Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer

Bebeğin teni, anne karnından dış dünyayla temasa çıktığında savunmasızdır. Ciltleri yetişkinlerden daha incedir, geçirgendir ve hassastır… Korunma sistemi henüz gelişmemiş olan bu bebek cildini kuru tutarsanız deri pH’ı değişmeyecek ve derisi zedelenmeyecektir.

Bez bölgesini kuru tutmak bile pişiği engellemeye yeterlidir. Elbette pişik onarıcı kremler iyileşmeyi hızlandırır. Ama pişik konusunda kullandığınız bezin pamuklu olmasından tutun da, annenin beslenmesine kadar birçok sebep vardır.


Pişik olduğunda ne yapmalı?
1 – Bebeklerin altına bağlanan bezlerin çoğu kimyasallar (klor) kullanılarak ağartılır ve bebeklerde bu organik olmayan bezler sorun yaratabilir.

Çocuk bezlerinin ve kadın hijyenik pedlerin çoğu sentetik maddelerden üretilmekte ve emiciliği arttırmak için ham petrolden üretilen SPA (Üstün Emici Toz) denilen bir maddeyle doldurulmaktadır. Pedler ve bebe bezlerinin yapıldığı malzeme ile ilgili videomu buradan izleyebilirsiniz.

(PVC, PBA,TBT, vb. gibi) Bebek bezleri koku, latex ve klor da içerebilir ki hepsi bu hassas deriyi hırpalayan maddelerdir.  Çocuk bezlerinin bazıları sandığınızın aksine pamuktan değil kağıt hamurundan üretilmekte ve çamaşır suyuyla ağartılmakta. Yeni doğan bebeklerde “saf pamuk” yahut “organik çocuk bezi” kullanmanız pişik sorununu minimumda tutacaktır.

2 – Bebeğin poposunu ne kadar açık bırakırsanız o kadar çabuk iyileşir. Temizlikten sonra bacaklarına hafif bir tülbent atın, altında “ıslaklık geçirmez örtüsüyle” uyusun.

Emzirme ve altını değiştirme sonrası hemen bezlemeyin. Yarım saat, 15 dakika kadar açık kalsın. Bezi sıkı sıkıya bağlamayın hava alsın. Pişiği önlemek pişiği iyileştirmeye çalışmaktan daha acısız ve kolaydır.

Yeni doğanların derisi çok çabuk yenilenir. Bir gecede bile deri kendini onarır.

3 – Anne sütünün yapısı, annenin yediklerine göre değişir. Asitli beslenmesi bebeğin dışkısının asit derecesini de değiştirir. Bebeğinizin sağlığı için yediklerinize dikkat edin. Hazır mama ve biberonla beslenen ve ilaç kullanan bebeklerin kakası daha asitli çıkabilir ciltte pişiği tetikleyebilir.

4 – Ilık suyla popoyu temizleyin. (Islak mendille temizliyorsanız içerisinde alkol ve sert kimyasallar olmamasına dikkat edin) Pişik kremini bölgedeki ıslaklığı kuruladıktan sonra uygulayın. Sakın havluyu sürterek kullanmayın. Tahrişi artırırsınız. Hafif tampon hareketle kurulayın. Bezi yine değiştirdiğinizde sürülen pişik kremini temizlemeyin. Ilık suyla yıkayıp kurulayıp yine sürün. Suyun içme suyu olması -klorsuz olması- daha iyidir. Yetişkinlerde bacak aralarında sürtmeden dolayı pişik oluştuğunda yine aynı şekilde pişik kremlerini kullanabilirsiniz. Sürtünmeyi sıfıra indirmek için pamuklu uzun paçalı boxer veya tayt gibi giysiler giymek iyileşmeyi hızlandırır.

Önemli uyarı: Pişik uzun süre iyileşmezse bölgede mantar başlayabilir bebeğinizin acı çekmemesi ve sağlıklı cildi oluşması için lütfen doktorunuz ve eczacınıza danışın. Kulaktan dolma bilgilerle zeytinyağı & tereyağı gibi maddeler asla sürmeyin. Asit derecelerinin 3.3’ten az olup olmadığını ölçemediğimiz bu yağlarla bölgeyi daha da kızartabilir, yakabilirsiniz.

Pişikle ilgili önerilen ürünler: Organik Bambu Cuski Comforter Blue Boo Müslin Bezi, Seventh Generation Bebek Bezi, Organik bebek bezi, BabyNEO Yıkanabilir Bebek Bezi ,Organyc Bebek Islak Mendil ,  Sudocrem Bebek Bakım Kremi,Bepanthol baby pişik kremi, Bio Baby Pişik Kremi, Chicco Baby Moments Pişik Kremi, Friendly Organic Bebek Pişik Kremi,

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart