Sık Abdest Alanlarda Cilt Kuruluğu

Abdest ve Cilt kuruluğu

Dinin direği namaz… Sık abdest alınca cildinin kurumasının ve hassaslaşmasının ilk suçlusu klorlu sular deriyi gitgide hassaslaştırıyor kızartıyor. pH’ı bizim derimize hiç uygun olmayan bu sert suyla her temas, cildin kendi doğal koruyucu örtüsünü silip götürüyor. Günde beş kere bu koruyucu tabakayı atma sonucu deri dış etkenlere karşı hassaslaşıyor, su kaybediyor kuruyor ve pullanmaya başlıyor.

Yani eğer günde beş kez abdest alırken klorlu suyu yüzünüze çarpıyor ve ardından yüzeyi koruyacak bir nemlendirici kullanmıyorsanız bu “yağ/su dengesini” zorlayan bir sınava dönüşüyor. Kıpkırmızı aşırı hassaslaşmış bir cilde sahip oluyorsunuz. Kışın soğuk hava rüzgâr gibi etkenler de buna eklenince yüzde kalıcı kızarıklıklar oluşuyor.

Yağ ve ter salgıları, cildin doğal koruyucu örtüsünü (hidrolipidik tabaka) oluşturur. Bu örtüyü sabun ve sert içerikli suyla sık sık yok ederseniz koruyucu tabakayı devre dışı bırakıyorsunuz demektir.
Bu korumayı yeniden inşa eden “nemlendiricinizdir”.

Musluk suyu asidiktir. pH’ı 7 civarıdır. Cildimizin pH’ı ise 5,5

Klor, sulardaki bakterileri ortadan kaldırmak için konulur.

Sağlığımız için dezenfeksiyon elbette gereklidir.

Lakin bu kimyasal, organik maddelerle birleşip oksidasyon yaparak bizim için zararlı olan klorlu yan ürünlerin, THM’nin oluşmasına (Trihalometan) sebep oluyor.

Dönüşümdeki oksidasyon hücre duvarında bulunan lipidlere saldırarak enzimlere zarar verir.

Musluk sularında kireç de var. (Ağır metaller ve dışkı çıkması üzerine biliyorsunuzdur medyada birçok tartışmalar da yaşandı ve şu anda sudaki klor oranını ve diğer katkıları bilmiyorum. Ölçümler şehirlere göre ve kirlenme oranına göre sürekli değişkenlik gösteriyor.)

Velhasıl kelam, musluk suyuyla cildinizi günde 5 kez temas ettirirseniz zamanla kurur kızarır hassasiyeti çok artar.

Abdest sonrası cildin yatışması ve sağlıklı kalması için:

1-Yatıştırıcı organik alkolsüz tonik veya “mist” denilen kaynak suyundan yapılan termal sprey gün içinde hep elinizin altında olsun. Nemlendirici üzerinden bile fısfıslayabilirsiniz. Abdestinizi aldıktan sonra yüzünüze nemlendirici alkolsüz bitkisel bir tonik püskürtün. Bu size vakit kaybettirmez. Abdestinizi bozmaz. Namaz boyunca gerilme, kızarma ve hassasiyet yatışmış olur. Sonrasında da sakin kalır cilt. Termal (kaynak) suları hakkında bilgi için tıklayınız….

Benim ürettiğim helal sertifikalı alkolsüz sıvı nemlendirici ve tonik için linkten bakabilirsiniz.

2- Kremli sabunlar da olsa, yüzünüzü asla sabunla yıkamayın. Sabunun Ph’ı 7 civarıdır doğal deri örtüsüne uymaz. Akşam uyumadan önce yapacağınız cilt temizliğini süt ve tonikle veya misel su ile yapın. Bu yazıdan detay bakabilirsiniz.

3- Gece boyu, uyku sırasında, kuruluğu ve kızarıklıkları “onaran” bir krem kullanmanız, sabaha kadar hassasiyetin onarılmasına yardımcı olacaktır. Krem olmazsa kuşburnu çekirdeği yağı veya üzüm çekirdeği yağından 4-5 damla sürün.

4- Abdest aldığınız yerde bir şişe veya sürahide içme suyu bulundurun. Yüzünüze su olarak bunu kullanın lütfen. Sızlama, kızarma hassasiyet ve gerilmeleri azaltmanın ikinci bir adımı budur.

5- Sıcak, kaynar banyolar yapmayın. Sokağa çıkarken dış etkenlerden (sıcak, güneş, rüzgâr, soğuk)mutlaka cildinizi bir nemlendirici ile koruyun.

İlgili önerilen ürünler: Neutrogena Alkolsüz Tonik, Equilibra Aloe Nemlendirici Rahatlatıcı Alkolsüz Tonik , L’OCCITANE Angelica Face Toner – Melek Otu Tonik , Lancome Alkolsüz Yumuşatıcı Tonik – Tonique Douceur, Cyrene aloe vera yüz bakım toniği , Advanced Oil Control BHA Facial Toner, Logona Organik Gül ve Aloe Özlü Tonik , HC Micellar Cleansing Water, Bioderma Sensibio DS+ Cream, Sebamed Moisturizing Nemlendirici Krem , Mizon Purifiant Garden Nutrition Cream, Beyond Lotus Aqua Bloom Cream, L’OCCITANE Shea Ultra Rich Comforting Cream, Jane Iredale Pom Mist Hydration Nemlendirici Sprey, Avene Eau Thermal Spring Water, La Roche-Posay Eau Thermale, The Body Shop vitamin e hydrating face mist, Uriage Termal Su, Clinique Moisture Surge Face Spray, NeoStrata PDS Problem Dry Skin 20 AHA – PHA, Darphin Intral Soothing Cream Hassas Ciltler İçin Yatıştırıcı Bakım Kremi, Diadermine Kuru ve Hassas Ciltler İçin Nemlendirici Bakım Kremi, Garnier Esas Bakım 24 Saat Nemlendirici Krem Kuru ve Hassas ciltler, Bepanthol Cilt Bakım Kremi, Lavera Natural Kuru ve Hassas Ciltler İçin Yaban Gülü Özlü Nemlendirici Krem

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart