Doğru Fondöten Nasıl Seçilir

Fondöten hakkında  bilinen yanlışlardan biri, cilde zararlı olduğudur!

Hayır, fondöten cilde zarar vermez, fondöteniniz petrol türevleri içeriyorsa, ucuz malzemeden üretilmişse ve  temizlemeden uyursanız zarar verir.  Yani, içinde bir bakım kremi kadar nemlendirici, onarıcı, yağ salgısını kontrol edici etken madde olan fondötenlerden bahsediyoruz. Yoksa, gün içinde cildinize etraftan konan kir toz fondötenden daha hırpalar deriyi…

Fondöten seçerken önce cildinizin cinsine göre seçmelisiniz. Yani RENGİNE değil, önce “yapısına” bakmanız gerekir.

IMG-20121019-00436

En iyi fondöten hangisi?
Yağlı ve karma cildiniz varsa ” su bazlı” fondötenler seçin, mat görüntüsü olur ve parlamazsınız.

Kuru cildiniz varsa yağ bazlı fondötenler seçmelisiniz. Böylece cilt kurumadan nemini tok tutarak rahat fondöten taşır.

Hassas ve alerjik cildiniz varsa kimyasalsız, mineral fondötenler seçin.Yahut BB kremlerden bakın…

Rengini seçmek için lütfen mağazanın dışına çıkın, elinize bir ayna alın ve yanağınızın bir kenarına denediğiniz fondötenin rengine GÜN IŞIĞINDA karar verin.

Yoksa, mağaza içindeki sarı ışıklar, hele hele “bilek içinde” denenen bir fondöten sizi çoook yanıltacaktır.

(2012) Favori 5 fondötenimi sizlerle paylaşmak istedim. (Aslında 6 tane beğendiğim fondöten var ama birinden vazgeçtim. Sebebini size yazının sonunda anlatacağım)

Kullandığım 5 fondötenden ikisi ayni markadan: Missha

21 numarası, kışın tenim açık iken, 27 numarası yaz aylarında geceleri çıkarsam kullandığım fondötenler…

Missha’da paraben türevleri var ve Kore Sağlık Bakanlığı bu miktara sağlığa zararlı olmayacak miktar kullanıldığı için izin vermiş! Bir dahaki sefere parabensiz Missha BB krem “Signature” alacağım. Hem bakım yapan hem deriyi muhteşem pürüzsüzlükte gösteren BB kremler bunlar.

Yani hem fondöten, hem bakım kremi, hem güneş koruması…

Ortada gördüğünüz, daha sarımtrak olan Flormar’ın mat su bazlı fondöteni.

Pudralamaya gerek kalmıyor. Yazın cildim daha sarardığında gündüzleri rahatlıkla kullandığım, akmayan, kat yerlerinde iz yapmayan iyi bir fondöten.

Koyu renkte olan, MAC’ın Studio Fix fluid fondöteni.

Bu rengi yanak çukuru yapmak için, burun kenarlarını, kaş çıkıntısını, alın kenarlarını gölgelemek için fırçayla kullanıyorum. Yüzün şeklini modifiye etmek için şu ana kadar kullandığım en iyi gölge rengi. Akışkan, yağsız ve leke yapmadan gölge yapılabiliyor.

En sağdaki de MaxFactor’un No 80, age elixir serumlu fondöteni. Yorgun günlerde çizgileri daha az  görünür kılmak için, cildi daha canlı ve dinlenmiş gösteren memnun kaldığım bir fondöten. Bu fondötenin yaşlılar için olduğunu düşünenler var. Asla! İçeriğinde hem alt tabakada bakım yapan etken maddeler hem taze bir görüntü sağlamak için mikro pigmentler varsa bunu kullanmak için illa ki 40 yaşında olmanız gerekmiyor. Kim (her yaşta) daha taze görünmek istemez ki? Bunun yaşla bir alakası yok. 20 Yaşında da elixir kullanabilirsiniz.

IMG-20121018-00433

Fondötenleri hafifçe yaydığımda verdikleri ton aynen elimin üzerindeki gibi…

Fondöteni parmakla sürmek yerine, bunun için özel yapılmış aksesuar ve fırçalarla sürmeyi deneyin. Göreceksiniz hem daha az ürün kullanacak, hem daha eşit yayacak, hem daha doğal sürmüş olacaksınız. Fırçalar ve süngerlerle burun kanadı, çene boyun birleşme yerleri, şakaklar gibi en ince noktalara bile zahmetsiz ulaşabilirsiniz.

IMG-20121020-00457

   Gelelim, 6 numaralı fondöteni hayatımdan neden çıkardığıma:

Aslında Yves Saint Laurent’ın “teınt majeur” adlı fondöteninden bir kavanoz kullanıp aşık olmuşluğum da var! Ama burada adını bile anmak istemiyorum çünkü içindeki zararlı kimyasalları görünce dudağım uçuklamıştı! Ben canımı sokakta bulmadım!

*  PEG/PPG-20/15 Dimethicone

* Propylene Carbonate

* Propylene Glycol

* Phenoxyethanol

* Methylparaben

* Buthylparaben

* Ethylparaben

* Isobutylparaben

* Propylparaben’i görünce bir daha almadım.

Yeni Fondöten Seçimlerim

(Nisan 2014)

fondotenler 11

Mevsimlere göre cildin hem rengi değişiyor hem ihtiyacı olan nem…
Kışın daha yağlıca ve kapatıcılığı yüksek fondötenler seçerken, yaz gelince daha su bazlı ve ağırlığı hissedilmeyen fondötenler seçiliyor.
Bazen Flormar’ın Mat fondöteni gibi “tam ten rengimi” yakalayınca, onu başka fondötenlerle karıştırarak mevsime göre kullanmak daha garantili oluyor.

Astor renk olarak Flormar’ıma en yakını oldu. Ancak yapısı daha yağlıca. Kış ayları geçince bıraktım…

Kanebo EE103, hem dağılımı çok rahat hem tende durdukça eskimeyen bir fondöten. Sevdim ancak fiyatı pahalı geldi. (150 tl civarı) Bir de şişenin dibine gelince bir miktar ürüne ulaşamaz olan bir pompa beni caydırdı.
Skin79 Premium BB Cream Classic Balm’ı sevdim. Kıvamı oldukça yoğun ve çok örtücü. Neredeyse kamuflaj krem kıvamında. Süper iyi hoş da rengi “tek renk” ve geyşa gibi dolanmamak için mecburen üzerine bronzlaştırıcı bir pudra kullanmak beni yordu…Bir daha alır mıyım? Sanmam.

Nyx’in Natural rengi HD Studio’sunu ilk sürdüğüm gün iş yerindeki arkadaşlarım “bugün çok doğal bir tazeliğin var” dediler…Hoşuma gitti. Ama örtücülüğü Flormar kadar değil maalesef.

fondotenler 33

Yan yana sürdüğümde hepsinin tonunun birbirinden çok farklı olması; açık olanları kışın, koyuca olanları yazın kullanmama olanak sağlıyor. Her birini bir diğeri ile karıştırarak da kullanabiliyorum.                                                                                                                                                                                                                                                                          

                                     

                           

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart