Saç Boyası Zararlı Mı? Organik Saç Boyası Nedir?

Organik sertifikalı boyalar saçın pulcuklarını açıp, içine pigment hapsetmek yerine saç telinin üzerini pigmentlerle kaplar. Tele asla zarar vermez. Kalıcı bir renk elde etmek ve beyazlarınızın kapanmasını istiyorsanız organik saç boyaları başarılı olmayacaktır. Ambalajında her “organik” yazan boyaya itibar etmemek lazım.
Saçları zararsız boyamak adlı videomu buradan izleyebilirsiniz.
Artık, saçı beyazlamadan saçlarını boyuyor yeni nesil. Daha koyu veya daha açık yapmak için, biraz kendine tarz ve stil yaratmak için belki de değişmek için. Benim irdelemek istediğim saçlarını neden boyadıkları filan değil. Herkes istediği renke boyasın. Ama zehirlenmeden boyasın! Çünkü saçlarını boyarken vücutlarına nasıl kimyasallar aldıkları, saç boyalarındaki bazı kimyasalların kadınların doğurganlığını etkilediği, birçok sağlık sorununa yol açtığı bağımsız sitelerde yazılıp çiziliyor. Peki Madem bu kadar sorun çıkartabiliyor neden bu kimyasallar kullanılıyor derseniz kesin sonuç keskin sonuç almak ve bazı kimyasalların kullanımıyla boya ucuza mal olduğu için.
Önce saçın telinin nasıl renk değiştirebildiğini anlamak gerek ki saçın neden harab olduğunu görelim. Saç boyalarının içerisine saç teline boya pigmentleri sıkıca tutunsun diye sert kimyasallar konuluyor. Saç telindeki pulcuklar kimyasal bir reaksiyonla açılıyor, renk içine hapsediliyor ve tekrar kimya ile o tel üzerine sabitleniyor. Haliyle her boyada saçın yapısı kuruyup keratin pulcukları kırılıyor. Ha, buna bir de Baleyaj, ombre, sandre gibi sert açmalar eklenince saçın teller cansız kuru her an kopabilecek kırılganlıkta bir saman yığınına dönüşüyor. Sonra bu püskül gibi duran saçları daha canlı göstermek için üzerine sürmedik kozmetik kalmıyor. Saç ürünlerindeki 3 pembe yalan videomda bunları anlattım. Tıklayıp izleyebilirsiniz.
Bu yıpranmayı bilenler doğal, bitkisel, natürel veya organik yazan saç boyalarına yönlendiler, bunlarda da hüsran oldu! Neden ? Çünkü her natürel denilen kimyasalsız değil, bitkisel boya denilenlerin içinde bitkiler var diye “kimyasalsız” değil, her organik boya da saçta 15 günden fazla tutunamıyor!

Bazı saç boyalarının içinde bulunan argan, provitamin, betain, avakado yağı veya buğday proteini gibi diğer besleyici/onarıcı maddeler bu boyayı “organik” yapmaz.
Bu sayılan maddeler zaten kalıcı saç boyalarında da var! Amonyak, Paraben, fitalatlar, Resorsinol, (PPD) Paraphenylenediamine,1-Naphanol, Mineral Yağ, persülfatlar İçermemesine özen gösterin. Yeter.
Organik saç boyalarında “sertifika” çok önemlidir.
İçeriklerin sertifikalı olması değil! Bakın, ürünün kendinin sertifikalı olması gerek…
Nature, Ecocert ICEA veya BDIH (kontrol edilmiş doğal kozmetik) sertifikası aramalısınız.
Sentetik koku, amonyak, renk ve konserve edici madde, parafin ve diğer petrol kökenli maddeler içermeyen, onaylı boya demektir bu.
Doğal saç boyasında kimyasal olmaz. Yani boyadaki pigmentleri aktive eden, harekete geçiren, hava ile temasta “açıcı olan” (peroksit, oksijen, amonyak vb.) maddeler bulunmaz. Şimdi sanırım net : Eğer bir saç boyasında 2 tüpü birbirine karıştırarak sürüyorsanız onun organik olması mümkün değil.

Organik boyalarda kutu üzerinde yazılı içeriğine bakınız, amonyak yerine Manoethanolamin (MEA) denilen başka bir kimyasal madde kullanılır MEA, amonyak gibi saça boyayı hapsedip uçmadığından boya kalıcı olmaz. MEA da saçtan kendi başına temizlenmez, saçta kalır.
MEA saçın üzerindeki pulları amonyak kadar açamadığı için sıvı pigmentleri hapsedemez. Organik boyanın saçta renk uzun süre kalmama sebebi budur.
Ambalajında firmalar tamamen doğal, organik olduğunu ve kimyasal içermediğini iddia etse bile – organik şeyler de dahil olmak üzere her şey kimyasallardan yapılmıştır – Bu temelde aslında bir kafa karışıklığı yaratmıyor mu? Bunun nedeni, FDA’nın kozmetiklerle ilgili bu terimlerin kullanımı hakkında hiçbir şey yapamamasıdır.
Şu an kozmetik sektöründe aslında tek organik boya kına ve türevleridir. (Ki kına da başlı başına kendi kimyasını içerir ve kına alerjisi olan çok insan vardır. )Sertifikalı organik saç boyaları da bu içerikle hazırlanır zaten. Ama saçınızdaki market boyasının 6 ay beklenip akması temizlenmesi gerek ki bu kına bazlı boyalar tutabilsin.
Organik sertifikalı saç boyaları:
Natulique %98.02 doğal içerikli
Sante Nature sertifikalı
Logona Nature sertifikalı
Kolora Zero oldukça temiz içerikli
Bu markayı söylemesem olmaz: Manic Panic “Hayvanlar değil ünlüler üzerinde test edildi” sloganını marka haline getirdiler. Bayıldım! Hayvan testi yapmazlar. Amonyak, peroksit ve PPD içermediği gibi, tüm formülleri vegan. Bence piyasadaki en güzel organik sıfatını hak eden ama sertifikası olmayan boya bu…

Özellikle hamilelik sürecinde bence saç boyası kullanmayın . Tüm kozmetiklerde olduğu gibi, saç boyalarındaki kimyasallar da saç derisinden emilip kana karışır, unutmayın!
Hamilelik boyunca ve emzirirken bebeğinizin ve sizin sağlığınız çok önemli.
Son bir not: “Siyah kına’” diye bir şey yoktur, kına özütü turuncu-kırmızı renktedir. Kınanın kendi başlı başına bir kimyadır. Yani hayatta içinde kimya olmayan hiç bir şey yok. Su bile bir kimyasal bileşik! Kına içerisine çivit otu tozu gibi bazı tozlar katılarak (indigo) siyah yapılır.
Kaynakçalar:
1) Kaynakça içerik
2)Kozmetiklerde kabul edilemez kimyasallar
Saç boyanızın organik sertifikası olmasa bile en azından içinde bazı bileşenlerin olmamasına dikkat edebilirsiniz.
Saç boyalarında zararlı bulunan bazı maddelerin listesi:
• 6-Methoxy-2,3-Pyridinediamine
• 2,3-Naphthalenediol
• 2,4-Diaminodiphenylamine
• 2,6-Bis(2-Hydroxyethoxy)-3,5-Pyridinediamine
• 2-Methoxymethyl-p-Aminophenol
• 4,5-Diamino-1-Methylpyrazole
• 4,5-Diamino-1-((4-Chlorophenyl)Methyl)-1H-Pyrazole Sulfate
• 4-Chloro-2-Aminophenol
• 4-Hydroxyindole
• 4-Methoxytoluene-2,5-Diamine
• 5-Amino-4-Fluoro-2-Methylphenol Sulfate
• N,N-Diethyl-m-Aminophenol
• N,N-Dimethyl-2,6-Pyridinediamine
• N-Cyclopentyl-m-Aminophenol
• N-(2-Methoxyethyl)-p-phenylenediamine
• 2,4-Diamino-5-methylphenetol
• 1,7-Naphthalenediol
• 3,4-Diaminobenzoic acid
• 2-Aminomethyl-p-aminophenol
• Solvent Red 1 (CI 12150)
• Acid Orange 24 (CI 20170)
• Acid Red 73 (CI 27290)17

Firma, içerikte bulunan ve alerji yapabilecek maddeleri ambalaj üzerinde belirtmiş. Lakin kullanma kılavuzunu bir kağıt halinde katlayıp ambalaj içine koymak yerine kutunun iç duvarına yazmışlar. Okunması mümkün değil.

Total
0
Shares
4 Yorum
 1. Merhaba Ayşenur hanım.Natulique isimli saç boyası ile natulika aynı marka mı acaba?trendyol ya da hepsiburada gibi sitelerde satıcılar boyanın natulika (seven pigments)olarak isim degisikliği yaptığını ve aynı fabrika ürünü olduğunu söylüyorlar.fakat yabancı sitelerde ya da natulique instagram sayfalarinda boyanin isminde bir değisiklik yok.yani türkiye piyasasina mi bu sekilde satılıyor anlamadım.bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Tekrar merhaba.an itibariyle natulika markası ile ilgili size sorduğum sorunun cevabını almış bulunmaktayım.natulika.com linkine girdiğinizde karşınıza şöyle bir uyarı yazısı cıkıyor direkt.
  “Based on the following decision, Case No. D2016-1131 from 19th August 2016 court of WIPO Arbitration and Mediation Center is it legally established that NATULIQUE Ltd. has nothing to do with Natulika.com. However, Natulika.com is an illegal site that violates trademark rights and product rights. Furthermore, their promotional products are a breach of intellectual property rights and must be considered as copyrights. NATULIQUE Ltd. reserves all the rights regarding the products and trademarks as well as all intellectual property rights. NATULIQUE Ltd. dissociates from and has nothing to do with Natulika.com and their behaviour”.
  kısacası natulika markasının natulqie ile hicbir ilgi ve alakasının olmadığı söyleniyor.yani Türkiye’de bu markanın satışı bile yok.ama yone de natulika markası ile ilgili bilginiz varsa ve yardımcı olursaniz sevinirim.pek çok marka var tabi ama güven verenler daha cok sizin tavsiye ettikleriniz oldu. kolora zero,sante vs.ama fiyat ve stok durumu yüzünden karar vermekte zorlaniyorum☹️

   1. Cok geçmiş olsun.çabucak iyilesirsiniz umarım.cevabınız icin de ayrıca tesekkür ederim.bugüne kadar hicbir sorumu cevapsız bırakmadınız.youtube’ da abone sayınız 100.000’i gecti sanırım.bunun icin de ayrıca tebrik ederim.👏👏🥰

    Natulikya gelince, böyle bir durum olması ve satıcıların her birinin ayrı cevaplar vermesi güvenimi sarstı açıkçası.yani logoları bile aynı.simdi “Seven Pigements Natulika” olarak isminin degistiği söyleniyor.

    Diğer taraftan da içeriğine ve yorumlara bakınca gayet basarılı gibi gözüküyor.hiç sikayet okumadım.pahalılığı dışında😒

    Şuan neva naturalist ve kolara zero arasında gidip geliyorum.

    İlginize cok tesekkürler.seviyoruz sizi🥰

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart