Dermaroller İle Dökülen Saçı Yeniden Çıkartmak

Saçlarınız dökülüyorsa, zayıfladıysa, incelip cılızlaştırysa dermaroller seansları yaparak evde kendiniz daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Dermaroller saç köklerinin canlanmasına, beslenmesine ve hızlı sağlıklı büyümesine yardım eder. Saç kökü yoksa saç yeniden oluşmaz! Var olan kökleri canlandırmak için çok etkili bir yöntemdir. Dolayısıyla saçların kökü yoksa dermaroller de uygulasanız büyüyecek hücre olmadığından saç çıkmayacaktır.
saç dökülmesinin sebeplerini bu videomdan dinleyebilirsiniz.
Dermaroller saça nasıl uygulanır videoyu izlemek için tıklayınız.

Yazıya başlayanlara duyurulur : Dermatitli saçlı deriye dermaroller yapılmaz! Sakın. Eğer seboreik dermatit varsa dermaroller düşünmeyin. Amaç minik iğnelerle bölgede bir tahriş oluşturmak, iğnelerle açılan kanallarla etken maddeleri saç köküne iletmek ve cildin kendini hızlı tamir etmesini sağlarken yenilenmesini de sağlamaktır.
Saçlı deriye de tıpkı yüze uygulandığı gibi uygulanır.

İğne Kaç mm Olmalı?
Eğer saçlar çok cılız ve kısa ise 0.50mm iğne uzunluğu seçin.
Eğer saçlarınız uzun ise 1mm iğne boyutu seçin. Böylece saçlardan deriye iğnenin ulaşmasını sağlamış olursunuz. Sadece şakaklardaki dökülmeler için kullanacaksanız mesela 0.50mm seçin…
Dermaroller seanslarını haftada bir kez olarak planlayın. Saç büyüme döngüsünün 3 ay olduğunu unutmayın. Ve bebek saçların çıkması için sabırlı olun. 12 seans sonra 15 günde bir uygulamaya geçerek devamlılığı sağlarsınız.

Uygulamada beraberinde saç güçlendirici serumları her gece kullanmanız iyileşmeyi ve ve çıkacak saçın kalitesini arttırır. Serum seçerken özellikle dermaroller (iğneleme) için özel üretilmiş içerik seçmeniz doğru olacaktır. Bu ampuller gibi. Çünkü kafa derisine kanallar açtığımızdan -özel ampullerin içerisinde- bu uygulama sırasında alt tabakaya geçmesi sakıncalı içerikler olmayacaktır.
Mikro iğneleme denilen bu uygulamayı saçlı deride yapmak için 3 farklı alet seçime sunuluyor. Dermapen, dermaroller, dermastamp. Uzun saçlar için her zaman damga şeklinde olanı tavsiye ederim. Kullanımı daha kolaydır. Saç iğnelere dolanmaz. Dermapen ise kısa saçlarda uygundur ama uzun saçlarda kullanımı zordur.

Uygulama nasıl Yapılır?
1) Saçları SLS içermeyen bir şampuanla yıkayıp durulayın. Kurutun.
2) Dermarollerı dezenfekte edin . Bunun için birçok antiseptik sprey satılıyor.
3) Saçınız uzunsa bir yiv açın. Mineral ve vitamin içeren ampulünüzün başını kırıp, 2-3 damla serumu (ampulü) yiv boyunca damlatın
3) Dermaroller ile sağdan sola, yukarıdan aşağıya 4-5 kez gidip gelin. Sonra başka bir yiv açıp aynı işlemi tekrarlayın. 5-6 dakikadan daha uzun iğneleme işlemi yapmayın.
4) İşlem bittikten sonra 24 saat kafanızı yıkamayın. Saunaya, hamama, plaja sıcak güneş altına gitmeyin.
5) Gece uyumadan önce yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Ertesi günü saçınıza jöle, sprey, köpük gibi saç şekillendirici kozmetikler sürmeyin.
6) Dermastamp kullanacaksanız serum damlattığınız bölgeye kare şeklindeki damgayı 3-4 kez bastırıp kaldırın. Yan bölgeye geçin. Serum damlatıp aynı şekilde devam edin.

Zor bir uygulama değildir. Videodan doktor tarafından yapılan uygulamayı buradan izleyebilirsiniz.

Dermaroller Uygulaması Dışında Nasıl bir Saç Bakımı gerekir?
Saçınızın dökülme sebebi çok önemlidir. Hangisi sizin için geçerli olan sebep lütfen videoda anlattım izleyiniz.

* SLS içermeyen bir şampuanla saçlarınızı temizliğini yapın.

* Saçlı deriye jöle köpük sprey  vs sürmeyin.

* Günlük kullanımlı -saç dökülmesine karşı üretilmiş- serumlarınızı uygulamaya devam edebilirsiniz.

Eğer genetik olarak erken yaşta saçları seyrelen bir genç erkek iseniz sabahları kahvaltıda bir tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı tüketmeniz dökülmenin sebebi olan DHT’yi baskılayacağından babanızdan çoook daha geç yaşlarda “kel kalma ihtimaliniz” olur…
DHT ( Dihidrotestosteron ) erkek cinsiyet hormonu, yaşlandıkça vücutta artıyor ve saç büyümesinden sorumlu olan saç kökünü etkiliyor. Bilim adamları, kan akışlarımızdaki DHT’yi düşürerek, saç dökülmesiyle içten dışa doğru savaşabileceğimizi söylediler.
Kabak Çekirdeği yağının çok etkili bir DHT engelleyici olduğu kanıtlanmış. Bu yağ, saç folikülünde DHT birikimini bloke eden delta-7 sterin adı verilen bir steroid içerir. Yani düzenli kullanımda erkeklerde saç dökülmesinin el frenini çekecek bir destek. Kadınlarda da erkek tipi dökülmede kullanılabiliyor. Saça içeriden destek için kabak çekirdeği yağının videosunu buradan izleyebilirsiniz

Kaynakça https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017725/

NOT: Doktorunuza danışmadan yağları kullanmamanızı tavsiye ederim.

Saça dermaroller uyguladıktan ne kadar süre sonra saçımı boyayabilirim?
48 Saat sonra boyayabilirsiniz ama büyük iğnelerle dermaroller yaptıysanız (1,5mm) lütfen 3-4 gün sonra boyayın. Dermaroller ile mümkün olduğunca uzak bir zamanda saça boya sürmek, açılan kanalların kapanmış olmasından emin olmak için gereklidir.
Beyazlarla çok başınız dertteyse, saç boyama stiklerinden görünür yerlere (şakaklar, alın kenarları gibi) kullanarak bu 2 günü atlatabilirsiniz.

Total
0
Shares
6 Yorum
 1. Ayşenur hanım çok sevgiler, sayenizde kendimi o kadar aydınlanıyor hissediyorum ki her videonuz ayrı kıymetli. Ayşenur hanım annemde erkek tipi saç dökülmesiyle birlikte kellik oluştu umudum dermarol oldu annem daha 48 yaşında ve yaklaşık 5 yıldır bu durumda öncelikle sorum dermarol dökülmeyi mi engelliyecek yoksa dökülen saçları çıkartabilecek mi, uygulama açısından şunu sormak istiyorum Ayşenur Hanım, serumları uygularken mi kullanıcaz sonrasında kaç çeşit serum kullanmak gerekiyor bu konuyu anlayamadım bıraktığınız serumlarada baktım dermoeczanem dışında diğer sayfaları açamadım kısa saçlar içinde dermarollertürkiye sayfasında dermapen aletini bulamadım burdan fotoğraf ekleyemedim çok sevgiler.

  1. Miray hanım Merhaba,
   Sorularınızın hepsinin cevapları hem UYGULAMA videosunda var, hem video altındaki metin kutucuğunda uygulanabilecek saç çıkartmaya yardımcı serum linkleri var.
   https://www.youtube.com/watch?v=5XzTbFs7XZI&t=136s
   Erkek tipi saç dökülmesinde kan tahlili yapılıp hormonal duruma bakılması gerek..
   Bunu endokrinolog ile halletmelisiniz.
   Çünkü bir dermaroller ile cılızlaşmış saçı kök canlandırarak yeniden çıkartmaya çalışırken, içeriden büyümeyi baskılayacak hormonal faktör akıntıya kürek çekmemize sebep olacaktır.
   Önce doktor. Önce kan tahlili ve doktorun bu hormonu dengelemek için vereceği ilaçlar, sonra dermarollerden umut etmek gerek.
   Bir çeşit serum seçeceksiniz. Saçlı deriye sürüp üzerinden dermaroller yapacaksınız.
   dermoeczanem https://www.dermoeczanem.com/organicum-intensive-anti-hair-loos-serum-100ml
   Mesoxy https://www.mesoxy.com.tr/urun-detay/mesoxy-hair-cocktail/
   Cosmodeepstore https://www.evdeestetik.com/urun/evde-aesthetic-multi-vitamin-hair-cocktail-sac-bolgesi
   Videoda uygulama var.

   Dermapen veya dermastamp kullanabilirsiniz.
   https://www.hepsiburada.com/dr-pen-n2-c-dermapen-cihazi-yurt-disindan-p-HBV000014T02U veya https://urun.n11.com/aksesuarlar/drpen-dermastamp-titanyum-140-igneli-derma-stamp-sac-dermaroller-P221141287

   sevgiler

   1. Ayşenur Hanım selamlar bilinçsiz bir şekilde saç derime her gün 1.5 mm dermaroller uyguladım tedaviden önce nerdeyse hiç saçım yoktu Dermaroller ve serumlarla çok iyi bir sonuç aldım ancak saçımı uzatmak istediğimden dermaroller ı bıraktığımda sonuç eskisinden de kötü oldu.Kalıcı olarak bazı şeyleri yanlış yaptığımın farkındayım. Bunu aşabilmem için uygulayabileceğim bir tedavi yöntemi mevcut mudur?

    1. Merhaba,
     1,5mm dermaroller hem de her gün uygulamak saçlı deriyi perişan eder 🙁
     Aşırı tahrik ve tahriş travma yapar.
     Saçların büyüme döngüsü 3 aydır.
     1,5 MM dermaroller ise 15-20 günde bir uygulanır.
     Daha fazlası büyüme hızına aykırıdır. Yaşınızı bilmiyorum? DHT sorunu da olabilir? Bunu ancak kan tahlili ile anlayabilirsiniz. Erkeklerde DHT saç telinin tutunmasını engeller dökülür..
     Kansızlık, demir ve vitamin eksikliğine bağlı da saçlar dökülebilir.( Demir, B12,Folik Asit eksikliği)Fiziksel ve duygusal stres yaşanan dönemler sonrasında, deprem, kaza geçirme, ani şokların ardından saçlar dökülebilir. Kontrolsüz ağır diyetler, düzensiz ve yetersiz beslenme sebebiyle saçlar dökülebilir Kullanılan bazı ilaçların etkisiyle, bağ doku hastalıkları, kronik hastalıklar, egzama, dermatit, şeker, tiroit hastalıkları veya genel anesteziye bağlı saç dökülmeleri de vardır.
     BU saydığım sebeplerden herhangi biri, büyüme aşamasında olan kalın saç telinin artışını birkaç aylık bir süre içinde bozabilir.
     Saçlarımızın kafa derisindeki folikülden çıkıp, büyüyüp, uzama aşamalarını 3 etapta izleriz.
     Anajen (büyüme) aşaması. Yaklaşık %84’ü bu aşamadadır. Büyüme aşaması 2-6 yıl sürer.
     Katagen (dökülme) aşaması. Yaklaşık %2’si bu aşamadadır. Aşama 2-5 hafta sürer
     Telojen (dinlenme)aşaması. %14’ü bu evrededir. Yaklaşık 2-5 hafta sürer

     Anajen (büyüme) evresinde yapısı bozulmuş olan kıllar, dinlenme evrelerinde düşüşe geçerler. Bu durum tüm vücut kıllarını etkileyebilir, fakat saç dökülmesi genellikle daha belirgindir. Saç deriniz, biyolojik bir döngüyle saç telini çıkarıyor, besleyip büyütüyor ve yenisiyle yerini değiştirmek için döküyor. Bir sonraki saç telini oluşturuyor. Bunların oluşma ve yerini sağlamlaştırma sürelerine bakarsanız, neden tüm saç dökülmesini durdurmaya yönelik saçlı deri tonikleri ve serumlarının üzerinde “En az 3 ay düzenli kullanılmalıdır” yazdığını size net açıklar.
     Siz dermaroller ile büyümeyi hızlandırırsınız. Ama içeriden bu sebeplerden biri devam ediyorsa başa dönmeniz normaldir.
     Lütfen, çok rica ediyorum DHT ile ilgili endokrinolog size yardımcı olacaktır bi kan tahlili yaptırın. İçeriden sebep çözüldüğünde saçlarınız normal büyüme döngüsüne girer.
     DHT denilen erkek cinsiyet hormonu olan Dihidrotestosteron ile ilgili verileri de aktarayım:
     DHT, yaşlandıkça vücutta artıyor ve saç büyümesinden sorumlu olan saç kökünü etkiliyor. Bilim adamları, kan akışlarımızdaki DHT’yi düşürerek, saç dökülmesiyle içten dışa doğru savaşabileceğimizi söylediler.
     Mesela Kabak Çekirdeği yağının çok etkili bir DHT engelleyici olduğu kanıtlanmış.
     Saç folikülünde DHT birikimini bloke eden delta-7 sterin adı verilen bir steroid içerir. Yani düzenli kullanıldığında, ağız yoluyla alındığında erkeklerde saç dökülmesinin el frenini çekecek bir destek. Doktorunuza danışmadan yağları kullanmamanızı tavsiye ederim. NOT: Yeşil çayda bulunan ve EGCG olarak belirtilen (epigallocatechin gallate) adlı fenolik bileşik de DHT’yi engelleyici olarak bilinir. Yeşil çay tüketmenin de saç dökülmesi mücadelenizde çok faydası olacaktır.

 2. Ayşenur Hanım merhaba,
  saçlarım aşırı dökülüyor ve inceldi bu hafta dermoroller uygulamasına başladım 3. seansım (2 gün arayla yapıyorum 0.5) saç ampullerinden ve kendi hazırladığım karışımdan sıkıyorum( biberiye yağı, tatlı badem yağı, çam terebenti) ayrıca biotin ve demir ilacına başladım( çocukluğumdan beri kansızım eskiden kullanıyordum) bu kadar çok şeyi aynı anda yapmak ters tepkimeye neden olur mu sizce 🙂

  1. Irmak Hanım Merhaba,
   Saçlarınızın içeriden dökülme sebebi kansızlık ise demir ilacı ile destekle 3 aya bebek saçlar çıkar. Ayrıca dermarollere gerek yok bence…
   BU VİDEOYU lütfen tıklayıp izleyin. B12 eksikliği veya hormonal bazı sebeplerden de saç dökülüp zayıflayabilir ve takati kalmamış bir saç teline hele hele kansızlık varsa dermaroller ile değil içeriden destekle iyileştirirsiniz.
   Saç büyüme döngüsü 3 aydır.
   Dermarolleri 2-3 günde bir uygulayın.
   Saç ampulleri dışında yağlar filan uygulamayın.
   Ampul içerikleri derine emilir serum şeklindedir bahsettiğiniz yağlar büyük moleküllüdür. Emilmez.
   sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart