Evde Pedikür Yapmak Çok Kolay

pink manicure and pedicure with a orchid flower

Ayaklar kışın kapalı ayakkabılarda, yazın açık havada en çok acı çeken organlarımız. Sertleşme, mantar oluşması, çatlak topuklar, tırnak batması gibi birçok sorunla bizi taşıyorlar. Düzenli bakımla sağlıklı kalmalarını sağlayabilirsiniz.
1- 15 Günde bir, banyo sonrası topukları hafifçe ponza taşıyla ölü deriden arındırın, ama her banyo sonrası yumuşatıcı bir krem sürün. Hatta her gece kreminizi sürüp yatın.
2- Ayda bir kere, içine bir kaşık karbonat attığınız ılık suda 10 dak bekletip tırnak çevresindeki tırnak etlerini atıp, tırnak boylarını etle aynı hizaya getirip fazla etleri kesin.

Evde Pedikürün aşamaları
İLK İŞ Tırnakları uygun boyda kesin. Bunun için özel yapılmış pensler de var, çıtçıt dediğimiz klasik tırnak makasları da.

İKİNCİ İŞ Ayaklarınızı içinde karbonat atılmış veya İngiliz tuzundan yapılmış bombaların (banyo topu) atıldığı ılık suda 10 dakika bekletin. Evde banyo topu nasıl yapılır videosunu buradan izleyebilirsiniz

ÜÇÜNCÜ ADIM: 10 Dakika bekledikten sonra ayaklarınızı kurulayın. Ve tırnak çevresini tırnak eti yumuşatıcı sürün. 5 dakika bekleyin. Ölü deriler yumuşayacak ve tahta çubukla ittirdiğinizde kopup dökülecektir. Kopmaz ise tırnak eti pensiyle nazikçe kesip çıkartın.

DÖRDÜNCÜ İŞ: Topukları ve tabanı ölü deriyi atmak için törpüleyin. Ayak peelinginden bir çorba kaşığı miktar alıp tüm ayak topuk, parmaklar taban ve bileklere doğru yavaşça ovuşturun. (2-3 dakika) Durulayın.
Tırnak çevresini kontrol edin. Törpü sonrası tırnak uçlarında kalan minik parçalar varsa törpünün ince tarafıyla bir daha törpüleyin. Evde peeling hazırlayabilirsiniz. Video burada En basitinden iki çorba kaşığı toz şekere, bir çorba kaşığı duş jeli, bir çorba kaşığı zeytinyağı koyarak bile hazırlayabilirsiniz.BEŞİNCİ SON İŞ: Tırnak koruyucu ojenizi uygulayıp, üzerine renkli ojenizi sürebilirsiniz.

Tüm bunlar size çok zor geliyor ise ve ayaklarınız perişan ise bu ayak soyma maskesi videosunu izleyin. 15 Gün sonra pırıl pırıl ayaklara kavuşursunuz. Ama rutin bakımı yapmazsanız 4-5 ay sonra ayaklar yine perişan duruma gelir.
Önemli not: Ayak tırnakları el tırnaklarından kalındır. Törpüsü farklıdır. Önce kalın yüzeyle, sonra ince tarafıyla tırnakları törpülersiniz. Tırnak etlerinin alınması için olan pens ince uçludur. Çok dikkatli kullanılmalıdır. Bir not daha : Eğer kışın ayak kokusundan şikayetçiyseniz akşamları ayaklarınıza sürdüğünüz ayak kremine 2-3 damla çay ağacı yağı veya lavanta yağı damlatarak kullanın.

Ayak tırnak törpüsü ayak topuk törpüsü tırnak eti pensi

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart