Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilceyi ne kadar kurcalarsanız izi o kadar derin olur.
İlk önce bunu unutmayın…
Birini sıktığınızda ertesi gün yeni bir sivilceyi yan dokuya sıçratmış olursunuz. Sürekli sıkarak yok etmeye çalıştıkça çoğalırlar. Öyle bir an gelir ki her yerde kırmızı izler ve minik pürüzlerle dolu bir cildiniz olur. Dokuda her sıkma işleminde HASAR oluşturuyorsunuz! İlk önce şu elleri ciltten çekiyoruz! Ellemiyoruz.
Fondötenle kapatmak çözüm değildir.
Eğer sivilce izleriniz kırmızı minik lekeler halindeyse kozmetiklerden yardım alarak cildin yenilenme hızını artırabilir ve yeni sağlıklı deri oluşmasını sağlayabilirsiniz.
Eğer sivilce izleri çukurlar şeklinde ise kozmetikle bunları gideremezsiniz. Cilt uzmanına görünmeniz gerekir. Doktor, yüzeyi soyma işlemi uygulayarak çukurların derinliklerini azaltacaktır. Bu işlem “mekanik soymadan” ibarettir. Dermatolog cildinizin yapısına ve hassasiyetine göre bu soyma işleminde dermabrazyon, TCA, lazer veya kimyasal peeling kullanacaktır.
Doktorun yapacağı bu işlem birkaç seans sürebilir ve bu sürede – ve sonrasında- uygun gördüğü yenileyici A vitaminli kremleri ve mutlaka UVA/UVB güneş korumasını asla aksatmadan kullanmanız gerekecek. Yoksa lekelenme oluşur!
İster dermatologda, ister evde sivilce izlerini gidermeye karar verin; sabah ve akşam cilt bakımınızı düzenli sürdürmelisiniz.
Akne çukurlarının dermaroller ve doktor uygulamalarıyla nasıl silinebileceğini bu videodan izleyebilirsiniz.

Sivilce izleri nasıl geçer başlıklı videomu buradan izleyebilirsiniz.
1- AHA’lı kozmetikler (meyve asitli) ve Retinollü kremler yenilenme ve soyulma sürecini destekler. Temizleme işlemini yapmadan ürün sürmeyin. Emilmez. Aha ve Retinol üst üste sürülmez. Gündüzleri asitleri, akşamları retinolü kullanarak sivilce izlerinden kurtulabilirsiniz.
Bir ayda gözle görülür sonuçları alırsınız ama net sonuçlar için en az 3 ay uygulamanız gerekir. Bu ürünlere cildinizin tepki vermemesi için alıştırma süresini şöyle ayarlayın: İlk hafta 3 günde bir, ikinci hafta 2 günde bir, sonraları gün aşırı uygulayarak devam edin.
2- Haftada 2 kez, banyo çıkışı AHA/BHA’lı asit peelingi yaparak üstteki izler olan tabakayı atın, ardından nemlendiricinizi sürün. İnternette aha %10 + BHA %2 asit maske diye aradığınızda karşınızı en az 10 firmadan aynı ürünün bir muadili çıkacaktır.
Bu işlemler bittikten sonra yenileyici kreminizi uygulayın. Centella Asiatica, C vitaminli, veya hyaluronik asit içerikli nemlendiriciler uygundur.
3 – Asitlerle ve retinolle sivilce izlerini silmek için rutininizi uygularken gündüzleri mutlaka SPF 30 güneş korumasını uygulamanız şarttı. Yoksa deri tahriş olur. Lekelenirsiniz.
Kozmetiklerin içerikleri ve ilaçların içerikleri yasal sınırları olan yönetmelikle belirlenmiştir. Hiç bir kozmetik ilaç kadar keskin çözüm vermez. Çukur şeklinde izleri kozmetikle gidermeniz mümkün değildir. Evde TCA uygulaması yapmaya kalkışmanız da tehlikeli sonuçlar verebilir. Uzmana görünmeniz şarttır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart