Malta Adasına Seyahat

Geçmiş gün olur ki.. (2012) Eylül ayında programa başlamama tam bir hafta kalmışken, ve tüm yaz çalışmışken haritadan bir yer seçtim. Gittim. Tek başıma Bir hafta geçirdim döndüm. Malta lirası çok pahalı. Otelde yer ayırtmadan özel aradığınız bir şey varsa filtreleyip otel seçin. Ben bilmeden ve detay bakmadan , yeni evli eşcinsellerin özellikle seçtiği balayı otelinde yer ayırtmışım. Çünkü fiyatı en uygun bu oteldi. Neyse sorun değil. Sabah çıkıp akşam geç saate kadar gezide olduğumdan ve çok yorgun geldiğimden beni gürültü , müzik vs rahatsız etmedi.
1500 ‘Lerde bombalanmış, gemilerle basılmış dünya savaşında yakın yıkılmış bu ada sanki dünyadan kopuk bir ada gibi. İtalya burnunun dibi. Gezilecek çok yer var. Limanda denizin içinde, savaşlardan kalma gemi batıkları, kiliselerin tepesinden yağıp içeri saplanıp kalan ve patlamadan duran bombaları… Ama en çok işkence zindanlarında gördüklerim beni etkiledi. Rodos şövalyeleri zırhları , toplu öldürüldükleri binaların zemininde hepsinin adının yazılı olduğu haçlarla gösterilmiş. Türkleri pek (!) sevmiyorlar. En azından pizzacıdaki, balık lokantasındaki iki kişiyle olan sohbetten çıkarttığım bu.

LİMAN
YERLATI ZİNDANLARI GİRİŞİ
Zindan girişi ceza yeri. Hangi akla ben bunun içine girip de e laleme resim çektirdim bilmiyorum. Sanırım herkes yaptığı için ben de yaptım. Şimdiki aklım olsa boş çekerdim aleti.

Adada bir cam fabrikası var. Ziyarete açık. Turistler gidip istediği formda ustaya anında biblo tabla vs yaptırabiliyor. Camino adasında 3 kişi yaşıyormuş. Ben gitmeden önce biri daha ölmüş. Camino’da şu an iki kişi yaşıyor. Garip bir memleket. Ben sessizliğini, insanların iki dirhem bir çekirdek oluşlarını nezaketlerini sevdim. Yemekleri İtalyan tarzı. Hamur ve deniz mahsulleri.


Bildiğim tek şey: Asla bir yabancı ülkeye tek başına gitme. Pek sıkıcı oluyor. Keşke bir arkadaşımla gitseydim. Edit 2021 : Arzu Çağlan ile Fas’a beraber seyahat ettiğimizde çok daha eğlendim, daha iyi kültürü keşfettim. Daha güzel sarayları müzeleri gezebildim. Ve güzel yemekler yerken sohbet edip tatilin tadını çıkarttım. Tabi Arzu’nun müthiş okuyan ve kültürleri inceleyen yapısı, gitmeden Marakeş’in tüm haritasını gezilecek yerlerini işaretleyip plana almasının faydası bunlar. Bende böyle bir meziyet yok.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar
Afalina Bozkurtlar Buart