Home / Kitap önerileri / Diktatörlüğün Piskolojisi

Diktatörlüğün Piskolojisi

Fathali M. Moghaddam
Diktatörlüğün Psikolojisi
3P Yayıncılık  344 sayfa
  diktator 5

Başbakanın hanımına hediye edilirken aklıma kazınmıştı bu kitap.
Kötü bir sahneydi.
Bir insan nasıl olur da gülerek (!) böyle başlıklı bir kitabı hediye olarak kabul eder, dil bilmese bile diktatör kelimesi bizim dilimizde de aynı; hiç mi uyanmaz.
Hiç mi reddetmek aklına gelmez aklım almamıştı! Üzülmüştüm.
Tercümesi çıkar çıkmaz aldım.

diktator4

Demokrasi kelimesini çürümüş bir sakız gibi çiğneye çiğneye anlamını başka değerlere yüklemiş bir yönetimden geleceği konusunda kaygı duyan herkesin okuması gereken bir kitap.

Televizyonlardan, mahalle toplantılarından, kahvehanelerden duyduklarınızla değil; şu an yaşadıklarınızın neyin öncesi olduğunu anlamanız için okumanız gerek.

Çünkü sen, o, öteki herkes alini taşın altına koymazsa, şu an rezil duruma gelmiş demokrasi (!) çikletine yapışarak hayatlarımız çürütülecek…

diktator 3
İran’ın tüm eziyetli dayatma yaşam biçimlerinden kopup, Amerika gibi demokrasiyle her şeyi çözmeyi öğrenmiş bir memlekette yaşayan bir bilim adamından, kibir ve egonun etrafındakiler tarafından tavan yapmış bir diktatörün kendi yurttaşlarına neden eziyet çektirmekten hoşlandığını okuyacaksınız. Acı. Çok acı bir insanlık ruh halinin sebeplerini öğretiyor.

“İran Asıllı” Amerikalı bir psikoloji profesörünün ağzından diktatörlüğün acılı dayatmalarını duymak belki sizi şu an yaşadıklarınız hakkında fikir sahibi yapabilir…

Okunması kolay, ağır ve uzun cümleler yok. Psikoloji konusunda bilgisi olmayan okurun bile duygudaşlık yapabileceği lisanla anlatılmış iyi bir kitap. Tavsiye ederim. (2014)

About Aysenur

Check Also

Devrim Ayetleri Eren Erdem

Devrim Ayetleri Yazar:Eren Erdem KırmızıKedi kitap 239 Sayfa Yazarın sitesi: www.erenerdem.net Kitap 2013’te basılmış olmasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 Sepette Kupon Kodu Yerine "aysenur" Yazarak Tüm Ürünlerde %15 İndirim Kazanın!