Home / Cilt Bakımı / Evde Masaj Yağı Hazırlamak

Evde Masaj Yağı Hazırlamak

Masaj; kasları ve dolaşımı rahatlattığı kadar, bazı bölgesel sorunları da hafifletmeye yardımcı içeriklerle hazırlandığında stres, kas ağrısı, kramp, eklem ağrısı, uykusuzluk, ödem gibi sorunları da çözmeye yardım eder.

Doğal yağlarla hazırlanmış masaj yağlarından organik firmalarda bulabilirsiniz.

Ama illaki “ben kendi yağımı üreteceğim” diyen mutfak kozmetikçisi hanımlardansanız uymanız gereken kurallar var.

Masaj yağı bitkisel olan bir “taşıyıcı yağ” içinde konulan esansiyel yağdan (E.Y.) oluşur.  Oranı önemlidir.

Bu tip yağlarda ölçeklendirme genelde bir çorba kaşığı taşıyıcı yağa “6 damla esansiyel yağ” olarak yapılır.  Siz de evde kendi yağınızı hazırlamak isterseniz bu ölçüyü temel alınız.

1cc = 20 damla  veya  “bir çay kaşığı = 2cc” olarak ölçümlerinizi ayarlayınız.

Hangisi ne için?

  • Stres, uykusuzluk, menopoz: Bademyağı taşıyıcı yağına katılabilir E.Y. aktifler: Gül ağacı, lavanta, tatlı portakal, petit grain, turunç (kullandıktan sonra güneşe çıkılmaz)
  • Eklem ağrıları romatizma, artrit, artroz. Sarı kantaron, aynı safa bitkisel yağına katılabilir E.Y.aktifler: Papatya, mine çiçeği, keklik üzümü, tarhun otu, biberiye, ardıç, Alman papatyası
  • Burkulma, zorlamaya bağlı kas ve bağ ağrıları: Altın çiçeK yağına katılmak üzere seçebileceğiniz E.Y. aktifler: Biberiye, nane, keklik üzümü, lavanta, mine çiçeği.
  • Dolaşım bozukluğu şişlikler  varis, ödem: Bitkisel taşıyıcı yağ cadı fındığı, Altın çiçek yağı veya Tamanu yağı. İlave E.Y içerik: Fıstık sakızı, selvi (Göğüslerde mastosis veya hormonal sebepli fibrom varsa kullanılmaz)
  • Çatlaklar, ödem, selülit, incelme: Taşıyıcı bitkisel yağ olarak fındık yağı kullanılabilir. Su atmaya ve dokuda yağı parçalamaya yardımcı esansiyel yağ olarak: palmarosa, sardunya, Laden (ciste ladanifère), ardıç.
  • Solunum yolları sorunları, öksürük, bronşit: Tatlı badem yağına E.Y olarak ilave edebileceğiniz yağlar: Defne, okaliptüs, niaouli yağı, kâfur ağacı yağı, sarıçam.
  • Afrodizyak masaj yağı: Tatlı badem yağı veya hindistancevizi temel yağına E.Y olarak katabileceğiniz: ylang ylang, gül ağacı, zencefil, sandal ağacı.

Not: Epilepsi, pıhtılaşma sorunu, karaciğer sorunları, böbrek sorunları, tiroit, sürekli düşük yapmış ve kalp sorunları olan kişilerin ve hamilelerin aromaterapi uygulamalarından önce doktora danışmaları önerilir.

huile-ess

About Aysenur

Check Also

Banyo Topunu Kendin Yap – Kolay Malzeme, Doğal Ağrı Giderici

Banyo topunu eğlenceli bulanlara önce birkaç duyuru: Bu bir yıkanma şekli değildir. 20-30 Dakika içinde …

One comment

  1. merhaba,
    hashimoto tiroidi hastası hangi esansiyel yağları kullanmamalıdır.teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.