Dane-i Sarı

DANE-İ SARI (PİLAV)
Osmanlı Mutfağı
“Yemekteyiz” programında mutancana ile beraber servis yapmak için hazırladığım bir yemektir.

1

4 kişilik

Malzeme
2 su bardağı baldo pirinç
2 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı zeytinyağı
500 gr. kuşbaşı tavuk but eti
1 su bardağı haşlanmış nohut
3 su bardağı sıcak tavuk suyu
3 yemek kaşığı gül suyu
1 gr. İran safranı
1 su bardağı badem
1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı:

1) Öncelikle renk vermesi için; 1 gr. İran safranını 3 yemek kaşığı gül suyu ile karıştırarak 2-3 saat kadar bekletin.

2) 1 su bardağı bademi kabuklarının kolayca soyulması için sıcak suda bekletin.

3) 500 gr. kuşbaşı tavuk but etini iyice yıkadıktan sonra bir tencereye alın. Üzerini üç parmak kalınlığında geçecek kadar sıcak su ve ½ çay kaşığı tuz ilave ilavesiyle tavuk etini yumuşayana kadar haşlayın.

4) 2 su bardağı baldo pirinci ayıklayıp nişastası gidene kadar yıkayıp, süzün. Bir tencerede 2 yemek kaşığı tereyağını yanmaması için 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile birlikte eritin. Ardından pirinci ilave edin ve şeffaflaşıncaya kadar kavurun.

5) Kavurduğunuz 2 su bardağı pirinci ikiye ayırın. Bir tencerede 1,5 su bardağı sıcak tavuk suyu  ilavesiyle sade pilav pişirin. Pirinçlerin diğer yarısını ayrı bir tencerede gül suyunda erittiğiniz safranı, kalan 1,5 su bardağı sıcak tavuk suyunu ve ½ çay kaşığı tuzu ilave ederek safranlı bir pilav pişirin.

6) Çukurca bir kasenin tabanına hazırladığınız safranlı pilavı yerleştirin. Üzerine haşlanmış 1 su bardağı nohudu serpiştirin. Haşladığınız kuşbaşı tavuk but etini dittikten sonra nohutların üzerine ekleyin. Kasenin üst kısmını tavuk suyu ile pişirdiğiniz sade pilavı tahta bir kaşık yardımıyla düzelterek yayın. Pilavı, geniş bir servis tabağına ters çevirerek çıkartın.

7) Sıcak suda bekletip kabuklarını soyduğunuz bademleri bir tavada kavurun. Pilavın üzerine yerleştirdikten sonra servis ediniz. Afiyet olsun!

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Devamını okuyun

Gül Şerbeti

Evde kendiniz gülsuyu yapmak istiyorsanız youtube kanalımdan yapımını tıklayıp izleyebilirsiniz.  Gül Şerbeti (Taze gülden) Bahçeden topladığınız Isparta Güllerinden…
Afalina Bozkurtlar Buart