmış DOĞRU yağ, ancak organik sertifikalı üreticilerden temin edilebilir. Kabak çekirdeği yağı steroidler gibi çalışır. Bunu anlattığım video burada tıklayıp izleyebilirsiniz. Erkek misiniz? Bilemedim. Deniz ismi hem hanım hem erkek ismi.. Eğer DHT sorunu varsa videoda dedğim gibi ağız yoluyla almanız daha doğrudur.
   Dirayetle kullanmak gerekiyor. A, B ve E vitaminleri, aminoasitler, demir, fosfor, magnezyum, arginin, omega 3 ve omega 6, selenyum, çinko içeriğiyle kıymetli bir yağ. Prostat sorununda düzenli kullanımı iyi sonuçlar veriyormuş. Keratinin önemli bir bileşeni olan kükürt içerdiğinden kafa derisindeki egzama kepek sedef gibi sorunlara da iyi gelecektir. Çin en büyük üretici. Cilde kullanıldığında ince çizgileri, lekeleri azaltmaya yardımcı olacak, E vitamini ile zamanla daha parlak bir cilt oluşmasını sağlayacaktır.
   Saçlarda kullanımı: Biotin içeriği yağ salgısını dengelerken saçın sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Ama en önemlisi DHT denilen erkek cinsiyet hormonu olan Dihidrotestosteron ile ilgili veriler. DHT, yaşlandıkça vücutta artıyor ve saç büyümesinden sorumlu olan saç kökünü etkiliyor. Bilim adamları, kan akışlarımızdaki DHT’yi düşürerek, saç dökülmesiyle içten dışa doğru savaşabileceğimizi söylediler.Kabak Çekirdeği yağının çok etkili bir DHT engelleyici olduğu kanıtlanmış. Saç folikülünde DHT birikimini bloke eden delta-7 sterin adı verilen bir steroid içerir. Yani düzenli kullanın. Ağız yoluyla alın. Erkeklerde saç dökülmesinin el frenini çekecek bir destek. Doktorunuza danışmadan yağları kullanmamanızı tavsiye ederim. NOT: Yeşil çayda bulunan ve EGCG olarak belirtilen (epigallocatechin gallate) adlı fenolik bileşik de DHT’yi engelleyici olarak bilinir. Yeşil çay tüketmenin de saç dökülmesi mücadelenizde çok faydası olacaktır.

 6. kadınım 🙂 fakat oğlumun da ameliyat dan dolayı dökülme sorunu var değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim bilgilerinizden ailecek faydalanacağız iyiki varsınız ayşenur hanım, malum kozmetik çok pahalı oldu ülkemiz de saç için kullanılabilecek uygun fiyatlı serumlar ürünler nelerdir yönlendirebileceğiniz bir ürün var mı ? Sağlıklı günler melekler korusun sizi.

 7. Ayşenu hanım merhaba,
  Erkek tipi Saç dökülmesi için dermaroller ile sarımsak kullanabilirmiyiz. Kullanmak uygun ise Sarımsağı dövüp bir tülbent arasına koyup suyunu saçlı deriye sürmek mi sarımsağı ikiye kesip saça sürmekmi uygun olur. Birde Bemiks, Bepanthen, Evigen Ampül önerenler var bunları kullanabilirmiyiz. Bunları kullandığımız sürece mi faydasını görürüz kullanmayı bırakınca dökülmeler tekrar başlar mı bu ampüller için. Diğer merak ettiğim konu bu ürünleri ömür boyu kullanmamız mı gerekiyor. kullandığımız sürece faydasını gösterip bıraktığımızda daha çok mu dökülme olur. Sizin önereceğiniz şu ürünü kullanın saçlarınız çıkar kullanmayı bıraktıktan sonrada dökülme olsa dahi eskisinden daha fazla dökülme olmaz dediğiniz. bir ürün varmı ?. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Efe bey,
   Sarımsak hayır. Kullanamayız dermaroller ile. Bemiks, Bepanthen, Evigen KULLANMAYIN. Bunlar eczane ampulleri ve kas içine zerk edilmek için yapılmış şeyleri kozmetik olarak değerlendirmeyin.Saçın ihtiyacı olan bakır gibi B12 gibi mineral ve vitaminler ayrı hazırlanan kozmetiklerdir. Dermarolleri doğru ve düzenli kullandığınızda saç köklerini tetikleyerek saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırırsınız ve yeni saç oluşumuna destek olursunuz. Saç deriniz hava almaya ve saç köklerinde hareketlilik ve oksijen alımı artar. Bu sayede saç derisindeki canlılık ile beraber yeni saç oluşumu için zemin hazırlanır. Hazır saçlı deriye minik kanallar açmış iken bazı mineralleri vermek yeni oluşan saçların 3 ay sonra çok daha sağlıklı çıkmasını sağlar.
   Dermaroller ile beraber kullanılan özel steril ampuller vardır onları seçin. Saç dökülmeniz varsa buna karşı duracak en ekonomik ve 3 ayda sonuç alınan uygulama dermarollerdir. Ancak, dökülmenin sebebi sürekli kullanılan ilaçlar gibi, hormonal bazı faktörler gibi, kansızlık gibi, tiroid gibi, aşırı stres gibi bir sebep de olabilir. Önce bir dermatoloğa görünmenizi ve gerekiyorsa endokrinologdan kan sonuçlarınızı aldıktan sonra işleme başlamanızı tavsiye ederim. Dermaroller ile kökleri canlandıracağız. Ancak içeriden gelen faktör saçı cılızlaştırmaya devam ederse olduğumuz yerde kürek çekeriz. Bu çok önemlidir.
   Bu videoda demaroller saç uygulamasını gösterdim. İzleyebilirsiniz.
   Erkek tip saç dökülmesi DHT ile ilgilidir genelde. Lütfen bu videodaki bilgileri de öğrenin. Doktorunuza sorarak kabak çekirdeği yağı her sabah 1 tatlı kaşığı kullanarak içeriden dökülmeyi durdurabilirsiniz.
   Dermaroller ile kullanabileceğiniz ampuller veya serumlar
   1- HC Doping Dökülme Karşıtı Bakım Serumu
   2- Organicum Saç Dökülmesine Karşı Onarıcı Serum
   3- Luis Bien Mavi Saç Bakım Serum Seti 30 ml ve Derma Roller beraber de satılıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart