Dil Kafirleri

 Türk Dil Bayramında, Türk Dil Kurumu’nun yayımladığı “sözümüz özümüzdür” videosunu buradan izleyebilirsiniz. 

Yayınevi: Nemesis (2009)

MESLEĞİNİ ÖNEMSEYENLER İÇİN   ÖN SÖZ

Bu kitap, 12 yıl boyunca her hafta, ay, her yıl, farklı eklemeler ve tespitler yapılıp eklenerek oluşturuldu.

Gerçekten çok emek verdim ve işte sonunda, diksiyon kurslarına devam edenlerin danışacağı derli toplu bir kitabın olmadığı ortamda, elinizdeki bu rehber doğdu.

Sıklıkla yapılan dil hataları, görsel ve yazılı basında kısırlaşarak yol alan Türkçe ve gitgide eksilen ifade şekillerimizle iletişim kuramaz, yanlış anlaşılır olduk.

Dilin korunmasıyla ilgili bezirgânlık yapacak değilim. Ama medyanın hayatlarımızda ailemizden ve ilişkilerimizden de önce yer alması, hayatımızın ve ruh hâlimizin neredeyse tamamını yönetmesi sebebiyle karşılıklı “doğru” iletişim kurmanın ne kadar önemli olduğunu sizler kadar ben de üzülerek fark ediyorum.

Yüzyıllar süren dev bir imparatorluğun ardından, birçok yabancı kökenli sözcükle yaşayan dilimize küreselleştikçe, elbette ki teknoloji ve çağın ortak paylaşımlarının artmasıyla birlikte, birçok sözcük eklenecekti. Eklendi de… Çünkü dil yaşayan bir olgudur. Ancak bu değişimi yaşarken kurallarını değiştirmeden, özümüze sadık kalarak ilerlemek durumundayız. Yoksa medeniyet içerisinde “büyümek” yerine erir gideriz.

Yıllardır büyük bir hevesle tuttuğum notlarla dilini düzgün kullanmaya, radyoculuğa, spikerliğe (sunuculuğa) hevesli gençlerin ve özellikle iletişimde okuyanların nelerle karşılaşacakları ve savaşacakları konusunda fikir vermek için kitabınızı derledim.

İnternet siteme her ay yığılan yüzlerce e-posta, “diksiyon ve spikerlikle” ilgili alternatif bir kitap bulamadığından ve nereye danışacağını şaşırdığından şikâyet ediyordu.

Spikerlerin ve aslında Türkçeye saygılı herkesin, en ufak bir tereddütte bile, hemen Türk Dil Kurumunun ağ sayfasına girip kelimeyi araştırması gerektiğine inanıyorum.
Doğru ve işini iyi yapanlardan olmak istiyorsanız tabii!
Ama burada da bilgiye ulaşamazsanız, İnternet denilen sonsuz bilgi kaynağından, Sözlük sitelerinden de doğruyu bulup, beyin arşivinize eklemekten sıkılmayın…

Çok önemli diğer bir konu da özenli Türkçe konuşmayı beceren radyocu, televizyoncu ve sunucuları dinlemek, Türkçeye hâkim yazarların kitaplarını okumaktır. Gözünüz kelimeleri, kulaklarınız sözcükleri kaydederken “uyduruk” Türkçeden korunmuş olursunuz. Zor bir iş biliyorum. Yine de hem kendi beyninize, hem kişiliğinize saygınız varsa bunu denemelisiniz.

Öğrendiğiniz her kelime ve dilinize ait tüm bilgiler sizi, “diline ve özüne” saygısızlarının yanında, daha saygıdeğer ve güvenilir yapacaktır ki bu da, toplum içerisinde kimliğinizi parlatmanız açısından çok değerli bir durumdur, inanın.

Elinizdeki rehberde elbette eksikler vardır.
Bu kadar zengin bir dile her gün eklenen yanlışları derlemek için 58 yıllık ömrüm yeterli olmayabilir. Ama en azından yaşadığınız şu zaman diliminde görsel ve yazılı basında yer alacaksanız “asli hatalardan” sizi sıyırıp alacak bilgiler içeriyor.
Dilerim ki siz de bu iyileştirme sürecimizde bizzat yer alır, iletişimdeki rolünüzü en iyi şekilde yapar ve saygın bir kimlikle, toplumda gülümsemeyle anılırsınız.

Kim bilir belki bir sonraki spiker rehberine sizin de katacağınız bilgiler olur ve yazarı da siz olursunuz… Sözünüz özünüzdür.  Sadık kalmanız dileğiyle.
                                                                                                                                                                                                                     Ayşenur Yazıcı

Spikerlik kursuna gitmek isteyenler, meslek olarak spikerliğe gönül vermiş olanlar, sunucu olmak isteyenler… Sizi nasıl bir yaşam şekli bekliyor? Sorularınızın tüm cevapları bu linkte  tıklayıp izleyebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart